SCHILTE De Amerikaansche begrooting voor 1940 SCHUDT UW LEVER WAKKER M0RTH CTATE VRIJDAG 6 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 Aanzienlijke tekorten over drie belastingjaren Landsverdediging en crisis-voorzieningen verslinden schatten! President Roosevelt heeft aan het con gres de begrooting doen toekomen voor het fiscale jaar 19-40. Dit budget wijst 'n deficit uit met aanzienlijke uitgaven voor de landsverdediging. In zijn toelichting zegt de president o.m.: „Wij zijn ons allen bewust van de ernstige verontrustende gebeurtenissen in de buitenlandsche politiek der laatste ja ren. De aard van den modernen oorlog is een zoodanige, dat wij thans de taak. die men vroeger kon uitstellen, tot de oorlog onmiddellijk dreigend was, lang tevoren moeten aanpakken". De president zet cDan in zijn budge- taire boodschap de volgende punten uiteen: le. Gedurende de afgeloopen negen jaar hebben de uitgaven de inkomsten overtroffen. 2e. Het is weikeliijk noodzakelijk, de landsverdediging te versterken. 3e. Het geld der belastingbetalers mag niet uit het raam nodh in zee -worden geworpen. 4e. Geen voorstel inzake de gewone begroeting, welke steeds sluit en de buitengewone begroeting, welke nooit sluit 5e. De inkomsten uit voorspoedige 'jaren moesben wordlen gebruikt, ona de uitgaven in kwade jaren te dekken, 6e. In dit stadium van herstel is het niet verstandüg( de uitgaven sterk te besnoeien of nieuwe belastingen te heffen. 7e. Een matige belasti ngverhooging is ingevoerd, teneinde aan de uitga ven tegemoet te karnen. Het tekort voor het belastingjaar 1939 .Wordt geraamd op ongeveer 3.972 millioen dollLar. De inkomsten worden geraamd op 5520 millioen en de uitgaven op 9.492 millioen. Voor 1940 worden de inkomsten geraamd op 5.609 millioen dollar en de uitgaven op VICTORIA- WATER verhoogt Uw GEZONDHEID 8 995 millioen. Bij de uitgaven voor 1940 is voorzien in ruim 1.319 millioen voor de landsverdediging, dus ruim 319 millioen meer dan in het programma van 1939, nl. 99 jmiMoen voor het voortzetten van het bestaande programma en 210 millioen voor ©en nieuw programma ten bedrage van 500 millioen dollar, dat later zal worden ingediend. Andere uitgaven omvatten 2266 millioen voor herstel en leniging van nood, waar van 1750 voor de „Works Progress Admi nistration". de „Naitdonal Youth Admini stration" en de „Farm Security Administra tion". De totale uitgaven voor het belastingjaar, dat geëindigd is op 30 Juni 1938, uitgezon derd de aflossing van die schuld en de uit gaven, welke wordlen bestreden uit de in komsten der posterijen, bedroegen 7625 mil lioen dollar, de inkomsten bedroegen 6241 millioen, zoo dat het tekort 1384 millioen beoroeg. De grootte van de openbare schuld zal op 30 Juni 1940 vermoedelijk 44.457 mdJlioen collar bedragen. Roosevelts budgetalre boodschap De budgetaire boodschap van den presi dent wijst evenals zijn boodschap met be trekking tot dien staat, op de noodzakelijk heid, het nationale inkomen te vermeer deren. Roosevelt is van meening, dat een groot deel van de uitgaven voor de lands verdediging in een speciale categorie op tijdslij kien grondslag worden geplaatst. Hij voegde hieraan toe, dat er een zekere cri- tiek wordt geleverd op de wijze, waarop de regeering in de (begrooting uitgaven "op neemt voor ontwerpen, welke zichzelf liqui deeren of andere kapitaalsbelegging, welke cie welvaart van het land vergroot. r -esddient Roosevelt