HET RESULTAAT VAN ROME NORTH STATE ZATERDAG 14 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Officieel communiqué gepubliceerd „Vaste wil tot het voeren van een vredespolitiek" Chamberlain en Halifax bij den Paus Te Rome is gisteravond door de Italiaansche Regeering en de Brit- sche ambassade een officieel com muniqué uitgegeven, waarin het vol gende wordt gezegd: Bij de besprekingen, die de paar laatste dagen gevoerd zijn tusschen den Duce en den Britschen Minister president, waaraan ook Ciano en Halifax hebben deelgenomen, zijn de belangrijkste kwesties van het oogen- bli'k en de betrekkingen tusschen de beide rijken bestudeerd. Deze besprekingen werden geken merkt door de grootste hartelijkheid en zij hebben geleid tot een open hartige en breedvoerige gedachten- wisseling. Van bedde zijden werd eens te meer uiting gegeven aan het voornemen de betrekkingen tusschen de beide landen te ontwikkelen in den geest van vriendschap welke het accoord van 16 April bezielt. Ook werd besloten, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het sluiten van spe ciale conventies, als in dit accoord uiteengezet. Tijdens de besprekingen kwam opnieuw de vaste wil van Italië en Engeland tot uiting, een politiek te voeren, die daadwerkelijk streeft naar handhaving van den vrede, een politiek, waarop het streven der beide regeeringen steeds gericht is geweest en zal zijin. Gisterochtend hebben de Britsdhe Minis- ler-President Ghaim/berlain en de Minister (Van Buitenlandsdhe Zaken, Lord Halifax rich naar thet Vaticaan begeven, waar zij Idoor den Paus in audiëntie werden ontvan gen. De audiëntie duurde een half uur. De Britsdhe ministers waren gekleed in Mficieele odhtendkleeding en niet in het gebruikelijke avondtoilet, aangezien het (Vaticaan de gebruikelijke etiquette had ge wijzigd, omdat de Britsche Ministers zoo iweinig tijd hebben. Het communiqué, dat na afloop van de (fcudiëntie werd verstrekt, "'luidt als volgt: De Heilige Vader heeft Chamberlain en !Lord Halifax met groote hartelijkheid ont vangen, zij werden vergezeld door den Ö&ritsdhen gezant bij het Vaticaan. De Hei lige Vader richtte hartelijke woorden tot hen ten dankte hen voor hun bezoek. Zijne heilig held toonde levendige belangstelling in de koninklijke familie van Engeland en gaf tiiting aan zijn beste wensdhen voor deze ïamilie en voor de welvaart van het groote Britsohe rijk, waarin zoovele katholieken leven. Vervolgens werd gesproken over talrijke punten, betreffende de betrekkingen tus schen de heilige stoel en Groot Brittanmë. Met voldoening werd vastgesteld, dat deze betrekkingen op het oogentolik goed zijn. Het rapport van Poncet Op grond van een rapport, diat d)e Fran- sche gezant te Rome, Francois Poncet naar Parijs gezonden heeft, (in verband met Wat Halifax hem gister heeift medegedeeld i Vat men het resultaat van de besprekingen van Rome als volgt samen: Geen viermogendihedenconferentie zal be slissen over den wensoh van Itallië, dat een algemeene nieuwe regeling ter vervulling Van Italiës natuurlijke aspiraties in den geest van München zal plaats hebben. De Middeüandsdhe Zee-problemen, die Engeland door het EngelschItaliaansche Status quo-pact begraven had, zullen door Mussolini opnieuw worden aangesneden. De troepen, die nog tn Spanje zijn, zullen iiaar blijven tot de oorlog ten einde is, of tot de Westelijke mogendheden Franco de rechten van oorlogvoerende verleenten. Hoewel de as RomeBerlijn stevig is, fiebbcn de besprekingen bewezen, dat de as Londen—Parijs even deugdelijk is en dat Engeland in de Middelland sche Zee-kwestie achter Frankrijk staat Naar de mineralententoonsteillng Chamberlain en Halifax hebben gister middag een bezoek gebracht aan de Itali aansche mineralenfceretoonstelling, onder geleide van den