STORK WOENSDAG 4 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. a NVv.h. J. GILTAY 8. ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. «91 RONDBLIK TUNIS VOOR FRANKRIJK De berichten, welke Havas uit Tunis seint over de enthousiaste ontvangst welke aldaar aan den Franschen minister-president Dala- dier ten deel is gevallep, kunnen schier geen woorden vinden om weer te geven hoe spon taan en dringend men op gindschen Afri- kaanschen bodem voor zijn liefde tot Frank rijk en de tricolore heeft getuigd. Voor Parijs moet zulks wel een zeer heuglijk ding zijn, want het groote Fransche vaderland is voor zijn verdediging in aanzienlijke mate op zijn aangenomen zonen van gele en zwarte huidskleur aangewezen, nademaal het eigen volk meer en meer inteert, en sterfte- en geboortecijfer tot elkander in zulk een bij zonder ongunstige verhjuding zijn komen te staan. Gelijk men weet was het mede uit dien hoofde dat de Quai d'Orsay jaren aan een zijn politiek van Europeesche bondge nootschappen heeft gevoerd. De „erfvijand" Duitschland moest worien omgeven door een kunstige omtuining van kleine staten, welke er alle belang bij hadden deL grooten broe der die in 1938 weerloos was gemaakt, mach teloos te houden. Zij immers waren voor een deel zijn erfgenamen, of de erfgenamen van zijn bondgenooten geweest, en zagen nergens anders heil in dan in de stevige handhaving van dc status quo. De wassende macht het Derde Rijk, geruggesteund door die van het omhoogstrevende Italië, is oorzaak geweest dat deze ketting, welke meer en meer begon te knellen, tenslotte stuk ge sprongen is. Met het krachteloos worden van Tjechoslowakye was voor Parijs in principe het geding beslist. Het midden- Europeesche Slavische bolwerk is niet meer; de Kleine Entente is practisch eveneens uit eengevallen en Rusland is een mogendheid geworden op een onzekeren achtergrond, zoozeer bezig met zichzelf door zuiveringen te ondermijnen, dat zij nauwelijks aandacht of kracht voor nog iets anders overig heeft. Toen de zaken, na de besprekingen van München zoo stonden meende men in het Palazzo Venezia zijn druk op Frankrijk te kunnen gaan vergrooten teneinde dit land, hetwelk met Italië op goeden voet wenschte te geraken, eenige belangrijke conct te dwingen inzonderheid in Tunis en in Fransch Somaliland. Dat men in Tunis niet met het Fransche bewind tevreden was, was van overlang be kend. Berichten uit Jong-Tunische kringen meldden bij herhaling anti-Fransche betoo gingen welker doel het was een carrière te openen voor afgestudeerde inheemsche jon gelui, die meenden evengoed als en misschien zelfs beter dan geïmporteerde Fransche beambten en militairen de leidende functies op eigen bodem te kunnen bezetten. Men vernam daarbij steeds de naam „Destoer", waarmee een jonge, vrij extreme nationa listisch georiënteerde Tunesische partij werd aangeduid, waarin ook de Moellahs, de Is- lamietische voorgangers, een beduidende rol speelden. In Italië verleende men aan deze „Destoer" gaarne tersluikschen steun, in de hoop, den Italiaanschen invloed ten koste van den Franschen te_ kunnen ver grooten. Ook onder de Tunesische Joden bestond nogal „Abneigung" tegen de Fran schen en de Joodsche kolonie aldaar is vrij talrijk ,en reeds van ouden datum. De kreet „Tunis" in de fascistische kamer kwam der halve niet zoo heel en al onverwacht: de afgevaardigden, die hem uitten, vermoedden dat hij aan de Afrikaansche kust luide zou weerkaatsen. Mogen wij Havas en andere berichtgevers gelooven, dan is eerder het tegendeel waar geweest, en heeft Tunis zich met geestdrift pro-Fransch verklaard. Het is lastig, op grooten afstand te beoordeelen, hoe diep deze geestdrift in Tunis gaat, of wellicht slechts de licht bewogen volks oppervlakte aan het golven is geraakt, en er een onderlaag