SdULTE TRIUMPH VERWEND IN SMAAK..? ROOK 1 CENT VIRGINIA -'N TRIOMF VAN SMAAK! VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK Zweedsch-Finsche defensieproblemen Wij, die in de lage landen aan de Noord zee wonen, ingeklemd als het ware tusschen Duitschland en Engeland, hebben wel eens de neiging de Skandinaviërs te benijden, omdat hun woonsteden zouden liggen in een strategisch minder gevaarvolle zóne. Wij vergeten daarbij dan echter, dat er sinds 1914—1918 in de wereld heel wat ;s veranderd, en dat n\et name de Sovjets voor Finland, Zweden en Noorwegen een ge vaarlijken buurman vormen, waarvoor «ij terdege dienen op hun hoede te zijn. Welis waar valt, bij de onzekere toestanden, welke in het roode paradijs heerschen, in het geheel niet te schatten, wat het roode leger als aanvalswapen waard is, maair in het algemeen mag toch worden aange nomen, dat zoowel de Russische marine als het luchtwapen ongemeen zijn versterkt, en dat bij een toekomstigen oorlog, welke tegen het ITerde Rijk zou gericht zijn, een deel .van het catastrofaal gebeuren zich zou moeten afspelen in de Oostzee, de Bot- nische en de Finsche golf. Welnu, onge veer op de plaats waar deze wateren samen komen, tusschen de Zweedsche hoofdstad Stockholm en de Finsche stad Abo, ligt een eilandengroep, de zoogenaamde Alands- eilanden, welke alsdan van eerste klas strategisch belang zal kunnen zijn. Het .valt te Begrijpen, dat men deze eilanden thans in zijn versterkingsplannen betrekt, om tegen elke gebeurlijkheid gereed te zijn. Men stuitte daarbij aanvankelijk op eigenaardige moeilijkheden, die ook weder voortvloeien uit de regelingen, welke ■door Versailles getroffen zijn. Toen Finland na den wereldoorlog een zelfstandige staat werd, eischte het de 'Alandseilanden voor zich op, ofschoon deze voor een belangrijk deel door Zweden worden bewoond. Zweden liet gelijke aan spraken gelden, en geen der beide partijen wilde toegeven, omdat deze kleine rotsach tige archipel, werd zij van versterkingen voorzien, voor de andere partij aanzienlijke gevaren zou opleveren. De na-oorlogsche diplomaten velden derhalve een Salomo's oordeel, gaven aan de Alandera een soort van neutrale positie, welke door Genève zou worden gewaarborgd, en bevalen dat alles wat zich aan defensie-inrichtingen op de eilanden bevond, ontmanteld moest worden. Deze toestand leek bevredigend, zoolang de volkenbond krachtig leek. Nu deze zich het tegendeel heeft getoond, van wat van hem werd verwacht, beseffen zoo wel Zweden als Finnen, dat zich tusschen hun kusten een onverdedigde, doch belangrijke strategische plek bevindt, waar aan derden wel eens, ten koste yoü Italië zegt het accoord met Frankrijk op Omdat het nimmer werd geratificeerd Voor zijn vertrek naar Boedapest heeft C i a n o, de Italiaansche minister van bui- tenlandsche ziaken, een nota onderteekend, gericht aan de Fransche regeering, waarin het accoord van 1935, tusschen Mussolini en Laval gesloten, wordt opgezegd, op grond van de overweging, dat Frankrijk het nim mer heeft geratificeerd. Bevestigd werd, dat in de nota werd te verstaan gegeven, dat Frankrijk nieuwe voorstellen moet doen, indien het de kwesties, die tusschen betae landen gerezen zijn, wil regelen. Of de Italiaansche nota uitdrukkelijk zegt, dat eventueele nieuwe voorstellen van Frankrijk rekening moeten houden met het geheime pact van Londen van 1915, waarbij aan Italië groote concessies op territoriaal gehied worden gedaan, mits het deel nam aan den wereldoorlog aan de zijde tier geal lieerden, kon niet bevestigd worden. Italië acht zich niet meer voldaan door de concessies van de overeenkomst en stelt officieel de kwestie der Italiaansche eischen, vóór de aankomst van Chamberlain te Rome, waarmede het klaarblijkelijk een grondslag voor de Italiaansch-Britsche besprekingen wil vormen. Volgens zeer bevoegde opinie is deze Ita liaansche nota de eerste diplomatieke stap tot een officieele proclameering der territo riale eisohen van Italië. Dat het accoord van 1935 nog waarde zou hebben, wordt door Italië ontkend, „want het is volkomen verouderd, daar Italië in Abe3- synië gewonnen heeft, ofschoon Frankrijk in plaats van Italië te steunen, zooals Laval, volgens de Italianen, zou hebben beloofd, zich tegen de verovering verzette". Een complot in Noord-Ierland Het ministerie van binnen! an dsohe zaken an Noord-Ierland heeft gistermiddag een verklaring gepubliceerd, waarin het volgen de wordt bekend gemaakt: „Het was de politie ter oore gekomen-, dat het Iersche republikein'sohe leger plannen had beraamd voor