TRIUMPH SCHUDT UW LEVER WAKKER ROOK 1 CENT VIRGINIA 1002: WAARDE GO - AL-PA en RA 'N TRIOMF VAN SMAAK! Aspirin VRIJDAG 13 JANUARI 1939 EERSTE BEAD PAG 2 p RONDBLIK het vlot niet in rome Aan de hartelijkheid, waarmede de Ro- meinsche burgers Chamberlain en Halifax hebben ontvangen bij hun aankomst in de Eeuwige Stad, heeft niets ontbroken. Dit maal hadden overheid en pers het zelfs niet noodig geacht, van te voren het pu bliek voor demonstraties warm te maken, zoozeer was men in leidende kringen er van overtuigd, dat de groote Britsche vre- desman met de paraplu ook aan de oevers van den Tiber een populaire en geliefde figuur zou zijn. Want het eenvoudige volk is overal ter wereld hetzelfde; als men het zijn gang laat gaan wenscht het in rust en orde te arbeiden, en houdt het zich verre van krijgshaftig spektakel, omdat het de holheid van den krijgsroem zeer goed door ziet Ook Mussolini en Ciano zelf zijn hun gasten met bijzondere vriendelijkheid tege- moet getreden; hebben te hunner eere feestmaaltijden en jeugd-athletiek-schouw spelen aangericht, en al het mogelijke go- daan, het hun naar den zin te maken. De Britten zijn bij zooveel goede gezindheid niet achter gebleven, en hebben op hun beurt de tol hunner bewondering niet ont houden aan alles wat duidde op vernieuw de volkskracht en nationale energie. Doch daarbij is het dan ook gebleven. In een tweetal besprekingen, welke beide elk an derhalf uur in beslag namen, hebben de regeeringsleiders en hun ministers van buitenlandsche zaken den geheelen politic- ken horizon geïnspecteerd, om tot de con clusie te komen, dat hun kijk op den stand van zaken nu eenmaal was gelijk hij was, en ook zoo blijven zou. Bij het tweede on derhoud was men, naar verluidt, reeds zoo- teer overtuigd van de onvruchtbaarheid van dit alles, dat Mussolini en Chamber lain nog nauwelijks zelf het woord namen, maar liever het spreken zonder uitzicht Ciano en Halifax overlieten. Wat heeft dit alles te beteekenen? Een voudig dit, dat het voorhands Rome en Londen niet wil gelukken, do moeilijkheden te overbruggen, welke him beider stand punten scheiden. Het Paaschaccoord over den status quo in de M'ddellandsche Zee wordt door dit nieuwe gebrek aan weder zij dsch begrip niet krachteloos. Maar het wordt er evenmin sterker cup, en dit is ten slotte, wat beide partijen hadden gehoopt te bereiken, door nog eens in detail de .verschillende murwe plekken van overeenkomst na te gaan, inzonderheid wat betreft de positie van Abessinië en van Fransch-Tunesie, doch natuurlijk evenzeer Spanje. De Fransch-Italiaansche verkoeling ligt als een struikelblok aan de verbetering van alle relaties in den weg. Het is te hopen, dat Rome thans zal verstaan, dat het deze moeilijkheden alleen kan oplossen door den officieelen weg te bewandelen, en met Parijs openhartige besprekingen te openen, zonder te veel drang-uitoefening of bedrei ging met geweld. Dan zou Chamberlains bezoek althans een goed negatief resul taat kunnen opleveren. IET een» even op, heer en! Waar- om zoudt U nog langer het genoe gen missen van prettig ondergoed? Draagt Novanal Even sterk, als licht en soepeL Keus oil elk ge- wenscht model! K.V, Anb (N-M R09SEVELTS DEFENSIE-EISCH Roosevelts defensie-boods'hap aan het Amerikaansche Congres legt getuigenis at van een geruststellenden werkelijkheids zin, en van den wensch, de wereld niet lan ger door middei van een zeker soort van moreele welsprekendheid alleen, maar evenzeer door laden-bereidheid te regee- ren. De groote Angelsaksische republiek in hot verre Westen gaat meer en meer be seffen, dat zij deel uitmaakt van een alge- meene