is, welke onberoerd is ge bleven. Doch het komt ons niet onwaar schijnlijk voor, dat in dit gebied inderdaad een omslag in de gevoelens heeft plaats ge had. Italië heeft den laatsten t" nieuwen koers gevolgd, door namelijk aan het rasbeginsel een plaats in zijn program en politieke practijk in te ruimen. Dit ras beginsel keert zich in principe niet simpel tegen de Joden, waaraan ook de Tunesische Arabieren grooten hekel hebben, doch even zeer tegen deze Arabieren zelf, en tegen de negers. Deze allen beseffen, dat men hen ten opzichte van het „Italiaansche" ras voor minderwaardig houdt, en zulks moet grie- Daladier's ontvangst in Tunis Een menschenzee omstuwde zijn auto Spontane betoogingen voor Frankrijk Temidden van een menschenzee, die luid ruchtig juichte, is de Fransahe minister pre sident D a 1 a d i e r gisteren te Tunis naar de plaats gereden, waar een groote (roepen- schouw zou wordiên gehouden. Ondanks de talrijke soldaten, die, in sa menwerking met de mobiele garde de men- schen poogden tegen te houden, drong het publiek in zijn enthousiasme op de auto van Daladier aan, zoodat deze slechts uiterst laJiCTaam vorderde. Op sommige oogenblikken overstemd» de uit duizenden kelen klinkende Marseillaise de toejuichingen, die telkens en telkens weer over den boulevard weergalmden. Escadrilles vliegtuigen, die vleugel aan leugel over den boulevard cirkelden, deden le menschenmenigte opzien en de prachtige prestatie der luchtmacht luide toejuichen. De meest moderne bomJbftrdementavliegtni en jachttoestellen namen aan leze de monstratie deal. Groote troepen zouaven, tirailleurs, irtille- risten en leden van de luchtmacht defileer den hierop onder de daverende toejuichin gen der bevolking langs de eere-tribune. De tallooze groote tanks, zware artillerie, ich- ter geschut, luchtdoelartillerie en aanvals wapens van de modernste constructies maakten op de toeschouwers een diepen in druk. De toejuichingen aan het adres van Da ladier werden intusschen zoo mogelijk nog geestdriftiger. Om vijf uur werd de schitterende wapen schouw beëindigd met een bijzonder ontroe rende patriottische manifestatie van inter dan honderdduizend Tunesiërs, die spontaan toesnelden, om voor minister-president Da ladier uiting te geven aan hun liefde voor Frankrijk. De plechtigheid ten paleize Bij de plechtige ontvangst van den Fran schen minister-president in het paleis van Bardo, hield Daladier de volgende toe spraak tot den Bey: „Monseigneur. Namens de geheele Fran sche regeering., breng ik Uwe Hooehrid den groet van de beschermende mogendhend. Mijn reis is een bewijs van de liefderijke zorg, die de Fransche regeering 'deeds '".eeft getoond. Frankrijk en Tunis zijn mve'-breek baar met elkaar verbonden door h** recht der verdragen en die handen zijn eken dag nauwer aangehaald door onze solidariteit, de wederzijdsche diensten en de toenemende welvaart, die van onze samenwerking het gevolg rijn. Die solidariteit bestaat zoowel op econo misch als op intellectueel gebied. Franscnen en Tunesiërs leerein elkaar steeds beter ken nen. Toen het uur was geslagen, wisl Tunis ook offers te brengen. Ik stel er prijs op, u te verklaren, dat geheel Frankrijk wil bijdra gen tot de ontwikkeling der rijkdommen van Tunis en het wil beschermen, indien dat noodig mocht zijn. Van die bescherming heeft het ln het ver leden bewijzen gegeven. De econcrusehe ont ginning is er het betvijg vam. De bescherming van Frankrijk strekt zich tot eïk gebied uit Frankrijk zaü nooit rijn heiligen pl'cht uit het oog verliezen hij de uitvoering van rijn historische taak. Het weet, dat het 'aarbij kan rekenen op de algeheele en toegewijde medewerking van het volk van Tunis". Het antwoord van den Bey luidt ais volgt: „Het is van groote beteekenis, dat c in per soonlijkheid, die