m CHIEF WHIP Een man, die zijn meening dorst zeggen.., ZATERDAG 14 JANUARI 1939 Z EERSTE BLAD PAG s RONDBLIK de oorlog in china Waarom heeft Japan nog steeds niet in China een beslissende overwinning weteu te behalen, welke voorgoed een einde zou kunnen maken aan het „conflict", hetwelk op 7 Juli 1937, ten Westen van Peiping, ten gevolge van een troepenbotsing bij ie Marco Polo-brug ontstond? Ziehier Je vraag, waarmee men zich weder in brectie- ren kring begint bezig te houden, nu uit het Verre Oosten zoo weinig nieuwe oor logsfeiten van belang worden vermeld, en er toch in het geheel nog geen vooruitzicht op vrede schijnt te bestaan. In het begin droegen de Japansch- Chineesche botsingen een geheel andei karakter, dan waaraan de laatste weken in het bijzonder ons hebben gewend. Toen kon men nog lezen over de heroieke verdo- rtitnng van Shanghai; ook de verdediging van Soetsjou en Nanking had zekere grootsche aspecten, en tenslotte was er in deze geheele krijgskundige ontwikkeling veel wat houvast gaf. Van meet af aan was de duidelijke Japansche toeleg. China's nationale leven te ontwrichten, allereerst door een vlootblokkade van Noord naar Zuid. maar dan ook door zich meester te maken van de enkele groote spoorwegver bindingen, welke het kolossale Chineesche gebied doorsnijden, gelijk de lijn, welke Tan Shanghai via Soetsjou en Nanking raar Tientsin en Peiping loopt, of die an dei e groote verbinding Noord-Zuid, welke van de oude Chineesche hoofdstad via Hankau naar de belangrijkste Zuid-Chi- neesche haven Kanton leidt. Het vernietigen van deze verbindingslijnen heeft aan de op verschillende fronten opereereiide naar elkander toe werkende Japansche legers onnoemelijke inspanning gekost De alstan 1 welke de troepen moesten afleggen, ea 'la l?i gp étappelijn, welke zij moesten vormen, om regelmatig hun bevoorradingen te ont vangen, waren Japans voornaamste krijgs- mopilijkheden. Zij werden verzwaard door de afwezigheid op groote schaal van wegen, welke het veeleischende moderne vervoer konden verdragen, en bovendien in niet geringe mate door de overstroomingen van de Gele rivier, welke met haar onafzienbare watervlakte een nieuw argument in den strijd bracht, waardoor de Japanners hvn fronten geheel moesten reorganiseeren. Desondanks hielden zij vol; steeds hielden zij een nieuw punt in het vizier, om daarop hun energie te richten, in de hoop, dat zij daarmee eindelijk hun tegenstanders tot de erkenning van hun nederlaag zouden kun nen brengen. Zoo vielen, vrijwel als laatste groote gebeurtenissen op het krijgstooneel. kort achtereen Kanton en Hankau den ver overaars in handen. Doch ook ditmaal werd hun verwachting, eindelijk de Ch'- nepsche hoofdmacht als in een tang te kun nen besluiten, weder dc bodem ingeslagen. Hef eenige resultaat was, dat Tsjang Kai Sjek zijn hoofdkwartier nog veel dieper het binnenland in verplaatste. Thans werd het Tsjoengking, gelegen in het gebied van het Kuen Lun-gebergte, een streek die voor de Japanners bijna onbereikbaar is. In Tokio maakt men rich over dit verloop der dingen ernstige zorgen. Prins Konoje heeft, kort voor zijn af1 reden als premier, een poging gedaan om met China tot een Vergelijk te geraken, en daarbij zelfs den eisch laten vallen, dat de nationale partij der Kwomintang vooraf zou moeten worden ontbonden. Doch China heeft daarop niet willen reageeren en zelfs een zijner voor mannen, den heer Wang, die tot toenade ring geneigd was, daarom verloochend sn uit al zijn ambten