IETS OVER TAPIJTEN N ieu we Breisteken Stekeligheden K&G „VAN EN VOOR DE VROUW' UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN s-7 JANUARI 1939 B De machine heeft hier het handwerk met verdrongen I vloerbedekking zoo'n belangrijk onder deel van onze inrichting is. Eigenaardig, omdat men vaak niet eens weet, wat er ligt op den grond in de kamers van menschen, die we toch meer dan eens bezoeken. Doch daarom toch waar! Denk u eens in, dat u verscheidene meube' len uit uw zitkamer verwijdert. De kamer wordt dan ongetwijfeld leeger, maar kan ook dadelijk met eenige handigheid weer gezel lig worden gemaakt, vaak zelfs zoo, oogenschijnlijk niets gemist wordt. Maar neem nu eens het karpet weg! Opeens is de kamer ongezellig, zij heeft de intieme sfeer verloren. Mooie meubelstukken kun nen het gemis aan vloerbedekking niet ver goeden. Ook al hebben we uitstekend meu bilair, het ontbreken van een goede bedek king voor den grond geeft het onbehaaglijke gevoel van schoonmaak of verhuizing. Aan dit onderdeel van de stoffeering moet dan ook zeker de noodige aandacht worden geschonken. Door een goede keuze in dezen wordt het aanzien van het interieur in sterke mate verhoogd. In den tegenwoordigen tijd ziet men groeiende neiging naar het moderne, een voudige patronen, in rustige kleuren uitge- Men behoeft heusch geen modern huis of een moderne inrichting te hebben om een dergelijk kleed met succes te kunnen r leggen. Het geheel kan toch zeer harmonisch worden. Onze Nederlandsche industrie brengt smaak volle handgeknoopte tapijten in den handel, vaak effen van tint, met een relief gescho ren dessin, waardoor een prachtige scha duwwerking ontstaat. Uit Britsch-Indië worden op 't oogenblik dikke, met de hand geweven tapijten inge voerd, waarvan de teere pasteltinten het Buitengewoon goed doen. Maar moeders van gezinnen met kleine kinderen doen beter zich aan deze nieuwig heden niet te wagen, want besmettelijk zijn deze kleeden zeker! En het materiaal van ons huis moet altijd practisch zijn, want anders zijn de teleur stellingen vele. Is het niet typisch, dat de machine bij de tapijt-industrie het handwerk niet heeft weten te verdringen? Nog altijd wordt het handgeknoopte weefsel verkozen boven het mechanisch vervaardigde. Ooh, eigenlijk is het zoo goed te begrijpen. In dit verband schieten ons in eens te bin nen de woorden, waarmee we een moeder liaar dochtertje hoorden troosten, dat ijverig bezig was aan een fijn en moeilijk hand werkje en toen ontdekte, dat ze een heel eind terug een fout gemaakt had: „Laat maar rustig zitten. Het is juist mooi Dan kunnen de menschen tenminste zien, dat het echt handwerk is. De machine kan nu maal geen fouten maken:" Dit moge voor echte dameshandwerkjes niet geheel juist gesproken zijn, voor vloerklee- den geldt inderdaad, dat kleine foutjes de bekoring van het geheel kunnen verhoogen. De moderne weefstoel van de fabriek met haar honderden metalen handen knoopt met feillooze nauwkeurigheid de fraaiste patro nen, ja zoo'n geweldige machine stopt zelfs al by het minste of geringste foutje. Doch hoe kunstig dit machinaal maken van tapijten ook is, steeds is men afhankelijk van be paalde maten, bepaalde teekeningen, en be paalde kleurveraeenngen. De machine kent niet een slecht gebouwd getouw, zooals de Oosterlingen vaak gebrui ken, waardoor de onregelmatige en scheeve vormen der Oostersche tapijten ontstaan, die een eigen bekoring geven maar voor een modern interïeui minder geschikt zijn. Maar afgezie van deze wel zeer in 't oog loopende fout, die natuurlijk niet steeds een mooi resultaat geeft, is het handgeknoopte weefsel altijd levendiger. Dat kan ook niet anders, want met de hand wordt geknoopt, met de hand wordt de inslag aangeslagen