DINSDAG io JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Een enthousiast feest van Vierde Regiment Stadnieuws het Bij de kuch, de snert en in de cantine Filmvoorstelling en feestavond De oudigedienden en de actieven van het 4e Regiment Veldartillerie hebben gisteren een prachtig feest gevierd. We vermeldden daarvan gisteren en we ver melden daarvan hieronder de dingen die meer publiekelijk geschiedden, maar het meest genoten heeft men waarschijnlijk nog wel bij de kuch, bij de snert en in de cantine tijdens het borrel uurtje, toen men geheel onder ons was en op de meest ongedwongen wijze plezier kon maken. Daar zijn tal van herinneringen opgehaald en vele vriendschapsbanden weer vaster aangeknoopt. Tijdens de middagmaaltijd werd zoowel door het Vierde van vandaag als door de reünisten een telegram van trouw en aan hankelijkheid gezonden aan H. M. de Koningin. Boe men den middag doorbracht Des middags werd in de stampvolle Stads gehoorzaal een filmvoorstelling gegven, waarbij overste Buurman een vriendelijk openingswoord sprak. Gedraaid werd de goe de en zeer spannende film „De charge der Lichte Brigade! Een gedeelte der reünisten maakte in vier 'autobussen van het auto-reisbureau Bolhuis •een rondrit door de stad, waarna het naar Katwijk ging om de militaire opslagplaatsen in oogenschouw te nemen. In de cantine te Katwijk gebruikte men ververschingen. Verschillende reünisten gebruikten verder 'den middag om het Chr. of het R.K. Militaire Tehuis te bezoeken. In het eerste kwam ook generaal Duymaer van Twist een gewaardeerd bezoek brengen. Receptie van den commandant Des middags te vier uur hield de comman dant van het jubileerende Regiment luit.- kol. H. D. Buurman op zijn bureau in het voormalig militair hospitaal een drukbe zochte receptie. Om. kwamen hun opwach ting maken de luit.-kol. v. Hilten, vertegen woordigend den commandant van de le Di visie, luit.-generaal jhr. Alting van Geusau, luit-generaal Reijnders, chef van de Gene rale Staf, de gen eraals-majoor Zeeman, v. d. Scheer, Duymaer van Twist en v. Weeren, de kolonel van de generale staf N. W. v. Al phen, directeur der Hoogere Krijgsschool, luit-kol. Drijfhout van Hooff, commandant van het 6e R.V.A., benevens de commandan ten van de regimenten Grenadiers en Jagers, kol. Potgieser, chef van de magazijnen van militaire kleeding, kolonel Juta, deputaties van de reünie-commissie, van de Vereen." van Res.-officieren, van de onder-officieren van het 4e Reig. Infanterie (ook van het 2e batal jon uit Weert) van den bond van oud-onder officieren, van de onderofficieren van het 6e Reg. Veldart., van de commissie uit de bur gerij voor de aanbieding van het huldeblijk, van het Chr. Militair Tehuis, van de R.K. Militaire Vereeniging, deken Homuller na- fen de R.K. geestelijkheid, voorts prof. dr. J. de Zwaan, waarn. rector-magnificus der Leidsche Universiteit en mr. P. J. Idenburg, secretaris van het College van Curatoren en vertegenwoordiging van het Collegium van het L.S.C., van de Studenten-weerbaarheids- vereendging „Pro Patria", van de 3 October- Vereeniging, sergeant-majoor Godée namens de politie-troepen in Leiden, de Commissaris van Politie, de heer R. Meyer en de hoofd inspecteur, de heer W. G. Weyers. Voorts waren tal van telegrammen en bloemstuk ken gezonden. Luit.-kol. Drijllhout van Hooff bood namens het 6e Reg. Veld-Art. een schil derij aan, voorstellende de Morschpoort, waaruit de infanterie met muziek gemar cheerd komt, terwijl de heer ir. P. C. Linden- bergh aen electrische klok voor de kamer van den commandant aanbood namens de Leidsche Duinwatermij. De feestavond Nadat actieven en oud-gedienden in de kazerne het middagmaal hadden gebruikt werd afgemarcheerd naar de Stadsgehoor zaal, welke in enkele oogenblikken tijds we derom tot in alle hoeken gevuld was. De avond werd geopend door den voorzitter der reunie-commissie, overste van Mens, die allen hartelijk welkom heette en hoopte dat alle militairen een prettigen avond mochten hebben. Spr. deed