Vreugdevolle terugkeer van de „Reiger" MAANDAG 2 JANUARI 1939 GELDVERSPILLING Mocht men de vrijzinnige pers gelooven, dan is het aantal overbodige oonfessioneele scholen in ons land legio en werd er dus met overheidsgeld gesmeten voor school- bouw. Niet steeds is deze critiek geheel zon der grond; wij hebben dit nooit ontkend. Maar nu verwachten wij ook, dat diezelf de pers een vernietigend oordeel zal uit spreken over de geldverspilling, waaraan de vrijzinnige raadsmeerderheid te Apeldoorn zich schuldig maakte ten behoeve van de openbare school. Het onderwijsblad „De School met den Bijbel" deed n.l. het volgende verhaal. Door de gelukkige samenwerking van Ned. Her vormden en leden van de Gereformeerde Ge meente in Uddel, een buurtschap van Apel doorn. kwam, ondanks aanvankelijke tegen werking van het gemeentebestuur, aldaar een Christelijke school tot stand. De band, waarmee de ouders aan de openbare school verbonden waren, bleek zoo onsterk, dat ze herhaaldelijk afknapte: het leerlingental slonk gaandeweg en daalde van lieverlede yan 170 tot 17. Het gebouw der openbare school, reeds ge deeltelijk in gebruik voor het Christelijk onderwijs, is echter „oud en weibedaagd" en de raadsmeerderheid vond, dat er heuscih een nieuwe school moest komen. Waartoe dan ook besloten werd, ondanks het feit, dat 't leerlingenaantal precies was gedecimeerd. Een nieuw gebouw voor 17 leerlingen? Dat gaat toch niet? Ja, dat gaat in Apeldoorn wel, want, gebaseerd op de teldata van het vorig jaar, toen er nog bijna 100 kinderen waren, kon men formeel een hooger aantal dan 17 opgeven. Men neemt immers het ge middelde van de vier laatste teldagen. Gedeputeerde Staten weigerden aan dat spelletje mee te doen. Die redeneerden heel nuchter: er zijn thans maar 17 leerlingen meer; dat er voor de stichting der Christe lijke School veel meer waren, kan geen reden zijn, om nu geld te voteeren voor een nieuw schoolgebouw. Volkomen logisch, zal men zeggen. Maar de raad van Apeldoorn ging in beroep en de Kroon, zich baseerende op cijfers uit het verleden en niet op de werkelijkheid, stelde om formeele redenen het gemeentebestuur In het gelijk: de letter van de wet, niet het leven, besliste. Nu opschieten, zei men in Appeldoorn. Anders wordt het nieuwe gebouw straks ge opend voor nog minder dan 17 leerlingen. Men kocht gauw voor f 1900 grond en stelde ruim f17.000 beschikbaar voor schoolbouw. Dat beteekent f 1100 per leerling, alleen voor de kale huisvesting. Geldverspilling? Weineen! Reclame voor de openbare school; misschien komen er wel leerlingen op het nieuw» gebouw af, De fuik staat open. ALS MEN VERGELIJKEN WIL Nog steeds gaan sommigen door de uit gaven voor onderwijs en defensie met elkaar te vergelijken en de conclusie luidt dan: voor defensie is een goedgevulde beurs be schikbaar, maar onderwijs wordt met een grijpstuiver afgescheept, en met sociale zaken is het ook droevig gesteld. Naar ons oordeel is elke vergelijking hier te onpas, doch Ms men met alle geweld ver gelijken wil, dan lette men eens op de cijfers. De rijksbegrooting geeft voor defensie een bedrag van 134 millioen, ongeacht natuurlijk de bedragen, welke voor de plotselinge mo bilisatie werden gevoteerd, doch gelukkig slechts gedeeltelijk verbruikt zijn. Voor On derwijs is echter 146 millioen uitgetrokken en voor Sociale Zaken 108 millioen. Daar komt echter nog iets bij. Defensie wordt uitsluitend door de rijksoverheid ver zorgd; onderwijs en sociale zaken putten aanzienlijke bedragen uit provinciale en ge meentekassen. Het zijn rodlldoenen en nog eens millioenen. De exploitatie der lagere scholen kost zeker aan de gemeenten meer dan tien millioen; en