t t Strooper schiet op veldwachter ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG ïo JANUARI 1939 DERDE BLAD PAG. ONZE BOTER OP DE INTERNATIONALE MARKT Verbetering is noodig en mogelijk Door den voorzitter vain de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Friesland, den heer R. Buisman is ia zijn Nieuwjaarsrede er 0(p gewezen, dat de botermarkt weinig reden voor optimisme gaf. De gemiddelde noteenng was 80.3 cent tegen 78 cent in 1937, De Deensche noteering was 91.3 tegen 90.2 in 1937. Van den totalen export, zijnde over de eerste elif maanden van 1938 (48.000 ton tegen 60.300 over hetzelfde tijdvak van 1937), maim Duitschilamd vrijwel het gelijke kwanitum af, n.l. 11.8O0 ton, Ned. Oost- en West-Indië 837 ton tegen 92-0 ton in 1937.. Amerika heeft als afnemer voor 'boter zijn beieekenis verloren (8 ton tegen 682 ton in 1937). Engeland blijft de hoofdmarkt en nam meer dan tweemaal zooveel af als alle andere landen tezamen n.l. 34.000 ton. Het valt te betreuren, dat Nederland niet voldoende ge bruik maakt van zijn geografisch gunstige ligging op minder dan een etmaal stoomens afstand van zijn besten klant, terwijl het door dagelij'ksche uitmuntend geoutilleerde stoom vaartlijnen daarmede verbonden land in dit opzicht S'.eeds een voorsprong zou hebben op al zijn concurrenten. Immers onze boter staat «in verschen toestand wat kwaliteit betreft zeker mede bovenaan en moet daarom zoo snel mogelijk op de wereld markt gebracht worden. Denemarken en Finland hebben reeds lang een datumstempeling ingevoerd waar door een snellere export bevorderd werd', terwijl Nederland nog doorgaat op de oude manier, waardoor de Nederlacdsche boter in plaats van een kwaliteitisartikel een stapel- artikel is geworden op de Engelsche markt, zeer ten genoegen van de speculanten aldaar, doch ten nadeele van ons land en speciaal van ons gewest. Alleen door: 1. datumstempeling, 2. tuti og van sti- oduoti heffing van den dag ouder dan drie weken kan onze boter in Engeland haar goeden naam terug krijgen. Wanneer geen datumstempeling wordt in gevoerd, werkt een instelling als het Zuivel- Kwaliteitscontróle-Bureau niet doeltreffend en zonder een voor het prijsniveau waarneem baar resultaat, heeft dus reclame voor het Z.K.B.-merk in het buitenland geen zin. Bovendien Duitse h land wenscht geen import van Ne de rla nd s ch e [boter ouder dan drie weken, terwijl wij aan onzen 'besten klant, Groot-Brittanmië, - boter van eiken ouderdom mogen zenden zonder eenige controle. Wil men het nadeelig prijsverschil met de Su'itenlandBdhe boters belangrijk verkleinen, g^ian is spoedige invoering van de drie boven genoemde verbeteringen dringend gewensoht. Duitsche regeering koopt paarden Goede prijzen worden geboden Namens de Duitsche regeering worden een 'lantal koudbloedpaarden in ons land aange kocht. Men zegt, dat de bedoeling is dit eerste kwartaal 200 paarden te koopen. Het Lederlandsche Trekpaardenstamboek verleent j)ij den aankoop de i|oodige medewerking. De paarden zijn bestemd om aan den Duitschen landbouw overgedaan te worden. Hoofdver- eischten ziin: zuiver beenwerk en goede gan gen en een leeftijd van 4 tot 6 jaar. 