m GLAZEN VAN VROEGER EN NU MAOOlïZ" MOLENAAR'; KINDERMEEL Stekeligheden Wal elen we volge nde KNIPPATRONEN Oamesstoffen l Zijdenstoffen Heerenstoffe v. DAM-BOOE* ECHTE ROZENOLIE IS DUURS: „VAN EN VOOR DE VROUW' UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 9—14 JANUARI 1939 B OVERPEINZINGEN van een huisdokter IV Een neel eenvoudige raad Het is in het leven vaak zoo, dat men wat voor de hand ligt vaak over het hoofd ziet, en zich blind staart op wat ver verwij derd is. Dat is ook dikwijls het geval met onze pa tiënten. Ze komen bij ons om advies en denken soms, dat er heel wat noodig is om hen van hun kwalen af te helpen. En dan blijkt het hun in veel gevallen, dat de situatie lang niet zoo ingewikkeld is als zij zich voorstelden. Het opvolgen van een heel eenvoudigen raad, dien zij zelf achteraf ook hadden kun nen uitvinden, doet meer dan eens alle klachten verdwijnen. Maar de kneep zit hem juist in dat „opvol gen". En daar schort het maar al te dikwijls aan. Pillen en drankjes zijn makkelijk in te ne men, maar je wil er voor te zetten, dat is heel wat moeilijker. Wie gezond wil worden of blijven, moet er wat voor over hebben. Zooals dit ook het geval is met iemand, die zich een positie in deze wereld zoekt te veroveren. Helaas schort het maar al te vaak, en dat willens en wetens, aan pogingen om het lichaam in goede conditie te houden, waar door het tegen de eischen van het leven op gewassen blijft. Gebrek aan wilskracht en bereidheid tot zelfverloochening vormen den grondslag heel wat ellende in ons lichamelijk en daar door ook in ons geestelijk bestaan. Ieder mensch heeft zijn kwetsbare punten. Er zijn personen met, wat wij noemen, een ijzersterk gestel, die nooit of te nimmer kla gen, maar zich in alle omstandigheden fit en paraat voor hun levenstaak gevoelen. Vanzelfspekend zijn de dragers van een der gelijke gezondheid te benijden. Maar we moeten niet vergeten, dat ze een m:nderheid vormen. En wat zij kunnen, mag anderen er nooit toe verleiden om hun leven op dezelfde wijze in te richten. Zij zullen zich van een levens wijze moeten onthouden, die voor de eersten oogenschijnlijk geen enkele schade mee brengt Hun taak is het uit te vinden, van welken aard de invloeden zijn, die hun ge zondheid schaden. En zich daarnaar dan ook te gedragen! Maar maak ik nu van mijn lezers geen ze nuwpatiënten? Wie toch teveel met zich zelf bezig is, raakt toch ook de kluts kwijt! Ik zal dit laatste niet ontkennen. Maar wie het eerste meent, begrijpt toch niet geheel mijn bedoeling. Want deze is gespeend aan iedere diepzin nigheid. Ze is zoo eenvoudig, dat enkele voorbeelden voldoende zijn om daarvan een nadere toelichting te geven. En zonder ge vaar voor zenuwoverspanning kan dan iedere lezer verder voor zich zelf de quenties trekken. Eerste voorbeeld! Er zijn menschen, die met weinig slaap toe kunnen. Er zijn er ook, voor wie een rustperiode van acht uur nauwelijks voldoende is. De ervaring wijst uit, tot welke categorie men behoort. Wie nu toch tracht over de grenzen, hem door de natuur gesteld, uit te komen, zon digt tegen zijn eigen lichaam. Tweede voorbeeld! Er zijn rookers, die him pijp of sigaar nau welijks een oogenblik kunnen missen. En die toch bij deze levensgewoonte volkomen ca pabel voor hun arbeid zijn, ja, zich zelf juist daardoor tot grootere prestaties in staat ge voelen. Maar er zijn ook rookers, die zich reeds na enkele sigaren dof in het hoofd gevoelen en daarvan den weerslag in him werk onder vinden. Hoe sterk de verleiding dan ook moge lok ken, het is hun plicht