volkerengemeenschap, en van een onontkoombare economische en politieke lotsverbondenheid. Zij zal, in minder mate nog dan in '14, terzijde kunnen blijven, zoo opnieuw het geweld de aarde zou gaan re- geeren, maar zal alsdan zich hebben te weer te stellen, niet louter met woorden, doch evenzeer met het zwaard. Vandaal dat er geofferd zal moeten worden door den belastingbetaler; minstens 525 millioen dollar is er noodig, om de defensie te bren gen op hetzelfde waanzinnig hooge peil, waarmee Europa zichzelf heeft gelukkig gemaakt Het getuigt van het goede inzicht van Roosevelts militaire adviseurs, dat leeuwendeel van dit bedrag aan hot uit breiden en reorganiseeren van de lucht macht zal worden besteed. In nog meerdere mate dan Groot-Brittannië heeft ook Ame rika het onheil uit de lucht te verwachten. In dit opzicht zijn Japan en Rusland zijn naaste en meest geduchte buren, doch ook Duitschland is hierbij niet te minachten. Toch zou men zich vergissen, zoo men meende, dat de Vereenigde Staten zich in het bijzonder zouden voorbereiden op weerstaan van de westersche autocratieën. Washingtons erfvijand woont aan over-oever van den Stillen Oceaan, en zijn activiteit tegen China moet worden aange zien als de eerste etappe van een grooter plan, dat de hegemonie over den Pacific inhoudt. Roosevelt bereidt zijn volk op dit alles voor, ditmaal niet door uitvoerige waarschuwingen en beschouwingen, maar door de practisch Amerikaansche opwek king tot de concurreerende, en derhalve succes belovende daad. Cedillo doodgeschoten Generaal Saturnino Cedillo, de ruchte Mexicaansche rebellenleider, is vol gens een bericht uit Mexico-City in de berg streken van den staat San Luis Potosi doodgeschoten. Cedillo was vroeger divisie-generaal in het Mexicaanche leger. Met een kleine groep aanhangers is hij bijna een half jaar in openlijken opstand tegen de regeering van Cardenas geweest. Met den dood van Cedillo is thans alle oppositie tegen de bestaande regeering uit geroeid. Waarschijnlijk zal het lijk van Cedillo naar Mexico-City worden gebracht en aan zijn verwanten ter beschikking wor den gesteld voor de teraardebestelling. Het Rijksdaggebouw wordt gerestaureerd De Eroll-opera bestemd te verdwijnen Naar „B.Z. am Mittag" meldt, zal waar schijnlijk nog vroeg in dit jaar met de restauratie van het oude Rijksdaggebouw begonnen worden. De bij den brand van Februari 1933 verwoeste vergaderzaal zal aanzienlijk worden uitgebreid, om plaats te maken voor de afgevaardigden, wier aantal, door de inlijving van Oostenrijk en het Sudetengebied, tot bijna 800 is geste gen. Bovendien zal een nieuwe vergader zaal en een speciale ontvangkamer voor Hi 11 e r gemaakt worden. De voor het ge bouw liggende Koenigsplatz zal worden verbouwd tot een groot parade-terrein. De Kroll-Opera, waarin de Rijksdag voor- loopig was ondergebracht, zal in de komen de jaren worden afgebroken. De Amerikaansche gezant nog niet naar Berlijn WASHINGTON, 12 Jan. (Havas). Presi dent Roosevelt heeft den Amerikaan- schon ambassadeur te Berlijn. Wilson, bij zich ontvangen. De ambassadeur zal zijn plaats op het staatsdepartement weer inne men, vanwaar hij de ontwikkeling zal vol gen van de diplomatieke betrekkingen tus- schen de Vereenigde Staten en Duitschland. De Spaansche burgeroorlog TOESTAND IN CATALONIE CRITIEK GEACHT Barcelona mobiliseert nieuwe lichtingen Uit Lerida wordt officieel gemeld, dat de nationalistische troepen Donderdag de stad Falset hehOen ingenomen, het geen hun den weg vrijmaakt voor de ver overing van Reus. de laatste stad van beteekenis voor Tarragona. Franco's troepen bezetten voorts de Mont Cisca en het dorp