STADSNIEUWS Het 125-jarig bestaan van het 4e Regiment infanterie MAANDAG 2 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 ZAALBERGS DEKENFABRIEK BESTAAT 125 JAAR De huldiging door het personeel Oud-gedienden gedecoreerd, huldeblijk aangeboden Vandaag viert de Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens, voorheen J. C. Zaal berg en Zn, haar 125-jarig bestaan, welk feit hedenmiddag met een receptie door Directie en Commissarissen is herdacht. We hopen daarop morgen terug te komen, Vanmorgen had echter reeds in oen ver sierd gedoelto der fabri9k de huldiging van de zijde van het personeel plaats, Deze plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den burgemeester, mr A. v. d. Sando Bakhuyzen, door den heer Jonathan Zaal berg, een der vroegere directeuren, door commissarissen en directie, door een aantal oud-gedienden ^an het personeel en voorts uit den aard der zaaik door het geheele (per soneel zelf. In de eerste plaats werd het woord ge voerd door don president-commissaris, ir F. H E. G u 1 j die speciaal welkom heette den burgemeester, de echtgenooten van com missarissen en directeuren enden heer Jona than Zaalberg, die de fam. Zaalberg ver tegenwoordigde. Spr. herinnerde even aan de viering van het herstel van Neerlands onafhankelijkheid 125 jaar geleden door de aankomst van Koning Willem I te Scheve- ningen. De snelle opeenvolging der beide jubilea wijst er wel op, dat Jean Corneille Zaalberg geen tijd heeft laten voorbijgaan, om van de nieuw geboden kansen gébruik te maken. Er is in de afgeloopcn jaren veel veranderd, vooral in technisch opzicht, maar de firma Zaalberg heeft haar bekenden naam ge handhaafd tot op de®en dag, een naam, die aan de geschiedenis van Leiden ten nauw ste verbonden is. Spr. bracht ook dank aan ons Vorstenhuis, dat de jaren door de firma heeft gesteund en velo gunstbewijzen ge schonken. Spr. feliciteerde commissarissen en directie en ook het personeel. In hen wilde spr. ook alle voorgangers, wier plaat sen zij thans bezetten, huldigen. Commissa rissen en directeuren bieden, behalve eten vriien dag, aan alle personeelleden met hun familie een feestavond aan oip 4 Jan. in de Stadsgehoorzaal. Goede en kwade dagen hebben "leb in 't bestaan der fabriek afgewisseld. De tijden ziin thans ook niet gemakkelijk. Toch is de toestand der fabriek niet slecht. De firma zal zich blijven handhaven met een hoog staand kwaliteitsproduct Moge het geheele personeel daaraan van harte medewerken. Moge het jubileum er toe bijdragen om den ouderlingen band nog nauwer aan te halen. De burgemeester spreekt De (burgemeester van Lelden, Mr A. v. d. Sande Bakhuyzen verheugde zich er over, dat zijn eerste daad in het nieuwe jaar een gelukwensch namens het gemeentebe stuur aan dit bloeiende bedrijf mag zijn. Het gameenteübestuur geeft gaarne een bewijs van warme belangstelling bij dit jubileum. Het oedtijf heeft veel meegemaakt: revolu ties, oorlogen, nieuwe uitvindingen. Het staat tot op heden nog kerngezond. Dit ia het bewijs, dat de leiding van het bedrijf goed is geweest dat de grondslag verant woord was* De fabriek draagt het praedi- caat Koninklijk en men heeft in die Konink lijke belangstelling de prikkel gevonden om ook op hoog peil te blijven. De stad I/oiden mag voor het werk van de fabriek dankbaar zijn. Dg. naam van onze stad hangt nauw met de textielnijverheid samen en het zijn bedrijven als deze die den naam van Leid hoog hpuden. In den laatstien tijd heeft het gemeentebestuur met zeer veel genoegen medegewerkt aan de maatregelen der fa briek op sociaal gebied (herscholing)). Mo ge het bedrijf, dat een parel kan worden ge noemd in den kroon van Leiden, nog jaren lang voortgaan op den weg van groei en bloei. Spr. richtte zich daarna met woorden van hulde tot het personeel. Het deed spr. ge noegen namens H.M. de Koningin twee oud gedienden, die reeds 46 jaar en 45 jaar de fabriek hebben gediend, de bronzen medaille van Oranje Nassau uit te reiken. Het waren J. K o o r e m a n en G. v. d. Lelie. Onder hartelijk applaus