CHIEF WHIP „Mijnhardlje* Z ATERDAG 7 JANUARI 1939 EERSTE BUAD PAG. 2 RONDBLIK De schermutseling bij Munkacs D; jnrust in het Hongaarsch-Slowaaksche p: ".rgebied welke reeds geruimen tijd w;?Ide en tot nog toe aan de actie van 1:1 ne groepen terroristen werd toegeschre ven. heeft gisteren plotseling een ernstiger aanz.en gekregen. Men is het er onderling nog niet over eens, wat eigenlijk de aan- l.iding van de nieuwe botsing is geweest, doch het duidelijk zichtbare resultaat was in ieder geval een invalspoging van een groep Tsjechoslowaaksche militairen en Oekrainsche vrijschutters in territoir, dat tengevolge van de jongste politieke verwik kelingen tusschen Praag en Boedapest aan Hongarije is afgestaan. Hierbij schijnt een Hongaarsch dorp overweldigd te zijn, terwijl voorts Tsjechisch geschut werd opgesteld rond het Hongaarsche stadje Munkacs, het welk vanuit de heuvelen, welke het omrin gen ettelijke malen op kanonschoten werd onthaald. Volgens berichten van Slowaaksche zijde lou dit geharrewar zijn ontstaan, doordat een Hongaarsche patrouille de nieuwe grens zou hebben overschreden en daarbij twist met Slowaaksche militairen hebben uitgelokt. Officieele Hongaarsche berichten "nhter verhalen van een door niets gemoti veerde Tsjechoslowaaksche overrompeling, waarbij van modern krijgsmateriaal, o.a. van een pantserwagen, zou zijn gebruik gemaakt. Trouwens, ook nog tijdens bemid delingspogingen van wederzijdsche leger- autoriteiten zou een Tsjechisch officier per soonlijk hebben moeten constateeren, dat Munkacs opnieuw beschoten werd. Het ligt derhalve in de rede, om aan te nemen, dat de actie van de Tsjechoslowaaksche troepen is uitgegaan, of althans op de spits gedreven werd. Zulks zou, om psychologische redenen, allerminst behoeven te verbazen. De Tsje choslowaaksche militairen hebben sinds 30 September heel wat moeten slikken, wat als een vernedering van hun beroepseer kan worden beschouwd. Terwijl zij erop voorbe reid waren, met den inzet van hun leven de rijksgrenzen te beschermen, een gedachte, waarin zij door de fiere taal van de regee ring te Praag werden gestijfd, was hun later geen andere rol toebedeeld dan terug trekken en nog eens terugtrekken, en moes ten zij gebieden, welke tot de meest waar devolle van de republiek behoorden, zonder slag of stoot aan de vijanden des lands op leveren. Zelfs werd hun de geringe voldoe ning onthouden, althans de eigen militaire bevestigingen onbruikbaar te mogen maken; de aftocht, van stad tot stad, moet voor deze mannen wel zeer bitter zijn geweest; hun stellingen vielen kant en klaar een achter hen oprukkend leger, in handen. Zoolang de Tsjechen alleen van doen had den met een wat uitrusting en getal aan gaat overmachtig Duitsch leger, konden zij nog het hoofd buigen voor een noodzaak, welke niet enkel diplomatiek, doch tevens militair was. Maar te meer onverdragelijk moet het voor hen zijn geweest, nu ook nog voor de Hongaren de vlag te moeten laten zinken, voor het zeker niet op peil verkee- rende leger van een land, hetwelk door het hunne zoolang in een staat van onmondig heid Avas gehouden, dank zij den daarom gelegden Kleine-Entente-keten. Zoo gezien zyn de huidige schietpartijen uitnemend te verklaren. In Berlijn is men over het thans voorge vallene ernstig ontstemd en ook ten deele verontrust. De Duitsche politiek had te Weenen, waar over deze gebieden, te zamen met Italië, per arbitrale uitspraak was be slist, naar het scheen een schoon- succes weggedragen. Aan Polen en