NORTH STME ZetfA' HINSDAG io JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. a Op elke wond PUROL RONDBLIK De besprekingen te Rome Vandaag verlaten Chamberlain en Hali fax de Engelsche hoofdstad, om zich Parijs naar Rome te begeven. Men kan in deze reis, reeds zoo dikwijls voorspeld en zoo langen tijd uitgesteld, een vertraagd gevolg zien van de besprekingen van München, waar het persoonlijk contact tusschen vier vooraanstaande regeerings- leiders tot oplossing leidde van dreigende moeilijkheden. De begeerte werd toen ken baar, op dezen weg voort te gaan, om ook de andere tusschen de verschillende naties hangende vraagstukken aan een soc lijke discrete bespreking te onderwerpen, zonder den doorgaans zich daaraan hech tenden rompslomp van tusschenpersonen zich opstapelende paperassen. Gelijk men weet waren de grootste moei lijkheden voor een betere Eritsch-Italiaan- sche verstandhouding reeds voor de dagen van München uit den weg geruimd, name lijk bij de totstandkoming van het pact van Rome, hetwelk een regeling beoogde van den status quo in de Middellandsche Zee, en van den oorlog in Spanje, voorzoo- ver deze verband hield met het vraagstuk van de uit den vreemde gekomen vrijwil ligers. Het wegnemen van de ruws et wrij- vingsvlakken tusschen twee staten betee- kent echter daarom neg geenszins voor de toekomst een in alle opzichten harmo nisch samengaan. Italië bijvoorbeeld heeft thans wel zijn keizer-koning in Londen en Parijs officieel als zoodanig erkend gezien, maar het zou graag willen, dat aan erkenning nog wat meer vast zat. Zijn nieuwe Oost-Afrikaansche imperium, het welk nog voorloopig heel wat inwendige zorgen baart, wat de pacificatie betreft, stelt ook naar buiten zijn problemen, wat de verbindingen met het moederland aan gaat. De vraagstukken van de positie dei Fransche Somali-haven Dzjiboeti, welke de natuurlijke doorvoerpoort van het Abes- sijnsche binnenland is, en van het Suez- kanaal, welks tarievenpolitiek nauw met de Abessijnsche welvaartspolitiek verband houdt, zijn dingen welke hier op spontane manier naar voren komen. Groot-Brittannië, van zijn kant, blijft zich interesseeren voor de rust in ïïet Middel landsche Zeebekken, en het zou het op prijs stellen, zoo het fascistische Italië hier zoo weinig mogelijk leven in de brouwerij bracht. Dat geldt zoowel de heimelijke in menging in de Palestijnsche aangelegen heden, vreemd geld houdt, zegt men, de Arabische rebellen op de been als de meer openlijke bemoeizucht met de lotge vallen van het strijdende Spanje, in welk land de Duce, onder het mom er geen bolsjewisme te kunnen dulden, op een denkelijke wijze zijn invloed heeft vergroot. De Spaansche en de Britsche belangen in de Middellandsche Zee zijn zeer nauw verwant; zij zijn als het ware met elkan der verweven. Dit geldt in de eerste plaats de Spaansche affaire, want door een poli tieke ommezwaai van het Iberisch schier eiland wordt niet alleen de toegang tot de Oude Wereldzee bedreigd, doch eveneens de verbinding van Marseille met de Noord- 'Afrikaansche kust. Waar echter de Fran sche en Britsche vloten op elkanders me dewerking bij een onverhoopt conflict zijn aangewezen, en de Engelsche schepen ook de Fransche aanloophavens moeten benut ten, heeft ook Londen er groot belang bij, dat door Rome in de bestaande verhoudin gen niet al te zeer gemorreld wordt In meerdere mate geldt die begeerte naar bestendiging van het bestaande nog de Noord-Afrikaansche kust, alwaar het Spaansche deel van Marokko eveneens een zóne vol onzekerheden vormt. Dan heeft men Tunis, hetwelk Fransch bezit is, doch tevens nog steeds, min of meer, Italiaan- sche invloedszöne. In deze streek ligt ech ter tevens de zoo heel belangrijke Fransdhe oorlogshaven Biserte, een krachtig vloot- steunpunt, waarvoor hetzelfde geldt, het geen wij omtrent de overige Fransche vlootbases