verklaarde verder, dat veel van de uitgaven van zijn regeering blijvend voordeel zullen afwerpen. Het geld der belastingbetalers wordt niet over den balk gegooid, doch er worden werkelijk waardevolle dongen voor gekocht. Een groot deel van het tekort is omgezet in tastbare aanwinsten voor de nationale welvaart en het overschot is belegd in het bewaren van nnensoh olijke hulpbronnen. Hij acht geen oent verspild. Een jaar geleden heeft de president aan bevolen door middel van werkverschaffing en andere middelen de dalende lijn van het bedrijfleven omhoog te leiden. Dit pro gramma heeft aanmerkelijk bijgedragen in de bestaande opwaartsdhe beweging van het economische leven en hij voelt, dat zoo wel zakenlieden, als boeren en werklieden, alsook werkloozen recht hebben op de ver zekering. dat dit programma niet zal wor den beperkt, noch door arbitrage, noch door geweld. RoosevéH is van meening, dat hij het in zicht van de meest vooruitziende economen weergeeft, wanneer hij zegt, dat het niet verstandig zou zijn, de uitgaven te zeer te beknotten, of drastische nieuwe belastingen op te leggen in dit stadium van hersite], ooch in verband met de uitbreiding van het programma der bewapening en die be talingen aan den landlbouw, kunnen de be lastingen wel een weinig worden opgevoerd. De presiidlent raadde verder het congres aan, de veelzijdige belastingen op de inkom sten, welke in Juni en Juli a.s. ten einde loopen, te verlengen en het drie-cents post- tarief te handhaven. Afgezien 'van de fondsen van de ,j\Voik Progress Administration", wel ke bijna zijn uitgeput en welke on middellijk angrijipen van het oongres moedig maken, zijn de grootste be dragen voor 1940 uitgetrokken voor de vloot, nlL 720 millioen, voor het leger, waarbij inbegrepen het beiheer van het Panamakanaalnl. 515 mil lioen en den landlbouw. nl. 705 mil Hoen. Voor die landsverdediging wordt ln totaafl uitgetrokken 1609 millioen dol lar. Hiedbij is inbegrepen het pro gramma van 500 millioen, waarvoor voor het komende jaar slechts 210 millioen zal worden gebruikt en 290 millioen in reserve zal worden gehou den. Voor 1940 wordt voorzien in een uitgave van 1319 millioen, dit is het totaal van 1609 millioen, verminderd met die reserve van 290 millioen dol lar. Roosevelt vroeg een verhooging van 99 millioen voor de gewone uitgaven voor leger en vloot, bestemd voor zuiver militaire doel einden. Voor de vloot kreeg hij 667 mil lioen dollar, een verhooging van 92 millioen. Verder stelde hij voor, dat de fondsen, be schikbaar voor het bouwprogramma der marine, met 115 millioen zullen worden verhoogd tot 270 millioen en dat 74 millioen te>r beschikking zal worden gesteld van de tm ari nelaich tvaart, 3>e president zette uiteen, dat in 1940 de bouw van twee slagschepen is voorzien en dart een uitbreiding van de luchtvloot der marine met 93 toestellen reeds is toegestaan. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. "V tt—vue." u °P?eoiaxen. U raakt .....opt. Uw lichaam la vergiftigd en U bent humeurig, .pelt U ellendlB eu liet Sue. .cmb.iSl »;SieJïES™,d*ele"ön Slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrü te doen stroomen en U tuit weer f!' zi3n* 0nschadelljk, plantaardig, zacht, on- tfïiïihf J?m- gal te doen 8tro°men. «WtafSS LeVerplUetjM bü «Potheker. en Had rheumatiek in al haar gewrichten Doet thans haar werk weer met gemak Deze vrouw kreeg een hevige aanval van rheumatische pijnen, die