DE HERBEWAPENING VAN ONS LEGER Het ijs wijkt voor het water DONDERDAG 5 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Van 1-17 Juli tentoonstelling ep Houtrust in Den Haag Mannen en materieel Op het Haagsche tentoonstellingster rein „Houtrust" zal van 1 tot en met 16 Juli a.s. een belangrijke en interessante tentoonstelling gehouden worden, die ongetwijfeld nationale belangstelling zal wekken en trekken. Het initiatief voor deze tentoonstelling i uitgegaan van den commandant van hc iVeldleger luitenant-generaal J. J. G.Barou v. Voorst totVoorst. De minister van Defensie heeft er bereids zijn sanctie aan ge geven en de inrichting is opgedragen aan de Kon Ned. Ver. ..Ons Leger", welke zich voor het technisch tentoonstellingswerk de mede werking heeft verzekerd van den heer C. |van Hasselt, den man met de veeljarige er- ivaring op dit gebied. De tentoonstelling bedoelt aan 't Ne- derlandsche volk zoowel als aan het buitenland een indruk te geven van hetgeen door de Regeering reeds is be reikt ter verhooging van de strijdbaar heid van de Kon. Ned. Landmacht. Nu de Regeering in deze tijdenjan span ning een krachtig beroep op het Nederland- sche volk moet doen om. zoo spoedig als mo gelijk is, de strijdbaarheid van onze weer macht op het vereischte peil te brengen, is het van beteekenis, dat ons volk ook eens rustig kan zien wat tot onze nationale »e- veiliging en verdediging tot stand is ge- ^Het prachtige défilé van 29 Augustus 1938 was een van de middelen daartoe. Nog effi ciënter schijnt ons hetgeen nu m het voor nemen ligt. Door deze tentoonstelling kan het leger zooals het leeft en met zijn mate- rieele toerusting vlak bij het volk worden gebracht. Een ieder kan dan zien, dat de ge vraagde offers niet vergeefsch waren en zi;n omgezet in een uitrusting, die naar kwali teit tot het beste behoort, wat op dit gebied gevonden wordt. 74j, die persoonlijk bij onze landsverdediging betrokken zijn, hebben daar ook recht op. Getoond zal dus worden: 1. Tot welk peil de uitrusting en bewajoe- ning is opgevoerd door het moderne mate rieel der landmacht te exposeeren. 2. In hoever de Nederlandsche industrie medewerkt aan de bewapening en uitrusting jvan ons leger; daarbij kan blijken, dat een belangrijk deel der begrootingsgelden, welke aan de landsverdediging worden besteed, 'door Nederlanders wordt verdiend; Voorts zal worden getracht de mede werking van buitenlandsohe fabrieken te verkrijgen, opdat men zich een zoo algemeen mogelijk oordeel zal kunnen vormen omtrent den stand der oorlogs techniek. Die medewerking wordt stellig verleend. (Fransche en Engelsohe firiha's deden reeds toezeggingen en uitnoodigingen zijn verzon- 'den aan een groot aantal firma's in Duitsch- iand- Engeland, België, Zweden dat we trouwens kennen door onze prima 10.5 C.M. Bofors-veldkanonnen en Tsjecho-Slowa- kije. Tenslotte zal ook het levende element tot zijn recht moeten komen. Daartoe zullen op ruime schaal militaire de monstraties op het buitenterrein wor den gehouden. Er zal dus naar worden gestreefd de ten toonstelling zoo aantrekkelijk en leerzaam mogelijk te maken. O.a. wordt overwogen een soldatenkamer In te richten, waarin de legering en huisves ting van den soldaat te zien is en waarin 'dan, als voor een inspectie, kleeding en uit rusting van den man ..model uitgepakt oo de bedden" en in de kastjes ligt. Modellen van kazernes en barakken zullen niet ontbreken. Voorts denkt men aanschouwelijk voor te Stellen langs welken weg de grondstof tot militair gebruiksvoorwerp wordt, bijv. het erts tot vuurwapen, de bouwstoffen tot ka zernes enz. Militaire 'demonstraties op Ket bui tenterrein zullen een groote levendig heid aan de tentoonstelling verleenen. Zij zullen naar alle waarschijnlijkheid omvatten: een infanterie-aanval waartoe een goed uitgewerkt loopgra- venstelsel zal worden aangelegd; een Militair Concours-Hippique, carouselrijden, tra d o-auto's; quadrilles in oude uniformen, enz. Zoowel in de hal, op een daartoe op te fichten verhoog, als buiten zullen concerten worden gegeven. Wat de tentoonstelling omvat Samengevat zal de tentoonstelling te zien geven: 1 Vlaggen, vaandels, standaards. 