secretaris der fascistische parij, Starace. Daarna werd een schitteren de receptie gehouden door dten gouverneur Van Rome, Prins Colonna. De derde dag van het bezoek der Britsche ministers aan Rome is besloten met een diner ter eere van Mrssolini en Cigno in ao Britsche ambassade, dat gevolgd werd dow De audiëntie van Chamberlain en Halifax bij den Paus. De Engelsche staatslieden in het Vaticaan, omringd door verschillende autoriteiten. een schitterende ontvangst, waarbij o.a. het diplomatieke corps aanwezig was. Tijdens het diner in de Britsche ambas sade hebben de Duce en Chamberlain, die tegenover elkaar gezeten waren, evenals daarna in de 6alon, waar zij koffie gebruik ten, ongedwongen met elkaar gesproken. Even na middernacht, verliet de Duce de ambassade, bij welke gelegenheid hij nog eenige hartelijke woorden met Chamberlain wisselde. Britsche kringen te Rome hebben den in druk dat de openhartige gedachtenwisseling de atmosfeer heeft opgehelderd en dat elk van beide kanten thans overtuigd is van den wensch van den ander naar vrede. De recht streeksheid en helderheid van visie waar mede Mussolini tijdens de besprekingen elk probleem opwierp werd in het bijzonder in Britsche kringen opgemerkt. Het einde van het bezoek Vanochtend is Lord Halifax naar Genua vertrokken, terwijl Chamberlain in de mid daguren naar Louden is vertrokken. De eerste persstemmen De Fransche „Matin" schrijft over de be sprekingen te Rome: de besprekingen zijn niet zoo negatief geweest als zij gisteren leken. In de eerste plaats moet het feit worden opgeteektend, dat de Britsche ministers vol strekt weigerden zich op een of andere wijze voor te doen als bemiddelaars in het geschil tusschen Frankrijk en Italië. Bovendien moet worden geconstateerd, dat Mussolini tegenover Chamberlain een ware belijdenis van vreedzame trouw heeft afgelegd. De Duce verklaarde zich een op recht, overtuigd en vastbesloten voorstan der van vrede en betoonde den wil de Engelsch-Italiaansche overeenkomst van 16 April inzake den staA's quo op de Middel- landsche Zee te eerbiedigen, GAATJES IN DE RUITEN DER DUITSCHE GEBOUWEN Een uiteenzetting van den Regeeringspersdienst 's-GRAVENHAGE, 14 Jan. De Regeerings- peredienst meldt: In verband met overdre ven berichten over aanslagen welke tegen Duitsche diplomatieke en consulaire gebou wen hier te lande zouden zijn gepleegd, wordt hier het voorloopig resultaat medege deeld van het onderzoek, dat door justitie naar de gemelde feiten wordt ingesteld. Er is niet geschoten door een ruit van het Duitsch gezantschapsgebouw, doch van een belendend perceel, gedeeltelijk bij het ge zantschap in gebruik en van buiten als zoo danig niet herkenbaar. Er bevond zich tijdens het schieten, dat laat in den avond of des nachts moet heb ben plaats gehad, niemand in bedoeld ge deelte van het huis, waarin de kogel gevon den is en deze zou, ware er wel iemand in geweest, geen doel getroffen kunnen hebben, daar (hij, een baan van onder naar boven volgende, door het allerbovenste gedeelte van het raam (3.65 M. boven den vloer) is gegaan en na blijkbaar afgestuit te zijn te gen een houten beschot, hetwelk het boven raam afdekt, omlaag is gevallen. Het pro jectiel had zoo weinig kracht, dat het nau welijks sporen op het beschot heeft achter gelaten. Ten aanzien van het in Amsterdam ge beurde kan worden medegedeeld dat niet het Duitsohe consulaatsgebouw, doch de elders gelegen particuliere woning van den kanselier getroffen is. Na deskundig onder zoek is gebleken dat noch een kogel, noch eenig metaalspoor op de ruit te ontdekken viel en dat, mede in verband met de ricl ting van inslag die neerwaarts, niet op waarts was naar met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid moet worden aangenomen, het gat veroorzaakt is