SS4 AHITAIP VRIJDAG 6 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerk en Zending j De president Öer Ned. Herv. Synode uitgedragen 1 Als soldaat de eerste dienaar der Kerk n het historische kerkje van Heumen j| HEUMEN, 5 Jan. Het kleine kerkje, i waarin ook de lichamen rusten van Lodewijk en Hendrik van Nassau, was j geheel gevuld met autoriteiten uit de Ned. Herv. Kerk, toen er de rouwdienst gehouden werd die vooraf ging aan de teraardebestelling van den president der Ned. Herv. Synode Dr P. Smit, die op Nieuwjaarsdag de eeuwige ruste inging. Het kerkje, dat slechts zeer gebroken ver licht wordt met een zestal brandende kaar een, zal wellicht nooit in de geschieden .en nooit meer in de toekomst zulk een ge zelschap herbergen, als er nu was. Duide lijk is gebleken hoe deze dorpspredikant, die tot de hoogste plaats in de Kerk geroe pen werd, een monument heeft opgericht de harten van die hij leidde. Ongemeen hartelijk was de waardeering die men ter zijner nagedachtenis heeft toe gebracht, ,Wle er waren Onder de aanwezigen werden opgemerkt de leden van de Algemeene Synodale Com missie Ds J. W. J. Addink, vice-presi dent; Ds D. den Bre ems, secretaris; Ds L. S. v. Zwet, Almelo; Ds J. Barbas, Hengelo (G.), tevens secretaris van 't Prov! Kerkbestuur in Gelderland, waarvan de «overledene ook president was; van de kerkelijke hoogleeraren Prof. Dr Th. L. (Haitjema, Groningen; Prof. Dr J. A. Cramer, Utrecht; Prof. Dr J. A. M. dé iV r ij e r, Utrecht; Prof. Dr G. Sevenster, Leiden; van het Prov. Kerkbestuur in Gel derland Ds J. C. Karres, Apeldoorn, en 1de heeren J. C. Bruggink, Aalten, Mr W. iM. Kol ff. Deil, en anderen; een deputa tie van den Kerkeraad van Wamel en iDreumel met den predikant Ds J. H a s p e 1 s aan het hoofd; Dr J. C. Wis sing, de Bilt, becretaris van de Oecumenische beweging; Ds E. L. Nauta, legerpredikant der Ned. Herv. Kerk; Ds Mr C. J. Bar te ls te ABathem en Mr A. de Jong te Mijnshee- renland, voor de Vereeniging van Ned. Herv. Kerkvoogdijen; voorts tal van classis- (en ringpredikanten, van wie we noemen: Ds J. Jonker, Overasselt, consulent; Ds K. J. Pop, Hees c.a,; Ds J. W. Nieuwen- Ihuyzen, Nijmegen; Ds H. J. C. Pier- feon, Ressen; Dr W. Coenraad, Beek; Ds H. Kluin, Neerbosch; J. M. S. Bal- jjon, Zetten. In het kerkgebouw bevonden zich voorts hog tal van gemeenteleden, terwijl de pa- 'den gevuld werden met de kinderen van Ide Chr. School* De Rouwdienst Met votum en zegengroet opende Dr G. Smit, em. pred. te Est, die den rouwdienst Beidde, het samenzijn. Gezongen werd Ps. '42 3, waarna de voorganger de laatste [Verzen van Ps. 103 las. God heeft gesproken, aldus ving hij ver bolgens zijn toespraak aan. Dr Smit is niet jmeer. De dienstknecht is geroepen door den Zender. Door Zijn Woord spreekt God nu <tot ons. Op een gedenkdag heeft Dr Smit eens gesproken over den tekst: Bekeert u, want het Koninkrijk der Hemelen is nabij geko men. Deze tekst was het richtsnoer bij al zijn kerkelijk werk. Steeds stond het hem (voor oogen, dat alle menschen bekeerd moeten worden en die zekerheid maakte hem soepel. Alle menschen zijn gelijk. Doch aan den anderen kant was hij zoo vast als leen rots, omdat er een Koninkrijk der Hemelen is. „In het kerkelijk leven heb ik het niet [ver gebracht", zei hij bij zijn zilveren ambtsjubileum, ,4k ben soldaat en blijf sol daat in Heumen". Toen heeft God gezegd: ge blijft soldaat, doch ge zult worden de eerste dienaar van de Kerk. Zoo gaat de