Agramunt. Dat de toestand voor de republikein- sche legermacht in Catalonië uitermate critiek is, blijkt wel uit de besluiten, welke Donderdag in den ministerraad te Barcelona werden genomen. Allereerst hechtte de raad zijn goedkeu ring aan een door Negrin voorgelegd de creet, waarbij de algemecne mobilisatie van de lichtingen 1915 tot 1921 wordt afgekon digd. Deze lichtingen omvatten de mannen van 38 tot 44 jaar. Voorts keurde de ministerraad een reeks decreten goed betreffende de vorming van stormbrigades, de zuivering van het achter land, teneinde alle bruikbare mannen naar het front te kunnen zenden, het gefcruik van civiel personeel in de oorlogszone tot d-m leeftijd van 50 jaar voor de fortificaticwer- ken en het weder in dienst terugroepen van alle gepensionneerde openbare ambtenaren. Tenslotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan een decreet betreffende de toekenning van een crediet van vijf millioen peseta's voor het aanleggen van schuilplaatsen Kolonel Modestos, wiens afdeeling de we gen bij den Ebro verdedigt, heeft een oproep gericht voor 10.000 vrijwilligers, om een nieu- we verdedigingslinie op te werpen dwars door Catalonië. De inwoners van Reus heb ben beloofd te zullen zorgen voor 5000 vrij willigers. Tien mijl van de zee De bezetting van Falset, dat den Zuid-oos telijken toegangsweg naar Tarragona be- heerscht. geschiedde door de Spaansche en Marokkaansche divisies van generaal Yague. Deze troepen bevinden zich nu nog slechts tien mijlen van de kust der Middellandsche Zee verwijderd. De republikeinsche troepen, die in den „zak" van Tortosa met omsingeling ge dreigd worden, trekken zich, naar gemeld wordt, hals over kop terug. Overal rheumatische pijnen Kruschen maakte een ander tnensch van hem Rheumatische pijn is verraderlijk; zij treedt zander waarschuwing op. Het komt in een arm of been en langzamerhand breidt het zich uit over het geheele lichaam, tenzij er iets gedaan wordt om het tegen te houden. Kies dan het juiste middel, evenals deze man, diie ons schrijft: „Ongeveer 10 maanden ge leden leed ik vreeselij'ke rheumatische pijnen. Mijn geheele Lichaam deed pijn en soms kon ik niet eens raar mijn werk gaan. Men raadde mij Kruschen aan. Ik nam het en het gevolg was, dat de pijnen langzamerhand verdwenen. Ik ga sindsdien onafgebroken naar mijn werk, dank zij Kruschen er voel mij een ander mensch.'" A. R. Kruschen Salte spoort uw afvn~* nen, lever, nöeren en ingewanden aan t ~"h- toiige, geregelde werking, wan' LJw organisme gezuiverd wordt vs1 lijbe afvalstoffen zooals urinezuur de oorzaak kan zijn van Uw rheum?' -■■ o n. Neem iederen morgen „de kleine drksche dosis" en Uw pijnen zullen spoedig vermin deren om tenslotte gefteel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. (Adv.) De strijd in Estremadnra Do republikeinsche troepen in Estrema dura melden, dat zij volledig de Santosl> r- gen hebben omsingeld, zoodat zij binnen deze omsingeling de drie sleutelsteden .'en- narrvoa, Belnez en Pueblo Nueco hebben. FRANCO MALTEZER RIDDER SARAGOSSA, 13 Jan. (D.N.B.) Generaal Franco ontving heden in zijn hoofdkwar tier aan het Catalaansche front, waar hij sedert verscheidene dagen de operaties van de nationalistische troepen volgt, markies Paterns de Sessat, een gezant van Je Malte zer ridderorde. De markies overhandigde Franco de halsketen van de Maltezer ridder orde, de hoogste onderscheiding, welke de orde verleent. De plechtigheid werd ook door de leden van den nationalistischen generalen ■'taf bij gewoond. TANGER, 13 Januari (Havas). De radio- Gzender van Cadiz heeft den zeevarenden medegedeeld, dat in de wateren \an