gezet. Konojes opvolger heeft bij zijn ambtsaanvaarding een zeer pesssimistischen toon laten vernemen, waarin onmiskenbaar doorklonk de gewel dige inspanning, welke men zich in Japan financieel en economisch moet getroosten, om den titanenkamp zonder uitzicht, welken men zelf heeft ontketend, tot 't einde toe vol te houden. Men staat tegenover een vijand, die meer en meer zich op de guerilla- methode gaat toeleggen, vandaag onvind baar is en morgen de verbindingslijnen omzwermt, om een dag nadien de achter hoeden te verontrusten. Daarbij begint zich een veranderde stemming onder de groote mogendheden af te teekenen De Vereenigde Staten en Groot-BrittanniS nemen een zelf bewuster houding aan, dreigen zelfs reeds met represailles tegen den Janpanschen han del, en treffen maatregelen, om hun credie- ten aan China te verruimen. Frankrijk is niet langer bevreesd, via Coahin-China den C.hineeschen generalissimus van voorraden te voorzien; ook Engeland begint daar mede nu de Chineezen er met moeite en volhar- ding in zijn geslaagd, een autoverkeersweg naar Birma aan te leggen, zoodat zij ruimer kunnen ademhalen. Debatten in de Fransche Kamer Over de buitenlandsche politiek 's Lands gevaarlijke positie In de Frapsche Kamer zijn gistermiddag om drie uur de debatten over de buiten- landsche politiek begonnen. De eerste spreker, de onafhankelijke radi caal M o n t i g n y, gaf uitdrukking aan den wil der Franschen, om niet aan hun rijk te laten raken. Wanneer het weer rustig ge worden zal zijn, zeide hij, zal men met koel bloedigheid het probleem van de Fransch- Italiaansche betrekkingen moeten bestu- ;eren. De volgende spreker, De Kerillis, onaf hankelijk republikein, sprak over Frankrijks gevaarlijke positie. Het rijk tot de laatste grenzen van de krachten des lands te ver dedigen, is de gevaarlijkste, de meest her senschimmige oplossing. Hoe zou Indo-China verdedigd moeten worden? Frankrijk zou op twee, mischien op drie fronten moeten strijden. Het meest elementaire, gezonde ver stand, aldus De Kerillis, raadt aan, een coalitie tot stand te brengen van alle staten, die een keten vormen in Europa en bedreigd worden door de Duitsche hegemonie. Frank rijk moet toenadering met Polen zoeken en met zijn oostelijke bondgenooten, want Duitschland zou niet het gevaar willen loo pen te stuiten op een wereldcoalitie. Er Is geen minuut te verliezen. De communist Péri hoopte, dat de rede voeringen van Daladier op Corsica en in Tunis door daden gevolgd zouden worden- In de loopgraven van Catalonië, zoo ging de communist voort, wordt de strijd om 't even wicht in de Middellandsche Zee gestreden. Péri vroeg Spanje te bevrijden „van de Duitsch-Italiaansche hypotheek, want Span je moet aan de Spanjaarden zijn, opdat Frankrijk vrede hebbe". Péri besloot met te zeggen, dat voor een hergroepeering der vrienden van Frankrijk een totale breuk noodzakelijk is met de poli tiek, die sedert eenigen tijd is gevoerd. De regeering moet van politiek veranderen, of veiliger nog, wij moeten van regeering ver anderen, zeide spreker. De vergadering werd hierop tot heden morgen verdaagd. „Die bou van 'n nasie" De eerste in Zuid-Afrika tremaakte geluids film, getiteld „Die bou van *n nasie", welke de geschiedenis weergeeft van het land van af de vroegste tyden tot aan de totstandko ming van de Unie, heeft onlangs te Preto ria zijn eerste vertooning beleefd. „Die Transvaler" schrijft hierover als volgt: Dit is een grootsche onderneming, welke schitterend geslaagd