NATIONALE INDUSTRIE Wijziging in Tariefmachtigingswet aangenomen £*5» - j VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Voor de eenden in het Vondelpark te 'Amsterdam zijn "bijten in het ijs gehakt als zwemrgelegenheid voor de dieren, die in verband met de sneeuw en de vorst een bijzondere verzorging noodig hebben. Wat er na den brand in de meubelzaak van Vroom en Dreesmatvn te 's-Hertogenbosch is overgebleven. Het be vroren bluschwater vormde 'n groote ijsmassa op de 'ruïne Interieur Van een binnenhuis uit de omgeving van Bethlehem, het kleine stadje in het heilige land, waar dezer dagen de gedachten van vele millioenen toeven. sc/tflj Eerste Kamer-camera Dr Colijn over den status van het kabinet 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Vanmorgen fcette de Eerste Kamer de bespreking van de wijziging in de Tariefmachtigingswet- 1914 voort. De heer de Savornin Loh man (c.h.) merkte daarbij op, dat hij zich had afgevraagd, of hij na de rede van den iheer Diepenhorst nog wel het woord moest voeren, maar waar hij over het ontwerp anders oordeelt dan zijn fractiegenoot de heer ter Haar, die tegen was, wilde oe heer de Savornin Lohman alsnog gaarhe uiteen zetten, waarom hij vóór is. Eerst werd daar bij betoogd dat de Tweede Kamer in haar behandeling van het ontwerp niet buiten de schreef ging. De Regeering was aan den wensch van de Tweede Kamer tegemoet ge komen door een wijziging, niet van artikel 2, maar van artikel 1 van de wet, toe te staan. Beter ware het geweest, zoo de Re geering zelf met deze verandering in de be handeling eerder ware gekomen, maar dat doet aan de toelaatbaarheid van het amen- idement-de Geer niets af. In 1923 heeft weliswaar minister de Geer een amendement ontoelaatbaar ver klaard, maar in het geval van de Tarief- machtigingswet had de Regeering zelf geen bezwaar. Is bij het amendement de Kamer op de stoel van de Regeering gaan zitten? Neen, zij heeft van haar reelat van amendement gebruik gemaakt, geheel in den geest van de Regeeringspolitie-k. Is het amendement in strijd met de Grondwet, wijl het niet in de afdeelingen is onderzocht? Neen, want het was geen initiatief-voorstel. Is er voorts sprake van „protectionistische overrompeling", zooals wel is beweerd? Neen want een full-dress-debate zou niet gepast hebben bij de strekking van artikel 1 van de wet. Voorts heeft men in de Tweede Kamer voldoende gelegenheid tot spreken gehad. Maar er was niet voldoende stof yoor. Tegen de protectionistische strekking van het ontwerp heeft spr. geen bezavaar. De Re geering houde echter steeds in het oog, dat protectie voor ons land iets abnormaals moet zijn. De delegatie van bevoegdheid, in dit ont werp belichaamd, is volgens spr. niet fraai. Maar het gaat hier om de bestrijding van de werkloosheid, welke bestrijding bij deze wet gebaat is. De volgende spreker, de heer van Lan schot (r.k.), betoogde, dat in de Tweede Kamer blijkbaar niet veel prijs werd ge steld op het in de kamer zelve gevraagde full-dress-debate. Ook deze apr. verdedigde de toelaatbaar heid xan het amendemenGde Geer eb weer legde de bezwaren van de tegenstanders. Het is niet bewezen, dat de goederen duur der zouden worden. Het ontwerp past in de werkloosheidsbestrijdng van de Regeering. Belangen van export en van de binnenland- nche markt moeten voorts worden afgewo gen. Ook de heer Blomjous (rJc.) was het met degenen, die bezwaren hadden tegen de wijze van behandeling in de Tweede Kamer niet