2 Geschut 3 Mitrailleurs, mortieren, enz. 4. Draagbare wapenen. 5 Munitie. 6 Pantserwagens en vechtwagens. 7 Militaire auto's- motorrijwie len en rijwielen. 8 Vliegtuigen en valscher men. 9 Vuurleidingsinstrumenten, richtmid- delen, afstandmeters, instrumenten voor den meetdienst der artillerie te velde. 10 Zoek lichten en luistertoestellen voor luchtverde diging. 11 Gasmaskers en gasdienst. 12 Klee ding en uitrusting van den soldaat te velde. 13 Kazernebouw, kazernemeubelen, water voorziening (putten, eniz.). 11 Geniemateriaal verbindingsmiddelen, ipioniersgereedsohap, enz. 15 Kampementsmaterieel. 16 Verpleging van den soldaat (Intendance). Nachtleger enz. 17 Verpleging van zieken en gewonden (Geneeskundige Dienst). 18 Voeding van den soldaat (Intendance). 19 Inrichting van vliegvelden (vliegtuigen en vliegtuigloodsen, verlichting, enz.) 20 Verdedigingswerken (voorbeeld van een loopgraaf met mitrail leursnesten, betonnen schuilplaatsen, ver sperringen, enz.). 21 Kaarten- militaire foto's vervaardiging van beiden. Platen (Topogra fische dienst en fototechnische dienst der LV.A.). 22 Paarden, militaire voertuigen ge trokken door -paarden. 23 Materieel en grond stoffen voor militair gebruik. 24 Oorlogsvoor- tereiding, aanschaffing, aanmaak en opleg ging van krijgsbehoeften. (Art Inr., maga zijnen voor kleeding en uitrustingen, 25. Muziekinstrumenten. De organisatoren „Ons Leger" heeft de uitnoodiging om de tentoonstelling te organiseeren gaarne a genomen. Het DageLijksoh Bestuur is onverwijld met kracht aan het werk getogen, uit den aard der zaak in nauwe samenwerking met en waar noodig naar de aanwijzingen van het Legerbestuur Een eerc-comité en epn comité van aanbe veling zijn in wording. Het uitvoerend comi té bestaat uit de heeren K. E. Oudend ij k, generaal der artillerie b.d., voorzitter, W. J. M. Linden, res. luit-kolonel der Jagers- Boetzclaerlaan 197, le secretaris; E. J. H. J. Schut, penningmeester en P. v. Ree s, kapitein, ?e secretaris. Voorts heeft de commandant van het Veld leger, daar militaire demonstraties aan de tentoonstelling zullen worden verbonden, een Militaire Commissie onder voorzit terschap van den Generaal-Majoor Jhr. J. Th. Alting von Geusau benoemd. Leden der commissie zijn: Kolonel P. W. Schar- roo, Luit.-Kol. J. v. Voorthuysen; Luit.- Ko. H. C. v. d. B ij 1, Luit.-Kol. W J. R ij ken. Kapitein E. E. T. Duif er, Res. Luit.- Kol. N. J. M. L i n d e n, le Secretaris der Kon Ned. Vereeniging „Ons Leger". Duur der tentoonstelling De tentoonste'ling zat duren van 1 tot 17 Juli 1939. In verband met de nationale strek king zal de toegangsprijs laag worden ge 6leld: voor het publiek een kwartje- voor schoolkinderen een dubbeltje. Dijkdoorbraak zet 100 H A cultuurgrond onder water De urgentie van IJsselverbetenng ARNHEM. 