armenzorg vraagt van ieder der grootste gemeenten reeds tiental len millioenen. Wij hebben er beswaar tegen deze cijfers met elkander te vergelijken; maar wie hiei> over dagelijks algemeenheden dle moet toch ook eens van de cijfers kennis nemen. Hartelijke verwelkoming na de geslaagde Dingaansvlucht i Tegenwind vertraagde de aankomst Dr. Colijn hield een toe spraak, die door Jhr. Beelaerts werd beantwoord HOE OOPOS WERKT Wij moeten ook van den tegenstander wil len leeren; al voegen wij er direct aan toe, dat de voorstanders van openbaar onderwijs onze tegenstanders niet behoefden te zijn. Maar dat willen zij nu eenmaal, want hun strijd gaat onverzwakt tegen het bestaans recht der confessioneel® school Echter, wij zetten gaarne zwart op wit, dat zij op prijzenswaardige wijze ijveren voor het welzijn van de openbare school. „Copos", d.w.z. Comité Propaganda Openbare School, vestigt er onze aandacht oip, dat het alleen in Rotterdam met behulp van 800 propagan disten een manifest voor de openbare school in een oplaag van 200.000 exemplaren ver spreidde, dus huis aan huis. Dat men hier kan spreken van een ijver\ een betere zaak waardig, en dat het mani fest een demagogische strekking heeft, ver andert niets aan onze waardeering voor de geweldige activiteit. Zeker, we zijn er van overtuigd, dat er zeker eenige keeren 800 propagandisten klaar zouden staan, wanneer er gevaar dreigde voor onze Christelijke echool Maar dat is niet voldoende. De school onzer kinderen moet voortdurend leven in onze gedachten en in ons gebed. Wanneer ons voornaamste streven hierin zou bestaan, dat we naast en ten koste van gevestigde Christelijke scholen nog een andere, soortgelijke kunnen stichten, dan bouwen we niet, maar dan breken we af. Geen sohool voor alle gezindten te zamen, maar evenmin een overbodig doorgevoerde splitsing, welke de overheidsfinanciën èrt 't onderwijs schade tfget, AMSTERDAM, 2 Januari. Vroeg in den Oudejaarsavond, maar toch een paar uur later dan verwacht werd, is de „Reiger" na een voor spoedige reis op Schiphol geland, terugkeerend van de bekende vlucht naar Zuid-Afrika. Deze Dingaans- vlucht heeft wel een bijzonder vlot verloop gehad en het is niet uitge sloten, dat deze vlucht van groote beteekenis zal blijken te zijn. De belangstelling voor den terugkeer van de „Reiger" was wel zeer groot. Honderden hadden zich door het gure weer niet laten weerhouden naar Schiphol te komen, en het restaurant was haast te klein om alle be langstellenden te bevatten. En toch bleef ieder maar zooveel mogelijk „binnenshuis", want buiten was het niet bepaald prettig! Daar kwam nog bij, dat de belangstellen den eenigen tijd geduld moesten oefenen, daar het vliegtuig ook al last had van de weersomstandigheden. Een harde tegenwind bezorgde het namelijk juist op den laatsten dag wat vertraging. Doch dat deerde nie mand! De stemming was uitstekend. Hooge belangstelling De beteekenis van deze vlucht bleek ten overvloede uit de hooge belangstelling, die or bij de terugkomst bestond. Zoo waren er de Ministers Colijn, Slotemaker de Bruine en Patijn waarvan de laatste voor de landing weer moest vertrekken, Dr. Ir. M. H. Damme, directeur-generaal van de P.T.T., Dr. W. de Vlugt met de wethouders Kropman en De Miranda en vele anderen. Van tijd tot tijd kwamen er berichten over de vlucht. Langzaam verstreek de tijd en 3nel naderde de Reiger. Er werden herinne ringen opgehaald aan de befaamde landing van de „Pelikaan". Toen werd het mistig, öu alleen maar donker. Het toestel landt Om half vijf kwam het bericht: over een kwartier zal het toestel er zijn en even later, na een waarschuwing daar toe begaf ieder