Het 125-jarig bestaan van het Vierde Reg. Infanterie MAANDAG 9 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Stad nieuws De troep en de oud-gedienden jubileeren Ontvangst in „De Lakenhal" Het was vanmorgen in de stad heel goed te merken, dat er iets bijzonders gaande was. Al vroeg zag men langs de straten groepen wachtende menschen staan, die de marschen door de stad van de troep en van de oud-grenadiers wenschten gade te slaan en vooral in de omgeving van de Lakenhal waar de autoriteiten zich zouden opstellen om het défilé gade te slaan, waren vele menschen op de been. Voor de soldaten was het halftien appèl voor den marsch door de stad, waamiee men telgen tienen een aanvang maakte, voorafge gaan door het corps grenadiers cn jagars. Voor een militaire troep heeft men altijd belangstelling, maar ditmaal ging de inte resse van het publiek toch hoofdzakelijk uit naar de oudgedienden, die in grooten getale waren opgekomen om het feest mee te vie ren. Te negen uur begonnen zij zich in de schermzaal van de kazerne te verzamelen en het werd daar al spoedig een drukto van belanjg. Het viel op, dat vooral van de oudere lichtingen zoovelen nog eens in den kring der kameraden wilden zijn. In totaal waren ongeveer 600 oud gedienden van allerlei leeftijd en van de meest verscheiden rang en stand in do burgermaatschappij aanwezig. Alle ver schillen vielen weg. Men was weer voor een oogenblik soldaat bij het oude Vier de. Bij de reünisten bevond zich o.a. de landstormgeneraal F. L. Duymaer van Twist, die als luitenant bij het Vierde heeft gediend. De oudste deelne mer was de 91-jarige A. v. R ij n uit Leiden, die bij de ontvangst der reunis- ten van den commandant overste van Mens, een medaille ontving. Een andere hoogbejaarde reünist was de 87-jarige J. d e Z w a a n uit Katwijk a. d- Rijn, een krasse baas, die nog dagelijks op 't land werkt en nog uren achtereen kan loopen. Te 10 uur marcheerden de oud-gedienden af voor het défilé, voorafgegaan door do muziek van het Leidsch Politie-muziekgezel- schap. Het was een kranige troep, die een uitstekenden indruk maakte. Iedereen deed zijn best om het nog eens flink militair te doen. Langs den weg dien de optocht volgde, heerschte overal een groote drukte. Het défilé Tegen half elf verzamelden zich voor „Do Lakenhal" verschillende militaire en burger lijke autoriteiten. We merkten o.a. op den luit-lkiol. van den Generale Staf v. Hilten, die den comman dant der 1ste divisie, genei-aal Alting van Gesou vertegenwoordigde, kolonel Bisscliof van Heemskerk, commandant der le laf.- Brigade, met zijn adjudant, majoor Tibo, generaal M. B. F. v. Alphen, directeur der Hoogere Krijgsschool, met zijn adjudant, kap. W. Antlieunisse, generaal b. d. 1 eeman, luit.-kolonel Drijfhout van Hooff, comman dant van het 6e Reg. Veldart., kapitein W C. Wensinck van de Intendance, de leger predikant, Ds. E. L. Nauta en vele andoio officieren. Voorts waren aanwezig de burge meester, Mr. A. v. <L Sande Bakhuijzen, «k> wethouders Tepe, Verwey en van Stralen, alsmede de gemeente-secretaris, Mr. Dr. C. E. van Strijen. Het défilé vond plaats in volmaakte orde. Nadat hot had plaats gevonden, stelde over ste Buurman, commandant van het jubilee- rende Regiment, zich op met 2ijn officieren op de Beestenmarkt om het défilé dor oud gedienden gade te slaan. Ontvangst in De Lakenhal Daarna werden de officieren door het ge meentebestuur ontvangen in „De Lakenhal" waar de buigemeester een korts toespraak hield om het jubileerendo Regiment gel uk te wenschen en uiting te geven aan de blijd schap der burgerij en haar ingenomenheid met de aanwezigheid van, het Regiment nu al zooveel jaren in onze stad. Overste Buurman sprak een dankwoord. Aanbieding gedenkplaat