speldde spr. hun de medaille op de borat. Huldeblijk aangeboden De procuratiehouder, de heer D. de Bruin, prak vervolgens namens het per soneel en bood ter herinnering aan het ju bileum een bronzen gedenkplaat aan, waar op voorkomen de woorden: ijver, kwaliteit en traditie. Op deze drie pijlers beeft Zaatlberg steeds gerust en daardoor kon ook bereikt worden wat bereikt is. De plaat draagt verder het bekende kwaliteitsmerk der firma, de ramskop en data van het Jubileum. De heer Bronsgeest sprak ook na mens het personeel nog eenige woorden van geluikwensdh. De directeur de heer W. A. Schrand dankte namens do gedecoreerden voor de onderscheiding en feliciteerde hen daarmede hartelijk. Josep Kooremaa heeft als geen ander de belangen van de zaak gediend. Op menschen als „Josep" rust het bedrijf. Van der Lelie is niet een van de vlugste, maar wel een van de beste wevers. Hij is een voor beeld van een goed Leidsch arbeider. Spr. stelde aan allen de gedecoreerden tot voorbeolc. Allen zijn tooh leden van Zaalberg-familie. Directie en personeel mo gen niet tegenover elkaar staan, maar moe ten samenwerken. Het ligt in de bedoeling in de toekomst de arbeiders in de winst te doen deelcn. Wanneer de arbeiders hun best doen, volgt ook de belooning vanzelf. Van de goede verstandhouding in de fabriek is wel het beste bewijs dat bij Zaalberg in dit 12jarig bestaan nooit een arbeidsconflict is geweest. Spr. dankt tenslotte voor de steun van het gemeentebestuur ondervonden en voor do hartelijke woorden van don burgemeester. De hcor G u 1J sprak daarna woorden van dank. Hij (huldigde den burgemeester als iemand, die voor de industrieole belangen van Leiden op do bres staat. Spr. dankte voor het gwoh- 'i van het personeel en sprak den wansch uit, dat dit jubileum er toe moge medewerken, dat men allen met vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. Vervolgens werden ververschingen aange boden. Van het Stadhuis Ophalen huisvuil verband met de herdenking van het 25-jarig bestaan van den dienst zal het op halen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Dinsdag worden bediend, nu plaats hebb in op Donderdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der. halve verzocht op Woensdag geen ranmers le straat te doen plaatsen. Directeur Gem. Reiniging. Benoeming De Vereenigingsraad van de Ned. Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft in zijn jongste zitting als woordvoer der bij de Scheidsgerechten der Ned. Spoor wegen benoemd onzen stadgenoot, den heer P. L. Hessing, commies bij de Ned. Spoor wegen. De Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (December 1938) ingelegd f 370.501,76 en terugbetaald f 433.743,13; 197 nieuwe in- legigers zijn ingeschreven en 81 boekjes war den geheel uitbetaald. Het te goed der 190S0 inleggers, inclusief <92 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde December 1938 f 9.027,24b,47. In 6552 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f 18.979,50. EEN MOOIE GIFT Tijdens den dienst op Oudejaarsavond ls in de Goref. Kerk aan de Oude Vest een bankbiljet van f 1000 voor de diaconie ge collecteerd. BEROEP AANGENOMEN De heer A. Hordijk, cand. tot den H. D. alhier, heeft lueit beroep near de Gercf. Kerk te Locnen a. d. Vecht aangenomen. VAN DE TRAP GEVALLEN Zaterdagnacht is de 57-jarige mevr. A v. v. d. Mé-v. G .in haar woning aan de Hoogewoerd van de trap gevallen, waardoor zij bloedend aan het hoofd werd verwond. Aangezien de E.H.D. vreesde, dat zij ook in wendige kwesturen had bekomen, is zij ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis overgebraoht. TEGEN EEN PAAL GEREDEN Gistermiddag is de 56-jarige J. C B. op het Rapenburg met zijn rijwiel tegen oen paal opgereden, waardoor hij een diepe wonde boven het linkeroog bekwam, welke het Acad. Ziekenhuis moest worden ge hecht, De E.HD. vervoerde hem derwaarts RAKE KLAPPEN UITGEDEELD Gistervaond omstreeks 6 uur is voor het politieposthuis aan de Steenstraat een op loop ontstaan, nadat de politie een man al daar wegens openbare dronkenschap