en met de hand wordt geknipt. Met name door dit met de hand knippen, komen materiaal en kleuren het meest tot hun recht. Meestal zijn handgeknoopte tapijten ook beter dan de machinaal gewevene. De kwa liteit van een met de hand gewerkt kleed hangt af van het aantal knoopen, dat het per vierkante decimeter telt. Dit loopt uiteen van 144 tot 2500 knoopen gewoonlijk, maar grootere getallen komen ook voor in de kost bare soorten. De klassieke Perzische tapijten Vertoonen buitengewoon groote getallen. Zoo crdt te Weenen een beroemd zijden jacht- tapijt bewaard, dat 127.000 knoopen telt per vierkante decimeter. Blijkt handknoopwerk alzoo vele voordeelen te bieden, dan is ook te begrijpen, dat meisjes jonge vrouwen (maar ook oudere) die over voldoende vrijen tijd beschikken en over een niet al te schrale beurs want goedkoop zijn zulke handwerken niet! zich aai de vervaardiging van een vloerkleed, ge woonlijk een Smyrnatapijtje, zetten. Het i: een aardig, animeerend werk, dat leuke resultaten oplevert. Een onbereikbaar ideaal blijft de steeds prijzige handgeknoopte vloerbedekking voor vele vrouwen, ook al sparen ze er jaren voor. Maar daarom niet getreurd! De tijden zijn voorbij, dat men onmogelijk voor weinig geld iets sterks, dat tevens goed was, kon krijgen. Wie niet v*eel te besteden heeft en toch het interieur eens wat wil opknappen door op den grond iets nieuws te leggei vooral in de Januari-maand de maand bij uitnemendheid voor koopjes een goe den slag kunnen slaan. De keuken van het gerestaureerde paleis te Soestdijk. De nieuwe vleugel van het paleis (waarvan de inrichting een deel is van het huwelijksgeschenk van het Neder landsche volk aan het Prinselijk Paar) wordt deze week in gebruik genomen. Ongevallen in huis In menige huishouding gebeuren vele onge vallen, die door meer oplettendheid voor komen hadden kunnen worden. Zeer vele ongelukken ontstaan nog steeds door vuur en daarom zal de huisvrouw haar kinderen en óók haar gedienstige steeds op de verschillende gevaren die dreigen, moe ten wijzen. Benzine is een zeer licht ont vlambare vloeistof, waarmede uiterst voor zichtig dient te worden omgegaan en die feitelijk niet in de huishouding gebruikt mag worden. Indien de zich verspreidende dam pen slechts in aanraking komen met de kleine steekvlam van geyser of theelichtje kunnen explosies ontstaan. In plaats van benzine kan men veel beter tetrachloor- koolstof gebruiken, een vloeistof, die niet brandbaar is. Alleen 4s het aan te bevelen een raam of buitendeur open te zetten bij het wasschen van kleedingstukken in tetra, aangezien de opstijgende dampen ietwat be dwelmend kunnen werken. Handschoenen b.v. kan men even goed in tetra wasschen, terwijl door de wrijving over vuile plekken geen gevaar voor brand ontstaat. Ook vlek ken laten zich hiermede verwijderen, alleen ,moet men met overleg te werk gaan, on vormen van kringen te voorkomen. Brandspiritus en petroleum leveren eveneens brandgevaar op en het gebruik hiervan om kachels aan te maken is uit den booze. In bier- en wijnflesschen moet men nimmer lysol, spiritus, ammoniak en andere niet on gevaarlijke vloeistoffen bewaren, zonder dat een duidelijk opschrift den inhoud vermeldt, terwijl zij buiten het bereik van kinderen moeten staan. Te glad geboende vloeren leveren gevaar op voor uitglijden en veroorzaken menig onge luk. Gaskranen moeten goed gesloten zijn en gaa' men voor langeren tijd van huis, dan zal men de hoofdkraan moeten afdraaien. Messen, vorken, scharen, lucifers en derge lijke voorwerpen zijn geen kinderspeelgoed, terwijl men tevens moet voorkomen, dat 'spelden of naalden na het naaien of passen op den grond verspreid liggen. Het gieten van koud water op heet vet kan brandplekken geven door