Te kwart voor twaalf had de aanbieding plaats van het geschenk der oud-gedienden, een bronzen gedenkplaat, die in de kazerne geplaatst zal worden. De aanbieding had plaats bij monde \an overste van Mens, die ra op wees, dat er, ondanks de burgerpet nog zooveel belangstelling bij de oud-ge dienden bestaat. Overste Buurman aan vaardde het geschenk met cn-:e.e hartelijke woorden. Op het verder verloop der feestelijkheden komen we morgen terug. Een krasse grijsaard Vandaag viert het 4e Reg. Infanterie zijn 125-jarig bestaan en dit is de heer J. Zwaan, die behoort tot de oud ste reünisten, die het feest mee maken. De heer Zwaan, een onzer trouwe abonné's uit Kat wijk a. d. Rijn is S7 jaar en diende in 1871 bij het ju- bileerendo regi ment. Hij was scherpschutter. Hij werkt nog dagelijks op heit land en had nog gemakkelijk naar Leiden kunnen loopen, zoodat het défilé dat de reünisten vanmorgen gehouden hebben, allerminst een bezwaar voor hem was. Muziekschool Toonkunst Aanstelling 5e leerkracht voor piano Naar wij vernemen ia met ingang van: heden benoemd tot leeraar in het piano spel aan de Muziekschool der Maat schappij voor Toonkunst alhier de heer Jo van (ten Boogert Jo van den Boogert werd geboren te Zaan dam op 23 Nov. 1913. Hij ontving zijn oplei ding op het Amsterdamsche Conservatorium, waar hij leerling was van Ulfert Schults voor piano, van Sem Dresden voor de theore tische vakken en van Richard Boer voor en- semblespel. Tijdens zijn conservetoriumstu- die verwierf hij na vergelijkend examen een rij ksstudiebeurs. In 1935 deed hij eindexamen en werkte .Vervolgens onder leiding van Willem An- 'drtessen voor het solisten-examen, hetwelk hij in Februari 1936 met goed gevolg aflegde. In hetzelfde jaar nam hij deel aan het te .Weenen gehouden „Internationales Wettbe- werb für Gesang und Klavier", waar een jury van vermaarde pianisten en paedagogen hem den eereprijs (zilveren medaille) toeken de. Sindsdien trad hij herhaaldelijk op zoo wel in de concertzaal als voor de radio. Nog kunnen wij mededellen, dat de be noeming van den heer v. d. Boogert niet is geschied ter voorziening in een vacature, maar in verband met de sterke toeneming van het aantal leerlingen, welke de aanstel ling van een vijfde leerkracht voor piano noodzakeijk maakte. Gouden jubileum Chr. W. de Graaf Bij de firma Eduard IJdo Zaterdag herdacht de heer Chr. W. de Graaf den dag, waarop hij voor 50 jaar bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo in dienst trad. Waar deze jubilaris bij-na vanaf de oprichting dezer firma hij haar in dienst is geweest, spreekt het van zelf, dat deze dag niet onopgemerkt voor bij zou gaan. Des morgens werd de heer de Graaf met zijn familie van huis gehaald waar hij in de hem zoo welbekende lokalen door het voltallig personeel werd ontvangen. Aller- eerst werd hij door het technisch personeel bij monde van den chef, den heer J. M. Blöte, gecomplimenteerd. In een hartelijke toespraak, prees deze spreker den grooten werklust van den jubilaris en getuigde van de kameraadschappelijke samenwer king in de fabriek. Namens het personeel werden d-n jubi laris eenige practische cadeaux aangeboden onder bijvoeging van een fraai uitgevoer de oorkonde, ontworpen door den artistie- ken medewerker der firma, den heer Brc- dow Vervolgens sprak namens het administra tief personeel de procuratiehouder, de heer Staal. In een van groote sympathie ge tuigende toespraak prees ook deze spre ker de vele goede eigenschappen van den jubilaris en bood hem namens de admini stratie gelukwenschen aan, welke even eens vergezeld gingen van een stoffelijk blijk van belangstelling. .Vervolgens werden de jubilaris en zijn fa milie door de Directie en Commissarissen ontvangen