had ingesloten. Daar een aantal opgeschoten jon gens weigerde te voldoen aan ihet bevel der politie om door te loopen, werd gebruik maakt van sabels en gummistokken, waar bij verscheidene rake klappen werden uitge deeld. Pensioneering personeel Leidsche Duinwatermaatschappij Sinds ecnigen tijd ijverde het personeel der Leidsche Duinwater Maatschappij voor opname in het Alg. Burgerlijk Pensioen fonds voor ambtenaren. Er zijn heel wat moeilijkheden overwonnen moeten worden oin dit voorstel tot werkelijkheid te maken, doch als douceurtje tegen het einde des jaars is liet thans zoovpr gekomen. Daarmede verkreeg het personeel dezelf de pensioenrechten als de gepensioneerden in dienst van rijk en gemeente. Wijl directie en commissarissen der L. D. M. tevens besloten de pensioenbijdrage voor rekening der maatschappij te nemen, bc- teekent de<ze nieuwe regeling voor het per soneel een niet onbelangrijko salarisver- hooging. OP HET TROTTOIR AANGEREDEN Gistermorgen omstreeks half twaalf is de 42-jarige grondwerker E. Th. V., wonende in de Poelgoststraat, terwijl hij rustig wandel de op het trottoir van de Hoogewoerd, aan gereden door een Eltax. Deze taxi word we gens een defect door oen kraanwagen naar de garage gesleept en hing daartoe met twee wielen in een takel. Doordat evenwel ver zuimd was het stuur vast te zetten, singer- den de beide andere wieion aver het trottoir met het gevolg, dat een wandelaar werd aangereden. V. bekwam eon gecompliceerde breuk aan hot linkeronderbccn en is door den E.H.D. naar hot Academisch Ziekenhuis aangebraaht. Kamer van Koophandel voor Rijnland Nieuwe inschrijving. 29 Dec. 727S. Gebroe ders van der Lans (B.P.). Voorhout, 's-Gra- vondamscheweig 8, handel in bloembollen m groente, in uitgabreiden zin. Venn.: L an der Lans, Voorhout en C. L. van der La-ns. Sasseniheim. 7280. Oudshoorn's Incassobureau. Leiden, Rijnsburgersingel 22a, incasso, informaties en controle. E.: C. J. Oudshoorn, Lelden. Wijziging. J. Rijnbende Nzn. „Het Kap pershuis". Leiden, Stationsweg 20. Kappers bedrijf en handel in parfumerieën. Het be drijf omvat thans: dameskappersbedrijf en handel in parfums; tevens inrichting voor voetverzorging, pedicure en massage onder den naam L.I.V.O.P. Café-billard „Zijlpoort", Leiden, Haven 62. Volmacht verleend aan: T. J. Hcetvelt, Leiden. L.I.V.O.P. Instituut voor voetverzor ging en pedicure. Leiden, Stationsweg 20. Bovengenoemde zaak is ondergebracht in de zaak van: J. Rijnbende Nzn. „Het Kap- pershuis". Warnaar en Co. N.V. Sassenheim, Hoofdstraat 135. Kweekerij en handel in bloembollen. Uittr. dir.: J. J. Hanson, Sas senheim, d.d. 1 Jan. 1939. P. Heddes. Noordwijkerhout, Zeestraat 4. Kruidenierswinkel. Overl. E.: P. Heddes, dd. 30 Mei 1938. Wijz. handelsn. in: „Hed des". De zaak is omgezet in een vennoot- schap en commandite. Beh. Venn.: C. Geèr- lings, Noordwijkerhout. „Mercurius". Leiden, Pieterskerkgracht 2a. Rijwielhandel. J. van Velzen. Lelden, Levendaal, 47. Sigarenmagazijn, reisbureau, expeditie en meubeltransport. D. Kloots. Leiden, Hooge Rijndijk 135. Timmerman en aannemer. Nic. Bos. Katwijk a. d. Rijn, Achter weg 22—24, Bloembollenkweekerij en tuin derij. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: <W v Weeren 22 jr en C W M Velthujjsen 21 jr 6 Snoek 26 jr en J M A Habraken 20 jr P H IJzerman 42 jr en M v Polanen gesoh. 40 Jr BEVALLENC M v Duuren—OerHbsma dr OVERLEDEN: J J v Tongeren in 6 a - H Lukas wed. van J Luitjes 71 jr UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN PAARD BOTST TEGEN AUTOBUS Enkele uren voor 1938 tot het verleden be hoorde, had op den beraohten hoek Bnurge- straat-Juliana6lraat nog een botsing plaats. Uit de Brugge6traat kwam oen paard en agen van den groent.enhandelaar Z., wonen de Steekterweg alhier. Uit de richting Utrecht kwam een groote autobus van de fn. Matzo uit Arnhem ttpzo auto reed met flinke snelheid en de chauf feur gaf, toen hij de Bniggestraat moest pas- seeren, volgens ooggetuigen, geen signaal. Het gevolg was dat 't paard tegen do bus opliep. De