zich uitbreidde over al haar gewrichten. Zij schrijft: „Ik acht mij verplicht alom luid de verdiensten van Kruschen Salts bekend te maken, daar het mij verloste van een ernstigen en hardnekki- gen aanval van rheumatische pijn. Ik had het in mijn mjjr. beenen en knieën en dit breidde zich later uit tot in alle gewrichten van mijn lichaam. Dit duurde 13 weken; toen moest ik naar bed. Daarna raadde men mij aan, Kruschen Salts te gaan gebruiken en vóórdat ik de tweede flacon leeg had, kon ik mijn gewone werk weer doen." Mevr. I. D. Rheumatische pijnen zijn het gevolg van onvoldoende werking van Uw afvoerorga- nen, waardoor zich allerlei schadelijke afval stoffen, zooals urinezuur, dat de oorzaak kan zijn van de rheumatische pijn, ophoopen. Kruschen Salts spoort lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen regelmatig worden verwijderd en Uw pijnen zullen afnemen, om tenslotte voor goed te verdwijnen. Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. (Adv.; E«n totaal van 3000 vliegtuigen moet wor den bereikt De begrooting voorziet even eens in het werven van 5500 recruten voor de marine tot een totaal van 113.000. Voor de gewone begrooting voor het legei stelde Roosevelt 442 mil Hoen dollar voor, een verhooging dius van bijna 7 millioen, waarbij 2% millioen voor de versterkingen aan het Panama-kanaal. Verder stelde Roosevelt voor, nog eer half millioen extra ter beschikking te stel len voor het bouwen van een bestuurbaar luchtschip, waarvoor het congres reeds 3 miilliioen heeft goedgekeurd. Roosevelt gaf geen nadere uiteenzetting van de nieuwe belastingen, dooh stelde voor de „Nuisance Levies", welke 30 Juni zouden afloopen, te verlengen. Het verzoek am 500 millioen extra voor de landsverdediging, zal begin volgende week door Rooseveilt aan het congres wordlen gedaan. Men verwacht, dat hij dan een nadere uit eenzetting zal geven van de plannen tot versterking der landsverdediging. EEN DON-KOZAKKEN-CONGRES TE PRAAG Bespreking van politieke richtlijnen Vandaag wordt te Praag een congres- geopend van uitgeweken Don-kozakken, o.l.v. hun Ataman, generaal Popoff. Doel van deze bijeenkomst is, de poli tieke richtlijnen voor de bevrijding van het Kozakkengebied uit de macht der communisten uiteen te zetten. De Ataman van de kozakken van den Don, generaal Popoff, heeft den vertegenwoor diger van Havas te Praag verklaard: „Tk ben niet de leider van een politieke partij, doch de leider van een geheele natie. Ik ben leider van een volk van meer dan 15 mil lioen menschen, dat woont tusschen de Oekraine en den Kaukasus, tusschen de Zwarte Zee en de Kaspische Zee. Mijn doel is, opnieuw den onafhankelij- ken staat der kozakken in 't leven te roepen en de grondwet, welke in 1918 is aanvaard door de kozakken, in te voeren. Het eerste artikel van deze grondwet ver klaart, dat het gebied, bewoond door de kozakken, souverein en onafhankelijk is, ge regeerd door een Ataman en een raad van kozakken. Ons eerste doel is het gebied der kazakken te bevrijden van de communistische heer schappij. In dezen strijd kunnen w?j niet alleen staan en daarom wollen wij goede betrek kingen onderhouden met al onze anti-com munistische buren- in het bijzonder met de Oekrainers, met wie wij in 1918 een verdrag hebben gesloten. Ik weet, dat op het oogenblik onze meest rijke gebieden door de Oekrainers worden opgeëischt, o.a. het Donau-bekken. Ik geloof evenwel, dat wij inzake de