Spaansch Marokko mijnen zijn gelegd tus- schen Melllla en Alhuoemas. Derhalve, aldus het communiqué, is het verboden, de kust te nadern zonder toestemming. De schepen, die zouden probeeren de driemijlszone te pas- seeren, zullen worden getorpeaeerd en be schoten zonder voorafgaande waarschuwing. EGYPTE GAAT BEZUINIGEN Het Egyptische kabinet heeft een bezuini gingsplan goedgekeurd, waarbij scherpe kor tingen worden toegepast op de salarissen van regeerlngsambtenaren. Om een voorbeeld te stellen hebben aile ministers vrijwillig erin toegestemd, >m van hun jaarlijksch inkomen 500 Eg. pond af te staan. Men verwacht van het geheele plan een bezuiniging van twee milloen Eg. pond per jaar. GRATIS het mooie CHINA-ALBUM Wij laten vóór uit Februari a.s. 4 ANNONCES plaatsen resp. gemerkt: Ieder die ons deze vier advertenties elk geplakt op een GOALPARA-OMSLAG onzer bekende theeverpakking inzendt, sturen wij, zoolang de voorraad strekt, GRATIS en FRANCO HUIS het schitterend uitgevoerde CHINA-ALBUM. GOALPARA-loodverpakking andere dan gewone thee! Alleen: Imp. SWEERS HANDEL MIJ, Heerengracht 451, Amsterdam-C. Herriot wekt Frankrijk op tot den arbeid In een rede voor de Fransrhe Kamer heeft Herriot verzekerd, dat Frankrijk met alle landen, zonder één uitzondering, in harmonie wensiht te leven, doch tevens, dat een vrij volk niet over zijn grenzen laat loven en bieden Spr. legde den nadruk op de onaantast baarheid van he« Fransrhe rijk en herin nerde er aan dat Frankrijk weldra den 150sten verjaardag der revolutie zal her denken. Eens te meer, zoo zeide hij, leven wij in een tijdperk van de kracht. Een re cente ervaring heeft aangetoond, dat een materieele macht zonder lacunes een on misbaar element Is voor de actie der re- geeringen en voor haar diplomatie in moei lijke uren. Voortgaande deed Herriot een beroep op de vaderlandsliefde van de werknemers en werkgevers, teneinde een „niet normale, maar een heldhaftige" productie te verkrij gen, teneinde ,,een wapenrusting te vormen voor Frankrijk, die geen gebreken heeft" Spr. constateerde, dat men nog verre is van een ideale politiek ,een betere verdeeling der rechtvaardigheid. Besluitende legde spr. nogmaals den na druk op toenadering en eenheid. „In de oogenblikken, waarop het nationale belang overhecrscht, vervagen onze gewettigde on- eenigheden en denkbeelden om slechts onze gemeenschappelijke toewijding aan de re publiek en het vaderland aan don dag te laten treden". De Amerikaansche vliegtuigproductie In het Jaar 1938 heeft de Amerikaansche vliegtuigindustrie 1800 militaire vliegtuigen vervaardigd; zij kan dit jaar 5500 toestellen produceeren. In tegenstelling met hetgeen veelal wordt geloofd, dat de luchtvaartindus trie hier vrijwel haar productie-capaciteit genaderd is, hebben enkele der belangrijk ste vliegtuigfabrieken nagenoeg geen or ders. Men meent te weten ,dat de Ameri kaansche departementen van oorlog en marine een plan ontworpen hebben om de productie van bepaalde vliegtuigtypen te bespoedigen. Franco weigert vergunning aan Britsche Airways Om xschtioh gehled t. pa.iMr.il In diplomatieko kringen wordt vernomen, dat Franco aan de „British Airways" ge weigerd heeft vergunning te verleenen om over rechtsch gebied le vliegen. De Engel- sche Luchtvaartmaatschappij zou op 2 Jan. j.l. een lijn Londen—Lissabon hebben ge opend, het eerste traject van de lijn Londen BathursL De autoriteiten van Burgos hebben op het verzoek der maatschappij geantwoord, dat toestemming om over recht9ch Spanje te vliegen niet kon worden verleend aan onder danen van een land, dat de rechtsche regee ring niet de jure heeft erkend. UIT