zich eerst even huive rend naar buiten, in het duister. Spoedig werden de landingsliohten ont stoken, motorgeronk werd hoorbaar en daar verschenen de lichten van de „Rei ger". Spoedig had Scholte nu de zilve ren vogel aan den grond gezet en daar was nu de Zuid-Afrika-vlieger. met luid gejuich verwelkomd door 'n enthousiast publiek! De eerste, die uitstapte was Jhr. Beelaerts van Blokland, die met gejuich ontvangen werd. Anderen volgden na hem. Het laatst de bemanning die een extra toejuiching in ont vangst had te nemen. Dadelijk trad minister Colijn naar voren om Jhr. Beelaerts de hand te drukken en hem met enkele woorden te verwelkomen. Ook minister Slotemaker de Bruine, bur gemeester de Vlugt en de wethouders druk ten de handen van de aangekomenen. Toen riep de heer Plesman den passagiers toe, dat zij beter deden naar de wachtkamer te gaan. Met moeite bereikten de ministers, de heer Beelaerts en zijn medepassagiers, de leden der bemanning en de onderscheidene familieleden de trap naar het bovenrestau- rant, vanwaar eenige woorden gesproken zouden worden. Daar waren ook de micro foons van den Nederlandscihen en den Indi- schen omroep opgesteld. Toespraak van Dr. Colijn Prof. Mr Diepenhorst zestig jaar De man, die schrijft en praat Beelaerts, dien hij een drager van een „men sage of goodwill"' noemde, bestemd voor het land, flat een stamland heeft in het Wij hebben gelezen, zeide hij, op welke wijze gij daar zijt begroet. Het stemt ons dank baar, dat de banden, die ons met Zuid- Afrika binden, weer eens bevestigd zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat de wijze, waar op gij u van uw taak hebt gekweten, boven allen lof verheven is; daarom zijn wij u bij zonder dankbaar voor de wijze, waarop gij uw opdracht verricht hebt Spr. wenschte mevrouw Beelaerts geluk met den terugkeer van haar echtgenoot. Gij zult, zeide hij, met nog meer spanning dan de vele anderen dezen tocht in gedachten hebben gevolgd. Voorts richtte Dr. Colijn zich tot de leden der bemanning het waren naar men weet, piloten J. B. Scholte en A. Viruly, de radio-telegrafist J. B. Pestman, de boord werktuigkundige P. Dunk en de hofmeester A. Eggenhuizen; hij zeide tot hen: ^ls wij in ons land over vlagvertoon spreken, denken wij gewoonlijk aan de marine. Maar dat is ook mogelijk door de lucht. Ik ben er van overtuigd, dat de wijze, waarop gij de/.e reis hebt vol bracht, er toe heeft bijgedragen, den naam van de K.L.M. en van Nederland met eere te doen vermelden. Wij danken daarvoor de bemanning ten zeerste". Tot de passagiers zeide spreker: Gij hebt er toe hijgedragen, dat deze reisons niets heeft gekost! (Gelach). Maar ook het ver trouwen, dat de passagiers in onze nationale K.L.M. hebben gesteld, stemt ons tot dank baarheid. Zij hebben zich voor deze onbe kende route zonder bezwaar toevertrouwd aan de bemanning. Tenslotte dankte de minister-president de aanwezige belangstellenden. Ik hoop, zeide hij, dat gij getuige moogt blijven van de •leeds grootere ontwikkeling en den bloei der K.L.M. En ik hoop, dat de reis van den heer Beelaerts er toe mag bijdragen de ban den van ons land met Zuid-Afrika te ver sterken! (Applaus). Jhr. Beelaerts antwoordt ,,Ik kan niet anders zeggen," aldus Jhr Mr. F. Beelaerts v. Blokland in zijn antwoord, „dan dat deze ontvangst mij diep getroffen heeft door de hartelijkheid van de begroeting. Ik dank in de eerste plaats den minister-president, die herwaarts is gekomen mij bij m,ijn aankomst de hand te druk ken. Ook hen ik erkentelijk voor de aanwe zigheid van vele vrienden en bekenden, waarvan ik er sommigen zooeven vluchtig de hand heb kunnen drukken". ,Wij hebben," zoo ging bij