&Jt>. -5 DINSDAG 3 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadnieuws De Gem. Reinigings- en Ontsmettings- dienst bestaat een kwart eeuw Hu'diging van één en-twintig Jubilarissen Oiiicieele herdenkings plechtigheid Belangrijke rede van den heer J. H. de Jong Vandaag heeft onder groote belangstelling 'op grootsche wijze de herdenking plaats gehad van 't 25-j arig bestaan van den Gemeentel ij ken Rei nigings- en ontsmettings- dienst, waarbij tevens een hartelijke hulde is bereid aan 21 zilveren jubilarissen uit het personeel van dezen tak van gemeentelijken zorg voor het welwezen der inwo ners van onze stad. Er is alle aanleiding om aan dat jubileum, meer dan gewone aandacht te schenken omdat de Gem. Reinigingsdienst het ver dient om eens in het middelpunt van een waardeerende belangstelling te staan. De organisatie van een vlotte en afdoende vuilnisophaling is niet zoo eenvoudig als velen misschien wel denken. Men kan hier geen enkel klein onderdeel verwaarloozcn op straffe van allerlei funeste haperingen, terwijl het vooral van belang is, dat alles zoo onberispelijk in elkaar grijpt, omdat er geen gemeentelijke dienst is, waarin gemakkelijk het gemeentelijke geld verlo ren raakt als juist in dezen. Het is in be- stuurskringen van onze stad bekend, dat de Gem» Reinigingsdienst, bij een perfecte organisatie, met een waarlijk voorbeeldige zuinigheid wordt beheerd, waarbij dan in alle opzichten met de belangen van 't per soneel is rekening gehouden. Dat is mis schien het beste compliment dat wjj den voortvarenden directeur, den heer G. H. d e Jong kunnen brengen. Wanneer men de werking van een model-dienst op dit ge bied wil leeren kennen dan kan men Leiden terecht. Se huldiging der cen-en-twintig De feestdag van vandaag is begonnen met de huldiging der 21 jubilarissen die allen vanaf de oprichting bij den dienst werkzaam zijn geweest. Zij werden per auto van hun woningen afgehaald en te ne gen uur, in gezelschap van hun echtgenoo- ten binnengeleid in de keurig versierde ga rage, waar het voltallig personeel reeds aanwezig was en hen een welkomstlied toezong, dat speciaal yoor deze gelegen heid was gemaakt. Zij werden daarna door hun directeur toe gesproken, die er op wees, dat deze dag zoo enthousiast en spontaan door het geheele personeel is voorbereid. Speciaal de feest commissie bracht spreker hulde voor haar werk. Na een oogenblik stil gestaan te heb ben bij degenen, die in de afgeloopen 25 jaar aan den dienst door den dood ontvie len, herinnerde spreker aan de groote ver anderingen die zich in de afgesloten perio de op het gebied der reinigingstechniek hebhen voorgedaan. Het was voor de jubi larissen niet altijd gemakkelijk daarmee gelijken tred te houden. Dat zij daarin ge- siaagd zijn stemt tot groote waardeering je gens hen. Spr .richtte zich vervolgens speciaal tot den kassier-boekhouder, den heer Lan daal, die zich met onkreukbare eerlijk heid en voorbeeldige plichtsbetrachting aan zijn taak heeft gekweten, zoodat spr. steed3 op de meest aangename wjjze met hem heeft samengewerkt. Ook de heer Neutc- boom werd persoonlijk toegesproken en geschetst als iemand die zijn verantwoorde lijk toezichthoudend werk met bijzondere ijver en groote vakkennis heeft «verricht. De overige jubilarissen sprak spr. als groep hartelijke bewoordingen toe. waarbij hij aan herinnerde, dat tot aller teleurstelling een van hen, de heer v. d. Meel, door ziek te niet aanwezig kou zijn. H Vervolgens was het woord aan den burge meester, Mr A. v. d. S a n d e Bakhuyzen, dio begon met te zeggen dat Wethouder Splinter zeer tot zijn spijt door een lichte ongesteldheid verhinderd was hij deze vie ring aanwezig te zijn. Ook namens hem wenschte spr. de jubilarissen van harte ge luk. De woorden van den heer de Jong on derschrijft spr. gaarne, omdat de meening die de heer de Jong over het personeel heeft ook de meening is van het