voorlezing van een tele gram van antwoord van H. M. de Koningin op het H. M. gezonden telegram, waarin de Landsvrouwe haar voldoening uitspreekt over de wijze van herdenking van het 125- jarig bestaan van het Vierde Regiment. Vervolgens sprak oud-adjudant W. Gee- n e namens de oud-militairen. Het deed spr. genoegen zooveel oude gezichten te zien. Hij wees op het prachtig Verloop van dezen dag en hij sprak de hoop uit, dat wanneer zulks noodig was het oude Vierde als één man zou opkomen en goed en blo>ed zou geven .voor het vaderland. (Applaus). Tenslotte sprak bij de opening generaal b.d. Zeeman, die mededeelde, dat hij voor dezen dag uitnoodigingen had ontvangen van het 4e, het 10e en het 22e Reg. Inf. Maar Leiden trok zijn hart het meest, want hier heeft hij altijd zijn prettigste dienstjaren doorgemaakt. Spr. diepte hierna tal van per soonlijke herinneringen op uit de jaren 1914 en 1916, welke door de betrokken oud-ge dienden alle nog eens werden doorleefd en buitengewoon insloegen. Spr. vertrouwde, dat het Vierde in tijden van nood zijn trouw en aanhankelijkheid aan Koningin en land duidelijk zou toonen. Na de pauze kwamen de officieren de zaal binnen. In hun (gezelschap vertoefde de com mandant van het Veldleger, generaal baron Van Voorst tot Voorst. Overste Buurman las de dagorder van H. M. de Koningin voor het jubileerende Regiment voor en stelde een driewerf hoera in op H. M. de Koningin, waaraan met geweldig enthousiasme werd gevolg gegeven.. Daarna sprak generaal van Voorst tot Voorst. die 23 jaar geleden bij het Vierde heeft gediend, waaraan hij prettige herinneringen heeft. Spr. vond het een mooie gedachte dat 't feest in de reünie der oud-gedienden culmineert en stelde een dripwerf hoera op hen in. De heer v. d. Zeeuw huldigde vervolgens 'de commissie die de reünie heeft georgani seerd, bestaande uit overste van Mens en de heeren Geene en Brouwer namens de oud- gedienden met een fraaie bloemenmand. Spr. hoopte, dat uit dit feest een vereeniging van blijvq/iden aard zou voortkomen. Do heer van Mens sprak een dankwoord De avond werd verder gevuld door Alex de Haas en Koos Koen. die de reeds lang ge kweekte stemming in de juiste banen wisten te leiden. Ook een der reünisten, de heer De- vilee uit Leiden, trad op en toonde zich een niet onverdienstelijk goochelaar. Het Leid sche Salon-orkest met aan het hoofd de heer Plu speelde populaire muziek, waarbij dave rend werd meegezongen. Het was een avond die klonk als een klok. In memoriam J. Warmenhoven Zaterdag is onze stadgenoot de heer J. Warmenhoven. een zeer geziene figuur op het terrein van het jeugdwerk, in vollen vrede ontslapen. De heer Warmenhoven is tientallen jaren bestuurder geweest van. de oudste Jongo- lingsvereeniging hier ter stede, de C. J. V. „Prediker 12 la". Haar Gedenkboekje „Na 75 jaar" zegt van hem: Warmenhoven (was langen tijd) bibliothecaris. Hij heeft echter op allerlei gebied in de Vereeniging zijn sporen verdiftid. Hij schreef en dichtte, teekende, was Zondagsschoolonderwijzer, penningmeester van de Zondagsschool, later bestuurder en vele jaren penningmeester van het Bouwfonds en werd in 1904 be noemd tot lid van de Commissie van Toe- zioht De heer Warmenhoven was een sympa thieke verschijning in „Prediker Zij van de jongeren, die hem hebben gekend, zagen in hem een vertegenwoordiger van de oude J.V., een „oudstrijder die steeds op bres heeft gestaan om de belangen van de J.V. te verdedigen. Tot hem zagen we met adhting op. De heer Warmenhoven was iemand, die in eenvoudigheid zijn pijlen afschoot en doel trof. Als de Jongel.-Vereen. in moeilijkheden verkeerde en dat is meer dan eens ge beurd in haar lange leven stond hij haar met raad en daad ter zijde. Aan de J. V. had hij zijn hart gewijd. En nuWarmenhoven is niet meer. Hij heeft den loop voleindigd en den goeden strijd des Geloofs gestreden. Moge hem do kroon des levens zijn weggelegd, „Beati mortui De begrafenis zal plaats hebben a.s. Woensdag, des namiddags te 1 uur, op de begraafplaats „Rhijnihof". Aquarium en Terrariumhouders- vereeniging „Natuurgenot" De jaarvergadering Bovengenoemde vereeniging, afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquariumvereeni- gingen hield gisteravond haar jaarvergade ring in huize Feenstra. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter hield de heer F. J. C. Zaalberg een der mede oprichters van de vereeniging een leerzame causerie over het onderwerp „Broedzorg. bij visschen". Na een uiteenzetting over het begrip broedtzorg, splitste spreker zijn leziing in 3 deelen. In het eerste deel behandelde spr. de verschillende inlandsche visschen, o.a, de stekelbaars, bittervoorn, en zonnebaars; in het tweede deel de bekenden uit het tropisch aquarium. Uitvoerig ging spr. hierop in en wees op de interessante broedzorg bij maan- visschen, copeina's, muilbroeders en nog vele anderen. Als laatste deel van zijn le zing behandelde spreker speciaal de nieu we importen. Verschillende nieuwe visschen passeerden de revue. O.a. de discusvisch, de miuilbroedende betta, rasbora heteromor- pha enz. Onder langdurig applaus eindig de spreker deze populaire lezing, die ver duidelijkt werd door een 50-tal lantaarn plaatjes, vervaardigd volgens het nieuwste foto procedé. Nadat de voorzitter spr. na mens de vergadering dank bracht voor üc duidelijke uiteenzetting bracht de heer M. Raatsie, secr.-penningm., der vereeniging een zeer uitgebreid jaarverslag uit Hieruit bleek o.m. dat de liefhebberij intens wero beoefend. Het ledental breidde zich met ruim 60 pet. uit De vereeniging werd door 2 barer le den in het hoofdbestuur vertegenwoordigd, te weten door de heeren Zeeuw van der Laan en drs. J. M. Lodewijks. Aan Drs. Lode wijk s werd het eefe-lidmaatschaip der vereeniging aangeboden. De vereeniging ontving ook een ruime medewerking van den heer I. Kristen- sen, biol. student. Uit het financieel overzicht bleek, dat de vereeniging het nieuwe jaar met een nop nimmer gekend groot batig saldo tegemoet Hoe verduister ik mijn fabriek of woning op 19 Januari? Gratis-inlichtingendienst voor de burgerij Het is het Ibestuur van de af deeling Lei den der Ned. Vereeniging ivoor Luchtbe scherming gebleken, dat velen in onze stad, industrieelen zoovel als winkeliers en par liculieren, nog niet weten op welke wijze zij hun perceelen tijdens de provinciale ver duisteringsoefening o-p Donderdag 19 dezer lichtdicht moeten maken, zoodat geen enkel lichtschijnsel van buiten af waarneembaar is Teneinde deze onwetendheid weg te nemen 1 het welslagen der oefening, voorzoover onze stad betreft, zooveel mogelijk te bevor deren, heeft bet bestuur besloten a.s. Don derdagavond van 8 uur tot half tien in een der zalen van het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdijk een inlichtingendienst te houden, waar aan ieder, die dit wensoht, geheel kosteloos deskundig advies wordt verstrekt op welke wijze met de minste kos ten het beste resultaat kan worden bereikt. Behalve meerdere bestuursleden zal de in specteur van de brandweer, de heer W. A. Couzv namens 't Hoofd van den plaatselij ken Luchtbeschermingsdienst aanwezig zijn voor het verstrekken van adlvies. Wij geven onzen letzers in overweging van dezen inlichtingendienst een ruim gebruik te maken. GESLAAGD Heden slaagden de heeren G. Burger en V. L. Döll, alhier voor het examen Boek houden, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen.. Zij zijn opgeleid door den heer D. H. Hoogstra- VERVDERSOPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. De vervoersopbrengsten van de N.Z.H.T.M. gedurende December 1938 hebben bedragen f 264.551,(vorig jaar f 238.298. HET STADHUIS-CARILLON Een goed begin van 1939 Het tekort bedraagt echter nog ruim f 10.000 Men schrijft ons: Een geacht ingezetene van Leiden, zond, naast zijn wensoh voor het succes van het werk van het Carillon-comité, een bedrag van f 100,waarmede hij zijn reeds ten vorigen jare geschonken bijdrage verdub- Het comité is den gever hartelijk dank baar en hoopt dat meerdere