LAATSTE NIEUWS SCHAATSEN EN SLEDEN 'AN DE NIE ZONEN - LEIDE' Nieuwe Ford Vrachfauio VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. DE KERSTTENTOONSTELLING IN „BLOEiLUST" Ondanks ongunstig weer, prima kwaliteit bloemen en groote belangstelling Gister werd in Bloemlust onder groote be langstelling de Kersttentoonstelling geopend door den heer G. V 1 a s v e 1 d Jr., voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloem- bollencultu'ur, van welke openingsrede wij gister reeds een uitvoerig verslag gaven. Onder de aanwezigen merkten we naast vele vooraanstaande vakmenschen nog op, Wethouder W. War naar, Prol van Slogteren van Lisse, I-I. J. Voors, Alg. Secretaris Penningmeester van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, F. Limburg, directeur van den Keuringsdienst en Hendr. v. Zonneveld, voorzitter van d» vereen. „De Narcis". Jury en Bekroningen De jury bestond ditmaal uit de heeren M. Veld'h. v. Zanten van Lisse, voorzitter, J. P. Segers van Lisse, secretaris en de heeren J. van Til Mz. van Lisse, J. Valkering van Limmen en J. Veldh. van Zanten van Hille- gom. De volgende prijzen werden aan de divers-: inzenders 'uitgereikt: P. Lommerso Fzn. van Hillegom. verwierf de gouden medaille uitgeloofd door de vereen, de „Hyacinth" voor de beste inzending Hyacinthen. Den Vereenig den Bloembollen c.ulturen van i\'oordwij k werd de zilveren beker toegekend, uitgeloofd door Koelhuis Ijsvries voor de mooiste collectie Narcissen. War na ar en Co. N.V. te Sassenheim won den zilveren beker, uitgeloofd door de leden van de jury voor de meest uitgebreide collectie narcissen. Aan den heer W. M o o 1 e n a a r te Sassen-\ heim werd een verguld zilveren medaille uitgereikt, uitgeloofd door de Lissesche Kis tenfabriek van Lisse. Bloemlust certificaten werden uitgereikt voor de 'best aanwezige roode Hyacinth „Tu ber gens Scarlet. ,(P. Lommerse Fzn. Hillegom) voor de best aanwezige blauwe Hyacinth „Os t a ra" (Göbr. Segers, Lisse) voor de best aanwezige witte Hyacinth „Ar en tine Arendse" (P. Lomnrerse Fzn Hillegom) voor de best aanwezige rose H-acinth „P i n k Pearl" (P. Lommerse Fzn Hillegom). Kleine rondgang De heer P. Lommerse Pzn. van Hille gom brengt een geweldige collectie Hyacin then in diverse kleuren. Naast de gewonere soorten als e.b. Bismarck, e.w. l'Innooence, e.w. Arentine Arendse, laat deze inzender ook zien soorten als e.b. Netty, e.r. Tubergu's Scarlet, en e.r. Imperator. Deze inzending is de grootste. De heer C. j. Zonneveld van Voorhout laat naast e.w. Edelweiss nog zien een rose zaailing, kruising tusschen Mr Dames en Hjalmar Branting, tevens nog een aardige blauwe zaailing (donker). Gebrs. Segers van Lisse laat een blauwe Hyacinth „Ostara" zien. W. Jonkheer van Hillegom toont e.r. Gerrit van der Mey. N.V. van Zonneveld en Co. van Sas senheim toont eenige kisten Hyacinthen, waaronder de soorten Electra, Pink Pearl, Mr Dames, Bismarck en Myosatis. Warn aar en Co. N.V. te Sassenheim bracht 23 kisten Narcissen van prima kwa liteit, gekoeld door het koelhuis „Hoek van Holland" te Hoek van Holland. We noteeren daarin de volgende soorten: Golden Harvest, Inc. Norman, Magnificence, Barrii Marion. Inc. Bokhara, Inc. Whiteley Gem en Barrii Achievenment. Vereen. Culturen van Noordwijk toont een collectie Narcissen waarvan we noteeren Inc. Scarlet Leader, Inc. Fortune Dubbel Livia en Cyclamineus February Gold A. F rij link en Zn. brengt een Narcis Magnificience. De heer W. M o o 1 e n a a r toont bloemen, waarvan de bollen gekoeld zijn door Koel huis „Hoek van Holland". We noteeren eenige kisten Helios. Early Beauty en Go- dolphin. Tevens eenige tulpen: Allard Pierson en William Copeland. De heer H. P. Zwetsloot bracht Giant Perfection en Inc. Composer e.a. M. van Wave ren en Zn. te Hillegom tot 6 bollen Narcis Magnificience met 2G bloemen. Het Rijikslafboratorium voor Bloembollen- onderzoek