kdëO)) DE EERSTE KAMER OVER HET REGEERINGSBELEID Aspirin© Begrafenis Ds C. J. van Paassen VRIJDAG 6 JANUARI 1939 DERDE BLAD PAG. 9 Men wil soepeler maat regelen voor de vluchtelingen Bezwaren tegen de nieuwe belastingen Opmerkingen over het justitieel beleid In het voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent de alge» meene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1939 wordt de grondslag van het kabinet aan een beschouwing onderworpen. Vele leden vinden een ruimere basis gewenscht, doch anderen hadden groot vertrouwen in het huidige kabinet. Vooral over de vluchtelingenkwestie was er nog al eenige beroering. Eenerzijds wilde men toelating op ruimer schaal, anderzijds werd opgemerkt dat Christelijke politiek in geenen deele onbeperkte toelating eischt. Andere breedvoerig besproken punten waren de preventieve wer» king der weermacht, het beleid van den Minister van Water» staat inzake het wegverkeer, het begrootingstekort en het Plan- Westhof f. Allereerst werd een uitvoerige bespreking gewijd aan de (politiek van het kabinet. Ettelijke leden w{tren van oordeel dat. gelet op de huidige constellatie, een kabinet op anderen grondslag had moeten optreden, en wel zoodanig, dat op het gebied van be vordering van de welvaart en bestrijding van de werkloosheid en saneering van de agemeene geldmiddelen homogeniteit zou zijn gewaarborgd. Die homogeniteit nu ont breekt in het huidige kabinet Andere leden sloten zich aan bij de hier boven weergegeven opmerkingen naar aan leiding van het speciale karakter van dit kabinet. Verscheidene andere leden konden zich met de critiek niet vereenigen. Zij verklaar den dat de huidige samenstelling van de Regeering hun volledige instemming heeft. De regeering heeft, dit stelden zij voor op, niet slechts te zorgen voor de stoffe lijke belangen. Daarboven staat, dus be toogden zijn, de zorg voor de geestelijke Waarden. Met het oóg hierop hadden zij meer vertrouwen In een kabinet, dat zijn grondslag vindt in het positieve christen dom dan in een ministerie, dat op andere basis rust Of in de toekomst een Sreedere basis we derom aanvaardbaar zou zijn, zal, dus werd betoogd- te zijner tijd kunnen blijken, Enkele leden verzochten de Regeering een uiteenzetting te willen geven van haar op vatting omtrent de Europeesche betrekkin gen na het accoord van München en van Nederlands positie onder die betrekkingen, was niet misplaatst De vluchtelingenkwestie Verscheidene leden hadden verwacht 'dat öp het gebied der Duitsche vluchtelingen kwestie gevoelens van naastenliefde luider gesproken zouden hebben, dan thans het geval was. Toelating op iets ruimere schaal was niet misplaats. Vele leden konden rich met deze cri tiek geenszins vereenigen. Zij betoog den, dat het hier een uiterst netelig vraagstuk geldt en dat christelijke po litiek in geenen deele onbeperkte toe lating eischt Immers, de rechtmatige belangen van het eigen volk- dat zelf in hoogst moeilijke omstandigheden verkeert, mogen daarbij niet in ge drang komen. Huns inziens mag de Regeering niet gebrek aan activiteit ten laste worden gelegd. Volkomen erkenden intusschen ook 'de leden, hier aan het woord, dat de wijze, waarop elders de joden als ook in menig geval Roomsch-Katholieken en Protestan ten (welke gnoepen zonder twijfel mede in dit vluchtelingenvraagstuk dienen te wor den betrokken) worden vervolgd, ten he mel schreit en dat de regeering in zoo ver- schrikkelijken toestand de uiterste welwil lendheid tegenover de slachtoffers behoort te