Scherpe Wind NORTH CTATE WOENSDAG ïi JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 buitenland Chamberlain en Halifax Op doorreis te Parijs Chamberlain en Halifax heb ben tijdens hun reis naar Rome zich gis teren een kieine twee uur te Parijs opge houden. Op de Quai d' Orsay werd in de Salon de la Rotonde door hen de thee gebruikt, waarbij gelegenheid bestond voor een gedachtenwisseling met D a 1 a d i e r en Bonnet. Omtrent de besprekingen der Britsche en Fransche ministers verluidt, dat de ge- heele toestand onder oogen werd gezien in het licht van de reeds genomen beslui ten. De Britsche ministers gaven een overzicht van hetgeen zij te Rome zouden zeggen en Daladier en Bonnet bleken het volkomen eens met het Britsche stand punt. Men gelooft, dat Daladier en Bonnet een uiteenzetting hebben gegeven van hun standpunt ten aanzien van de Italiaansche eischen en dat de Britsche ministers het daarmede geheel eens waren. Von Ribbentrop naar Warschau De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, heeft van den Poolsohen minister Beek, tijdens diens jongste verblijf in Duitschland, een uitnoo- diging ontvangen, om een bezoek aan Polen te brengen. Naar verluidt heeft Von Ribbentrop deze invitatie aanvaard, en zal hij nog in den loop van dezen winter naar Warschau ver trekken, Koning Carol voelt zich onzeker Hij heeft zich veel vijanden gemaakt De activiteit van de Roemeensohe politie en de buitengewone voorzorgsmaatregelen, welke rijn genomen bij iedere verplaatsing van den Roemeenschen koning sedert 5 Januari, wekken den indruk, dat de autori teiten in het bijzonder misdadige bedoelin gen jegens koning Carol vreezen. Een ontploffing, welke rich op 7 Januari heeft voorgedaan in een huis in een voor stad van Boekarest, werd uitgelegd als een mislukte misdaad. Overigens is in Roemenië een hardnekkig gerucht in omloop, dat <*p 6 Januari ter ge legenheid van Driekoningen, verscheiden jongelieden, onder leiding van een officier, een aanslag zouden hebben beraamd. Zij zouden eenige uren voor een plechtigheid zijn gearresteerd en direct gevonnist Toch ontkennen officieele kringen alle be richten over een samenzwering categorisch, doch zij erkennen, dat politiemaatregelen moesten worden genomen en dat ettelijke arrestaties zijn verricht De aanhangers van den 'doodgeschoten IJzeren-Garde-leider Codreanoe, zoowel als de tegenstanders van 's konings semi- fascistische eigen beweging, trachten het thans op zijn leven toe te leggen. Het politiek overleg in Roemenië Carol en prins-regent Paul rijn het eens Tusschen koning Carol van Roemenië en den Joegoslavische regent prins Paul os tijdens een verblijf van laatstgenoemde Ün Transsylvanië, ter gelegenheid van een jachtpartij, naar vernomen wordt, overeen stemming bereikt omltrent de volgende punten: le. Economiedfi zullen beide landen blij- [ven samenwerken met Duitschland en Italië. Zij zullen evenwel hun lidmaatschap van den volkenbond handhaven en zich niet aansluiten bij het antikomfintern-pact. 2e. Zij zullen bereid zijn, groote conecs- sies te doen aan de Hongaarsche minder heden in hun land, echter geen territoriale concessies aan Hongarije. Hetzelfde geldt Voor de Duitsche minderheden.- 3o. Ten aanzien van de Oeikrainsche kwestie achten heide landen waakzaamheid E KT GEEN KRAMP »r» en drogisten in verpakkingen vae 10. 30 en 60 tabletten. 