glans van dit leven op. God [moet verheerlijkt aan Wien het Koninkrijk toebehoort. Dat moeten engelen en leger machten doch dat moet ook gij, mijn ziel, in dezen moeilijken weg. Ds J. Jonker Azn. te Over en Neder- (Asselt, sprak namens den Kerkeraad van Heumen. Een zwaar verlies trof de gemeen te, want met zeldzame trouw heeft Dr Smit 30 jaar hier gediend. De hoogachting droeg hij weg door heel het land, om zijn gaaf karakter, kunde, wetensdhappelij'ken aanleg. Maar toch bleef hij een eenvoudig dienaar ban een Kerk in de verstrooiing. In zijn ziekte was slechts dit zijn doel: nog weer beter worden om 's Zondags op den kansel staan. In het harnas is hij gestorven. Banden zijn uiterlijk verbroken doch inner lijk versterkt. Namens de Synode Er ls geschied, aldus sprak hierna Ds J. |W. J. Addink te Heeze (N.Br), vice-pre sident der Synodale Commissie, namens dit Jichaam, wat we niet durfden vreezen. De president der Synode ging heen. Er wordt een onuitsprekelijk verlies geleden. De wijze waarop hij de Synode leden wist te leiden en te bezielen was In zekeren zin onovertrefbaar. Het liefst herdenken we hem in zijn eigenaardige peinzende houding, als hij in moeilijk heden verkeerde. Zoo dacht hij aan de Kerk in de groote moeilijkheden waar doorheen hij haar heeft moeten leiden. Als een levend dankoffer heeft hij zich aan den dienst van Jezus Christus ge geven, DsD. denBreems secretaris der Syno dale Commissie, die zeer innig contact met 'den overleden president had, sloot zich hierbij aan met een persoonlijk woord. iVooral de laatste jaren leerde hij hem meer ;en meer kennen en dat beteeken de hier meer en meer waardeeren. Groot was zijn gave van verstand en hart. van geestkracht, ïjver, eerlijkheid, eenvoud en trouw. Altijd Icon men op hem rekenen, op hem, een krachtig man, op wien men steunde. Jammer dat het presidium zo kort duur de, de Kerk had, zoo zeggen wij, veel meer posten profiieeren yap zulk een begaafd mensoh. God zegt het anders. Zijn wegen zijn hooger dan do onze. Prof. Dr Th. L. H a i t j em a, de oudste in dienstjaren van de Kerkelijke hoog leeraren. sprak namens dezen. De over ledene heeft den titel als president met eere gedragen. De wijze waarop hij het hooger onderwijs ter vergadering aan de orde stelde, deed voelen hoe hij dit werk waardeerde. Opbouwend-critisch was zijn werk. waarin hij met groote trouw op zijn post bleef. Hij rust nu in het gebouw dat bij God is, eeuwig in de hemelen. Namens het Prov. Kerkbestuur van Gel derland sprak Ds J. Barbas te Hengelo (G.). De Kerk en de gemeente van Heumen rouwen en het Prov. Kerkbestuur mengt zich in deze weeklacht. Het verlies is zoo ontstellend groot. Er ging als voorzitter leiding van hem uit, er zat iets profetisch in. Ongemeen was zijn wetskennis en onge ëvenaard zijn bekendheid met gansch het ingewikkelde raderwerk onzer kerk. Al kunnen wij hem niet missen. God zet Zijn werk voort. Het woord werd hierna nog gevoerd door Ds H. J. C. Pierson, Ressen, namens de classis Nijmegen; Dr W. Coenraad, Beek. namens den ring; Ds J. L. Nauta, namens de Ned. Herv. Legerpredikanten; Baron v. Boetselaar van Loenen en Wolferen. namens het College van Toezicht op kerkelijke goederen en fondsen; Ds Mr J; C. B a r t e 1 s. namens de Ned. Herv. Kerkvoogdijen: Ds J. Haspels, namens de Kerk van WameJ en Dreumel. Aan het slof van den dienst werd gezon gen Ps. 84 6. Uitgedragen Terwijl het orgel zacht speelde werd het stoffelijk overschot uitgedragen