Hongarije im mers was het vooruitzicht van een gemeen schappelijke grens onthouden, en Duitsch- land vleide zich met de hoop, via de Kar- patische Oekraïne in de toekomst nog eens tot de oprichting van een Groot-Oekrain- schen staat te geraken, waarover het naar hartelust zyn invloed zou kunnen doen gel den. Het was natuurlijk een project van langen adem, maar men had immers daar voor ook den tijd. Maar in het schema dezer plannen past kwalijk nieuwe politieke onrust en nog slechter openlijk wapengeweld, het welk derden ertoe zou kunnen brengen, zich óók met dit hoekje van Europa bezig te gaan houden. Bij de besprekingen, welke binnen kort in Warschau zullen worden gevoerd, Ciano en andere politici hopen hier binnen kort met Beck van gedachten te wisselen. zullen deze dingen nog wel eens ter sprake worden gebracht. Voorloopig hebben Praag en Boedapest den vrede intusschen, voor hoelang, opnieuw hersteld. Ook Engelsche represailles tegen Japan? De kwestie van een heffing van rech ten op Japansche goederen, waarmede de Vereenigde Staten Tokio hebben ge dreigd, wordt thans ook in Groot-Brit tan- nië overwogen. Bevestigd wordt, dat de leden van het kabinet, die in Downingstreet bijeen ge- wvest zijn, van gedachten hebben gewis seld over deze mogelijkheid, die trou wens meer en meer een waarschijnlijk heid wordt. Het probleem is echter te ingewik keld dan dat reeds een besluit genomen kan worden voordat Chamberlai-i en Halifax terug zijn uit Rome. Ze ker is dat het plan ernstig vasten vorm aanneemt Het contact, dat van regeeringszijde ge zocht is met de vertegenwoordigers -b*r Ln- gelsche industrie en der ondernemingen die belangen in China hebben, heeft de regee ring in staat gesteld, zich er van te over tuigen, dat,terwijl men van deze zijde lang gekant is geweest tegen een tegen Japan ge richte economische actie uit vrees voor re presaillemaatregelen, men thans van oordcel is, dat er niets meer te verliezen is, g- zien het feit, dat de Japansche politiek meer en meer streeft naar een uitsluiting van het buitenland uit China. Integendeel mag men hopen, dat Japan, als het zijn exporthandel bedreigd ziet, zou kunnen toegeven. Uit Tokio ontvangen berichten strekken ertoe te bewijzen, dat de economische toe standen in Japan het land bijzonder gevoe lig maken voor dit soort represailles, terwijl onder de huidige omstandigheden toch n sprake is van een verbetering in de Èngelsch—Japansche betrekkingen. Tenslotte speelt de houding der Vereenig de Staten een belangrijke rol. Tot dusverre bepaalt men zich ertoe, Washington op de hoogte te houden van wat gedaan is. Het schijnt bovendien, dat binnenkort hierover met Parijs van gedachten zal worden ge wisseld. Hore Beliska over de Engelsche weermacht In een rede te Plymouth heeft de Engel- srhe minister van oorlog Hore Beliska erkend, dat tijdens de Septembercnsis de Britsche 1 u oh taf w eer-o rgan i s ati e goensizins volledig was. Sedert dfcze crisis echter h«cft men voorzien in meer uitrustingsstukken, meer geschutsplaatsen gebouwd en maat regelen genomen om de luchtafwccruitrus- ting te allen tijde doeltreffend te doen zijn voor een optreden. De cijfers van de versterking der weer macht in 1938 zijn thans bekend gemaakt. Ten aanzien van de luchtmacht merkt men op dat In de periode van April tot Decern bcr het programma, dat in Juli jl. ie aan gekondigd door Kingsley Wood tot in dienst nemen van 31.500 man, met 450 man is overschreden. Slechts 400 .piloten in kort verband moeten nog in dienst