4e. Wla/f 3e Middefllandsdfie Zee kwestie betreft, zullen zij het resultaat van Cham berlains bezoek aan Rome afwachten. DUTTSCH-POOLSCHE BESPREKINGEN OPNIEUW GESTAAKT De onderhandelingen tusschen Duitsch land en Polen over vergemakkelijking van Öe emigratie van Pooleche Joden uit Duitschland zijn opnieuw plotseling afge broken. De Poolsche gedelegeerden rijn baar Warschau gereisd om „nieuwe instruc ties te halen". Men acht Het zeer twijfelachtig of de Onderhandelingen .weer zullen worden op genomen, Het geschil liep over de hoeveelheid bezit, 3ie de emigré's mogen meenemen. Duitsch land was bereid 25 mee te geven, doch van Poolsdhe zijde achtte men dit geenszins voldoende* Het hoogverraadsproces te Berlijn Niekisch krijgt levenslange tuchthuisstraf BERLIJN, 10 Jan. Van semi-offi- cieele zijde wordt medegedeeld: In het proces tegen N i e k i s c H c.s. voor het Volksgerechtshof is heden von nis geveld. Niekisch, de voornaamste beklaagde, werd wegens voorbereiding tot hoogver raad en wegens inbreuk op de wet be treffende het vormen van nieuwe par tijen, veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf en duurzaam verlies van eere rechten. Drechsel werd om,dezelf de redenen veroordeeld tot drie en een half jaar tuchthuisstraf en drie en een half jaar verlies van eererechten, met aftrek voor beide straffen van een jaar en negen maan den (preventieve hechtenis. De beklaagde K r o e g e r kreeg alleen we gens inbreuk op de wet op de vorming van nieuwe partijen een jaar en negen maanden gevangenisstraf, welke als uitgezeten wordt beschouwd door de preventieve hechtenis. De semi-officieele mededeeling voegt hier aan nog toe: ..Met deze vonnissen zal wel een einde zijn gemaakt aan de combinaties van verschei den buitenlandsche dagbladen, die dit pro ces op sensationeele wijze trachtten op te blazen door te beweren, dat Niekisch aan slagen op leidende persoonlijkheden van het Derde Rijk voorbereid heeft en derhalve ter dood veroordeeld zou worden". Roosevelt wil bewapenen De Amerikaansche ambassadeurs in Enge land en Frankrijk hebben te Washington verslag uitgebracht over den Europeéschen toestand in een gezamenlijke besloten ver gadering van de commissies voor militaire zaken van het huis van afgevaardigden en van den senaat Een congreslid, dat de vergadering had bijgewoond, verklaarde: „Het was zeker een Mnlber beeld voor den vrerde". De beide diplomaten waren bijna twee uur in de commissie aanwezig. Van betrouwbare zijde wordt verklaard, dat zij geen aanbeve lingen uitspraken voor een vergrooting van de Amerikaansche defensie, doch zich be paalden tot het afschilderen van een beeld van wat beschreven wordt als de volkomen chaotische toestanden in Europa. Senator Reynolds, die onder de aan wezigen was, vrekte beroering door aan te kondigen, dat hij binnenkort een redevoering in den senaat zou houden, waarin hij alles zou opsommen, wat gezegd is in de beslo ten zitting. Zijn collega's hopen echter hem daarvan te weerhouden. Alle leden verlieten de vergadering met. Ibetrokken gezichten. Verscheiden verheelden niet den ernst van den door de ambassa deurs in het licht gestelden toestand. Wanneer de bedoeling van de vergade ring was, zooals velen hier veronderstellen, geweldige bewapeningsprogram van Roosevelt te vergemakkelijken, dan lijkt het op het eerste gezicht alsof zij bijzonder succesvol geweest is. Wat de wereld voor bewapening uitgeeft GENèVE, 10 Jari. (Havas). Blijkens het militaire jaarboekje van den Volkenbond voor 1938 bedroegen de militaire uitgaven in de geheele wereld in 1938 bijna 9500 millioen gouddollars, tegen 8 millioen in 1937. Van