voort, „een zeer bijzondere reis gehad. Wij zijn dank baar voor al wat ons is wedervaren. In en kele woorden wil ik gaarne eenige indruk ken geven, die het bezoek aan Zuid-Afrika bij ons heeft achtergelaten. In de eerste plaats dan moet ik zeggen, dat het eeuwfeest van den Grooten Trek in alle deelen van de Unie met groote geest drift is gevierd. Het hoogtepunt was wel de hoeksteenlegging van het nationale gedenk* teeken op Dingaansdag. Ruim honderddui zend mannen en vrouwen uit alle deelen van Zuid-Afrika waren daarbij tegenwoordig. Ik ben getroffen door den ernstlgen en waar lijk nationalen geest, die daarbij tot uiting is gekomen. Een volk, dat zoo zijn hoogtij dagen viert, zonder draaimolens en zoo noo- dig te hebben, mag de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Aan de toekomst van Zuid-Afrika mag niet getwijfeld worden! Over de warme ontvangst zoo ging spr. voort, kan ik niet anders dan met dankbaar heid gewagen. Allerwegen zijn wij hartelijk begroet. En overal hebben wij waardeering ontmoet voor de belangstelling van Neder land voor het eeuwfeest: die waardeering ging gepaard met vereering van het Huis van Oranje. De reis is voorspoedig geweest. Zij was voorbereid op een wijze, zooals wij dat de K.L.M. hadden mogen verwachten. En de bemanning heeft den tocht uit een toe ristisch oogpunt tot een waar genot gemaakt. Ik dank den heer Scholte en zijn mannen zonder ondersoheid. De vlucht met de „Rei ger" zullen wij nimmer vergeten. Ik wensch u allen een gezegenden Oudejaarsavond! Gezagvoerder Scholte Als laatste hield gezagvoerder Scholte een korte toespraak. Wij hadden, zeide hij, zulk een ontvangst niet verwacht. Niettemin zijn wij er zeer dankbaar voor. Het leek wel de aankomst te Johannesburg. Ik heb ge hoord, zeide hij, dat er hier een aantal Zuid- Afrikaanscihe studenten aanwezig zijn. Ik kan hun verzekeren, dat wij het in hun va- Prof. Mr P. A. D. is heden zestig jaar. Wanneer wij zouden schrijven: „Van boer tot professor"; dan zou daar zeker iets in zitten, maar het zou ook onjuist zijn. Want „boer" in de eigenlijke beteekenis is déze Diepenhorst niet geweest (dat gaat moei lijk als men reeds op jeOgdigen leeftijd „magna cum laude" promoveert en nauwe lijks 26 jaar oud als professor optreedt) en nochtans is hij altijd boer in zijn hart ge bleven. Want waar men hem ook aantreft, op een redactiebureau of in de catheder. in Pro vinciale Staten, gemeenteraad of Eerste Kamer, als propagandist of advokaat.... het mooiste komt hij toch wel uit, als hij zich te midden van de Christelijk georganiseerde boeren en tuinders bevindt „Zoo'n voorzit ter", we hebben het bestuursleden menig maal hooren zeggen, „is onbetaalbaar". Prof. Diepenhorst is het levend bewijs van wat Dr Kuvper zoo dikwijls schreef: in de stoere, degelijke plattelandsbevolking schuilt de grootste kracht der anti-revolutionaire partij. Van het platteland komen de vol bloed anti-rev. strijders. Tot hen behoort ook deze Amsterdamsohe professor, die ove rigens niets professoraals aan zióh heeft, wanneer men ten minste denkt aan afge meten deftighied, verstrooidheid en Welt- fremd-heid. Prof. Diepenhorst is van alles het tegenovergestelde. Afgemeten-deftig? Hij is de joviaalste van het heele gezelschap en de allergewoonste mensch in een conferentie. Verstrooid? Nu, vraag daar de politieke tegenstanders maar eens naar. die op voor hen het meest ongelegen oogenblik met een door ben zelf vergeten citaat uit een eigen geschrift of redevoering gekastijd worden, zooals deze debater het kan. En „Weltfremd". buiten 't leven staande? Hij staat er dagelijks mid den in. In de krant, waarin hij schrijft: in de