worden genomen, zooals onlangs is medegedeeld. Dit zal voor April van ait jaar zijn geschied. Sedert April 1938 hebben bij het leger 28.300 man dienst genomen, tegen 18.960 in dezelfde periode van het vorige jaar. De vloot heeft eenige moeilijkheid onder bonden bij het in dienst nemen van be kwaam technisch personeel, doch honder den jongens staan op de lijst voor andere diensten, zoodat men verwacht, dat in het komende jaar de sterkte van de marine za worden gebracht op 119.000 man. Het recrutoeren voor de marineluohtmaoht Is 1 Januari begonnen. FEJJJE koude in anatolie ISTANBOEL, 6 Januari. (R.O.). De laatste vier dagen heerscht een felle koude, die gepaard gaat met hevige sneeuwstormen, in Anatolië. Hierdoor zijn minstens 32 boeren om het leven gekomen. In sommige plaatsen hebben hongerige wolven de bewonfers aangevallen. t „Mijnhardlje 5 et 12 Mijnhardtjes" 50 ct De ontmoeting van Beck en Hitier Polen gerost gesteld? Doorgaans goed ingelichte Duitsche kringen verklaren omtrent het onder houd tusschen Hitler en Beek, dat de jongste toenadering tusschen Polen en Sovjet-Rusland er zeker weer door ver zwakt is. Volgens deze kringen zou Hitier er in geslaagd zijn, Beek te over tuigen, dat Duitschlands doel in Zuid- Europa niet tegen de Poolsche belangen is gericht. Hit Ier zou te kennen hebben gegeven, dat hij geen snplle ontwikkelingen van de Oekrainsche kwestie verwachtte. In Duitsche kringen is men thans van mee ning. dat de voortgang van het Oekrain sche probleem hoofdzakelijk afhangt van het tempo van de interne evolutie in Sovjet-Rusland. Een andere kwestie, die werd besproken, is de Memel-kwestie. Beek zou den nadruk gelegd hebben op het feit, dat Polen geen bezwaar maakt tegen zekere verbetering in den status der Duitschers in 't Memelland. Echter zou hij er op aangedrongen hebben, dat het Memelstatuut als zoodanig niet zou worden opgeheven en dat verandering in 't Momelpobicd slechts mogelijk zou zijn met Je toestemming van Polen en Lithauen. Tenslotte zou Beek het onderwerp betref fende de verbindingen van 't rijk met Oost- Pruisen via den corridor hebben aangeroerd. De indruk alhier is. dat Beek niet meer zóó sterk gekant is tegen een door Duitschland gecont rol eerden weg dwars door den cor ridor a's eenige weken geleden. Aldus zou derhalve een Duitsche hoofdweg dwars door den corridor, gelijk die welke door Tsjecho- Slowakije zal loopen. tot de practische mo gelijkheden behooren. Men verwacht spoedig een driemogend- hedenronferentie van Duitschland, Polen en Litauen, waarna mogelijkerwijze een ont moeting tusschen Goering, Italiaansche, Hon gaarsche en Joeeo Slavische staatslieden zal plaats vinden ter gelegenheid van een jacht- nartij, waarop Stoiadinovitsj hen 19 Januari heeft uitgennodigd Men veronderstelt ech ter. dat deze jachtpartij uitgesteld zal wer den, teneinde de ontmoeting zorgvuldig te kunnen voorbereiden. DE JAPANSCH- CHINEESCHE OORLOG Nieuw offensief in Midden-China? Ohineesche berichten melden, dat zes ver- sche Japansche divisies in Centraal-China worden geconcentreerd, hetgeen op een spoe dig nieuw offensief duidt. Aangekondigd wordt voorts, dat 400 Japanners op het Wei- Tsjau-eiland, 45 K.M. ten Zuiden van Pak- hoi zijn geland onder bescherming van vier Japansche oorlogsschepen, inclusief een vl i egtu i gim oedersch ip Een duizendtal Ohineesche soldaten heeft drie dagen geleden in de straten van Moe- Lan-Tien, aan den spoorweg PeipingHan- kau, gedurende aoht uur slag geleverd tegen de Japansche