die te weerstaan. En ze kunnen het doktersadvies zelf wel uit vinden en zich daarmee moeite en kosten besparen, zoo zij over hoofdpijn klagen. Derde voorbeeld! Bij niet alle menschen verloopt de spijsver tering even vlot Ofschoon zij overigens ge heel gezond zijn, kunnen ze sommige spij zen moeilijk verdragen. Gaan ze zich daar aan toch te buiten, dan worden de gevolgen daarvan openbaar in allerlei onprettige sensaties in buik- en maagstreek. En hun arbeid en humeur lijden daaronder. Ook hier hebben zelfkennis en zelfbeperking meer waarde en zijn goedkooper dan aller lei drankjes en pillen. Vierde voorbeeld! Niet alle menschen hebben dezelfde stof wisseling. Laat men ze alle gedurende bepaalden tijd dezelfde hoeveelheid voed sel gebruiken, dan zal één categorie van hen nauwelijks in gewicht toenemen, terwijl een andere duidelijk in lichaamsomvang toe neemt. Dit is voor de laatste groep niet heel pret tig! Het beteekent dat ze zich bij hun voeding moeten ontzien, indien zij op den duur niet de bezwaren van de vetzucht willen onder vinden. Vooral van vette en zoete spijzen zullen zij afstand moeten doen. Helaas bevinden zich onder hen heel wat personen met een uitstekenden eet- en snoeplust. Maar ze behoeven niet naar een dokter te gaan om te weten te komen, wat zij moeten doen om hun lichaamsgewicht niet overma tig te laten toenemen. Ze kunnen in ieder geval al vast beginnen met het volgen van een sobere levenswijze. Het advies in dit artikel gegeven is dus wel eenvoudig. Het komt practisch neer op: „Ken U zelf en handel daarnaar". Het kan u veel kosten en narigheid bespa ren. Mits ge daarnaar ook handelt Want het blijkt, dat het met de kennis over het algemeen nog wel gaat. De moeilijkheid zit juist in het tweede deel van mijn raad geving. Hoe weinigen beschikken over de wilskracht en de energie om wat goed voor hen is, ook ten uitvoer te brengen, juist wanneer dit goede een offer van hen vraagt! En toch, wie in het kleine niet getrouw is, 3 het ook niet in het groote. Onze gezondhed is ook een goed, waarvan wij straks rekenschap hebben af te leggen. Wie dit beseft, zal er naar jagen om met Gods kracht ook in dit opzicht zijn lichaam een tempel des Heiligen Geestes te doen zijn en met dit eenvoudig advies zijn winst te doen. DOCEAM. zei de dokier DAATJE en ik zijn 't er wel roerend over eens, dat we zuinig moeten zijn. Daar toe dwingt ons het batig saldo van den winkel, dot geen bokkesprongen toelaat, maar bovendien hebben we ons de diep zinnige levenswijsheden eigen gemaakt, dat goedkoop vaak duurkoop is en dat men de dingen die men niet noodig heeft haast altijd te duur koopt. Deze onze door schade en schande bereikte evenwichtigheid is echter, wat Daatje betreftniet bestand tegen de wild lokkende roep van de advertentie pagina's in uitverkooptijd. Daardoor wordt Daatje twee keer in 't jaar onrustig ge maakt en hoewel ik haar telkens in kal- meerende woorden toespreek, kan ik het gevaar toch maar gedurende enkele dagen bezweren. Onherroepelijk komt het tijdstip, waarop Daatje mij niet meer heelemaal recht in de oogen durft te kijken en waarop ze langs haar neus weg (zoogenaamd na tuurlijk, want ze loopt nooit méér om haar opzettelijkheid in de gaten) zegt, dat ze van middag ook eens de stad ingaat. Ze zal niets koopen, ze gaat alleen maar eens kijken, maar ze wil toch wel graag wat geld bij zich hebben omdat men nooit kan weten. Ze heeft nog het een en ander noodig en :e dat nu toch voordeelig op den kop zou kunnen tikken dan waren we daarmee nog gebaat ook. En ikja, wat doe ik. Ik