VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Vereen, tot bevordering der bouwkunst Lezing van «len heer Ponsen De Vereeniging tot bevordering der bouwkunst hield gisteravond in een der bovenzalen van „In den Vergulden Turk'1 haar 279ste vergadering. Na een kort openingswoord hield de voorzitter, de heer C. Ponsen, een lezing over: „Hoe reageeren kunstenaar en pu bliek op (kunst"i Berlage, aldus spr,, zegt in de inleiding Van een zijner boekjes, „Kunst is het ge volg van een cultuur, den geestelijken toe stand eener gemeenschap, zoodat zij is te beschouwen als de aesthetische versohij- ning der maatschappelijke idee: deze idee had altijd een religieuzen inhoud." Kunst uit zich in 5 groepen: dichtkunst, beeldhouwkunst, schilderkunst, bouwkunst en miutziek. Deze 5 kunstgroepen zijn alle gebaseerd op het harmonisch spel van een reeks ninYmer wijzigende grondvormen. Ieder groot kunstenaar openbaart het we zen des levens van zijn tijd. Kunst is dus een uiting des levens en daartoe is het noodzakelijk, dat de kunstenaar inzicht in dat leven heeft De kunstenaar schept kunst uit godde- lijken drang of uit een soort dierlijken drang. De meeste hedenüaagsche kunste naars behooren tot de tweede categorie, d.w.z. zij scheppen zonder bezield te zijn van een heilig ideaal. Ware kunst moet een geestelijk element bevatten, terwijl kunst slechts goddelijk wordt door het be wust dienen van het Verlossingsplan. Het is de taak van den kunstenaar de goddelijke troost op aarde te brengen uit het abstracte in het concrete. Deze troost is voor elk tijds gewricht anders, daarom is oude kunst niet ecuwig ten nutte van de menschheid. De meeste hedendaagsche kunstenaars scheppen niet uit liefde, maar omdat zij moeten, uit behoefte aan bevrediging. Zij zijn geen pioniers, zij werken, slechts voor geld en passen zioh aan aan den smaak van het publiek. De ware kunstenaar schept echter om de menschen in te enten met de almacht van God, zoodat ze er geestelijk door gericht worden .De groote kunstenaar neemt den inhoud van zijn werk in zijn wezen op, d.w.z. hij brengt de gedachte, het ideaal, dat in zijn schepping opgesloten ligt in zijn eigen leven over. Zoo zal de kunstenaar de in zijn werk Vastgelegde abstractie zelf gaan uitstralen en wordt de geschapen vorm omgezet in kracht door levensheiliging van den kunste naar. Een deel ivan den kunstenaar wordt in dien vorm vastgelegd. De kunstenaar kan de actie, uitgaande van eigen weik negeeren, doch dan blijft het geïnvesteerde wezen in het beeld besloten en degenereert het scheppingsvermogen van den kunstenaar. Gemakzucht en gebrek aan liefde om God te dienen, zijn oorzaken van dezen achteruitgang. Indien de kunstenaar echter de opgeroepen waarheid aanvaardt en deze beleven wil, treedt hij in het strijd perk des levens. Hij leert de waarheid steeds beter (verstaan en hij zal een steeds beter beeld maken. Zoo werkt hij mede om de natuurlijke orde om te zetten in de tegennatuurlijke orde van den geest. De kunstenaars van onzen tijd begrijpen bitter weinig van hun roeping. iHun liefde is te klein en hun zin voor gerechtigheid daadloos. Bij het publiek kunnen kunstwerken ver schillende reacties te weeg brengen en wel: op vorm en verhoudingsgevoel, kennis of in zicht; op aandoeningen; op gedachten en op geestelijke vermogens of verlangens. Zij sti- muleeren het publiek in: deugden of on deugden: critiek als fa/ctor tot zelilverdedi- ging of zelfverheffing; in genotzucht, oproe pen van genotcomplexen of afschuwcom plexen, haatgevoelens; in gedachten van han delingen in eigen zaken of omgeving en ook geestelijke werkingen, dikwijls van zwart magisch en kracht. Voor de causerie, die met groote aandacht werd gevolgd, werd den heer Ponsen na mens de aanwezigen dank gezegd door den heer Etmans. Tenslotte werden enkele huis houdelijke zaken afgehandeld, waarna de .voorzitter de vergadering sloot, Gemeenteraad !De eerstvolgende raadsvergadering zal hoogstwaarschijnlijk gehouden worden op Rlaandag 23 Januari a. a in het Nutege- bouwj De werkloosheid De dagstaat van 29 Dec. van den Gein. Dienst voor Sociale Zaken vermeldt een to taal aantal ingeschrevenen van 4400. Op overeenkomstige diata van 1937 en 1936 wi dit aantal resp. 5094 en 5034. Het cijfer is als volgt over de verschillende groepen ver deeld: bouwvakarbeiders 1219, fabrieksar beiders 215, kantoorpersoneel 185, hotel- en café-personeel 84, houtbewerkers 181, kleer makers 98, land- en tuinarbeidens 142, me taalbewerkers 550, sigarenmakers 25, tech nici, opzichters enz. 25. textielarbeiders 272, transportarbeiders 966, typografen 63, voe dingsmiddelen arbeiders 238, vrouwen 137. Aanbesteding Door den commandant 6 R.V.A. is een aanbesteding gehouden voor de levering van gebruiksartikelen: over het tijdivak van 'J Januari tot 31 Maart De gunning is toe gewezen aan de firma I. Poel, v.h. Eps- kamp, bamketbakkerswairenErven J. Treur eieren; G. "VVl, Zandvoort, fijne vfleesohw J. de Woliff, groenten; firma F. Kingma, melk; Lcidsche Groothandel, ontbijtkoek N. V. Simon de Wit Zaandalm, kruideniers waren; G. W. Zandvoort, varkcnsvLeesch. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Leiden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: D J Zwart 2$ Jr on E F Gaiidlltz 24 Jr F Ottenhof 29 jr ea G do Boei 22 Ir M Fuchs 31 jr en C Hol wed. 49 jr GEHUWD: IC F Vaas en a v Oven BEVALLEN: M A Struik—Oudshoorn zn G Mugpev d Heuvel zn E M KastelnSachse dr W ArnoldusBlansjaar dr A Noorder- meerOudshoorn dr OVERLEDEN: J J Uiterdijk m. 37 Jr UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN De graandiefstallen in de Rijnstreek ALFEN AAN DEN RIJN, 30 Dec. Gister is voor de Haagsche Rechtbank behandeld de zaak van de graandiefstallen welke zijn ge pleegd door employé's van een jxpedii e- firma in deze gemeente, waarbij niet min der dan 13 verdachten, helers en stelers, waren gedagvaard. Als eerste verdachte werd voorgoleid de 47-jarige schipper A. Br., die ten laste werd gelegd verduistering van groote partijen graan, welke hij moest vervoeren. De dekkneoht J. v. L. legde bezwarende verklaringen voor verdachte af, welke door <Jeze gedeeltelijk werden erkend. De officier van Justitie, mr, Cohen ter Haar, achtte Br. een der hoofddaders van deze diefstallen en eischte een gevangenis straf van tien maanden. De schipper M. H. was de tweede verdach te. Heen werd diefstal van erwten, olie en steenkool ten laste gelegd. Als getuige werd gehoord de dekknecht C, die voor vérdacble bezwarende verklaringen aflegde. Ook deze verdachte werd door den officier van Justitie als een hoofddader gezien, waarom hij een jaar gevangenisstraf eischte. De volgende verdachte was de schipper J. R. O., die ook beschuldigd werd van graan diefstallen. Als getuige trad op de eersle •'erdachte Br., die zeide dat O., zonder toe stemming daarvoor te hebben, te vervoer n eraan ten eigen bate had verkocht -iet ten laste gelegd werd door verdachte bekend. De officier hield bij zijn eisch rekening met het feit dat de meerdere van O. hem in stelen voorging, waardoor zijn positie moeilijk was en gezien ook het gunstige rap port vorderde hij een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden cnet een nroeftijd van drie jaar. t Een zelfde straf od dezelfde gronden werd ook geëischt tegen den verdachten dekknecht J. v. L. De helers staan terecht Hierna stonden de helers terecht De eerste was de schipper A. S., die enkele oartijen graan van 70 k 100 kg had gekocht voor plm. f 1.50. De officier wilde rekening houden met het ingewonnen rapport en eischt acht maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De fabrieksarbeider H. H. uit Koudekerk werd eveneens heling ten laste gelegd. Als straf werd geëischt zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar. De volgende verdachte, H. K. lit Ter Aar, ontkende zich aan heling te hebben schul dig gemaakt Hij had wel goederen gekocht maar wist niet dat deze van diefstal afkom stig waren. Het feit echter dat hij deze goe deren ver beneden den prijs kocht kon hoen doen weten dat deze zaak niet geheel in orde was. Ook in deze zaak vorderde de Officier een voorwaardelijke veroordeeling van acht maanden met een proeftijd van drie jaar. Nog werd geëischt: tegen H. H. v. d. S., zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar; tegen W. W., fabrieksonderbaas, zes maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar; A. v. S.. schipper, acht maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar; W. W., zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar; A. v. V. te Rijnsaterwoude, zes maanden voorw met een proeftijd van drie jaar. Tegen een niet verschenen verdachte werd geëischt zes maanden gevangenisstraf mat een proeftijd van drie jaar. De uitspraak van al deze zaken werd be- aald op over 14 dagen. Geref. Jeugdorganisatie Ds. Hartkamp over „Het Darblsme" De Geref. Jeugdcentra!