'De vorige week werd te Eist reeds een der tigtal gekocht van de 85 die aangeboden wer den. Men besteedde priizen van omstreeks 550 gulden. Internationaal Zuivelcongres Het twaalfde Internationaal Zuivelcongres il eind Mei 1940 in Weenen gehouden wor- ?n. De tentoonstelling, die ook thans aan it congres verbonden zal zijn ?4\ in het bij- öhder betrekking hebben op zuivelbereiding n het Hoogland. Verschillende excursies vin- len plaats naar de omliggende landbouwge bieden. De drie centrale Landbouworganisaties Gewijzigd secretariaat 's GRAVENHAGE, 10 Japuari. Met ingang van 1 Januari jl. is ihet secretariaat van de vergadering van de dagelij'ksche besturen ;ler drie centrale landbouworganisaties over gegaan naar Mr W. Rip. Louise de Coligny- plein 10, 's Gravenihage, secretaris van den phr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land. GEEN PERSONEEL VAN DE KONINKLIJKE IN BESTUURSCOLLEGES De directie van de Kon. Petroleum Mij. hoeft aan alle leden van het personeel en aan de leden van het personeel van de doohterinsteMm'gien een brief gezonden, waarin zij deze employés verzoekt zioh bij de komende verkiezingen niet camdidaat te laten stellen voor vertegenwoordigende •lidhamen, als gemeenteraden en provinciale staten. Dit verzoek sdhijnt zoo opgevat te moe- ,ten worden, dat leden van ihet personeel, die thans zitting hebben in vertegenwoor digende colleges, dezen zit tings tijd hiervan 5id blijven, maar geen nieuwe oandidaluur zuilen aanvaarden. Voor zoover bekend, bekleedt alleen de teer H. C. Nije een functie in een vertegen» ^'oordigend lichaam. Hij is voor de N. S. B. °Fd van de Prov. Staten in Zuid-Holland, rer W a.'AN FABRIEKSSCHOORSTEEN aeLVALLEN arBERGAMBACHT, 10 Jan. Gistermiddag alhier de 2S-jarige A. W. uit Rotterdam, zMe werkzaam was bij (het gedeeltelijk sloo- d»en van den 23 M. hoogien schoorsteen der vueelfabriek van den Boerenbond „Samen- wverking" naar beneden gevallen. De man ftwam eerst met zijn hoofd op een A"an de geails. welke op een vehhooging liggen, tc- htpaht, en schoot toen verder naar bene is Gezien het ernstige van den val is W. jl-t nog betrelktkelij'k goed afgekomen. Hij be- jAwam een gebroken pols en een kaakfrae- uur. De man die bij ihet vollle bewustzijn i>!eef is naar eteni zaekjenlhuis te Rotterdam wervoerd Het bestuur van het Verband van Chr. Letterkundige kringen, dat te Leiden zijn jaarvergadering hield. Van n. heeren H. de Bruin, J. C. Schuller, de Die (voorzitter)J. Allon en H. Spaan. ONDERZOEK NAAR DE KWESTIE DER ERFPACHTSGRONDEN Voorstellen van wethouder De Miranda en den heer Matthijsen Een commissie worde ingesteld Naar wij vernemen, heeft in een giste ren gehouden vergadering van het college van B. en W. wethouder De Mira een voorstel aanhangig gemaakt om den raad uit te noodigen uit zijn midden een commissie te benoemen, welke tot taak zal hebben te onderzoeken de wijze, waarop de omstandigheden, waaronder .in de laat ste jaren gronden in erfpacht zijn uitge geven of verkocht. De heer J. W. M.atthijsen heeft het volgende voorstel bij den Raad ingediend. „De gemeenteraad besluit tot het instellen van een commissie van zes leden uit zijn midden met opdracht een onderzoek in te stellen naai- en op korten termijn een rap port omtrent haar bevindingen uit te bron gen aan den raad over de wijze, waarop de uitgifte van erfpachtsgronden heeft plaats gehad en wat daarmede in den ruim- sten zin genomen .verband houdt." Critiek op minister Goselings beleid Oss, wilde bussen en vluchtelingen besproken Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Justitie-begrooting voor 1939 •klaarden versüheidene leden den Minis ter geen lof te kunnen brengen voor het door hem gevoerde beleid. Zij twijfelden geenszins aan 's Ministers bekwaamheid, jnaar meenden, dat de resul taten van zijn beleid toch niet beantwoord- aan de bij zijn optreden gekoesterde ver wachtingen, noch zijn stelligheid van toon bevestiging vond in zijn daden. Inzonderheid achtten zij de rechtszeker heid en het gezag sedert het optreden van dezen bewindsman niet te zijn bevestigd. In -erband werd in het bijzonder gewezen op de „zaak-Oss" en de „wilde»bussep-kwes- tie". Wat voorts het terrein der wetgeving be treft, zoo wachten sinds langeren of korteren tijd tal van belangrijke onderwerpen op af doening. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de door den Minister tegen zoogenaamde wil de autobusdiensten genomen maatregelen te recht ontstemming hebben gewekt. Het te dezen gevoerde beleid heeft niet bijgedragen tot versterking van het gezag. Verschillende andere leden achtten 's mi nisters optreden tegen de ondernemers der bedoelde busdiensten niet te laken. Ten einde de nakoming te verzekeren van de uit spraken van den president der rechtbank te Amsterdam, was de Minister wel verplicht de politie te instrueeren. Is de fout, zoo werd dezerzijds gevraagd, niet veeleer te zoeken bij het Departement van Waterstaat, dan bij dat van Justitie? Verscheidene leden verklaarden, dat ook het beleid van den Minister ten aanzien van het toelaten van Duitsche vluchtelingen, ver volgd om, der wille van politieke overtui ging. geloof of ras, hun geen volkomen vol doening vermocht te schenken. Bedoelde leden zouden gaarne vernemen hoevele vluchtelingen, volwassenen en kin deren thans zijn toegelaten en hoepelen van hen bij familie onderdak hebben gevonden. Geïnformeerd werd verder hoe het staat met de inrichting van kampementen. Verschillende andere leden waren van oor deel, dat niet steeds voldoende begrip wordt getoond voor de groote moeilijkheden, welke zouden ontstaan, indien de Regeering te dezen een andere gedragslijn had gevolgd en zou volgen. De wenschelijkheid om spoedig te komen tot een goed geoutilleerd technisch labora torium., werd met klem bepleit, vooral met het oog op een deugdelijk schrift- en sectie- onderzoek. Voerman ernstig gewond Zijn naard sloeg op hol STEENWIJK, 10 Jan. De 27-jarige brand- stoffenventer R. Trinks uit Stèenwijker- wold bevond zich gisteren met paard en wagen te Steen wijk. Het paard schrok voor een vrachtauto en sloeg pp hol. Trinks sprong van den wagen on greep het beest bij den bek. Hij werd echter over een groo- ten afstand meegesleurd on kwam te vallen, waarbij hij onder de wielen van het voer tuig kwam. Met zware inwendinge kneuzingen is de man naar het ziekenhuis te Meppel ver voerd. Zijn toestand is zeer ernstig. C. J. SONKE GAAT HEEN ALS STATENLID Naar wij vernemen, zal de heer C. J. Sonke, welke \oor dit gewest zitting heeft in de Prov. Staten van Zeeland, geen candi- datuur meer aanvaarden. De heer Sonke heeft ruim 16 jaar de A.R. partij in de Sta ten vertegenwoordigd VIERDUIZEND GULDEN GESTOLEN TE TILBURG TILBURG, 10 Jan. Een insluiper heeft zich toegang verschaft tot de bovenwoning van den caféhouder A. van H. aan den Bredascheweg te Tilburg. De inbreker for ceerde op de slaapkamer een kast. waaruit hij epn ijzeren geldtronrmel wegnam, waar in zich vierduizend guldon aan contanten bevond. Van den dader ontbreekt elk spoor. Ging het schot onwillekeurig af? Het O.M. zegt van niet en eischt de maximum straf van tien jaar ROTTERDAM, 10 Jan. In den nacht ven 4 op 5 October was de rijksveldwachter C d. Hoef, gestationnecrd te Wad dinx- veen, op surveillance uitgetrokken. Inden Zuidplaspolder zag hij op een stuk land, dat langs den Onderweg ligt, twee personen be zig met een lichtbak. Hij is deze