de 9.400 millioen, die de eerste militaire uit gaven van 64 landen in 1938 vormen, komen voor rekening van de zeven groote mogend heden alleen al 7.400 millioen, d.i. ongeveer 78.7 pet van het totaal. Tien jaar geleden, in 1929, bedroegen de militaire uitgaven van deze zelfde zeven landen slechts 2.800 dollar of ongeveer 66.7 procent van het totaal, zijnde 4.200 millioen. DUITSCHLANDS VETSCHAARSCHTE In verband met de vetschaarschte, die blijft bestaan, heeft Duitschland aan Hon garije verzocht tot eind Februari een kwart te leveren van het totale contingent van 1000 wagens vet, dat opgenomen is in de Duitsch-Hongaarsche overeenkomst Men meent te weten, dat Duitschland de mogelijkheid geopend heeft van hetere prij zen ingeval Hongarije in staat zou zijn de leveringen te DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Bel offensief in Cata-lonië Ondanks den mist worden de krijgsver richtingen in alle sectoren van het Cata- Jaansche front voortgezet. De nationalisten hebben da Sierra Montsan' en het dorp La Figuera benevens belangrijke stellingen op den top van de Guixa Roca bezet De Fransche ministerraad heeft goedkeu ring gehecht aan de levering van 45.000 ton meel aan de Spaansche regeering. De opvarenden van de „José Luis Diez" De opvarenden van de ,.José Luis Diez" zullen aan boord van de Britsche oorlogs bodems naar Valencia worden gebracht. Naar vernomen wordt zal dè vertegenwoor diger van Franco te Gibraltar formeel te gen dit besluit van de Britsche autoriteiten protesteeren. Een nieuwe Britsche torpedoboot Een zeer snel type Gisteren zijn op de rivier de Solent proe ven genomen met een nieuwe torpedoboot. Het nieuwe tvpe is 70 voet lang. uitgerust met drie 1.000 p.k. motoren en bewapend met twee 21 duims of vier 18 duims torpedo- laneeerbuizen. Het heeft drie geschutstorens en een appa raat voor het maken van rookgordijnen en een toestel voor dieptebommen. Het heeft geen masten of pijpen; ook zou het het geringste doelwit bieden van alle oppervlakteschepen. Voorts kan een kanon op het schip aangebracht worden, waarvan men meent, dat het de pantsers van duik- booten en destd&vers kan doorboren. De uitvinder, Scott Paine, demonstreerde hoe de snelheid van 40 tot 8 knoopen ver- minderd kan worden in drie seconden en verhoogd van 10 tot 40 knoopen in 8 secon den, De versterkingen in Dzjiboeti Het eerste convooi der Fransche verster kingen, een bataljon Senegaleesche scherp schutters, is te Dzjiboeti aangekomen. Zij werden geestdriftig verwelkomd. De torpedobootjager „Epervier" en het escortevaartuig „Diberville" liggen op de reede voor anker. De militaire toestand in China Een gunstig Amerikaansche oordeel een interview met een vertegenwoor diger van Reuter heeft de Amerikaansche ambassadeur in China, Nelson John- s on, die op weg naar Amerika te Londen is aangekomen, hij is door Roosevelt ontboden om rapport uit te brengen over oen toestand in China— verklaard, dat hij geen teekenen gezien heeft van verdeeld heid in Tsjoengking of van eenige geneigd heid om Japan toe te geven. Johnson zeide, dat hil niet deskundig as om over den militairen toestand te oor- deelen, maar dat hij den indruk heeft, dat het optreden der Chineesche guerilla onge twijfeld over geheel China verspreid raakt. Het schijnt alsof de Japanners in deze of gene richting een grooten opmarsch kun nen uitvoeren, maar er komt een onver mijdelijke grens aan hun krachtsinspan ning. Oom en tante van Grynszpan veroordeeld Het Hof van Appèl te