© hield Donder dagavond in „Concordia" een cursusverga dering waarin als spreker optrad Ds. J, Hartkamp, Geref. Pred. alhier met als onderwerp „Het Danbisme". De voorzitter, De J. H. A. Bosch open de de uitstekend bezochte vergadering op de gebruikelajke wijze en sprak een kort openingswoord. Na de notulen door den heer G. S p r u y t gelezen kreeg de spreker het woord- Deze wees er eerst op dat het onderwerp niet zoo gemakkelijk is als het lijkt Het brengt moeilijkheden mee ook van plaatse lij kon aard. Het optreden van de broeders is sym pathiek en de samenwerking ook plaatse lij k vaak zeer aangenaam. Hun optrede a is indirect ook ten zegen voor onze plaats. Spr. hoopt dait de behandeling van dit onderwerp geen aanleiding zal geven tot verwijdering van hen en wil het onderwerp bezien bij het licht van Gods Wjoord. Vooraf wees spr. er echter nog op dat hij om de Dahbisten recht te doen wedervaren spreken zal over het z.g. „Danbisme". Dit is de meest gangbare benaming in ons vader land, hoewel zij zelf dien naam niet aan vaarden. Na het optreden en de persoon van John Nelson Darbi en zijn strijd tegen de Engel- sche Staatskerk geteefcend te hebben en ho« deze de vader werd van het z.g. „Darbisme", hoewel hij historisch niet de grondlegger is behandelde spr. de Daoibistische opvatting over de Kerk en het ambt, de Sacramenten en de leer der laatste dingen. Daartegenover stelde spr. de Gereformeer de Schriftverklaring en belijdenis, waaruit spr. trachtte aan te toonen dat de opvattin gen der Darbisten zeer willekeurig zijn en daarom niet te aanvaarden. Daarom behoeven we elkander niet te verstooten. Ook in de kerk is veel wat zon dig is en het gebed om de eenheid van al len die Christus liefhebben moet ook door de jeugd gebeden worden, opdat, ook hier in beginsel de algemeene Christelijke Kerk tot openbaring komt Na het met aandacht gevolgde referaat volgde een zeer drukke vragen stel ling, waar in spr. een en ander nog nader heeft toege licht. Het was een leerzamen avond. HILLEGOM SCHAAKCLUB „DE UIL" Stand in de onderlinge wintervvedstrijden na de 9e ronde: Afd. 1. Groep 1: G. Marinus 9 gesp., 6y2 pt.; H. Gogol 1 6, 3y2I J- P- Koop 6, 3%; G. Bu- walda 3, 2; E. Wiedijk 5,1; W. G. A V. 5%. Afd. 1. Groep 2: J. Brauckman 6 gesp., ty2 pt.; P. G. A. Hofkes 5, 3; J. J. Bol 5, 2y2 mej. M. Marinus 4, 2; G. Staalenhoef 4,0. AJfld. II. Groep 1: P. v. d. Mey 8 gesp., 7 pt.; H. Hulsman 7, 4; J. Holleman 6, 3; P. J. v. d. Mey 6, 3; S. Lieverse 6 V/2\ W. M. V. d. Zande 6, 2; D. Nieuwenhuis 5, y2. Afd. II. Groep 2: C. W. v. d. Ploeg 5 gesp., 4%) pt., D. A. Okma 6, 4y2; L. v. Braam 4, 2y2; J. Kramer 6, 2y2; P. Klcefstra 5, iy2; Th. Keyzer 5, 1 y2; Th. v. Lierop 3, 0. VERKOOPINGEN Gisteravond had ten overstaan van nota- s D. Lodder de verkoop plaats van 2 per- ceelen land en een woonhuis, gelegen aan den Veldweg te Haarlemmermeer, groot 2.31.50 H.A. Het stond in bod op f 5600 en werd na verschillende combinaties op f 10 gemijnd door W. Vink te Haarlemmermeer. Het woonhuis Brouwerlaan 22 met bloem- bollenscliuur stond in bod op f 9.200 en werd door W. Pieberding gemijnd op f 900. Drie perceelen bloembol kngrond in den Elsbroekerpolder, groot 4.62.50 H.A. stonden in bod op f 11.600 en werd niet gemijnd. BLOEMBOLLENBEURS Deze week werd de ibloemlbollenbeurs door 165 personen bezocht. Door verschillende firma's werden bloemen getoond. In totaal zijn er dit jaar 8362 beurskaartjes verkocht. De handel was stug. HOOGMADE AFSCHEID Ps. VRIELINK Op Zondag 22 Jan. a.s., des namiddags om 2 uur, zal Ds. H. J. Vrielink, Ned. Herv. pred., afscheid nemen van zijn Gemeente. KATWIJK a.d. RIJN T uinbouwoverzicht Dat de weersomstandigheden de tuinders nogal partem hebben gespeeld behoeven we heusch niet uitvoerig te vermelden. Ieder hoort daarover in eigen kring meer dan genoeg. De aanvoer was dientengevolge ook aanmerkelijk kleiner dan in normale om standigheden en, vermoedelijk als gevolg daarvan liepen de prijzen in het laatst van vorige week aanmerkelijk op. Maar het kostte ook aanzienlijk meer aan arbeids loon. Het was' bijv. heusch geen aanlokke lijk werkje, het peen-wassdhen. Het moest meestal in verwarmde 6churen plaats ben, anders was het niet om te doen. En het werd heusch niet vergoed. Betaald voor waschpeen van f 0.70 tot f 1.40 per kist van, 20 kg., nadat enkele dagen niet hooger was genoteerd dan f 0.40 tot f 0.90. Het was, ook ten opzichte van de andere producten, de kunst om