menschm tot op korten afstand genaderd en heeft hun toen gesommeerd stil te slaan. Zijn somma tie werd beantwoord door een schot, dat de langste van de beide personen op hem loste uit een jachtgeweer, terwijl de ander hem met de lichtbak bescheen, Hevig bloedend was de veldwachter ineengezakt eji ondanks het hulpgeroep van den getroffen politi man, waren beide stroopers er van door ge gaan, den getroffene hulpeloos achterlatend Eerst twee uur later heeft een bakker, die zioh per fiets naar zijn werk begaf, den rijksveldwachter geronden. Hij heeft dada- iijk medische hulp gehaald en in deern wekkenden toestand is hij toen naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda overge bracht. De heide stroopers hebben zich nu voor ie rechtbank te verantwoorden gehad. Aan den man, die hel geweer gehanteerd had. den 35-jarigen landarbeider H. R., uit Waddinx- veen, gedetineerd, was ten laste gelegd, Jat hij ter uitvoering van zijn voornemen op zettelijk den rijksveldwachter C. v. d. Hoef an hot leven te berooven, op een afstand an ongeveer JVé meter een met hagel ge laden dubbelloops jachtgeweer op hem heeft afgeschoten. De verdere uitvoering was niet 'oltooid door de van verdaefhte's wil onaf hankelijke omstandigheid, dat v. d. Hoef niet zoodanig werd getroffen, dat hij aan de gevolgen was overleden. Subsidiair wordt dezen verdachte zware mishandeling! ten laste gelegd. Aan den tweeden strooper, den 39-jarigen landbouwer W. H., eveneens uit Waddinx- een en gedetineerd, is ten laste gelegd, dat hij medeplichtig is aan de poging tot <1 -o>l- slag van Rcmdat hij Lehuïpzaam is ge weest door het verstrekken van het geweer en de patronen tn door het belichten van den veldwachter met den schijnwerper. Sub sidiair zou verdachte medeplichtig zijn aan de zware mishandeling. Het verhoor van verdachten De rechtbank heeft de zaken tegen deze •erdachtcn gevoegd behandeld. De verdachte R. heeft ontkent de be doeling gehad te hebben den rijksvelwach ter, die hem op het stroopen beu-aptc neer te schieten. Het is zijn ongeluk, dat hij den inger aan den trekker had toen de politie man hem aanriep. Verdachte beeft zich ten omgedraaid en door ee-n onbewuste be- eging moet het schot toen zijn algegaan. Hulpgeroep heeft verdachte niet gehoord en nadat het schot gevallen was. heeft hij «te vlucht genomen. Inor wcilan 1 en over sloo- len naar het erf, waar zijn fiets stond. Om dat hij niet met het geweer gezien wilde worden, heeft hij dat onderweg in een sloot gegooid. andere verdachte zegt met het belichten van den veldwachter in het geheel geen slechte bedoeling te hebben gehad- Toen de velwachter riep, brandde de licht bak, die verdachte in de hand had en toen hij zich omkeerde viel het schijnsel daar op den veldwachter. Deze verdachte zegt. na het vallen van het schot wel gehoord te hebben, dat de veldwachter om hulp riep, maar hij meende, dat dit verzoek een collega van den veldwachter betrof. Wel is hij op eenigen afstand blijven staan, maar toen er geen nieuw geroep kwam, is ook deze verdachte naar huis gegaan. Een belangrijke verklaring Van veel gewicht zijn de verklaringen van ïn wapenhandelaar J .J. Kool, die als deskundige wordt gehoord. Aan de hand an de beschadigingen door de hagelkorrels an den mouw in de tuniek van den veld wachter, van wien bekend was, dat hij de rechterhand, waarin hij een electrische lan taarn droeg, ongeveer ter hoogte van het hoofd opgeheven hield, heeft deze getuige kunnen nagaan, dat het schot moet zijn ge lost, terwijl het geweer