ingezetenen dit schitterend voorbeeld zullen volgen of althans hun bijdrage over 1937 met 25, 50 of 75 pCt zullen verhoogen. Zeer vele ingezetenen hebben nog niets bijgedragen. Tot hen richt het comité de vraag: Gij hebt ongetwijfeld de mooie gevels van den fraaien toren van ons nieuwe Stadhuis al gezien. Welnu, zendt dan ook nu uwe bijdragen, opdat wij aan onze ver plichtingen kunnen voldoen. Het Comité betaalde reeds in twee ter mijnen plm. f 15.000 en zal binnen zee.r korten tijd den derden termijn plan. f 7500 moeten storten. Incident tijdens de kantongerechtzitting Weerspannige moet verwijderd Tijdens de gister gehouden zitting van den kantonrechter te Leiden wilde de dienst doende veldwachter een toeschouwer er op wijzen dat hij niet zoo hinderlijk heen en weer moest loonen. Deze terechtwijzing viel niet dn goede aar de, waarna de veldwachter probeerde den recaltranten toeschouwer te verwijderen. Daarbij ontstond een groot tumult omdat de terechtgewezen man zich begon te verzet ten. Na een klein „gevechtje" werd hij ten slotte buiten de deur gezet, waarna hij wel een proces-verbaal gekregen zal hebben we gens verzet tegen de politie en zich in den Haag te verantwoorden zal hebben. De zitting moest eenige oogenblikken on derbroken worden. Filmavond N.C.R.V. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin een filmavond van de N.C. R.V. wor-wdt aangekondigd, die morgen avond in de Stadsgehoorzaal wordt gehou den. Gaarne wekken wij onze lezers op dezen ongetwijfeld interessanten avond bij te wo nen. Calos-Teno Zaterdagmiddag 5 uur vond onder groote belangstelling de opening plaats van de sportschool „Galos-Teno", gelegen Breestraat 149, ingang door het hek tussohen de num mers 143 en 145. Onder de velen, die van hun belangstel ling blijk gaven, waren verschillende figu ren van sportorganisaties, die den heer Koo- reman met de opening van zijn nieuwe school complimenteerden. Zocals bekend, zal de inrichting déze week nog voor belangstellenden vrij te bezichtigen zijn en wel dagelijks van 10 tot 12, 2 tot 5 en 6 tot 8 uur. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUtVTD:' J Koning 28 jr en Thunlce 28 jr BEVALLEN: M J v Vliet—Jankovlts zn RuwaardKerkman zn C v d Ouweelen- M&ssaar dr J de Bolster—Mleloo zn M Weeren—v Alphen dr S C v d Kraan—Korln "v dr A v Leep wenBloemend aal zn J Hoog—Roubos zn A Ultee—MarUnls dr J v Harskamp—PopeUus zn K Asschem&n Wesdorp zn H v d NleuwendijkSteenvoor :n dr W Vink—Voskamp zn D Kool— OVERLEDEN: IJ v d Plas zn 1 jr F Ja: 'ouw van J Slere 54 jr J Warmenhi ed.nr S2 jr C Springlntveld vrouw v£ ouw 42 jr 6 Lagerman m. 65 jr W Bol 72 jr P de Groot wed.nr 75 jr UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Belangwekkende rede over „Luchtbescherming" In de bovenzaal van hotel „Centraal" werd gisteravond, als inzet van de luchtbe- schermingsweek, georganiseerd door de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, een vergadering ge houden waarin als spreker optrad de heer A, W ij m a uit Haarlem met het onderwerp bo vengenoemd. De zaal was goed gevuld en daaruit bleek dan ook wel dat velen de ernst van deze zaak begrijpen en we kunnen er direct aan toevoegen: er was veel te leeren! De avond werd geopend door den voorzit ter van de plaatselijke afd'eeling, den heer O vérb eek. Na een kort welkomstwoord wees deze er1 op dat bij velen nog een ver keerde opvatting heerscht over deze kwes tie, namelijk dat luchtbescherming louter zorg is voor de Overheid. Dat is niet juist. Er is een actieve luchtbescherming. Daar zorgt de overheid voor. Het zijn de verdedi gingsmaatregelen tegen vijandelijke lucht aanvallen. Het verweer. Er is ook een passieve zijde. Daartoe be hoort het werk van de zelfbeveiliging, waar in de plaatselijke Overheid een taak heeft door de organisatie'van den luchtbescher mingsdienst, maar ook het hoofd van elk gezin, de vaders, de moeders en ook de kin deren een taak hebben. Spr. betreurde het dat niet meer dames aanwezig waren, daar toch vooral