gemeentebestuur. Dat de Reinigingsdienst van Leiden een van de beste- in den lande is, is voor een niet ge ring gedeelte te danken aan de hooge op- atting van plichtsbetrachting, die het per soneel heeft. Aan de heeren Landaal en Neuteboom overhandigde Spr. vervolgens een fraaie bloemenmand, terwijl de andere jubilarissen een geschenk onder couvert iri ontvangst hadden te nemen. De jubilarissen werden vervolgens toege sproken door den heer J. H. S loots, voor zitter van de feestcommissie, die wees op de spontane wijze, waarop dit jubileum is voor bereid, maar ook op de schaduw die over het feest is gevallen door de ziekte van der jubilarissen. God schenke hem wat hem zalig is. Spr. wees vervolgens op de nood zakelijkheid van de verheffing van den ar beid, opdat deze niet vergeefsch zij en zon der hooger doel. Wat een vreugde is het voorts, dat wij zorgeloos de lasten van het dagelijksch leven hebben kunnen dragen, juist door den arbeid. Spr. weidde over toegewijde arbeid als pliciht en zegen nog eenige oogenblikken uit en besloot met al de jubilarissen een geschenk aan te bieden na mens het personeel. Deze geschenken den voor het front gedragen en met dank baarheid aanvaard. Namens de jubilarissen sprak de jubilee- rende kassier-boekhouder de heer D. Lan- 1 woorden van dank tot den burge meester, den directeur en de personeelleden voor goede woorden, en geschenken. Ook de heer Leget sprak een woord van hart tot hart tot zijn kameraden. Met een kort dank woord van den heer de Jong werden verver- sdhingen aangeboden. De drukke bedrijvigheid daarvan werd nog eenige oogenblikken onderbroken door de aanbieding van een bloemenruiker aan mevr. de Jong. Talrijke bloemstukken werden tijdens het feest binnengebracht. Mevr. Slaats en mej. Laman zorgden voor afwisseling met piano- en vioolspel. De officieele herdenking Om 11 uur had vervolgens, eveneens in de groote garage, die tot een keurige zaal was omgetooverd de oflicicele herdenkings plechtigheid plaats. Hierbij waren aanwe zig de burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en de andere leden van het college van B. en W. met den waarnemend gemeente-secretaris Mr. J. v. d. Sta k, vele raadsleden, de burgemeester ei wethouders van Nieuwkoop (de plants waarheen het Leidsche vuil wordt afge loerd), verschillende hoofden van takken an gemeentedienst, de heeren de Gro en M o n y die in de grondlegging van den jubileerenden dienst zulk een groot aandeel hebben gehad, vertegenwoordigers van de Ncderl. Vereeniging van Reini gingsdirecteuren, directeuren van Reini gingsdiensten uit andere plaatsen en anderen Rede van den heer De Jong Deze allen werden door den directeur den den heer De Jong hartelijk welkom ge- heeten, waarna hij een belangwekkende redevoering uitsprak over den Leidschen Reinigingsdienst, zijn oprichting, geschiede nis en inrichting. Spr. ging na hoe het met de vuilvenvij fle ring uit de grijze oudheid was gesteld en stond daarna eenigen tijd stil bij het ver- paohtings-stelsel, dat tenslotte weer is ver vangen door het nemen van de stadsreini ging in eigen beheer. In Leiden zijn de stadsgrachten ln ver band met de hvgien'sche toestanden aftijd van veel belang geweest Meer dan 400 jaar heeft men over de hinderlijke lucht die uit deze grachten opsteeg geklaagd en men was het daarover wel eens dat de stank zeker niet in de laatste plaats haar oorzaak vond in het vuil, dat in de grachten af vloeide of werd geworpen, In de grijze oudheid Reeds op 11 November 1445 vaardigden die van den Gerechte een verbod uit tegen het werpen en loozen van allerlei vuil, zoo wel van de fabrieken als andere neringen, in de sta cLswa teren op straffe van te wor den beboet met betaling van 12 schellin gen. Enkele jaren later werd bod ook bepaald op het werpen van drek of vuilnis op straffe van gedurende 2 uren gebonden te staan op den blauwen steen. Op 21 April 1407 sloten