GELDBELEGGING Internaat voor Gymnasiasten Marklin Treinen DUINZIGHT-DENHAAG ZATERDAG 14 JANUARI 1939 DERDE BEAD PAG. 9 Nieuw gebouwde PORTIEKHUIZEN AANGEBODEN VOOR BELEGGING Alles verhuurd. A. DE BAKKER POMONALAAN 75 TeleL 338587 S-GRAVENHAGE Vanaf den Haagschen Toren Collectes voor vluchtelingen. De Haagsche Bartholomeüs- avond. Van verleden en heden IN de afgeloopen week is de officieele uit slag van de op 3 December van het vorig jaar gehouden collecte ten bate van om verschillende re denen vervolgden bekend ge worden. Het bedrag van 473.000 mag er zijn, dunkt ons. De geestdrift, waarmede gegeven werd, heeft ongetwij feld tot buiten de grenzen in druk gemaakt. Zoo dit niet het geval ware, had men ze ker niet in de huidige Duit- sche perscampagne jegens ons land opmerkelijke spijtig- heidjes kunnen beluisteren. Meermalen is er niet ge heel ten onrechte een ver gelijking gemaakt tusschen de gastvrijheid, welke in vroe ger eeuw ten aanzien van de Hugenoten aan den dag werd gelegd, en de welwillendheid, henISn onze dagen jegens de vluchtelingen, door ^Jons volk betoond. Er is nóg een bijzonder mi]punt van overeenkomst waarop thans bij ,'mtlhct bekend worden van den uitslag der 3.igeldinzameling wel eens de aandaóht ge- ranjvestigd mag worden. Voor de Hugenoten is z0lJj]fcamelijk eveneens publiekelijk gecollecteerd 'B«bn ook toen was het resultaat zeer in het 8.ioog loopend. •vej ieder Protestantsch Nederlander weet een lkgjen ander af van den feilen krijg en de bit- mm tere vervolging, waaraan zijn Fransche ge- o iloofsgenooten in vroeger tijden blootstonden De door wreedheid nauwelijks te overtref- 12,len Bartholomeusnacht is daar, om deze i'jbange dagen nimmer te doen vergeten. Wel- ïanijiu, in die tijden van nood zochten vele imj Hugenoten een toevlucht in ons land, voor hal in de jaren, welke zich groepeerden rond- rüuom de opheffing van het Edict van Nantes in 1685. Het was in deze dagen, dat voor de vervolgden in ons land gelden werden hij- t heengebracht. Op 23 November 16S2 en op ik '8.j Februari 1699 werd een collecte gehouden, Cn vooral van de laatste was de opbrengst buitengewoon groot. In Den Haag b.v., dat toondertijd nog slechts enkele tienduizen ?st, faen inwoners telde, werd een bedrag geno teerd van niet minder dan 16.526.12. 13j Stadhouder-Koning Willem III en zijn ge- "inalin Maria gaven een goed voorbeeld door 'ani enkele aanzienlijke uitgewekenen in hun agi (omgeving een plaats te verschaffen. De stad ham do zorg op zich voor de overigen, die cerj baar de Residentie gekomen en bradht hen zooals thans wederom is ge schied onder in bepaalde verblijven. Het is bekend geworden, dat aan een aantal Hugenootsehe vrouwen een huis „ter Noot" aan den Bezuidenhoutschenweg is toege kend. Zekere faciliteiten werden hieraan toegevoegd. Zoo heeft ook ons land en heeft onze stad van nabij kennis gemaakt met de ban ge gevolgen van alles, wat in den Bartholo- meus-nacht van 24 Augustus 1572 zijn meest felle uitdrukking vond- Minder bekend is, dat in de historie van Den Haag een Bar- tholomeus-avond voorkomt, en wel de avond van 23 Augustus 1370. Er is dus wel heel weinig meer dan precies twee eeuwen verschil. Maar overigens zijn er tusschen beide gebeurtenissen in het geheel geen (punten van overeenstemming. Integendeel in 1370 ademt alles vrede, al lagen de Hoek sche en Kabeljouwsche twisten bedenkelijk dicht in de buurt Bij den Haagschen Bartholomeus-nacht van 1370 was er niet zooals in den Fransdhen Bartholomeusnacht van 1572 een vorst, die zijn eigen onder danen te vuur en te zwaard vervolgde, doch juist andersom, er was een landheer, die aan zijn onderdanen een grondvest uitreik te, waarbij zij verschillende rechten bekwa men. Op 23 Augustus namelijk werd het kleine dorp, dat de oorsprong uitmaakte van het latere 's-Gravenhage en waarvan de grenzen overeenkomen met den omtrek «an den huidigen stadskern, door den graaf officieel als dorp erkend, hetgeen be- teekende, dat zij, die binnen de grenzen van dit dorp woonden, zekere voorrechten genoten boven de andere bewoners van de streek. Over dit „dorpe van