raadszaal, waarin hij met zijn zangerige, echt-welsprekende betoogen, vriend en tegen stander bekoort; op bet congres, sociaal of economisch, waar hij van voorlichting dient; in de Staatscommissie, waar zijn adviezen wegen; in z ij n organisatie niet bet minst, wanneer hij de nooden en zorgen van het platteland peilt, maar ook de zelfwerkzaam heid prikkelt: want van leunen op den Staat is Prof. Diepenhorst een sterke tegen stander. Men zou haast zeggen: dat heeft hij in zijn eigen leven getoond, want Hij vond zelf zijn weg. Maar dan vergeten we toch het allervoornaamste en allesbeheerschende in zijn leven: de wetenschap, de geloofsovertui ging, dat God hem riep tot een taaie in het midden zijns volks. Dan vergeet men de ge hoorzaamheid des geloofs om in Gods weg te gaan. Want het is de sterke overtuiging, dat de Christen van Godswege een roeping in dit leven te vervullen heeft, waardoor Prof. Diepenhorst zich gedreven wist om Gods eere te zoeken, zeer letterlijk, „op elk terrein des levens". God verleene hem die genade nog vele jaren 1 Afscheid kolonel H. Walaardt Sacré AMSTERDAM, 2 Jan. Zaterdag heeft Ko- lonel H. Walaardt Sacré zijn functie van algemeen secretaris van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart neergelegd. Tijdens zijn afscheidslunch in het boven- restaurant van Schiphol hebben Zaterdag middag tal van vooraanstaande persoonlijk heden op luchtvaartgebied uiting gegeven aan hun waardeering voor het vele wat ko lonel Walaardt Sacré in velerlei functies voor de ontwikkeling der Nederlandsche luchtvaart, zoowel militaire- als verkeers- ludhtvaart en de luchtvaansport, heeft ge daan. Ongeveer tachtig personen zaten aan bij den maaltijd, waar als tafelpresident optrad de oud-opperbevelhebber van land- en zee macht generaal C. J. Snijders. Voorts was o.a. aanwezig de minister-pre sident dr H. Colijn. Nieuwe IJsselbrug te Kampen Voorstel van B. en W. aan den gemeenteraad KAMPEN, 2 Januari. B. en W.. hebben den raad, die Woensdag aA zal verga deren, een groote nieuwjaarsverrassing bereid, er zal nl. een voorstel worden gedaan tot het bouwen van een nieuwe IJsselbrug. De verbinding tussohen de beide IJssel- oevers is een belang, waarvoor, de eeuwen door, de Kamper vroedschap steeds groote aandacht heeft gehad. In de jaren 1448—49 werd de eerste brug, welke van hout was, over de rivier gebouwd. Deze brug werd in 1786 verbouwd. In 1872 moest zij plaats maken voor de tegenwoor dige brug, die in 1874 in gebruik werd ge nomen. Deze brug voldoet niet aan de eischen, die het moderne verkeer stelt; bovendien wordt er aan getwijfeld of Ihaar draagvermogen wel voldoende is voor de zware transpor ten van tegenwoordig; Door verbetering van verschillende toe gangswegen, zooals KampenWozep, in 193£ Kampen-Zwolle en Kampen-Genemuiden en over enkele jaren den Rijksweg door den N.O. polder zal de brug in een behoefte voor het interlocale verkeer moeten gaan voorzien, Onder deze omstandigheden hebben B. W. met medewerking van den Minister van Waterstaat advies ingewonnen bij den hoofd-iigenieur-directeur van den Rijkswa- staat in de directie Bruggen. Ze komen zoo tot het voorstel een nieuwe gemeentelijke brug met drie verkeerestrooken en een rij- breedte van pl.m. 9 meter over den IJssel te doen bouwen en daartoe uit de gemeente kas beschikbaar te stellen een bedrag van 250.000. Aan rijk en provincie zal verzocht worden zoodanige bijdragen voor dezen bouw te wil len verleenen dat het ontbrekende bedrag ad f 300.000 wordt gedekt Het werkfonds zal verzooht worden zijn medewerking in dezen te willen verleenen door het beschik baar stellen van een 40-jarige armuïteits- leening ten bate der