OOST- EN WEST-INDIE De mislukte Dairi-kolonisatie Terreinen grootendeels opgegeven Het B. N. meldt: Naar wij vernemen zal het grootste gedeelte ven de landen .Ier Dairi-kolonisatie moeten worden verlaten, wegens de absolute ongeschikheid van den grond voor eenige cultuur. Men zal trachten, deze gronden als wei land te behouden. Zij kunnen dan nog van nut zijn voor het gemengde boerenbedrijf, dat men met behulp van de Groningsche boeren wil stichten. Intusschen is het plan tot uitzending van de Groningsche boeren nog niet in kruiken en kannen, omdat de Indische regeering haar toestemming niet aanstonds heeft ver leend. Nadat het plan in de onlangs gehou den buitengewone vergadering van den Raad van Indië is besproken, heeft de regee ring het aan den Kolonisatieraad terugge zonden om nader advies. De regeering heeft enke.Ie bezwaren, die eerst uit den weg ge ruinjd dienen te worden. DE EERSTE INHEEMSCHE BURGEMEESTER BENOEMD BUITENZORG, 13 Jan. (Aneta). Bij be sluit van den gouverneur-generaal van 11 Januari ia met ingang van een dag in Fe bruari benoemd tot burgemeester van Ma- dioen Mr Dr R. Ng. Soebroto. Ikvfrkn0qaffij4 maar op mijn leeftijd moet je dubbel oppassen voor kouvatten. Daarom heb ik altijd Aspirin-tabletjes in huis, die mij al die jaren bij hoofdpijn, verkoudheid en rheumatiek hebben geholpen. mm (BAYER) HET PRODUCT VAN VERTROUWENI gemengd nieuws Feest op den tachtigsten verjaar dag van den Duitschen ex-keizer Doorns burgerij biedt een tuinhuisje aan DOORN, 13 Jan. Naar wij vernemen Is het plan van het comité, dat zich onder voorzitterschap van den burgemeester van Doorn gevormd heeft, om den ex-keizer op zijn tachtigsten verjaardag namens de bur gerij een huldeblijk aan te bieden, volko men geslaagd Op den 27en Januari zal den ex-keizer een tuinhuisje worden aangeboden, dat ge plaatst zal worden ln de nieuwe uitbreiding van het pinetum in het park van Huize Doorn. Door de Nederlandsche relaties van den keizer is een bedrag bijeengebracht, waarvoor zeldzame naaldgewassen zullen worden aangekocht, eveneens ten behoeve van genoemd pinetum. Betreffende het programma van den ver- Jaardag kan nog niet veel worden gemeld, maar wel staat vast, dat het plaatselijk muziekcorps „De Harmonie" den tachtig jarige een muzikale hulde zal brengen. Koolhoven F.K.-58 maakt noodlanding in België Toestel zwaar boschadlgd, bestuurder ongedeerd GENT. 13 Jan. Wegens gebrek aan ben zine heeft gistermiddag het Koolhoven- vliegtuig F.K.-58 een noodlanding moeten uitvoeren nabij Gent. Aangezien de bestuurder, de fabrieksvlie- ger Th. Coppers, geen behoorlijk landings terrein kon vinden, moest hij het toestel met staande propeller in ©en weiland neer zetten. De machine werd bij het kruisen van een sloot en een dijk zwaar beschadigd. De piloot is er zonder eenig letsel afgeko men. Het toestel zal per vrachtauto naar de fabriek te Rotterdam vervoerd worden om aldaar gerepareerd te worden. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U suit 'b morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter ml I. O» doen .troomcï dS! stroom van gal onvoldoende ls. verteert Uw voedsel rfderifit'KU voelt U ^eblozen, raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet allee somber ln. e meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zjjn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- »fSzom de &al te doen stroomea. éJSSSLM apotheker. Het Dagboek van een Held Door P. DE ZEEUW J.Gzn. (3 Echter had ik één troost, dat ik mijn regeering trouw heb gediend tot op 't laatst, en alles in mijn vermogen gedaan om onze rechtvaardige zaak te bevoordeelen. Dag of nacht