onbevroren produc ten aangevoerd te krijgen. En dat was niet gemakkelijk. Uiën liepen ook aanmerkelijk op, n.l. tot f 3 k f 5.25 per 100 kg. Venvacht wordt dat de prijs van uiën dit seizoen wel zal oploo- pen, voornamelijk voor een goed bewaai- baar product Met de koolsoorten was het al evemzoo aU dc andere producten. Wat goed van kwali teit was liep door het vonstweer in prijs wat op. alhoewel nog. niet van groote beteekenis Roode kool werd deze week betaald met f 1.70 tot f 3.70 per 100 kg. en de noteering van gele kool was van f 2.10 tot f 3.50 per 100 kg. De prijs van groene kool onderging nieft veel wijziging. Gekocht werd voor f 2 40 tot f 3.20 per 100 kg., wat met zulk winter weer ook niet is om over te roemen. Spruiten liepen naar boven. Geen wonder. Er kwam maar een kleine aanvoer, want het was bijna onmogelijk om met zulk weer spruiten te plukken. Ze werden graag ge kocht voor f 17.20 tot f 19.60 per 100 kg. Het was maar een enkeling die hiervan proli- teerde. Van de andijvie van den kouden grond is» niet veel overgebleven. Maar slechts weinige tuinders hebben tegen etfn dergelijke vorst maatregelen kunnen nemen en andijvie hier tegen kunnem beschermen. En toch was naar verhouding de prijs niet erg hoog. Er werd gekocht voor f 0.60 tot f 0.75 per kist van 6 kg. Van boerenkool zouden we zoo ongcaser hetzelfde- kunnen zeggen. Het binnenhalen van boerenkool was heusdh geen peulschil lotje en toch werd de moeite niet beloond. De noteering iiep tusschen f 0.34 tot 1 0.43 por kist van 6 kg. Ook de prijs voor seldcrieknollen kon niet bekoren. Voor de A-soort werd va-n f 5.10 tot f 8.60 per 100 stuks betaald en B-soort braoht van f 1 tot f 3.60 per 100 stuks op Dit is het laatste overzicht in 1938. Eind goed, al goed, kunnen we niet zeggen, om de eenvoudige reden dat het einde verre van goed is. Het begin, de eerste maanden, waren aanmerkelijk betér en ook de maanden gaven in 't algemeen een zeer be vredigende uitkomst. Maar in September bo gon de efllende, die zich voortzette in October en ook nadien kon er va-n eenige opleving in den handel nooit gesproken worden. De prijzen bleven steeds beneden peil en de financieele uitkomst is voor de tuinden in dividueel beneden -normaal, al wordt met den eilingomzet de begrooting overschreden. Ds hocgere omzet is te vinden in de hooga waschpeenprijzen van dit voorjaar en de redigende uitkomst der vroege aardappe lenteelt. Momenteel is de hoop gevestigd op de komendei steunuitkeering, voornamelijk op de bloemkool. Maar of en hoeveel er uit- Iceerd zal worden is op heden nog de groo te vraag die op beantwoording wacht, LEIDERDORP DE GEMEENTEBEGROOTNG BEHANDELD EN AANGENOMEN Genoemde vereeniging hield in „Irene" de jaarvergadering onder leiding van den heer A. J. v. d. Wijngaard. Deze stond in zijn openingswoord stil bij de in het afgeloopen jaar gehouden feestelijkheden. De secretaris de heer H. D. v. O s n a- brugge las hierna de notulen en bracht een uitvoerig en keurig jaarverslag uit. Hieruit bleek o.a. dat het ledental was ge stegen. De penningmeester de heer J. Nagte- g a a 1 bracht vervolgens het financieel ver slag uit. De inkomsten over het afgeloopen jaar waren f 410.07 de uitgaven f 335.58. Voordeelig saldo f 74.49. Van het kinder feest gehouden op Koninginnedag waren de inkomsten f 374.48 de uitgaven f 413.86. Na- deelig saldo f 39.38. In de uitgaven waren begrepen do kosten van het jaarlijksch uit stapje naar Amsterdam van de schoolkinde ren der hoogste klassen. Namens de kascommissie werd het ver slag uitgebracht door den heer D. de Jong. Tot nieuwe leden der Kascommissie wer den aangewezen de heeren G. den Brave en L. v. d. Sij. De bstuursverkiezing had tot resultaat, dat hetrkozen werd de heer II. D. v. Osna- brugge. Tot nieuw lid werd gekozen de heer S. A. Reierse. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten in het vervolg de jaarvergaderingen te houden in de maand Januari. Om ook het bijwonen der vergadering voor de dames van de leden aantrekkelijk te maken zal aan de jaarvergaderingen een feestelijk ka rakter worden gegeven. Nog werd over wogen de herdenking van den verjaardag van Prinses Juliana te vieren door opvoe ring van bijv. een historisch spel. Het be- 1 stuur en een te vormen commissie zullen Donderdag kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen ter behandeling van de gemeentebegrooting voor 1939. Na eemge agendapunten te hebben afgehandeld werd overgegaan tot" behandeling der begrooting x>r 1939. De voorzitter, jhr. mr. F. J. C. M Rijcke- vorsel, gaf gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Als eerste eprelier voerde het woord de heer P. Romijn, welke namens de R.K. Raadsfractie de meeningen en inzichten van deze fractie kenbaar maakte. Dankbaar was spr. voor l\et vele en moeizame werk dat het college van B. en W. in liet belang der gemeente heeft verricht. Geconstateerd mag worden, dat door een goed financieel beleid het college in staat is geweest een gezonde sluitende begrooting den Raad aan te bie den. De politiek van uw college van gepaste zuinigheid heeft haar waarde wel bewezen. Er wordt meer afgelost dan geleend. Spr. had gaarne belastingverlaging gezien, aan gezien deze de draagkracht van velen te bo ven gaan. Dat de werkloosheid over het al gemeen vermindert, verblijdt spr. De werk verschaffing zooals deze werd gegeven door Graai van Lynden roemde spr., doch het aantal tewerkgestelden la te gering tot het aantal werkloozen. Alleen door werkver schaffing en steunverleening is het vraag stuk der werkloosheid niet opgelost. Hierin trachten verbetering te brengen is ook een taak voor het gemeentebestuur. Dan denkt de R.K. fractie om in overleg met de belang hebbende gemeentebesturen en bedrijfsorga nisaties in de bloembollenstreek maatrege len te overwegen om door middel van fonds vorming de werkloosheidskosten voor een gedeelte te doen dragen door de bedrijven. Hierdoor zou bereikt worden, dat gedurende dfe wintermaanden een toeslag op het loon gegeven zou kunnen worden. Mede zou be reikt worden een betere verdeeling der werk zaamheden. Betreffende het uitbreidingsplan der ge meente merkte spr. op, dat dit niemand meer bevredigen kan. De groei en bloei der gemeente worden er door belemmerd. Verbe tering van het uitbreidingsplan is ten spoe digste gewenscht. Spr vraagt een betere fi nancieele regeling inzake het voorbereidend onderwijs. Voortgaande verbetering der volkshuisvesting is een dringende elsch. Reeds werd mooi sociaal werk tot stand ge bracht. Er heerschen echter nog noodtoe standen. Spr. drong er op aan, dat de win sten der bedrijven ook ten goede komen aan de verbruikers. Moge Gods zegen rusten op den arbeid van allen die in het belang der gemeente werkzaam zijn. De beer Boot sprak namens de Pro- testantsche Raadsfracties. De heer Boot sprak met veel waardeering over de samen stelling der begroeting en hoopt dat het be leid van B. en W. in denzeÏÏiden weg zal mo gen voortgaan. Over één punt echter meo- nen de Prot. fracties Jiun ernstige teleurstel ling te mogen uitspreken, nl. over het feit, dat de meerderheid van het college van B. en W. de vrijheid heeft kunnen vinden aan een bioscooponderneming vergunning te ver- leenen ook op Zondag voorstellingen .0 vor- toonen. In de vorige raadsvergadering werd op een vraag van den heer Segers omtrent de vestiging van een bioscooponderneming in deze gemeente geantwoord, dat op een ingekomen verzoek afwijzend was beschikt, omreden de gelegenheid daartoe ongeschikt was. Dit bezwaar schijnt echter weggenomen te zijn, want een voorstelling heeft al plaats gehad. De Prot. fracties zijn zeer t- leurgesteld toen vernomen werd, dat ook deze voorstellingen op Zondag zouden wor den worden vertoond. Zij hadden zeker ver wacht, dat hiervoor nooit toestemming zou worden verleend. Hun fs bekend, dat door de 4 predikanten en hun kerkeraden te de zer plaatse een verzoek bij B. en W. is inge zonden om deze voorstellingen op Zondag niet te laten doorgaan. De motieven daartoe worden in dat verzoek nader uiteengezet, welke wij ten volle onderschrijven. Zij zou den het op prijs stellen, als aan dit verzoek werd voldaan. Spr. had gaarne gezien, dat de straatbe lasting op non actief was gesteld met dank voor de bewezen diensten en drong aan op verlaging van de opcenten der pers. belas ting. Er kan thans niet meer gesproken worden van een verteringsbelasting, zooals deze genoemd wordt, dooh het is geworden een gedwongen vertering, als men het zoo noemen mag. Na aangedrongen te hebben op een steeds zuinig beheer, sloot spr. met den wensch op een eendrachtige samenwer king tusschen de fracties en op den zegen Gods voor 1939. De Voorzitter dankte beide sprekers voor de waardeerende woorden. De begroo ting voor 1939 laat nog ruimte open om tot verlaging der belastingen voor dat jaar over te gaan. Dit punt zal de aandacht van spr. hebben. Reeds in de