garnizoenstroepen. Tenslotte, aldus meldt het desbetreffends Japansche telegram, werden de Chineezen teruggeslagen, waarbij zij l'OO dooden aohter lieten. Gebrek aan benzine Bij het Japansche keizerlijke hof zijn de door paarden getrokken staatsiekarossen ïere gekomen, ter vervanging van de auto's, teneinde het benzineverbruik zooveel mogelijk te beperken. Generaal Hata, de vroegere opperbevel hebber van de strijdmacht in China, diie te Tokio is teruggekeerd, was de eerste die me! een staatsiekaros van het keizerlijk hof werd afgehaald. Daladier spreekt te Algiers Tijdens een noenmaal, dat te zijner eere aangeboden werd in het paleis van Algiers, heeft minister-presidentDaladier een rede gehouden, waarin hij de bevolking van Algiers dankte voor de ontvangst uit naam van Frankrijk, dat soms wel verscheurd schijnt door tweedracht, doch dat steeds vrede weet te brengen in deze tweedracht, wanneer het niet alleen gaat om zijn eigen welzijn, doch om het ideaal der menschhoid. dat het in zich draag:t. „Als Frankrijk, aldus vervolgde Daladioi oa, thans in een conflict gewikkeld is, dan zijn het niet alleen zijn historie zijn verle den en zijn toekomst, die op het spel staan, doch met dat alles ook de vrijheid van alle andere volken der wereld. Het bloed der Arabieren, der Kabylen en van alle volken, die toegesneld kwamen op onzen oproep, heeft niet alleen gevloeid voor Frankrijk, maar voor alle met Frankrijk verbonden volken, ook voor diegenen, die dat thans schijnen te hebben vergeten. Frankrijk wil den vrede met alle volken. Het wil de groote vraagstukken van dezen tijd niet oplossen door oorlog, doch door wederkeerig begrijpen. Indien men dit even wel zou opvatten als een teekén van zwak te, dan roep ik hier halt. Op deee reis, die al te snel ten einde spoedt, hob ik overal de eenheid met Frank rijk geconstateerd. Maar wat me het meest heeft getroffen, zijn niet de geestdriftige ontvangsten en toejuichingen van Tunis, van al die groepen menschen jegens den man, die Frankrijk vertegenwoordigde, doch is 't feit, dat overal, waar ik kwam, tot in de kleinste en meest afgelegen dorpen toe, de Marsaillaise werd gezongen, het vaderland- sche lied der Franschen en der republi keinen. Tenslotte zeide de minister-president, dat de onaantastbaarheid van het Fransche rijk zal worden gehandhaafd. Plannen voor een Maas-Rijn-Kanaal' Naar het tijdschrift „Navigation du Rhin" meldt, heeft zich in Luiik een groep gevormd ter bevordering van de van Antwerpen uit gaande pogingen voor het aanleggen van een MaasRijn-ka naai en is het streven er op gericht, een waterweg naar den Rijn aan te leggen, als voortzetting van het kanaal Luik Antwerpen (Alfbert-kanaal), dat in het midden van dit Jaar voor de scheepvaart zal worden opengesteld. Van de Belgische Maas bij Visé uitgaande, zal de waterweg tusschen Keulen en Dussel- dorf, waarschijnlijk bij Neuen, in den Rijn uitmonden. De afstand van de Belgische Maas Aken bedraagt 29 kilometer. De bouw zou ongeveer zestien sluizen vereischen. 