B. en W. een con tract af met Jan Claes Wittens, waarbij de ze man werd opgedragen alle vuilnis voor stegen en steigers geregeld te verwijderen. Voor uitvoering van zijn werk werd hem van gemeentewege verstrekt een schuit met twee boomen, een schop, een vork en een kruiwagen. Op den 6en April 1592 kwam echter een aanmerkelijke verbetering tot stand. Aan de Moesteren v«n de Huisarmen w.erd vergund, het vuil dagelijks dóór de bekwame karren en vaartuigen bij de inge zetenen te doen ophalen, ten profijte van de genoemde huisarmen. Mrt het toezicht op het werpen van asch of vuilnis in het water of op de straat wer den, naast de dienaars der Justitie, ook aai-ge wezen de gebruikers van de stads- lappershuisjes. In 1634 werd de inzameling der afvalstor- fen de Meesteren der Huisarmen afgeno men Voortaan zou verpachting van dit werk geschieden door de Stadsregeenng zelve. Gelijdelijk ging nu de bevordering van de openbare reinheid stap voor stap voor- erd de verzorging hiervan meer en meer taak van gemeentelijke bemoeiing. Vóór 1 Januari 1914, den datum waarop de nieuwe dienst van Reinigings- en Ont smetting te Leiden is ingesteld, werden reeds verschillende onderdeelen van den reinigingsdienst een betrekkelijk groot aan tal jaren in gemeentelijk beheer uitgevoerd el door den Dienst der Gemeentewer ken De uitvoering van de voornaamste onder deelen, w.o. zelfs het inzamelen van huis houdelijk afval, bleef echter gesteld in han den van een pachter. Omdat Leiden door veel grachten door sneden wordt, geschiedde de uitvoering den ophaaldienst door middel van vaartui gen. Om de vuilnis per schuit te kunnen erzamelen was het noodig, dat zij eerst ract handwagens langs de huizen werd op gehaald. Deze wagens waren natuurlijk slechts van geringen inhoud, aangezien één werk man den ge vulden wagen moest kunnen verplaatsen. Telkens als een handwagen met vuilnis gevuld was, werd deze naar de schuit gebracht en daarin uitgestort, waar bij een niet geringe stofontwikkeling plaats had. ingezamelde afvalstoffen, de uit de grachten opgehaalde baggerspecie en het bijeen gebrachte straatveegvuil werden cup- geslagen op een terrein gelegen in de Waard, alwaar zij tot compost werden ver- erkt Waardevolle artikelen als lompen, been deren en oud ijzer werden hierbij uit hot vuil gesorteerd en door de werklieden ver kocht, als compensatie voor hun lage loo- nen. In eigen beheer Spr gaf daarna een uiteenzetting van de wijze, waarop de vuilnisophaaldienst in eigen beheer bij de gemeente gekomen is. Op voorstel van den tocnmaligen directeur an Gemeentewerken, Ir. Driessen, werden twee deskundigen, de heeren V. de Groot A de Monvé, resp. directeur der Ge- meentereinigïng te Den Haag en te Zutphen belast met het maken van een rapport over deze kwestie en naar aanleiding daarvan werd reeds op 5 Juni 1911 besloten de ge meente-reiniging in eigen beheer te nemen met als aanvangsdatum 1 Januari 1914. De heer G de Koning werd met de da- gelijksche leiding belast. Er werd een vuil- erbrandingsoven gebouwd op het terrein der Lichtfabrieken aan de Langegracht en er werd 'n centraal terrein voor den dienst ingericht op de toenmalige kweekerjj aan de Noorderstraat. De kweekèrij verhuisde naar eon weiland nabij Endegeest. Aan de Sint Jacobsgracht werd een pakhuis ge sticht. Gevoteerd werd een bedrag van 318.500. Het personeel bestond in den aan vang uit 6 ambtenaren, 66 werklieden en belleniongens. Bovendien had de pachter van het handbaggerwerk nog 15 arbeiders te werk gesteld. De dienst kreeg de schikking over IS paarden. In 1929 werd besloten tot opheffing van de geld-verslindende vuilverbrandings oven. De afvalstoffen werden voortaan bruikt tot ophooging van de Nieuwlcoop- sche rietlanden, die daardoor tot vruchtba re akkers werden omgewerkt. In 1929 werd ook een baggermolen in bedrijf gesteld voor het op diepte houden der stadsgrachten, terwijl een sleepboot en zeven onderlossers werden aangeschaft voor den afvoer der diepspecie. De directeur, de heer de Koning ging op 1 Oct. 1930 met pensioen. Op 1 April 1931 kwam de leiding in handen van De uitrusting van den dienst had intus- schen geen gelijken tred gehouden met de uitbreiding van de stad en de modernisee ring van de techniek. Ingrijpende maatre gelen waren onvermijdelijk. Op 4 Juli 1923 werden voor de reorganisatie de noodige gelden gevoteerd (f 120.000.