zij, als de mannen buitenshuis zijn, moeten weten wat hun te doen staat. Na gewezen te hebben op het werk van de N.V.L., waarvan men voor een zeer beschei den jaarlijksche bijdrage lid kan zijn, kreeg de heer W ij m a het woord. In een vlotte rede heeft deze een belang wekkend overzicht gegeven van al hetgeen wat op dit terrein thuis behoort. Spr. wees er eerst op dat de vijandelijke vliegtuigen in een half uur ons landje in alle richtingen kunnen doorkruisen, zoodat een goede inrichting van de diensten der plaatse lijke afdeelingen dringende eisch is. Wat kunnen die vijandelijke vliegtuigen doen? In dit verband gaf spr. een uiteenzet ting van de verschillende bommensoorten en de strijdgassen. Na de pauze werd een en ander verduide lijkt met plaatjes op het doek. BENOEMING Tot gaarder aan de nieuwe brug te Gouwsluis ig lienoemd de heer German te Gouda en tot assistent-gaarder de heer F. Bakker, thans kantonnier. DE BURGEMEESTER MET VACANTIE Vanaf heden tot 1 Februari zal de burge meester eenige weken met vacantie gaan. Als loco-burgemeester treedt dan op wethou der Herngreen. AMBTENAAR STEUNVERLEENING Als ambtenaar bij den dienst der steun- verleening en werkverschaffing is met in gang van 1 Febr. a.s. benoemd de heer C. H. Schaare te Nijmegen. UITVOERING „ARTI ET RELIGIONT' Vrijdag a.s. geeft de Chr. Muziekvereen. „Arti et Religioni" in de kerkzaal van de Martha-Sticliting haar 30ste uitvoering. Ge lijk met dit jubileum valt het jubileum den directeur, den heer W. J. Smolders uit Leiden. Wij twijfelen er niet aan of orkest en dirigent zullen voor een geheel gevulde zaal een uitvoering geven, welke klinkt als een klok. WEEKDIENSTEN Lokaal van Mandersloostraat: Woensdag 7.15 uur de hoer Zwoferink, van Ederveen. Chr. Geref. Kerk Van Reedestraat: Donder dag 7 uur Ds. de Jong van den Haag. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor arbeids bemiddeling staan als werkloos ingeschre ven 179 peronen. waarvan 92 steuntrekken-, den. Vergeleken met de vorige opgave is het aantal werkloozen met 87 en dat der steun- trekkenden met 35 vermeerderd. HILLEGOM WAARSCHUWING B. en W. waarschuwen tegen weldadig heidsexploitanten, die per telefoon om gel den vragen van contributie of gift, die men elk jaar gaf en of die ook nu weer gehaald mogen worden, natuurlijk tegen afgifte van een kwitantie. Menigeen wordt misleid en opgelicht, want geen enkele betz'ouwbare in stelling int op een dergelijke manier haar contributiekwitanties. Men zij dus op zijn hoede! DOOR HET IJS GEZAKT Zaterdag wilden drie kinderen het ijs nog eens probeeren in de Langensloot. Het ge volg was dat het drietal door het ijs zakte. De heer St., die het gegil der kinderen hoor de, sprong gekleed te water. Twee der dren kelingen waren spoedig aan den kant go- bracht, doch het derde kind zat midden in de sloot. Na heel veel moeite mocht het S. echter gelukken den jongen behouden aan den kant te brengen. Een woord van hulde voor den kranigen redder is hier zeker op zijn plaats. DE LOOP DER BEVOLKING IN 1938 Het aantal inwoners bedroeg op 1 Januari 1938 in totaal 11.598 en op 31 Dec. 11.821. Dit is een vermeerdering van 223. De kans is dus zeer groot dat. wij dit jaar de 12.f inwoner(ster) krijgen. GEVONDEN Te bevragen aan het politiebureau: auto wieldop Opel, zilver ringetje, gebreid kinder jurkje, lichte handschoenen. Tè bevragen: Kennemenbeekweg. 10 witte zwaan, Haar lemmerstraat 15 handwarmer, Pr. Hendrik straat 4 zwarte- rozenkrans, Pr. Hendrikstr. 8 kinderhandschoenen, Molenstr. 5 bruine Foxhond, Havenstr. 