Parijs heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen Abraham Grynszpan en zijn vrouw Chaya, die ver volgd zijn wegens het verleenen van onder- dak aan hun neef Herschel Grynszpan, den moordenaar van den secretaris der Duitsche legatie, Von Rath. Abraham Grynszpan, die in eerste instan tie was veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, zag zijn straf verhoogd tot zes maanden. De vrouw, die in eerste instantie was veroordeeld tot vier maanden, kreeg thans drie maanden. Ieder der beklaagden moet tevens een boete van 100 franc betalen. SENATOR BORAH TEGEN SANCTIES De Amerikaansche senator Borah heeft oen merkwaardige verklaring afgelegd aan gaande de kwestie van de toepassing van sancties. Hij verklaarde een tegenstander daarvan te rijn, wijl hij liever ziet, dat zijn land „schiet op soldaten, dan vrouwen en kin deren uithongert". Sancties wil ik sledhts dan toepassen, aldus Borah, wanneer ik ook wel een oorlog wil beginnen. Ik lean een dergelijke actie niet als een vredesactie beschouwen. Griep, Keu, Pil H# helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhard!# Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cc. Cachets, genaamd,,Mijnhardtjes"2st.l0ctDoos50cö maakt Uw keel droog en effent den weg voor verkoudheden.- Verzacht en maak Uw keel vochtig met DE TSJECHOSLOWAAKSCHE GRENSINCIDENTEN Praag beantwoordt de Hongaarsche nota's De Tsjechoslowaaksche regiering heeft thans aan den Hongaarsoh n zaakgelastigde te Praag een nota overhandigd ter beant woording van de verbale nota der Hongaar sche regeering d.d. 7 Januari en tegelijker tijd ter beantwoording van de nota der Hongaarsche legatie van 9 Januari De nota deelt mede, dat ten aanzien van het incident van 8 Januari den Tsjecho-Slo- waakschen gezant te Boedapest opdracht ls gegeven een stap te ondernemen. De Tjsecho- Slowaaksche regeering heeft voorts streng bevel gegeven, dat alle militaire en veilig heidsinformaties in de grensgebieden, er, op voorwaarde van reciprociteit, voor moeten waken de afbakeningslijn niet te overschrij den. Wat den Hongaarscihen sdhadevergoe- dingseisch betreft, deelt 't ministerie mede, dat 't incident van Munkacz van 6 Januari uitgelokt is door geweerschoten van Hon garen op Tsjecho-Slowaaksche gendarmes bij 't klooster van St. Basilius te Podmonastyn. Van Tsjechoslowaaksche zijde is op het Hongaarsche vuur uitsluitend geantwoord om den Hongaren te beletten op Tsjecho- Slowaaksch gebied door te dringen. De Tsjecho-Slowaaksche regeering kaïn der halve niet verantwoordelijk gesteld worden voor de betreurenswaardige incidenten, die zich hebben voorgedaan. De Tsjecho-Slowaaksche regeering wenscht oprecht, dat in het belang van betrekkingeu van goede nabuurschap tusschen de beide landen de incidenten geregeld worden tot voldoening van de beide partijen. Bijgevolg herhaalt zij haar voorstel be treffende een onderzoek door een gemengde Hongaarsch-Tsjecho-Slowaaksche commissie Zij is bereid de oplossing van de verant woordelijkheidskwestie te laten afhangen van de resultaten der voorgestelde gemengde commissie van onderzoek. Voorts herinnert de Tsjecho-Slowaaksche regeering aan de door beide regeeringen aanvaarde verplichtingen bij de arbitrage van Weenen. Ter voorkoming van een herhaling van grensincidenten stelt zij voor een neutrale zóne in te voeren ter breedte van 1500 meter ter weerszijden van de geheele afbakenings lijn van Subkarpathisch Rusland. De Tsjecho-Slowaaksche regeering hoopt op deze wijze uitdrukking