en daar achter rijden zich alle aanwezigen tot den droeven stoet naar den dichtbijgelegen doo- denakker. Een wilde sneeuwjacht joeg over het kleine kerkhof, dat vrijwel geheel gevuld werd met de aanwezigen. De zoon van den overledenne dankte met een kort woord en bad het Onze Vader. Het stoffelijk overschot van een rijk be gaafd menscJi rust op dit stillte dorps- kerkhof. VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen Luchtvervenehlng absoluut gerulschtoos door onze Waldorp» Stroomlijn-Ventilator n.v. Waldorp Ventilatoren Vbnnhm T.laloo» 112289 117610 vereenigde deurenfabrieken n.v. rokln 6 - tel 4)791 - amsterdam 35 m.m. binnendeuren 40 m.m. binnendeuren balkon-, tuin- en keukendeuren voordeuren fineer binnendeuren Vraagt fineer voordeuren catalogus lijstwerk DE ZENDINGSCONFERENTIE TE MADRAS Op 12 Januari zullen de afgevaardigden uit Ned.-Indië naar de Zendingsconferentie te Madras terugkeeren. Op dien avond zal in de Willemskerk te 's-Gravenhage in be perkten kring een informeele bespreking worden gehouden, met de bedoeling te over legden hoe het werk van Madras voor Ned. Indië kan worden voortgezet. Later in den avond zullen openbare bijeenkomsten worden gehouden Ln de Willemskerk en in een der Geref. kerken waarbij de diverse gedelegeer den, resp. in het Hollandsoh en in he«t Ma leisoh, he«t woord zaïllen voeren. In Oc'.ober zal een uitgebreide confe rentie ter voortzetting van de bespre kingen worden gehouden, welke comfe j renitie dan samenvalt met de vergade ring varn de Algemeene Synode. DE SHINTO-VEKEERING I Naar men weet. werd in Korea door de autoriteiten het bezoeken door de schoolkinde ren van de Shinto-kasten gevorderd. Up het bezwaar van de zendingsscholen werd toen door de autoriteiten geantwoord, dat dit be zoeken slechts als een nationale eerbetuiging zou gelden en geen religieus karakter zou hebben. De Roomsch-Katholieke en de Metho distische zending hebben deze officieele Japan- sche verklaring toen aanvaard en hebben zich bij het voorstel neergelegd. Naar wy vernemen heeft de Presbyteriaansche zending beslist geweigerd om dezen weg op te gaan. Zy heeft deswege al haar scholen moeten sluiten en de president van het Vereenigde (Jhristelyke College Pyengyong, Dr. George Mac Gune, heeft zyn ambt mceten neerleggen om naar Amerika terug te keeren. A TOONZALEN Grijpt de helpende hand: „Het Heden, de Toekomst en Wij" door P. W. Scharroo, maakt uw leven tot een gelukkig leven. (Adv.) NED. HERV. KERK Beroepen: Te Waverveen en te Nieuw- poort, ca«nd. P. M. van Galen te Monster. Bedankt: V,oor Hagestein (toea.), H. A. Labrie te Goedereede. EMERITAAT Ds. J. POLHUIJS Naar wij vernemen, heeft Ds. J. Pol- hu ij s, predikant der Ned. Hervi Gein te Stad aan 't Haringvliet, zijn eerste en eenige gemeente, emeritaat aangevraagd tegen 1 April. Op 22 Seipt. 1870 werd Jan Polhuijs te Strijen (O.) geboren. Hij studeerde aan het gymnasium te Doetinohem, aan de Sted. Universiteit te Amsterdam en aan de Rijks universiteit te Utrecht In 1897 candidaat geworden bevestigde Ds. B. Kleijwegt vaa Lopikerkapel hem 12 Dec. van dat jaar te $tad aan het Haringvliet, waar Ds. Polhuijs intrede deed met Hand. 1 8b. Hij ksvam al spoedig in het classicaal be stuur van Brielle. waarvan hij sinds 1912 scriba-quaestor is; dezelfde functies bekleedt hij ook in den ring Sommelsdijk. Van de afd. van het Groene Kruis in zijn woonplaats en van de Vereen, tot steun bij Ziekenhuis- verpleging is Ds. Polhuijs bestuurslid. Voorts is hij 'voorzitter van de Chr.