gemeente tot een be drag van f 250.000 gebaseerd op een rente voet van 2Y2 procent. NOTARIAAT 9 tot notaris binnen het arrondls- ïaar, ter standplaats gem. Hoorn G. van Houwenlnge). C. D. Broe derland erg prettig hebben gehad. Ik hoop, dat zij uit ons land even aangename herin neringen zullen meenemen als wij uit het hunne. En daarmee was de officieele begroeting ten einde. Een begroeting die gekenmerkt werd door oprechte hartelijkheid en waar deering! Bij de officieels verwelkoming der bem anning en passagiers van de „Reiger" tia den terugkeer van den speclalen tocht öaap Zuid-Afrika,hield Wntstef president 'dr, 'H, Colijn eert réde. RUIM 45 MILLIOEN JUBILEUMZEGELS VERKOCHT 'sGRAVENHAGE, 2 Jan. De postzegels, uit gegeven ter gelegenheid van het Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, zijn voor het laatst gebruikt voor de frankeering van de speciale K.L.M.-enveloppen, welke met de Dingaansvlucht naar Zuid-Afrika zijn me degegeven. Zoo is het thans mogelijk de in totaal voor de zegels verkochte aantallen vast te stellen. Deze zijn. van 1% cent: 18.715.607, van 5 cent: 23.618.643 en van 12% cent: 3.368.882 stuks. Hiervan werden voor de Dingaansvlucht-enveloppen gebruikt: van 1 cent: 14.433, van 5 cent: 14.386 en van 12% cent: 14.420 stuks. De zich nog in handen van het publiek bevindende jubileumzegels kunnen, tot 31 December 1939 voor frankeering worden ge bruikt, Mr. P. DIELEMAN In het Zeeuwsoh Landbouwblad dankt Mr. P. Dieleman allen die hem blijken van be langstelling en meeleven zondem. Hij deelt verder mede, dat hij door een noodlottigen val in het begin van September een langen tijd tot werkeloosheid gedoemd is tengevol ge van dein door dien val bekomen hersen schudding. Tot zijn groote blijdschap kan hij mede- deelen, dat de deskundigen hem, voorzoover hun menschelijke wijsheid strekt, een her stel voor zelfs 100 pet garandeeren, mits hij nog eenige maanden in een zéér kalm tempo arbeidt. ARTS P. J. DE BRUINE PLOOS VAN AMSTEL t AMSTERDAM, 2 Jan. In zijn woning aan de Stadhouderskade alhier is Nieuwjaars morgen in den ouderdom van 74 Jaar ovei leden de arts. P. J. de Bruine Ploo van A m s t e 1, die niet alleen in de hoofd stad, doch ook ver daar buiten groote be kendheid genoot Hoewel hij geen spe cialist was, legde hij zich in het bijzonder toe op de behandeling van ingewandsziek ten, waardoor hij zich een grooten naam verwierf. Van zijn hand verschenen talrijke publicaties op dit gebied, die de aandacht van de wetenschappelijke wereld op hem vestigden,. VAN ONZE ADVERTEERDERS De tien Populairste Nederlanders Onder toezicht van hef Amsterdamsche Notariskantoor Voskuil en Warmelink is de stemming van Maggi's Pöpulariteitswed- strijd, vastgesteld. Als eersten waren uitverkoren Zijne Excel lentie Dlr H. Colijn en Prof. Dr. Willem Mengelberg, wat pleit voor de goede opvat ting van de vele tienduizenden inzenders inzendsters. Daarnaast hebben ook enkelen op het ge bied van Kunst en Sport, die voor korteren of langeren tijd de aandacht op zich geves tigd weten te houden. De Radio-verslaggever Han Hollander zag zich eveneens onder de eersten geclassificeerd. Verder is Nederlands grootste schaakmees ter Dr Max Euwe een dergenen, die eer plaats onder de tien uitverkorenen inneemt. Een bewijs, dat deze wetenschappelijke tak van sport alle waardeering heeft. Ettelijke tientallen bekende namen op ve lerlei gebied zyn verder naar voren gekomen, doch kunnen zich niet tot de bovenste 10 in stemmenaantal opwerken. Kunst, PROF. R. N. ROUD HOLST OVERLEDI Een groot schrijvi schilder en teekenaar is higegaan Na een ziekte, die sits kort ge duurd heeft, is Zaterdan zijn wo ning te