door een met kracht tegen de ruit geslingerd kie zelsteentje, afgeschoten uit een jongens katapult. In dit verband kan nog worden medege deeld dat de politie den laatsten tijd klach ten ontving over baldadigheid van jongens die in dat stadsgedeelte met katapulten rui ten vernielden. Vorstschade aan export-aardappelen De techn. ambtenaar bij den Plantenzie- tenkundigen Dienst te Rotterdam, de heer L. Eigeman, verzoekt ons opname van het .volgende. Teneinde teleurstelling te voorkomen bij het koopen of verkoopen van aardappelen voor den export, indien de knollen door de vorst zy'n beschadigd, worden belanghebben den erop attent gemaakt, dat het noodig is, dat die lagen, waarin de bevroren knollen worden aangetroffen, zeer ruim worden af gezonderd. Bovendien zal men er zich, door de knol len aan te snijden, van dienen te overtuigen, of inwendig grijs-blauwe verkleuring op treedt; iets, wat uitwendig niet aan de knol len te zien is. Het spreekt nl. vanzelf, dat partijen, waarin door vorst beschadigde knollen voor komen (zoowel in geval van ernstigen als van lichten aard) onherroepelijk moeten worden afgekeurd. Door het bestuur van de Bloemenveiling Honselersdijik is besloten het in 1931 in ge bruik genomen veilingsgebouw met 2000 M2. te vergrooten. DUBIEUSE VORDERINGEN P P FIDUGIA-INGASSO'S STAAT TOT UW DIENST zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK - PROSPECTUS LONDEN, 14 Jan. (Reuter). In een mentaar op de Duitsohe campagne, die thans tegen Nederland gevoerd worat, schrijft de diplomatieke correspondent van Reuter, dat officieele kningen in Lontden niet verontrust zijn. Ofschoon geruchten over „de volgende beweging van Hitier" wijd verspreid zijn, waarbij afwisselend Roemenië, Polen, het Memelgebied, Dantzig, Nederland en België worden genoemd, keurt de Britsche meening het af, wanneer de zenuwspanning vergroot wordt door officieele bekendheid te geven aan ieder schrikaanjagend bericht. De poli tiek, die ten gevolge heeft, dat geheel Europa op heete kolen wordt gehouden, wordt be treurd, of nu het resultaat is een in het ge heim voorbereide militaire actie in de eene richting, dan wel een openlijke economische druk in een andere richting. De positie van Engeland ten opzichte van Nederland is niet gedefinieerd in formeele verdragen, gelijk dat met België het geval is. Aan den anderen kant brengen de histo rische banden tusschen Engeland en Neder land, tezamen met de aardrijkskundige lig ging van Nederland, de belangen van de beide landen nauwer tot elkander. In officieele kringen heeft men geen be vestiging gekregen van den gemelden hevi- gen Duitsohen economisohen druk op Neder land. Men acht het in hooge mate onwaar schijnlijk, dat eenigerlei militaire actie aan dit front geriskeerd zou worden. Ook ln Rotterdam een gaatje ROTTERDAM, 14 Januari. Naar eersi thans wordt medegedeeld is ook in het Duit sche consulaatgebouw te Rotterdam onge veer half November een gaatje in een der ramen aangetroffen. Het gat is gevonden in de bovenruit man een der vensters op de eerste verdieping aan de achterzijde. Vermoedelijk is het veroorzaakt door een schot uit een Flaubertbuks. De aangifte van vernieling is geschied op 15 November. Bij het onderzoek, door de politie ingesteld, is gebleken, dat de ramen van Nederlandsche omwonenden beschadi gingen van denzelfden aard vertoonen. Daar de gaten, die moeten gemaakt zijn door kogels uit een windbuks, overal voor kwamen in ramen aan de achterzijde, moet Zie verder onderaan kolom vier Justitie-maatregel tegen het Nationaal Dagblad De persen onbruikbaar gemaakt Beleedigende artikelen oorzaak van het ingrijpen LEIDEN, 14 Januari. Gistermiddag te omstreeks 4 uur, hebben de rechter commissaris jhr mr P. G. M. v. Mee u- wen en de substituut-officier van Justi