grenzen met hen tot overeenstemming zullen kunnen komen, cup grond van het verdrag van 1918, waarhij het Donbass-bekken aan den kozakkenstaat werd afgestaan. Onze betrekkingen tot het buitenland? Ik weet, dat wij alleen ons vaderland zullen kunnen bevrijden, wij zullen op niemand kunnen rekenen. Wanneer wij evenwel een maal sterk zijn, dan zullen anderen ons bondgenootschap zoeken. Chamberlains reis naar Rom" In diplomatieke Engelsche klingen blijft men verklaren, dat in overeenstemming met de door de Fransche regeering uitge sproken wenschen. de Britsohe regeering niet alleen geen berniddelingsactie tusschen Parijs en Rome in de kwestie der Italiaan- sche eisohen zal ondernemen, maar vooral zich niet zal leenen tot een Italiaansche ma noeuvre, aie er uit zou bestaan. Chamber lain tot tolk of pleitbezorger te maken van een Romeinsche these, hoe gematigd die ook moge zijn. Men geeft te kennen dat Chamberlains streven vooral de Spaansahe kwestie zal be treffen en de noodzakelijkheid van een te rugtrekking varn vrijwilligere en van oor logsmateriaal. Hij zou met nadruk wijzen op het feit, dat een opheffing der buiten landsche inmenging het zekerste middel zou zijn om een nuttige hervatting van de Fransch-Italiaansche onderhandelingen mo gelijk te maken. Chamberlain en Halifax hebben, naar m^n meent, ook van gedachten gewisseld over den toestand in het Verre Oosten en de be dreiging der Britsohe belangen. De moge lijkheid van een economisch optreden in een reeds eerder aangeduiden vorm zou be sproken zijn, maar een onmiddellijke actie kan niet verwacht worden. Andere leden van het kabinet, die betrokken zijn bij dit probleem, zullen hierover later geraadpleegd worden. Daladier scheidt van Tunis Thans nog bezoek aan Algiers De Fransche minister-president D a 1 a- lier heeft gisteren* alvorens Tunis te ver laten, o.a. nog een bezoek gebracht aan de stad Sfax. en aan de ruïne van het Colos seum van El. Djem, het grootste Romein- sche amiDhitheater, dat nog beter bewaard bleef dan dat van Rome. Evenals overal elders reeds het geval was, had de bevolking ook hier de stad met pal men en vlaggen versierd, terwijl zij den heer Daladier een bijzonder geestdriftige ont vangst bereidde. Toegesproken door den Caid van de stad wist Daladier ook hier weer woorden te vinden om van zijin ontroering voor de uiter mate hartelijke ontvangst blijk te geven. Te Sfax trokken troepen aanhangers van de Arabische nationale beweging in langen stoet voorbil den minister-president, terwijl rij groote spandoeken met zich voerden, waarpp te lezen stond: ..Leve Daladier". In den namiddag reikte de heer Daladier een nieuw vaandel uit aan een pas gevormd regiment tirailleurs. In den avond bereikte hrij Bizerta, waar hij zich aan boord begaf van de „Foch", on een bezoek te brengen aan Algiers. De totaile indruk van het bezoek van Dala dier aan Tunis is. dat de geheele bevolking in voorbeeldige eensgezindheid en in vol komen aanhankelijkheid haar trouw aan de Fransche vlag heeft vernieuwd. De Britsche spionnage in Spanje Echtpaar Golding in de gevangenis De Engelsche minister van buitenlandsche zaken Halifax heeft aan de Briitsche am bassade te St. Jean de Luz opgedragen, een onderzoek in te stellen naar alle omstandig heden, verband houdende met de beschuldi gingen, welke door de rechlsche Spaansche autoriteiten zijn geuit inzake onjuiste ge dragingen door Britsche ambtenaren, em ploye's en