eens. De Nederlandsche markt is ver overwe gend boven het belang van den export. De heer von Bönninghausen (n. s.b.) heeft geen bezwaar tegen uitschake ling van de volksvertegenwoordiging. Dit kan aan de nationaal-socialisten niet on welgevallig zijn. Spr. heeft geen bezwaren tegen volmachten, maar wèl onder een niet- nationaal-socialistische Regeering. Vanmiddag was 't woord aan de ministers om de voorgestelde wijziging te verdedigen. Het was rfoodig, dat twee leden van 't ka binet daarbij het woord voerden. De wet be treft immers het dep. van Financiën èn dat van Econ. Zaken. Bij deze twee minis ters is het niet gebleven, maar ook de minister-president Dr Colijn heeft enkele opmerkingen gemaakt, opmerkingen, waar van de belangrijkheid niet kan worden ont- Allereerst was het woord aan minister De Wilde, die betoogae. dat van meet af aan de bedoeling van liet onderhavige ont- erp is geweest, de bescherming van den binnenlandschen handel. Trouwens, derge lijke maatregelen waren in de Troonrede van 1937, de eerste Troonrede van dit kabi net, reeds voorzegd. Bij herziening van tarieven heeft men nu eenmaal deze moeilijkheid, cat de handel terstond maatregelen hiertegen nemen gaat. Dat geldt zoowel bij fiscale tarieven als bij tarieven in gematigd beschermenden i. Bij de voorbereiding van dit ontwerp nu overwogen, of de voorkeur moest worden gegeven aan contingenteering. of aan navordering. In 1934 heeft de Regeering een belofte gedaan, waardoor op artikel 1 der Tarief machtigingswet een servituut werd gelegd, een belofte, die in het Gebat, zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer, herhaalde lijk is ter sprake gekomen. Van zulk een 6ervitutensysteem moest de Minister niet veel hebben, maar hoe moest de Regeering van het servituut op artikel 1 afkomen? Daarbij heeft zij opgemerkt, dat, zoo het betreffende ontwerp door het parlement aanvaard werd. aangenomen mocht wor den dat aan het bestaan van het servituut een einde zou zijn gekomen. De heer De Geer heeft zich afgevraagd, hoe we uit den bestaanden toestand konden geraken, daartoe heeft hij een amendement voorge steld op artikel 1. Deze oplossing, die niet van, de Regeering afkomstig was, maar in de Tweede Kamer zelf gevonden was, heeft de Minister toegejuicht Veel van de verwijten, door de Eerste Kamer aan de Tweede Kamer gedaan, gaan langs de Regeering heen. Toch wil de mi nister opmerken, dat de bezwaren zelf geen steek houden. Niemand, ook ce vrijhande laars niet, zal kunnen ontkennen, dat er beschermende maatregelen noodzakelijk zijn, zoodat reeds daarom bv. een full dress debate, zooals gevraagd werd, weinig zin zou hebben. Daarop is Minister Steenberghe nog even op enkele punten teruggekomen. Wat de noodzaak van het ontwerp betreft de Regeering kan de belemmering van den voor-invoer niet zoomaar terzijde stellen. Het zijn juist bezwaren van het bedrijfs leven zelf, waaraan ooor de wetswijziging wordt tegemoet gekomen. In zijn verdere betoog zette de Minister in den breede de noodzakelijkheid van tarieven uiigen tegenover hen. die deze noodzakelijkheid hadden betwist. Dr Colijn lacht zijn hart Minister Colijn heelt vervolgens in het kort enkele belangrijke opmerkingen ge maakt. De heer Van Embden had met Dr. Colijn gepolemiseerd in verband met een vroeger betoog van den Minister-President over het gevaar van blokvorming. Volgens den heer Van Embden zou de Nederland sche uitvoer naar Engeland in vier jaren tijds gestegen