toont oen uitgebreide collectie proeven Een bezoek van vakman en bloemenlief hebber kan ten zeerste worden aangeraden. herv. zangvereen. „de lofstem". Woensdagavond gaf de Herv. Zangver. „de Lofstem" een Kerstuitvoering in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van haar Directeur den heer C. v. d. Keur uit Leiden. Na de gc- I bruikelijke opening kreeg het Koor direct gelegenheid zich te laten liooren. Met 'het oog op de a.s. Kerstmis werd een Kerstoratorium ,,'s Heilands Geboorte" van H. W. de Wolff uitgevoerd. i Zoowel Koor als soliste (ook een koorlid), zongen uitstekend. De eere-voorzitter Ds W. G. Krijkamp, \yas de tolk van do aanwezigen en bracht dank aan koor en directeur voor het gebodene. Jammer, dat het weer niet erg meewerkte zoodat de Kerk maar matig bezet was. jaarvergadering „ijsclub" De zwaar besneeuwde wegen waren zeer zeker de oorzaak, dat slechts weinige leden zich naar café De Oude Post begaven, waar de IJsclub onder voorzitterschap van den heer G. Vlasveld Jr. vergaderde. De heeren A. van Breda, J. W. N. Bakker, J. W. de Gruyter en G. Vlasveld werden bij acclamatie herkozen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de vereeniging een kasbezit heefi van 177.79. Het aantal leden is momenteel 86, dit was voor eenige jaren meer dan 200. De voorzitter spoorde naar aanleiding van deze mededeeling aan tot propaganda vooi de IJsclub. De voorzitter en de heer A. van Breda deden daarna mededeelingen over de te hou den rondrit, staande de vergadering gaven zich een 6-tal leden on om dit 60 K.M. lange parcours mede te rijden. Hierna traditioneel© verloting. trambaan versperd Op de tramhaan voor Huize St. Bemnrdus bleef een auto s4eken, Wegens defect Bij onderzoek bleek dat één der assen wr»s go broken. Het tramverkeer ondervond ernstige Vertraging. HARDRIJDERIJ De hardrijderij vereen. „De oude Post" or ganiseerde een hardrijderijwedstrijd op do schaats voor heeren langs de Zandslootkaüe, Ondanks de sneeuw waren vele belang stellenden „komen kijken". De baan was in prima conditie. De prijswinnaars waren le pr. P. van Eg- mond; 2e pr. C. Vrijburg; 3e pr. Chr. v. d. Voort; 4e pr. P. Reeuwijlk; 5e pr. Ph. Bak ker Jaczn. VOORHOUT Gemeenteraad Behandelinn en goedkeuring der begrooting B. en W. stellen voor in de Raadszaal een kruisbeeld te plaatsen Woensdag des morgens om halftien kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Af wezig was de heer P. v. d. Nouland. Nadat de Voorz., burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel, geopend had werd door alle aanwezigen staande een rede van den voorz. aangehoord, betreffende de nagedachtenis \an het overleden mede-raadslid wijlen den heer G. Witteman. Ook weth. van Reisen sprak enkele woorden. Benoemd werd tot waarn. secretaris dv heer A. J. N. Bulten en tot waarn. ontvanger de heer A. C. TI. N. M. de Bekker. De voorzitter deelde mede dat achtereen- olgiens de heeren G. C. P. Prins, H. G. War- menhoven, B. v. d. Lubbe en F. M. Angevaa- benoemd in de vacature Willemse. Dei laatstgenoemde heeft te kennen gegeven deze benoeming te willen aanvaarden. Tot zijn toelating werd besloten. Het voorstel tot verlenging der ontrui mingstermijn der woningen Hoofdstraat 26, 28 en 30 werd aangenomen voor den tijd half jaar. De reden hiervan was, dat de 99-jarige eigenaar met de opbrengst dier huizen in zijn levensonderhoud voor ziet en ook, dat nog een oude weduwe een der bewoonsters is. Een voorstel tot wijziging van het raads besluit betreffende de stichting van een slachtplaats wordt goedgekeurd. De heer Spierenburg is de laatste vergadering, toen dit voorstej aangenomen is, niet aanwezig geweest, maar vindt een stichting in een zóó volkrijke omgeving niet wenschelijk. Ook de heeren de Groot en Kruithof stem men tegen. Volgde nu aanneming van het voorstel tot aststelling' der vergoeding ex. art. 101 der L.O.