anderen te St. Jean de Luz, San Sebastian of Burigos. De waarnemende Britsohe agent te Bur gos, Jerran, heeft opnieuw instructie gekre gen er bij de redhtsche autoriteiten op aan te dringen, dat deze mededeeling doen van het geen Golding ten laste wordt gelegd en van het bewijsmateriaal tegen hem en zijn echt- genoote, en toestemming te vragen, om zich met Golding in verbinding te stellen. Jenran heeft reeds verslag uitgebracht over rijn eerste contact met de rechtsche autoriteiten, dat verre van bevredigend zijn geweest. Men meent te weten, dat Golding en zijn vrouw thans in de militaire gevangenis te San Sebastian zijn opgesloten. Praag stimuleert Joodsche emigratie De Tsjechoslowaaksche bladen melden, dat tienduizend Joden, emigranten en an deren, It jecho-Slowakije zullen moeten verlaten krachtens een bes issing der regee ring, die heeft onderhandeld over vrijen toegang voor de Joden tot Zuld-Amerika. De bladen voegen hieraan toe, dat deze maatregel slechts de eerste étappe ls op den wpg naar Jir-t elimineeren van vreemd' elementen in Tsjecho-Slowakije. De autoriteiten hebben doen weten, dat zij sedert het begin van het jaar 50.000 pas poorten hebben afgegeven aan menschen, aie het land wenschten te verlaten. Dit aantal is veel hooger dan dat van andere jaren. Japan staat tegen over een critieken toestand Nieuwe minister-president doet een beroep op de natie „De tegenwoordige aangelegen heid is uiterst dringend... Na de eerste vergadering van 't nieu we Japansche kabinet heeft minister-pre sident Hiranoema een verklaring af gelegd, waarin hij o.a. zeide: „Het is nauwelijks noodig te vennel- den, dat Japan staat tegenover een kri tieken toestand, die zijn weerga niet heeft in de Japansche annalen en het is geen gemakkelijke taak- dien te boven te komen. Ik geloof echter stellig- dat het niet onmogelijk is, deze moeilijkheid te over winnen, wanneer regeering en volk zich slechts hecht aaneensluiten onder den keizerlijken invloed en volledig ruimte geven aan den traditioneel en geest. De geschiedenis toont, dat de Japan sche natie tot dusverre iedere nationale crisis beantwoord heeft met hechte een heid en duidelijke solidariteit en dat zij de nationale structuur met haar be wustzijn verder versterkt heeft De tegenwoordige aangelegenheid is uiterst dringend en eischt een verdere eenheid cn solidariteit der natie. De algemeene politiek van het nieuwe kabinet zal te gelegener tijd worden gepu bliceerd. Intusschen echter is het onnoodig te zeggen, dat de algeheele nationale hulp bronnen geconcentreerd behooren te worden ter bereiking van het doel der Japansche expeditie in China. Wat de beëindiging betreft van het Chi- neesche incident, zal het nieuwe kabinet de onveranderlijke politiek voortzetten, welke door den keizer is goedgekeurd. Het nieuwe kabinet heeft ook besloten, alle reeds opgestelde programma's ten uit voer te leggen en heeft zijn taak aangevan gen in overeenstemming met deze onver anderlijke politiek. Ik bén diep onder den indruk van de angstvallige zorg, die door de natie besteed wordt aan het verrichten van haar plicht als volk achter de kanonnen, waarbij zij zich de ontberingen en nooden, die geleden worden door de expeditietroepen in China, voor tien geest houdt en bereidwillig de on gemakken verduurt, die de crisisorganisa tie van haar land begeleiden. Onder de huidige omstandigheden ben ik vastbesloten, mijn best te doen, om de moei lijkheden