in het Restaurant „In den Ver gulden Turk". De heer N. G. Spaargaren wensphte hier den jubilaris van harte geluk namens de commissarissen der N.V., waarop de directeur, de heer J. W. IJdo Ezn., gele genheid kreeg den jubilaris te feliciteereu. Spreker gewaagde van de groote waardee ring welke ook spreikers vader voor den ju bilaris had en prees de ijver en werklust van den heer de Graaf. Spr. overhandigde den juhiaris vervolgens een enveloppe met inhoud. Spreker had gemeend dese huldiging in den „Turk" te moeten voortzetten, omdat hij het geheele personeel, dat zich inmiddels hier verzameld had, getuige wilde doen zijn van de hooge onderscheiding, welke den jubilaris was te beurt gevallen. Op verzoek van den burgemeester, die door ambtsbezig heden, zeer tot zijn sipijt, verhinderd was dit persoonlijk te doen. deelde de heer IJdo mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had den julbilaris de bronzen medaille toe te kennen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ook het loffelijk getuigschrift voor 50-ja- rigen trouwen dienst Aan de Maatschappij voor Nijverheid en Harglel werd den juhia ris uitgereikt; de gouden medaille der Maatschappij werd den heer de Graaf reeds bij zijn 40-jarig jubileum geschonken. Nadat eenige ververschi-ngen waren aan geboden, waarbij menige herinnering uit den „goeden ouden tijd" werd opgehaald, was het officieele gedeelte dezer herden king beëindigd. Ned. Chr. Bond in de Kleedingindustrie De afldee ling Leiden van den Ned. Chr. Bond in de Kleedingindustrie zal 16 Januari haar zilveren jubileum herden ken. De juibileerende af deeling, welke aange sloten is bij het C.N.V. in Nederland en bij den Leidschen Chr. Besturenbond, heeft in den tijd van haar bestaan vele malen actief deelgenomen aan de actie op het sociaal terrein. Meerdere malen, vooral als het de verbetering der arbeidstijden betrof, zag de afdeeling haar moeizamen arbeid met succes bekroond. Ook aan de werkloozenzopg heeft de afdeeling haar krachten gegeven, evenals aan het fonds „Draagt Elkanders Lasten". De afdeeling. die met negen leden in 1914 werd opgericht, heeft zich in den loop der jaren flink ontwikkeld en mag haar ledental thans tot zes-en-vijftig zien opgeklommen. Van deze vijf-en-twintig-jarige bestaans- periode heeft de heer G. van Zwieten twaalf jaar het voorzitterschap bekleed. In werd hij opgevolgd door den tegen- woordigen voorzitter, den heer H. W. d e Nie. Tegelijkertijd met de afdeeling jubileeren drie leden, t.w. de heer Kokkedee in de bestuursleden, de heeren Ph. de Leeuw en H. W. de Nie, die allen vijf-en-twintig jaar lid zijn. Aan hen zal het gouden C.N.V.- insigne worden uitgereikt. Met een feestavond in Prediker, waarvoor oen uitgebreid programma is samengesteld, zal dit jubileum herdacht worden. Politie stelt een onderzoek in De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van het bankikantoor Brugman en Co op de Hooigracht, dat de vorige week zijn betalingen heeft gestaakt. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister Nieuwe Inschrijving. 2 Januari. 7282. Tech nisch Bureau voor Plastische Producten, Voorschoten, Burg. de Kempenaerstraat advies en bemiddelingsbureau voor den handel in en de fabricage van plastische producten. E.: W. Verver, Voorschoten. 7 Januari. Nederl. Lichtlbouwplaten In dustrie „Factotum", Leiden, Maredijk 163, fabriceeren en verhandelen van lichtbouw- platen en handel in aanverwante artikelen. Venn.: J. C. J. Ouwehand, Amsterdam (H.V.) en H. B. Gersmann, Den Haag (H.V.). 