zijn met 49 pCt Maar hij moet aldus Dr Colijn, niet vergeten, dat deze groei hooger zou zijn geweest, zoo er niet een zekere blokvorming is in het Britsche Rijk. Voorts had de heer Van Embden betoogd- dat het intenser worden van de relatie tus- schen Duitschlanö en Zuid-Oost-Europa voor ons weinig kon beteekenen in de practijk. wijl b.v. onze uitvoer naar Bulgarije in 1920 slechts één-tiende procent beliep van de waarde en een-drie-en-dertigste van het ge wicht van onzen totaal-uitvoer. Dr Colijn be toogde daartegenover, dat zóó inderdaad het gevaar niet lag. maar veeleer hierin, of Duitschland uit Zuid Oost-Europa de goede ren zou gaan betrekken, die het tot nu toe uit Nederland betrekt. Daarop wenschte de Minister-President een opmerking te maken inzake den status van het kabinet In onze dagen zijn er weer, die zich te buiten gaan aan kleine politieke plagerijen, die de nachtrust van de minis ters niet vermogen te storen, doch die in vloed uitoefenen op de stemming in ons land. Men zegt bijv., dat er in bet kabinet vier krachtige stuwers zouden zitten en zeven onnoozele halzen. Volgens anderen zijn het juist de „onnoozele halzen", die de anderen in hom arbeid remmen. Die voorstellingen zijn volkomen onjuist Wat de economische inzichten van Dr Colijn betreft kan spr. opmerken, dat zijn verleden niet onbekend is. Van 1927 tot 1936 heeft hij geijverd voor zoo vrij mogelijk goederenvervoer. Het heeft niet mogen baten. Na de conferentie te Londen heeft hij begrepen, dat ook wij in ons land overstag moeten gaan. Wat het aanhangige wetsontwerp aangaat bestaat er een legende, die Dr Colijn wilde trachten uit de wereld te helpen. Over ver andering in de tarieyen is reeds gesproken "135. De kwestie is toen door hem zelf aan de orde gesteld. Toen spr. in 1937 ge roepen werd, een kabinet samen te stellen, heeft hij de gelegenheid aangegrepen, dit punt ter sprake te brengen en het stond dan ook in zijn program. Door het huidige kabi net is 't met algemeene stemmen aanvaard. „K Indeien loopen liefst op Aupe^fC^ej De kinderschoen met ongeeven. eipenf-chanprn VRAAGT DUS modei 584 Bö ELK PAAR 12 UUR PROEF TOEGESTAAN. I fawmeken n Sparen bevordert Volkswelvaart NUTSSPAARBANK BRED/> C ATHARIN ASTRAA1 15 Renteberekening 2.7 's-jaars SCHOOLSPAREN SPAARBUSJES SAFE-INRICHTING VOOR NEDERLAND EN N EDER LAN DSCH-I N Dl E Nederlandsche vliegtuigen rijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Alle A, R. vóór De heer Woltjer (a.r.) heeft na deze woorden kortelijks zijn stem vóór het ont werp gemotiveerd. Aanvankelijk had hij be zwaren, maar hij wilde de Regeering niet zonder strikte noodzaak in haar arbeid be lemmeren. De heer De Zeeuw (s.-d.) kwam nog terug op de opmerkingen, door Dr Colijn ge maakt. Hij stelde het op prijs, dat de minis ter-president legendes wilde wegnemen, maar hij vroeg zich af, of het niet min of meer de sohuld van Dr Colijn zelf was, dat deze legendes ontstonden. Dr Colijn heeft bij de verkiezingen het volk op een bepaal de wijze voorgelicht en daarbij anders ge sproken dan hij nu deea. Het ware beter ge weest. zoo de minister-president eerder zijn verklaring had afgelegd. Dr C o 1 ij n stelde hiertegenover, dat hij zich in het bepalen van het geschikte mo ment tot spreken niet zou laten leiden door het oordeel van anderen. Voorts heeft hij bij de verkiezingen telkens gezegd, dat we ons moeten aanpassen aan de internationale verhoudingen. Na nog enkele replieken is daarop het ontwerp in stemming gebracht en aan genomen met 26 tegen 22 stemmen. Tegen stemden de S. D., N.S.B., Libera len, V.D. en de C.