1919 het jaar waarin duizenden voor het eerst gbqoten - van de onbegrijpelijk superieure kwaliteit x^n ry CHIEF WHIP V ■u 1939 het jaar waarin het leger enthousiaste CHIEF ESBm j WHIP rookers aangegroeid is tot HONDERD- DUIZENDEN. WAAROM? \r v mtti Onveranderlijke kwaliteit sinds I 9 1 Wj) l00°/o aroma - sinds 1979 100% zuiverheid sinds I 9 I 9\ en last but not least - - - sinds 1919 y ^y DE BESTE SIGARET VOOR IEDERS GEZONDHEID! Chamberlain via Parijs naar Rome Chamberlain en Halifax, die Dins- dag a.s. naar Rome vertrekken, alwaar zij Woensdagmiddag hopen aan te komen, zul len via Parijs reizen, alwaar zij volgens Reuter zich eenige uren zullen ophouden om mpt Daladier en Bonnet van ge dachten te wisselen. Deze ontmoeting wordt door Engelsche. kringen geïnterpreteerd als een bevestiging van de weigering der Brit sche staatslieden, om zich tot woordvoer ders te maken van de Italiaansche eischen en van hun voornemen, om. vóór hun be zoek aan Rome, don nadruk te leggen op de nauwe Fransch-Britsche samenwerking. Het standpunt van Frankrijk, slechts recht streeks met Italië te willen onderhandelen en wel na een desbetreffend verzoek van Rome, wordt te Londen volkomen gebillijkt en de rol van Chamberlain za! er zich toe bepalen, den duce te wijzen op de noodzake lijkheid, een einde te maken aan de anti- Fransche perscampagne en besprekingen aan te knoopen met Frankrijk in een geest van goeden wil en gematigdheid. De spionnage-affaire-Golding Een Engelsch onderzoek Teneinde ieder misverstand, dat nog zou kunnen bestaan uit den weg te ruimen, wenscht het Britoche departement van bui- 'enlandsche zaken het duidelijk te maken, dat er geen sprake van is, dat eenig Britsdh diplomatiek valies betrokken zou geweest bij het recente incident te Irun, dat de koeriersdienst, waardoo- de Bri'sche agent te Burgos, volgens een speciale over eenkomst met de autoriteiten van Burgos, in verbinding staat met het departement yen buitenlandsche zaken te Londen, geenseins hiert>ü betrokken is. Een speciaal Engelsch onderzoek zal zich beeig houden met de lokale regeling, krach- ter® welke officieele correspondentie of andere stukken van het viceeonsulaat te San Sebastian naar de Britsche ambassade te St. Jean de Luz werden gezonden. De Spaansche burgeroorlog DE OPMARSCH DER NATIONALEN VORDERT SNEL Massa-executie in Borjas Blancas De nationalisten hebben gisteren hun op- marsch over beide vleugels van het Cata- laansche front onafgebroken voortgezet. Volgens binnenkomende berichten hebben de Fran co-troepen het dorp Viloseil en ge deelten van de Sierra Allena bezet, zoodat zij thans in rechte lijn nog slechts op 36 K M. van Tarragona verwijderd zijn. Verder hebben de nationalisten t plaa'sie Vinaixa, dat 15 K.M. ten Zuid-Oosten van Lerida ligt. ingenomen, zoodat de straat weg, alsmede de spoorlijn van Lerida naar Tarragona op 2 punten is onderbroken. Aan hot noordelijk gedeelte van het front gelukte het den Franco-troepen, om tot 8 K.M. voorbij Artesa op te trekken, niettegen staande de operaties door een tamelijk dich ten nevel werden bemoeilijkt. In Borjas Blancas zijn ongeveer drie v;j*- den van de bewoners, die zich in kelders, in het veld en in holen hadden verscholen, teruggekeerd. De stad is geheel vernield Acht en twintig oliemolens hebben sedert maanden niet meer gearbeid bij gebrek aan electrischen stroom uit Huesca. In de omgeving van deze stad bevinden zich vele olijf boomgaard en. Een ingesteld onderzoek heeft aan hpt licht gebracht, dat de republikeinen, alvo rens zich terug te trekken, een honderdtal gevangenen hebben doodgeschoten, o a. twee priesters. Het linksche legerberlcht Sefni-officieel wordt in Barcelona .nedege deeld. dat. alhoewel de republikeinen Borias Blancas hebben verlaten, de vijand do spoor lijn Lerida—Tarragona, die 4 K.M. ten Noor den van Borjas loopt, niet heeft afgesneden en de republikeinen dezen nog in handen hebben. Ondanks hevige aanvallen kon de vijand naar het Oosten niet verder opruk