7284. Fa. D. J. van Driesum, Leiden, Mare 110, apotheek en handel in verbandstoffen. Venn.: W. J. van Driesum (H.V., E. J. van Driesum en D. J. van Driesum, Leiden. Ge- volm.: E. J. Spier, Leiden. Wijziging. -2 Januari. N.V. „Ilverda", Voor schoten, Bung, de Kempenaerstraat 9, fabri cage on handel in „balkelite" en aanverwan te artikelen. Uittr. Dir.: W. Verver, Voor schoten, dd. 1 Jan. 1939. N.V. Leidsohe Meubelindustrie, Leiden, Hooge Rijndijk 34. Overt. Comm.: Dr. W. J. Hartmann, Don Haag. 3 Januari. Gebroeders Bergman, Sassen- heim, Teylingerlaan 69, kweeken van en handelen in bloembollen en aanverw. artike len en gewassen in binnen- en buitenland. Het bedrijf van 'bovengenoemde zaak is met. ingang van 1 Januari 1939 ingebracht in de vennootschap onder firma: Firma Gebrs. Bergman (B.P.), waarin vennooten zijn: W. Bergman, A. H. Bergman en H. A. Bergman. Sassenheim. „Modehuis NoordJwijk Bad" (f.) (Wed. J. v. d. Berg en Zonen). Noord wijk aan Zee, Oude Zeeweg 12, hoofdz.: Utrecht, Bekker- straat 118-120. Het filiaal te Noordwijk aan Zee wordt thans gedreven onder den naam: „Noord wijksch Modehuis". 5 Januari. N.V. Nationale Aannemings- Maatschappij voorh. va-n der Velden en de Jong, Oegstgeest, van Asse*"delftstraat 12. Uittr. waarnemer van de l ectie: H. Th. Kooy, Wassenaar, dd. 30 Dec. 1938. Uittr. Comm.: P. G. de Jong, Oegstgeest en M. de Jong. Voorschoten, dd. 30 Dec. 193S. N.V. Bloembol lenkweekerij en Handel voorheen van Zonneveld en Co., Sas9enheim, Wilhelminalaan 17. N. Dir.: W. van Zonne veld. Sassenheim. 6 Januari. N.V. Nationale Aannemings- Maatschappij voorh. van der Velden en de Jong, Oegstgeest, Van Assendelftstraat 12. N. Dir.: P. G. de Jong, Oegstgeest. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van on roerend goed De Sleutelstad, Leiden, Hooge Rijndijk 94. Overl, Comm.: W. J. Hartmann, 's-Gravenhage. Naar wij vernemen bereidt de Maatschap pij voor Toonkunst de oprichting voor van een groot gemengd koor, dat een nieuwe onder-afdeeling van de Maatschappij zal vormen en onder leiding zal staan van Frits Schuurman, den dirigent-directeur can het Residentie-orkest. Het ligt in de be doeling, dat dit koor jaarlijks twee concer ten zal geven, waarvan, één met hegek'idin& van het Residentie-Orkest een één a capella. A.s. Donderdagavond om 8 uur zullen na dere mededeel in gen worden gedaan ln een bijeenkomst in de groote zaal der Muziek school (Nieuwe Rijn 19), waartoe alle be langstellenden vrijen toegang hebben. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H H Gottmer 23 jr en J P de Haan 18 Jr J de Graaf 21 Jr en J M W Kampen 22 jr BEVALLEN: A A Dubbeldam—Deelder zn M H SegraarVerboon dr C H SiraStouten dr S Bikv Attten zn D HagemanBleg- tcn zn C H Langezaalv Duuren 3 UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Luchtbeschermingsweek Het bestuur van de afdeeling Alfen a. d. Rijn van de Ned. Vereen, voor Luchtbescher ming heeft gemeen, met het oog op de op 19 Januari a.s. te houden algemeene provin ciale luclitibeschermingsoefening de week van 9 tot en met 14 Januari te moeten ma ken tot een z.g. luchtbescheimingsweek. Hedenavond wordt in hotel Centraal een lezing met lichtbeelden gehouden door een propagandist van het hoofdbestuur, den heer A. Wijma te Haarlem. De lezing is bedoeld als inleiding op een tentoonstelling die ge houden wordt in het Raadhuis aan de Raad huisstraat op 11, 12, 13 en 14 Januari van 2—5 cm 7—10 uur. Wat op die tentoonstelling te zien zal zijn, laten wij hier beknopt volgen. Daar de N.V. L. vooral bedoelt het pulbliek de maatregelen die direct noodig zijn bij te brengen, ver trouwen we dat velen een kijkje zullen gaan nemen. Inhoud tentoonstelling Op de luchtbeschermingstentoonstelling der N.V.L. is de hoofdzaak: de voorlich ting: het publiek te toonen, hoe met weinig kosten de allernoodzakelijkste maatregelen genomen kunnen worden. Aan de wanden ziet men, door middel van een 20-tal platen