zoozeer het Fransche genie vertegenwoordigt, zich aan zijn vele Vtrk- zaamheden heoft willen onttrekken, om de groeten van Frankrijk aan Tunis te brengen. Ik zie daarin een nieuw bewijs van de wel willendheid. die de edele beschermende mo gendheid ons steeds heeft verleend m nieuwe manifestatie ven de samen werking tusschen onze beide volken. Frankrijk heeft recht op erkentelijkheid van het volk van Tunis voor het werk, dat het hier heeft tot stand gebracht Tunis zal onder alle omstandigheden blijk geven van zijn dankbaarheir en aanhankelijkheid. Gij kunt er zeker van ziin. dat alle bewoneis, zoo noodig. zich rond Frankrijk zullen scha ren. Ik geef u hier daarvan de verzekering" Politiek incident Bij het vertrek van minister-president Da ladier uit het paleis van den Bey heeft een aantal inboorlingen betoogd. Zij droegen een doek mede met het opschrift: „Leve de Destour". Het doek werd door de lijfwacht DIESELMOTOREN STOOMTURBINES STOOMMACHINES STOOMKETELS ROMP-INSTALLATIES APPARATEN GIETWERK ENZ. van den Bey omlaag getrokken en de betoo- gere werden krachtig verwijderd. Een amtal betoogers werd gearresteerd. De omstanders lieten duidelijk hun mis noegen met de betooging blijken. De Destour is de anti-Fransche nationalis tische partij in Tunis. ven. Frankrijk daarentegen is in dit opzicht liberaal; in Parijs voelt de kleurling zich op voet van gelijkheid behandeld met eiken blanke. Een hooggeplaatste Indische dame zeide het eens tegen ons ir.et eenvoudige woorden: „Wij gevoelen ons daar zoo pret tig, er zijn zooveel bruine menschen!" Door .leze gelijkwaardigheidspolitiek kan Frankrijk zich thans verheugen in een hankelijkheid en trouw, welke in Italië met grooten spijt worden aangezien 4200 P K STORK-DIESELMOTOR De Spaansche burgeroorlog Rechtsche troepen tegenover Artesa Haven van Castellon gebombardeerd Volgens rechtsche Spaansche berichten hebben de nationalistische troepen thans de Segne bereikt tegenover Artesa, het wel K een belangrijk knooppunt van verbindingen is. Afgewacht moet worden of zij deze po sitie zullen kunnen veroveren; de republi keinen hebben alle toegangswegen erheen Na de conferentie van Lima Interessante Amerikaansche onthullingen De „Daily Telegraph" meldt uit New- York, dat John White, de gemeenlijk goed-ingelichte correspondent van de „New-York Times" heeft medegedeeld, dat de reeeering van Peru de gedele geerden en journalisten, die de pan- Amerikaansche conferentie te Lima heb ben bijgewoond, heeft laten bespionnee- ren, geprobeerd heeft hen te intimidee- ren en persberichten heeft gecensureerd. De intrigues hebben, aldus White, op een avond haar hoogtepunt bereikt, toen twee leden der Amerikaansche delego- tie onverwachts van een banket in hun werkkamer terugkeerende- twee Peruaan- sohe detectives verrasten, die dossiers en lessenaars doorzochten. Na deze ervaring hebben alle leden der delegatie verder alle belangrijke do cumenten des nachts naar hun kamer medegenomen Ook bij vorige pan-Amerikaansche con ferenties hebben de correspondenten onder censuur gewerkt, doch het was thans wel de eerste keer, dat een als gastvrouw op tredende regeering de diplomatieke immu niteit schond en zelfs zóó ver ging, dat zij de binnenkomende post der gedelegeerden onderzocht Van vele chauffeurs, aldus White, die aan de gedelegeerden waren toegevoegd, was be kend. dat zij in dienst stonden van de ge heime politie en opdracht haddon gekregen, goed op te letten in Hotel Bolivar, waar de gedelegeerden waren ondergebracht Toen dit bekend werd. probeerden de ont hutste Peruanen uit te leggen, dat het ge- spionneer grootendeels dilettantenwerk geweest en niet in opdracht der regeering was geschied. Wat het nagaan der gangen van de journalisten betreft, dit geschiedde wel door regeeringsambtenaren. De Peruaansche