betrachten, mits niet strijdig met de be langen der eigen natie worde gehandeld. De overheid draagt te dezen eene zeer zwa re verantwoordelijkheid. Sommige leden, in zeker opzicht met de politiek der regeering te dier zake instem mend, verklaarden nochtans, niet in allen deele te zijn bevredigd. Enkele leden verklaarden, ten aanzien van dit vraagstuk een ander standpunt in te nemen. In de eerste plaats berusten huns inziens de- door hen als „larmoyant" ge kenschetste .verhalen in de pers over „vluchtelingen aan de grens" op fantasie cn beoogon deze ophitsing. Wel keurden deze leden af, dat Duitschland zijn Jood- sche bevolking op ons afschuift Ophitsing, als de bedoelde, dient naar hun gevoelen van overheidswege in 's lands belang te worden bestreden. Preventieve werking der weermacht Verscheidene leden verwachtten zeer veel van de preventieve werking van een weer macht en waren van meening, dat de onze ten minste in staat zal moeten worden ge steld, indien het vaderland wordt aange vallen. den eersten stoot op te vangen, het geen zij, gelet op de ervaring van 1914, mo gelijk achtten. Met name vestigden zij, wat de Marine betreft, de aandacht op de verdediging van Nederlandsch-Indië. Den bouw van een nieuwen kruiser juichten zij toe, al waren zij er van overtuigd- dat te dezen nog ver der behoort te worden gegaan en dat die nieuwe kruiser niet ter vervanging- maar ter aanvulling zal moeten strekken. De leden hier aan 't woord, ducht ten, dat zich allengs weder een stem ming van voldaanheid van ons volk meester gaat maken, een stem|ning, welke ten onzent helaas zoo vaak waarneembaar is geweest, als onmid dellijk gevaar voorloopig scheen afge wend. Het justitieel beleid Eenige leden betoogden dat sedert het op treden van dit kabinet ten aanzien van het justitieel beleid van de regeering zekere ongerustheid in den lande merkbaar is ge worden. Zonder dat men daarbij aan de be kwaamheid van den minister van justitie iets tekort behoeft te doen, mag huns in ziens de vraag worden gesteld, of ten de- partemente van justitie wel steeds wordt gehandeld met dien tact, welke voor een richtig landsbewind onmisbaar is en of wel voldoende wordt gerekend met het rechts bewustzijn van de Nederlandsche bevol king. Verscheidene leden achtten veeleer ter men aanwezig om hunne waardeering uit te spreken voor den ijver en de doortas tendheid van den minister van justitie. Minister voor de spoorwegen Verscheidene leden keurden af. dat bij het beheer van het algemeen verkeer het belang van de spoorwegen te zeer over- heerscht Aan dit laatste wordt huns in ziens het verkeer over de wegen geheel ondergeschikt gemaakt. De Minister van Waterstaat schijnt, dus drukten de hier aan het woord zijnde le den zicih uit, veeleer een minister voor dan van de spoorwegen te zijn. De leden, hier aan het woord, zagen He oplossing van dit vraagstuk in dezen zin- dat het beheer van het spoorwegverkeer behoort te worden 'n onderneming op zich zelf als onderdeel van de ordening van het verkeersprobleem in het algemeen. De be windsman- met de behartiging van dit laatste belang belast, zou niet tevens moe ten zijn minister van de spoorwegen, op dat worde vermeden, dat hij zich blind ture op de financieele uitkomsten van het spoor wegbedrijf. Het financieele probleem Sommige leden verklaarden, van mee ning te zijn, dat het financieel probleem in de bestaande omstandigheden voor een niet gering deel wordt beheerscht door de vraag welke uitgaven als beboerende tot den ge wonen dienst en