te hebben gegeven aan haar verlangen, volledig en objectief de incidenten te liquideeren en tevens da nor male opbouwende betrekkingen tusschen beide landen voort te zetten. Rublee's besprekingen te Berlijn De flnancieele moeilijkheden Reuter Verneemt uit Berlijn, 'dat de be sprekingen, welke Rublee vandaag zal beginnen, gehouden zullen worden op de basis van een plan, dat Schacht mee naar Londen bracht Rublee heeft geen pasklaar gemaakt plan meegenomen. Het plan van Schacht, dat beschouwd wordt als een maximum der Duitsche eischen, wordl in zijn tegenwoordigen vorm onuitvoerbaar geacht Het verluidt, dat Schacht te kennen heeft gegeven, dat zijn plan niet het laatste woord van Duitschland in deze aangele genheid inhield. Het Duitsche voorstel voor een Joodsche leening ten bedrage van een half millioen pond sterling, terug te betalen door een extra-uitvoer, doet het probleem rijzen hoe deze vergroote consumptie in het buiten land zal worden geschikt Naar het schijnt stelt Duitschland zich voor, dat de Joden over de geheele wereld bereid zullen zijn den boycot van Duitsche goederen te staken ten einde hun broeders in Duitschland te helpen. Intusschen heeft dr Schacht, naar ver luidt, de zeer bepaalde verzekering ge geven, dat er geen verdere anti-Joodsche maatregelen in Duitschland zullen worden genomen aleer de onderhandelingen voor een emigratie-leening definitief zuilen zijn mislukt Het is niet zeker of Rublee en zijn colle ga's leden zullen ontmoeten van de Jood sche gemeente te Berlijn, doch het is in iede rgeval zeker, dat zij zich niet dan met de volledige goedkeuring der Duitsche re geering met hen in verbinding zullen stellen. EEN ONTVOERING IN NOORD-CHINA Frank Poletti, een Italiaan, die de functie bekleedt van perscommissaris in een district van Peipinig, ls met een Russische vrouw en drie Chineesdhe bedienden door bandie ten nabij de Minggraven ontvoerd. Een der bedienden werd later losgelaen. Hij bracht den eisch over van een losgeld ten van 30.000 dollar. Een der demonstranten bij het vertrek van Chamberlain naar Rome wordt door de Londensche politie nabij het Victoria Station gearresteerd. SNEEUWSTORM MAAKT 50 DOODEN Bij het Turicsohe dorp Kol zou heeft men de lijken aangetroffen van 50 dorpsbewo ners. die door een sneeuwstorm waren over vallen. UIT OOST- EN WEST-INDIE Nederlandsche boeren-kolonisatie Het staat, volgens het „N. v. d. Dag", nog niet va6t, dat er inderdaad uitzending van Nederlandsche boeren naar Ned. Indië zal nlaats vinden. Besluit de Kolonisatieraad er inderdaad toe, dan zal in elk geval de opzet van de kolonisatie sterk gewijzigd worden. Het is niet onmogelijk, dat men alle aandacht zal schenken aan het reeds bestaande plan de Indo-Europeesohe kolo nisten met de Hollandsche boeren te doen samenwerken. Wat de financiering betreft, is het zeer waarschijnlijk, dat de aan dit plan verbon den kosten door Inddë gedragen zullen worden. Naar wij verder van betrouwbare zijde vernemen, schijnt de animo hier in Indië om als kolonist naar de buitengewesten te vertrekken gering te zijn en volgens de mee- 1 V I AMERICAN «/CiGARfTTSS| ning van bevoegden is het aantal terreinen* welkie voor Indo-Europeanen-kolonisatie geschikt blijken, niet zoo groot, als men vroeger dacht. Indische vruchten naar Nederland Mislukte proefnemingen Men heeft van departementswege en ook van den kant der scheepvaart-maatschap pijen zeer veel moeite gedaan om den ex port van Indische vruchten naar Europa te bevorderen. De