ken, daar de republikeinen te voren aange legde stellingen aan de glooiingen van de heuvels hadden betrokken. Deze strekken zich van de Ebm tot aan de Pyreneeën utt. Het Italinansch offensief in de richting van Falset heeft de laatste dagen geen suc ces gehad. Daarentegen hebben de republi keinen hun posities door een aantal tegen aanvallen versterkt. derdatr aan het F.stremadura-front werd ge opend. succesvol verloopt. De republikeinen hebben Valsequillo bezet en trekken thans verder in de richting Blazques naar het Westen op. Gistermiddag hebben zij 't dorp Granjuela ingenomen. Tegelijkertijd trekt een andere republi- keinsche colonne naar het Noorden, zoodat de posities der rechtsehen bij Cabeza del Buey reeds in gevaar verkeeren, daar alle eriiindingslinies met de achterhoede afge sneden zijn. Van officieele zijde wordt gemeld, dat 80.000 republikeinsche soldaten aan het of fensief aan 't Estremadura-front deelnemen. Gemengd Nieuws Schipper van de Sch. 102 heeft roekeloos gehandeld Aldus de uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart Het meest ongunstige oogenblik afgewacht AMSTERDAM, 7 Januari. De Raad voor Scheepvaart heeft uitspraak ge daan inzake het aan den grond loo pen van den motorlogger „Maarten" Sch. 102 op de Nedcrlandsche kust bij de haven van Scheveningen op 9 October 1938, tengevolge waarvan het schip op de Noorderpier te pletter sloeg en vier leden der bemanning zijn verdronken. De Raad kan zich in hoofdzaak met het beloog van den inspecteur-generaal voor de sclieeovaart vereenigen en is van oor deel, dat de schipper van de „Maarten' Sch. 102 met het naar binnen gaan van de Scheveningsche haven had moeten wach ten tot de omstandigheden minder ongun stig waren. Het is onbegrijpelijk dat deze schipper die met de Scheveningsche haven van jongs af bekend is, juist het meest ongun stige oogenblik kiest om de toch al niet ge makkelijke manoeuvre van het naar bin nen gaan te maken. De schipper, die verklaarde: „Wij gaan, behalve als het Noordwesten» wind is, naar binnen, als er voldoen de water staat", heeft roekeloos ge handeld Hij wist bovendien, dat hij niet over een zeer krachtigen motor beschikte. Toen de schipper eenmaal besloot om naar binnen te gaan, heeft hij de moeilijk heden onderschat en niet met de noodigi zeemanschap gemanoeuvreerd. Het is dan ook niet toevallig, dat de reddingboot „Zee- manshoop" zoo spoedig ter plaatse was. De schipper dier boot had al op den uitkijk post opgemerkt, dat het verkeerd zou gaan en was reeds, zonder den afloop af te wachten, de reddingboot gaan klaarmaken. De Raad kan in het midden laten, of de ,,3ch. 102" voor den ingang van de haven den grond heeft geraakt of niet. Het is niet onmogelijk, dat het schip even langs den grond heeft geschoven en daardoor zijn manoeuvreerbaarheid verloor. Dit is echter tenslotte niet vaa bcteekenis daar de geihee- de manoeuvre verkeerd is geweest reeds door het niet hoog genoeg aanleggen boven de Zuidpier en door elke afwezigheid van controle over het wegzetten van het schip. Tenslotte is dit alles echter van secun dair belang. Ook al had een bekwaam zee man wellicht de „Sch. 102" onder deze on gunstige omstandigheden veilig naar bin nen gebracht, de hoofdfout van den schip per blijft, dat hij, geheel onnoodig, den on- gunstlpen factor van den stroom heeft wil len trotseeren. Er is een factor, welke niet ten laste van den schipper komt en welke van invloed kan zijn geweest met zekerheid is dien aangaande niets te stellen op deze