welke, als behoorende tot den kapitaaldienst, behooren te worden aangemerkt. Met name achtten zij dit punt vian belang, waar het betreft de uitgaven ten behoeve van de werkverschaffing. Andere leden had het begrootingste kort ten zeerste verontrust. Inzonderheid meenden zij te moeten waarschuwen voor het in sterke mate afwentelen van lasten op het nageslacht. Zulks zou huns inziens het crediet van den staat zoo schaden, dat ook de tegenwoordige generatie de nadee- lcn er van zou gaan ondervinden. Weder andere leden verklaarden- den fi- nancieelen toestand ongetwijfeld zorgelijk te achten- dooh nochtans van meening te zijn, dat ons crediet geenszins te zwaar is belast. Indien, zoo betoogden zij, de Euro peesche vrede bewaard blijft en econo misch herstel wordt bereikt, zal onze schul denlast zeer wel zdjn te dragen. Konden eenige leden zich reeds niet vol komen vereenigen met de voornemens der regeering ten aanzien van de wijziging van ons belastingstelsel, met nog meer bezorgd heid zagen zij hare plannen, wat betreft de bezuiniging op den staatsdienst, tegemoet. Daladier dankt generaal Bessièrescommandant der Fransche troepen tit-Tunis, r het défilé, dat er voor den F.ranschen premier werd gehouden, -o Z7k. zeg MuWL&nr*, liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wok Geen beter middel tegen verkoud heid dan HCf MODUCI VAN ViRTtOUWfMI Zij betreurden, dat omtrent den aard daar van nog niets bekend is gemaakt. Sommige andere leden verklaarden zich met deze opmerkingen in geenen deele te kunnen vereenigen. Zij waren van oordeel, dat bezuiniging op den staatsdienst onver- minderd blijft geboden. Verscheidene leden waren van meening, dat deze voorgenomen belastingplannen, zoover ze mede bedoelen te strekken tot betere regeling van de financieele be trekking tusschen rijk en gemeenten, niet anders dan groote teleurstelling moeten wekken. De leden, hier aan het woord verklaar den- zoowel om economische als om sociale redenen- als ook in het belang der gemeen ten, zeer gereserveerd te staan tegenover de belastingplannen van de regeering met betrekking tot de gemeenten. Sociaal-economische politiek Verscheidene leden verklaarden, even min in alle deelen te kunnen instemmen met de sociaal-economische politiek van dit kabinet Zij wezen op het plan-Westhoff. Daarin worden huns inziens denkbeelden geopperd groote overeenstemmingen vertoonen met het „plan van den arbeid". Voor zoo ver dit het geval was, verheugden deze den zich er over, dat de regeering bereid is. de uitvoering van de voorstellen van Ir. Westhoff te bevorderen. Sommige andere leden waren van oordeel, dat de algemeene toestand op sociaal-economisch gebied zeer ze ker nog reden tot bezorgdheid geeft, doch dat de werkloosheidscijfers min der ongunstig zijn dan een jaar gele den. hetgeen huns inziens niet in de laatste plaats fn de gevoerde regee- rlngspolitiek rijn oorzaak vindt. Zij achtten het niet onwaarschijnlijk, dat bij een verbetering van den interna tionalen politieken toestand en afne ming van de algemeene onrust de werkloosheid nog meer zou dalen. Weder andere ledeni verklaarden, goed deels in te stemmen met het sociaal econo misch beleid van dit kabinet. Op stoffelijk terrein achtten zii de voornaamste taak der regeering de bestrijding van de werkloos heid. Wat nu dit punt betreft, zoo betwist ten rij, dat het kabinet omtrent de maat regelen, te dien aanzien te nemen, niet eensgezind zou rijn. Zij verftlaarden he! plan-Westhoff verre te verkie-zen boven de oude wijze