te boven te komen, waartegenover Japan zich geplaatst ziet, met grooten moed en hoop- in samenwerking; met de geheele natie en ter uitvoering van de keizerlijke wenschen", Koffieschaarschte in Duitschland In de kringen der detaillisten wordt ver nomen. aldus de Uuitsche correspondent der N.R.Crt., dat hun gedurende dit jaar slechts de helft van de hoeveelheid koffie zal worden verstrekt, welke zij in 1937 hebben omgezet. Men bedenke hierbij, dat in Duitschland de thee naast de koffie een veel geringere plaats inneemt dan in Nederland, om van Engeland niet te spreken. De beperking van-het gebruik van koffie tot de helft zou dus een belangrijke verandering in de dage- lijksche levensbehoeften van het grootsto deel der bevolking teweeg brengen. Of het echter geheel zoover zal komen, moet nog worden afgewacht. Maar een aanzienlijk, beperking staat stellig; voor de deur. Beek bezoekt Hitier De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck, die van Monaco op doorreis was naar Warschau, heeft daarbij „en pas sant" een bezoek aan H i 11 e r gebracht in diens Berehtesgadensche landhuis. Ofschoon omtrent hun onderhoud, hetwelk drie uur duurde, een officieuse mededeeling is gepu bliceerd, geeft deze geen enkele aanduiding van de onderwerpen die besproken zijn. Men neemt aan, dat de Oekraine onder de aan geroerde ploblemen was, en heeft den in druk, dat deze kwestie nog in een emibryo- nisch stadium verkeert Er is nog gppn waarneembare poging gedaan om het Duit- sche volk „van de Oekraine bewust" te ma ken. Onder de andere problemen, die bespro ken kunnen zijn bevinden zich de kwestie der Joodsche vluchtelingen in Polen, de minderheden en Danzig. I AMERICAN «/CIGARETTES] De Spaansche burgeroorlog BARCELONA MELDT VERLIEZEN VAN BETEEKENIS Borjas Blancas en Artesa in rechtsche handen Het ministerie van defensie te Barce lona deelt mede: „Aan het oostelijk front heeft de zeer zware druk door den vij and uitgeoefend, ons genoopt Artesa de Segre en Borjas Blancas te ontruimen. Wij hebben energiek weerstand geboden aan de hevige aanvallen der Italiaan sche divisies. In Estramaduro hebben wij het vijandelijke front doorbroken in den sector Valsequillo. Daarbij werden door ons vele krijgs gevangenen gemaakt, veel oorlogsmate riaal veroverd en den vijand groote verliezen toegebracht Door de verovering van Borjas Blancas, een plaats van 6000 inwoners, bevinden dö recihtscihen zich tihans op de hoofdwegen, die naar het hart van Catalonië leiden, nl, op den hoofdweg LeridaSeo de Urgel, bij Artesa de Segre en op den hoofdweg Lerida Tarragona te Borjas Blancas. Dit heeft de nationalisten 10 K.M. dichter bij den hoofdweg Lerida—Barcelona ge bracht. De bezetting van dezen hoofdweg zou de ineenstorting beteekenen van het republikeinsohe front ten Zuiden van Lerida naar Balaguer. Reus met ongeveer 40.000 in woners is slechts op een afstand van een' paar dagmarschen daarvan verwijderd. De rechtsdhen hebben Cervia en Albi ten Zuid-Westen van Juncosa bezet, alsmede het dorp Tudeta de Segre ten Zuid-Oosten van Artesa de Segre. Zij bereikten de hoogten: van Genis. Men sohat dat de republikeinen aan het Catalaansche front 40.000 dooden en gewonden hebben verloren. Deze schatting is gebaseerd op mededeelingen van gevange nen en van de nationalisten, die belast zijn met het begraven der gesneuvelden. Roosevelts congresboodschap Chamberlain ls erover voldaan In een verklaring naar