opmerkten. Chamberlain en Halifax gaan naar Rome, het is in de pers de laatste dagen bij her haling beklemtoond, zonder volmacht van Fransche zijde om ook de Fransche belan gen bij den Duce te behartigen. Uit het geen wij hierboven uiteenzetten volgt De Spaansche burgeroorlog REPUBLIKEINEN TREKKEN TERUG IN CATALONIE In Estremadüra tegenslag der rechtschen Volgens berichten uit Hendaye trek ken de republikeinen zich thans terug op Cervera, daar zij zich op het Segre- front niet langer konden handhaven. Men hoopt hen te concentreeren op de tweede defensie-linie, die evenwijdig loopt aan den weg tusschen Artesa en Tarragona. Er bestaan daar goede ver bindingen evenwijdig aan de frontlinie, wat een groote steun is. Het is echter mogelijk, dat de republikeinen niet de gelegenheid krijgen zich weer schrap te zetten, omdat de nationalisten hun vlak op de hielen zitten. Het legerkorps van Aragon, dat het brug genhoofd van Balaguer had bezet, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt groote sprongen te maken. In één dag heeft het veertien dorpen veroverd De republikein- sche troepen schenen geheel gedesorgani seerd te zijn toen de Aragoneezen Zaterdag onder leiding van generaal Moscardo, den beroemden verdediger van het Alcazar van Toledo, door de stellingen van Belcaire en Mongay heenbraken. In hetZuiden rukken de nationalisten langs den grooten weg naar Tarragona op en staan thans enkele mijlen buiten Mont- nlanch. Het verlies van Montblanch zou voor de republikeinen een ernstigen tegen slag beteekenen, daar de weg van Artesa naar Tarragona, de zooeven genoemde tweede defensie-linie der republikeinen, er doorheen loopt. Nog verder in het Zuiden rukt generaal Solchaga inet een breed front naar den weg tusschen Gandesa en Tarragona op. De republikeinsche troepen van Tortosa zijn teruggeweken, bedreigd op hun rechterflank. De toestand aan het Cordoba-front Sinds Franco in Catalonië een i sprong gekregen heeft, boeken de Republi keinen aan het Cordoba-front eveneens succes. Valsequillo was het eerste uitgangspunt; sindsdien is het Republikeinsche front uit gebreid tot over de rivier de Zujar. Twee colonnes trekken deze rivier over in de richting van den straatweg naar Castuera; twee andere colonnes richten zich zuid- waurts en omsingelden Penarroya en trach ten stelling te nemen op de heuvelkammen van de Sierra de les Santos. Een derde colonne beweegt zich in de richting van Espiel, zoodat de geheele beweging een weloverwogen plan inhoudt. Men venvarre hier niet in deze streek de Industrie-spoorwegen met de gewone hoofd spoorweg. Het industriespoor is gedeeltelijk in handen der linkschen; de vitale belan gen der rechtschen worden hierdoor ernstig geschaad; zoodat men verwachten kan, dat Franco wel het een en ander zal moeten missen van het Catalaansche front, hetzij vliegtuigen of manschappen om den Repu- blikeinschen opmarsch te stuiten. Op de kaart overziet men het offensief in zijn geheel. HET OFFENSIEF DER REPUBLIKEINEN IN ESTRAMADURA DOOR DE REPUBLIKEINEN HEROVERD I \NAWNALEN echter onafwijsbaar, dat deze wel degelijk, zij het zijdelings, ter sprake zullen moeten komen. Bewijst Chamberlain opnieuw een irenisch staatsman te zijn, die echter het erom aankomt weet wat hij wil, dan kan hij misschien toch nog wel op indirecte manier een verbetering der Fransch-Ita- liaansche betrekkingen althans voorberei- Mussolini houdt inspectie Maandagmiddag heeft de Duce zicih aan boord van een bombardementsvliegtuig, dat hij zelf bestuurde, van het vliegveld Littorio naar den Agro Pontino begeven. Na op ge ringe hoogte over de stad Littoria te zijn ge vlogen, landde hij op het nabij deze stad gelegen nieuwe vliegveld, dat bestemd is als oefenterrein van de school voor blindvliegen. Gedurende een uur inspecteerde de Duce de school, die in Februari a.s. zal beginnen. De areiders, die