24 damesrok, Wilhelmi- nalaan 13 grijs wollen handschoenen, Brou werlaan 35 bruin wollen handschoen. Koudekerk a.d. Rijn Afscheid van den heer A. Mieog Installatie van den heer E. A. Bloem De samenkomst van Bestuur, leden der Schoolvereen., ouders, personeel, oud-leer lingen en genoodigden der Ned. Herv. School vereeniging, werd geopend door den voorzitter Ds. van Binsbergen. Hierna heette hij allen welkom, waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak, dat bur gemeester Kwint en weth. van Egmond, /an Koudekerk, weth. de Jong en van Dam, van Hazerswoude, de heer Kerkhove, hoofd der Geref. School, de heer v. d. Dool, hoofd der O.L.School, de heer v. Malzen, inspec teur C.V.O., aanwezig waren. Vervolgens wendde hij zich tot den heer Mieog, den scheidenden functionaris. Hij teekende hem, als een fijnzinnig opvoeder, een blijmoedig Christen, iemand die zijn leerlingen het Christendom voorleefde. Hij sprak zijn spijt uit over het feit, dat de heer Mieog voortaan niet meer zou kunnen werken tot heil der Gem. Koudekerk. Hij sprak zijn wenschen uit voor een goeden en aangenamen levensavond, vol blijdschap en licht. Namens het bestuur, de ouders en de leden der Schoolvereeniging, bood spr. een hanglamp aan. Burgemeester Kwint, die, omdat hij nog een vergadering had bij te wonen, wat gehaast was, voerde daarna het woord. Hij sprak woorden van dank en afscheid tot den heer Mieog en woorden van welkom tot den heer Bloem. Vervolgens richtte de heer Insp. C.V.O., de heer v. Malzen, zich tot den heer Mieog. Hij sprak den heer Mieog zeer har telijk toe en uitte den wensch voor welgezegenden tijd van rust. Namens het personeel sprak de heer Stroo, die herinneringen uit den loop baan van den heer Mieog ophaalde en hem dankte voor alles, wat hij voor de school is geweest. Spr. roemde de samenwerking en de vriendschap die genoten is, maar boven al den ernst, die den scheidende sierde. De heer Kerkhoven sprak daarna als collega bij het Chr. en de heer v. d. Dool als collega bij het Openb. Onderwijs. Wethouder van Dam sprak namens het Gemeentebestuur van Hazerswoude. Na een korte pauze sprak de heer M i 0 zelf. In den breede ging hij na, wat zijn werk betoekende voor het leven. Hij dank te voor veler medewerking, wenschte zijn oud-personeel Gods zegen toe en eindigde met den wensch, dat het de school goed zal gaan. Tenslotte wendde hij zich tot zijn op volger, den heer Bloem, hem veel goeds toewenschende op zijn arbeid. Nu werd een foto gemaakt van bestuur en personeel. Hierna had de installatie plaats van den heer Bloem als hoofd der school. Ds. van Binsbergen sprak hem met hartelijke welkomstwoorden toe. Hij stelde hem de Koudekerksche gemeenschap vóór, als vormende een samenleving met warm geestelijk leven. Hij sprak over zijn taak als Chr. opvoe der en droeg hem de Koudekerksche jeugd op, opdat hij mede ze brengen zou tot Christus. Over de verhouding tot ouders, personeel en bestuur, werden goede woorden gespro ken en met den wensch, dat het nieuwe A. N. P. NIEUWS ZONDAGAVOND: Doodelijk Ongeval; Ernstig Anto-ongelnk Ongeveer 190.000 ongevallen per jaar treft jaarlijks ruim 2 van de bevolking. Veel meer ongevallen dan branden. VERZEKERT blijvende INVALIDITEIT en LOONDERVING. Premie uiterst billijk TH. C. VRIESENDORP WASSENAAR - MIDDELWEG 8 ALLE ASSURANTIËN Telefoon 710353 Postgiro 62407 hoofd met zijn gezin zich spoedig thuis zou gevoelen, verklaarde spr. den heer Bloem geïnstalleerd. Namens de Vereen. C.V.O. feliciteerde de heer van Malzen den heer Bloem en sprak hem hartelijke woorden toe, zooals de heer van Veen als vriend deed. Namens het personeel voerde nogmaals de heer Stroo het woord. Hierna spraken nog de heeren Kerk hove en van den Dool, die beiden wenschen voor goede samenwerking uit spraken. Namens het Gemeentebestuur van Ha zerswoude sprak wethouder van Dam. De heer Bloem dankte voor alle vrien delijkheid, die hij reeds heeft mogen onder vinden. Ds. van Binsbergen sloot op de bruikelijke wijze deze gezellige bijeenkomst. NOORDWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Voor den Geref. Bond treedt morgenavond te half acht in de zaal Julianaweg 27 op Ds Barendrecht, beroepen predikant te Groot- Ammers. NOORDWIJK-BINNEN GESLAAGD Voor het op 19, 20 en 21 December te 's-Gravenhage afgenomen examen in 1 houden enz. vanwege de Vereen, van Leer aren in de Handelswetenschappen is o.a. ge slaagd de heer J. Wassenaar, alhier, leer ling van den heer R. v. Andel, leeraar