gevolgen waren gelukkig niet ern stig. Het paard bekwam een flinke wond aan den kop en het tuig word vernield, inaar dat was ook al. AUTO RAMT WINKELPUI 1939 was enkele uren oud, toen op denzclf- den ihock als boven weer een auto-ongeluK plaats had. Uit de richting Leiden kwam een taxi de fa. J. B. uit Hazerswoude. Toen de chauf feur do flauwe bocht voor het politiebureau moest maken, mislukte de manoeuvre door de gladheid van den wog. De auto ging recht door en botste tegen de deurpui van den ijzerwinkel van do fa. v. d. Helm. De deur werd geheel vernield en wellicht had de auto in den winkel terecht gekomen als de deur niet wat smal geweest was. Thans hielden de steenen zijposten, welke ook ernstig ontzet werden, de auto tegen. Gelukkig liepen juist geen menschen op het trottoir voor den winkel. Do voorzijde van de auto werd ook zwaar beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. BENOEMD Tot lid van de Commissie van Admi nistratie der Gcref. Kerk van Alphen is be noemd de heer E. J. v. d. Neut. ENKEL GEBROKEN Door de gladheid uan den weg is Zaterdag morgen de courant en heizorgcr R. O. bij de Aarbrug met zijn rijwiel gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij zijn enkel brak. Na bij don heer Geeman (binnengedragen te zijn verleende Dr. W. eerste hulp, waarna hij naar zijn woning in de Steenstraat is vervoerd. KATWIJK AAN ZEE ZEELIEDENVEREENIGING „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De leden van bovengenoemde vereeniging aren gisteravond in groote getale in „Casa Cara" bijeen gekomen onder voorzitterschap van den heer H. van Beelen. Spr. sprak een openingswoord naar aanleiding van Hebr. 11, inzondegheid dat gedeelte hetwelk han delt over de offerande van Izaiik. Duidelijk liet hij uitkomen tot welke groote daden een echt geloof in staat is. De secretaris, de heer D. v. d. Boon, las de notulen welke werden vaslgelegd. In een keurig en overzichtelijk verslag gaf de boek houder de heer C. Haasnoot de stand der financiën weer. Het batig saldo per 31 Dec. 1937 bedroeg 227.24. De inkomsten in gaven 1859.58, batig saldo 139.44. Hierna afgeloopen jaar bedroegen 1999.02 de uit richtte de voorzitter zich in welgekozen woorden tot de heer G Haasnoot welke zich wegens drukke werkzaamheden genoopt ziet voor het penningmeesterschap te bedanken. Van 1904 af is de heer Haasnoot onafgebro ken aan de vereeniging verbonden geweest. In die jaren heeft hij zidh vele vrienden worven door zeer prettige omgang. Met volle toewijding heeft hij zich altijd van zijn plicht gekweten, terwijl hij de vereeniging met raad en daad heeft bijgestaan. Het bestuur zag dan ook noode den heer Haasnoot ver trekken. Bestuursverkiezing volgde. De af tredende heer L. v. Beelen, G. v. d. Plas. G. Plug en A. de Best werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werd besloten de heer Haasnoot een aandenken te geven. De heer J. Rovers zag gaarne dat aan die leden welke een behoorlijk inkomen genieten geen uitkeering werd verstrekt, welk voorstel der in overweging genomen zal worden. Tot slot werd nog gezongen Amen Jezus Chris tus amen, waarna met dankgebed werd eindigd. Gemeentelijk Radiodistributiebedriji MAANDAG 2 JANUARI Programma 3: 8 Keulen; 9.20 ParUe R: 9 30 dlo PTT Nord of dlv; 11.50 Droltwlch; 12.20 ussel VI; 2.20 Droltwlch: 4.35 Keulen: 6.20 ussel VI; 6.05 Radio PTT Nord of dlv; 6.20 uien; 6.50 Brussel VI; 705 Brussel Fr; 7.20 ussel VI; 7.50 Straatsburg of dlv; 8.20 Keulen 10.20 Brussel VI; 11.20 Keulen Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 12.20 Droltwlch; 1.35 Londen Ilcg; 5.20 Droltwloh; 11.06 Londen Heg; 11.20 Oroltwlch 10.20 Radio PTT Nord of dlv; 10.50 Diversen; 11.20 ParUs Radio; 12.30Bru»sel VI; 2 25 Drolt wlch; 3.20 Keulen; 5.20 Brussel VI; 6.45 Londen Keg; 7.20 Brussel VI: 7 50 Straatsburg of dlv.; 20 Traag of dlv 9.20 Keulen; 10.20 Brussel I; 11.20 Weenen óf dlv. Programma 4: 8.00 Brussel VI: 9.20 DIJversen; ..35 London Reg: 12.05 Droltwloh; 12.36 Lon don Reg: 4.20 Droltwlch; 6Ao Munchan; 9.on Droltwlch Het programma der feestelijkheden (Het programma voor de feestelijke her denking van het 125-jarig bestaan van het 4e Regiment Infanterie ziet er als volgt Zaterdag 7 Januari 6.30 Voordracht over de geschiedenis van (het 4e Regiment Infanterie, in de gymna stiekzaal door kapitein A. J. R. de Vos. 11.00 Aanbieden van het geschenk der Leidsche Burgerij, Schuttersveld, Maandag, 9 Januari: 7.00 Reveille. 