—). Daardoor kon de dienst op het huidig .peil worden gebracht. Hoe deze georganiseerd is zette spr. daarna, aan de hand van kaarten ca grafieken uitvoerig uiteen, waarbij men met diep respect werd vervuld voor de per fectie van het systeem, dat de heer de Jong heeft ingevoerd. Leiden kwam, met mede werking van het rijk thans ook in het be zit van een moderne ontsmettingsinrich- ting. Spr. zette tenslotte uiteen de beteeke- nis van een goeden reinigingsdient voor de rolkshygiene. Jeugd en toerisme Huldelijk aangeboden Na deze rede draaide een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde film den Reinigingsdienst en vervolgens bood de directeur namens het personeel aan burgemeester, als hoofd der gemeente, huldeblijk aan, bestaande uit twee eendere bronzen gedenkplaten, waarop afgebeeld is de Reinigings- en Ontsmettingsdienst, zoo als die vroeger was, en zooals die thans is geoutilleerd. Een der platen zal een plaats vinden in het nieuwe gemeentehuis, de dere in de hall van het Administratiege bouw van den dienst Op het verdere verloop der feestelijkhe den komen we morgen terug. rm^ l 'ÜSi a iMgtip f - f - 5 \jê e£ A-/ g&AsA- t- De gedenkplaat aangeboden aan het gemeentebestuur bij het zilveren jubileum van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Links de oude toestand met paar- dentractie, handwagen, krui wagens: rechts de nieuwe outillage met trommelwagen, baby-auto. bakfiets. Hier ziet men cok links de oude en rechts de nieuwe smettingsinrichting en in de gracht de oude baggerschuit en de nieuwe baggermolen. Op den voorgrond ..sleepje" van den Reini gingsdienst Het is ongeveer 5 jaar geleden, dat te Utrecht werd opgericht de B.B.T.B.B.A. (Bond ter Behartiging der Toeristische Be langen, van Buitenlan^dsche Automobilisten) ln de afgeloopen vijl jaren is deze bond van amateurgidsen uitgegroeid tot een orga nisaties die haar sporen op het gebied van toerisme ruimschoots heeft verdiend in sa- menwerking met de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, de plaatselijke V.V. V.'s, den Kon. Ned. Toeristenhond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobiel Club. De leden zijn studenten en loerlingen van middelbare scholen, die geheel belangeloos dit werk ver richten. Zij betalen onderling een geringe contributie, waarvoor zij het officieel orgaan van de A.N.V.V., waarin vervat het B.B.T. B.B.A.-nieuws, ontvangen. Tevens worden hiervan de kosten voor telefoon en telegram men betaald. De B.B.T.B.BjA heeft momenteel ongeveer 120 leden, die verspreid zijn over de afdee- lingen Alkmaar. Amsterdam, Haarlem, Lei den, Den Haag, Delft, Utrecht, Hilversum, Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Breda, Ber gen op Zoom en Vlissingen. De leden werken geheel en al zonder ver goeding, geld mag noodt worden aangeno men, dit geldt ook voor vergoeding in ande- n vorm, zooals pakjes cigaretten etc. Nooit men verplicht iets te doen; voor de leden is het een hobby, zooals een ander postzegels spaart of voethalt. Hoe werkt nu de B.B.T.B.B.A.? Komt een buitenlander aan den grens, dan ontvangt hij daar een biljet waarop in drie talen het bondswerk wordt uitgelegd. Aan dit biljet bevindt zich een plakzegel, dat de automobilist op zijn voorruit kan bevestigen, en waarop de woorden: „Tourist Service" en liet emiblgem van den Bond staan. Komt nu de buitenlander in een stad, waar zich BJB.T.B.B.A.