der I-Iaghe" kan men voorts vooral voor liefhebbers van de geschiedenis' van stad en land interessante gegevens vinden in het dezer dagen ver schenen jaarboek-1938 van de vereeniging „Die Haghe". Het is en blijft belangwekkend, de resultaten te lezen, welke historie-onder zoekers in hun speuren hebben opgedaan Op enkele punten, aangeroerd in genoemd jaarboek, willen we even de aandacht ves tigen. Zoo wordt er door Dr H. E van Gel der op gewezen, hoe reeds in het becin van de 16e eeuw de inzet is te constateeren van het mileu, dat Den Haag ook in later eeuwen van de andere Hollandsche steden onder scheiden zou. In die dagen treft men name lijk in de Residentie reeds een kring van personen aan. die er naar streven, verder te blikken dan naar de naaste omgeving, verder ook dan het graafschap, en in wie men een en ander kan zien ontluiken van het besef voor wat wij tegenwoordig „volks eerheid" pleeen te noemen. Misschien staat hier iets als de wieg van ons nationale leven. De eigenlijke stoot zou eerst later in de dagen van den opstand tegen Spanje komen. Ook wordt en het is te aardig, dan dat e het hier niet zouden vermelden door r van Gelder melding gemaakt van een Latijnsch gedicht van een jong gestorven dichter. Janus Secundus, een gedicht uit omstreeks 1530, waarin over het Voorhout wordt gesproken als over de plaats, „waar in een lange laan de wijdvertakte, scha duwrijke linden de hitte breken van de machtelooze zon". Ook toen was deze plek blijkbaar reeds bij wandelaars geliefd- Dan verdient de aandacht de opmerking. In een artikel in het jaarboek gemaakt, dat de uitbreiding van Den Haag, verre van geleidelijk, veeleer met sprengen is gegaan, Er zijn perioden van betrekkelijken stil stand; er zijn ook perioden van zeer snellen groei. Tot de eerste groep behooren de ja ren tusschen 1450 en 1570 en die tusschen 1750 en 1850, terwijl de eerste helft der 17e eeuw en de jaren na 1880 zich door vlugge uitbreiding kenmerken. Een gegeven, dat we elders aantroffen, bevestigt dit voor een onderdeel. In 1732 telde de stad 6163 huizen in 1849 10.780; doch bij dit laatste cijfer wa ren nog inbegrepen anders dan bij hel eerste Scheveningen, half Loosduincn en voorts de wijk Eikenduinen. De groei is dus in deze periode wel gering geweest En hoe vooral na 1880 de stad enorm in omvang toenam., weet ieder. Tot slot willen we nog even bij het vol gende punt stilstaan. De Amsterdamsche erfpachtsaffaire, die reeds zooveel stof deed opwaaien, is een gebeurtenis van localen aard. in elk geval geen Haagsche aangele genheid. We zullen er hier dus niet van re.ppen. Van erfpacht in het algemeen weet iedere bewoner van de Residentie echter het zijne wel. Opvallend is cru, dat dit begrip aa,n de historie van de stad nauw verbonden is. In beschouwingen b.v. over 's-Gravenhage in vroegere tijden, ja in het begin van zijn ontstaan het genoemde jaarboek geeft er voorbeelden van kan men heel wat over erfpacht aantreffen- Ook dienaangaande is er dus niets nieuws onder de zon. In de Middeleeuwen beschikten landhee- ren en kloosters over uitgestrekte gronden en deze werden dan in erfpacht afgestaan tegen vaste pacht. Het verloop is nu zoo, dat de positie van den eigenaar langzaam aan aanmerkelijk begint te verzwakken. Kon hij eerst den erfpachter opzeggen, spoe dig kan hij zulks niet meer; was eerst de erfpacht tijdelijk, weldra wordt zij altoos- durend; mocht eerst de erfpachter den grond niet aan een ander overdoen, later krijgt hij deze bevoegdheid wel. Zoo schrom pelt des eigenaars recht langzaam maar ze ker ineen. We vermoeden zoo, dat ver scheidene erfpachters de verzuchting zou- den slaken: och, mocht de erfpacht zich ook thans nog eens zoo ontwikkelen! Vooral sinds 1896 evenwel heeft het ver schijnsel van de erfpacht in eenigszins ge- wijzigden vorm beslag gelegd op een groot deel van het maatschappelijk leven, en het is in dezen vorm, dat zij een nieuwe vlucht genomen heeft Sindsdien immers wordt zij gehanteerd als een middel van stadsbe stuurders om de baten* van eventueele waar devermeerdering van den grond niet uit sluitend ten