ongeveer horizontaal erd gehouden, waaruit, in verband met de lengte van den veldwachter en den verdach te R. kan worden afgeleid, dat R. het ge weer tegen den schouder moet hebben gehad De getroffen veldwachter aan het woord- Deze verklaring komt geheel overeen, met ie van den r ij ks veld wachter v. d. o e f. die hoew el nog in het geheel niet hersteld, toch als getuige kon worden ge hoord. De rijksveldwachter toch vorkaart, dat hij, toen hij de stroopers met den licht bak heeft bezig gezien, het land aan den Onderweg is opgeloopen. Hij is beide per sonen tot op 2 a 3 meter genaderd en heeft toen ..Halt. politie" geroepen. De kleine die de lichtbak droeg, keerde zich cm, zoodat het schijnsel van de lantaarn op ge tuige viel. Hoewel hij door het sterke licht cenigszms verblind werd. heeft hij toch nog waargenomen, dat ook de groote man zich omkeerde. Met het gezicht naar getuige staande, had de man het geweer geschou derd en op getuige gericht. Dadelijk daarop viel het schot. Getuige was door dit schot in den rechter bovenarm geraakt en kon daar mee niets meer doen. Hij heeft geroepen: „Help, ik !ben geraakt". Maar getuige had moeten constateeren, dat de beide mannen er zich niets van aantrokken. De grootste is blijven staan, met het ge weer op getuige gericht en langzaam is hij achteruit geloopen en in een greppel gekropen, het geweer op getuige gericht houdend. Die greppel was omstreeks zes meter van getuige verwijderd. Getuige heeft toen nogmaals om hulp geroepen. Hij heeft gezegd, dat hij niet meer kon. Denk om m'n vrouw en kinderen: bind mijn arm af, heeft getuige nog geroepen. Toen is hij ineengezakt. Het laatste, dat getuige zich uit die periode herinnert is, dat hij R. uit den greppel heeft zien vertrekken. Wat later is getuige weer bij kennis gekomen. Hij is toen zoo goed en zoo kwaad als het ging naar den weg gestrompeld. Hij heeft iy>g getracht zelf den arm af te binden, met behulp van zijn gummistok, maar dat gelukte niet Getuige is aa-n den kant van den weg blijven liegen, tot een naar zijn werk gaande bakker hem daar heeft gevonden. Getuige zegt nog, dat hij nog steeds in het ziekenhuis te Gouda behandeld wordt. Men heeft in zijn bovenarm nu een zilveren buis gezet en hoopt daarmee te kunnen bereiken, dat hij dit lichaamsdeel nog eenigszins zal kunnen gebruiken. Het requisitoir Het O. M., waargenomen door Mr. J. C. V. Meischke, heeft in zijn requisitoir zijn vreugde er over geuit, dat de rijksveldwach ter er ten minste het leven hij heelt afge bracht. Uit de duidelijke verklaringen van den veldwachter, die gestaafd worden door de bevindingen van den deskundige Kool, is wel gebleken, dat R. geschoten heeft, ter wijl hij het geweer geschouderd had en ge richt had op den veldwachter. Er is dus "b reden om hier poging tot doodslag aan te nemen. Er z ij n een verzachtende omstandig- e den en het O. M. meent dan ook e maximumstraf van tien jaren evanpenisstraf te moeten i s c üt e n. Wat verdachte TL betreft, deze ls naar het oordeel van het O. M. schuldig aan mede plichtigheid aan poging tot doodslag en het O. M. eischt zijn veroor deeling tot zes Jaren gevangenis- traf. Pleidooien verdediger van R Mr. W. F. S. C. Viëtor, heeft betoogd, dat hier geen po ging tot doodslag, doch zware mishandeling bewezen is Van een opzet tot dooden is ner gens gebleken. Mr. J. C. W. van Dam. die voor H. op trad was van meening, dat het bewijs tegen zijn cliënt in het geheel niet geleverd was. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en vroeg de onmiddellijke invrijheidsstelling van ver dachte, doch dit verzoek heeft de rechtbank afgewezen. Goede vangst van de politie te Monster Drie gebroeders-inbrekers gearresteerd MONSTER, 10 Jan. In samenwerking met de Rijkspolitie heeft de gemeentepolitie van Monster een drietal personen, de gebroedezs van der H. woonachtig te Monster, aange- j houden. Bij de arrestatie trachtte een dei- drie mannen te vluchten. Na een waarschuwingsschot uit een po- litierevolver bleef hij echter staan. Bij fouil leering werden voorwerpen, welke van dief stal afkomstig waren, op hem. bevonden. Bij hun verhoor legde het drietal een be kentenis af, waaruit bleek, dat zij een tuin derswoning hadden geplunderd. Het verdere onderzoek door de politie wees uit, dat de gebroeders zich ook aan diefstal van konijnen hadden schuldig ge maakt. De Monstersche politie meent met de insluiting van deze drie personen een goeden slag te hebben geslagen, daar zij hoogstwaarschijnlijk in nog meer misdrij ven te Monster en in de omgeving de hand hebben gehad. Auto-ongeluk door onnadenkendheid Tegen een trailer opgereden JUTPHAAS, 1- Januari. Gisteravond is op den nieuwen Rijksweg OudenrijnVianen onder de gemeente Jutphaas opnieuw een auto-ongeluk voorgevallen, dat te wijten is aan de onnadenkendheid van een trailer chauffeur, die zijn wagen midden op den weg, in plaats van aan den kant stil zette. De trailer, welke uit Oud-Vossemeer kwam, reed in de richting Oudenrijn. De chauffeur bemerkte op een gegeven oogen- blik dat het water van de radiator kookte. Ten einde dit bij te vullen, hield hij stil, midden op den weg. Een achterop rijdende vrachtauto, bestuurd door den heer S. uit Veenendaal, reed, doordat de bestuurder de stilstaande trailer, vermoedelijk door dat het achterlicht niet brandde, niet op merkte, met een hevigen slag tegen den De uitspraak werd op 20 Januari. Door brand uit slaap gewekt RIDDERKERK, 10 Jan. Vannacht om streeks 2 uur werd de heer T. Rijsdijk. wo nende aan den Pruimendijk onder Oosten- dam gem. Ridderkerk door een lichte plof uit den slaap gewekt. Toen de heer R. op stond bleek het hem, dat reeds een groot gedeelte van zijn woning in brand stond. Hij wekte zijn gezin, dat in nachtgewaad de straat opvluchtte. Een kind kon nog met veel moeite gered worden. De spuit van Oostendam en de motor spuit van Ridderkerk, welke op het terrein van den brand verschenen konden niet ver helpen, dat de woning geheel afbrandde. Omtrent de oorzaak van den brand tast men ijl het duister. zwaren wagen op, waardoor de vrachtautd geheel werd vernield. De cabine werd vol» komen in elkaar gedrukt De bestuurder, kwam er goed af, maar zijn naast hem zit» tende zoon was evenwel zoodanig tusscheö de wrakstukken bekneld, dat zeven man! noodig waren om hem uit zijn benarde po» sitie te verlossen. Vermoedelijk heeft da jongeman het rechteronderbeen gebroken en inwendige kneuzingen bekomen. Met een juist uit Schoonhoven komende ziekenauto is de jongeman overgebracht naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht' De trailer heeft zijn weg kunnen vervol gen. Twee autodieven aangehouden Zij brachten gestolen auto's over de grens AMSTERDAM, 10 Jan. De politie van heï bureau Overtoom heeft een tweetal mannen* een 25-jarigen chauffeur en een 33-jarigen koopman, die worden verdacht van auto» diefstal, aangehouden. De beide manneit zouden te Brussel een auto hebben gestolen en ermede over de grens zijn gereden, om den wagen hier te lande te verkoopen. Ver» moedel ijk maakt dit tweetal deel uit