ramp n.l. de vrij belangrijke verdroging, welke op 16 October voor den ingang van de haven is aangetroffen, een verdroging, welke ver moedelijk ook geheel of grootendeels op 9 October aanwezig zal zijn geweest. DOODELIJK ONGELUK TE ENSCHEDE ENSCHEDE, 7 Januari Op den straatweg Enschede—Buurse is de 68-jarige J. Har dirk aangereden floor een hem achterop rijdende auto. II die aan de linkerzijde van den weg liep, was hardhoorend en be gaf zich plotseling naar rechts. Hij werd aangereden en met een schedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Gelden onttrokken aan nalatenschap van 40.000 Twee kooplieden gearresteerd AMSTERDAM. 7 Januari. De (politie van het bureau J. D. Mcyerplein heeft in een woning aan den O. Z. Achterburgwal een veertigjarigen koopman afkomstig uit Brus sel aangehouden, die wordt verdacht van erduistering van gelden onttrokken aan en nalatenschap, groot veertigduizend gulden. Tevens werd In verband met deze zaak een aoht en dertigjarige koopman eveneens wonende te Hillegersberg, verdacht van verduistering aangehouden. Bij het opmaken van den boedel bleek het verwachte bedrag er niet meer te zijn en de teleurgestelde erfgenamen deden aangirte bij de politie, dat twee familiele den groote bedragen voor hun zaken aan de nalatenschap zouden hebben onttrokken. Ijsbergen bij Harderwijk HARDERWIJK, 7 Januari. Het IJssöl* meer bij Harderwijk begint thans 'n waar lijk Zwitsersch aspect aan te nemen. Voör de kust hebben zich namelijk de 'IJsschot sen opgestapeld tot bergen, vaak twintig tot 30 Meter hoog, welke een fantastisch schouwspel opleveren. Sedert den strengen winter van 1929 heeft zich een dergelijk verschijnsel niet voorgedaan. Men kan deze ijsbergen te voet bereiken en men waant er zich in een eletsdhergehied. Verwacht wordt, dat Har derwijk zich nog een dag of vier in deze ongewone bezienswaardigheid zal kunnen verheugen. Schepen op het IJsselmeer URK, 7 Januari. De sleepboot „Zee meeuw", welke met de post en een 25-tal reizigers gistermorgen om zeven uur van Urk naar Kampen vertrok, bereikte door zwaar ijs om half twee Kampen. De post boot „Von Geusau" bereikte om half vier Kampen. De twee sleepbooten „Jama" en „Mer- cuur" welke gistermorgen om zes uur naar het schip „IJsselstroom" schipper L. Kam per. dat tusschen Urk en Enkhuizen in het ijs bekneld zit, vertrokken, moesten om vier uur terugkeeren. Op ongeveer 3 K. M. ten Westen van de haven was het ijs niet te breken. De dikte van het ijs bedroeg on geveer 85 cM. HOLLUM, 7 Januari. Voor het eerst se dert 16 December heeft gisteren de post boot de heen en terugreis Nes—Holwenl zonder stoornis volbracht. De vracht- cn passaeiersboot „Friesland" heeft, dank zij de doortastendheid van de bemanning, de laatste week tonnen levensmiddelen, vee voeder en grondstoffen via de Zwarte Haan naar Ameland gebracht. Waar gaat u zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bonwknndlge Expert Nassaukade 119 Telef. 82521-85421 W|| hebben TE Hliun In Wcal: ff 265hs. 3 kam.. keuken, 83.50 p. m. Hoofd- Hasebi 3 kamers, keuken Kost verlorenstraat 14 I, 32— p. i iukade 347 II. 3 kamers, keuken, zf 31.— rhlllende ■tndnKCdeeltci Verdi Week' WonlnglUst i inlichtingen GRATIS. VELEN KOPEN WONINGEN in het n ij v e r e bloeiende Veenendaal, omdat deze belegging rustig en veilig is en een hoog ren dement geeft. Dat is ook de belegging voor UI Vraagt prospectus, tekeningen etc. bij: Makelaar H. Brouwer, Veenendaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2