vorige vergadering heeft spr. klachten vernomen over het uit breidingsplan en ook dit punt zal de aan dacht van het college van B. en W. hebben, Met de geuite wenschen zal rekening wor den gehouden. Woningpolitiek en volkshuis vesting en gezondheid hebben steeds de volle aandacht van het college van B. en W. Betreffende de vergunning voor het geven van bioscoopvoorstellingen verkaarde spr., dat dit nog een zeer groot punt uitmaakt in de besprekingen, welke nog steeds gevoerd worden en een beslissing is dan ook nog niet genomen. Hierna werd de begrooting artikelsgewijze behandeld. Op voorstel van den heer L e f e b e r werd besloten om de post jaarwedden wethouders te verhoogen van f 535 op f 750, zulks in verband met de vele werkzaamheden aan deze functie verbonden. Besloten werd een voorstel aan Ged. Staten te doen. Een voorstel van den heer v. d. Vlugt om het loon van de werkster van f 7 op f 9 te brengen zal door B. en W. besproken wor den. De heeren Segers en Tibboel dringen aan op matig gebruik van de telefoon wan neer dit per brief kan geschieden. Het voorstel van den heer Kingma om het presentiegeld van de leden der stembu- reaux van f 4 op f 6 te brengen werd aan genomen. De heer Segers vroeg bij de posten aan gaande de brandweer of het niet wensche lijk was, om alle brandweeraangelegenhe den eens te bekijken en uit te praten in een daarvoor ingestelde commissie. Modernisee- ring op grooter schaal dan thans wordt voor gesteld acht spr. dringend noodig. Weth. Tromp heeft waardeering voor de opmerking, doch waar do brandweer zelf niet meer vraagt, meenen B. en W. zich hier- mede te kunnen vereenigen. De brandspuit is geheel in orde. Ook de heeren de Vroomen, Boot en Tib boel drongen aan op verbeteringen. De heer K n e t s c h maakte de opmerking, wie een grondige herziening zal betalen en wees in verband hieimede op de mogelijk heid om op de assurantiepremie een belas ting te heffen, zoodat de kosten, wanneer zij noodzakelijk zijn, hierop kunnen worden verhaald. Dit punt zal door B. en W. in overweging worden genomen. Er zal advies gevraagd worden van dc brandweer Bij de post straatverlichting vroeg de heer ïgers naar het rapport omtrent die herzie ning der straatverlichting. Deze vraag ont lokte een uitgebreide discussie over de vraag wat beter was: gas of electriciteit. Het rap port zal echter worden afgewacht. Op een vraag van den heer K n e t s c h antwoordde de Voorzitter, dat de inenting tegen diphtherie in Januari zal plaats heb ben. Bij de straatverbeteringen vraagt de heer v. Resteren een trottoir in de buurtschap „De Engel", hetgeen f 1100 zal kostin. Dc V00rz. meent echter, dat dit niet kan, aan gezien er geen geld voor is. Betreffende de plannen omtrent den ge meentetoren zegt de Voorz., dat de bespre kingen nog geen resultaat hebben opgele- Gemeentelijk Radiodistributiebedryf 9.30 Radio PTT Nord of dlv., 12.20 Brussel VI., 2.23 Keulen. 4 20 Boedapest of dtlv., 4.50 Droit- wlch, 6.20 Brussel Fr.. 6.50 Brussel VI.. 6.35 Keu len, 7.50 Straatsburg of dlv., 8.20 Brussel Fr., 9 20 Boedapest of dlv., 9.50 Straatsburg of div„ 10 50 Weenen of dlv., 11.20 TarUs Radio Programma 4: 8— Brussel VI.. 9.20 diversen, 10.36 Londen Reg., 12.35 Drottwtch, 1.20 Londen Reg., 5 20 Droltwlch. 6.43 Brussel Fr., 7.50 Loni Reg., 8.20 3RD of dlv., 10.— Droltwidh. ZATERDAG 31 DECEMBER Programma 3: 8Kouion, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT Nord öf dlv., 12.20 Brussel VI., 1.30 Keuion, 2.5o Londen- Reg., 3.25 Brussel VI., 50 Keulen. 5,20 Brussel Fr., 6.20 Londen Reg., 6.50 Keulen Programma 4: 8.Brussel VI., 9.20 diversen, 1.3.35 Londen Reg., 12.60 Droltwlch, 3.25 Londen Re«.. 4.50 Droltwlch, 9.45 Brussel VI., 10.5" dapest of dlv., '-u <j£ D"-' .1.35 Droltwlch, 12.35 Parüs R. Agenda Van Maandag 26 Dec, 2e Kerstdag tot en met Vrijdag 30 Dec. a.s. nemen waar de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel, 85; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. kwart voor zeven uit Lisse -vertrekt. Nabij de Rijkstuinbouwschool moet de tram al daar een zgn. „slingerstuk" doorrijden en zoodoende het midden van den weg verla ten om de trambaan naast den Rijksweg te bereiken. Een bestelauto, komende uit do =1,u richting Leiden van de firma v. B. uit Ami De' heer v. d. Vlugt wijst op de lage sterdam moest remmen doch door de glad- loonen bij de straatwerken voor de handlan- heid ■"rn"n"° sa gers en vraagt of het niet mogelijk is te