regeering sympathiseert volgens White sterk met de fascisten en de regeering was dan ook uiterst verstoord- toen de Duitsche en Italiaansche werkzaam heden tegen de conferentie werdon onthuld. Op den dag der opening van het congres, aldus White tenslotte, leek Lima eer de zetel van een groote nationaal-soeialisjische bijeenkomst, dan, van een pan-Amerikaan- sche conferentie. De stad was met duizen den swastikavlaggen versierd. Er waren in de hoofdstraat sleohts drie Amerikaan sche vlaggen te zien en een daarvan hing nog uit van het consulaat der Vereenigde Staten. HET JAPANSCHE KABINET TREEDT AF De Japansche minister-president prins Konoje heeft gisteren aan den keizer het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Ook aan de andere sectoren van het Ca- talaansohe front zijn de redhtschen gevor derd. .1# 1 In het Alfes-Aspe-Albaces Cogullfront ie gedurende de laatste vier dagen geen ver andering gekomen. Hier zxxuden de troepen van Franco, niettegenstaande ze voldoende van geschut en vliegtuigen voorzien zijn ver in de minderheid zijn tegenover die re- publikeinsche troepen. Verder wordt gemeld, dat een divisie van het legercorps van GarciavaJinoe-Maestrazgo met spoed de dorpen Marcobau en Moncla ten Zuiden van Artesa nadert. Aan de beneden Segre hebben de Navar- reesche regimenten van Solchaga bijna 200 krijgsgevangenen gemaakt Momenteel trekken in den Ebro-sector drie divisies op, nl. naar Juncosa, Bisbal en Defalset. Ofschoon een dikke mist het uit zicht belemmert, heeft het Noordelijk Urgel- leger de dorpen Llusas en Montargull ten Noorden van Artesa veroverd. Het aandeel der zwarthemden De Italiaansche dagbladen wijdien heek Kolommen aan de verrichtingen van de varthemden" aan het geheele rechtsche Spaansche front De verslagen der bijzon dere correspondenten melden, dat de repu blikeinen op verscheidene plaateen tot tegen aanvallen overgaan. o.m. aan den linker en den rechtervleugel. De Italiaansche le- eionarissen, gesteun door geschut en lucht macht, beantwoordend echter krachig de aanvallen der Barcelona-troepcn, o.m. in den sector van Borjas Blancas, waar republikeinen versterkingen hebben kregen. Castelion gebombardeerd Rechtsdhe oorlogsschepen in de haven in Castellon de la Plana zijn gebombar deerd door luchtstrijdkrachten van de link- sche regeefring. De desbetreffende hier uit gegeven mededeeling verklaart dat de re- publikeinsohe vliegtuigen alle gestelde doe len getToffen hebben en dat de raid een volkomen succes was. De „Jose Luis Diez" Diplomatieke Engelsche kringen wijzien er op dat de berichten betreffende internee- ring van de „Jose Luis Diez" onjuist zijn. Het oorlogsschip ligt onder dezelfde omstan dighédlen in de haven van Gibraltar als vooi de uiftüooppoging. Wanneer het eenmaal zal zijn hersteld, i er geen reden om te veron de netel ten, dat de autoriten ten van Gibraltar zich zouden verzetten tegen vertrek. Het Amerikaansche Congres bijeen Defensie en werkloozensteun de dringendste problemen Met de nationale defensie en den werkloo zensteun als de twee dringendste problemen op de agenda, is de 76ste Amerikaansche congresvergadering gisteren te Washington bijeengekomen, in afwachting van wat vele dagbladen openlijk hebben genoemd „den strijd om de suprematie" tusschen president Roosevelt en vice-president G a r n e r be treffende de controle over de democratische partij. Beiden zijn meesterlijke politici en de worsteling tusschen deze twee, aldus sohrij- ven de Scripps Howard-bladen- zal 't groote schouwspel van 1939 vormen. Garner vertegenwoordigt het conserva tieve blok in de democratische partij. Hij streeft naar amendeering van sommige New Deal-wetten- naar een algemeene consolidee ring van het program en wenscht niet ver der te gaan met deze wetgeving. Roosevelt zal