van werk verschaffing. Verscheidene leden traden iri een nade re beschouwing over het plan-Westhoff. Eenige leden drongen er op aan- dat een einde zou komen aan den weifelenden en hims inziens niet van eenige eigengereid heid gespeenden koers, welken de minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen ten aanzien van de sppliing volgt en die nergens instemming vindt. Ten bate van de Duitsche vluchtelingen AMSTERDAM, 6 Januari. In Het gebouw Westeinde 24 alhier is gisteravond onder groote belangstelling de tentoonstelling ge opend van werken van schilders en beeld houwers uit het geheele land- die belange loos door de kunstenaars zijn afgestaan ten bate van de Duitsche vluchtelingen. Het is een, juist door het zeer uiteenloo pend karakter der geexposeerde werken, zeer belangwekkende tentoonstelling ge.- worden, waar vooral de plastiek voortref felijk vertegenwoordigd is. Wethouder Mr. G. C. J. D. Kropman open de namsns het gemeentebestuur de tei toonstelling met een toespraak. De kolonisatie in de Dairilanden Naar wij vernemen, zal het bestuur der I.M.I.W. op zijn binnenkort te houden ver gadering een beslissing nemen tpn aanzien van de voorgestelde maatregelen omtrent het voortbestaan der Dairi-kolonisatie. Deze bevatten zeer ingrijpende wijzigin gen in den opzet en werkwijze van deze nederzetting. Naar aanleiding van deze beslissing zal de Kolonisatieraad in de vergadering, welke in de tweede helft van Januari gehouden wordt, de kwestie betreffende de uitzen ding van Nederlandsche hoeren bespreken en indien mogelijk afhandelen. Voorts zal de kolonisatieraad de bestaan de plannen tot opbouw 'der Europeesche kolonisatie in nieuwe streken en de daar mede in verband staande voorstellen om trent proefbedrijven in behandeling nemen. Enkele kwesties, die nog loopen over de N. Guinea- en Poeloe Laoet-nederzettineen zullen eveneens besproken worden. MONUMENTENZORG tot bouwkundig ie b(j hot Rlikabure£._ >rg: D. Verheus, than: tödeliik als zooda- EERVOL ONTSLAG Eervol ontslag ls verleend uit aan C. J Vis. accountant bu dei ZATERDAG 7 JANUARI 1930 HILVERSUM I. 1S75 en 301,5 M. V ARA-U It- 1.0010.20 v.m. cn 7.308.00 n.m. Grant.muziek. (Om 8.16 Berlch- ijding. 10.20 Voor Aan boord van Hr. Ms. „Tromp" had Donderdag de offideele overdracht plaats van de geluidsfilm-installatieaangeboden door het comité „Onze MarineGeheel rechts: de voorzitter van het comité, de heer A. W. P. Angenent en de comman dant van de „Tromp", kapitein ter zee L. A. G. M. Doorman. In treffende bewoordingen teekent Ds Blauw de figuur van den overledene „Een man van geloof en met een liefdevol hart Onder de zeer velen die gistermiddag Ds C. J. van Paassen de laatste eer hebben bewezen bij de teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot op de alge meene begraafplaats te Heemstede, merkten wij op den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Hol land, Jhr Dr A. R e 11, den burgemees ter van Haarlem, Baron de Vos van S t e e n w ij k, die met den gemeente secretaris Mr W e s s t ra het gemeente bestuur van Haarlem vertegenwoordigde en den lieer A. J. Da Co s ta, namens den Centr. Bond voor Inw. Zending en Chr. Phil. Inrichtingen en namens het hoofdbestuur der Ned. Middernaohtzen- ding-vereemging. De groote aula was geheel gevuld. Vooraf was in het sterfhuis aan de Van Eedenstraat te Haarlem voor de familieleden genoodigden een rouwdienst gehouden, waarin de oudste predikant der Ned. Herv. Kerk van Haarlem, Dr J. Weener, was voorgegaan. Toespraak Ds Blauw