tie, mr N. S. H o e k s t r a, uit Den Haag, een bezoek gebracht aan de drukkerij van het „Nationale Dagblad" in de Kai- serstraat, alhier, en daar de rotatie-pers, waarop het „Nationale Dagblad" wordt gedrukt, onklaar doen maken, zulks in verband met eenige artikelen, die in het blad 'zijn voorgeschreven en die beleedi- gend worden geacht voor den Minister van Justitie en voor de roomsch-katho- lieke geestelijkheid. Het gaat hier om een artikel in het num mer van 23 Dec. j.l., dat als kop droeg „Het hemeltergende vonnis" en dat bij wijze van open brief was gericht aan de Marechaussee, voorts over een artikel in het nummer van 29 Dec. j.l- getiteld „De eer der Nederland sche Jeugd" en met den ondertitel „Vijf min derjarigen zijn in Oss straffeloos misbruikt", terwijl ook een artikel in het nummer van 4 Januari „De zedenmisdrijven te Oss; methoden van het politieke katholicisme" aan deze vervolging niet vreemd is. Voor de beide eerstgenoemde artikelen heeft zich aansprakelijk gesteld de hoofd opsteller van het blad. mr M. R. R. Rost van Tonningen, zoodat tegen hem een vervolging is ingesteld- Het onklaar maken der rotatiepers heeft plaats gevonden door het verwijderen van de inktbakken, uit den aard der zaak noodzake lijke onderdeelen, die in dit geval niet ver vangen kunne.n worden. De verwijdering dezer bakken geschiedde door een deskun dige. De justitie-autoriteiten, die vergezeld waren door de I.eidsche recherche, arriveerden op het moment, dat de rotatie-pers volop aan het draaien was. De oplaag van heden was reeds voor een groot gedeelte gedrukt. Het stopzetten der pers en het verwijderen van de bak is zonder eenig incident verloopen. De inktbakken zijn overgebracht naar het politiebureau, waarvandaan ze weer zullen verhuizen naar de rechtbank. Op de rotatie-pers, die onklaar is gemaakt, wordt ook „Volk en Vaderland" gedrukt. Het bezoek van de Justitie duurde van vier uur tot half zes- De heer Rost van Ton ningen bevond zich in Utrecht en is dadelijk naar Leiden gekomen, waar hij een kort j voorloopig verhoor heeft ondergaan. Om een juist inzicht te geven in de ge nomen maatregelen, vestigen wij er de aan dacht op, dat de Nedcrl. Staat vrijheid van drukpers kent, zoodat men in een geval als dit, niets anders kan doen, dan het voor werp, waarmee vermoedelijk een strafbaar feit is gepleegd „onder zich nemen". Op een andere pers en ook op dezelfde pers, wan neer deze wefT hersteld zou kunnen worden, kan hetzelfde blad opnieuw verschijnen, zonder dat men opnieuw maatregelen kan nemen, tenzij een nieuw strafbaar feit zou worden gepleegd. Bij het huidig strafrecht- stelsel kan het verschijnen van een blad niet verboden worden. K.L.M. mag niet over rechtsch Spanje vliegen Nederlandsche luchtlijn naar Lissabon onmogelijk gemaakt 's GRAVENHAGE, 14 Jan. De K.L.M zal aan haar voornemen om met ingang van den zomerdienst een nieuwe luchtlijn te openen van Amsterdam naar Lissabon, als eerste etappe voor een latere uit breiding van dit traject tot een transat- lantisohte luclhtlijn naar West-Indië, in 't aanstaande voorjaar geen gevolg kun nen geven, door de weigering van gene raal Franco, Nederlandschen vliegtui gen toe te staan over onder reahtsch bewind staand Spaansoh grondgebied te vliegen. Hoewel Nederland met de Franco-regee ring officieuze betrekkingen onderhoudt, verklaart deze, toch geen toestemiming te kunnen verleenen aangezien zij meent dat onder de tegenwoordige omstandigheden aan buitenlancsche maatschappijen een dergelijke vergunning niet kan worden verleend. Hierbij zij a&ngeteekend, dat momenteel twee buitenlandsche luohtvaart-maatschap- pijen luchtlijnen op rechtsch-Spanje onder houden, nl. de Deutsche Lufthansa en de Italiaansche A.L.A. Littoria, die o.a Sala manca. Burgos en Lissabon