aanleiding van Roosevelts Congresboodschap zeide Cham berlain gisteravond „Niemand die belast is met zware regeei rinsverantwoordelijkheid, kan niet onder den indruk gekomen zijn van de plechtige woorden, waarmede de president der Ver* eenigde Staten de gekozen vertegenwoordig gers van het Amerikaansche volk heeft be* groet. Op deze eilanden, waar men zoo duide* lijk inziet, dat wij slechts door vrijheid eö vrede de zegeningen, waarvoor wij genera ties lang hebben gezwoegd, voor ons zelf en- voor hen, die na ons komen kunnen hopen te behouden en uit te breiden, worden do gevoelens, welke door den president tot uiting gebracht zijn, verwelkomd als een nieuw bewijs van de vitale rol van de Amerikaansche democratie in de wereld* aangelegenheden en van haar toewijding aan het Ideaal van geordenden mensche- lijken vooruitgang". Geniet voortaan van Heerlijke KOFFFIE en vraagt Uw MOKKA MELANGE 45 cent EXTRA MELANGE 35 cent HUISHOUD MELANGE 25 cent GOEDKOOPE KOFFIE 18 cent „Jullie denken altijd ook het eerste aan elkaar", had Truus toen gezegd. Ze wist soms zelf niet, hoe ze het vond bij tante Greet. Van oom Chris hield Truus veel. Ze kon heerlijk met hem kibbelen over allerlei onderwerpen en ze verbaasde zich, zooveel als oom overal van wist. Ook over de geestelijke dingen kon ze met oom Chris wel praten. Met moeder had ze den laatsten tijd ook wel eens wat vertrouwelijker gespro ken. Maar vroeger, toen vader leefde, werd daar nooit over gerept, of het moest onderwijzend-bestaffend zijn. Soms zocht ze iets op uit den Bijbel, wat haar onverklaar baar voorkwam. Dat zou oom ook wel niet weten, dacht ze dan. Maar Chris volgde de vaste lijnen van zijn innerlijk geloof, en bracht het schijnbaar onbegrijpelijke in het goede verband. Om half vijf liet Truus zich behaaglijk in een grooten stoel zakken bij tante Geertrui. „De juffrouw is nog niet thuis, maar ze zal wel zoo ko men", vertelde de gedienstige van tante Geertrui. „O, ik wacht wel hoor, heb je thee?" vroeg Truus. ,,'k Breng het U zoo", antwoordde ht meisje beleefd, en verdween weer. Even later kwam tante Geertrui. „Zoo ben je er al?" be groette ze haar nichtje. „Is Miep niet meegekomen?" voegde ze er meteen aan toe. ,,'t Is toch Maandag, tante, dan heeft Miep toch geen tijd". „Ja, dat is zoo, maar ik had een cadeautje voor haar. En ik dacht, dat ze wel even komen zou". „Dat kon Miep toch niet weten, tante. En waarom bent U gisteren niet geweest?" „Och kind, het is daar al zoo druk. En ik ben nou een maal eenzaam, laat dat maar zoo. het is wel goed zoo", zei Geertrui mat. „Kan jij het wennen daar?" „Och ja! en Donderdag komt Moeder weer. Het is wel vaak druk, maar toch wel erg gezellig. Wat heeft U voor Miep gekocht?" vroeg Truus nieuwsgierig. „Kijk maar". Tante Geertrui reikte haar een doosje over waarin een beeldig zilveren armbandhorloge lag. „O tante, wat eenig, wat zal Miep daar blij mee zijn." „Denk je?" vroeg Geertrui, en voegde er aan toe: „Zouden haar vader en moeder het haar gunnen?" „Dat geloof ik zeker wel, tante. Ik geloof, dat ze het alleen wel eens naar vinden voor de andere kinderen, dat U Miep zoo voortrekt. Of eigenlijkaarzelde Truus „Wat eigenlijk?" vroeg Geertrui. „Ja, ehdat U alléén van Miep wat notitie neemt." „Hebben ze dat gezegd?" vroeg Geertrui merkbaar ont stemd. „Nee, gezegd niet", verdedigde Truus nu ongewoon heftig haar oom en tante, „maar dat merken we toch allemaal". „Laten we