-Hist. Kiesvere niging, bestuurslid van de afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm, penningmeester van het ziekenhuis „Bethesda" te Dirksland en pen ningmeester van de afd. Goeree en Over- flakkee van het Ned. Bijbelgenootschap. Van De Zaaier, de Kerkbode voor Goeree en Ovcr- flakkee is Ds. Polhuijs medewerker. KERKBOUW TE KRIMPEN A. D. T.F.R Naar men ons irneldt, hebben Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Geir.. te Krim pen a. d. Lek thans definitief besloten over te gaan tot den bouw eener nieuwe kerk. Gewacht wordt alleen nog op eenige toestem mingen inzake den bouw. Architecten zijn de heeren Meyschke en d. Meer te Rotterdam. Synodalia der Ned. Herv. Kerk Dit jaar worden door de Synode slechts een drietal reglementswijzigingen aan de kerk voorgelegd. 1 Aan het Reglement voor kerkelijk op zicht en tucht wil men een nieuw hoofdstuk toevoegen betreffende voorkoming of bij leg ging van gedingen. De bedoeling van dit voorstel is, gedingen voor den burgerlijken rechter te voorkomen of te beëindigen, waarin kerkelijke instan- of ambtsdragers als zoodanig partij zou den zijn. 2. Wijziging van en toevoeging aan art. Hl én wijziging van art. 16 van 't Reglement op het Godsdienstonderwijs en Toevoeging een alinea aan art. 25 van t Reglement op de vacaturen. Dit zijn uitgebreider voorstellen van 1937, die de regeling bedoelen van de bevoegdheid van godsdienstonderwijzers en zendelingen. 3. Wijziging van art. 18 van 't Reglement op de Kas tot aanvulling van het Rijkseme- ritaatspensoen. Dit artikel wil de premie verzwaren voor oudere predikanten. Fonds tot Verbetering van de schraalste nredikantstraktementen in de Ned. Herv. Kerk. Het bovengenoemde fonds heeft in het jaar >38 47.194.40 uitgegeven tot vermeerde ring van predikantstraktementen. Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten, waar eigen midde len ontbreken. Dit fonds ontving ook vorig jaar een gift van 750.van H.M. de Koningin. De totale ontvangsten bedroegen 23.581.71. De inkomsten van het Fonds voor nood lijdende keiken en personen in de Ned. Herv. Kerk bedroegen vorig jaar 89.681.94. DAVOS-PLATZ CHR. H0SPIZ BETHANIEN BRAAT-DELFT Centrale verwarming Oliestookinrichtingen Metalen ramen Brandassurantie Maatschappij „WOUDSEND" van 1816 gevestigd te Woudsend, prov. Friesland. Dlrectlet A. H. TROMP ZONEN .Voor verzekering van Kerken en Scholen billijke voorwaarden. ADVIESSTICHTING GEREF. KERKEN Voor finantieele cn economische aangelegenheden Men schrijft ons: In den zomer van 1936 werd door Ds. H. A. Wiersinga van Leiden in de Leidsche Kerkbode een artikel overgenomen uit de Geldersche kerkbode Dit artikel was van de hand van Ds. Chr. W. J. Teeuwen van Heerde en handelde over de vraag of wel licht door concentratie van de brandverze keringen onzer kerken een geldelijk voordeel ten bate der kerken zou zijn te behalen. De lezing van dit artikel in de Leidsche kerkbode was voor eenige Leidsche heeren aanleiding, contact te zoeken met eenige andere heeren ten einde te komen tot oprich ting van een commissie, die het vraagstuk van de brandverzekering nader zou kunnen bestudeeren. Inderdaad kwam zulk een commissie tot stand. De werkzaamheden dezer commissie hebben er toe geleid, dat reeds verschillende kerken hun verzekerin gen door haar tusschenkomst deden verzor gen, terwijl reeds verscheidene kerken heb ben toegezegd bij het afloopen der