vaij een combinatie van personen, die er hun! bedrijf van maken op deze wijze auto's ovee de grens te brengen en van de hand te doerf De politie stelt een onderzoek in naar de andere leden van deze bende om aldug meer licht in dezen „autohandel" te bren» gen. BERGAMBACHT, 10 Januari. Gisteravond is op de Fransctheka onder deze gemeente de vijftienjarige wielrijder Duhen. die on weg was naar Haastrecht, waar hij woon» ach tig is. door een hem achteroprijdende personenauto, bestuurd door iemand uit Schoonhoven, aangereden. De jongen werd tegen, den weg gesmakt en was op slag dood. Het stoffelijk overschot en de auto zijn door de politie in beslag genomen. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK Critiek van den oud-Directeur Toestand van de Bank niet verontrustend Wij ontvingen van Mr. D. J. Jon ge n e e 1, oud^directeur van de Insu laire Hypotheekbank een uitvoerige cir culaire, waarin hij critiek uitoefent op het deskundigen-rapport, dat z.i. de po sitie van de Insulaire in een onjuist licht stelt. Ook oefent hij critiek uit op het beleid van het bestuur, dat door hem niet in overeenstemming met de belangen van het bedrijf wordt ge acht. Mr. Jongencel, die meer dan 20 jaar ge leden als Directeur aftrad, merkt o.a. op, dat in het deskundigenrapport ten onrechte van een „tekort" van f 1.296.266.— wordt gesproken, omdat de getaxeerde waarde der onderpanden geen directe rol speelt bij de uitoefening van het hypotheekbank bedrijf. Zoolang de voorwaarden, waarop hypothecaire leeningen verstrekt zijn, wor den nageleefd, doet de getaxeerde waarde der onderpanden er niet toe. De waarde dezer onderpanden spoelt eerst een wanneer tot executie moet worden over gegaan. Dan eerst blijkt, of de bank een verlies te dragen krijgt dan wel er zonder verlies uit kan komen. Bij geen enkele hypotheek bank heeft geregelde hertaxatie van onder panden plaats en nog veel minder zal men er aan denken aan eenige geconstateerde onderwaarde van onderpanden publiciteit te geven. Scherpe critiek oefent schr. uit op het bestuur van de Bank dat het niet noodig heeft geoordeeld over het voor de bank aangekondigde doodvonnis ook maar een woord te zeggen. De aandeelhouders moeten uit het op- ragen van de bijstorting op de aandeelen onder verwijzing van het in het rapport be cijferde z.g. „belangrijke verlies" rrfafvr op maken, dat het bestuur ook deze verder door het rapport uitgestippelde gedragslijn als de eenig juiste of eenig mogelijke toe komst onderschrijft. Er is geen reëel verlies geleden door de Insulaire en er is dus geen verlies dat gedekt zal moeten worden of uit de balans zal moeten blijken. Voorts zegt. schr. dat de rentabiliteit van het bedrijf vaststaat. Nog geen enkele crediteur is aan de Insulaire één cent tekort gekomen. Ieder jaar is behoorlijk inst gemaakt. Schr. berekent, dat de In sulaire momenteel ruim in de geldmidde len zit en in 1939 de beschikking zal krijgen 1% a 2 millioen gulden. Waarvoor De burgemeester van Rotterdam. Mr. F\ J. Oud. die gisteren te Hoek van fitdhnd vertoefde in verband met het défilé van het regiment kustartillerie ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van dit regiment, stak aldaar tevens de eerste spade in den grond voor den aanleg van een strand boulevard. heeft de Bank boven deze zee van geia protseling zoo dringend nog meer gfld noodig? Frappant vindt schr. het dat de rappor» teurs de waarde der panden bij hertaxatis op f 2.127.672 stellen, d.i. naar mag worden aangenomen op ongeveer de helft der origineele