-leden op post bevinden, dan wordt hij aangesproken en hem wordt ge vraagd waarmede men hem van dienst kan zijn. Dit kan van zeer uiteenloopenden aard zijn. Vaak vraagt de automobilist slechts den weg en is hij op doorreis. Blijift hij een of meer dagen in de betreffende stad, aan zal het B.B.T.B.B.A.-lid hem inlichten over de bezienswaardigheden en in de meeste vallen zal hij in de auto stappen, om zoo doende een excursie te leiden. In alle gevallen echter wordt den automo bilist een plattegrond van de stad en eenige folders van Vreemdelingenverkeer ter hand gesteld. Gaat de automobilist naar een an dere stad, waar ook een afdeeling van den Bond is gevestigd, dan wordt dit medege deeld aan den consul aldaar, en bij aan komst zal de vreemdeling bemerken, dat ook daar de Bondsleden paraat zijn om hem zijn verblijf zoo aangenaam als mogelijk te ma ken. Wil de B.B.T.B.B.A. echter zoo intensief mogelijk kunnen werken, dan ds het abso luut noodzakelijk, dat in alle belangrijke steden van ons land afdeelingen zijn. Met Leiden is dit reeds het geval, doch het leden- in verband met de gunstige ligging van deze stad nog sterk uitgebreid kunnen worden, daar van hieruit excursies kunnen worden gemaakt, niet alleen gedurende de lente naar de bloembollenvelden doch ook des zomers naar de Kaag. Noordwijk en Aalsmeer. Vooral in verband met de a.s. B.B.T.B.B.A.-actie om meer buitenlanders naar Nederland te krijgen gedurende den bloeitijd van do bloembollen, kan de Afd. Leiden een taak vervullen. Er worden daar- pogingen in het werk gesteld meer leden voor dezen amateurgidsenbond in Leiden te werven, en deswege wordt op Woensdag 4 Januari 1939 te 20 uur in Café-Restaurant „In den Vergulden Turk" een propaganda- bijeenkomst gehouden, en tevens een kleine tentoonstelling betreffende het B.B.T.B.B.A. werk. Een causerie zal de belangstellenden nog meer met het bondswerk bekend maken Diegenen, die eenige interesse voor dit werk hebben, zijn op deze bijeenkomst harte lijk welkom; zij kunnen zich ook wenden tot den heer B. W. ten Gate Brouwer, Con sul van den B.B.T.B.B.A. Afd. Leiden, Was- senaarsche weg 2, tel. 296S. ZAALBERGS DEKENFABRIEK BESTAAT 125 JAAR Een druk bezochte receptie In de weinig aanzienlijke Vesterstraat, waarin de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wol len dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn., haar gebouwen en kantoren heeft, heerschte gis termiddag, toen de firma ter gelegenheid van haar 125-jarig bestaan jubileerde, een groo te drukte van gaande en komende men- schen per auto en te voet. In een der kantoorlokalen waren cocnmis- irissen en directeuren temidden van een schat van bloemen aanwezig om de geluk- venschen in ontvangst te nemen en vrijwel onafgebroken is een stroom van bezoekers langs hen gegaan. Voor het meerendeel wa ren het zakenrelaties, die hun opwachting kwamen maken, maar ook van andere zijde was er belangstelling. Zoo zagen wij o.a. den burgemeester van Leiden, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en Wethouder van Stralen, later ook nog wethouder Tepe, den voorzitter en den secretaris van de Kamer van Koophan del, den heer D. ten Cate Brouwer -en Mr. Dr. P. G. Knibbe, den voorzitter en secreta ris van de Leidsche Vereeniging van Indus trieel en de heeren Heringa en M. Trapman, den voorzitter en den chef de bureau van den Raad van Arbeid, Mr S. Mok en den heer H. v. d. Brink, voorts Mr. ten Hagen namens de R. K. Werkgeversvereniging, Ir. van Hoek en den heer Kuyntjes, namens de Vereen. „De Ambachtsschool", kolonel Potgieser, directeur aan de Centrale maga zijnen van militaire kleeding, Overste Buur man, garnizoens-commandant, Prof. W. H. Keesom, Mr. Bolsius, Mr. Donders, Notaris Coebergh, Dr Simons, Pastoor Beukers, Mr. Nord Thomson, de heer v. d. Horst, namens Gend en Loos en den heer Harde-nberg •ens de Ned. Spoorwegen, den heer Me- der namens het Departement van Sociale Zaken, de