maar gaan studeeren", brak Geertrui het ge sprek af. „En neem jij het cadeautje voor Miep maar mee." Truus was blij, dat tante Geertrui van onderwerp veran derde. Toch keek ze heel verwonderd, toen tante Geertrui, achter de piano gezeten nog opmerkte: „Ik mag Greet en Chris ook wel, Truus, Maar je bent nog jong, je kunt niet weten wat er in iemand omgaat. De moei lijkheden van anderen zijn toch nooit te begrijpen." Truus antwoordde niet, maar begreep, dat er achter deze woorden van Geertrui wel een groote eenzaamheid en ver driet moest schuilen. Zou het alleen om het verlies van Oma zijn, dat ze verdriet had? Ineens draaide Truus zich om, en sloeg spontaan haar arm om Geertrui's hals. „Tante, ik was soms ook zoo vreemd, zoo raar. Ik was ook altijd alleen." En, alsof dat samen-alleen zijn haar nader bracht, vroeg ze: „Tante Geertrui, laten wij Donderdag samen moeder gaan halen". Even aarzelde Geertrui. Ze had Marie na het sterven van Hendrik alleen een brief geschreven. Of haar brief Hendrik bereikt had voor zijn dood wist ze niet. Truus had over dat angstige geheim van moeder en haar nooit met tante Geertrui gesproken. En nu opeens die vraag. Mét Hendrik samen, buiten Marie om, had zij finan- cieele belangen gehad, waren er dingen gebeurd, die oorzaak waren dat Marie en Truus bijna onverzorgd achterbleven. Nog aarzelde Geertrui. En alsof Truus de gedachten van haar tante raadde, voegde ze er aan toe: „Moeder wéét, dat U met vader geldkwesties had. Maar moeder heeft alles ver geven, aan vader allang en aan U ook." Toen boog Geertrui even het hoofd, en de sterke schijnbaar door niets te ontroeren Geertrui snikte, snikte als een klein kind. HOOFDSTUK XX Weer was het voorjaar. Marie Staalberg was hersteld naar huis gekomen. En het leven ging zonder veel gebeurtenissen een gewonen gang. Chris had vrij geregeld .wrk, en Marie Staalberg was nog steeds bij Jacob en Clasine in huis. Door het bijwerken van leerlingen had ze een bescheiden inkomen. Heerlijk was haar thuiskomst geweest, en met een groot geluksgevoel had ze voor het eerst waarlijk Kerstfeest ge vierd in den grooten kring van haar familie. Alleen Geertrui! had ontbroken. Wèl zond ze dien Kerstdag een heel royale tractatie voor allemaal. Langs een der landwegen loopt Miep vam Dorssen en naast haar Karei Zeebergen. Samen gaan ze, ver van de huizen der stad. 't Is een mooie, warme voorjaarsdag geweest, en 't is heerlijk buiten. 'n Auto suist langs den hoofdweg, 'n hond blaft ergens, maar het is alles zoo ver. Hoe is het gekomen, dit wonderlijke in haar leven? En Miep voelt het, dezen avond zal het nóg anders zijn. Samen gaan ze, ver vam de huizen; als ze loopen, hoeven ze bijna niet te praten, alles is goed nu, alles weten ze van elkaar Even na Nieuwjaar was het gekomen, dat heel wonderlijke. Op een kouden avond in Januari werd er gebeld, en een warme jongensstem riep onder aan de trap, of Truus Staal berg thuis was. Miep had open getrokken en liep naar be neden. Net stond ze den jongeman uit te leggen, waar Truus nu woonde, toen vader thuis kwam. Vader scheen den jongen te kennen, want hartelijk stak hij de hand uit en vroeg: „De zoon van dominee Zeebergen, is het niet?" „Ja, dat ziet U goed. Ik ben met vacantie over, 'k Studeer ook voor dominee. En nu had ik voor Uw nichtje, die met de Kerstdagen toch hier woonde, wat geleende boeken terug te brengen"* Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2