aandoen. Lissa bon is reeds opgenomen in den Duitschen transatlantischen luchtpostdienst via Bat- hurst in Britsch-Gambie naar Zuid-Amerika terwijl de Italianen voornemens zijn. in den loop van Februari as. een transatlantischen dienst naar Zuid-Amerika te openen via Dakar in Fransch Senegal, dat ook uit gangspunt is van den Fransch en transat lantischen dienst, zoodat door de weigering der Franco-regeering alleen de Engelschen hun plannen voor een verbinding met Zuid-Amerika gedupeerd worden. In het algemeen berust de regeling van het internationale luchtverkeer op een aan tal conventies, die gebaseerd zijn op het be ginsel der reciprociteit Aangezien zich echter in het rechtsche Spanje geen Spaan - sche luchtvaartmaatschappijen bevinden, die diensten op het buitenland onderhouden, het Franco-bewind bovendien niet inter nationaal is erkend, kap dit beginsel geen oplossing brengen voor de moeilijkheden, waarvoor de Britsohe en de Nederlandsche luchtvaart zich thans geplaatst zien. I X AMERICAN J CIGARETTES) Het Huis 1845 AMSTERDAM, 14 Jan. Wij meldden reeds dat het Midden-Damterrein bebouwd zal worden met een pand voor de N.V. Assu rantie Maatschappij „De Nederlanden" van 1845, te 's-Gravenhage. De situatie vereischt hier een gebouw als pleinafsluiting; de pleinwand is als zoodanig ondergeschikt aan het tegenover gelegen Paleis, dat door zyn karakter en zyn archi tecturale beteekenis het plein in zijn statig heid beheerscht. De kleur is in verband met de situatie van belang: het ds de bedoeling de gevels te bekleeden met zandsteen (soortgelijk materiaal als van het Paleis) en de fiauw- hellende daken te dekken met koper. De zandsteenen gevels zullen op den duur vuil en veel donkerder worden en dan zullen de eenvoudige, dofvergulde hekwerken der balcons stemmige verlevendiging brengen. Als in vroeger eeuwen krijgt het gebouw een naam, „Het huis 1845"; deze zal in luchtig geconstrueerd letterornament boven het dak prijken. De loggia en het trappen huis zullen 's avonds verlicht blijven en tot verlevendiging van den Dam bijdragen. Ontwerp voor de Dambebouwlng, gebouw "voor ,fie Nederlanden van 1845"* Minister Van Dijk bij Fokker AMSTERDAM, 14 Jan. Gisteren bracht de Minister van Defensie, DrJ. J, CvanD ij k, een bezoek aan de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker, waarbij Zijne Excel lentie vergezeld werd door den kapitein-lui tenant ter zee J. W. Termijtelen van den marinestaf, luitenant-kolonel A. Q. H. Dijx- hoorn hoofd van de tweede afdeeling B van t departement van defensie, luitenant-kolo nel C. A Hartmans, hoofd van de vierde af deeling b van dit departement en den hoofd officier m.s.d. tweede klasse J. N. Kramer van de vierde afdeeling A van het departe ment van defensie. Het gezelschap werd ontvangen en door de fabriek geleid door den onderdirecteur der Fokkerfabriek, den heer J. E. van Tijen, en de heeren L. Janse, ir M. Beeling, ir J. Roosenschoon en ir P. J. C. Vos. Tijdens den rondgang toonde de minister groote interesse voor de in bouw zijnde vliegtuigen, o.a. de D-21 jachtvliegtuigen en de G-l jachtkruisers voor Soesterberg, de torpedo-vliegtuigen (T-8-W) en de C-14-W verkenners voor de marine. Verder ging de belangstelling der heeren uit naar Fokkers tweemotorige jager, de D-23, welke op de Parijsdhe lubhtvaarttentoonstelling zulk een furore maakte en ten slotte naar den geh^l metalen bommenwerper Fokker T-9. Uiteraard werd tevens in oogenschouw ge nomen hetgeen de leiding der fabriek heeft verricht inzake luchtbescherming. Na nog eenige besprekingen te hebben ge voerd, werd op de fabriek de lunoh gebruikt In den namiddag keerden de autoriteiten naar Den Haag terug. uit de zich daar bevindende tuinen gemikt rijn. De politie, die een onderzoek heeft inge steld, heeft