Bloemenda Prof, Mr. R. N. Roland Holst rieden. Met Prof. R. N. Rolancolst verliest Nederland een van zijnrootste en veelzijdigste kunstenaarviens naam niet alleen zal blijven rtleven als die van den edelen voechter der monumentale kunst, dodie zich te vens een blij venden naa verworven heeft als schrijver, schil1 en teeke- Prof. Richard Nicolaas Rid Holst waa op 4 December 1868 in Am'dam geboren. Van 1887—1891 volgde hij Academie en reeds in 1S92 begon hij nuet vervaardi gen van lithografieën, waq hij zich eerï eigen persoonlijken stijl wte venverven, In 1918 werd Roland Hcals buitenge* woon hoogleeraar verbondaan de Rijks- academie voor Beeldenddunsten, van' welke Academie hij van 1 tot 1934 de teur. leiding heeft gehad als ^leeraar-direc* teur. Van de belangrijke werl die Prof. R, N. Roland Holst als monuitaal en deco- ratief kunstenaar geschapheeft kunnen o.m. genoemd worden de ndschilderin- gen in de Amsterdamsche rs, in het ge bouw van den Nederlands* Diamantbe- werkersbond en in het gebr van de Ne- derlandsche Heidemaatschq te Arnhemi De veelzijdigheid van kunstenaar blijkt o.a. ook wel uit deivangrijkheid van zijn oeuvre als glazeniwaarvano.ro, getuigen de schoone glassderingen in de Domkerk te Utrecht, dtoote ramen in de aula van het Amsfcmsche Ly ceum. de ramen in het posttoor te Haar lem, het boogvenster in het tkantoor van' Utrecht enz. Ook hiermede echter was belangstel ling en de technische vaarceid van Ro land Holst niet uitgeput. bleek een voortreffelijk prottettist, geti het schoo ne portret, dat hij maakte izijn echtge- noote, de dichteres Henriëttoland Holst- van der Schalk. Hij maaktitho's naa* Brabantsche volkstypen, ex-ls, boekban den, mozaieken, stempels, eEnz. Er is bijna geen genre in de dedieve kunsL dat hij niet met meesterii beoefend heeft Van de verschillende publies, die van de hand van Prof. Roland st versche nen zijn, noemen wij, bete het belle- tristische werk „Overpeinzin van een bramenzoeker", „Ethische toren in de monumentale schilderkunst'De ontwik keling en verwezenlijking architectu rale gedachte in Holland", jer vrije ert gebonden vormen in de plache kunst"* zijn twee bundels „Over ku en kunste naars". Als redacteur van tijdschrift „De Gids" publiceerde hij lellen over Puvis de Chavannes, over diasramen iif de kathedraal van Chartres,;r Jozef Is raels enz. Slechts enkele maanden gen erkends de „Bond van Nederlandschtrchitecten" de groote verdiensten van of. Roland Holst als monumentaal kun&ar voorde ontwikkeling van de Nederlsche archi tectuur door hem tot eere-1 id benoemen. OPWAARTSCHE WEGEN Naar Mr. Roel Houw ink in brief aan de „Reformatie", gepubliceerd het num mer van vorige week, meed heeft de heer C. Rijnsdorp met ing van Jan, 1939 zitting genomen in de red», van „Op- waartsche Wegen". Faillissementen in 193! Totaalbedrag ruim ƒ1 millioeistegen Volgens het weekblad .jdelsbe- langen" werden gedureni938 in totaal 1277 (v. J, 1750) cteuren- lijsten bij de gezameniijek fies iri Nederland gedeponeerd. Het totaail passief daarvaediroeg ƒ26.470.016 (v. j. 25.279.18Jtarvan prefererAJ 4.439.396 (v. j. ƒ5.004), Kalenders Na onze vorige aankondigirontvingen wij nog de volgende kalenden J. H. Goud N.V. Technisch -au. Bergt- weg 310, Rotterdam. (Maandl*der). Vollebregt, Rotterdam—Den ag. (Een mooie maandkalender, die tctel heeft „Sportvreugde te water en teid". Druk en uitvoering keurig). Papierwaren industrie H. D. g0rs N.V. te Zutphen. (Maandkalender). Kalender Gasbedrijf. (Zes bB ip zeer artistieke uitvoering. De kalei js door schoten met tusschenbladen, smaak volle reclame yoor het gas ge). j

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8