ken de symp tomen en ik weet dat er geen enkel ander geneesmiddel is dan een flinke ruk aan de veiligheidsklep. Dat beteekent een paar tientjes uit mijn ijzeren geldkistje. Mag ik mijn Daatje aan een steeds heviger wordende innerlijke spanning ten prooi laten? Alleen terwille van wat smerig geld? Ik duik in de kast op 't kantoor en breng een paar blauwe briefjes te voorschijn. De inkt-wissel moet dan nog maar een keer worden uit gesteld. Later kijk ik mijn Daatje na. Daar gaat ze met opgestoken zeil de straat op. mijn zui nige, degelijke en evenwichtige Daatje, thans een vrouw, die alle remmen heeft los gegooid en op weg is om haar duizenden te verslaan. Ik weet niet wat er op straat gebeurt, hoe zij deze crisis-middag doorleeft, maar ik krijg haar na vele uren weer thuis. Dan is de koorts gezakt. En zwak en moe en fut loos zit Daatje op haar stoel. Er zijn dan tal van vragen te stellen. Waarom heeft zij een rol gordijnstof gekocht, nadat al 1 gordijnen juist in de vorige lente vernieuwd zijn? Waarom heeft zij voor de kleinkinde ren een (iets vuil) slobpak gekocht en (ietwat verlegen) zijden jurkje en een ietwat 't knippen onvoordeeligelap pyama- flanel in een ietwat onmogelijke kleur Waarom krijgt Katie zonder dat ze jarig is) zoo maar een Chineesche naaldenkoker Japansch fabrikaat en Ketie een (iets beschadigde) handschoenendoosEn waarom moet ik fil d'ecosse sokken met ruitjes gaan dragen, terwijl de wollen zwarte me 's zo mers en 's winters zoo prettig zittenEn wat moet mijn eigen Daatje met een wollen pyama met brandebourgs doen, nadat ze vanaf haar jeugd in witte nachtponnen heeft geslapen? Ja, dit zijn zoo enkele vragen Daatje tracht ze nog te beantwoorden. In den winkel wist ze het nog wel, maar nu klinken haar antwoorden weinig geestdriftig en allerminst overtuigend. De spulletjes liggen allemaal op de tafel de huiskamer en zij vormen een bont maar armzalig zoodje. Het zijn allemaal moord- koopjes. Ze hebben echter de tientjes schoon opgemaakt. Ik denk bij mezelf, dat daar zeker twee keu rige japonnen voor Katie en Ketie hadden kunnen liggen of een paar keurige stellen ondergoed voor Mijnheer de Man of een prachtig nieuw tafelkleed, dat we zoo dig hadden, ofik kan deze opsomming veel langer maken. Ik denk er ook aan, dat de inkt-wissel zou kunnen zijn betaald. Die lui zijn zoo lastig bij leveranties. Het trieste van de zaak is, dat Daatje al deze dingen waarschijnlijk ook bij zichzelf zit te denken. Maar ik troost me met deze gedachte, dat niemand het in zijn hoofd haalt om er over te gaan zitten jeremieeren, als een zieke pas met succes een crisis heeft doorstaan, dat de medicijnen zoo duur geweest zijn. De rommel gaat van de tafel af. We zullen later wel zien of ze nog ergens voor te gebruiken Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. Fluweelen toque, ont werp van Rose Valois, min of meer onder Spaanschen invloed ge ïnspireerd. Gameering van twee kwasten. KOFFIE VLA 6 dl. melk, 1 dl. koffie-extract, 1 ei, 35 gr. vanille custardpoeder, 75 gr. suiker. De koffie wordt gemalen, bv. iy2 h 2 lood en hierop giet men ruim 1 dl. kokend water, laat ze een minuut of tien trekken en zeeft ze door een doekje, opdat alle stukjes koffie achterblijven. Men neemt desnoods coffe- ïnevrije koffie, omdat de vla dan zoowel door kinderen, als door patiënten of herstel lenden beter verdragen kan worden. De melk wordt aan de kook gebracht met de suiker, het ei geklopt en vermengd met de custardpoeder en lepelsgewijze met de afgekoelde koffie, daarna wordt met een dun straaltje een