7.45 Morgenmaaltijd. 9.30 Appèl voor de marsch door de stad. 9.50 Afmarsch: Te volgen weg: Kazerne, Schuttersveld, Beestenmarkt, Turfmarkt, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Rapenburg- Westzijde, Nonnenbrug, Rapenburg-Oost zijde, Breestraat, Korenbeurssteeg, Koren beurs, Burchtsteeg, Nieuwstr., Heerengracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Mare, Oude Singel, Beestenmarkt (alhier wordt do colonnelinie geformeerd). Na défilé van het oude vierde: Steenstrtaat, Morschstraat, Ka zerne. Pl.m. 10.45 Défilé voor autoriteiten bij de Lakenhal. 11.45 Koffiemaaltijd. 13.30 Afmarsch naar Stadsgehoorzaal. 14 00 Openingswoord door Lt. Kolonel H. D. Buurman, Comm. 4e R. I. Aanvang film voorstelling. 16.00 Receptie op het bureel Commandant 4e Regiment Infanterie tot 17.30. 17.00 Middagmaaltijd. 17.30 Middagmaaltijd onderofficieren. 19.00 Korpsdiner officieren. 19.15 Afmarsch naar Stadsgehoorzaal. 19.45 Feestavond in de Stadsgehoorzaal Het programma bevat o.a. muziek, optreden van Alex de Haas. Koos Koen. e.a. 23.30 Avondappèl. Dinsdag, 10 Januari: Feestmaaltijd voor de dpi. militairen. Het Christ. Mil. Tehuis. Morsohweg er gebouw der Roomsch Katholieke Militairen- vereeniging Oude Singel, hoek Mare zijn vrijwel don goheelen dag ge""«nd voor be zoekers. Het feest der reünisten Het (programma voor de Reünie der oud gedienden op 9 Januari luidt als volgt: Voormiddag 99.45 Aankomst der deel nemers en verzamelen in de schermzaal, ingang Morsohsingel. 9.45 Groepsgewijze verzamelen op (het ter rein achter het voormalig Hospitaal. 10.00 Afmarsch voor défilé. Te volgen route: Morsohsingel, Morsch straat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Maarsmansteeg, Hoogstraat, Don kerstraat, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Oude Vest tot Mare. Na aankomst 4e R. I. Marebrug, Oude Sin gel, Scheistraat (autoriteiten bevinden zich op het bordes Lakenhal), Lammermarkt, Steenstraat, Morschsitigel. 11 45 Aanbieding van een bronzen gedenk plaat ter plaatsing in de kazerne (geschenk oud-gedienden). Namiddag 12.30 Brood en koffie, in de ka zerne. 1.30 Afmarsch naar bioscoopvoorstelling. 2.00 Naar verkiezing: a. Bisoscoopvoorstelling, aangeboden door het Gemeentebestuur; b. Rondrit met autobussen (zie dagorder); c. Bezoek aan het Tehuis voor Militairen a. d. Morschweg of aan de R. K. Militairen Vereenigingen a. d. Mare. (De beide besturen zullen voor een ontvangst zorg dragen). 4.30 Gezellig samenzijn in do cantine. 6.00 Warme maaltijd in de kazerne. 7.15 Afmarsch naar de Stadsgehoorzaal. 7.3022.30 Feestavond In do Stadsgehoor zaal, aangeboden door Comim. 4o R. I. Het programma bevat o.a muziek, optre den van Alex de Haas. Koos Koen e.a De dagorder voor de oud-gedienden van het 4e R. I. op Maandag 9 Januari ls: Alle deelnemers in het bezit van een be wijs van deelname zijn den geheelen dag de gasten van 4 R. I. De Schermzaal is ingericht als cantine, waar de gewone cantine-prijzen worden be rekend. In verband met de goede orde tijdens het défilé en do plaatsen bij de maaltijden is een ieder ingedeeld bij een groep en heeft een ieder een nummer van inschrijving. Indien moet worden verzameld, stelt een ieder zich direct op links van hot bord, waarop het groepsnummer is vermeld. Tencindo lang staan te voorkomen, zijn tijdstippen van verzamelen en vertrek tot een minimum beperkt. Een ieder werke dus mede vlotheid te betrachten. De deelnemers ontvangen een insigne; dit moet zichtbaar gedragen worden. De Lt. Kolonel b. d. H. van Mens treedt op als funveerend Regiments-commandant van „Hot oude viprde". De commissie-leden zijn herkenbaar aan een rood-wit-blauwen