-wet 1920 over het jaar 1936, tot een be drag van f 8.05 per leerling. De rekeningen 1937 werden goedgekeurd. In behandeling komt daarop de begroo ting van het waterbedrijf. De heer Kruithof constateert met vreugde, dat het thans reeds de tweede begrooting is met een gunstig eindresultaat., d.w.z. een begrooting welke zonder verlies sluitend is gemaakt kunnen worden. Spr. zou het op prijs stellen indien het bedrijf aan popula riteit zou winnen door verlaging of herzie ning der tarieven op een geheel anderen Ook de heer Spierenburg dringt aan op ta riefsherziening ten gunste van de verbrui kers en vraagt of het niet mogelijk zou zijn om de verplichte aansluiting in De Zilk in te. voeren, hetgeen het rendement van het bedrijf nog zal verhoog-on. Weth. v. d. Hulst antwoordt dat het be drijf voor zoover de uitbreiding De Zilk be treft alleszins rendabel genoemd kan wor- De begrooting wordt goedgekeurd. Ook bij de begrooting van het woningbe drijf constateert de heer Kruithof dat dit bedrijf onder zeer moeilijke omstandighe den en noodgedwongen een gemeentelijk be drijf geworden, zich mag verheugeil, al zij het in bescheiden vorm, in een vooruitgaan de positie. Spr. verheugt zich erover, dat bij indiening dezer begrooting door B. en W. het voorstel wordt ing§lascht om een streep te halen door de oude huurschulden, terwijl spr. er de aandacht op vestigt dat verschil lende huizen verveloos zijn geworden. Spr. betreurt het anderzijds dat nog steeds een tiental huurders geen waarborgsom heeft gestort. Tenslotte meent spr. dat door mid del van conversie nog wel eenig financieel voordeel tien gunste van dit bedrijf is te ver krijgen, doch dat een jaarlijksch tcrugkee- rend verlies wel onvermijdelijk zal blijven. De heer Spierenburg heeft alle waardee ring voor de commissie die de kosten van overname, oorspronkelijk op f 2000 geraamd, heeft weten te beperken tot enkele honder den guldens. Weth. v. d. Hulst merkt naar aanleiding van het gesprokene op, dat de inhaling van oude huurschuld regelmatig is geschied en dat tot heden ten dage de goede wil der be woners tot medewerking bleek. Dat waar borgsommen niet worden betaald met bij voorbeeld een kwartje, vond zijn oorzaak in het feit, dat juist ook deze huurders nog een oude huurschuld hadden. Hierna werd z. h. s. dezo begrooting aan genomen. Inmiddels was het half één in den middag geworden, toen de vergadering werd ge schorst., De raadsleden gingen zich in het oude seminariebosch op de hoogte stellen van de plaats waar eens de burgemeester- lijke ambtswoning zal verrijzen. De gemeentebegrooting wezig. De heeren Kruithof en Spierenburg hiel den algemeene beschouwingen over de ge meentebegrooting. Daarna kwam aan de orde de overname van het z.g. „Seminariebosch" oftewel „Over- bosch" der Bisschoppelijke Nijverheids school, welke discussie ruim 2 uren heeft geduurd. De heer Spierenburg vraagt zich af of dit plan in verband met de financieele zorgen die reeds bestaan, wel verantwoord is. Ook de heer Kruithof is van meening dat er nog zooveel andere zaken op afdoening en behandeling wachten, welke zeker zoo urgent zijn. De heer v. d. Nouland zegt dat de aankoop zijn sympathie Jiiet kan wegdragen, in ver band met de minder gunstige financieele positie der gemeente en de door den aai koop noodzakelijk wordende schuldenlast. Weth. v. d. Hulst erkent wel, dat de gele genheid tot aankoop van het bosch wel niet erg gelegen kwam, doch B. en W. meenen dit aanbod niet zonder meer naast zich neer te mogen leggen, omdat een plan van uit breiding in dit gedeelte van het dorp in voor bereiding is De Voorzitter kan den raad de verzekering geven, dat het de gemeente niet lastig zal worden gemaakt, aangezien hij het plan heeft, opgevat op eigen kosten voor eigen re kening een woning te laten bouwen, terwijl de gemeente een zeer geriefelijk aanbod voor de overname zal hebben te verwachten en een gemakkelijk