4 Januari. Na den strijd tegen het ijs komt nu de worsteling tegen het water aan de orde. Het water wast weer! Dat is ieder jaar het geval na een sneeuw- en ijsperiode, en nu is het ijs den toestand meer precair komen maken dan anders wel eens het geval is. De groote rivieren hebben nog weinig last, omdat de was nu nog in hoofdzaak de beekjes in het achterland in'moeilijk heden brengt. De Achterhoek van Gelder land en Twente ondervindt de grootste moeilijkheden. De Overijsselsche Vecht, de Berkel, de Schipbeek en de Slinge zijn, tenge volge van het water, dat Duitschland op Nederland loodst, overvol. De riviertjes zijn direct gestegen en het losgeslagen ijs wordt meegevoerd benedenwaarts. De tallooze kleine bruggetjes over deze stroompjes kun- ;n dat niet verwerken- tengevolge waar in de moeilijkheden ontstaan. Hedenavond werd gemeld, dat bv. de Ber- kummerbrug over de Overijsselsche Vecht 't geweld van ijs en water niet zal kunnen weerstaan. Er is een groot gat onder de brug geslagen, waardoor ze reeds 30 cm is ver zakt en b.ij de groote snelheid en kracht, die het water heeft, is dit wel fataal. De IJssel zelf is voor een groot deel ijs vrij. Vanaf de Kop tot aan Dieren is ze volkomen ijsvrij, zoodat de schipbrug bij Doesburg hedenmorgen weer gelegd kon worden, zooals we trouwens in ons blad van gisteravond nog konden vermelden. Dit be- teekent reeds e«n geweldige verbetering voor het verkeer, dat nl. sinds eenige weken van af Arnhem den omweg over Zutfen of Zeve naar moest maken. Het pontje, dat 't lichte verkeer gaande hield was nl. op het overzet ten van auto's niet berekend. De boven-Rijn zonder ijs De boven-Rijn van Lobith-Pannerden tot voorbij Rhenen, is geheel vrij van ijs. Het water is snel gewassen, zoodat de schotsen, die gevaar kunnen opleveren, spoedig ver dwenen waren. Een was van 19 cm is het be- 'an de watermassa's, die te wachten zijn. Vanuit Keulen werd evenwel 70 cm was ge meld, zoodat we nog lang qdet aan het einde rijn. De Rijn geeft op deze route trouwens niets bijzonders te zien; men kan terwijl een dichte natte sneeuw het kijken veronaange naamt, wel conclusies trekken en die zijn dan direct, dat zoolang het zoo blijft sneeu wen (De Bilt, waar blijft die zachte winter?) en de weerberichten aanhoudend sneeuw en regenbuien melden, er nog veel overlast van (het water te wachten is. De vaart van Arnhem op Rotterdam, v.v. ondervindt weinig moeilijkheden op 't oogenblik. De bootonderneming „Concordia", die dagelijksche diensten op Rotterdam on derhoudt, deelde ons mede, dat het van Arn hem via de Waal, met deze diensten uit stekend gaat. De Installatie van del Heer G. H. Vonk. ah burgemeester ma Bodegraven. De loco-burgemeetet, de heer B. Batelaan, hangt den nieutven burgervader den ambtsketen p/bA Dijkbreuk bij Varsseveld De pensiongast, die in den zomer den Geldersdhcn Achterhoek wel eens -heeft be zocht. zal ongetwijfeld het schijnhaar zoo on- beteekenende riviertje de Slinge wel eens hebben gezien. Het valt bij Winterswijk ons land- loopt dwars door die gemeente, doorsnijdt dan de gemeenten Aalten en Wisoh en mondt bij Doetinehem uit in de Oude IJssel. In den zomer is het niet veel meer dan een flinke sloot met stroomend water. Voor wie zich goed kwaad maakt een sprong er over een bagatel. Maar dan moet ge het beekje nu ee i gaan zien. Wild bruist er het water en over de stuwen, die er voor de afwatering in zijn aangebracht, brult en loeit het van wonder en geweld, 't Is nu een wilde rivier, breed en vol gevaren. Vooral gister en vandaag, toen zeer vele en voor dit beekje zeer zware, ijsschotsen - werden meegevoerd in den stroom, doordat de doorlaat b:j Bocftolt (Duitschland) was geopend, had het wel een geweldige taak Voor de bruggen zette het ijs zich vast er dan liep de dijk gevaar te bezwijken. Het is voorgekomen, dat ijsschotsen den doorgang onder de brug dusdanig versper den, dat het hoogteverschil van het water voor on achter de brug, meer dan een meter was. Men behoeft niet te vragen, welk een druk de wankele, soms wrakke, bruggetjes te verduren hebben- in zulk een situatie. Als de brug het houdt, moet er eqn andere