M. O. Boekhouden 1» Katwijk aan Zee. RIJNSBURG WERKLOOZEN Het aantal werkloozen bedraagt thans 155. SASSENHEIM WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbeurs waren op 2 Jan. inge schreven 460 werkzoekenden, tegen vorig jaar 383. De toename is gedeeltelijk een ge volg van het feit, dat thans geen werkkrach ten meer benoodigd zijn voor den aanleg van den nieuwen rijksweg. ZENDING De busjes voor de zending in de school met den Bijibel hebben in het afgeloopen jaar f 98.44 opgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN Blauwe ceintuur, astrakan handschoen, schaats, heerenhoed, kinderportomonnaie, p. grijze jongenshandschoenen, br. gummimuts. VALKENBURG REDE Ds. GRAVEMEYER Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Man- nenvereeniging hoopt Donderdagavond om halfacht in de kerk op te treden Ds. Grave- meyer van den Haag, met het onderwerp .Geloof en Twijfel". NED. HERV. KERK De verschillende collecten hebben over de maand Deoember opgebracht voor de kerk f 110.101, voor de diaconie f 58.78i/2, inhoud 'bussen f 24.50 en de extra-collecte op Oude jaarsavond if 22.90, VOORSCHOTEN RAADSVERGADERING De burgemeester onzer gemeente heeft den Raad in openbare zitting bijeengeroepen te gen Maandag 16 Jan. a.s. des avonds om 8 uur. JAAROVERZICHT DER WERKLOOSHEID De navolgende cijfers uit het jaarover zicht der werkloosheid geven nog wel een somber beeld van de crisis te zien. Op 1 Jan. 1938 stonden er 186 werkzoeken den ingeschreven (v. j. 505). In totaal heb ben zich 335 personen laten inschrijven (v. j. 386), dat geeft een totaal van 721 personen (v. j. 591). Gedurende het jaar 1938 vonden 516 menschen weder werk (v. j. 405). Alzoo stonden er 31 Dec. 1938 nog 205 personen in geschreven (v. j. 186). Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf DINSDAG 10 JANUARI Programma 3: 8 Keulen: 9.20 Parlls Radio; 9.3o Radio PTT N of dlv; 11.20 ParUs Radio; 12.30 Brussel VI; 2.20 R. Danmark of dlv; 2.45 Droitwich; 3.20 Keulen 4.20 Diversen; 4.40 Lon-, den Reg; 5.20 Brussel VI; 6.50 Keulen; 7.30 Brussel VI; 7.50 Straatsburg of dlv; 8.20 Brussel Pr; 9 20 Brussel VI; 11.20 Parijs Post Par. of Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 1.05 Droitwich; 2.20 London Reg; 4.20 Droitwich; S.00 Keulen of div; Droitwich; 9.20 Londen Reg; 10.-1 wich WOENSDAG 1 Programma 9.30 Parijs PTT N. of dlv., 9.50 diversen, 10.20 Radio PTT N. of div,. 12.35 Brussel VI., 2.20 Lou den Reg., 4.20 Radio PTT N. of dlv., 4.35 Keu len, 5.20 Brussel Pr., 6.35 Keu],, 9.20 Praag of dlv., 10 20 Brussel VI.. 19.50 Weenen of dlv., 11.20 Dam irk of div< ARBEIDSBEURS Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier stonden op Zaterdag 7 Jan. j.l. 198 personen als werkzoekenden ingeschreven (vorige week 205). GEVONDEN Groene ceintuur, grijsbruine ceintuur, sleu- ZOETERWOUDK AUTO-BOTSING Door de gladheid van den weg kwam de bestelauto van „De Leidsche Courant", be stuurd door A. B., in botsing met de luxe auto bestuurd door L. van R. uit Sassen- iieim. de auto's werden zoodanig beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. LOOP DER BEVOLKING IN 1938 Op 1 Januari 1938 bestond onze bevolking uit 2178 mannen en 2313 vrouwen, tezamen 4491 personen. Het aantal vermeerderde ge durende het jaar met 51 mannen en 45 vrou wen, zoodat op 1 Januari 1939 de bevolking bestond uit 2229 mannen en 2358 vrouwen, tezamen 4587 personen. WERKLOOSHEID In deze gemeente stonden in het begin van deze maand als werkloos ingeschreven i fffem 90 personen bij bet agentschap, waarvan 31 hunner steuntrekkers. Brussel VI., 9.20 GRD Of dlv., 10.35 Londen Reg., 1.20 Droitwich, 2.