nrmband. Zit, die van dp rondrit met autobussen brulk wenschen te maken, geven zulks reet hij aankomst des morgens op (zie hord rin de schenn2iaal). EEN MOOI SCHOUWSPEL Gistermorgen is door enkele schippers poogd otn het ijs in het Prins Hendrikka naal te breken, welke poging na uren harden arbeid gelukt is. Het was 'n interes sant schouwspel te zien hoe de scheepsmo toren het ijs in stukken braken. Spoedig zal het scheepvaartverkeer in het Prins Hen drikkanaal weer gewoon zijn. STAND DER WERKLOOSHEID J het (bureau voor arbeidsbemiddeling stonden heden 968 personen als werkloos geschreven. KOUDEKERK a.d. RIJN CHR. NAT. WERKMANSBOND De Chr. Nat. Werkmansbond aifd. Koude kerk a. d. Rijn, hield in de koorzaal der Ned. Herv. Kerk alhier een ledenvergadering on der leiding van den heer A. van den Enk. De heer G. van Ommering hield een Bijbel inleiding over Psalm 2. Vervolgens werd door hem een onderwerp geleverd over: „De verbetering der arbeidspositie door de ge voerde sociale actie. Op beide onderwerpen volgde een leerzame gedachtewisseling. COLLECTEN NED. HERV. GEM. De collecten voor de Ned. Herv. Kerk be droegen over Oct en Nov. jl. resp. 70.45 70.51 voor de restauratie resp. 54.57 en 58.72. De opbrengst busjes plaatsengeld was resp. 20.22 en 16.44. Het verjaringsfonds bracht op over Oct. en Nov. tezamen 24.39^ en het plan 11.70. De collecte voor de Gemeentekas, Zondag 18 Dec. 1.1. gehouden, bracht op 25.35. Aan gaven voor de gehouden kerst feestviering werd op de lijsten in totaal ver zameld een bedrag van 203.10. JAARVERGADERING GEREF. MANNENVEREENIGING Woensdag a.s. des avonds om 8 uur zal de Geref. Mannonvcreen. „Schrift en Belijde nis" haar jaarvergadering houden in de zoal der Geref. Kerk. Op deze vergadering, die evenals vorige jaren een intiem karakter zal dragen, en waartoe ook de Vrouwen zijn uitgenoodigd, zal de heer J. de Kreek behandelen h derwerp: „Geestelijk Leven". NED. HERV. KERK Als Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen de heer P. v. d. Waav. II JKSCHOTEN Opheffing tot Vakenburgscheweg Feestelijk gebeuren op Oudejaarsavond Zaterdag 31 December was de laatste dag dat de tol staande op de Valkenburgsche weg, in onze gemeente als zoodanig dienst deed. Na een bestaan van pim. 100 jaar be hoort ook dit obstakel tot het verleden. De inwoners onzer gemeente hadden niet de grootste last ervan, maar wel de bewoners van de naburige gemeente Valkenburg, aan gezien de wog naar Leiden door deze tol liep en allen, ook inwoners van Valkenburg, hun penningske moesten offeren. Zelfs veldwach ters en postbode onzer gemeente moesten, zoo zij aan andere zijde van de tol hun werk moesten verrichten, hun doortocht betalen. Vandaar de algemecne vreugde die er Zater dagavond omstreeks 10 uur in die omgeving heerschte. De Valkenburgsche Harmonie aanwezig en menige marsch weerklonk in de stille oudejaarsavond. Behalve de Burgemeesters van Valken burg en Voorschoten, de heeren de Wilde en M. F. Berkhout was aanwezig het lid van de Commissie tot onderhoud van de weg, heer J. Arncenius alsmede de heer B. Bol wethouder van de gemeente Valkenburg en H. Vugt tolgaarder. Als eerste spreker trad naar voren de heer J. Arncenius die enkele oude herinne ringen naar voren bracht zooals de datum 15 April 1822, toen het Koninklijk besluit af kwam, dat de Valkenburgsche weg, zandweg zijnde, bestraat mocht worden. Om de kos ten van die bestrating te dekken werd deze tol, aldus spreker, opgericht. Toon juichte de bevolking om de komst van deze tol zooals de bevolking juicht nu ze gaat verdwij nen. Het spijt spreker dat nu de weg overgedragen wordt, die niet in beteren toe stand verkeert, maar waar niet is verliest de keizer zijn recht. Met de andere commissie leden overtuigd zijnde dat op de tegenwoor dige wegen geen tol meer behoort voor te komen is Spr. de afzandcrij te Katwijk dank baar voor het groote bedrag door haar be schikbaar gesteld ter aflossing van de obil- gaties a 50. Het verheugt spreker op dezen oudejaarsavond de weg met toebdhooren beide