verschilliende proefnemingen hebben de mogelijkheid hiervan aangetoond, doch telkens kwam een onverwachte moei lijkheid als een storende factor tusschen- beide, meldt het N. v. d. Dag. Wij hebben de soesah met de pisangs gehad, later met de djeroeks en alles bui ten de schuld van hen. die voor dezen ex port geijverd Lebben. Het laatste experiment, namelijk on\ «awohs en ananas naar Europa te verzen den dit zou gebeuren met de vKota No- pan", die onlangs uit Priok vertrok is thans ooii mislukt en wel door de omstan digheid, dat de koelinrichting aan boord van het schip zich niet precies voor het bewaren .*n «ervoer van it ze Indischs vruchten eigende Indische vruchten dit werd reeds MJ de eerste experimenten geconstateerd hebben een hotgere temperatuur in de koe!* inrichting uoodig dan de Hollandsche, die het best geconserveerd blijven bij 0 tot 3 graden Voor het Indische fruit is bij een zeereis een koeltempratuur van circa 9 gra den noodig. De koelinrichting aan boord van de „Kots Nopan" is voor het constant .handhaven van deze temperatuur echter niet geschikt* Men heeft dus op het allerlaatste moment besloten de zending va nde sawchs en ana nas niet met dit schip mede te geven. gemengd nieuws AMSTERDAM, 11 Jan. Het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt" zal in verband met schade aan de bakboordschroefasko* kers met verminderde vaart de reis van Port Said naar Batavia vervolgen. Aankomst te Colombo vijf dagen, te Ba« tavia zeven dagen te laat. Het schip zal tö Soerabaja dokken. DE KW. 18 OPGEPIKT IJMUIDEN, 11 Jan. De sleepboot „Hol land" van de reederij Doeksen op Terscihel* ling is er gistermiddag om half twee in ge slaagd op ongeveer zestig mijl N N.W. van: IJmuiden met de KW. 18 „Vier Gebroe ders", welke in ontredderden toestand ver* keerde, verbinding te krijgen»- 25. Thuis was het heel anders dan ge woonlijk. Een groote, vreemde vrouw rumoerde door de kamer. Vader noemde haar „baker". Om de tafel zaten een heel stelletje buren en vriendinnen. Ze lachten en praatten druk. Ieder had een glaasje kandeel voor zich staan. En omdat er een meisje was geboren, stond in ieder glaasje een kort pijpje kaneel. Kwiebus keek even rond. Dan stoof hij met een vaart naar de schommelwieg. 26. Achter de gordijntjes in de manden wieg lag een heel klein kindje. „Net een apekopje", dacht Kwiebus ont steld. Klaartje had de oogjes dicht. Kwiebus moest eens even zien, welke kleur die oogen hadden. „Donker-bruin", hoopte hij. Voorzichtig peuterde hij aan een ooglid. Maar, daar had je de poppen aan het dansen. Dat kleine kindje kon een keel opzetten!] Het schalde door de kamer. Het Dagboek van een Held Door P. DE ZEEUW J.Gzn., Het ïs te begrijperi, 'dat iri het jaar van de Herdenking van de slag bij Bloedrivier 16 December 1938 in Zuid- Afrika tal van boeken verschijnen, die zich bezig houden met de historie. Het is eigenaardig, dat er niet alleen geschriften verschijnen, die zich bezig houden met de Groote Trek, den strijd tegen Dingaan en wat daar op volgde, maar dat ook de herinnering aan den Tweeden Vrijheidsoorlog (1899— 1902) weer levendig wordt. Dit is, dunkt mij, een verheu gend feit, want immers een volk, dat zich zelf respecteert, kan z'n geschiedenis niet vergeten. Wie meenen mocht, dat de Holl. Afrikaners daartoe geneigd zouden zijn, ter wille van de vreedzame samenleving met de Engelsche Afrikaners, vergist zich. Gelukkig ookl De helden, die gevallen zijn in den strijd voor vrijheid en recht, mag men nooit, terwille