strijden, om de partij libe raal te houden en de verkiezing te verzeke ren van een progressistischen candidaat in 1940. De president behandelt het werkloo- zenvraagstuk tactvol. Hij heeft het congres alleen ervan in ken nis gesteld, dat, tenzij nieuwe credieten worden goedgekeurd voor de werkverschaf fing, op 7 Februari drie millioen personen zonder werk zullen komen. De republikeinen en de conservatieve democraten verbergen hun meening niet, dat de steun bekort moet worden en weer onder toezicht moet komen van de staten, teneinde te voorkomen, dat de werkloozen voor poli tieke manipulaties gebruikt zullen worden. De leden der regeering vertrouwen echter, dat de opstandige politici, wanneer ze zich geplaatst zien tegenover de verantwoorde lijkheid en beslissen moeten over voortzet ting of stopzetting van steun aan drie mil lioen menschen, zullen inbinden en de noo- dige credieten zullen goedkeuren. In regeeringskringen houdt men staande, dat federale steunregelingen minder aanlei ding geven tot onregelmatigheden dan plaat selijke. Men venvacht, dat president Roosevelt in zijn boodschap aan het congres krachtiger taal zal spreken dan ooit, om uiting tek geven aan zijn verzet tegen den totalitairen opmarsoh en dat hij bij de Vereenigde Sta ten er op zal aandringen het leiderschap te aanvaarden van een democratisch front in de beide Amerika's- zelfs wanneer een der gelijk front niet uitvoerbaar is op breeder schaal. hoogere ambtenaren verfranschte Vlamin gen of Walen waren. Het voorstel behelst: het ambtenaren corps moet aldus samengeteld zijn, dat de aantallen (echte) Vlaamsche en Waalsch© ambt* naren evenredig zijn aan de totalen der twee bevolkingen, zooals deze bij volks telling geregistreerd zijn. LJTWINOF GAAT NAAR WARSCHAU De Russische volkscommissaris Litwi- nof Is voornemens zioh einde Januari naar. Warschau te begeven, om aldaar met den Poolsohen ministei van buitenlandsche za ken Beek besprekingen te voeren. Tijdens Litwinofs verblijf in Warschau /.ou ook een nieuw Poolsch-Russisch han delsverdrag worden onderte-ekend. Vastzittende slijm «erken Uw ademhalingsorganen Drie leden van een groep Amerikaanscne Kwakers, die te Philadelphia zijn terugge keerd van een reis door Duitschland. hebben verklaard, dat de Rijksregeering deze orga nisatie heeft toegestaan in Duitschland hulpdiensten in te richten voor niet-Ariërs. Zij voegden aan hun mededeeling toe, dat onderhandelingen inzake een overeenkomst tusschen de Duitsche autoriteiten en het in- tengouvernementeele comité voor vluchtelin gen voor de evacuatie van 150.000 loden een gunstig beloop hebben. EEN „JAPANSCHE MATAHARI" VERMOORD HONGKONG. 3 Jan. (A.N.P.). Naar ver- :»men wordt, is op 30 Dec. te Tientsin een Japansche spionne vermoord, die door haar naden den bijnaam van „de Jajpansch Matahari" had verworven. Zij was de tiende aoohter van prins Sjoe van de Mandsjoe dynastie, die in 1911 ineenstortte, om te vorcten vervangen door de Chineesohe repu bliek. Zij was een der vertrouwden van den bekenden generaal Doihara. den „Lawrence van het Verre Oosten". Meer communistische invloed in de Ghineesche regeering Naar Reuter uit Tsjoengkdng seint, kun nen binnenkort belangrijke wijzigingen worden verwacht in dien kring der Chinee- sche regeering, zulks in verband met het verwijderen van Wang Tsjing Wed uit da Kwo Miug Tang en uit zijn andere officleele functies. Gemeld wordt, dat de volgende vice- voorzitter van die Kwo Mlng Tang waar schijnlijk iemand zal zijn, die bekend staat om zijn linksche sympathieën, hetgeen de communistische partij tot nauwer aanslui ting zou brengen. Diplomatieke kringen alhier gelooven, dat de verwijdering van Wang uiteindelijk een versterking van de Chineesche regeering ten gevolge zal hóbben. Volgens Chineesche berichten wordt Wang