bestaande overeenkomsten de bemiddeling der commis sie te zuillen inroepen. Nog regelmatig komen aanmeldingen binnen. De commissie is van meening, dat het in het hiuidi'ge stadiium der zaak ge- wensdht is voor de voortzetting van haar arbeid een lichaam van meer blijvenden aard in het leven te roepen. Zij besloot tot oprichting van een Stichting. Gemeend wordt, dat er in onze kerkelijke gemeenschap, buiten de brandverzekering nog andere punten zdjn ten aanzien waarvan de Stichting met vrucht werkzaam zal kunnen zijn. Hoewel nog geenszins plannen bestaan, zou in dit verband gedacht kunnen worden aan het geven van voorlichting bij het sluiten van leeningen, het uitoefenen van ad ministratie en financieele controle, enz. In art. 3 der ontwerp-acte leest men: „Het doel der Stichting is om ten behoeve van de Gereformeerde Kerken zoo in Neder land als in de Koloniën adviezen te verstrek ken op het terrein der financieele en econo mische belangen van bedoelde kerken. Zij kan haar bemiddeling verleenen bij het af sluiten van overeenkomsten, zoo ten behoeve van indiividueele Kerken als wel ten behoeve van meerdere Keiken gezamenlijk. „Het aanvaarden van eigen financieele ver plichtingen, alsmede het loopen van finan cieele risico's ten behoeve dier Kerken zal de Stichting niet geoorloofd zijn." Zij, die alsnog tot de oprichting willen medewerken kunnen zich vóór 15 Januari as. tot den Secretaris van het Bestuur wenden. (Johan de Wittstraat 57, Leiden). Van de Adviesstichting te Amsterdam is de heer W. de Vries Gzn. te Amsterdam Voorzitter en de heer J. A. V a 1 k te Leiden Secretaris. Bestuursleden zijn voorts de heeren A. M. Brouwer, Utrecht, S. BLsma, Amsterdam-C, Mr. G. H. A. Grosheide, Amsterdam-C. J. D. F. van Halsema, Assen. C. van de Linde, Aerdenhout, Mr. L- Lindeboom Czn., den Haas, H. M. van Markusse, Leiden, C. J. van der Maas, Oisterwijk, ir. A. van der Meer, Hillegersberg, F. G. C. Rothuizen. Goes, Ds. Chr. W. J. Teeuwen, Heerde, P. van der Tas, Leiden, J. Wijnbeek, Zwolle, Ds. H. A. Wier singa, Leiden en R. Ynitema, Leiden. Vereeniging voer Calvinistische Wijsbegeerte Kuypers wetenschapsleer =L= ONDERWIJS Dr. E. SLIJPER De gemeenteraad van Utrecht heeft op zdjn verzoek aan dr. E. Slijper wegens het bereiken van de leeftijdsgrens tegen het einde van den huidigen cursus eervol ontslag verleend als conrector en leeraar in de oude talen aan het stedelijk gymnasium. B. ROOSJEN f Na ernstige ongesteldheid is te Amsterdam in het Wil'helmina-Gasthuis overleden op 55-ja-igen leeftijd de heer B. Roos jen, oud-hoofd der Chr. school te Die ver (Dr.). De heer Roosjen was ook voorzitter der A.R. Kiesverg. te Diever. MEJ. M. M. E. C. TYDEMAN t Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 5 jaar overleden meg. M. M. E. C. Tyde- ian, oud-direotrice der gouvernements- meisjes-h.b.s. te Batavia. 40-JARIG BESTAAN CHR. SCHOOL TE HENGELO (G.) Vrijdag 30 Dec. 1938 bestond de Chr. School te Hengelo (G.) 40 jaar. Deze gebeur tenis zal op 5 en 6 Januari a.s. feestelijk worden herdacht. Op 25 Februari 1892 werd de „Vereeni ging tot s/bichting en instandhouding van een School met den Bijbel" door Ds. J. L. Pierson opgericht. Het secretariaat werd vanaf 1897 door den heer J. W. Lubbers waargenomen, die dus ook een jubileum viert. CHR. SCHOOL DELFGAUW Van het voor eenigen tijd door den Raad van Pijnacker genomen besluit tot het ver leenen van medewerking voor de stichting van een Chr. School in Delfgauw