het spetteren van dit laatste. Het bad moet eerst half met koud water gevuld worden, daarna voegt men er warm water bij totdat men de vereischte tempe ratuur heeft gekrgeen. Men voorkomt door het op deze wijze vullen van het bad, dat de badkamer zich teveel met damp vult, iets dat niet alleen vochtige muren geeft, doch tevens onaangenaam op de ademhaling kan werken. Pannelappen zullen steeds by de hand moe ten zijn om te voorkomen, dat men zich aan de heete handvaten brandt. Kaarsen, die niet vast in de kandelaar staan kunnen omvallen en brandschade veroorza ken, evenals achteloos weggeworpen luci fers of eindje^ sigaret. Menigmaal is brand of althans schade ont staan, doordat de huisvrouw of haar ge dienstige verzuimde het snoer van strijk ijzer of ketel uit het contact te halen. De ketel, die droogkookt krijgt evenals het ijzer, dat ingeschakeld blijft staan °en gloeiend ondervlak, dat brandbare stoffen en hout aan het schroeien brengt. Waar schuwt dé brandlucht de bewoners niet tij dig, dat er iets niet in orde is, dan is het leed niet te overzien. Wij zouden nog een reeks andere dingen kunnen opnoemen, die ongevallen in huis kunnen veroorzaken. Men denke slechts aan electrische leidingen, die defect zijn en kort sluiting kunnen geven, onvoldoend verlich te gangen, wankelende huistrapjes, pooten aan stoelen, die niet stevig vast zitten, "-nz., enz. Heel veel wat schade of ongevallen kan veroorzaken zou voorkomen kunnen den, indien men zich wat moeite wilde ge troosten of eventueel een uitgave voor re paratie. De „bedrijfsveiligheid" moet in de eerste plaats in ons kleine bedrijf de huishou ding verzekerd zijn en op de huisvrouw rust de plicht hiervoor zorg te dragen. Ingekomen boeken en tijdschriften 101 manieren om rijst te bereiden is de lange titel van een handig klein boekje, dat een keur van bereidingswijzen geeft van alle mogelijke rijstschotels. Rijst: zindelijk, voedzaam, goedkoop en gemakkelijk te be reiden. Maar voor de zoozeer gewenschte afwisseling is dit boekje zeer geschikt. (Uitg. Nijgh en v. Ditmar). Het Boek van ons kind, samengesteld door Hilly en Yge Foppema, verzorging Piet Marrée. Uitgave Bosch en Keuning. In den loop der jaren is de gewoonte, om vaD de eerste levensperiode van een baby dagboek te houden, hoe langer hoe meer in trek gekomen. Is het niet een prachtig hu welijkscadeau om uw kinderen als zij gaan trouwen, hun eigen babydagboek mee te geven, waarin hun wederwaardigheden in schrift en foto staan vermeld? Als zij dan weer kinderen krijgen, kunnen ze nog eens nazien, hoe ook hun eigen moeder dezelfde blijdschap en zorg heeft meegemaakt, als thans hun deel is. :oo verschenen, kan het anders, bij ver schillende uitgevers al spoedig babydagboe ken in verschillende uitvoeringen. Maar wat Bosch en Keuning ons nu ter recensie zond, wel het mooiste en meest practische, wat wij op dit gebied ooit zagen. Het keurig gebonden losbladige boek begint met een gebruiksaanwijzing en toe lichting, die goede handleiding geven voor het bijhouden van het dagboek. Deze be drukte bladen kunnen, indien het boek vol geschreven is, gemakkelijk verwijderd wor- i. zoodat er dan een geheel eigen werk voor eigen kind overblijft. Overzichtelijke graphieken voor gewicht en lengte ontbre ken evenmin als tabellen voor krijgen en wisselen van tandjes. Voor ieder afgerond tijdperk tot zeven jaar is een hoeveelheid ••lanco bladen gereserveerd, terwijl achter in een groot aantal albumbladen ruimte biedt voor het opplakken van aardige foto's. Zelfs eenige enveloppen om haar lokken en andere relequien in te bewaren, ontbreken niet! Huwelijkscadeaux De keuze vraagt tact en overleg Wanneer men een jong paar een huwelijks cadeau wensoht te geven, dan zal men dit