daar werkten brachten den Duce een enthousiaste ovatie. Deze onder hield zich op hartelijke wijze met hen en in formeerde naar hun levensomstandigheden. Bovendien gaf hij opdracht, hun oen extra dagloon uit te betalen. Om twee uur vertrok Mussolini wederom aan boord van zijn eigen toestel. Langs de kust van de Tyrrheensche Zee vloog hij naar het vliegveld van Furbara, waar hij, zonder dat men daar van zijn komst verwittigd was, arriveerde. Met belangstelling volgde de Duce de proefnemingen, welke daar juiet gedaan wer den en nam vervolgens kennis van de met eenige nieuwe typen bombardementsvlieg tuigen bereikte resultaten. Nazi-spionnage in Denemarken Duitsche vluchtelingen werden afgeluisterd Volgens de „Daily Jlerald" is te Kopen hagen Pen geraffineerde Duitsche spionnage onder de Duitsche emigranten aan den dag gekomen. Eenige jaren geleden had een commissie gelden bijeen gebracht voor de inrichting van een lokaal, waar de Duitsche emigran ten elkander konden ontmoeten. Toevallig was een verdieDing vrij van een gebouw aan het raadhuisplein, waar ook de advocaat Pontoppidan zijn kantoor had. Deze werd gehuurd. De vluchtelingen kwamen er bij elkaar om hun vraagstukken te bespreken en te praten over de familieleden, die zij in Duitschland hadden achtergelaten en de be handeling, die zij er van de nationaal-socia- iisten ondervonden. Terwijl zij spraken, luisterden de advocaat en zijn vrienden, naar thans wordt beweerd, door middel van een luidspreker. Het instrument was verbonden met ge heime microfoons, welke de advocaat in de groote zaal van de club had geplaatst Op deze wijze moet volgens de „Daily Herald" veel omtrent de belangen der Duitsche emi- grés aan Berlijn zijn verraden. WEER 2000 KOLONISTEN NAAR LIBYE! In den loop van 1939 zal een tweede groep van 2000 kolonisten in Li bye worden geves tigd. Mussolini heeft nl. goedkeuring ge hecht aan een ontwerp dat maarschalk Bal- bo, de gouverneur van Libye, hem dienaan gaande heeft doen toekomen. Mussolini heeft Balbo gemachtigd de noodige werk zaamheden te ondernemen. U en Uw rheumatiek liggen samen onder één deken Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheumatische pijnen te kunnen verdrijven? U, als leek, weet niet beter. U denkt: „Warm te zal mij goed doen". Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met verdubbel de hevigheid en te meer, omdat rheumatiek- lijders door de bij rheumatische aandoenin gen optredende storing in de huidfunctie, extra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lapmiddelenl Ge moet de oor zaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noo- dig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet verdwijnen door aansporende wer king op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bi; alle apothekers en drogisten h. ƒ0.40. ƒ0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) PALESTIJNSCHE ARABIEREN WENDEN ZICH TOT MUSSOLINI Om een einde te maken aan de gruweldaden van 't Britsche leger Een officieel Engelsch verweer Issa B a n d a k, de secretaris van het nationale Arabisch-Palestijnsche comité, heeft te Rome in een interview ver klaard, dat hij een memorandum heeft overhandigd aan Mussolini, waarin den Duce verzocht wordt, om bij Cham berlain gedurende diens a.s. bezoek aan Rome erop aan te dringen, dat een einde wordt gemaakt aan de gruweldaden van het Britsche leger in Palestina. Bandak, die hoofdredacteur is van een te Bethlehem verschijnend blad, deelde tevens mede, dat hij een soortgelijk me morandum aan den Paus zal overhan digen. Het aan den Duce gerichte memorandum bevat de volgende eischen: le. De vestiging van een Joodschen staat aan de Oostelijke oevers van de Middel landsche Zee zou gevaarlijke elementen van het communisme en den internationalen handel hijeenbrengen, waardoor de wereld vrede in gevaar zou worden gebracht. 