niemand kunnen ontdekken en denkt aan kwajongens. Jongens opereeren heel veel met windbuksen en zonder dat ei opzet in het spel is, raken zij gemakkelijk een anders eigendom. De Italiaansche berichtgeving Men meldt uit Rome aan de N.R.C: Aan de Italiaansche bladen is uit Berlijn zeer uitvoerig bericht over revolverkogels (Lees: flobertkogeltjes, Red.), die door de vensters van de Duitsche legatie en het Duitsche consulaat (Lees: de woningen "an daaraan verbonden ambtenaren. Red te Amsterdam en in Den Haag zijn geschoten. Gelukkig wordt na de daarop betrekking hebbende uitvoerige en tendentieuse berich ten, ook in een klein (berichtje uit Amster dam, de zaak tot haar ware proporties te ruggebracht, Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst Het nieuwe bondshuis geopend ROTTERDAM, 14 Jan. Bijgeloovig is de Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst niet, want gisteren, Vrijdag 13 Jan., opende deze bond zijn nieuw huis aan den Heemraadssingel. Het pand aan den Prove nierssingel was te klein geworden, daarom werd dit nieuw pand gekocht en voor bonds huis ingericht Door de fa. Gebr. van Lin- schoten werd de verbouwing uitgevoerd, de heer G. J. van Linschoten zorgde voor het schilderwerk. De geheele stoffeering en meu- bileering (meubels van de fa. Kempkens te Waddinxveen), werd verzorgd door den heer Joh. Dirkse Dz. te Hillegersberg, terwijl de heer W. Rienks te Schiebroek vopi; drn electrischen aanleg en de verlichting zorgde. Alles ziet er keurig en smaakvol uit Er is veel ruimte en goed licht 't Moet daar pret tig werken zijn. Wij kunnen ons dan ook voorstellen, dat het bestuur en het personeel blij waren, dat dit nieuwe bondshuis geopend werd. Er was belangstelling voor, Dat bleek uit verschil lende bloemstukken die gezonden werden. Dat bleek ook uit de aanwezigheid van in het Christelijk Vakvereenigingsleven voor aanstaande personen. Daar was de eere-voorzitter van het C.N.V. de heer K. Kruithof, daar waren de hee ren A. Stapelkamp en W. do Jo als voorzitter en bestuurslid van het C.N.V.. daar was de heer L. Vermeulen als secretaris van den Chr. Ambtenarenbond, de heer J. H. Nijhof namens St. Paulus, de R.-K. zusterorganisatie, de heeren C. Gras- hoff en H. Hordijk namens den Rott Chr. Besturenbond en nog meer anderen. Nadat men het mooi ingerichte huis van beneden tot boven had bezichtigd, verzamel den de aanwezigen zich in de bestuurskamer met aangrenzende kamer van den penning meester en sprak de voorzitter, de heer D. de Ridder, een openingswoord. Hij wees op den groei van den bond, die in 1929 bij den intrek in het vorig gebouw 3800 leden telde en thans meer dan 5200. De Christelijke vakbeweging is vaak onderschat en ge smaad, doch in Gods kracht gaan we steeds voorwaarts. Er was moed noodig voor deze verhuizing naast blijdschap, dat de uitbrei ding het noodig maakte. Met dank aan God en met de leus: naar boven en vooruit, ook ln de toekomst op Zijn zegen hopend, ver klaarde spr. dit huis als Bondshuis geopend. De heer P. Kap in ga, penningmeester, deed hierna eenige mededeelingen over ft nieuw gebouw en dankte allen, die bij het gereedmaken zoo krachtig en goed hadden meegeholpen. Verder werd nog gesproken door ae hee< ren A. Stapelkamp namens het C.N.V., L. Vermeulen namens den Chr. Ambt- bond. J. II. Nijhof namens St. Paulus. K< Kruithof als eere-voorzitter van het C. N. V. en H. Hordijk voor den Rotterdam- schen Christelijken Besturenbond. Allen waren blijde met den blijden Bond 1 feliciteerden hem met dezen dag. Vooral de als altijd tintelende woorden van den heer K. Kruithof vonden een aandachtig ge hoor. De indertijd door het C.N.V. geschon ken plaquette van Dr. A. Kuyper en die ook hier plaats vond, moest, zoo zeide hij. allo werkers in dit huis inspireeren