niet alleen met smaak, doch ook met over leg en tact moeten weten te kiezen. Men moet in de allereerste plaats rekening houden met de behoeften der betrokkenen en iets geven, dat zich aanpast aan de wijze, waarop zij zich zullen inrichten. In een eenvoudige huishouding zal het practische element de voorkeur verdienen en luxe minder in merking komen. Geeft men een cadeau, waarbij men den eigen smaak laat domineeren, dan kan het heel goed mogelijk zijn, dat deze volstrekt niet overeenkomt met dien der jonge men schen. Stelt men enkel en alleen het prac tische op den voorgrond, dan kan schoonheidsgevoel hierdoor wel eens in het gedrang komen, waardoor de waarde van het geschenk vermindert. Indien men, zoo als gebruikelijk is, een verlanglijstje vraagt en een cadeau op ruilen koopt, dan voor komt men voor beide partijen minder gename gewaarwordingen. Ieder kent uit eigen ervaring wel de vele eendere cadeaux, die soms ontvangen wor den, waarvoor men geen plaatsing weet en die dan in vredesnaam maar berging vin den in een kast. Pijnlijk is het, als de geefster van zoo'n cadeau later op bezoek komt bij het jonge paar en bemerkt, dat het door haar ge- sohonkene nergens te zien is! Men zal echter een onderscheid moeten ma ken bij het geven van „officieele" cadeaux kleine persoonlijke geschenken. Indien men iets wil geven, omdat men tot de genoodigden van het huwelijksfeest be hoort, zal het cadeau weer een anderen vorm aannemen, dan wanneer men verre familie of kennissen is; terwijl het zelfs meermalen aanbeveling verdient om groote stukken als b.v. een stofzuiger, een fau teuil, een eetservies, lepels en vorken e.d. met anderen samen te geven. Een gewoonte, die in vele families gevolgd wordt en het voordeel heeft, dat het jonge paar iets krijgt, dat buiten hun begrooting valt. In velerlei prijzen kan men voorts allerlei huishoudelijke dingen koopen, zoodat een geschenk zelfs niet meer behoeft te kosten dan bloemen en van meer blijvende waarde is. Hoe feestelijk flora's kinderen ook werken, er kunnen omstandigheden zijn, dat het practische de voorkeur verdient Vruchten-, gebak- en bonbonschalen van kristal, porselein en aardewerk vindt men te kust en te keur, evenals electrische appa raten, voorts wijn- en waterglazen, thee- ontbijt- en eetserviezen, ontbyt- en thee stellen en nog vele andere dingen. Wanneer men zich bij het geven van een cadeau op de hoogte stelt omtrent de inrichting der woning, zal men weten of men iets zéér moderns moet kiezen of niet bepaald aan één stijl gebonden is. Geheime wenschen in vervulling te doen gaan, vereischt een fijn aanvoelingsvermo gen, terwy'l het geven van ganscher harte gedaan, het genot van het ontvangen ver hoogt. De waarde van een geschenk zit vol strekt niet alleen in de kostbaarheid, doch vooral in de wijze, waarop het gekozen en gegeven wordt. Treffen niet juist diè ca deaux het meest, waarvoor de schenkers, die slechts over een kleine beurs beschik ken, zich de moeite hebben gegeven, ze met zorg, overleg en tact te kiezen? Hoe onthouden wij nuttige wenken Iedereen, die werkt, kan fouten maken, het geen ook geldt voor de huisvrouw. Klagen zuchten helpt niet, doch het gaat er slechts om een goeden uitweg te vinden. Met zeer eenvoudige middelen kan men eventueele schade weer opheffen, meerma- het slechts een „weet". Alleen is het belang, dat men de gegeven wenken ook onthoudt en aangezien het niet mogelijk is deze alle in het hoofd te „stampen", zijn gelukkig nog hulpmiddelen te over. Wij zouden kunnen zeggen: schrijft u alles in een schrift, doch dat vereischt te veel tyd, daarom raden wij onze lezeressen aan een sigarenkistje te nemen b.v. van vijftig kleine sigaartjes en dit te vullen met kartonnetjes of briefkaartformulieren, op