deel van de heete melk bijgevoegd en alles teruggedaan in de pan, waarin men de vla zachtjes en roerende even door laat koken, daarna flink opklop pen met de garde, tot ze grootendeels afge koeld en luchtig is en in een glazen schaal overbrengen om geheel en al koud te wor den. Presenteeren met vinger-biscuits. RIJSTCRQUETTEN MET SELDERIJ 3 kopjes rijst (gekookt), 2 eieren, 3 eetle pels gehakte selderij, 1 kleine ui, peper, Hoe moeten we fijn glaswerk reinigen WIE van ons heeft nooit fijn glaswerk moeten wasschen, hetzij in eigen huis, hetzij in betrekking? Allen weten we wel, hoe licht zoo'n rank, teer glas wordt stukgewreven, als men zijn best doet, het ..glashelder" af te drogen. Hoeveel dienst boden hebben geen leergeld moeten geven, wanneer zij, gewend alles stevig aan te pakken, een dun glas niet met de uiterste voorzichtigheid behandelden! Maar dan lag er toch ook wel schuld bij de eigenaressen van het kostbare, licht-bre- kende materiaal, omdat zij beter doen, der gelijk nauw-luisterend werk zoo weinig mogelijk uit handen te geven. Over het precaire werkje van glazen-was- schen nu vinden we in „Een boekje van het glas" in een slotartikeltje enkele aardige opmerkingen, in den vorm van ge sprekken gegoten. Iemand, die eens weten wil, hoe men glazen op de juiste manier behandelt, vraagt ach tereenvolgens aan verschillëhde specialisten, wat de goede wijze van glazen-wasschen is. De een vertelt hem: „In een gewoon en niet te vet zeepsopje". De volgende voegt eraan toe: „Even naspoelen in lauw water". En de derde wijst op de noodzakelijkheid van een goeden glazendoek en het nut van een drup-' pel spiritus bij eventueele vettigheid. Tenslotte komt de weetgierige by een oude dame, die een prachtige collectie fijn glas werk bezit, en haar vraagt hij ook, wat de reden is, dat het glas bij den een veel mooier blinkt dan bij den ander. En dan ontspint zich het hier weergegeven, leerzame, aar dige gesprek: „Mevrouw, iedereen zegt, dat men glazen wascht met heet zeepsop, met lauw water, met een druppel spiritus en met een echten glazendoek. Is dat alles? „Welnee!", zei zij, „met zorg en geduld. En daarom is het goed, tegen de booien te zeg gen, dat ze fijn glas altijd naar één kant omgaande moeten wrijven, want dat ze het anders stuk wringen. Maar als ik het zelf Glaswerk in sierlijk model Gegraveerde roemer Twee gildeglazen doe, wrijf ik gerust heen en weer, hoorl" „En is dat werkelijk alles, mevrouw?." „Welnee! Nooit een glas wegzetten op een met was gedreven eiken plank of op ge schilderde planken. Die lucht krijg je er nooit af. Zet ze op kastenpapier of glas. Vóór ze op tafel komen nog eens met den schoonen doek er langs, en ook nog 1 ruiken, of alles gaaf en goed is. En wat het voornaamste is...." .Ja, mevrouw...." „Ja," zei de oude dame, „in mijn jeugd ii geleerd, dat een huisvrouw haar langi lijzen en haar fijne glaswerk zelf wascht.' Tot zoover de nuttige raadgevingen over het reinigen van glaswerk. We zijn eigenlijk begonnen aan het einde van het kleine boekje, waaruit we putten, maar we willen toch ook nog iets zeggen van de rest van den inhoud. Want ook voor men schen, die hoogst zelden of nooit wijn drin ken, staan er alleraardigste wetenswaardig heden over glas in dit door de Vereeniging Wijnhandelaars uitgegeven, keurig ver zorgde, met foto's verluchte werkje. Men leest werkelijk met genoegen het verhaal van den gemoedelijken, eenigszins excentrie ken ouden heer, die tegenover zijn gast, een jongen man, op grappige wijze zijn kennis over glazen en hun doeleinden luoht. Dat