mag heeten. Vanzelf sprekend is er geen poging gedaan tot ge schiedkundige volledigheid. Alleen de hoogte punten worden aangeduid, om den algemee- nen gang der geschiedenis aan te toonen.'' De Spaansche burgeroorlog Tortosa door Franco veroverd Tweede afleidingsoffensief bij Madrid De troepen van France nebben gister Tortosa bezet na een feilen strijd in het Zuidwesten van de provincie Tarra gona. Een Marokkaansche divisie onder bevel van generaal Yague heeft het ge bied tusschen de Ebro en de kust stor menderhand genomen. De cavallerie speelde hierbü een groote rol. Barcelona heeft den val van Fortosa gisteravond toegegeven. Radio Nacional heeft gisteravond om kwart over negen een uittreksel van het rechtsche hoofdkwartier voorgelezen. De zegevierende jpmarsch onzer troepen, zoo wordt in het communiqué gezegd, is in Catalonië voortgezet, nadat in alle sec toren de vijandelijke tegenstand was broken. Steeds meer trekt de vijand terug. Na een schitterend gevecht passeerden onze troepen de laatste fortenlinie, die hen van de stad Valls scheidde. De provincie Tarragona Door de verovering van Tortosa hebben de rechtschen thans driekwart van de pro vincie Tarragona in handen. Honderddui zend man rechtsche troepen rukken con- De huidige toestand is dus zoo, dat het Japansche opperbevel voorloopig geen nieuwe groote doeleinden voor zich ziet, geen versterkte punten, waaraan het zijn kracht met China kan meten. De taak 's nu, het gewonnene te consolideeren, doch dit is onder de gegeven omstandigheden een ware Sisyphus-arbeid. Meer en meer krijgt het „conflict" zijn karakter van een gedulds- en uithoudingsproef. Beslissend lijkt daarbij voornamelijk, of China zijn moeizaam verworven politieke eenheid, welke nu reeds zoo menigen stoot kon op vangen, ook verder succesvol in stand zal kunnen houden. Zoo is het einde van deze worsteling, waarbij geheele bevolkingen als het ware werden ontworteld, en mil- lioenen menschen hun bestaan verloren, nog geenszins in het gezicht AL WAART GE 50 JAAR... DOOR DE NIEUWE METHODE BEWERKT DOOR BEKEND MEDICUS - Fl 1.85 GEEN SUCCES - GELD TERUG! INLICHTINGEN EN DANKBETUIGINGEN CPATIS EN j. bruikman discreet ROTTERDAM 5 POSTBOX 138 vergeerend op naar den driehoek, welke gevormd wordt door de steden Reus, Valls en Tarragona. De Marokkaansche troepen hebben gister te Prello de Middellandsche Zee bereikt en daarmede den zak van Tor tosa gesloten. In den noordelijken sector hebben de troepen van Franco Osso veroverd, gelegen 5 km. ten zuidoosten van Agramunt. Het Navarreesche legercorps heeft bezit genomen van de dorpen Cabra del Campo, Miramar, Figuerola, Pladecabra, Marmoleta en Fons- clabas. Een tweede afleidings-offensief Gistermorgen hebben de republikeinen een nieuw offensief ontketend in den sector van Brunete ten westen van Madrid. Dit offen sief werd uitvoerig voorbereid en groote troepenmachten en hoeveelheden materiail aren hiervoor verzameld. Het offensief heeft ten doel in de eerste plaats de nationalisten te dwingen hun troepen te onttrekken aan Catalonië. Tevens hoopt men, wanneer het offensief succes heeft, daarmede Madrid uit de oorlogszone te halen. Volgens de weinige bijzonderheden, die beschikbaar zijn, rukken de republikeinen op over het vlakke bergplateau ten zuidm van de met sneeuw bedekte Guadarrama- bergen. Vermoedelijk zal het offensief zich ontwikkelen langs den weg van het Esco- riaal naar Villanueva de la Canada en ver volgens naar Brunete. In 1919 genoot „En ik ben blij, dat