Tsjing Wei te Hongkong vergezeld door een speciaal Japansch corps ln civiel, teneinde hem tegen eveneuteele aanslagen le beschermen. Hij confereert momenteel met Doihara betreffend© een fusie van de door Japan gesteunde regeeringen van PeipLng. Nanking, Hankau en Kanton. Volgens een verklaring van generaal Pal Tsjoeg Si, den commandant van de Chinee- sche troepen in de Z.W. provincies, treft men voorbereidingen, om het hoofd te bie den aan een eventueele landing der Japan ners in de baai van Pak Hoa. Alle wegen, die naar de baai ledden, zijn volkomen verniefld. De bevolking en de levensmiddelen zijn naar het binnenland getransporteerd. Door Mr. Borginon en een aantal andere afgevaardigden van de Vlaamsch-nationalis- tische fractie is een wetsontwerp ter Kamer neergelegd, dat in Vlaanderen zeer de aan dacht heeft getrokken en dat in verscheide ne bladen e^n goed onthaal heeft gevonden, zoo bijv. in het Leuvensche professoren-blad Nieuw Vlaanderen. Dit wetsontwerp heeft tot strekking ln de aanwerving van het ambtenaren-corps de gelijkheid tusschen Vlamingen en Walen te verwezenlijken. Tot nu toe was het zoo dat minstens zestig tot zeventig procent van alle HET FRONT TEN N. VAN BALANGUER Het doel van Franco's opmarsch aan het Noord-CataJiaansohe front is het veroveren van het gebied tusschen Tremp en Seo de brgel, met als hoofddoel laatstgenoemde stad, welke van strategische beteekenis is. De reohtsohen zijn thans genaderd tot op 2 .M. van Artesa, hetwelk een kruispunt van erbindnngswegen is. Een „jeugdstad" in Londen In Londen zal een centrum worden ge schapen voor alle jeugdorganisaties van het geheele Britsche rijk. Dit oentrum zal de „Stad dier Jeugd" wordien genoemd. De kosten daarvan worden geraamd op een mill/ioen pond sterling Het voornemen is om een eigen stad te bouwen met schouwburg, bibliotheek, Pet- kamers en conveusatiezalen. alsmede afzon derlijke slaapzalen voor de verschillende koloniën en dominions. Hier zullen 2000 schoolkinderen en studenten onderdak kun nen vinden. De plaats is nog niet vastgesteld, doch men heeft voorgesteld de leege ruimte van het „Cristal Palaoe" hiervoor te bestemmen. (31 „Nu moeten wij nog wat gaan koopen voor Miep", zegt Greet tegen Corry. „Hè, moe, mag ik mee?" bedelt Miep. „Ik weet toch het best, wat ik graag wil hebben". Zoo 'n Zaterdagavondboodschap met moeder is een extra feest. „Wat wil je dan hebben?" vraagt Greet, hoewel ze het al weken van te voren wist. „Grijze kousen en grijze hand schoenen", nietwaar Miep, ijvert Corry. ..Neem die twee dames maar allebei mee", plaagt vader, „d4n heb ik een oogenblik rust" Gezellig loopen ze even later op straat. „Naar een verren winkel, hè moe", bedelt Corry. Dan, ineens staat Miep stom verbaasd. Vlak voor haar loopt Truus en naast haar een lange slanke jongeman. Dichtbij elkaar loopen ze. „Kijk nou eens", gichelt Corry. Ook Greet had haar nichtje gezien. „Wie zou het zijn", vraagt ze zich af. „Laten we hen niet passeeren", vraagt ze de meisjes. „Waarom niet", vraagt Corry die dolgraag dien jongen ln K*n gezicht had willen zien. m l „Nee, laten we maar een anderen weg gaan dringt ook Miep aan. Vreemd is het allemaal, vindt Miep. Greet neemt zich voor met Chris te overleggen, wat ze in deze zaak zouden doen. Een oogenblik later zijn de gedachten aan Truus en dien vreemden jongen verdrongen door al die mooie en heerlijke dingen. Overal Kerstétalages, met versiering en bloemen. Miep drukt moeders arm wat vaster. „Heerlijk, hè moeder?" geniet ze. Vermoeid en voldaan keeren ze tegen tien uur naar huis. Vlak bij huis gekomen, zegt Greet: „Wanneer Truus al thuis is, er niet over beginnen. Ik wil eerst even met vader spreken." Truus was er nog niet, en dat was een opluchting voor Greet. Miep en Corry gingen naar boven, en Greet legde