betalingssysteem door spr. is bedacht. Nadat nog langdurig over deze materie Gij kunt geen NIEUWE GOGEN koopen Daarom is het zaak, op dat een stel zeer zuinig te zijn en niet te bederven bij de naaimachine. Vooral nu de prijs van 1.90 of 2,90 geheel compleet voor een goede naailamp geen bezwaar kan -3- C F MEERPOEL ALLEEN: Breestraat 171, Tel. 2637 gedachten was gewisseld, werd tot stem ming overgegaan, waarhij het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Nouland en Spierenburg. De begrooting werd goedgekeurd. Nadat de rondvraag was gesloten en men gereed stond om na 5 uren te hebben geze ten, eindelijk de vergadering te verlaten, kwam de Voorzitter nog met een voorstel ter tafel, hetgeen den raad blijkbaar „rouw op zijn dak" kwam vallen. De voorzitter ving eenigszins geagiteerd, wellicht van deze zoo langdurige vergade ring zondier pauze, zijn slotwoord aan met de herinnering aan de onlangs door IT. M. Koningin Wilhelmina uitgesproken rede, waarin zij speciaal de jeugd ook opriep tot geestelijke herbewapening. Het is daarom een noodzakelijkheid dat wij ons verdiepen in ons Christendom, hetwelk met ons Neder lander-zijn één geheel moet vormen en daar aan verbonden moet zijn. Om aan deze een heid en verbondenheid uiting te geven, meende spr. dat in de raadszaal een kruis- bcel moest worden aangebracht. De pers heeft zich bereid verklaard de discussies niet te publiceeren, omdat het verdaagde voorstel later formeel den raad zal worden aangeboden, Niets meer aan de orde zijnde ging men over in geheime zitting. 1 OOR SCHOTKN Bij enkele candidaatstelling door de Ker kelijke kiesvereenigmg ,,Gij zult mijm ge tuige zijn", zijn voor de Ned. Herv. Kerk voor het Kiescollege herbenoemd de nftr?1- tiende leden, de heeren TI, Dek. J. J. Dijk man en A. van Santen. In de vacatures J. F. N. van Hoeken (bedankt), J. N. Arentsen (ouderling) en J. F. N. van Os (diaken) zijn gekozen de heeren D. van Nieuwcndijk, L. L. J. Streeder en J. Nell. inbeslagname van valsche oormerken Gisttren heeft de politie haar assistentie verleend aan de crisis-ambtenaren, die bij onzen plaatsgenoot L. J. R. valsche oormer ken in beslag genomen hebben. raadsvergadering De Raad onzer gemeente is door den Bur- ZOETERWOUDE IJSCLUB LEIDERDORP. ZOETERWOUDE Gisteren is men begonnen met een baan te maken op den Rijn. De Rijn is overal sterk, behalve hij de Dedderdorpsohe brug, alwaar Ihet ingevroren schip Prinses Julia na gisteren nog alles gebroken heeft om te trachten weg te komen, hetgeen evenwel niet is gelukt. Mén zij daar dus op zijn hoede Er zijn thans 10 baanvegers aan 't werk; als er meer vegers te krijgen zijn, hetgeen niet gemakkelijk gaat, zullen er meer t» werk gesteld worden. Vanmiddag zal door IJssport een hard rijderij gehouden worden voor jongens van leden der club. DEN HAAG Militairen op de schaats Wedstrijden ron dom Huis ten Bosch Vanochtend en vanmiddag zijn op de vijvers rondom het Huis ten Bosch wed strijden voor militairen, in garnizoen te 's-Gravenhage, gehouden, welke op grond van de welwillende beschik king van H. M. de Koningin zijn uitgeschre ven en waarvoor Hare Majesteit verschillen de prijzen heeft beschikbaar gesteld. De wed strijden begonnen vanmorgen om half tien. Achter elkaar werden gehouden drie hard- rijwedstryden respectievelijk voor korpo raals en manschappen, voor onderofficieren en voor officieren. Des middag om half twee begonnen de wedstrijden in het schoonrijdi resp. voor onderofficieren officieren. De Koninklijke Militaire Kapel heeft na muzikale medewerking aan dezen wedstrijden verleend. Na afloop zou de gouverneur d' Residentie, luitenant-generaal J. J. G. pare van Voorst totVoo rsb, de prijzen, door H. M. de Koningin geschonken, aan uitreiken. Een optocht van verhuiswagens Zonder vergunning Als protest tegen het Tehuis voor On behuisd en, dat zijn personeel minder salaris zou betalen dan andere