uitweg geizodht. via.... den dijk. Bij Varsseveld is het tot e€n uit barsting of te wel een doorbraak ge komen. Bij de Hiddinkbrug werd de druk op den dijk zoo zwaar- dat deze be zweek. Er werd een gat van eenige meters geslagen en het water stroomde met geweld het land in. Ongeveer 100 H.A. weide en bouwland zijn onder water gezet en tal van boerderijen zijn volledig geïsoleerd. Er dreigde echter nog meer gevaar, indien het ijs niet werd gestuit in zijn loop. Met groote activiteit is m^n aan 't werk gegaan. De burgemeester van Wisoh, de heer J. J. G. Boot, verkreeg van 't Depar tement toestemming de werkloozen aan dit werk te zetten en met behulp van hen zijn de ijsschotsen uit de beek gehaald, zoodat ze verder geen gevaar meer konden opleve ren. Intusschen was ook het Waterschap actief en dit toog met man en macht aan het werk om met zakken zand het geslagen gat te dichten. Toen dit geschied was heeft men een veiligheidsklep gegraven, waardoor weer veel van het overtollige water, dat op het land stond, kon worden afgevoerd. Vanavond was men den toestand weer meester. DE VERBETERING VAN DEN OUDEN IJSSEL URGENT Dit geval demonstreert nu well weer .voor de zooveelste maal hoe urgent het vraagstuk van den waterafvoer in den Gelderschen Achterhoek is. Jaar en dag wordt er reeds gewerkt aan verbetering van den toestand, waardoor overstroomingen tot een schrik van de vele landbouwers in deze streek zijn. De Slinge en ook de andere beken zijn reeds genormaliseerd en hebben behoorlijk verval en afvoormogelijkhecten. Aan de Slinge werd eenige jaren geleden zelfs in werkverschaf fing een paar ton werkloon verwerkt Het hapert nu nog aan den Oude-IJssel, die de toevoer van het aangevoerde water niet snel genoeg verwerken kan. Er ligt een plan klaar, dat V/2 miliioeh gulden zal kosten en dat, met de kanali satie van den grooten IJssel, een gewaL dig object voor werkverschaffing vormen kan. In het eerete plan zit al een bedrag van 7 i 8 ton arbeidsloon. Overleg is gaande met de belangheb benden over de kosten, maar tot de auto riteiten moge nu weer de klank uitgaan dat spoedige hulp hier dringend geboden is. Dan helpt men dubbel! Het is niet noodig dat de uitvoering van dit plan wachten moet op de kanalisatie van den IJssel, zooals dat met Doesburgs vaste hrug het geval is. Veerboot te Pannerden gekapseisd As van een vrachtauto gebroken GENDT (bij Nijmegen), 5 Januari. Gister middag om half zes is op het Panmerdensahe veer. dat de verbinding onderhoud tus- schen Doornenburg en Pannerden, aan de rijde van Pannerden een zware, met stee- nen geladen vrachtauto hij het afrijden van de pont door de achteras gezakt. Het gevolg was, dat het volle gbwicht van het voertuig op den aflaadkap kwam te rusten, waardoor de pont gedeeltelijk onder water werd ge- Bodegraven ontvangt zijn nieuwen burgemeester Groote belangstelling bij de burgerij Zooals we reeds mededeelden heeft Bo degraven zijn nieuwen burgemeester, den heer G. R. Vonk uit Asperen feestelijk in- Op het Stationsplein waren opgesteld de plaatselijke afdeeling van de Burgerwacht, de afdeeling van de Princevlag, de Bode- graafsche ruiters, de muziekkorpsen en het jeugdkoor onder leiding van den heer Horns- veld. Verder was er ondanks den feilen sneeuwstorm een groot aantal belangstel lenden. Toen de burgemeester de hulde door Bur gemeester en het zangkoor hem gebracht, in ontvangst had genomen, begaf men zich naar de raadszaal, waar de loco-burgemees ter de installatierede, waarvan we gister reeds verslag gaven, uitsprak. Na deze rede dankte de burgemeester in de eerste plaats H. M. de Koningin voor de benoeming. Hy hoopte het in hem gestelde vertrouwen waardig te zijn. Het scheiden