Burgemeesters te kunnen overdragen. Burgemeester Berkhout sprekende na* mens het gemeentebestuur van Voorschoten wilde niet naar de oorzaak vragen van den slechten toestand van den weg maar dit wilde hij hier wel memoreeren, dat het gemeentebestuur van Voor schoten ten alle tijde bereid is geweest en nog is, om met medewerking van be langhebbenden, Seze weg te maken tot een goeden verkeersweg (applaus), Hiermede verzocht hij den Burgemeester an Valkenburg officieel het hek open te stellen. Voordat burgemeester de Wilde deze symbolische handeling verrichtte sprak hij enkele woorden van afscheid. Do tol wordt afgebroken Hierna werd onder groot gejuich der me nigte het hek opengesteld. De muziek speel de eenige marschen, fotografen deden hun plicht en de jeugd van Valkenburg, daarbij geholpen door die van Voorschoten braken de hekken die eens de „tol" voitnden weg. In optocht waarbij een 10-tal wagens meereden werden de overblijfselen van de tol naar Valkenburg vervoerd, om aldaar verbrand te worden. Hiermede was een stukje oud Voorschoten verdwenen dat ruim een eeuw dienst heeft gedaan. De keerzijde van medaille is, dat de tolgaarder H. Vugt nu broodeloos is geworden wat te erger is, daar deze tolgaarder steeds maar een bescheiden inkomen heeft gehad in tegenstelling met velen van zijn oud-collega's, die een ruim be staan vinden, bij de nog bestaande tollen, VERNIELING Gisteren bespeurde de heer M. v. d. V., al hier dat zijn afrastering langs dien weg tot op een longue van pim. 30 Meter was bescha digd. Bij natter onderzoek is gebleken, dat bestuurder van een bestelwagen J. Z. geheeten, en in dienst bij van der B. en Co. te Wassenaar door de afrastering ls gereden De politie maakte- proces-verbaal op. KWIJTSCHELDING VAN STRAF Men meldt ons mede dat: De minister van Economische Zaken de straf, bestaande in het verbod gedurende één jaar van melkverkoop, opgelegd aan de N.V. Voorsohotensche Melkhandel, gevestigd Leid- scheweg, alhier, met 2 maanden verkort heeft. Alzoo is meergenoemde N.V. per Maart 1900 ontheven van haar straf. NED. HERV. KERK In de vergadering van stemgerechtigden lidmaten der Ned. Herv. Gemeente zijn tot notabelen gekozen de heeren G. K. Spieren burg en J. v. d. Bent. Herkozen werd de heer J. Knoppert K.J.zn. LAATSTE NIEUWS S. G. Boomsma f Tijdens godsdienstoefening overleden DEN HAAG, 2 Jan. Tijdens dein och tenddienst in de Wilhelminakerk, waar in Ds A. B. te Winkel voorging, is giste ren plotseling overleden de hoer S. G. Boomsma, ouderling der Ned. Herv. Gemeente soöert 1924. wijkouderling in wijk XIII, de wijk van de Wilhelmina kerk. Do heer Boomsma was dion ochtend ou derling van dienst, ter vervanging van een collega. Nauwelijks had hij den predikant naar den kansel gebracht of hij werd onwel en zakte Ineen. Bewusteloos werd hij naar de consistorie gebracht. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, nuar deze, Dr Slotboom, kon slechts den dood consta- téeren door hartverlamming. Met den heer Boomsma, die in het maat schappelijk leven kassier was bij de Bas Co., waar hij reeds 35 jaar werkzaam was, heeft de Ned. Herv. Gemeente eer ijverig ambtsdrager van wien wat uitging ?n wiens leven vrudhtdragend mag wprden fenoemd, verloren op een wijze, die schokland mag hceten. Het gebeairde maakte onder de kerk gangers diepen indruk. De heer Boomsma bereikte den leeftijd van! 54 jaar. Hij was ook penningmeester van khet Godsdienstig tractaat-genootschap „De Licht drager". De teraardebestelling van het stoffelijk /ersohot zal as. Woensdagmiddag om 3 uur plaats vinden op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen". Tevoren zal Dr H. Sohokking in het sterfhuis in de Joh. Maetsujkersaraat rouwdienst leiden. Algemeen weerbericht De kern van een depressie, welke onS Nieuwjaarsdag krachtigen wind a zwaren regen bracht, ligt thans nog over de Noord zee en houdt het weer in onze omgeving betrokken en eenigszins regenacitig. Over Groenland heeft zich in de afgekxpen dagerï een machtig hoogedrukgebied <n-.wikkeld, tengevolge waarvan over