verhuis- ondernemers, is in een vergadering dier ondernemers indertijd besloten om een demonstratie te houden. De vergadering waarin dit besluit is geno men stond onder voorzitterschap van den heer Joh. v. d. Westen. Er is toen een optocht van meer dan 40 verhuiswagens, beplakt met reclamepapier, door de stad gereden, zonder dat daartoe vergunning van B. en W. was verkregen. De heer v. d. Westen kreeg als leider van dien optocht een proces-verbaal en stond thans voor den kantonrechter, mr. G. A. van Haeften, terecht. De ambtenaar van het O.M. eischte tegen verdachte f 5 boete en verbeurdverklaring van het reclamepapier. Verdachte voerde als verweer aan, dat hij den optocht niet heeft medegemaakt. De kantonrechter besloot daarop de zaak 14 dagen aan te houden om den verbalisant te hooren. WILDE AUTO-BUSDIENSTEN IN HET GELIJK GESTELD Ze kunnen weer rijden Belangrijke arresten van het Hof te Amsterdam AMSTERDAM, 23 Dec. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vandaag belangrijke be slissingen gegeven inzake de wilae autobus kwestie. De autobussen zijn in tegenstel ling mét de beslissingen van de Amsterdam- sche rechtbank en den president van die rechtbank in het gelijk gesteld. Het Hof achtte de onrechtmatige daad van de zijde de autobussen niet aanwezig, zoodat geer, gronden voor een verbod van de diensten aanwezig waren naar het oordeel van 't ge- rec'h.tshof. Tram en Spoorwegen werden niet ontvankelijk in hun vorderingen ver klaard. De vier autobusondernemingen, die thans in de civiele procedures als overwinnaars uit het strijdperk zijn gekomen kunnen dus weer gaan rijden. Ook de andere wilde bus ondernemingen, die in de toekomst in hoo ger beroep zullen gaan, zullen eenzelfde be slissing mogen venvachten. Het gerechtshof vernietigde in zijn arres ten drie uitspraken van den president in kort geding en een uitspraak van de recht bank in hoofdzaak. Het ijsvrïjmaken van de banen in Friesland Belangrijke gift van H. M. de Koningin LEEUWARDEN, 23 Dec. Door den Com missaris der Koningin van Friesland, mr E. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, is heden aan het bestuur van den Frieschen IsJbond medegedeeld, dat, nu de tewerk stelling van werkloozen van Overheids wege op de ijsbanen voorshands moeilijk heden oplevert, TI. M. de Koningin, ter aan moediging van het particuliere initiatief om de tot stand koming van ijsbanen te bevorderen, uit Haar particuliere middelen een bedrag van f 5000,— tot hoogstens 10.000,besodikbaar heeft gesteld. Daar- aa nis de voorwaarde verbonden, dat de te- werkgestclden geen minder loon zullen ontvangen, dan in de officieelc werkver schaffing geldt en bovendien mogen houden hetgeen hun eventueel door schaatsenrijders wordt geschonken als z.g. baancenten. INVITATIEWEDSTRIJDEN VAN DE A.IJ.C. Prins Bernhard ontvangt het gouden K.N.S.B.-insigne AMSTERDAM, 23 Dec. Voor de eerste maal sedert vele jaren organiseert de A.Y.C. weer wedstrijden, waarbij ditmaal gebruik kon worden gemaakt, van het nieuwe complex, dat aan den Amstelveenschen weg is gele gen. Om 11 uur was de start van den eersten rit over 50 M. bepaald, maar voor het zoo ver. was. waren wij getuige van een kleine plechtigheid in het clubhuis der A.Y.C. De beschermheer van den K.N.S.B., Z.K.II. Prins Bernhard had dezer dagen den wensch te kennen gegeven deze in verband met de uitzending naar het buitenland zoo belang rijke invitatewedstrijden bij te wonen. Een kwartier voor den aanvang arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard per auto uit Soest dijk In de bestuurskamer werd Prins Bernhard toegesproken door den voorzitter van den K.N.S.B., Mr C. P. Eecen Gzn, die daarbij gewag maakte van de groote belangstelling welke de Prins voor de nationale ijssport aam den dag legde. Mr Eecen overhandigde Prins Bernhard in diens functie van schermheer van den bond, het gouden in signe van den