van Asperen en Heukelum was niet gemak kelijk geweest en hij beseft de zwaardere taak, die nu in deze grootere gemeente op hem rust. Hij hoopt een waardig opvolger te worden van zijn voorganger, die veel voor Bodegraven deed. Hij heeft geen program. Eerst moet spr. de gemeente kennen. De tijdsomstandigheden hebben tegenwoordig grooten invloed. Wel is de financieele toe stand van Bodegraven gunstig, doch er kan zoo spoedig verandering komen door allerlei omstandigheden, die niet vooraf zijn te be rekenen. Spr. hoopt zich aan te passen aan plaatselijke gewoonten. Een nieuw adhu el o o d i Hij hoopt er voor te wérken. Gaarne zal hij zich verzekeren van den steun van den raad en de wethouders. Zoo hoopt hij veel tot stand te mogen brengen. Samenwerking is noodig, al zal het persoonlijk inzicht onder elkaar wel eens verschillen. Ieder het naar den zin te maken is niet mogelijk. Maar laat ons samen pogen het belang van de gemeente te behartigen. Spr. doet een beroep op de wethouders en den gemeente-secretaris en het verder gemeente- personeel. God schenke ons kracht voor Spr. dankt den loco-burgemeester voor zijn vriendelijke ontvangst en voor wat hij voor de gemeente deed. De heer J. v. d. M a r.e 1 sprak als oudste lid van den raad een welkomstwoord. Hij hoopt op wederzij dsche waardeeiing en wenscht den nieuwen burgemeester Gods ze gen toe bij zijn werk. Hierna sprak nog de gemeente-secretaris, zooals we gister reeds meldden. Nadat de raadsvergadering officieel ge sloten was spraken de heer P. A. C o 1 ij n als burgemeester van Alfen a. d. Rijn en als voorzitter van den kring Rijnland van bur gemeesters en gemeente-secretarissen, de heer Brinkman als burgemeester van Lange Ruigeweide, de heeren Leeuwen- g en v. Meeuwen als wethouders van Asperen, de heer Hoogeboom bur gemeester van Vianen, mr. Verploeg voor het bestuur van Heukelum, de heer Hoogeboom, burgemeester van Zwam- merdam, en de heer Fortuin als oud- burgemeester van Zwammerdam. Allen wenschten den heer Vonk veel zegen op zijn arbeid in Bodegraven. Hiermede was de plechtigheid in de raadszaal, die tjokvol was, afgeloopen. In den middag te ruim 2 uur stelden zich op de Nieuwe Markt niet minder dan 44 plaatselijke vereenigingen op, die vandaar door de gemeente trokken en langs het raadhuis défileerden. Op het balkon had, ondanks den sneeuwstorm, de burgemeester met zijn familie en de raadsleden plaats ge nomen, om de lange stoet voorbij te zien trekken. Het weer was niet aanlokkelijk, toch was er een vroolijke stemming en groo te belangstelling. De plaatselijke muziekkorp sen hielden de stemming er goed in. Bodegraven vierde feest en was blij met zijn nieuwen burgemeester. Dat bleek uit alles. Tusschen 4 uur en 5.30 uur 's namiddags werd receptie gehouden in hotel Oudejans. Velen maakten van deze gelegenheid ge bruik kennis te maken met den heer Vonk en zijn familie. In den avond had een diner in hotel Oude jans plaats, waar behalve de burgemeester en familie aanzaten de raadsleden met hun Na de installatie van den heer G. R. Vonk tot bur ge' meester van Bodegraven werd nevenstaande groeps- foto genomen. De bur- gemeester met zijn gezin te midden van de raadsleden Drijfijs bedreigde de Schipbeekkaden bij Neede Het onheil thans afgewend NEEDE, 5 Januari. De kaden van de Schip beek in de omgeving van Neede werden gis ternacht ernstig door groote massa's drijfijs bedreigd. Door het waterschap en de aangelanden werd met man en macht gewerkt om het ijs weer in beweging te zetten. Vooral bij den sluis hij den vroegeren Markveldschen wa termolen op de grens van Neede en Diepen- heim was de toestand gedurende eenige uren critiek. Hier zat het ijs vrijwel tot op den bodem