voorzitters der drie textielarbei dersbonden en vele anderen. Van de zakep ivlaties noemen we speciaal de firma de Wilde alhier, die de oudste afneemster is an de Zaalbergproducten. In de andere tot ontvangstzalen ingerichte kantoorlokalen heerschte gedurende de re ceptie een grotoe drukte en de meest opge wekte stemming. Het feest der firma Zaalberg wordt Woens dag besloten met een groote feestavond voor personeel en familie in de Stadsgehoorzaal. Week der gebeden Dankzegging, schuldbelijdenis en gebed Gisteravond werd in de Luthersche Kerk aan de Hoogl. Kerkgracht de eerste van de zes gebedssamenkomsten ge houden, welke geleid werd door Ds H. A. Wiersinga. Als inleiding op de onderwer pen" der volgende avonden werd gespro ken over „dankzegging, schuldbelijde nis en gebed". Na het doel van deze samenkomsten uit eengezet en de beteekenis van het gemeen schappelijk bidden in dezen tijd ontvouwd te hebben leidde Ds Wiersinga het gebed met de woorden uit Daniël 9: Bij U, Heere, is de gerechtigheid, de barmhartigheid en vergeving, maar bij ons is de beschaamdheid der aangezichten; o Heere, hoor; o Heere, vergeef; o Heere merk op en doe het. Omdat het van Gods kant alles in orde was, kunnen we danken. Omdat het van onze kant niet alles in orde is, moeten we schuld- belijden. En we hidden of de Heere het met ons volkomen in orde wil maken. Het Kerkgebouw was voor den eersten avond vrij goed bezet. Gewoonlijk wordt het in den loop der week al voller. Vanavond is het onderwerp: De algemeene Christelijke Kerk. Ds Riemens hoopt voor te gaan. Nat. inzameling voor vervolgden voor geloof en ras Een voorbeeld ter navolging De Penningmeester van het plaatselijk Comité bericht ons, dat hij heden een be drag van 78.05 ontving van het gezamelijk personeel van de Coöperatie „Vooruit", Koo- revaarstraat, als bijdrage voor de nationale inzameling voor vervolgden voor geloof en ras. Tevens deelt hij mede, dat de navolgen de giften werden ontvangen: Zr J. 1.—; Mej. K. 1.—; D. G. U. 2.50 Mej. C. S. 0-50; R. V. 2.50; W. St. 2.50 N. N. 2,50; E. v. d. M. 2.50; H. Y. 2.50; P v. d. T. 10; N. N. 1.-; J. W. M. 9.- W. S. 1.—; D. B. 2.50; en Mej. G. B. 4.— L. W. V. 62y2M- W. F. B. 10. Zoodat het eind-resultaat van de te Leiden gehouden inzameling is gestegen tot 3489.87 Namens het Comité dankt hij allen harte lijk voor de zoo spontane medewerking in Leiden ondervonden. DE CENTRALE WERKPLAATS Naar wij vernemen heeft de hieer L. Th. van, der Laken, leider van de centrale werk plaats ivoor jeugdige werkloozen alhier, te- gen 1 Maart e.k. als zoodanig nomen. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf DINSDAG 8 JANUARI Programma 3: 8.00 Keulen: 9.20 Parils Radio! 10.20 Radio PTT Nord of div; 10.60 Dl' 11.20 Parijs Radio; 12.30B) wlch; 3." §g Reg; jl VI; 2 25 Droit* ,20 Brussel VI; 6.45 Londen ,20 Brussel VI; 7.50 Straatsburg of dlv.j .20 Praag of div 9.20 Keulen; 10.20 Brussel *111.20 Weet of div. -..„e,-»-»3.00 Brussel VI: 9.20 Dijversenj 1135 London Reg: 12.05 Droltwloh; 12.35 Lon don Reg: 4.20 Droitwlch; 6 5q Munchen; 9.20 Droltwich WOENSDAG 4 JANUARI Programma 3: 8.00 Keulen: 9.20 Diversen; 10.00 Tarüs Radio; 10-40 Radio PTT Nord of div.; 11.20 Keulen: 12,20 Brussel VI; 2 20 Lon den Rcg; 4.30 Deutschl.sender of div; 5 20 Keu- Reg; 7.05 Brussel Fr: 7 20 sel Fr: 10.20 Brussel VI; 10.30 Wei 0.35 Lond-.. el Fr; 2.20 Di S.-35 Droltwloh Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Dec. tot en met Vrijdag 6 Januari a.s, waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406 en G. B. de Mctz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553. Voor Oegstgeest: Oegstgeestsche apotheek Wilhelminaioark 8. telef. 274. f div. .20 Keuicu 4: 8.00 Brussel VI: 9.20 GRD of .50 Droitwlch; 2.00 6.05 London Reg; Opleiding reserve-officier-infanterie Blijkens een verschenen legerorder kun nen zij die wenschen te worden toegelaten tot de opleiding voor reserve officier der in fanterie, welke 6 Maart a.s. te Kampen aan vangt, een daartoe strekkend verzoek tot uiterlijk 15 Januari hij den Minister van Defensie indienen. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. van Stralen, is vertiinderd morsen spreekuur te houden. BANK STAAKT DE BETALINGEN Komt er nog wat van terecht? Naar wij vernemen heeft het bankkantoor, m de fa. J. Brugman Co., Hooigracht 58 te Leiden, zijn betalingen gestaakt. Het advocatenkantoor Mr. Bolsius en Don ders heeft op verzoek van de directie de af wikkeling van de loopende zaken oip zich ge nomen. Men was nog niet in staat en ge rechligd ons mede te deelen in hoeverre de belangen van de meest kleine relaties zullen worden geschaad. Het kantoor is gesloten. VECHTPARTIJ Gisteravond om 6 uur is in het café van d. S. aan cLe Hoogewoerd tussdhen eenige bezoekers een vechtpartij ontstaan, waarbij de 26-jarige Duitscher S. P. D. een klap op het hoofd heeft gekregen. Later is de man naar het ipölitieposthuis aan de Haven ge gaan om zich te latiein verbinden. De E.H.D. heeft daarop den man meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: F K v d Broek wedn en van Glnkel wed. GEHUWD: A A V Delft en A D v Staden BEVALL0N: D Th. Alting—Wefers z Vonhout—Tlmmers .1 A Zaalberg—BUsbrock M J Kluts—de Vos z G Betgen—Smit M W Corba—de Koning d A W Kerkho- er z P M Westdorp—Rü: SteenbergenCavó d MPM—4 i—Gelauf d -JJ van Weerdhuizen—Heiji dijk z R G Baars—Folkringa d A v d Meü GuUt d T S Tol—Rietveld dr. "VERLEDEN: J W v d St«en man 60 P Dijk wedn 70 j E Oudejans wed er 79 j J H Wattez wedn. 56 J. F J es man 86 J K Harmanr.l wedn 92 J. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN AFSCHEID PRESIDENT-KERKVOOGD Na beëindiging van de godsdienstoefening Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk Julianastraat had de bevestiging plaats van de heeren W. Verhagen als ouderling eu C. A. Bos als diaken. In de plaats van den heer J. Voets, die deze functie neergelegd heeft, trad als Presi dent-Kerkvoogd op de heer L. Sprey. Ds. Stehouwer, die den dienst leidde, heeft den heer Voets dank gebracht voor de zjer sympathieke wijze waarop deze 18 jaar zijn fu-nctie heeft vervuld. Als iemand begrepen heeft, aldus spreker, hoe men moet arbeiden in Gods Koninkrijk, is het zeker de heer Voets geweest, die steeds op rustige, correcte en weloverwogen wijze heeft gearbeid, zon der zelf maar eenigszins persoonlijk op den voorgrond te willen treden. Nu hij zelf, in verband met zijn leeftijd, heeft gemeend ontslag te moeten nemen uit deze functie, wenschte spr. hem toe dat zijn levensavond licht zal mogen zijn. DOOR DE GLADHEID Toen zij uit het Evangelisatiietgebouw in de Hooftstraat kwam, is de wielrijdster mej. E. G. door de gladheid van den weg met haar rijwiel gevallen. Zij kwam zoo ongeluk kig terecht dat zij een been brak. Na bij e'ti omwonende te zijn binnengedragen, verli de Dr. W. eerste hulp, waarna zij naar liet Acad. Ziekenhuis te Leidon is verroerd. Voor waar geen gelukkig begin van het jaar. WEEKDIENST Chr. Geref. Kerk, Van Reedestraat: Woens dag 7 uur Ds. du Marchie van Voorthuizen, van Urk. MET PENSIOEN Een tweetal personen hebhen gister den gemeentedienst met pensioen verlaten, n.l. do heer Bijdekelle, fitter aan de Gasfabriek en Den Hollander, wegwerker met stand plaats Aarlanderveen, HAZERSWOUDE CHR. HIST. JONGERENGROEP Door de Chr. Hist Jongerengroep werd een vergadering gehouden in het lokaal Sal* vatori, onder leiding van den 2en voorzitter, den heer P. Verheul. De heer J. Verschoor, van Sassenheim, behandelde het onderwerp „Overheid en Onderdaan". Spreker begon met op te mer ken dat zonder gezag geen ordelijke samen leving mogelijk is. Gezag is het uitoefenen van macht over anderen en geeft het recht gehoorzaamheid te eischen. Met voorbeelden uit de praktijk liet spreker zien wat in vroe ger eeuwen het gezag in