logisch voorgesteld, de verschillende vormen van gevaar uit de lucht, de zelfbeschermings maatregelen hiertegen cm de overheidsdien sten." De tentoonstelling is in vijf groepen ver deeld. Groep I toont ons 2 platen, waarvan «jen is een voorstelling van het luchtgevaar geeft, terwijl de andere een beeld geeft van de luchtgevaarlijkheid van Nederland, geme ten naar de bevolkingsdichtheid in vergelij king met andere landen. Groep II laat de uitwerking van luchtaan vallen zien op 4 platen, respectievelijk ge- ijd aan het gasgevaar, aan de brandbom, aan de bisantbom, terwijl de 4e plaat op een stadsplattegrond de gevaren voor de bur gerij aanduidt, bij het vallen van brisant-, gas- en brandbommen, zulks in verband met open en dichte bebouwing, vliegsnelheid, Groep III toont in 6 platen de bescher mingsmaatregelen door de Overheid geno- Allereerst een schema van den luchtbescher mingsdienst, dan het werk van den gas- en ontsmettingsdienst, den geneeskundigen dienst, de hulpploegen, die b.v. opruimings- werk verrichten en de brandweer, terwijl de mingidiensten geeft. Ten slotte volgt in groep IV, die voor leden van de Ncd. Ver. v. Luchtbescherming van direct belang is, do zelfbescherming. Dreigend luchtgevaar, scherf- en instortings gevaar en gasgevaar zijn hierop suggestief en sprekend uitgebeeld. In de laatste groep V laat de N.V.L; zien wat zij zelf doet en reeds gedaan heeft om het Nederlandsche volk in te lichten en hoe zij groeit De Vereeniging laat daar zien, wat zij al bereikt heeft door haar cursussen, bi bliotheek, radio-lezingen, tentoonstellingen en geschriften. Belangrijk zijn tenslotte ook 6 E.H.B.O.- platen, die speciaal voor de luchtbescher ming zijn vervaardigd. Op duidelijke wijze geven deze de verschillende gassen aan, den aard ervan, alsmede de behandeling in ge val van besmetting. Langs de wanden zijn op tafels uitgestald verschillende voorbeelden van lichtafscher- ming van de' allereenvoudigste tot do meer kostbare. Wij zien er de verschillende gasmaskers, het leigiergasmasker (dat ook voor de over heidsdiensten wordt gebruikt) en het z.g. volksgasmasker, evenals bet leger gasmas ker ontworpen en vervaardigd door het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen de Hembrub). Een model van een schuilkelder is trade aanwezig. Inwendig verlicht laat het duide lijk de verstcrkings-constructie voor de zol dering zien, evenals de gossluis en nooduit gang. Maquettes vestigen de aandacht op de luchtgevaarlijkheid van Nederland. Een rommelige zolder laat zien, hoe groot het brandgevaar is. Een huisbrandweer- pomp, de ingrediënten om een brandbom te bestrijden, een gereedschapskist, een pop in volledige gaskleeding, al deze voorwerpen zijn op overzichtelijk wijze uitgestald, ver duidelijkt door toelichtingen en beschrijvin gen. CHRISTELIJKE BESTURENBOND Onze Chr. Besturenbond kwam Vrijdag avond voor de eerste maal in het nieuwe jaar in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer C. Koren, opende de vergadering en sprak een kort welkomst woord. Hij herinnerde eraan hoe 1938 voor vele leden, die getroffen werden door werk loosheid, een veelzins moeilijk jaar geweest is en hoopt dat 1939 in dit opzicht beter moge zijn dan zijn voorganger, maar wij moe ten in alle omstandigheden des levens het oog omhoog richtem, naar Hem, Die alleen helpen kan. Uit de vele belangrijke en minder belang rijke zaken welke werden behandeld, stippen we aan dat door den Besturenbond een adres was gericht aan B. en W. inzake de verstrekking van cokes. De gemeentelijke gasfabriek verstrekte aan de werkloozen 1 hl geklopte cokes of 1 hl parelcokes, welke «en waarde hebben van resp. f 1.12% en f 127% tenvij] de minister f 1.30 voor dit doei beschikbaar