-H. ter Haar en Pol- Zoo is dan hierbij een einde gekomen aan de langzamerhand vermaard geworden he handeling van de wijziging der Tariefmach tigingswet 1934 in het Parlement. Met tegen 41 stemmen werd in de Tweede Ka mer de overwinning behaald met 26 tegen 22 stemmen volgde de Eerste Kamer Het was vooral in de Tweede Kamer, nat het hierbij sterk heeft gedeind. De bekende kwestie van het amendemcnt-de Geer. de breede debaaten om de vraag of jniet eerst breed over de verhouding van vrijhandel en protectie gesproken moest worden - dit alles golfde nog na in de be sprekingen in de Eerste Kamer Het ging daarbij om de - staatsrechtelijke - draag wijdte van hef amendement-De Geer om c.e waarde van onzen export, om de relatie tus schen fiscale en gematigd-beschermende rechten, ja wat niet all Het kan kwalijk worden ontkend, dat in de Eerste Kamer veelszins een reprise werd gegeven van het geen reeds in de Tweede Kamer was opge merkt. terwijl zelfs buiten enkele breeder opgezette redevoeringen als van de heeren Embden. Diepenhorst en De Savornin Lohman. weinig nieuws te beluisteren viel» Toch heeft het tot het einde gespannen, omdat men bv. niet wist, of de geheele A.R* fractie met den woordvoerder Diepen- s t zou meestemmen Het kon nu op een of twee stemmen aankomen. En h«'t was ook daarom, dat de heer Kranen burg dadelijk na hethuwelijk van zijn zoon, kwam binnensnellen, juist vroeg ge noeg ,om zijn stem uit te brengen. Hij werd door de tegenstemmers met gejuich begroet, Intusschen. zijn aanwezigheid heeft niet verhinderd, dat het ontwerp werd aan vaard. We hebben nu dus in onze handels politiek een ombuiging gemaakt in be schermenden zin. Van een leien dakje is het daarbij echter in geenen deele gegaan. De wijze, waarop de wijziging was inge- kleeo. was reeds terstond weinig sierlijk, en het was eerst na veel hangen en wur gen, dat een oplossing werd bereikt, dio althans een meerderheid kon bevredigen, We hopen, dat de manier waarop de bo- slissing genomen is de Regeering in deze moeilijke materie tot de grootst moge lijke voorzichtigheid moge voeren. De heer Kranenburg mocht onder gejuich zijn binnengehaald, het was kwalijk met alge meen gejuich, dat de wetsveranoering ont vangen werd En voorts is van belang, dat het parlement de vrijheid van oordeel in geenen deele volop heeft prijsgegeven. De opmerkingen van Dr Colijn zijn als öteeds zoo duidelijk en klaar, dat zij waar lijk geen nadere verklaring behoeven. Men kon misschien een enkele uitspraak eerder verwacht hebben Maar het kan toch niet worden staande gehouoen. dat Dr Colijn niet reeds lang zou hebben gewezen op do noodzaak van aanpassing. Ook de heer Do Zeeuw kon dit weten. ONDERSCHEIDING Toegekend Is de aan de oide van <J Nassau verbonden eere-medallle In bron mej. G. van der Linde te Rotterdam. P. T. T. Aangewi P.T.T. te C. P. Maaa te 'a-Gravenhage. Als alle verkeersmiddelen bijna niet meer vooruit kunnen komen, dan is de arreslede in haar element. Nu het eenige dagen hard heeft gesneeuwd en een flink pak de bodem heeft bedekt, heeft men in West- Friesland de oude arreslede weer eens van zolder gehaald, om een heerlijk tochtje te maken. De strijd in het verre Oosten. Na de verovering van het hardnekkig Verdedigde Tsungyang trekken de Japansche troepen de stad binnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5