van welk compromis ook, verloochenen. Over één dier helden verscheen thans een publicatie van de hand van Dr. Gustav S. Preller, getiteld: „Scheepers se Dagboek" Commandant Scheepers werd geboren te Roodefront, Middelburg, Transvaal. In het doopregister van Middelburg staat dat Gideon Jacobus Scheepers geboren is op 4 Maart 1878. maar dit moet zijn 4 April 1878. „Die fout met sy geboortedatum in die kerkregister het Scheepers se Dagboek en die strijd in Kaapstad. Na tionale Pers, Kaapstad, Bloemfontein en Port Elisabeth 193JL só gekom," verduidelijk die moeder. „Met die siekte van een van die ander kinders kon ek hom nie self voor die doop hou nie; en die vrou wat dit waar geneem het, het die verkeerde datum aan die predikant opgegee". Het hart van deze moeder is altijd bevreesd geweest, dat deze foutieve datum haar kind kwaad zou kunnen berok kenen, en de geschiedenis heeft deze vrees niet beschaamd. Gideon is tusschen broers en zusters Opgegroeid, genoot goed onderwijs en trad op zestien-jarigen leeftijd in militairen dienst. Hij werd opgeleid voor de veldtelegrafie. Binnen en kele jaren was hij een van de knapste telegrafisten van De burgers van Cronjé worden in krijgsgevangenschap weg- t gevoerd Transvaal. Zoo zeer trok hij de aandacht, dat de Regeering van de Oranje-Vrijstaat hem uitnoodigde om daar de veld telegrafie op pooten te komen zetten, Het is niet met zekerheid te zeggen of hij bij het uitbreken van den oorlog naar Transvaal is teruggekeerd; wèl staat vast, dat hij gestreden heeft onder Piet Cronjé. Hij heeft de debacle van Amajubadag 27 Februari 1900 meegemaakt en ïs net bijtijds ontsnapt Zooals men weten zal heeft op dien dag Cronjé zich bij de Modderrivier met ongeveer 4000 man moeten overgeven. Over deze ramp schreef Scheepers aan zijn moeder: „Bijna was ik ook op reis naar de Kaap. Juist 'n half uur vóórdat de Engelschen het hoofdlager omsingelden, werd ik wegge roepen om 'n kabel te leggen, en sodoende ben ik uitge komen." Over Cronjé Is zijn oordeel verre van mild. Hij schrijft: „Het is 'n harde slag voor de Afrikaners, maar zij hebben het verdiend, anders zou het zo (niet) gekomen zijn. De Heer heeft ons zo lang geholpen; en op 't laatst was het geen vechten meer, maar beesten buiten, de een van de anderOok is hier zóveel onrecht gedaan met de burgers. De armen moesten alleen in de slooten liggen, en de rijken hebben altijd bij ou Cronjé in het lager gelegen. „Nu gaan zij allen mee naar de Kaap! Ik wens hun 'n plezierige tochtje toe; en wij hopen nu ieder op dezelfde God te vertrouwen en niet meer op Joubert, Cronjé of De la Rey." Kloeke taal voor 'n jongmensch van twee-en-twintig jaar. In 't voorbijgaan merk ik op, dat Scheepers de Nederland sche spelling voor Afrikaners zoo buitengewoon lastig góéd onder de knie had. Hoe weinig weten wij overigens, wanneer wif oös moe- Hef kamp van Cronjé na de overgave ten verheugen en wanneer we ons over eenig voorval moeten bedroeven. Scheepers verheugt zich over z'n ontsnapping bij de Mod derrivier, doch toen de daar gevangen genomen makkers nê den oorlog naar hun verbrande hoeven terugkeerden, lag Scheepers begraven op een onbekende plek in het zand van de Zondagsrivier. Eerlijkheidshalve moeten we vermelden, dat Cronjé het met z'n 4000 man elf dagen lang had uitgehouden tegen een vijandelijke macht van 60.000 man en dat toen nog tegen zijn zin de krijgsraad het besluit nam zich over te geven. Wjordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2