ma- ken, dat dit loon moet zijn tenminste gelijk aan een landarbeider, hetgeen hij op billijk- heidsgronden aantoont, Weth. Tromp diende de vragenstellers ran antwoord. Er werd nog druk gedicus- sieerd over dit hoofdstuk. Bij de behandeling van het openbaar voorbereidend onderwijs, berekende de heer Tibboel, dat de kostprijs per leerling hier Deze kostprijs en het toegekende subsidie per leerling ad f7 per bewaar schoolleerling is zeer groot en woor de bij zondere schoolbesturen is verhooging dezer ubsidie noodzakelijk. Spr. geeft gaarne in overweging om deze subsidie indien moge lijk in 1940 op te willen voeren. De heer Romijn onderschrijft het gesprokene ten zeerste. Besloten werd voor de Commissie tot we ring van schoolvercuim een bedrag van f 150 toe te kennen, waardoor de leden per zitting f 1.50 presentiegeld ontvangen. De subsidie voor de plaatselijke muziek- vereenigingen werd 'verhoogd met f50. Bij de post subsidie Burg. Armbestuur vraagt de heer Segers of de f30.000 voor 1938 toereikend zullen z'jn. Do voorzitter vermoedt van wel De beer Tibboel vroeg opheldering van de toelichting, dat de kosten van zieken- huisvcrpleging door de kerkelijke armbe sturen worden betaald, dooh dat de helft of zoo noodig gedeelte daarvan aan hen door het B. A. wordt ivergoed. De Voorzitter zegt, dat steeds overleg gepleegd wordt m.et de kerkelijke armbesturen. Eerst wan neer de groote behoefte blijkt, kan worden terugbetaald, hetgeen het onderzoek zal uit- De heer Tibboel meent, dat wanneer aan de Diaconie gevraagd zou worden om onderzoek van boeken, dit geweigerd zou worden, omdat men hiertoe het recht niet heeft. Spr. dringt aan od uiterste voor zichtigheid. De heer De Vroomen informeert naar de werkverschaffing en vraagt of deze in de Haarlemmermeer nog doorgang zal heb ben. Hij vraagt naleving van het collectief contract. Wethouder Tromp acht de loonen ook niet te hoog, doch hieraan kan de gemeente niets doen. Wanneer men in werkverschaf fing is heeft men evenwel ook een kolen- bon en levensmiddelenbons. De heer K n e t s c h vraagt of B. en W. nog zeggenschap hebben wie naar de werkver schaffing gezonden worden. Vervolgens vraagt spr. of de f 4000 voor gemeentelijke werkverschaffing niet kunnen worden aan gewend voor jeugdige werkloozen, temeer daar voor oudere meerdere werkzaamheden zjjn in werkverschaffing. Dit zal in over weging genomen worden. De f 10.000 als ko.sten van werkverschaf fing door derden ondernomen heeft niet de volle sympathie van den heer Boot. Dit werk kan beter worden uitgevoerd in eigen beheer. Er zijn z.i. personen en bedrijven die wel iets in deze richting willen doen, dooh wien het geld ontbreekt. Kan dit niet op de zelfde leest geschoeid worden als het kwee- kerscrediet Spr. wil de gelden laten terug betalen, omdat deze wijze van werkverschaf fing niet geheel ten laste der gemeenschap mag komen. De heer Kingma acht dit een heel moeilijk [probleem. Ontegenzeggelijk hebben de betrokken personen profijten (van dit werkverschaffingsobject. Dit is evenwel het doel der subsidie niet, doch de werkverrui- De heer L e f e b e r vindt het een geluk, dat met dit werk is aangepakt, waardoor de gronden weer meer cultuurrijp worden. Hij drong aan op stimuleering van deze wijze van werkverruiming. Na eenige ondergeschikte punten te heb ben besproken wordt hierna de begrooting zonder stemming aangenomen en dankt de voorzitter voor de vlotte behandeling, waar na hij de rondvraag aan de orde stelt, waarvan door enkelen gebruik wordt ge maakt, waarna de voorzitter van antwoord diende. J. G. Zaneveld gaat heen Als kassier van de Coöp. Boerenleenbank Naar wij vernemen zal de heer J. C. Zane veld, die reeds meer dan 25 jaar de functie bekleedt van kassier der Ccöp. Boeren leenbank alhier met 1 Mei 1939 deze functie neerleggen. De heer Zaneveld heeft deze Bank van het begin af aan zien opgroeien en heeft het genoegen mogen smaken dat hij deze instelling als een Bankinstelling met een sterken en gczxmden financieelen grond slag mag verlaten. Voort6 vernemen wij, dat in zijn plaats als nieuwe kassier is benoemd de heer N. M a 11 h ij s, thans notaris-klerk ten kantore \an notaris A. van Pelt, alhier. De heer Matthijs zal per 1 Maart a.s. in functie tre den en dus eenige maanden met den heer Zaneveld samenwerken om daarna de lei ding op zich te nemen. den weg wegens den ijzel kon de bestuurder de auto niet meer tot stilstand brengen, waardoor de auto tegen