het Zondagsche goed klaar. Terwijl vertelde ze aan Chris van de ontmoeting. „Wat moeten we daar aan doen?" vroeg ze. „Niets aan doen voorloopig", meende Chris. „Ze is zeven tien jaar en Donderdag komt haar moeder thuis. We zullen afwachten, wat Truus er zelf van zegt." Dan, even na tien uur komt Truus thuis. „Je bent wat later dan anders", zegt Greet, ditmaal een aanloopje nemend. „Ja tante, 't is gezellig, in de stad en ik heb, nadat ik bij tante Geertrui gebaad heb, wat omgeloopen" antwoordt Truus. „Alleen omgeloopen. dat is ook niet gezellig", zegt Chris. „Nee oom, niet alleen. Ik zag 'n jongen van school. Hij heeft geen moeder, en 't is bar ongezellig bij hem thuis. We heb ben wat winkels gekeken, en ergens een kop chocolade ge dronken". Opgewekt zei Truus goedennacht, en ging naar boven. Miep en Corry hielden zich slapende. Samen hadden ze nog nagepraat over Truus en dien „engen langen jongen", zoo als Corry het zei. Lang, heel lang ligt Miep dien avond wakker. Met jongens loopen, ze zou het niet künnen, denkt ze, en eindelijk valt ze in slaap. Toch is haar slaap niet vast te noemen. Meermalen wordt ze dien nacht wakker, en telkens speelt de nieuwsgierigheid haar parten om te weten, wie het was, met wien Truus dien Zaterdagavond wandelde. Miep peinst erover, dat het ge zicht van dien jongeman haar niet onbekend voorkwam. Ze heeft hem niet zoo duidelijk in het gelaat kunnen zien. Maar opeens staat het voor haar vast, dat het Karei van den do minee is. Karei is theologisch student, herinnert ze zich. „Nou, nou, Truus maakt dus kans, domineesvrouw te wor den", overlegt Miep bij zichzelf. En in haar gedachten, ziet ze Truus reeds in de pastorie. HOOFDSTUK XIX Zondag Zondag acht uur, allemaal aan 't ontbijt. Het is een heele drukte, het zoover te krijgen, 't Is anders dan andere ochten den: na het bijbellezen en danken speelt vader op het orgel. Helder klinken de stemmen* "Ik ben verblijd, wanneer men mij". Den eersten Zondag was Truus verbaasd geweest: nu is ze gewend en vindt wel iets huiselijks in dat samenzingen. Nu Tineke wat grooter is, kan moeder 's morgens weer naar de Kerk. Vader blijft thuis, met Miep en de kleinsten. Het is teveel voor Miep, om het huishouden te doen en op de kleintjes te letten. Miep zorgt voor de bedden, wascht den ont bijtboel af, en zorgt straks voor koffie. Straks drinken ze allemaal gelijk koffie. Dat is altijd een feest. In de week gebewrt dat nooit. Zoodra Miep boven met de bedden klaar is, rent ze naar beneden. „Zoo, m'n jarige dochter", plaagt vader. Ben je tevreden?" „Nou vader en of. En hebt U gezien, wat een beeldige pantoffels ik van Truus heb gehad?" vraagt ze, blij, dat ze aanleiding heeft te beginnen over dat, wat haar zoo heèl erg bezig houdt. „Ja, jij boft geweldig, meisjelief". „Zou ze die met dien jongen gekocht hebben?" vraagt zc, meteen met de deur in huis vallend. „Zijn ze dan minder mooi?" vraagt Chris, best begrijpend, waar zijn dochter heen wil. „Nee, natuurlijk niet, vader, meer ehik vond het zoo raar", aarzelt Miep. „Zóó raar is het toch niet", antwoordt Chris nu. „Truus vertelde ons, dat die jongen een naar tehuis heeft, en wanneer ze nu samen wat oploopen. is daar niets tegen, vind ik. Wèl hoop ik. dat ze niet op plaatsen komen, waar ze niet hooren. maar dat geloof ik van Truus niet". „Dus U vindt het niet erg. dat Truus met een jongen loopt vraagt Miep in uiterste verbazing. „Nee Miep, ik geloof, dat Truus, mits haar studie er niet onder lijdt, en ze tegenover haar moeder hierin eerlijk is, daar niet zoo verkeerd aan doet, als jij nu wel denkt". Miep zucht en gaat aan haar werk. Ze kan dat niet allemaal verwerken. Maar nu moet ze opschieten, het is dadelijk 12 uur en dan komen de kerkgangers thuis. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2