nutte van hem, die den grond bezit te doen uitvallen, en voorts om een doeltreffender contröle te kunnen uitoefenen op de wijze van bebouwing. In den kern is er zeker overeenkomst met de erfpacht uit het verleden, al strekt zich deze overeen komst niet zoover uit dat een verzwakking van des eigenaars positie aanstaande schijnt.... TORENWACHTER Strengere maatregelen tegen clandestiene zenders Tengevolge van wijzigingen in de Tele graaf- en Telefoonwet kunnen gebruikei an clandestiene radiozenders thans gestraft orden met een gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of een geldboete van ten hoogste 5000.Indien nog geen twee ja ren zijn verloopen sedert een vroegere ver oordeeling wegens hetzelfde misdrijf onher roepelijk is geworden, kunnen deze straffen verdubbeld worden. Het vervaardigen, verspreiden of ter ver- spreiaing in voorraad hebben van lijsten der aangeslotenen bij den rijks- of een gemeente telefoondienst of van andere gegevens be treffende den dienst zoomede nabootsing van bij den telefoondienst of bij den tele graafdienst in gebruik zijnde drukwerken, formulieren en besoheiden is. zonder toe stemming van den 6taat of de betreffende gemeente, verboden. De wet sdhrijft voor cat bij algemeenen maatregel van bestuur voorschriften zullen worden gegeven ter voorkoming en ophef fing van storingen in de radio-ontvangst van de luisteraars, veroorzaakt door electri- sche inrichtingen. DE IDEALE VLOER BEDEKKING N.v. VEREENIGDE TOUWFABRIEKÉN ROTTERDAM AMSTERDAM Tl EL (max. 15) Toezicht en hulp bij HUISWERK Dir. Drs. A. J. MELLINK. Rector Gymn. Dr. J. R. BUISMAN Groente-schaarschte in den lande Gevolgen van de vorstperiode Voor duizenden guldens schade aangericht Alle Marklin Locomotieven en verdere producten. ülKEC'l UIT VOORRAAD LEVERBAAR. STOOMMACHINE Ook Locomotieven voor spoor 00 met bovenleiding. Verzonding door het heele l&no en noor Ned. Oost- on West Indië. Tel. 332094 Vraagt onzen Catalogus E. FRIER, Weimarstraat 253-253, Den Haag Stuurt ons Uwe defekte Locomotieven en Stoommachines, wij repareeren ledet merk vakknndilg. Alle onderdeelen In voorraad. 's-GRAVoNHAGE, 14 Januari. Er heerscht in den lande gebrek aan groenten en indien verschillende soorten te krijgen zijn, dan zijn de prijzen voor deze producten uiter mate hoog. Deze schaarschte is een direct gevolg van de vorstperiode, welke wij eenige weken geleden hebben beleefd. De koude grondbedrijven hebben vanzelfsprekend tel ken j are ernstig te lijden van de weerstoe- standen als oveitnatigen regenval, langdu rige droogte of storm. De ontwikkeling vac den land- en tiunbouw en de technische groei beperken in de de glasdistricten de na- deelige invloeden van het klimaat. Niet ech- in die mate, dat de strenge vorst geen in vloed meer zou kunnen hebben op de ge wassen. Dit is weer gebleken na de jongste vorstperiode, welke ook aan de ge wassen in de glasdistricten geweldige schade heeft aangebracht Naar ons bij Informaties in het Westland is ge bleken, zijn de glasandijvie. de bloem kool, de sla en de peen zoo goed als verwoest, terwijl de overige gewassen in veel mindere mate geoogst knnnen worden en van mindere kwaliteit zijn. De vier genoemde producten beteekemen voor den tuinder een aanzienlijke bron van inkomsten. De teelt van andijvie heeft in de laatste jaren een groote vlucht genomen, mede door de teeltvoorschriftetn. Het vorige jaar werd dit product in tienduizenden kilo's vlot verhandeld. Hierdoor besloten de tuinders de andijvie-culttuur in hun tee-lt- plan op te nemen. De vorstperiode heeft '.iel gewas totaal verwoest. De bloemkool- en slaplanten stonden reeds in grooten getale in de kassen. Binnen en kele weken zouden zij verpoot worden, doch alle planten zijn afgevroren. De cultuur van de jonge peen vertoont eenzelfde beeld. Een gevolg van de vorst is dus, dat niet alleen op het oogenblik de aanvoer aan de voilingen geringer is, maar ook dat in het komende voorjaar bijna geen producten aan de veilingen zullen worden aangeboden en derhalve ook niet voor de consumenten veikrijgbaar zijn. De tuinders doen al het mogelijke om de