je ze in 1939 nog xgj ik van mijn eerste steeds rookt want het is de beste sigaret -a\' CHIEF WHIP!" voor ieders gezondheid!" Ernst Niekisch krijgt levenslang (Van onzen Duitschen correspondent) Wie het niet precies weet, die wandel er dagelijks lang heen en heeft er geen flauw benul van, dat er in het hartje van Berlijn processen plaats vinden voor een instantie, welke geen hooper beroep kern het „Volksgerichtshof" Deze door he nationaal-socialistisch bewind ingevoerde volksrechtbank heeft tot taak. alle gevallen verzet tegen of verraad van het huidigr bewind in behandeling te nemen en zü zetelt in de Bellevuestrasse, die van den Potsdamer Platz naar den Tiergartcn leidt. Maar het eigenlijke gebouw ligt op een binnenplaats en de niets kwaads ver moedende voorbijganger ziet slechts eer breede binnenplaats, die den indruk vai een weiverzorgden tuin maakt. Het uiterlijk effect is dus neutraal, om niet te zeggen vriendelijk. Uit het feit, dat hier echter nagenoev alle processen achter gesloten deuren plaat- vinden en dat zoowel de Duitsche als de buitenlandsche pers slechts hoogst zeide'- bij de uitspraak van het vonnis wordt toe gelaten kan reeds worden afgeleid. da men zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid wenschi te geven aan processen, welke be wijzen, dat er ook in liet Derde Rijk men schen leven, die er hun leven aan wagen zich tegen het huidig systeem te verzetten En waar hier dag aan dag zulke verhande lingen plaats vinden, zou men kunnen ver onderstellen, dat het aantal dezer opstandi gen toch heel wat grooter is dan men officieel wenscht toe te geven. Acht dagen lang duurde het proce- wegens hoogverraad tegen Ernst Nla kisch. een auteur van ongeveer 49 jaai dien wij als socialist en lid van den toen nog niet leeggebranden Rijksdag in onze herinnering hebben en uit het korte be richtje, dat in de Duitsche pers van offi cieele zijde aan deze uitspraak wordt toe gevoegd, valt af te leiden, dat den beklaag de „wegens voorbereiding tot hoogverraad en vergrijp tegen de wet tegen het opnieuw vormer van partijen" tevens de burgerlijk eererechten voor heel zijn verdere lever- worden ontzegd! Zijn medewerkers, die gelijk met hem terecht stonden, zijn er beter bij afgekomen want Joseph Drexel, een man van 42 jaar kreeg drie en een half jaar tuchthuisstrat terwijl de 38-jarige Karl Troeger vv^gen- vergrijp tegen het verbod van nieuwe par tijen met een jaar en negen maanden ge vangenis werd bestraft. Bij Drexel en Troe ger werd de tijd van voorarrest in rekenlnc gebracht, zoodat laatstgenoemde in vrij heid kon worden gesteld. DE WERELDTOONSTELLING TE NEW YORK NEW YORK, 13 .Tan. (Havas). Ondanks de weigering van Duitschland deel te nemen aan de tentoonstelling te New York zal een paviljoen worden opgericht om het cultu- reele, wetenschappelijke en industrieele Duitschland van voor de komst van Hitier te laten zien. Een comité van 70 Amerikanen, onder lei ding van Laguardia. den burgemeester van New York heeft gisteravond dit besluit ge- Het Duitsche paviljoen zal „Het paviljoen der vrijheid" heeten en „het Duitschland van gisteren en het Duitschland van mor gen" laten zien. Het za| worden opgericht met deelneming van Puitsrhe geëmigreerde professoren en kunstenaars- Het tentoonstellingsbestuur heeft terrein afgestaan, uit schenkingen is 250.000 dollar bijeengebracht De leiding der organisatie commissie berust bij dr Kingdom, president van de Universiteit te Newark. het pelmanisme pelman instituut (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 Het proces heeft aangetoond, dat Niekisch, met behulp van beide mede beschuldigden, zijn oppositioneele be weging heeft voortgezet nadat in 1933 de nieuwe wetgeving van den nationaal- socielistischen eenheidsstaat van kracht was geworden. Hij leefde in den waan zoo verklaarde men na de uitspraak van het harde vonnis dat hij mei zijn hetze en pamfletten een chaos kOD teweeg brengen om langs dien weg den door hem beoogden „toekomststaat" te kunnen oprichten. Juist daarin zag het volksgerechtshof een duidelijk verzei teger de wet omtrent de formatie van nieuwe groepen of partijen, terwijl het verspreiden van pamfletten als een voorbereiding tot hoogverraad werd gegeeseld. Al deze beschuldigingen tegen Niekisch en zijn vrienden dateeren reeds van 193/. In 1934 werd het door hem geredigeerde tijdschrift „Widerstand" voorgoed verboden, waarschijnlijk, omdat hij propaganda maat te voor toenadering tusschen Duitschland Rusland. Een half jaar lang zat hi.i een concentratiekamp. Nadat hij enkele jaren weer zijn burgerlijke relatieve vnj heid genoten had. werd hij in 1938 wegens hoogverraad opnieuw gearresteerd, thans geëindigde proces was door den Rijksminister van Justitie dr. Franz Gürtner oorspronkelijk eenige dagen later vastge legd, doch om onbekende redenen werd de latum plotseling vervroegd. De figuur van dezen oorspronkelijken sociaal-democraat roept den tijd van Wei- mar. van de bondsche en revolutionaire ideologie in onze herinnering wakker. Zijn Gedachten over Duitsche Politiek" vei scheen 1929 en kantte zich tegen de polifiek dier dagen, daar ze volgens hem matte weergave was van de toenmal'ge vrijheidsbeweging. Hij leidde zelf den strijd hond „Oberland" en vertegenwoordigde de idee van een Derde Rijk lang voordat door het nationaal-socialisme werd over genomen. „Hitier het Duitsche noodlot" In zijn enkele maanden voor Hitiers „Machtübername" geschreven brochure ,'Titler het Duitsche noodlot!" raaakl Niekisch den tegenwoordigen Führei drie ernstige verwijten: een tekort aan revolutionaire gezindheid, onvoldoende be- 'angstelling voor het oosten en de ontwik keling van het nationaal-socialisme in fascistischen stijl. In punt 1 verklaart hij Hitiers socialisme voor een zakkenroller strik der kapitalistische orde, in punt 2 spreekt hij over „avondlandsche ratten vangersmelogieön" welke in een Duitsche herenhuid. zijn gestoken en in punt 3 ver klaart hij. dat door de navolgfog van M'i -olini de nationaal-socialistische storm afdeelingen als het ware Zuid-Europeesche bezettingstroepen van Duitsch grondgebied geworden zijn! Hij hekelt het feit, dat de vlaggen, dte fier in den wind wapperden, vervangen wer len door de vaandels, zooals de Romein- -che legionairen. de Italiaansche fascisten pn de katholieke processies die kennen. Van de as Rome—Berlijn wilde Niekisch hoegenaamd niets weten en het valt te hegrijppn, dat men zulk soort courage als .hoogverraad" ging bestempelen. Men zou dezen thans tot levenslange kerkerstraf ver nc-deelden Duitscher als een romantische.'i revolutionair kunnen karakteriseeren. want hij behoorde tot de fanatieke opstandigon, die van burocratisch socialisme of pseudo- socialisme niets wilden weten. Hij was misschien niet zoo bekend als Georges Sorel of Bakunin, doch niettemin een Duit scher, die voor zijn persoonlijke overtuiging instond als het om zijn leven ging. En dat wil heel wat zeggen in een staat, waa*- de persoonlijke zienswijze allang heeft moeten