Nadat, de kist onder orgelspel was binnen gebracht en nadat de familie van Paassen had plaats genomen werd in de aula gespro ken door Ds M. G. B1 a u w, predikant bij de Ned. Herv. Kerk van Schoten. Spr. zeide, dat hem het moeilijke maar ook groote voorrecht ten deed getallen op verzoek van den overledene, hier als eenige spreker, want meerdere sprekers waren niet de begeerte tn dezen eenvoudige als Ds van Paassen as, een enkel woord tot eer j od te zeggen. Daartoe overgaande merkte spr. op, dat het voorrecht van den Christen groot in elk opzicht is. Hij ziet door zijn geloof in alles God achter zich. Daardoor wordt hij niet hoogmoedig als hij iets verkrijgt en niet moedeloos als hem iets ontvalt, hoeveel en hoe heerlijk dat ook moge wezen, maar blijft hij goedsmoeds, wordt hij getroost en sterkt, blijft zijn hart in de grootste smart in den Heere gerusit; zegt hij bij de verrijking van zijn leven: „De Heere heeft gegeven" en bij de verarming van zijn leven: irDe Heere heeft genomen" en voegt hij er beide keeren aan toe: „De naam des Heeren zij geloofd!" Moge dat, geachte familie Van Paassen, ook de taal van Uw hart zijn! De Heere heeft rijk en milde- lijk aan den overledene geg ven en daardoor heeft hij i en door hem zooveel aan ons en aan zoovelen gegeven, ging spr. voort. De overledene was een groote fi guur, doordat God hem zooveel heeft gege ven. Wat had hij een helder verstand, wat een scherpzinnigen geest, wat een ijzersterk geheugen. Wat kon 'hij over allerlei heldere en degelijke artikelen schrijven. Naast dat heldere verstand had God hem een vroom gemoed, een kinderlijk eenvou dig en daarom zoo reusachtig geloof gege ven. En daarbij een liefdevol hart, zoodat hij in alle oprechtheid op zijn ziek- en sterfbed met Kierkegaard kon zeggen: „Zeg alle menschen goeden dag en zeg hun, dat ik ze zoo hartelijk heb lief ge had". En het wil wat zeggen, als een dominee dat in alle oprechtheid kan God hadi hem ook gegeven een vredelie vende natuur en verder een opgewekt ka rakter, waardoor hij zonder oppervlakkig of luchthartig te worden de dingen van de lichtzijde bleef en liet bezien. Daarbij ontwik kelde hij een werkzaamheid, die aan het ongelooflijke grensde. Wat was hij daardoor, zoo spr„ voor u mevr. van Paassen, een goed echtgenoot en voor uw kinderen een goed vader geweest. Wat was hij daardoor voor de gemeenten, die hij heeft mogen dienen, een goed herder en leeraar. Wat is höj daardoor voor velen, voor veel ook buiten die gemeenten, tot zegen geweest. Wat was hij daardoor een uitne mend prediker, een goed catecheet stoere werker. Zijnpredikingwasbeslist, ruim, ïgelij ken echt Christocentrisch Wat sprak hij gemakkelijk en goed gesty- leerd. Wat sprankelde rijn woord altijd van humor. De overledene werd verder geteekend als een uitnemend catecheet en als een goed pastor, hetgeen spr. in dagen van ernstige ziekte persoonlijk had ondervonden. Hij ook de stoere werker. En dan teekende spr. het vele dat de overledene op zoo velerlei gebied heeft gedaan. Veel heeft God zoo den overledene gegeven 1 daardoor ons, merkte spr. op. Het beste heeft hij hem nu gegeven, de onverderfelijke, de onbevlekkelij'ke en de onverwelkelijke erfenis die ook voor hern in de hemelen werd bewaard en waardoor hij hier op aarde werd bewaard door het geloof en daardoor heeft God ons ook weer veel gegeven, ni. de noo- dige troost. Ja, God heeft hem veel gegeven wat ook bleek uit de nederigheid. Hoeveel talen ten hij ook wist dat God hem had chonken hij heeft ze