zyn eenige ingezetenen in beroep gegaan. Op 31 Januari a.s. zal dit beroep in een vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland in behan deling komen. ONDERWIJSBENOEMINGEN P ij n a c k e r. Geref. School. Tot tijdel. onderwijzer: de heer H. v. d. Hoek te Rotter dam. EEN DUITSCHE SCHOOL TE GELEEN Het staat thans vast, dat Geleen een Duitsche school krijgt. Zij wordt onderge bracht in een gebouw gelegen aan de Groen- De opening zal plaats vinden in de maand April. Behalve de Duitsche kinderen uit Geleen zullen ook die der omliggende ge meenten deze school bezoeken. 25 Febr. a.s. zal de Ned. Chr. Landarbei- dersbond 25 jaar bestaan. Dit jubileum zal op 2 Maart a.s. te Utrecht worden gevierd, waarna op 3 Maart een bijeenkomst zal wor den gehouden met afgevaardigden der afdee- lingen. De bedoeling is dat alsdan een 2000 personen te Utrecht zullen bijeenkomen ter viering van het jubileum van den bond. De afd. Zwolle van den Ned. Chr. Bond van arbeiders en arbeidsters in de Kleeding- industrie en aanverwante vakken zal Vrij dag 13 Jan. a.s, haar zilveren jubileum vie ren; de afd. Leiden op Maandag 16 Jan. eveneens en de afd. Rotterdam op Dins dag 24 Jan. haar 40-jarig jubileum. tïHR. ARBEIDERS IN DE VOEDINGS- EN GENOTMIDDELENBEDRIJVEN De heer Elsinga thans voorzitter Het hoofdbestuur van den Ned. Gentr. Bond van Chr. Arbeiders (sters) in de be drijven van voedings- en genotmiddelen heeft den heer J. Z. Kannegieter te Rotter dam op zijn verzoek op korten termijn ont slag verleend als voorzitter en vrijgestelde van den bond. In zijn plaats is tot voorzitter benoemd de heer Tj. Elsinga te Rotter dam. thans secr. van den bond. In de vac. van bezoldigd bestuurder heeft het hoofd bestuur tijdelijk benoemd den heer Jac. v. S o e 1 e n te Vlissingen, lid van het hoofdbe stuur en voorzitter van de afdeeling Vlissin- gen-bakkers. Naar we vernemen zal de 34e algemeene vergadering van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel Woensdag i7 Mei a.s. te Utrecht worden gehouden. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van drie hoofdbestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren J. Eijkelboom te De Bilt, secr.; W. Belger te Utrecht,,penningm. en A. Meines te Leeuwarden, vice-voorzitter, die zich allen herkiesbaar stellen. Onder presidium van haar voorzitter, Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven te Amsterdam heeft de Verg. voor Calvin. Wijsbegeerte haar 3e jaarvergadering ge houden in Hotel American aldaar. Aanwe zig waren ook vertegenwoordigers van be vriende corporaties, zooals de vereen, voor Thomistische wijsbegeerte en de Chr. Ver eeniging van Natuur- en Geneeskundigen in Nederland. Verhinderd waren de Calvinisti sche Juristenvereniging en do Geref. Psy chologische Studievereniging. Na enkele inleidende woorden gaf de voor zitter het woord aan Prof. Dr. H. Dooye- weerd. die sprak over Jiet onderwerp .Kuyipers wetenschapsleer". Referaat Prof. Dooyeweerd Spr. begon met te wijzen op twee groote gedachtenlijnen in Kuypers wetenschaiope- lijken arbeid: le de hoofdlijn, ontsprongen uit de religieuze grondconceptie van het Cal vinisme. gelijk hij die in zajn beroemde Stonelezingen op klassieke wijze heeft sa mengevat. en de nevenlijn, ontsprongen deels uit traditioneel wijsgeerig gedachten- goed onder de denkers der patristiek en Prof. Dooyeweerd scholastiek, deels uit de moderne wijsbe geerte, die ook dor Gereformeerde theo logen was