maat geknipt, r in kunnen staan. Eventueel kan men kleine ruitertjes aan de kaartjes hechten om deze in groepen te verdeelen. Alle wenken, n onze rubrieken voorkomen, worden uitgeknipt en opgeplakt, hetgeen men ook kan doen met recepten, die men bewaren wil; hiervoor neemt men dan een tweede doosje. Wat eten we 'J volgende week ZONDAG Groentesoep Kip met rijst en kerrysaus Chocoladedessert MAANDAG Runderlapjes Andijvie Griesmeelpudding met abrikozen DINSDAG Gebraden ham Tuinboonen uit blik Vruchtensla WOENSDAG Runderrollade Spruitjes Sneeuwtoppen DONDERDAG Tomatensoep Koud vleesch Brusselsch lof VRIJDAG Spinazie uit blik Harde eieren Geb. broodreepjes Rijst met boter en suiker ZATERDAG Hutspot met klapstuk Bananenvla Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hieronder CHOCOLADE DESSERT Y2 L melk, 1 dl. room, tikje zout, 1 eetlepel fyne suiker, 30 gr. poederchocolade, 75 gr. suiker, 7 bladen gelatine. Men weekt de gelatine in koud water, brengt de helft van de melk aan de kook. roert suiker en chocolade door elkander, maakt dit met de resteerende melk aan en voegt het by de kokende melk, laat het nog even doorkoken en lost er daarna de goed uitgeknepen gelatnie in op. laat het nog even bekoelen, roert van tyd tot tyd om het zak ken der gelatine te voorkomen en verdeelt de massa daarna over 5 of 6 kleine glazen vlaschaaltjes. Is de massa volkomen koud en stijf, dan schept men er de room op, die met een tikje zout is stijf geslagen en daarna wordt vermengd met de fyne suiker. Handige kooksters kunnen er met de gar neerspuit figuren opspuiten. Ook zonder de room kan de pudding geserveerd worden, b.v. met een biscuitje GEBRADEN HAM MET TUINBOONEN' 500 gr. rauwe ham, 1 ui, 1 eetlepel peter selie, 1 blik tuinboonen, iy2 dl. melk, stukje boter, y2 blikje tomatenpurée, vet, 50 gr. boter, peper en zout, wat boonenkruid, wat bloem en zout. De rauwe ham wordt in plakken gesneden besteld, daarna met peper en zout bestrooid en aan beide kanten in het heete vet 5 tot 7 minuten gebakken, hetgeen afhangt van de dikte der plakken. In een apart pannetje smelten we de boter en fruiten er de gesnipperde ui licht bruin 1, vermengen deze daarna met de tomaten purée en de gehakte peterselie, laten alles door en door warm worden en verdeelen het mengsel over de ham, die op een schotel warm gehouden wordt. Het vocht van le tuinboonen afgieten en deze stoven in een sausje gemaakt van boter, bloem, melk en tikje zout. We hakken wat boonenkruid fijn, dat we gedroogd bij een drogist kun nen krijgen en koken dit eenige minuten met het sausje mee, alvorens we er de boonen bijvoegen. SNEEUWTOPPEN 5 dl. melk, 50 gr. gemalen ryst, 2 eiwitten, 75 gr. suiker, 1 pakje vanlliesuiker, voor saus: y2 1. melk, één eetlepel poederchocolade, 100 gr. suiker, 30 gr. maizena of minder indien de eierdooiers voor het bindei. gebruikt worden. Men brengt de melk aan de kook, lost er suiker en vanillesuiker in op en strooit er de gemalen rijst in, die men roerende eenige minuten gaar laat koken, daarna wordt het stijfgeklopte eiwit er lepelsgewijze door ge mengd en de massa in kleine vormpjes b.v. hooge kopjes of kommetjes overgebraoht en later koud gestort op een schaal, omgeven door een dikke eiersaus, die echter de bo vengedeelten niet mag bedekken, zoodat de ..sneeuwtoppen" goed uitkomen. Voor de saus brengt men 4 dl. melk aar» de kook. roert suiker, maizena en poederchocolade dooreen en maakt dit aan met de resteerende melk en eventueel de dooiers, voegen het papje bij de melk, door laten koken en kloppende afkoelen. DE „BRIOCHE"-STEEK Lezeressen, kent U de „Brioche-steek", ook wel „Engelsche steek" genoemd? Deze steek geeft een zeer soepel breiwerk, zonder recht of averecht, zeer practisch