de voor-? zijde van de tram opbotste en door de tram een eind teruggeworpen werd. Een inzit tende jongen van 11 jaar ivloog met zijn hoofd door de voorruit. Hij werd voorloopig verbonden door Dr Haase uit Lisse en daar na per tram vervoerd. De auto werd geheel vernield, terwijl het onderstel van de tram ook beschadigd werd. Even daarna, toen de bestelauto was weg- gesleeDt, kwam een tweede auto, bestuurd door den heer v. d. V. uit Lisse, ook wegens de gladheid van den weg te slippen en kwam met de rechtervoorzijde eveneens in aanraking met de rechtervoorzijwand van de tram. Zoowel de auto als de tram werden beschadigd, doch de bestuurder had geen letsel. Het tramverkeer was gedurende een half uur verstoord. OEGSTGEEST DE GLADHEID VAN DEN WEG Gistermorgen omstreeks 11 uur, reed Dr. G. J. R., uit Rijnsburg, met zijn auto op den Rijnzidhtweg, toen hij plotseling moest stop pen voor een auto, bestuurd door M. R. v. d< V., uit Lisse, die den afrit van den Rijksweg kwam afgereden. Gelukkig stopte ook deze auto, daar de auto van Dr. R., door het ster ke remmen en de gladheid van den weg ter plaatse, slipte en tegen een aldaar staande handwijzer opbotste. Het bord werd geheel ■van de paal afgerukt en de paal verbogen. De auto van Dr. R. werd eveneens beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie stelt een onderzoek ln. ROELOFARENDSVEEN EXCURSIE l Een aantal leerlingen van detn tuinbouw- cursus maakte gisteren onder leiding van hun leeraren, de heeren A. J. Zwartelé en Du Jong, een excursie naar Aalsmeer. Ze bezichtigden daar de veilingen en verschil lende kweekerijen, o.a. van rozen, seringen, anjelieren, enz. Er bestond veel belangstel ling voor de proeftuinen em de selectie voor uitmuntende zaden. /OORSCHOTEN HET MAATSCHAPPELIJK WERK VAN DEN NED. CHR. VROUWENBOND Daardoor in staat gesteld door die op brengsten van de gehouden collecte in ons dorp in Juli j.l. en de verkoopdagen in Nov. j 1 diie te samen een batig saldo opleverden van f 406.5iy2 heeft de commissie voor maatschappelijk werk van bo vengenoemden bond aan 57 gezinnen in onze gemeente een kerstgave doen toekomen. Dit resultaat is bereikt door eendrachtelijk samenwerken. Ook zij nog vermeld, dat de commissie, datgene wat door die gezinnen was aange vraagd kon verstrekken en niemand met ledige handen behoefde weggestuurd te worden. ARBEIDSBEMIDDELING Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling stonden Zaterdag 24 December j.l. 199 l>ersonen ingeschreven als werkzoekenden vorige week 138). GEVONDEN deze zaak nog nader onder het oog zien. Na een zeer geanimeerde rondvraag waar bij breedvoerig de organisatie van het kin derfeest op 31 Augustus werd besproken werd de bijeenkomst met het zingen van den Avondzang en gefced gesloten. Dubbele botsing bij de Rijkstuinbouwschool HAARLEMMERMEER HAARLEMMERMEER. De gemeente he- grooting voor het dienstjaar 1939 is heden verschenen. Ontvangsten en uitgaven slui ten met een bedrag van f 1.296.207,92. Het tekort (bedraagt ruim f 18.000. Dit wordt o.m. gedekt door halveering van den post „on voorziene uitgaven" en voor een deel door een batig saldo over 1937 van f 5000. Ramin gen voor werkverschaffing en steun zpn resp. f 145.650 en f 96.350. Deze posten zijn gelijk gebleven, ondanks een vermindering der werkloosheid van 13 pet., doch er is re kening gehouden met 't voornemen der re geering om het aantal tewerkgestelden in werkverschaffing uit te breiden. De subsidie voor Armenzorg is f 17.500 hooger geraamd dan vorig jaar. HOOFDDORP. Door B. en W. wordt nu voorgesteld een nieuwe ziekenauto aan te haffen, waarvan de totale kosten zullen be dragen f 2165. De oude wagen heeft meer dan 13 jaar dienst gedaan. Door den burgemeester is aan den raad voorgesteld om nog aan te brengen enkele wijzigingen en aanvullingen in de algemee ne politieverordening, o.a. bescherming van schaatsenrijders op afgesloten ijsbanen, ver boden stilstaan op bruggen, verboden op te richten een particulieren veiligheidsdienst. De Holl. Maatschappij van Landlbouw, afd. Haarlemmermeer, herdacht in feestelij ke vergadering haar 80-jarig bestaan. Voor verschillende zeken heeft deze vereenizing Donderdagavond had bij de Rijkstuin-,-n polderland geijverd en veel tot stand bouwscliool alhier een dubbele botsing gebracht. Zoover het in haar vermogen ligt plaats met de electnsche tram, welke te i zai zjj dit blijven docp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6