2e. De onderhandelingen op de a.s. confe rentie te Londen zullen door den Groot- Moefti moeten worden geleid, indien men werkelijk vrede in Palestina wil bereiken. 3e. Erkenning van de algeheele Arabische onafhankelijheid. 4e. Afschaffing van het nationale Jood- sche tehuis. 5e. Sluiten van een nieuw verdrag, dat gelijkluidend moet zijn aan 't Anglo-Egyp- tische en het Anglo-Irakeesch verdrag. 6e. Er moet een einde gemaakt worden aan de Joodsche immigratie in Palestina en aan den verkoop van grond aan Joden. Bandak voegde hieraan toe, dat 't memo randum de volledige rechten en de veilig heid van alle Joden garandeert, mits zij reeds in Palestina wonen. In het memorandum, zoo zeide Bandak, doen de Arabieren een beroep op Mussolini, omdat hij dikwijls sympathie voor den Islam heeft betoond. „Ongegronde beschuldigingen" Het Engelsche departement van oorlog heeft intusschen een officieele verklaring uitgegeven over den toestand in Palestina, met het oog op de beschuldigingen van wreedheden, door de Britsche troepen in het heilige land gepleegd. Deze besohuldigingen worden ongegrond genoemd. De verklaring geeft een uiteenzetting van den Palestijnschen toestand, waarbij er op gewezen wordt, dat daar geen rebellenleger in den gewonen zin van het woord opereert, maar dat rebellen en vreedzame bevolking onontwarbaar vermengd zijn. Waarschijnlijk zijn er niet meer dan 1000 tot 1500 actieve rebellen, in kleine groepen onder verschil lende leiders over het geheele land. De alge- meene politiek der rebellen wordt min of meer geleid door den Moefti en het Arabi sche hooge comité, maar in Palestina zijn de vechtende leiders practisch onafhanke lijk in eigen streek. De verklaring geeft vervolgens een karak teristiek van de twee voornaamste leiders, Abdoel Rahim, titulair opperbevelhebber, die in Samaria opereert en Aref, die het bevel voert over in aantal bijna even groote ben den in hetzelfde gebied. Zij staan op slech ten voe* roet elkander en herhaaldelijk zijn bijna openlijke vijandelijkheden tusschen hen ontstaan. Wat het optreden der troepen betreft, wordt uiteengezet, dat het voornaamste pro bleem is, de rebellen te identificeeren in de dorpen en steden, waar zij ongewapend onder de bevolking vermengd zijn. Gewoon lijk wordt daarom een cordon getrokken rondom een streek. De bewoners worden ;e- waarschuwd. dat ieder, die door het cordon breekt, gevaar loopt neergeschoten te wor den- Honderden dorpen zijn in de laatste zes maanden zoo doorzocht en veilig kan wor den aangenomen, dat wie door het cordon heenbreekt, daar goede redenen voor heeft. Waarschijnlijk echter vormen de gevallen, waarin „cordonbrekers" neergeschoten wer den, de basis voor de propaganda-verhalen, volgens welke Arabische gevangenen in koelen bloede worden neergeschoten, waarna gemeld zou worden, dat zij op de vlucht neergeschoten zijn. 1 M I AMERICAN CIGARETTES) Chamberlain en Halifax naar Rome Vandaag vertrekken de Engelsche mi nister-president Chamberlain en de minister van buitenlandsche zaken Hali fax uit Londen om via Parijs naar Rome te rejzen Tijdens de afwezigheid van Chaimberlain zal Sir John Simon als premier optre den. Men verwacht eohter, dat geen kabi netsvergadering bijeen zal komen voor 18 Jan., na den terugkeer van Chamberlain. Ten aanzien van de reis van Chamberlain en Halifax naar Rome sohijft de diplomatie ke correspondent van Reuter o.m. het vol gende: Het zal meer gaan om een exploratie dan om onderhandelingen. De ministers gaan zonder vooropgezette denkbeelden naar Rome en hebben geen formeele agenda. Wat do Franech-Italiaansche betrekkin gen aangaat, er is geen sprake van een Britsche bemiddeling. Een verbetering der atmosfeer tusschen Parijs en Rome zou ver welkomd werden te Londen, doch dit brengt niet mede, dat er op het oogenblik eenig voornemen bij Chamberlain bestaat om tussohenbeide te