aangehouden, voorzoover zij aan wijsgeerige grondbegrippen behoefte hadden. Spr. noemt de eerste gedachtenlijn dc reformatorische, de tweede die der school- philosophie. Ze blijken echter onderling niet te ver eenigen en veroorzaken, waar ze in Kuy- per's wetenschapsleer samenkomen, een voortdurende innerlijke spanning en te genspraak. Ook bij Calvijn kan men een soortgelijke divergentie constateeren. Dit gemis is door Kuyper zelf herhaaldelijk gesignaleerd en betreurd. Want een traditie van wezenlijk Calvinistisch wijsgeerig denken bestaat nog niet, en van uit de grondgedachten van het Christendom werd nog nimmer een wijsgce rig stelsel ontwikkeld. Spr. staat dan stil bij de eerste gedachten- lijn, omvattende Kuyiper's rijke conceptie van de pluriformiteit der goddelijke wetten of ordinantiën voor heel het tijdelijke le ven. welke pluriformiteit ook alleen weder in het religieuze, het tijdelijke te boven gaande centrum van het bestaan tot de eenheid van zin der Goddelijke wet samen vloeit. Zij voert hem verder tot de grond- conceptie van de souveredniteit in eigen kring der onderscheiden wetssferen. Voorts is er de diepgravende leer der tweeërlei wetenschap, gevolg van de door werking der antithese in den religieuzen wortel van ons bestaan, alsmede Kuvper's leer van de fundamenteele rol der pistis of guloofsfunctie in het «proces der mensche- lijke kennis. De tweede gedachtenlijn in Kuyper's we- tenschappelijken arbeid ontspringt daaren tegen niet uit deze religieuse «crondeonceptie, doch uit de schoolphilosophie, welker bron nen in de heidensdhe Grieksche oudheid liggen. In deze gedachtenlijn behoort thuis de spe culatieve Logosleer. Deze komt, evenals Kuyper's leer van de momenten en de relatiën in het voorwerp onzer kennis op onloochenbare wijze in strijd met zijn leer van de pluriformiteit en onderlinge onherleidbaahheid der tijdelij ke levenssferen. Terwijl Kuyper zich in Het Calvinisme met kracht verzet tegen de op vatting, welke beproeft het aesthetische ethische en geloofsleven uit een idee af te leiden en hier de stelling iponeert, dat ons intellectueel, ons aesthetisch. ethisch eiï Godsdienstig leven elk over een eigen sfeer beschikken, die slechts in den mystieken, religieusen wortel van het bestaan tot die pere eenheid komen, poneert hij daarente-i pen. zoodra hij de gedachtenlijn der specula* tieve logosleer volgt, dat alle wetmatige re latiën in den kosmos van logisch karakter zijn. Hier dus toch weer de herleiding der andere wetssferen tot de logische. Het is bij beoordeeling van de huidige mepningverschillen dringend noodzake lijk, zich van deze divergentie reken* schap te geven. Na een historischen terugblik op de oor zaken van de machteloosheid van het Christendom op wijsgeerig terrein, herin nerde spr. aan het feit, dat, toen Kuyper zijn Encyclopaedie had gepubliceerd, hij door den kerkeraad van Bedum in 1896 beschul digd werd van afwijking van de belijdenis schriften. Kuyper is daarvoor niet uit den. weg gegaan, maar heeft aangetoond, dat niet de belijdenis, maar veelzins het afbre ken van valsche wijsgeerige opvattingen in het geding was. Ook Calvijn was reeds het zelfde overkomen. De geschiedenis heeft zich in onze dagerï herhaaid. Maar met hetzelfde rustig vertrou wen zullen wij de tegen ons ingebrachte be schuldigingen ontzenuwen en doorgaan iii de door Kuyper met zoo krachtige geloofs overtuiging gewezen weg: Reformati quia reformandi! Na een aangename discussie