in taaie vol harding te arbeiden, denkend aan het woord dat Dr. Kuyper eens sprak: Christenen van Nederland \ereenigt, zoo noodig, hercenigt u. Nieuwe brug en weg bij Vlake in gebruik genomen Vrijdag is de nieuwe brug over het ka naal door Zuid-Beveland te Vlake en het nieuwe weggedeelte V 1 a k e tot bij B i e z e- linge in gebruik genomen. De nieuwe spoorbrug bij Vlake (beide bruggen liggen dicht naast elkaar) is reeds eenigen tijd (n gebruik, maar die voor het overige verkeer moest nog wachten tot de beide wegge deelten aan weerszijden gereed waren. De route Bergen op ZoomVlissingen is hierdoor weer e^n belangrijk stuk ingekort, terwijl enkele minder goede en te 6mallc bochtige wegen door het doorgaand verkeer nu vermeden kunnen worden. Als binnen eenigen tijd het gedeelte Biezelinge— Kloetinge is afgewerkt is ook het laatsto minder goede weggedeelte vervallen. Extra-dienst op Nieuwjaarsdag bij P.T.T. Vragen van den heer Roosjen Het Tweede Kamerlid Roosjen heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken de 'olgende vragen gesteld: Is het juist dat aap het personeel van het bureel brievenpost, afdeeling expeditie bin- 1- en buitenland, te Amsterdam C.S., op Zondag 1 Januari 1939 extra-dienst is op- >legd? Indien ja, is de minister dan niet van oor deel, dat deze maatregel in 6trijd is met de verklaring in de memorie van antwoord van 9 November 1938 (begrooting van het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie voor het dienstjaar 1939), waarin gezegd wordt dat door de bedrijfsleiding gestreefd zal worden naar verdere beperking van den Zondagsdienst? WIJ LEVEREN FRANCO DOOR GEHEEL NEDERLAND, onder rembonrs: HALVE BACONVARKENS (gerookt! - wegende circ» 25 K.O. 80 cent per K.G. N.V. Drentsche Exportslachterij Assen Telefoon 10 UIT DE A.R. PARTIJ Partijconferentie Op Donderdag 2 en Vrijdag 3 Februari 1939 Thans kan worden medegedeeld, dat op de komende partijconferentie in behandeling zullen worden genomen de onderwerpen: 1. De macht der Kroon. Inleider Mr Dr E. J. B e u m e r; 2. De financiering van de Overheidsuit gaven voor werkverschaffing en werkver ruiming. Inleider de heer J. Schouten. Het ligt in de bedoeling de inleiding van 't eerstgenoemde onderwerp te doen geschie den in de voormiddagbijeenkomst (aanvang 11 uur) van den eersten dag; de gedachten- wisseling daarover in de namiddagvergade ring. Vermoedelijk zal dan de toelichting van het tweede onderwerp in de avondsamen komst (8 uur nam.) van den eersten dag kunnen plaats' hebben, waarna de morgen en middagvergaderingen van den tweeden dag geheel beschikbaar blijven voor de be spreking. „NEDERLAND WAAKZAAM" Hoe men er voor werken kan De heer R. A den Ouden schrijft ons: Een Antirevolutionaire Propagandaclub in een kleine stad in het zuiden des lands wist door intensieve propaganda 70 abonnemen ten gedurende drie jaar a 1.per jaar te winnen op „Nederland Waakzaam", welke abonnementen aan de A.R. Kiesvereeniging worden afgestaan om het blad regelmatig te bezorgen ui gezinnen, waarin geen a.r. dagblad wo xlt gelezen en waar N. W. waar schijnlijk nut kan stichten. Uit de netto-winst der abonnementsgel den, na aftrek van hetgeen volgens den aan slag der Kamercentrale moet worden be taald, kunnen nu, van Januari 1939 af tot aan de Kamerverkiezingen in 1941, elke veertien dagen onge veer 800 exemplaren van ons propagandablad in die stad wor den verspreid, zonder dat het de kas der kiesvereeniging één cent kost Een 50-tal jongeren zorgt voor de verspreiding. Lokt dit voorbeeld niet tot navolging? De bouw van het Nederlandsche Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New-York. De werkzaamheden zijn zoo ver gevorderd, dat de vlag in top ge. heschen kon worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5