schattingen, Hij vraagt zich af, of het bestuur der Insulaire een dergelijk feit geen nader onderzoek waard' Conclusies volgendo Schr. komt tenslotte tot conclusies: 1. Een bijslorting is niet noodig en even» min moet op liquidatie worden aangestuurd, De toestand der Bank is momenteel niet eens verontrustend en heelemaal niet acuut. Voor pessimisme is geen aanleiding, de naaste toekomst is volkomen veilig en ge» waarborgd en ook de verder te verwachten moeilijkheden komen geenszins onoverko» melijk voor. Het verzoek om bijstorting door de ruim, in het geld zittende Insulaire Hypotheek» bank is absurd geweest. 2. De directie moet voor haai- taak bere kend zijn. Men zorge zoo spoedig mogelijk voor een volwaardigen directeur, in staat om destruc tieve adviezen op hun juiste waarde te schatten en om rijzende moeilijkheden te on derkennen en maatregelen daartegen te nemen. 3. Geen vreemde adviseurs. De Insulaire Hyjxitheekbank doppe haar eigen boontjes! De hulp van buiten is reeds funest gebleken; afbreken is gemakkelijk genoeg, maar voor de richtige behartiging barer belangen dient een taak van opbouw verricht te worden, wordt constructief werk vereischt. Geen heil is te venvachten Van adviseurs, die bijstorting en liquidatie meenen te moe ten aanbevelen. Niet ernstig genoeg kan er op gewezen worden om van de diensten dezer heeren voortaan geenerlei gebruik meer te maken. 4. De Vereen, van Directeuren" van Hypotheekbanken en het bij deze vereeniging aanwezige controle-orgaan. M<?n vragc dit controle-orgaan om zijn ooi> deel over de cijfers dör in het rapport ver melde schattingen. Ik hen er van overtuigd, dat er dan geheel andere beoordeelingen vernomen zullen worden. Men richte voprts tot de bedoelde vereen, het verzoek, zich te willen uitspreken over het uitgebrachte rapport, meer in het bijzon der over de daarin bepleite bijstorting en liquidatie. 5. Houding, aan te nemen door aandeelhouders. Tenslotte wordt don aandeelhouders aan geraden in geen geval mede te werken tot de volgons de statuten van hun goedvinden afhankelijke bijstorting. Wil het bestuur der bank op aanraden en onder leiding van directeuren van andere hypotheekbanken geheel onnoodig de Insulaire Hypotheek» bank aan stukken slaan, laten de aandeel» houders er dan in ieder geval voor bedan ken dat dit op him kosten plaats heeft. /CALEIDOSCOOP Onregelmatig opende de Ne w-Y o r k- sche beurs gister in verband met de onzekerheid ten aanzien van de politieke ontwikkeling. Bij dalende koersen nam het aanbod al spoedig toe. Ook voor buiten- landsche rekening vonden vrjj belangrijke verkoopen plaats. Af en toe kon een licht herstel intreden, doch dit zette niet door. De beurs sloot gedrukt en overwegend 2 punten lager. .De Nederlandsche invoer be liep in December een waarde van 117 (va 119, vj. 127) millioen en de uitvoer 82 millioen (vm. 92, vj. 98 millioen). Voor geheel 1938 bedroeg de invoer 1415 mil lioen (vj. 1550 millioen) en de uitvoer f 1039 millioen (vj. f 1148 millioen), waar door het invoeroverschot van f 402 tot f 376 millioen terug liep. De verkoopen van General Motors bedroegen in December aan handelaren in de V.S. 150.000 wagens (vm. 159.500) en aan het publiek 118.890 wagens (vm. 131.390. vj. "".600). De nettowinst van de General Mo tors wordt voor 1938 geraamd op 2.10 per aandeel (vj. 4.38). De staalpr oductie in de V.S. werkte aan het begin der week op 51.7 pet der capaciteit. Dit is 1 pet hooger dan de vprige week.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7