van de twintig meter breede beek over een lengte van vijfhonderd meter vast. Te middernacht slaagde men er in de ijs massa's in beweging te brengen, doch toon deze eenmaal begon te draaien en te schui ven, werd door de ijsschotsen over een lengte van twintig meter een gat bijna dwars door de Oostelijke kade geslagen. Gelukkig slaag de men er in e«n doorbraak te voorkomen. Het waterschapsbestuur en de technische dienst leidden het moeilijke opruimingswerk Het gevaar voor doorbraken is thans in het geheele Schipbeek gebied geweken. In tien tallen jaren heeft men hier echter niet zulk een zwaren en dreigenden ijsgang gekend. Tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden is benoemd Mr Dr L. E. Visser, thans vice-president van den Hoogen Raad. duwd en half zonk. Ook een deel van de auto en de lading verdween onder de opper vlakte. De bestuurder kon zich nog tijdig in vei ligheid stellen. De andere personen, die zich op de veerboot bevonden, hadd<-n deze toen de auto bezweek, al verlaten. Het pontver- keer tusschen Doornenburg en Pannerden is thans voor rij verkeer gestremd. Dit moet nu over Arnhem rijn weg nemen. Vandaag zullen de pont en de vrachtauto met behulp van een bok gelicht worden Men hoopt dat de verbinding Vrijdag her steld zal zijn. DEN HAAG, 5 Januari. De K.N.A.C., be richt, dat de Belgische regeering ook voor net a.s. reisseizoen weer bereid is verschil lende faciliteiten toe te staan aan toeristen, óie een bezoek aan België brengen. Zij stelt zioh voor- hiertoe z.g. -Carnets de Voyages Touristiques" uit te geven. De bezitters van deze carnets zullen bij een minimum verblijf van drie dagen in België, vele cn belangrijke reducties kunnen genieten. Hoe de regeling precies zal zijn is nog niet bekend. Wel staat vast, dat de prijs der kaarten frs. 35 zal be dragen. Zij zullen recht geven o.a. op een reductie op den benzineprijs, op treinreizen en op de entreé's van tal van bezienswaar digheden. De kaarten zullen worden uitgege- KUNST EN LETTEREN Crematie van Prof R. N. Roland Holst Onder zeer groote belangstelling is gistermiddag in het crematorium op Westerveld de crematie geschied van wijlen Prof. R. N. Roland Holst, oud-Directeur van de rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Vooral uit de kringen van schilder kunst en architectuur brachten velen den ontslapene een laatsten groet. In de aula werd het woord gevoerd door Prof. Dr. J. H u i z i n g a uit Leiden, die o.m. het volgende zeide: Wie zijn weg als beeldend kunstenaar vluchtig tracht te overzien, ziet het veelbe lovend impressionisme van zijn jonge jaren al spoedig gevolgd door die triomfantelijke wending naar het monumentale, die voor hem zelf de groote bekeering van zijn lever beteekende, en die hem voor goed innig aan de bouwkunst verbond. De uitdrukking van zijn bewust geworden ideaal heeft hij ver volgens gezocht in een reeks van ernstige proefnemingen in allerlei stof en technische uitvoering, totdat hij omstreeks 1920 in de glasschildering de kunst vond, die hem de volkomen bevrediging van zijn hoog ideaal beloofde, en die hij voortaan met nimmer doovende hartstocht beoefend heeft. Ook valt nog met een enkel woord te spre ken van den schrijver, die 't bondig kritisch vertoog meesterlijk beheerschte, die ons uit de gezegende eenzaamheid van zijn buiten leven opeens dien bramenzoeker schonk, zelf als een braam aan een heg gerijpt En nog een zijde van dezen veelzijdige valt te gedenken: die van den kunstopvoeder. Is er een sterker bewijs denkbaar van voortduren de geestelijke jeugd dan het feit, dat iemand, na rijn vijftigste jaar, rich nog ontplooit in een zoo geheel nieuwe, een zoo bij uitstek leven eischende en leven wekkende