zond zich op te verheffen nederi getrouw gebruikt God tot velen en veel ten zegen. En nu heeft de Heer genomen. Dat doet pijn. Maar troost daarbij dat wat voor ons groot verlies is, ,-v/Or hem winst, onbeschrijfelijke winst is geweest. En ook dat het de Heer was die nam. Spr. herinnerde er aan dat „Gij dan weest bereid" de tekst was, waarover ds v. Paassen den laatsten keer in zdjn leven heeft gepreekt. Dat heeft hij, zoo spr., ons telkens toege roepen. Dat roept hü ook nu nog ons toe. Dat wij het hooren en verstaan en in toe passing brengen in ons leven. Dan volgt op deze pijnlijke scheiding eerlang, een voor eeuwig hereenen. En voorts Jezus Christus is met ons alle dagen tot aan de voleinding der wereld. Na deze treffende rede waarin de figuur van den overledene zoo juist en naar waar heid is geteekend, volgde weer plechtig orgel spel. En daarna werd de kist, die met een schat van bloemen was bedekt, grafwaarts gedragen. Het was een lange, indrukwekken de stoet die ds. van Paassen volgde op zijn laatsten gang door het leven. Aan hef graf Toen de kist in de groeve was neergelaten zegde Dr. J. Weener, oudste predikant bij de Ned. Herv. Kerk van Haarlem, de begra- fenisliturgie, waarna een koor van zusters en broeders der stichtingen van de Chr. ver- eeniging tot verpleging van lijders aan vallen de ziekte te Haarlem en Heemstede zong het lied „Hoe zal 't ons zijn". Toen de klanken van dit lied verstomd waren, bad dr. Weener het „Onze Vader". Ten slotte sprak een der zoons van den overledene woorden van dank voor de door zoovelen betoonde belangstelling waarop hü in gevoelvolle woorden van zijn vader afscheid nam, daarbij getuigende vele dat zyn vader voor het gezin is geweest en verzekerende dat een gedenkteeken van dankbaarheid voor hem in de harten is op gericht. GARANTIE-STANDGROF.N GARANTIE.STANDB RUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STANDZWART GARANTIE-STANDRL AU W ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Invoerrechten PAVILJOEN „ZON EN SCHILD" AMERSFOORT, 6 Januari. Namens bestuur van de Vereen. Ned. Herv. Stich tingen voor Zenuw- en Geesteszieken te Amersfoort is door den architect G. Hoogevest alhier, aanbesteed onder Prote- stantsohe aannemers het bouwen van een T.B.C.-paviljoen op het terrein van dc stichting „Zon en Schild" aan den Utrecht- schenweg te Amersfoort. Van de 56 inschrijvers was de laagste L. Jacobs te Bussum met f 80.880. VPRO. 8.0 ten). 10.00 Mort beider.s In de Continubedrijven. 12.00 Gra muziek. (Om 12.15 Berichten). 1.00 Orgel spel en gram.muziek. 2.00 Causerie „Vege-* tarisme en economie". 2.153.00 Planovoor. dracht. 3.05 Muzikale causerie met gram.- Ulustraties. 3.35 Rotterdamach Planokwar» j '.30 Esperanto-ultzending. 4.50 Gram.- Orgelspel. 6.30 muziek Gro tfid. .6.0 VARA-Kal 7.10 Politiek radio» Nu Kerstmis weer 7.05 Graan.m JournaaJ. 7.30 Cai voorbij la". S.00 Herhaling "sÓS-Berl ANP. VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest en solist 9.00 Causerie: „Op nieuw do VARA vooruit!" Hierna: Gram.- muzlek. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berich ten ANP. 10.35 Zsing, orgel en spreker. 11.00 Souvenir-orkest en solist. 11.30 l>e Ram blers. 11.5512.00 Granumuzlek. HILVERSUM II. 415,5 M. KRO-Ultzendlng. 4.005.00 nilto. 8.00—49.15 Gram.mualete, .(o». 8.15 Berichten). 10.00 Gram.muziek« 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.16 KRO-orkast, (1.00—1.20 Gram.muzlek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gram.mu- H 00 Gram.muziek. 