komen. Er is volkomen overeenstemming in deze aangelegenheid tusschen Parijs en Londen. Wat Spanje betreft zullien de Britsche ministers waarschijnlijk duidelijk maken, dat Groot-Brittannië aanzienlijk belang hecht aan een uitvoering van de Italiaan- öbhe belofte om de Spaansche integriteit volledig te eerbiedigen. Rechten van oorlog voerende zullen niet toegekend worden zon der uitvoering van het plan betreffende terugtrekking der buitenlandsche vrijwilli gers. In hoofdzaak echter zullen de bespre kingen gaan over de zaken, die Mussolini zolf te berde zal brengen. a ^footötAopftif iSflpfh De uitvoer van Amerikaansche vliegtuigen Bijna geen materiaal meer naar Japan Uit het jaarlijksch rapport van het Natio nal Munitions Control Board blijkt, dat de oproep, welken Cordell Huil heeft gericht tot de Amerikaansche vliegtuigindustrie geen vliegtuigen of bommen uit te voeren naar landen, waarvan de legermacht wordt beschuldigd een burgerbevolking te bombar deeren, tot gevolg heeft gehad, dat bijna geen materiaal meer is uitgevoerd naar Japan. De.oproep van Huil werd gepubliceerd op 1 Juli 1938 en sedertdien is de uitvoer van vliegtuigen naar Japan vrijwel gestaakt, hoewel in de eerste helft van 1938 ter waar de van ongeveer 9 millioen dollar werd uit gevoerd. Slechts één uitzondering bestond er onder de vliegtuigfabrieken. Uit het rapport blijkt, dat Engeland de grootste afnemer is geweest in 1938. Dit land kocht voor een waarde van 30 millioen dol lar, meest militaire- en burgervliegtuigen. Nederl.-Indië kocht ter waarde van 10 mil lioen, Japan en China beide voor 9 millioen, Argentinië voor 7 millioen. Frankrijk voor 6 millioen en Canada voor 3 millioen dollar. NIEUW GELD IN ITALIË In Maart a.s. zullen in Italië nieuw* geld stukken in omloop worden gebracht, ver vaardigd uit „Acmonital", in waarden van één en twee lires en 50 en 20 centesimi. Het nieuwe metaal bestaat uit een bijzonder soort blinkend staal, dat niet oxideert en het wordt verkozen boven de oude nikkelen munten, omdat nikkel in Italië moet worden ingevoerd, hetgeen in strijd is met het Ita- liaansche streven naar autarkie. Na de incidenten van Munkacs Overeenstemming over de nieuwe grenslijn Nog een gebiedsruil te wachten De Hongaarsche en Tsjecho-Slowaakgche deskundigen, die te Munkacs in gemengde commissie vergaderen, om het jongste in-» cident te regelen, zijn tot een overeenstem ming gekomen over het afpalen van een nieuwe grenslijn. Deze lijn zal buiten de heuvels, welke Munkacs beheerschen, loo- pen. Bovendien zal voorloopig een neutrale zóne tusschen boide landen in het leven worden geroepen. De Hongaarsche Zaakgelastigde te Praag heeft gister, bij afwezigheid van den ge zant, die zijn vacantie niet heeft onderbro ken ,een officieel bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije. De Hongaarsche regeering verklaart, dat zij in de pantserauto papieren in beslag heeft genomen, welke onbetwistbaar bewij- '.en, dat de aanval op Munkacs en Ungvar was voorbereid en eischt schadeloosstel ling, alsmede de verzekering, dat zich der gelijke gebeurtenissen niet zullen herhalen. Gisterochtend zijn twee functionarissen van de regeering van de Karpathen-Oekrai- ne op het bureau van den Hongaarschen minister-president ontvangen. Officieel wordt omtrent dit bezoek niets gemeld, doch volgens de Hongaarsche bladen zou den deze afgevaardigden van mgr Volosin voorstellen hebben gedaan om de steden Munckacs en Ungvar af te staan aan Tsejcho-Slowakije en als compensatie 25 dorpen van de Karpathen-Oekraine af to staan aan Hongarije. Reeds thans kan men zeggen, dat da Hongaarsche openbare meening moeilijk kan instemmen met een dergelijke oplos sing, welke door de wapenen is opgedwon- gen, min of meer met steun van een bui tenlandsche mogendheid. Men beschouwde hier het afstaan van de beide steden aart Hongarije als een