functie als het opleiden van een generatie van jonge kunstenaars? Maar achter en over het beeld van den kunstenaar rijst voor de meest<.n uwer dat van den mensch, van de persoonlijkheid. De ze gekend te hebben is een onverlieshare schat Een schilderij van Vermeer voor Hitier? Volgens de „Evening Standard" zou hel beroemde schilderij van Vermeer van elft, voorstellende „De kunstenaar in zijn iteli-.r", voor rekening van Hitier bij de huihgt bezitster, de familie Czemin, te Weenen, zijn aangekocht, om binnenkort naar Hitiers villa „Berghof" te Bcrchtesgaden te ver huizen. Een Nederiandsch kunstverzamelaar hcel< destijds een millioen gulden voor dezen Ver meer geboden, doch de eigenares wilde het voor niet minder dan twee millioen afstaan. HET ERGSTE Opgeruimde vrouwendrommen Drukken hoost de ruiten stuk In hun ijver om te deelen In het opruimingsgeluk. Wind en regensneeuw en hagel Stuiten hen niet in hun loop, In hun stormloop op de koopjes Van de voorjaarsuitverkoop, 't Is weer krek als alle jaren 't Is weer net als elk halfjaar: In hun jaloezie verbijten En vereten ze elkaar, Rukken zt aan dezelfde stukken Vechten z! om dezelfde lap, Het mevrouwtje met twee namen En de gade van Jan Rap. Ze vergeten zich soms deerlijk Maar het ergste is dat niet. 't Ergste wat een ma kan 'beuren Is pas in Den Haag geschied Daar vergat een tweetal moeders Kinderen van zes en acht Die door zorgzame politie Werden onderdak gébracht! Zulke zelfvergeten moeders Zijn misschien een zeldzaamheid, Maar ze zijn toch wel symptomen Vwn de reuzenkoopjestijd. (Nadruk verboden) LEO LENl Kerstnummer Drukkersweekblad Weer een pracht-nummer Voor wie oog en gevoel heeft voor typo grafische kunstprestaties is het jen genot zich aan het einde van elk jaar in het Kertnummer van het Drukkersweekblad te mogen verdiepen. Men zou trouwens ook niet anders verwachten van dit officieel or gaan van de Federatie der Werkg versorga- nisatiën in het Boekdrukkersbedrijf. Maar aan het Kerstn^jmmer wordt toch elk jaar weer bijzondere zorg besteedt, zoo wel wat inhoud als vorm betreft. De redactie was in handen van Mr. P. Borst, de techni sche uitvoering stond onder toezicht van H. Koechlin. Allereerst een enkel woord over den .n- houd. Mr. P. Borst opent met een artikel onder den titel: ..Een werk des vred« s". -Jan volgt o.m. „Presentatie van het artikel loor drukwerk", door E. B. W. Schuitema. Ver der: „De moderne vorm van reclame-typo* grafie", door E. Kopley. Enkele opmerkingen over het Huisorgaan, door R. Zomer K J.zn., De folder, door M. H. Groenendaal Jr.; Hu mor in reclame, door H. Rutgers; Kleuren fotografie, door Dr. Ing. Walther Kühn; Reclame voor schrijf- en drukwerk in de 15e eeuw: door Dr B. Kruitwagpn O. F. M. De lectuur van deze opstellen kunnen we ieder aanbevelen. Al deze artikelen zijn ge schreven door experts op eigen terrein, maar ze doen 't op zoo pakkende, interes sante wijze, dat wie eenmaal hegint m^t lezen tot het einde geboeid blijft. De uitvoering is even voornaam als smaakvol. We denken aan dp illustrat es bij het artikel over kleurenfotografie de folder, rcclame-humor. en zoo veel meer. Ook de bladversieringen zijn wel geslaagd >n vaak geestig Voorts valt de zetwijze cn llustneering der advertenties zeer te loven. Alles bijeen genomen kan gezegd worden, dat het Drukkersweekblad weer voor den dag kwam mei een van de mooiste Kerst nummers, die in ons land verschenen WANDSCHILDERING AMSTERDAM, 4 Januar Als gevolg van een jury-uitspraak is door B. en W. van Amsterdam aan Matthieu Wiegman de uit voering van een wandschildering in de oog heelkundige kliniek van het Wilhelmina- Gasthuis opgedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5