schade in te halen, doch zeker is, dat z;j daarin nimmer zullen slagen. De thans uit gezaaide bloemkool zal op de veiling slecht genoteerd worden, want de verschillen in de aanvoerperiode zullen verdwijnen. Iedere kweeker komt op denzelfden tijd met zijn product op de markt en het gevolg hiervan is, dat de prijzen laag zullen blijven en dat groote hoeveelheden worden doorgedraaid. De vorst heeft indirect nog een ander schadelijk gevolg. De steun aan de tuinders wordt uitgekeerd op de producten, welke zij aan de markt brengen. Wanneer zij in het .voorjaar weinig aanbrengen, dan zal de Moderne Heerenhuizen met garage, centrale verwarming. GASVRIJE kelder, Ruychrocklaan 220222. Dagel. te bezicht A. DE BAKKER Kantoor: POMONALAAN 75 TeleL 338587 's-GRAVENHAGC steun dus naar verhouding lager worden. Het Zuid-Hollandsche glasdistrict heeft iri de week voor Kerstmis een schade geleden, welke in de honderdduizenden guldens loopt. De omzet-c:jfers over 1938 van de West- landsche veilingen waren in dit jaar geste gen, doch de inkomstenderving, welke den tuinders in de komende maanden te wach ten staat, zal deze betere tendenz volkomen nivelleeren- De mogelijkheid bestaat, dat de eerstvol gende steunuitkeering rekening zal houden met de stijging der inkomsten van den drui venoogst en andere cultures. Wanneer dat inderdaad waar mocht blijken te zijn, dan zal men pogingen in het werk stellen om een toeslag op den misoogst te verkrijgen. Met het oog hierop heeft de kring West- land aan het hoofdbestuur van den L. T. B. een verzoek gericht, om maatregelen te nemen tot leniging van den nood. De West- landsche tuinbouworganisaties zullen ten slotte waarschijnlijk een gezamenlijke actie ondernemen, opdat de kweekers aanvullin gen zullen ontvangen uit het Landbouw crisisfonds, zooals dit gedurende do laatste jaren verschillende keeren is gebeurd in ge bieden, waar de oogst mislukte. Ook de bloemcncultnres hebben geleden Hoewel niet in die mate als in den tuin bouw, heeft ook de bloemencultuur groote schade geleden. Men kon ons in dit over zicht nog g-een preciese cijfers verschaffen. In de Kerstweek wordt aan do bloemenvei ling te Honselersdijk gewoonlijk voor onge veer f40.000 omgezet. Thans bedroeg dit cijfer slechts f19.000. Ook hier is de vorst er de oorzaak van. dat per week ongeveer f5000 minder aan de markt wordt gebracht En het gevolg is, dat de snijbloemen voor de afnemers zoor koet- baar worden, omdat de tusschenhandel ab normaal hooge prijzen ter veiling moet bie den voor de normale producten als Ameri- kaansche anjers, chrysanten en tulpen, welke in het Westland gekweekt worden. Tegen ijzeren paal gevallen en gedood Noodlottig ongeluk te Lewedorp LEWEDORP. 14 Jan. Gisteravond werd op den ouden rijksweg nabij Lewedorp het lijk gevonden van een man- Deze man was vermoedelijk, komende uit de richting 's Heerenhoek met zijn rijwiel geslipt. daar bij met het hoofd teem oon iizcren paal ge vallen en zoo ongelukkig terecht vckomon dat hij na enkele minuten overleed Een onderzoek wees uit dat de ongeluk kige, de 38-jariee gehuwde commissionair in aardappelen, M. van Hekke uit 's lieer Arcndskerke was. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. De Ned. Chr. Vereeniging van Personeel in Publieken Dienst heeft gisteren te Rotterdam haar nieuwe Bondshuis in gebruik genomen. Links: een opname van het nieuwe Bondshuis, dat gevestigd is Heemraadsingel 16$. Rechtst het hoofdbestuur der Vereeniging cn genoodigden op de stoep van het nieuwe Bondshuis De Overljselsche Vecht is buiten haar oevers getreden en heeft een groot gedeelte van het omliggende gebied onder water gezet. Een veelzeggend snapshot te Dalfsen In het Forum Mussolini woonden Chamberlain en Halifax te Rome de massa-gymnas- tiek-demonstratie van de Italiaansche jeugd bij De balilla vormde de eerewacht tijdens het bezoek van Chamberlain en Halifax aan Rome. Het jeugdig muziekgezelschap in actie De Oude Zijds 'Achterburgwal te Amsterdam is aan één zijde geheel opengebroken voor den aanleg van nieuwe rioleering

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9