groote overwinning van de Hongaarsche diplomatie. Turken smokkelen wapens naar Spanje Amerika om den tnln geleid De „Daily Telegraph" meldt uit Istan- boul, dat twee ambtenaren van het Turk- sche ministerie van buitenlandsche zaken gearresteerd zijn in verband met een trans actie van wapenen. Eenigen tijd geleden waren pogingen gedaan in de Vereenigdo Staten veertig vliegtuigen te koopen, die bestemd waren voor Spanje, waarbij docu menten werden voorgelegd, welke het deden voorkomen, alsof de vliegtuigen bestemd waren voor de Turksche regeering. Verklaard wordt, dat de beide gearres teerde ambtenaren medeplichtigen zijn van een Turkschen zakenman, Ekrem Gueynuk, die, naar men gelooft, thans in een zieken huis te Nice wordt verpleegd. Zij zouden betrokken zijn bij het namaken van do handteekeningen van den Turkschen minis ter van buitenlandsche zaken, Shoekri en den minister van oorlog, Ozalp, op docu menten, welke bestemd waren voor een Amerikaansche firma. Waarschijnlijk zal de Turksche regeering de uitlevering vragen van Ekrem Gueynuk, die de voorzorg zou hebben genomen zijn familie uit Turkije naar Frankrijk te laten verhuizen. DE BESCHERMING VAN LONDEN TEGEN LUCHTGEVAAR In de eerstvolgende dagen zullen door haven vertegenwoordigers de Londensche overheid en de regeering plannen besproken worden voor de bescherming en verdediging van de Londensche havenwerken en kaden, die een lengte beslaan van in totaal 45 mijl en van de waterwegen ter lengte van totaal 80 mijl. Onder deze plannen bevindt zich o.m. de oprichting van een „armada tegen luchtaan vallen" bestaande uit ruim honderd vlieg tuigen, oprichting van brandweer- en ambu lance- afd eel ingen en het aanleggen van on der grondsche schuilplaatsen, die in het ge heel een lengte van een mijl rullen beslaan. De kosten worden geraamd op 400.000 pond sterling. Reeds zijn loopgraven gegraven, die vijf tot zesduizend personen kunnen bevatten. De onderkomens kunnen binnen een jaar gereed zijn. Zij zullen bescherming bieden aan 50.000 personen. L SOPHIE WOUDTS SOPHIE HOOFDSTUK XXII (36 Met een verbaasd gezicht haalt Geertrui Boomsma den Za terdag voor Pinksteren een verlovingskaartje uit de brieven bus. Wie-nou-weer? zegt ze inzichzelf. Dan, als vastgenageld, blijft ze staan. Karei Zeebergen en Miep van Dorssen. Wat haalt dat kind in haar hoofd, praat ze weer tot zich zelf. Nog geen achttien jaar. En dan een domineeszoon, zelf ook een aanstaand dominee. Dat Miep het haar niet verteld heeft, valt haar ook tegen. Maar ook Truus heeft er niets van verteld, en nu begint ze te begrijpen. Truus kende dien jongen wel. ze sprak vroeger wel eens over Karei Zeebergen. Een lachje plooide zich even om Geertrui's mond. Zoodra hij Miep zag, nam hij haar. Gelijk heeft hij. Truus was ook een lieve meid, maar Miep Met het kaartje in de hand liet Geertrui zich in een stoel vallen. Allerlei vragen bestormden haar. Zou ze probeeren, of Chris en Greet het nü goed vonden, dat ze Miep financieel wat helpen zou? Neen, wist ze al, ze zouden het stellig weer afwijzen. Een groote eenzaamheid kwam over haar. Niemand was er, die zich aan haar gehecht had. En Miep, die in haar eenzaam Uvw* blekende, hoec nu wel spoedig niet meer opzoeken. Ineens stond ze op, met een ruk. Ze kon het in huis niet meer uithouden. Ze moest naar buiten; in de frissche lucht zou dat beklemmende gevoel wel wijken. Weg uit dat groote huis. Kon ze het maar verkoopen, dacht ze nu plotseling. Maar wat dan? Op kamers gaan wonen, zooals haar kennissen haar al zoo vaak adviseerden? Neen, dan nog liever vragen, of Marie met Truus bij haar wilden komen wonen, 't Zou financieel voor Marie een op lossing zijn. Ze liep door allerlei donkere straten, en in het diepst van haar zelf was het ook donker. Eenzaam was ze. Zonder God. Ze schrok. Wie zei dat tegen haar? Er was nie mand in de