plaats maken voor een „Weltanschauung' welke als de eenig juiste gepropageerd wordt! De Joden in Danzig Moeten voor 1 October vertrokken zijn Krachtens een overeenkomst tusschen ie nationaal socialistische autoriteiten van Dantzig en de Joodsche vereenigingen in die stad zullen alle Dantzigsche .Toden de vrije stad voor 1 October moeten verlaten. Op het oogenbiik, waarop de overeen- komst tot stand kwam. heeft de Dantzigsche politie bevel gegeven tot staking van iedere anti-semietische vervolging. n1 Op het oogenbiik zijn de joodsche leiders pl bezig met het bijeenbrengen van de noodige fondsen voor deze massale landverhuizing, re Om de mogelijkheid te openen tot bijeen- p< brenging der gelden hebben de Dantzigsche h- autoriteiten een deel van de geblokkeerde v> joodsche rekeningen in Dantzig weer ge- n opend en den joden machtiging gegeven hun roerende en onroerende goederen te ver- v koopen, waarbij dan de helft der verkoops- prijzen bestemd wordt voor het landver- r huizingsfonds. n De eerste lijst der emigranten is gister gesloten en omvat ongeveer duizend per- v sonen, die door Duitschland heen naar Triest zullen worden vervoerd, waar zij scheep zullen gaan naar het nabije Oosten. Hongarije en het Kominternpact j Rumoer in het parlement Naar vernomen wordt hebben de gezanten I van Duitschland, Italië en Japan een bezoek gebracht aan den Hongaarschen minister j van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, j Dc Minister deelde den gezanten mede, dat i Hongarije bereid is toe te treden tot 't anti-» Komintern-verdrag. In de Hongaarsche parlements-zitting is 't gister tot tooneelen gekomen zoo rumoerig als nog maar zelden Is voorgekomen. De j oppositiepartijen maken in het bijzonder be- zwaar tegen de steeds nauwere betrekkingen van Hongarije met de spil Rome—Berlijn. 1 De Bethlenfractie bracht in het huis uit latingen van rechtsstaande politici ter sprake en eischte daarvoor voldoening. Er ontstond een dusdanige opwinding in de kamer, dat de vergadering tweemaal geschorst moest worden en tenslotte verdaagd werd tot de ■olgende week Dinsdag. De Zuidpoolreis van Elsworth 1.000 mij] land verkend Majoor Lincoln Ellsworth, de Ame- rikaansche onderzoeker, heeft in een te New York door de North American Newspaper Al liance ontvangen bericht, dat verzonden was van z;jn Noorsche basisschip „Wyatt Earp" uit het Zuidpool-gebied medegedeeld, dat hij 80.000 mijl nooit tevoren bezocht gebied heeft gezien, dat, naar hij verklaart, is toegevoegd aan het bekende van vroegere ontdekkers. Ellsworth eischt het geëxplodeerde gebied op voor zyn land, de V. S. van Amerika. De boschbranden in Australië Tal van dooden en vermisten Ontzettende hitte Ongeveer 600 vacantiegangers uit Warbur* tOD bevinden zich op de rotsen langs de rivier, daar hevige branden de stad inslui ten. Gister zijn de boschbranden in Australië met volle hevigheid opgelaaid, daar het weer zelfs nog warmer is dan reeds het ge val was. Er waaien krachtige winden en de toestand op sommige plaatsen is ernstig. Te Erica woeden verschrikkelijke bran den. Men verkeert in groote zorgen over 25 Grieken die vermist worden. Er is ook geen nieuws meer ontvangen van een aantal moeders met kinderen, die getelefoneerd hadden uit Timberhill te zijn vertrokken. De branden zijn het hevigst in de districten waar het hout wordt gekapt. Te Melbourne heeft de thermometer 114 graden Fahren heit gewezen in de schaduw. In Nieuw Zuid Wales, waar ontzettende hitte heerscht, zijn de laatste dagen 21 per sonen door den bliksem getroffen en gedood. .