iJslaid en de Britsohe Eilanden koude lucht 'an arcti- schen oorsprong wordt aangevxzrd. F.eni oud lagedruk-gebied voor de kustrnn Noor wegen vult steeds verder op, terwjlook over Scandinavië en Finland de luchtlmk blijft stijgen. Het regenfront, dat ons aid giste ren passerde, ligt thans ov<r Midden- Duitsohland, waar het eveneens vel neer slag brengt. De dooi is nog stee<% niet ver der dan tot de Oder doorgedronga. Over Oost-Duitschland vriest ht licht* over Polen matig, terwijl ook over let groot ste gedeelte van Zweden matige vrat voor komt BEGRAFENIS Ds C. J. VAN PAASEN De teraardebestelling van het itoffelijk overschot van Ds C. J. van Pa as en, in leven em. pred. der Ned. Herv.lem. te Haarlem, zal plaats hebben Dondidagmid- dag 2 uur op de Alg. Begraafaats te Heemstede. BEGRAFENIS Dr P. SMIT Naar wij vernemen zal de teraaiebestel- ling van het stoffelijk overschot -n Dr P4 Smit, in leven Ned. Herv. pred. tHeumen en president van de Algemeene Siode der Ned. Herv. Kerk a.s. Donderdagnldag om uur te Heumen plaatsvindei^Tevoren wordt in het kerkgebouw van Henen een rouwdienst gehouden die zal worn geleid door dr G. S tn i t, etn. predikant an Est, broer van den ontslapene. GRONDWERKEN IN AMSTERDA-ZUID AMSTERDAM, 2 Jan. Namens, en W« van Amsterdam is vanmiddag inet open baar aanbesteed het ophoogen vaxerreinen' ten ziuiden van de Rivierenlaan. et bijbe- -hoorende werken. Ingekomen waren drie aaredingen. aagste insohrijfster was de N.V. Volkera Maatschappij tot uitvoering vanïpenbare werken te Sliedrecht met f 156.2 KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Yerseke, M. likoop te Utrecht. De Westlandsche veilingomzetten Met bijna twee millioen galden gestegen De Westlandsche veilingen hebben in het afgeloopen jaar een behoorlijke stijging in den omzet kunnen boeken. Sinds 1930, toen de omzet ruim 20 millioen gulden bedroeg, was met vrij groote spron gen die omzet gedaald, en ln 1936 besomden do twaalf veilingen in het Westland nog slechts f 11,014.942, Het laagtepunt scheen toen bereikt te zijn, want 1937 bracht een kleine stijging met rond f 900 000. Dit jaar is die stijging in sneller tempo ge gaan, en het resultaat is, dat nu een omzet aan do twaalf Westlandsche veilingen van f 13.816.445 is bereikt, hetgeen dus een ver meerdering met f 1.S3S.6S7 beteekent. Weliswaar houdt dit niet in, dat de b'e- COMMISSIONAIR IN EECTEN GEARRESTEER1 Een bedrag van f 450 ten eigen bate aangewid Drie slachtoffers gemkt 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Heijn wel tragische omstandigheden waaider de 55-jarige commissionair in effen J. L. V. alhier afscheid heeft moetenetnen van 1936. De man is namelijk bapt op verduistering van een bedr van f 4500 en in verband hiermee dode po litie gearresteerd. Hij zal voor n Offi cier van Justitie worden voorgel. V. had enkele effecten van e drietal cliënten in bewaring en bracht i als on derpand op een bank te dezer ide. Hij deed dit op zijn eigen naam. Dezer dagen vervoegde zich eeier cliën ten, een dame op gevorderden ltijd, bij hem met 't verzoek haar effect terie mogen ontvangen. Aan dit verzoek kon 'niet vol doen, zoodat hij pogingen in het tk stelde om de dame af te schepen. Dit gkte hem echter niet, daar de dame zich toe politie wendde. Deze stelde een onderzoen, waar bij aan het licht kwam, dat V. hflwaarde- papler. met nog enkele andere, vand had op een bank, doch het er voor itvangen bedrag niet meer kon toonen. Hijhijnt dilt gold ten eigen bate te hefcben aanvend. Hierop is V* aangehouden en t een uit voerig verhoor onderworpen. Hijjeft be kend zich aan verduistering te hen schul dig gemaakt. Zijn insluiting isarop ge volgd. drijven in het afgeloopcn jaar «abel zijn geworden, alleen de tekorten zifcedoald. Boven deze stijging aan de j-ntcnvei- lingen, is ook die van dtfMocm<-n- veiling gunstiger geworden, dezodroeg nu f 1.040.000 tegen f 920.00'J het Mg jaar. In totaal ziin de ontvangsten let West- land met pl.m. twee millioen gfcn geste gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6