buurt. Bemoeide God zich met haar, terwijl zij nog nimmer naar Hem vroeg in haar leven? Was het niet waar dat godsdienst was voor armen en zieken, die toch iets moesten hebben in hun leven? Maar zij meende, dat ze in haar leven het buiten Hem kon stellen. Moeders laatste woor den kwamen vaak in haar gedachten. Was het niet in de al lereerste plaats het fjeloof, dat ze miste? Ze dacht nu aan Chris, aan zijn woorden op moeders graf. Voort loopt ze. voort, opgejaagd door haar gedachten. Dan ineens staat ze in een bekende straat voor het huis van Chris. Wat dreef haar hierheen? Dat verlovingskaartje van Miep, of haar eigen rusteloosheid, haar eigen angst? Zonder het zelf te merken, was ze hierheen geloopen, en nu kon ze niet anders dan aanbellen. Chris doet open: Ze hoort orgelspel. Een bekend versje, uit hftêr schooljaren nog. De Heer is mijn Herder 'k Heb al wat mij lust. Hij zal mij geleiden Langzaam gaat ze naar boven. Hoe vaak moet Greet deze vermoeiende trappen per dag op en af, terwijl zij alleen in dat groote huis zoo gerieflijk woontwat een gedachten toch... Langs grazige weiden Hij voert mij al zachtkens Aan waatren der rust. 'n Weldadige warmte stroomt haar tegen. Tranen springen In haar oogen van ellende en bittere eenzaamheid. Waarom het God haar niet gelooven, waarom moet zij in zoo groote verlatenheid leven? God is toch liefde? Boven wrijft ze even haar mouw langs de oogen. Niemand hoeft te merken, dat zij huilt. Dan begroet, boven aan de trap, Chris haar hartelijk. Vol komen beheerscht is Geertrui weer. Greet staat op van ach ter het orgel, begroet haar eveneens hartelijk. „Daar heb ik in geen Jaren tijd voor gehad", zegt ze lachend. „Nu oefen ik weer zoon beetje voor de gezellig heid". „Speel nog eens een paar van die oude versjes", vraagt Geertrui, en haar stem is weer onzeker. Even kijkt Greet haar aan, leest een grooten angst in die donkere oogen. Dan zet ze alleen twee zachte registers open. En ontroerend zacht klinkt haar stem: Ga niet alleen door 't leven, Die last is U te zwaar. Laat Eén u sterkte geven. Ga tot Uw Middelaar. Met gevouwen handen luistert Geertrui. Ze vindt het nu niet belachelijk, ze bewondert Greet, van wie ze overtuigd is, dat deze woorden ook uit haar eigen hart komen. Ze be nijdt Chris en Greet, die onder de moeilijkste omstandigheden kunnen zingen: Er is zooveel te klagen, Er is zooveel geween, En zooveel leed te dragen. Ga niet alleen. M«t pyertulging zingt Grtet, Klemmend Wiakt de laatste regel. Deze menschen hebben óók hun kruis te dragen, zwaar der wellicht dan zij. Geertrui, dragen moet. Maar ze dragen dat kruis in blij Godsvertrouwen. Greet keert zich om. „Nog een couplet?", vraagt ze. Geertrui knikt. Als ze nu zou spreken, zou ze snikken, alle verdriet en alle eenzaamheid uitsnikken. En nog wil ze flink zijn. Dringender nog klinkt nu Greets stem. Ga niet alleen. Uw Koning Wil komen in Uw hart. U, geef het Hem ter woning, Hoe heelt Hij dan Uw smart? Wist Greet, wat er dezen avond in haar omging? 't Was alsof zij voor haar juist deze woorden koos. Ook dit versje zingt Greet uit. Stil, héél stil is het in de kamer. Waarom was ze hier ge komen, juist dezen avond. God had haar gebracht hier, om haar den weg te wijzen. Er werd niet veel meer gesproken, maar met een heel har- telijken handdruk nam ze afscheid van Greet en Chris. Toen de deur in het slot viel, keken de twee menschen in de kleine kamer elkaar aan en tegelijk gingen hun blikken naar den tekst, die boven het orgel hing: „Die den Heere zoeken, zullen Hem vinden". Den volgenden morgen bracht de post een gezegelde en veloppe: „Komen jullie zoo spoedig mogelijk bespreken, om bij „mij in dit groote huis wat gezelligheid te brengen. „Verhuizen jullie zoo spoedig mogelijk hierheen. GEERTRUI". Meer niet, maar 't was voldoende. EIMDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2