— Brus sel Pr, 2.20 Droitwich, 8.05 Londen Reg., 8.35' Droitwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 tot en met Vrijdag 13 Jan. a.s waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelcninapark 8, tel. 274. Apotheek „Hulp der menschneid" is deze week voor 't laatst dag en nacht geopend. RECHTZAKEN Kantongerecht Leiden Koe vervoerd van besmet terrein P. V., landbouwer te Leiderdorp, moest te recht staan omdat hij een koe vervoerd had van een terrein dat besmet was met het ge vreesde mond- en klauwzeer. Verdachte zei- de dat hij de koe voor een ander vervoerd en dat hij niet geweten had dat het terrein besmet was. Een getuige vertelde dat ver dachte het zeker had kunnen weten want dat er aan den ingang een papier was aan gebracht waarop stond dat het besmet ter- Om nog een getuige te hooren werd de zaak aangehouden. Links gereden B. H. K. te Voorschoten had op de Pape laan te Voorschoten met zijn auto links ge reden wat de gebruikelijke hotsing tengevol- gehad. Verdachte voerde aan dat er voor hem ruimte was om links te passeeren, maar ge tuigen verklaarden het tegendeel, zoodat de ambtenaar een geldboete eischte van f 10 subs. 4 dagen. Veroordeeling conform. Met auto het trottoir op J. A. J. te Leiden had op de Haarlemmer straat te Leiden een handwagen willen pas seeren hoewel hij zag dat de ruimte zulks niet toeliet. Verdachte had het toch gedaan met 't gevolg dat hij den handwagen omver reed en vervolgens het trottoir was opgere den waardoor een dama die daar liep to wandelen aangereden was en ernstig ge- Door het getuigenverhoor kwam vaat te staan dat. verdachte heel langzaam gereden had. De ambtenaar eischte een geldboete van f 12.50 subs. 6 dagen waarmede de kan tonrechter zich kon vereenigen. Wielrijder omver gereden B. J. H., bouwkundige te Leiden had op 19 October een wielrijder omver gereden op de Haarlemmerstraat te Leiden doordat hij met zijn auto niet voldoende had uitgehaa1^. De eisch en uitspraak werden een geld boete van f 5 subs. 2 dagen. De zig-zag rijdende auto A. W., kistenmaker te Leiden, had op de Trekvaartbrug te Leiden een wielrijder aan gereden doordat hij met zijn auto zig-zag over den weg reed. De aangeredene, als getuige gehoord, ver klaarde in gelijken zin en meende dat ver dachte niet heelemaal „frisch" was geweest want hij was na de aanrijding doorgereden en weer niet al te recht. Verdachte ga/f toe eenige glazen bier ge dronken te hebben, maar van dronken zijn was volgens hem geen sprake geweest. Om dat nu eens te onderzoeken werd de zaak voorloopig aangehouden. Dure hazenbout la B. te Leiden had zonder de ge bruikelijke toestemming een haas verschalkt op een jachtterrein te Voorschoten, alwaar de heer van Mens te Leiden het jachtrecht had. Verdachte vertelde wel een vergunning te hebben en liet hot bewuste document zien, maar toen bleek dat het papier niet veel met een jachtakte uitstaande had. De eisch werd eon boete van f 10 subs. 4 dagen. Uitspraak f 7.50 subs. 3 dagen. Onvoorzichtig gereden C. P., handelaar te Haarlemmermeer, was met zijn auto plotseling een zijweg uit ko- rijden en had daarbij niet voldoende opgelet, met het gevolg dat hij geen voor rang had verleend aan verkeer van rechts. Een wielrijder was de dupe van deze onacht zaamheid geworden en diende een civiele vordering in van f 28.60* Nadat de aangereden wielrijder, J. C. de Winter uit Noordwijkerhout, als getuige was gehoord, eischte de ambtenaar een boete van f 10 subs. 5 dagen. Uitspraak f 7.50 subs. 3 dagen en toewij zing c. v. ad 'f 28.60. Hij zag er verdacht uit Op den Boulevard te Noordwijk aan Zee liep een agent de voorbijgangers te bekijken en daarbij was hem iets vreemds opgevallen. Hij zag den visscher A. v. d. W. uit Noord- wijk wandelen met een borstkas die nooit ,aan een normaal manspersoon kon toebe- hooren. Hij had een praatje aangeknoopt en gevraagd hoe onzen visscher zulk een ont wikkelde borstkas kwam. Deze deed eerst of zijn neus bloedde maar even later kwam de aap uit de mouw of juister gezegd, kwam de haas uit de 'borstkas te voorschijn. Het beest was nog warm. Natuurlijk gevonden, zei de kantonrechter, en verdachte zei dat het zoo was. Eisch en uitspraak werden f 10 subs. 4.da- De serenade Het. stond zoo echt ondichterlijk in de dag vaarding dat de student II. J. J. A. N. te Lei- EIERENVEILING

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6