««shssoj ypr J geeft bij inademing direct verlichting bij ASTHMA en BOOH,/!fl daaruit voortkomende borsb benauwdheid en borstbe~ klemming. Alleen echt met den naam BOOM. - f 7.29 per groote doos. Nederlandsch fabrikaat. Scheepers had verzocht hem in een kist te begraven, op dat zijn ouders later gelegenheid zouden hebben hem op Roodefront te begraven; de kist kon van zijn eigen geld be taald worden. Men heeft hem echter zonder kist in z'n graf gelegd en een zak ongebluschte kalk over het lijk uitgestort. Doch den volgenden nacht, tijdens 'n hevig onweer, is het lijk opgegraven en ergens aan den oever van de Zondag- rivier begraven. Zijn gebeente is tot heden nog niet gevon den, ondanks de vele pogingen,- die zijn ouders daartoe heb ben aangewend. Het Engelsche kamp aan de Oranjerivier Doordat het eerste graf leeg bleek te zijn, deed al spoedig het gerucht de ronde, dat Scheepers niet was terechtgesteld. Na den oorlog heeft Generaal de Wet hierover geschreven aan Lord Kitchener, die toen in Voor-Indië vertoefde en die indertijd het vonnis van Scheepers bekrachtigd had. Kitchener schreef aan De Wet dd. 24 Oct. 1907 dat dit gerucht zonder eenigen grond was. Op Roodefront treurden de ouders over een geliefden zoon. Aan den wand in de voorkamer hangt de foto van de voor lezing van het doodvonnis. „Arme ou broer" heeft 'n kinderhand daaronder geschreven. Vader Scheepers overleed 2 Maart 1934 en moeder Schee pers leefde in Augustus 1937 nog en treurde nog steeds over het verlies van haar geliefden Gideon. Dit boek is een goed specimen van historische lectuur. Niet uit overlevering of fantasie, maar ut de documenten zelf onwraakbaar wrakhout heeft hij zijn boek opgebouwd. Hij laat aan het eigenlijke dagboek een inleiding voorafgaan, waarin hij verhaalt over geboorte en opleiding. Na het dag boek volgen dan nog een aantal artikelen over „Die strijd in Kaapland' waarna nog veertien bijlagen volgen, meest brie ven en andere stukken, die op de zaak Scheepers betrekking hebben. Het boek is versierd met een aantal foto's, meest van Scheepers en z'n familie. Ook de Hollandsche lezer zal met genoegen dit boek ter hand nemen. Behalve het dagboek-zelf is alles in het Afri- kaansch geschreven, maar dit is voor den ontwikkelden lezer geen bezwaar. Wie het leest zal in zijn gedachten weer zien herleven de spannende jaren van 1899—1902, toen hier in Holland zoo intens werd meegeleefd, met de beide vrije repu blieken, die voor hun bestaan streden. 'n Hartelijke aanbeveling geven we het boek gaarne mee ze is ten volle verdiend. Scheepers gevannisd Het Dagboek van een Held Door P. DE ZEEUW J.Gzn. 's Avonds werd hem nog meegedeeld, dat niet bij zonsopgang, maar op een lateren tijd het vonnis zou worden voltrokken. Waarvoor dit uitstel? Er waren enkele officie ren, die deelnamen aan een polo-wedstrijd en die de te rechtstelling wilden bijwo nen!! Dien laatsten nacht sliep hij van 11 tot 3 uur. Toen begon hij afscheids brieven te schrijven, die echter nooit hun bestem ming hebben bereikt. Den volgenden dag werd hem meegedeeld, dat hij om 3 uur 's middags zou worden doodgeschoten. Om 12 uur sloot hij zijn dagboek af met de woorden: ,,en hoop dat we in een beter land (i geen slavernij meer zal zijn. Ljord Kitchener, die het vonnit van Scheepers bekrachtigde Ikaar) zullen ontmoeten, waar aller vriend en broeder Gideon J. Scheepers,M

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2