voor het breien van shawls, pelerines, enz. Een duidelijke uitleg met bijbehoorende teeke- ning hebben wij gevonden in een brochure, die onlangs werd uitgegeven door de „3 Suisses" Wolfabrieken. Om deze brochure te ontvangen behoeven onze lezeressen slechts een briefkaart (geen brief) met naam en adres te zenden aan de „3 Suisses" Wol- fabrieken, afdeeling 52 te Tilburg. Plak er boven het gewone port op de adreszijde 3 postzegels van 5 cent op. Omgaand ontvangt U de brochure der „24 Brei- en Haaksteken" die zeer practische voorbeelden bevat van 24 nieuwe steken. Door een vernuftig systeem van plooiing kan men de uitleg van de gezochte steek zonder moeite vinden. Elke beschrijving van een nieuwe steek is duidelijk geïllustreerd. Schrijf vandaag nog, U zult er geen spijt van hebben. IK schrijf dit op Oudejaarsavond. Men is dan wat bespiegelend en allerminst stekelig gestemd. Ik denk er aandat het plezierig is om een schoon en koel hemd aan te trekken, zooals het ook plezierig is om onder versche, schoone en koele lakens in zijn bed te krui pen. Mijn zoon Jan is nu een groot en be dachtzaam onderwijzer, maar hij is een klein en aanvallig kereltje geweest, dat evenals vele andere kinderen op gespannen voet leefde met zijn lakens en dekens, zoodat zijn bed 's morgens meestal in een chaotischen toestand verkeerde. Maar eens in de week, als zijn moeder zijn bedje verschoond had zulke kleine dingen herinnert men zich nog zoo scherp dan kroop hij onder de wol met een voorzichtigheid alsof hij elk oogen blik door de onderlagen zou kunnen zakken. En dan moest ik hem met een even groote voorzichtigheid toedekken, want voordat ik naar beneden ging. lichtte hij zijn hoofdje krampachtig op om te inspecteeren of ik geen kreukeltjes had gemaakt. Dan zei hij ver genoegd het is een spreekwoord geworden in onze familie tot op dezen dag „Jan heb een schoon lakentje, trusten pappa." Als ik de kamer afging hoorde ik hoe hij er aan lag te snuiven, 's Morgens vond men dan het lakentje als een knoedeltje aan zijn voeten. Ja, het is plezierig om onder een schoon laken in zijn bed te kruipen. Het is plezierig om aan een nieuw en schoon en ongerept jaar te beginnen. Het is alleen maar jam mer, dat wij het zoo spoedig weer verfom faaid hebben. Ben ik niet reeds geruimen tijd de zestig gepasseerd en heb ik niet een eerwaardig sikje? Ik mag vandaag wel eens preeken. Mogelijk gaan we het nieuwe jaar binnen met dezelfde heilige voornemens als Jan. Maar om het schoon en ongerept te houden zouden we niet zulke kolenhanden moeten hebben. Het is nog maar een paar dagen oud of de fine fleur is er allang weer af. We raken al gauw met de kreukels verzoend. De dagen hernemen hun dagelijksche gan getje en wij maken met onze kolenhanden de vlekken op de lakens dagelijks meerder, totdat we tegen 't einde des jaars hoe langer hoe meer naar een verschooning zullen gaan verlangen. Daarna zijn we, als Jan, zoo blij met ons nieuwe lakentje, maar het ligt al spoedig als een knoedeltje aan onze voeten. Elk jaar merken we het weer, dat het on mogelijk is om met kolenhanden onder een schoon laken te slapen en het laken schoon te houden. We mogen tegenover onze om geving nu al als nette menschen voor den dag komen, we weten immers zelf wel dat het niets met ons gedaan is. Ja, de menschen weten dat niet, want er is niet dat op ons aan te merken. We leven zoo keurig en zoo degelijk, maar als we achterom zien. dan weten we het wel, dat we alles hebben ver prutst en als we vooruitzienoch. we zouden niet zulke kolenhanden moeten hebben. Wij hebben in onze familie dat spreekwoord: „Jan heb een schoon lakentje." Het is zoo'n beetje de tekst van mijn nieuwjaarsbespie geling op oudejaarsavond. Wij hebben weer een schoon lakentje. En ik zeg niet: laten wij het nu eens schoon probeeren te houden. Als we maar eenmaal zien, dat we het mor- aan-den-dag al weer beginnen te ver knoeien, als we onze eigen braafheid maar als camouflage in de gaten hebben, als we niet aan geestelijke herbewapening gaan doen, zoolang er geen bewapening is geweest, een bewapening die wij uit eens Anders arsenaal kunnen putten, wanneer wij onze eigen wapenen als ondeugdelijk hebben weggegooid, zoodat toy in weerloosheid kracht ontvangen, maar dan ook kracht waarmee wij zullen hebben te dóén. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN Nuttige wenken Lucifers zijn niet duur, doch telkenmale blijkt, dat het pak weer op is en dat er een nieuw besteld moet worden. We leven in een tyd, dat zuinigheid geboden is en daar om leggen wt de houtjes op een bakje en steken we de volgende gaspitten aan de eerste aan. Citroenen worden vóór het uitpersen zéér dun geschild, zóó, dat zich geen wit aan dei schil bevindt, daarna in kleine stukjes ge sneden en laag om laa-g in een goed afge sloten flesohje, b.v. een stopfleschje, be waard. Men heeft dan steeds een smaakje bij de hand voor pudding, vla en gebak. T Een leege cacaobus vult men met suiker efl steekt hierin eenige vanillestokjes, naar, gelang van de hoeveelheid suiker, sluit de bus af en gebruikt deze suiker steeds, wan neer een of ander recept een „vanille"- smaakje voorschrijft. Na gebruik wordt de suiker weer aangevuld. KNIPPATRONEN Voor deze meisjes-pyama kan een patroon besteld worden voor den leeftijd van 2 tot en nfet 14 jaar. De pyama kan gemaakt worden van flanel len, katoenen of zijden stoffen. Het afgeteekendfl stuk, waarvoor de stof, volgens de teekening, dwars geknipt moet wor« den, kan ook in de lengte worden geknipt; even tueel kan de op gestikte naad, naar verkiezing, dan vervallen. Van een gedragen dames-pyama, die eenige slijtage vertoont, kan nog heel goed een kinderpyama wor-i den gemaakt, waarvoor het hier geteekende model zich uitstekend leent. Men meet voor da pyama de volgen de maten: De halve boven wijdte, van mid den-achter totl midden-voor. De lengte van het jasje, van het hoogste punt op den schouder naast den hals, tot onder het breedste gedeelte van de heup. De mouwlengte, van den schouderknokkel, recht naar beneden meten, tot den pols. De taille wijdte, glad om de taille. De heupwijdte, om het breedste gedeelte van de heup, glad meten. De zijlengte, voor de pantalon, van de taille tot den enkel. De hoeveelheid stof die men noodig heeft, wordt bij de bestelling op het patroon aan gegeven. De prijs van het op maat gemaakte patroon bedraagt 35 cent plus 5 cent porto, toe të zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. No. 16 ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U het voordeeligst bij: Sloffenhuis J. MONNICKENDAM HOOGSTRAAT 351 hoek Spul, Rotterdam Ook kunt U Uw japon laten knippen voor 1.—; knippen en rijgen 2. Mantelknippen 2.knippen en rijgen 3.—; Japon geheel gemaakt 7.50. NIEUWSTE PLATEN ter inzage. REFLECTO NIEUW MODERN OLIE-SHAMPOO VERF 18 perlccte kleuren gemaakt door: Sooieté KEMOLITE - PARIS I 108. DES TT A AG Dw DAGEUJKSCH Kopie KOFFIE Uw DAGELIJ KSCH Kopje THEE maar allebei DE BESTE RECEPTEN voor borstplaat, limonadestroop. likeuren, üa. pudding enz. ontvangt men bü leder fleschj» NECTAR ESSENCE zooaJs Sinaasappel. Citroen. Ananas. Fram bozen. Marasquin. Amandel, enz. PrU» J O.V> Bloemenoliën met recepten voor odeur, haar water. pommade, brillantine, crèmes, enz PrU» ƒ0.40. Vraagt steeds merk NECTAJt Bjj apothekers en drogisten verkrijgbaar N.V. Kanis Gunnink, Importeurs, Kampen Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEFOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9