handen van een despoot beteekende, n.l. volkomen willekeur* Wij zijn in ons land gewaarborgd door de grondwet tegen bruut geweld. De oorsprong van het ge zeg is uit God en b,ij den mensch is er slechts afstraling van Gods gezag. Spr. ging uitvoerig na de groote waarde van een getemperd gezag en stond in den breede stil bij onze volksvertegenwoordiging. En kele vragen werden op duidelijke wijze door spreker beantwoord. Door den heer P. Ver* heul werd een buitenla/ndscb politiek jaar overzicht gegeven. NED. HERV. GEM. In de vergadering van notabelen der Ned. Herv. Kerk is tot Kerkvoogd herkozen de heer C. W. Oppelaar, die de benoeming heeft aangenomen, HILLEGOM Onze plaatsgenoot de heer M. Plan ti n g slaagde ta Amsterdam voor het diploma Boekhouden van de Vereen, yan Leeraren voor Boekhouden. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM Gisteren herdacht mej. N. v. d. J agt het feit, dat zij vóór 25 jaar in. dienst kwam bij de P.T.T. Óp nadrukkelijk roraoek is dit ju bileum in alle stilte herdacht. GEVONDEN Te bevragen aan hidt Politiebureau: num merplaat van auto H. 5S095; heeren hand schoen; huissleutel; bruin portemonnaitje; geweeipatroon; grijze handschoen. Te bevra: gen: Havenstraat 49. schaats; Loosterweg II No. 30, donkerbL mantel ceintuur, Ambacht straat, 3-4, damesportemonnaie met inhoud; Oosteindelaan 30, nikkelen polshorloge; Mo lenstraat 5, groene ceintuur; Stationsweg 54, belastingmerk; Haven 24, grijs melkbus je. KATWIJK a.d. RIJN OUD-GEDIENDE 4c REG. INF. LEIDEN Dat het 4de Regiment Infanterie te Leiden op Maandag 9 Januari haar 125-jarig bestaan zal herdenken is velen door de dagbladen reeds bekend. Niet zoo algemeen bekend is zeker het feit, dat onze plaatsgenoot, de heer J, Zwaan, Valkenburgscheweg 8, als oud-ge diende (scherpschutter) van lichting 1871 van bedoeld korps, als één der oudsten deel zal nemen aan het défilé en de verdere ge beurtenissen in het programma vermeld. Als bijzonderheid zij voorts nog vermeld, dat de heer Zwaan nog in het bezit is van zijn zakboekje, verlofpas en een bewijs van goed .gedrag. Deze bescheiden, die nu onge veer 70 jaar geleden aan hem werden afge geven gaan a.s. Maandag weer naar Leiden. Dit zal wel een unicum zijn. Geen wonder, dat onze hooggeachte burgemeester zicfh be reid verklaarde per auto den oud-gediende op eenigszins officieele manier op de plaats van „aantreden" te brengen. Het zou ech ter voor den nu bijna 88-jarige heusch geen bezwaren opleveren om, te voet naar Leiden te gaan. De heer Zwaan is nog goed ter been en verricht nog dagelijks met een energie, die vele jongeren beschaamd zou kunnen maken-, zijn werkzaamheden. Wij gunnen hem a.s. Maandag gaarne een genoeglijken dag, waar ongetwijfeld vele oude herinneringen naar boven zullen ko men. PERSONALIA De heer H. de Munnink, kantonnier bij de Provinciale Waterstaat alhier, is door Ge deputeerde Staten bevorderd tot Hoofdkan- tonmier, EEN GEVOLG VAN DE VORST Het eaat al blijken, welke schadelijke ge volgen de strenge vorst heeft gehad. Som mige producten, voornamelijk die welke niet tegen vorst bestand zijn, zijn nu peperduur Een ongekende iprijs bracht andijvie dezer dagen op, n.l. van f 0,28 tot f 0.35 per Kgr. Ook uien, die voorheen haast niet te verkoo- pen waren liepen op tot f 9,— per 100 Kgr. De spruiten hebben het zwaar te verant woorden gehad. Gevreesd wordt dat min stens 50 ipCt. verloren zal zijn. KATWIJK AAN ZEE NED. HERV. GEMEENTE In het jaar 1938 zijn gedoopt 382 kinde ren, n.l.: 211 jongens en 171 meisjes en hebben 67 huwelijksinzegeningen plaats ge had. PREDIKBEURTEN Morgenavond om half acht hoopt in de Nieuwe Kerk voor te gaan Ds. J. Th. Meijer, van Alphen a. d. Rijn, met mede werking van het Zangkoor van de Martha* 1 stichting. Morgenavond om half acht hoopt in „Casa Cara" voor te gaan de heer Schoon- derbeek, van Ede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6