L ook geen wonder, want een uitstekend lite rator, de heer W. J. F. Werumeus Bu- ning, is de schrijver ervan. Hij onderwijst, zonder dat we het merken, en we leeren letten op de soorten van glas, die de oude meesters op hun schilderijen vereeuwigden, op de wijzen, waarop de menschen toen hun glas hanteerden en dronken. In de museums te Haarlem, Rotterdam, Amsterdam enz. kan men voorbeelden genoeg vinden van dezen aard, en in het Groot Schilderboek van Lairesse kan men exempels zien van hoe „een weinig gemanierd man, een vorstin, een staatsjoffer en een vorst het glas vast houden". Ook een glas is kind van zijn tijd; daarbij worden wé in dit boekje wel bepaald. Zoo dateeren de ,ons eenigszins vreemd aan doende, hooge fluiten uit den tijd, waarin de mannen hooge gesteven kragen droegen, ons van de oude schilderijen wel bekend. Wanneer men zulk een geweldigen kraag om de hals had, was de mond met een kort glas vrijwel onbereikbaar. Toen de kragen uit de mode gingen, raakten ook die glazen in onbruik. De sledhts nog als museum- en erfstukken voorkomende oude roemers, die bestemd waren voor witten wijn, zijn een voorbeeld van mooi, stoer glas met gratie en fijne kleuren. Spelenderwijze krijgen we in dit boekske inlichtingen, aan welke eischen een glas in onzen tijd. ook het waterglas, moet vol doen. En we komen tot de conclusie, dat het nog zoo'n dwaas idee niet was van het voortdurend aan het woord zijnde oude heertje, dat hij eens in een winkel een karaf water vroeg, om te probeeren, hoe de zen, die hij koopen wilde, in de hand gen. als men dronk. Maar het nauw verho len lachje van de verkoopster kunnen ons ook levendig voorstellen JoH. Enschedé en Zonen, Haarlem, 1938. zout, 1 bouillonblokje opgelost in 1/4 kopje kokend water, paneermeel, frituurvet, 40 gr. boter. Men maakt de ui schoon en hakt deze ver volgens heel fijn, smoort hem gedurende eenige minuten in de boter, voegt het opge loste bouillonblokje erbij en de selderij, daarna de gekookte rijst, peper, zout en het laatst de twee geklopte eierdooiers met 1 eiwit. Men doet de massa op een schaal om deze te laten bekoelen en ziet men dat het geheel niet samenhangend genoeg is, dan roert men nog een weinig bloem door. Is alles door en door koud, dan verdeelt men het in 8 a 10 deelen, waarvan croquetten ge vormd worden, die eerst door het achterge houden eiwit (dat los geklopt is met 1 eetL water) en daarna door paneermeel gerold worden om in het frituurvet gebakken te worden. Warm opdienen op een schaal, waarop een papieren servetje is gelegd, HONGAARSCHE GOULASH 500 gr. z.g. haché-vleesch. 100 gr. vet 2 groote uien, zout, peper. 1 eetL paprika. 2 eetl. bloem. pl.m. 4 kopjes water. Aangezien hachévleesch goedkooper is kan men dit voor goulash gebruiken. Het zal echter niet te vet moeten zijn. Vet heet maken en stukjes vleesch rondom bruin braden. Onderdehand uien schoonma ken en snipperen en in het vet waaruit het gebruinde vleesch is genomen bruin laten worden; daarbij roeren om ze gelijk matig van kleur te krijgen. Vleesch bijvoe gen, bloem over strooien en water toevoe gen, paprika, zout en eventueel peper naar smaak en alles minstens 2 uur zachtjes laten stoven. WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat 117 Tel. 51992,bljGoud»che»lngel Schiedamscheweg 65 Telel. 31774, neerf BervoeU I» ROTTERDAM ik ZONDAG Schildpadsoep Kalfsoesters Gestoofde peertjes Koffievla MAANDAG Boerenkool met rookworst Beschuit met appelmoes DINSDAG Gekookte eieren Bietensla Botersaus Gevulde flensjes (zie A no.) WOENSDAG Gehakt Groene kool Citroenvla DONDERDAG Erwtensoep Rijst met abrikozen VRIJDAG Rijstcroquetten Spruitjes met kastanjes Gebruinde boter ZATERDAG Hongaarsche goulash Gest. bieten Compote Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hierboven. 