met mijn officieren, hebben wij niets ontzien de vijand zoo veel mogelijk afbreuk te doen. Ook kwamen onze kaffers in en gaven mij 'n laatste hand druk. Ik kan niet nalaten te meden van mijn „groem" Hen drik. een allerdapperste kaffer, die mijn leven eenmaal reeds heeft gered, toen hij huilende inkwam, en weigerde om van mij weg te gaan. en wilde bij mij blijven. Doch toen ik hem zeide mijn paard op te passen, was hij als altoos gewillig om zijn plicht te vervullen. Na deze duurde het niet lang of ik lag alleen verlaten in 'n kamer, zo alles te overdenken, totdat de zon uitkwam." Enkele uren later verschenen de Engelschen en werd Scheepers gevangen genomen. Omdat hij ziek was werd hij naar het hospitaal te Matjesfontein gebracht. Geen moment heeft Scheepers er over gedacht, dat dit het begin was van een tragedie, die eindigen zou met z'n dood. Hij was een Transvaler, die de Kaapkolonie binnen gevallen was, evenals de Engelschen de Transvaal waren binnen gevallen en hij kon niet denken, dat men hem zou behande len als „rebel". Was dat te voorzien geweest, zeker zou hij, ondanks z'n zware ziekte, gepoogd hebben met z'n mannen te ontvluchten. Kiezen tnsschen water Tijdens z'n gevangenschap heeft Scheepers een dag boek bijgehouden. Met inktpotlood schreef hij in een zak boekje, wat hem overkwam. Op 9 December, den verjaardag van zijn vader, werd hij naar Graaff-Reinet vervoerd en daar in het gevangenis hospitaal gebracht. „Ik wist toen nog niet, waarheen het ging", vertelt Scheepers in zijn dagboek, „totdat halt werd gehouden en ik met behulp werd afgehaald. Zodra ik op de grond stond zag ik dat het nu tronkzaken was. Ja, ik werd ingebracht door twee gangen met dikke deuren. Wat mijn gevoel was, is onbeschrijfelik. Ik wenste toen ik voor de eerste deur drempel kwam, dat de aarde moest open gaan en mij in sluiten". Op 16 December werd de instructie gesloten. Er werden tegen Scheepers ingebracht dertig beschuldi gingen van moord en zeven van brandstichting, ruwe behan deling van gevangenen en barbaarsche behandeling van kaffers. Getuigen decharge had hij niet. die waren allen in het veld en zijn eigen getuigenis werd niet geloofd. Wel gaf men hem voor den vorm nog een verdediger, doch bij intuïtie gevoelde hij, dat deze hem niet sympathiek gezind was, waardoor zijn verdediging natuurlijk uiterst mat was. Na Kerstmis, op 27 December 1901 mocht Scheepers zich verdedigen. Hij beriep zich op het feit, dat hij Transvaler was en gehandeld had in opdracht van zijn superieuren. 't Baatte hem niet en Scheepers gevoelde, dat het ver keerd ging. In zijn brieven aan zijn moeder en aan zijn meisje Johanna Scheepers (geen familie) laat hij wel doorschemeren, dat hij weinig hoop heeft het leven er te zullen afbrengen. Uit z'n dagboek blijkt dit ook. Scherp laat hij zich uit over de praktijken van Engeland. „Was het eerbaar", zoo vraagt hij, „en wijs van Lord Roberts n proclamatie uit te vaardigen, om de bewoners en nonkombatanten aansprakelijk te houden voor de veiligheid der spoorweglijn of telegraaflijnen, waar die over hunne plaatsen loopen? Schande! schande! Geen woorden zijn laag tronk is gevangenis. genoeg de onwaardigheid van die handelwijze uit te drukken"» Op 17 Januari 1902 den verjaardag van zijn moeder werd hem zijn vonnis voorgelezen, hij zou den volgenden morgen worden doodgeschoten. „Indien ik zeggen moet, dat ik bevreesd ben, geheel en al niet," zoo schrijft hij in z'n dagboek. „Alleen gevoelde ik jammer voor mijn dierbare moeder, en de grootste ver troosting die ik heb is dat ik onschuldig ben onschuldigl"

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2