4.05 ziek. 2.45 KJnd< Causerie: „Het Bellamy-jaar 1939: Eei naar een betere samenleving-* 4.20 Graan.' iziek. 4.25 Causerie: „Bij de Jaarwlsse- Causerie: „De - - KRO- 1.20 :rlchlon. ling". 4.40 Graan.muzlelc. toestanden ta het Hfiernaam MelodLaten en solist. 6.30 Iispe KRO-Nachtegaaltjes. 6.16 Grair Journalistiek weekoverzicht. 6... gram.muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cai „Het Bevolkingsvraagstuk (I)'*. 7.35 Actu» eele aetherfUtsen. '8.00 Berichten ANP. KRO» Mededeel Ingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Grammuziek. 8.45 KRO. orkest. 9.16 Selectie „Polenblut", operette. 9.35 Revue-programma. 10.95 KRO-Melodls- ten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 10.40 FUmpraatJa 1^55—12.00 Gramjnu®. limoiTWICII 1500 M. 1L20 Plano. 11.50 OrgeL 1.20 1.20 Orkest. 2.29 Plano. 2.60 Orkest* 4.35 Orkest en koor. 5.20 Concert-orkest. 7.05 Harmonie-orkest. 7.60 Actueel program ma. 8.20 Muslc-Hall-Programma. 9.45 Ame» overzicht. 10.00 Orkest. 11.05 keat» KEULEN 456 M en 12.35 Orki Ptianoduetten. IMHNHM 9.50 Orkest. 1.29 Nachtconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.59 6.30 Orkest 7.50 Orkest 11.20 t 3.20 Gevar. programma. 5.56 Concert 7.30 Orkesten. i 1.301 Orkest 2.55 Orgel. 3.20 Orkest 4.50 Orkest. 6.20 Orkest. 8.20 Orkest 10.30 Concert 1.30 Orkest. 2.35 Ensemble. Symphonl 484 M.: 1. 6.35 Orkest. 6.35 Piano. orkest 9.05 Koor. 9.49 Orkest 10.30 Orkest DEUTSCHLANDSEXDER 1571 M. 7.30 Gevaar rogramma. 9.50 Trio. 10.20 Orkest KERKELIJK HUWELIJK VOOR BURGERLIJK HUWELIJK GESLOTEN Volgens Bredasche rechtbank niet strafbaar BREDA, 6 Januari. Een kapelaan te Til, burg had voor den kantonrechter aldaar terecht gestaan, omdat hij, alvorens een burgerlijk huwelijk was gesloten, de kerke lijke huwelijksplechtigheden had verricht Ook de pastoor had terecht gestaan, omdat hij zijn kapelaan opdracht zou hebben ga- geven, de kerkelijke plechtigheden te ver richten. De kantonrechter bad den kapelaan van alle rechtsvervolging ontslagen en den pastoor vrijgesproken van het hem ten las te gelegde. De ambtenaar van het O. M. was tegen heide vonnissen bij de rechtbank te Breda in hooger beroep gegaan, alwaar deze zaak op 22 September j.l. opnieuw werd behan deld. Na het hooren van eenige getuigen had de Officier van Justitie toen tegen beide personen een boete van ieder tien grilden, subs, tien dagen hechtenis geeischt, waar na de verdediger, Mr." H. J. Passtoors uit Eindhoven bevestiging vroeg van het von nis van den kantonrechter te Tilburg. De rechtbank te Breda deed thans uitspraak en bevestigde ten aanzien van den pastoor het vrijsprekend von nis van den kantonrechter te Tilburg. Ten aanzien van den kapelaan vernie tigde de rechtbank het vonnis van den kantonrechter en opnieuw recht doende sprak zij den kapelaan vrij. Steekpartij op den Hoogen Rijndijk te Leiden Kappersbediende tot een Jaar veroordeeld DEN HAAG- 6 JANUARI. De Haagsche rechtbank veroordeelde den 24-jarigen^kap» persbediendo P. O. wegens poging tot zwa re mishajideling van zijn gewezen verloof de (het toebrengtin van eenige messteken op den Hoogen Rijndijk te loeiden oo 29 September j. 1., ten gevolge waarvan het meisje drie weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd) tot een jaar gevangenis straf. De eisch was twee jaar en zes maan den, AOr,nt™"l "a\de Ned' SfeePsb'mw M'I 'e Amsterdam nadert het motorschip Oranie in aanbouw voor de Stoomvaart Mij ,tNederland" zijn voltooiing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8