had gesteld. De Besturenbond vroeg restitutie van het te veel betaalde, Ook had de Besturenbond gevraagd om «tegenen, die in den afgeloopen zomer voor eigen brandstof gezorgd hadden, geen bon voor cokes, maar f 1.30 te verstrekken. Thans deelde het bestuur mede dat was ingekomen de mededeellng, dat de toezeg ging van den minister niet was f 1.30, maar tot tf 1.30 en dat B. en W. derhalve niet meer in rekening konden brengen dan de bedra gen hierboven benoemd. Ook was het niet mogelijk aan degenen die voor brandstof ge zorgd, hadden de bon van f 1.30 te geven, wel als deze personen lid waren van een brand- Btoffenvereeniging. DE LOOPER VOOR HET NIEUWE RAADHUIS Het dames-comité dat een Smyrna-tapijt .-oor het nieuwe Raadhuis heeft geknoopt en daarna aan een looper is begonnen, heeft ook dit werk volbracht. Voor den looper van 5.21 x 1.25 m zijn niet minder dan 110.000 knoopen gelegd. ZESTIG JAAR GETROUWD Vandaag herdenkt het echtpaar v. d. Poel wonende in de Paradijslaan, dat zij vóór 60 jaar in het huwelijk traden. HAZRRSWOUDE A.R. KIESVEREENIGING De Kiesvereen. vergadert Donderdag a.s. te 8 uur in de bovenzaal van het kerkge bouw aan de Mauritslaan. De voornaamste agendapunten zijn: candi- daatstelling Prov. Staten en een Inleiding door den heer A. A. Lagendijk getiteld: „Rond het Regeeringbeleid". LOOP DER BEVOLQING IN 1938 De bevolking bedroeg per 1 Jan. 1938: 2531 m. en 2477 vr., is 5008 zielen. Zij vermeerder de door: vestiging 83 m. en 134 vr. is 217 zie len. Geboorte: in de gemeente 71 m. en 60 vr. is 131 zielen. Totaal 154 m. en 194 vr. is 348 zielen. Zij verminderde door: vertrek 162 m. en 2f7 vr. is 379 zielen. Overlijden 14 m. en 17 vr. is 31 zielen. Totaal 176 m. en 234 vr. is 410 zielen. Venmindering 22 m. en 40 vr. is 62 zielen. Bevolking op 31 Dec. 1938: 2509 m. en 2437 vr. is 4946 zielen. BEVOLKING De bevolking onzer gemeente bedroeg op 1 Jan. 1938 8773 personen (4006 m. en 4767 vr.) en nam in 1938 toe met 45 personen (34 m. en II vr.), zoodat ze op 1 Jan. 1939 be droeg 8817 personen (4039 m. en 4778 vr.). Er vestigden zich in de gemeente 1147 per sonen 446 m. en 697 vr.), terwijl uit de ge meente vertrokken 1146 personen (439 m. en 707 vr.). Door geboorte nam de bevolking toe met 140 personen (64 jongens en 76 meisjes). Door overlijden nam de bevolking af met 93 personen (38 m. en 55 vr.). He-t geboorteoverschot bedroeg derhalve 47 (26 m. en 21 vr.). Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 76. KOUDEKERK a.d. RIJN AFSCHEID VAN DEN HEER MIEOG Vanavond om zeven uur zal in do Ned. Herv. School alhier, door oudere, oud leerlingen en belangstellenden het offi cieele afscheid plaats hebben van het hoofd dier school, de heer A. Mieog en de instal latie van het nieuwe hoofd der school den heer Bloem. RINGVERGADERING Woensdagavond a.s. om half acht zal in de Koorzaal der Ned. Herv. Kerk alhier, een Ringvergadering gehouden worden van den Ring Alphen en omstreken in het Ned. Jongel. Verbond. De heer R. Chr. Schellingerhout zal een^ Bijbelinleiding houden, terwijl de heer G. Verschoor, uit Sassenheim, zal spreken over het onderwerp: „Het vraagstuk van den Arbeid". JAARVERGADERING IJSCLUB Vrijdagavond hield de Koudekerksche IJsclub haar jaarvergadering op de boven zaal van hotel De Bruin, alhier. De voorzitter, de heer C. van Leeu wen, opende met een hartelijk welkomst woord de vergadering en sprak zijn vol doening uit, dat zoovelen aan de uitnoodi- ging gevolg hadden gegeven. Hij memo reerde in 't kort de moeilijkheden waar mede de nog jonge IJsclub te kampen had, doch deze werden overwonnen. Hij hoopte, dat deze winter de inzet geweest mag zijn van een toekomstige flinke en krachtige ijsvereeniging. Spr. bracht allen nog dank voor hun medewerking geduren de de laatste ijsperiode en in 't bijzonder den heer Kwint, burgemeester dezer ge meente, voor zijn spontane en daadwerke lijke medewerking bij de gehouden wed strijden, alsmede de plaatselijke^ politie voor haar toezicht op de ijsbanen. Hierna werd het jaarverslag door den secretaris, deïi heer W. Wille, uitge bracht, waaruit o.m. bleek, dat de vereeni ging in het afgeloopen jaar in ledental is gestegen van 55 op 130. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer Huisman, zijn financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten met inbegrip van het saldo des vorigen jaars ad f 61.24, bedroegen f 177.91; de uitgaven f 167.81. Aldus een batig saldo van f 10.10. Deze bescheiden, nagezien door de heeren R. A. Meijer en T. Basie, werden in de beste orde bevonden. Volgt nu bestuursverkiezing wegens het bedanken van de heeren D. Leenheer en W. van Katwijk en bestuursuitbreiding van één lid. Gekozen werden tot bestuursleden, de heeren: P. van Kempen, J. Kier M. van Harskamp, die allen hun be noeming aannamen. Bij het punt bespreking van plannen, werd op voorstel van het bestuur na am pele besprekingen, met algemeene stem men besloten, om de leden die niet jaar lijks hun verplichte contributie voldoen, bij toelating op de ijsbaan bij eventueelc ijs- periode, f 1.toelatingscontributie te laten betalen. De voorzitter bracht aan het slot de scheidende bestuursleden dank voor hun arbeid. LEIDSCH END AM GEVONDEN VOORWERPEN Een combinatietang, belastingmerk in étui, zwarte ceintuur, een zakkam in étui, een grijs kinderhandschoentje en een dameshandschoen. Inlichtingen dagelijks van 912 voorm. op de secretarie,, afdeeling Politie. LISSE LOOP DER BEVOLKING Op 1 Januari 1939 stonden in deze ge meente ingeschreven 4896 miannen en 472S vrouwen, totaal 9624 (vorig jaar 9420). Ge sloten huwelijken in 1938 68. Er kwam 1 echtscheiding voor. Er werden 244 kinderen geboren. Overleden' 52 personen* BESMETTELIJKE ZIEKTE In het afgeloopen jaar kwamen hier 49 diphtheriegevalen voor, 8 roodvonk geval len, 1 enciptalitis en 3 gevallen van kinder verlamming, DIPLOMA Voor het diploma maohinesdhrijven slaagden de dames C, v. d. Mark, C. H. Noort en A, Strik. WERKLOOSHEID WEER DALENDE Het werkloozencijfer is thans weer iets dalende. De vorige week stonden ingeschre ven 679 werkloozen en thans 620 (vorig jaar AANVANG DELVEN MET DRAINEERING Een 30-tal art>eiders is thans tewerk gesteld b:j Graaf van Lynden voor delfwerk met draineering. Het werk zal ongeveer een half jaar duren. Er zal in ploegen ge werkt worden. RESTAURATIE GEMEENTEHUIS Het gemeentehuis ondergaat inwendig eenige dringende restauratie. Verschillende kamere worden grondig gemoderniseerd en van nieuw meubilair voorzien. NOORDWIJK VOETBAL De bedoeling was dat na een lange rust poos do competities weer zouden beginnen. Zaterdagmiddag werd L.R.C. alhier ver wacht om zich met Noordwijk I te meten. Met spanning werd deze wedstrijd tegemoet gezien, want men wist met een sterk tegen stander te doen te hebben. Die spanning zal nog een poosje moeten voortduren, want de terreinen lieten Zater- iag niet toe dat er gespeeld werd. Voor vele liefhebbers was dit een teleurstelling. Wij hopen dat het niet lang zal duren voor de ontmoeting kan plaats hebben. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf MAANDAG 9 JANUARI Programma 3: 8.00 Keulen; 9.2-0 Parüs Radioj 9.30 Radio PTT N. of dlv; 10 Paröa Radio; 10.20 Radio PTT N. of dlv; 12.20 Brussel VI; 2.20 Don don Reg; 4.36 Keulen; 6.20 Brussel VI; 6 05 Ra dio PTT N. of dlv.; 6.20 Keulen; 7.06 Praag of div; 8.05 Londen Rag (Deutschl.s.); 9 2-0 Keu* len; 11.20 Diversen Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Diversenj 10.35 London Reg; 1.20 Droltwlch; 2.00 Brussel Fr; 2 20 Droltwlch; 8.20 Radio PTT N of dlvj 8.40 Droltwlch DINSDAG 10 JANUARI Programma 3: 8 Keulen: 9.20 Parüs Radloj 9.3o Radio PTT N of div; 11.2-9 Parüs Radio; 12.30 Brussel VI; 2 20 R. Danmark of dlv; 2.45 Droltwlch; 3.20 Keulen 4.20 Diversen; 4.40 Lon den Reg; 5.20 Brussel VI; 6.50 Keulen; 7.80 Brussel VI; 7.60 Straatsburg of div; 8.20 Brussel Fr; 920 Bru&sel VI; 11.20 Parijs Post Par. of diperoSg"amma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 1.05 Droltwlch; 2.20 London Reg; 4.-20 Droltwlch; -8-00 Keulen of dlv; 8.20 Droltwlch; 9.20 Londen Rog; 10.40 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 tot en met Vrijdag 13 Jan. a.s waa^enoimn door de apotheken: C. B. Duysber, N. Rijn 18, telef. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. Apotheek „Hulp der menschheid" is deze week voor 't laatst dag en nacht geopend. GEVONDEN Huissleutel, portemonnaie m. Inh., bruin kinderhandschoentje, gouden ring en gr. re genkap, kunnen door de rechtmatige eige naars worden teruggehaald op het polLie- bureau. OEGSTGEEST AANRIJDINGEN In de Dorpstraat botste een auto, bestuurd door C. v. d. P., tegen een met paard 'bespan nen wagen van J. v. V. te Rijnsburg, waarbij beide wagens werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Zaterdagmiddag had een aanrijding plaats tusschen een bakfiets, bestuurd door G. S., wonende te Voorschoten, en een auto, die na de aanrijding is doorgereden. S. bekwam verschillende verwondingen en is, nadat eer ste hulp ter plaats was verleénd, naar het ziekenhuis te Leiden gebracht en daar ver bonden. Later is hij naar huis vervoerd. De rijkspolitie stelde een onderozek in. VOORSCHOTEN VERPLAATSING MAGAZIJN „GROENE KRUIS" Met ingang van heden is de beheerder van het magazijn „Het Groene Kruis", B. J. Lam- bos, eervol ontheven van znjn taak en is tot beheerder benoemd de heer C. J. Kunchen. Tevens maakt het bestuur bekend, dat het magazijn verplaatst is van Burg. Vernede- j>ark 54 naar Wijngaardenlaan 15. BEVOLKING 1938 Aantal inwoners oip 1 Januari 1938 6747; geboorten over 1938: 155; ingekomen over 1938 928; vermeerdering 1083; overleden in 1938 43; vertrokken in 1938: 804; verminde ring 847; vermeerdering aantal inwoners 1938 236; aantal inwoners op 1 Jan* A. R. KIESVEREENIGING De A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier heeft tegen Dinsdag 10 Jan* a.s. in hotel Deurloo des avonds acht uur een openbare vergadering belegd met als spre ker de heer P. G. Mantel, majoor van de Generale Staf K. N. I. Leger, met verlof hier te lande, die tot onderwenp heeft: „De be scherming der Nederlandsche levensbelan gen in onze Koloniën". In deze spannende tijden, waarin de woor den oorlog en koloniale eischen de dage- lijksche belangstelling hebben, is het onder werp van majoor Mantel hoogst actueel. Niemand verzuime deze hoogst belang rijke vergadering bij te wonen. HONDSDOLHEID? Zaterdagavond heeft de hond van onzen plaatsgenoot v. d. V., wonende Parkstraat, een vlaag van dolheid (men vermoedt de bekende hondsdolheid) gekregen. Voor dat de eigenaar of een der huisgenooten het kon beletten, is de hond (een bouvier) naar bui ten gerend'en tot op heden niet terug ge keerd. De politie is van het geval op de hoogte gesteld. Men zij dus gewaarschuwd voor het geval dat de hond nog in den om trek rondzwerft WOUBRUGGE MIDDENSTANDSACTIE De Middenstandsvereeniging heeft een s-paarzegelboekje uitgegeven. De opbrengst der spaarzegels zal worden aangewend voor het organiseeren van zomerreizen naar de mooiste deelen van ons land en feestavon den voor de kinderen van de spaarders. Aan -leze „Woma'-actie nemen 35 winkeliers deel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6