5^/ LELIE BLANK STOOMWASSCHERIJaVERVERIJ ROTTERDAM DEN HAAQ Het model voor dit loshangend kinder jurkje leent zich hoofdzakelijk voor den leeftijd tot en met zes jaar. Een Schotsch geruite stof is hiervoor het gewenschte I materiaal. De ruit mag echter voor den leeftijd van het kind, beneden zes jaar, niet te groot zijn. De teekening geeft aan, dat het rokje en de mouwtjes schuin en het borststukje recht geknipt moeten worden. Men kan de stof echter in verschillende richtingen verwer ken b.v. het borst- en rugstukje schuin knippen en het rokje met de mouwtjes in tegenovergestelde richting, recht. Het rokje recht geknipt is voor het uitzak* 1 No. 17 ken van de plooien meer practisch en voor- deeliger voor de hoeveelheid stof die mei noodig heeft. li Ter versiering maakt men het kraagje me' n de manchetjes van wit linnen, of voor eeo fijner kraagje van wit zyden piqué. Vooi een schooljurkje zijn manchetjes van de zelfde stof meer gewenscht; deze kan mei a dan schuin of in tegenovergestelde richtinj ti van de mouwen knippen. De knoopen kaï n men machinaal laten maken van dezelfdi t< stof als het jurkje. z< Men neemt voor dit jurkje de volgend! i( maten: De halve bovenwijdte, van precies midden achter, onder den arm door, tot midden voor, over het breedste gedeelte. De lengte, van het hoogste punt op de: n schouder naast den hals, tot zoo lang mei p de jurk wenscht. si De mouwlengte, van den schouderknokkel vi recht meten, tot den pols, terwijl de an B hangt. P4 Is men niet geroutineerd in het maatnemei en gewoon aan confectiematen, dan kan mei voor het partroon van dit kinderjurkje op geven maat 40, 45, 50, 55, 60 of 65. f1.1 De prijs van het op maat gemaakte patrooi j* bedraagt 35 cent plus 5 cent porto, toe t zenden aan de Redactie van „Van en Voo de Vrouw", adres: Administratie van on g{ blad. m UW ADRES voorv( ALLEEN: Weste Wagenstraat 6-fk( Telefoon 10452 ROTTERDAM (bij de Meenl STALEN FRANCO Fl maar door gebruik te maken ran d< NECTAR BLOEMEN-OLIëN VJ kan men de ftJnste rozengeur, heliotrope, vlo- Wi lette, lilas en andere bloemengeuren verkrfl-k€ gen en re gebruiken ter bereiding van ee odeurs, haarwaters, pommade, brillantine, ge vaporlsateurs, voor de lampe Beger enz. Pröe a£ p. fleschje ƒ0.40. Verkrögb. bö apothekers ye en drogisten. Vraag steeds merk NECTAR ee zu EINDELIJK UITKOMST! Hebt U ontsierende haartjes op kin of bovenlip; moedervlekken of wratten? En zijn ze nog steeds niet weg, niettegenstaande U reeds alles geprobeerd hebt? Dan zult U verbaasd zijn over het resultaat van Dr. Landrae's Expilator. Dit electriach zwakstroom apparaat (zonder lichtnet) verwijdert gegarandeerd pijnloos en ongevaarlijk permanent de leelijk staande haartjes, daar de haarwortels gedood worden. Het eenige feillooze ontharingsapparaat voor zelfbehandeling. waarvan het gebruik uiterst eenvoudig is. Zeer geschikt om op reis mede te nemen. Tallooze dankbetuigingen. Prijs 8.25, compleet, met gebruiksaanwijzing en garantiebewijs. Vraagt Dr. Landrae's geïllustreerde brochure, welke U gaarne wordt toegezonden door den Importeur voor Holland en Koloniën: TECHNISCHE HANDELSVENNOOTSCHAP „PUNKTO", Smidsplein 11, VOORTHUIZEN I (Gld). Postrekening 123808 Prijs Nederl.-IndlS en buitenland 9.50 (franco) bij vooruitbetaling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8