werd dd drukbezochte vergadering gesloten. Een nieuwe titulatuur bij de Spoorwegen Teneinde den nadruk te leggen op het be* lang van eenige functies onder de stations chefs, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen besloten vier chefs den titel te geven van hoofdstationschef. Hieronder vallen de chefs van het Centraal Station te Amsterdam, die van het Goederenvervoer aldaar, de chef van het goederenstation te Rotterdam en de stationschef van het Cen traal Station te Utrecht. Tevens kreeg de in spectie Amsterdam den naaim hoofd inspectie. Naar wij vernamen is deze benoeming voornamelijk een eere-titel, welke tot uit drukking wil brengen de groote verantwoor delijkheid van de genoemde functionarissen, Naar wij verder vernemen, bestaat bij de N. S. het voornemen, met ingang van 15 Januari as. 48 conducteurs te benoemen in den rang van Mhofdconducteur. Hierdoor zullen worden aangevuld de vacatures, die het vorig jaar, door afvloeiing wegens leef tijd e.d., zijn ontstaan. De S.D.O.A. in een nieuw gebouw Op l Februari zal het geopend worden In het sdhoolgebouw van de dienstplichti ge onderofficieren-administrateur te Mic.de!- burg ontstond gebrek aan ruimte, in ver hand met de uitbreiding van het aantal leerlingen. Daarom werd besloten over te gaan tot de stichting van een nieuw school gebouw. De school, gebouwd op het gemeenteter rein tusschen den Zuidersingel en het Mo lenwater, is thans gereed en zal 4 Februari officieel in gebruik worden genomen. Het schoolgebouw bevat achttien lokalen, ver deeld over twee gewone verdiepingen en een zolderverdieping. Aanrijding met doodelijk gevolg te Leeuwarden Gistkoopman het slachtoffer LEEUWARDEN, 6 Januari. Gistermiddag om vier uur is een bestuurder van een drie wieler, die tegelijk met een vraohtauto een stilstaanden wagen wilde passceren, door de vrachtauto aangereden en tegen den grond geworpen. Met verwondingen aan hoofd en schouder welke zich in den be ginne niet ernstig lieten aanzien, is het slachtoffer, de ongeveer veertigjarige gist koopman S. uit Leeuwarden naar het Bn- nifacius hospitaal vervoerd. Zijn toestand verergerde echter dermate- dat de man in het begin van den avond overleden is. DEN HAAG. 6 Januari. De begrafenis van het stoffelijk overschot van luitenant- generaal E. F. In singer, zal Zaterdag a.s. om 12 uur plaats hebben op Oud Eik en Duinen te den Haag. De stoet vertrekt te half twaalf van het sterfhuis in de Joh. van Oldenbarneveldtlaan 21- Vader hing over de onderdeur. Hij wenkte Kwiebus. Hij moest harder loopen. En Vader keek zoo bly! „Jong, je hebt een zusje gekregen. Ze heet paartje. Ga maar gauw naar den suiker bakker en haal voor vyf centen anljssui- kertjes." Kwiebus .naakte een luchtsprong! Anyssuikertjes was voor hem een reuze- lekkernij. De jongens onder elkaar noemden ze muizekeuteltjes. De pijn en narigheid waren plots ver dwenen. Hij vloog naar den bakker. door Cotoau, 7èe/ceningea wn ffein Kruy 22. 't Was druk in „de Soetekauw". De bakkersvrouw vulde onder eindeloos gebab bel de verschillende mandjes. De één kocht zoete bollen, een ander kra kelingen of tweebak. Kwiebus voelde zich erg gewichtig! De eerste bekende vrouw klampte hij direct aan. „Vrouw Keese, we hebben een poppetje gekregen. Ze heet naar Klaartje-meu. En nou mag ik muizekeuteltjes halen." De VTouwen begonnen te lachen. De dikke bakkersvrouw schudde ervan. Ze hield haar buik vast

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3