K.N.S.R. In gezelschap van den heer Van Laer en den voorzitter vam de A.Y.C., den heer J. ter Haar Jr. begaf Prins Bernhard zich naar de finish, waar Z.K.H. met veel belangstelling de verschillende ritten over den korten af stand gadesloeg. Tiet resultaat van deze invitatie-wedstrijd over 500 M luidt: 1. J. Langedijk 49 5/5; 2. L.Dijkstra 49; 3. TI. Buyen 49; 4. R. Koops 49 4/5; 5. P. I. Zwanenburg 50; 6. Van der Heiden 50 1/5; 7. K. Schenk 50 1/5: 8. IT. Ekelschot 50 2/5 sec. Rondrit Zuid-Hollandsche IJsbond uitgesteld 's GRAVENITAGE, 23 Dec. De commissie van bovenstaanden rondrit deelt ons mede, dat in verhand met den zwaren sneeuwval der laatste dagen de rondrit op morgen, December, nipt kan aoorgaan. De banen wor den zoo spoedig mogelijk in orde gebracht, zoodat bij aanhoudende vorst over eenige dagen de tocht zal kunnen worden gehouden MET DE MOTORFIETS OVER HET IJS URK, 23 Dec. Hedenmorgen te ongeveer half tien zijn de heeren Ockens en Van der Wiel resp. uitvoerder en opzichter bij de firma D. Blankevoort en Zoon te Urk, per motorfiets naar Kampen vertrokken. AANLEG BEGRAAFPLAATS GOUDA GOUDA, 23 Dec. B. en W. hebben den aanleg van de nieuwe begraafplaats gegund aan den heer J. Visser Bzn te Sliedrerht, die met f 259.000 op één na laagste inschrij ver was. De laagste inschrijver, de heer A. M. de Korte alhier had zich teruggetrokken. DE GESTREMDE SCHEEPVAART VIANEN, 23 Dec. De .scheepvaart op de Lek en het Merwedekanaal is thans geheel gestremd. Do Lok vormt nu een groot ijsveld van grillig in elkaar geschoven schotsen. In do beide rij kss lui zen zijn Donderdag de schotbalken aangebracht. EXAMENS PAEDAGOGIEK M. O. B. 's GRAVENHAGE, 23 Dec. Geslaagd de heeren J. Kerkhoff en F. W. Krens, 's-Gra- yenhage en J. van der Ree, Rotterdam, TWEEDE KAMER De „wilde" autobusdiensten der Vennootschapsbestuurders De strafbaarheid 's-GRAVENHAGE, 23 December. De on- verbindendverklaring van het reglement autovervoer personen door den Hoogen Raad is gevolgd door de indiening van een nood wetje, omdat de Machtigingswet aangevuld moest worden. Er zijn twee mogelijkheden: de Machtigingswet eenvoudig aan te passen aan het bestaande R.A.P., ofwel een rege ling van de strafbaarheid der vennootschaps bestuurders in die machtigingswet op te nemen. De minister van Waterstaat koos het eerste ,de Kamer het tweede middel, omdat naar haar gevoelen een noodwetje zich strikt beperk enmoet tot het aanvullen der gebleken lacune. Zij brach een wijziging in het noodwetje aan door met 64 tegen 5 stemmen een amendement van den heer G. A. Diepenhorst (A.R.) aan te nemen, waarin de strafbaarheid van de vennoot schapsbestuurders wordt geregeld. (Tegen stemden N.S.B-ers en de heer Kersten). De voorzitter hield daarna een afscheids rede. De Kamer komt 7 Februari weer bij een. PAKHUIS VERBRAND MIDDELBURG, 23 Dec. Hedenmorgen om streeks 10 uur is brand ontdekt in een groot pakhuis, staande aan het Kerspel te Mid delburg. waar groote voorraden emballage artikelen van de wijnhandel, firma Hilder- en tevens een aantal artikelen van den eigenaar van het pakhuis, den electricien van 't Westeinde, opgeslagen lagen. Het pakhuis, waarin de brand vooral door de aanwezige hoeveelheden alcohol met groote kracht woedde, is zoo goed als geheel verloren gegaan. De brandweer slaagde er de omliggende gebouwen, waaronder een tricotagefabriek. te behouden. Algemeen weerbericht In den toestand komt weinig verandering Het gebied van hoogen luchtdruk in Noord- Rusland breidt zich over het Oostzeegebied uit, wat aanleiding zal geven tot versterking der continentale luchtstrooming in onze om geving. De depressie, die hier de sneeuw ge bracht heeft, is naar Zuid-Frankrijk getrok ken. Ten Westen van Portugal kwam een belangrijk gebied van hoogen luchtdruk tot twikkeling, dat zich over het westelijke Middellandsohe Zeegebied begint uit te breiden. Ook op IJsland stijgt de luchtdruk. De Oceaan-depressies blijven op grooten af stand. Aan den ingang van het kanaal, in Bretagne en in de Golf van Biscaye stormt het uit noord. Deze lucht stroomt uit het noorden en verjoeg in het westen Schotland, in het oosten van Engeland en Bretagne de vorst. In Scandinavië de vorst af, in Centraal-Europa toe. Lichte •orst wordt alleen gevonden in het westelijk Oostzeegebied, in Hongarije, in Zuidoost- Engeland en Ierland en in een smalle strook langs de kust van de Golf van Biscaye en langs de Pyreneeën en de Middellandsche Zeekust. Zeer strenge vorst heerscht in Zuid-Duitschland, Noord-Frankrijk er België en verder in de Baltische Staten. Als laagste morgentemperatuur wordt gemeld min 19 graden Celsius te Neurenberg e Riga. Ook in het westelijk deel van IJsland begon het te vriezen. De Duitsche vliegtuig opstijgingen melden ongekend lage atmos feer-temperaturen. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Naardem, C. H. Lindeboom Jr, cand. te Utrecht, iaanlct: Voor Grijpskerke (Z) cand. C. TI. I.indeboom. IiElDElV, 23 December. Vee. 9 stieren 200 -270, per st; 54—58 ct. per kg; 44 Kalf- i Melkkoeien 190—310. 165 Varekoelen e. 110—185. 96 vette koelen 180—290, 48—72 kg; 40 graskalveren 3050, 16 vet sren 70—130, 80—120 ft ner kg; 14g tere kalveren 5—12, 150 vette set 16—24, 38—44 ct per kg; 1106 vette lai ren 10—16, 40—48 ct per kg; 111 Mes kens 16—32, 86 biggen 6—15, 1 bok. 6 ïii 40—60. Handel matig. Kaas. Aanvoer 11 partüen. Prüzen: Gond- rhe kaas le srt 26—27. 2e srt 24-2-5 I kg. Leldsche kaas geen noteering. Handel BINNENLAND De begrooting voor Gelderland behandeld De Geldersche Staten zijn gister in na jaarsvergadering bijeen gekomen onder leil ding van den commissaris van TI. M. de Koningin Mr. S. Baron v. Heemstra. Bij de mededeelingen van Ged. Staten bevond zich een missicve dat den stand van zaken bij het vliegveld Eist aangaf. Gcd. Staten berichtten dat bij K. B. de per- ceelen zijn aangegeven die ten behoi ve van de betrokken luchthaven zullen worden onteigend. Algemeene Beschouwingen Aan de orde was daarna de behandeling van de algemeene beschouwingen op de be grooting voor 1939. Allereerst voerde de heer Bakker (s.d.) het woord. Deze spreker, die meer dan 20 jaar in de Staten zitting had, keert er na de verkiezing niet weer. Hij bracht hulde het werk van G. S. en uitte lof aan den voorzitter voor zijn leiding. Behalve enkele andere leden der R. K. fractie voerde Dr. Stoer het woord, die zeide, dat de geheele fractie unaniem ach ter deze begrooting staat. Spr. achtte het onjuist na vier jaren een balans van net be handelde op te maken. Er ontspon zich verder een debat over een opmerking van den heer Koster (n.s. b.) dat bij het werk der provincie het eigen karakter der deelen ongerept moet olijven. Bij de n.s.b. heeft men daar oog voor, meen de deze spreker. Tal van sprekers oefenden op deze voor een nat.-socialist zeer aanvechtbare stelling critiek, lang niet malsch. De fractie met zooveel tam-tam aangekon digd, zei de heer Bronkhorst (s.d.), zal wel met de staart tussohen de beenen af druipen; ze leverde geen enkel constructief stuk werk. Mr Th. Rijnenberg (c.h.) zeide dat bij de financieele plannen der regeering ook de provincie betrokken zal worden. Nivelleering van den belastingdruk zal voor vele Geldersche gemeenten heilzaam werken. De C.H.-fractie verheugt zich dat het nationaal bewustzijn in ons volk verle- digd is. De Christelijke geest moge daar bij* richtsnoer zijn. De heer C. Smeenk (a.r.) merkte op dat deze begrooting gunstig afsteekt bij andere begrootingen van Rijik en gemeente. Men moet echter voorzichtig zijn met de uitbrei ding van de bemoeiingen' der Staten. Dat zou verhooging van uitgaven bete».kenen, terwijl de mogelijkheden die de pro\inciè heeft in de belastingheffing beperkt zijn. Dit neemt niet weg dat de taak der provincie inzake werkverruiming stimuleerend is, te genover de gemeentebesturen en het Rijk. Spr. bestreed verder den heer Koster. Nadat de heeivn H aanschoten (s.g.p.) en d e Zwart (r.k.) het woord hadden ge voerd, bepleitte de heer Rij pst ra (ar.) ac tiviteit van Ged. Staten bij de plannen om trent de verbetering van den Ouden iJssel Dit werk is van groot belang voor de streek, doch grooter is de waarde als object voor werkverschaffing. Het Rijk zal er iy2 millioen in steken waarvan 7 h 8 ton ar beidsloon is. De heer G o s k e r (a.r.) bestreed de argu menten die de heer Haanschoten had aan gevoerd voor de invoering van het ambtsge bed in de Staten. Spr. is daarvoor echter al leen omdat God erkend moet worden als Sou verein op het terrein van de werkzaamhe den van de overheid. Men moét echter geen subjectieve elementen in het geding bren gen en het moet bevreemding wekken dat hier het college van G. S. in gebreke wordt gesteld terwijl de kwestie in de Staten reeds was beslist. Het is bovendien een kwestia van do Staten zelf. Ged. Staten antwoorden Allereerst voerde hierna vah het college van Ged. Staten het woord Jhr. Mr. v. Nis pen tot Pannerden. Deze schetste de financieele positie der provincie. Haar schuldpositie is in vergelijking met 1929 f 3.000.000 ongunstiger geworden. In 1929 oe- droeg de schuldenlast f 3.33S.OOO, in 1939 f 6.315.500. Trekken we daar af de rente- looze voorschotten die geleidelijk aan weer terug kotntn, dan zijn deze cijfers 3 en 5 millioen gulden. Deze verhooging an de schuldenlast brengt een verhooging van de post rente van f 341.000 op i 411.000. Bij dit alles komt nog dat de provincie nog nelang- rijke bedragen aan het Rijk moet uitkot ren van groote werken tot een totaal bedrag' van f 870.000. Gelden zijn voorts toegezegd voor de Lingeverbetering en verbetering /an d-s toegangswegen tot de Rijnbrug bij Arnhem. De opbrengst van de inkomstenbelasting bleef ongeveer gelijk met 10 jaar geleden. 1 opoent bracht in 1929 op f 61.210 en in 1939 werd dat geschat op f 31.000. Tal van uitgaven zijn in deze 10 jaar sterk verhoogd en de belastingdruk bleef ongeveer gelijk. Dat dit mogelijk was is te danken aan de voorstellen die gedaan werden om tot bezuiniging te komen of meerdere kosten tegen te gaan. De heer Keurschot (s.d.) meende Jat Gelderland de vergelijking met andere pro- vmcies, inzake werkkverruiming en sociale zorg glansrijk kan doorstaan. Mr. A. v. d. D e u r e beantwoordde de op merkingen betreffende het Economisch-Tech- nologisch Instituut. Spr. waarschuwde tegen overdreven verwachtingen. Toch is er iets te doen. De regeering' zal, als de kosten het toelaten en dat schijnt niet al te v.er meer af te zijn, to Arnhem een Rijksnijverheidsconsulent vestigen, die geassisteerd zal worden door een Drs. economie en een technisch ingenieur. Er zal een raad van advies aan verbonden worden, waarin ook do provincie een plaats zal krijgen. Langs dezen weg krijgen we een Economisch- technologisch instituut, dat onderge schikt zal zijn aan het contraal orgaan, waardoor liet ook beter zal kunnen wer ken. Dc kosten zullen ook dc 20 mille, die er aanvankelijk voor was uitge trokken, niet raken. Ged. Staten zijn het met don heer Rijpstra eens, dat de verbetering van den Ouden IJs- sel urgent is. De kosten ervan zijn begroot op 2ya millioen gulden. Op die kosten zit het in hoofdzaak vast. Alles moet niet op den rug der provincie geschoven worden. De heer v. Koeverden (r.k.) besprak de nazorg en de P.G.E.M. Baron v. Voorst tot Voorst (r.k.) besprak de monumentenzorg in de provincie. Hierna werd gcreplico rd, waarna de ver gadering werd gesehorst tot Vrijdag. Groote sorteering KUNST-, FRIESCHE- en KINDERSCHAATSEN HET HAARDENHUIS K. RAPENBURG 10, Tel. 25, HEERENCR. 112, Tel. 151' SW MIDZA BONS GRATIS -*I DIRECT LEVERBAAR N.V. HET MOTORHUIS LEIDEN OFF. DEALER TE LEF. 2135

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7