aanvallen op personen, die vooraanstaande functies bekleeden en op regeerings- en andere eigendommen, te ple gen in de dagen van Kerstmis en Nieuwjaar. Om de volvoering van zulke uitwassen en de ernstige ordeverstoringen, die er uit zou den voortvloeien, te voorkomen, had de re geering geen andere keuze dan de bekende leiders en de vooraanstaande leden van deze onwettige organisaties te arresteeren en te interneeren. Daartoe werd besloten en ingevolge dit be sluit zijn tot dusver 34 leiders en leden van de organisatie in hechtenis genomen", Aan de lus doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie is Uw ";passagier? RHEUMATIEK! Onzicht baar, nü nog voor U, doch binnenkort zult U hem voelen. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, ondermijnt Uw gezond heid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers drogisten k 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) Kabinet Daladier opnieuw in de meerderheid De Fransche Kamer heeft gisteren de de batten voortgezet over de begrooting. Aan de orde was het artikel betreffende de buiten gewone nationale bijdrage van twee procent der loonen en salarissen. Bij de stemming over dit artikel is de re geering opnieuw in de meerderheid geble ven. Vóór stemden 322, tegen 265 afgevaar digden, terwijl drie en twintig zich van stem ming onthielden. Het kabinet had slechts een amendement aangenomen, waarbij de laagste loonen uitgezonderd worden. Hitier en Memel In een schriftelijk antwoord op een vraag van den liberalen afgevaardigde Mande- heeft Chamberlain verklaard: „Hitier heeft mij medegedeeld, niet te München doch te Berdhtesgaden, dat hij gaarne bereid is, het gehied van Memel in rijn tegenwoordigen staat te laten, mits de Litausche regeering zioh aan het statuut houdt". De Spaansche burgeroorlog DE SPIONNAGE-AFFAIRE IN FRANCO-SPANJE Er zijn verscheiden arrestaties verricht Een geval van Fransche inmenging te Gibraltar De regeering van Franco heeft aan het Foreign Office een nota doen toekomen, waarin de beschuldiging wordt geuit, dat torpedo's, munitie en vooral lucht- doelprojectielen te Gibraltar uit twee Fransche lichters zijn overgeladen in den torpedojager „Jose Luis Diez" van de Spaansche regeering, welke aldaar was binnengeloopen om averij te her stellen, In dezelfde nota wordt ook beweerd, dat de bemanning van de „José Luiz Diez' is aangevuld met Fransche matro zen, afkomstig van verscheidene Fran sche torpedojagers, en dat het in de be doeling ligt, het vertrek van de „José L/uis Diez" van Gibraltar te dekken met eenheden van de Fransche vloot. In de nota wordt gezegd, dat de recht- sche regeering van plan is, het boven staande als een flagrante schending van de non-interventie-overeenkomst aan de kaak te stelen. Te Burgos wordt bevestigd, dat te San Sebastian en in de provincie Guipuzcoa ar restaties ztfjn uitgevoerd in verband met de ontdekking van militaire documenten in de bagage van den Britschen vice-consul. Tot de aangehoudenen behoort ook een huisbe diende van het Britsche consulaat te San Sebastian. Deze, een Spaansch onderdaan werd buiten het consulaatJ beide naaatbetrokkenen, rich zouden kun nen meester maken. Daarmee zou dan tevens het einde zijn ingeluid van de scheepvaart uit het hooge noorden, met name van de belangrijke ertstransporten, welke in de oorlogsdagen niet te ontberen zijn. Dank zij deze ertsaanvoeren zou Duitschland in den wereldoorlog een jaar langer zijn kamp tegen de geallieerde overmacht hebben kunnen volhouden! De Alanders gevoelen er niet het minste Voor, dat hun rustige eilanden tot militaire centra worden gemaakt; zij houden het bij de spreuk: een vergeten burger, een gerust leven. Maar Zweden noch Finnen gunnen hun thans deze rust meer. Tusschen Hel- singfors en Stockholm hebben besprekingen plaats gehad, waarvan het resultaat is, dat de eilanden zoo spoedig mogelijk in staat van verdediging zullen moeten worden ge bracht. Om de oude moeilijkheid te om zeilen, wie er heer en meester zal zijn, hebben zij het op een accoordje gegooid, en bepaald, dat de bezetting zal geschieden door een gemengde macht van Finnen en Zweden beiden, terwijl ook de Alanders zelf het uniform zullen moeten aantrekken, om in de handgrepen van dien modernen oorlog te worden Ingewijd. Natuurlijk wordt niet aan de groote klok gehangen, op welke punten van de eilandengroep de forten en verschansingen zullien worden aangebracht; men kan overigens te kust en te keur op deze rotsgroepen terecht, en eventueel zal men de schaarsche bevolking zonder al te veel moeite en kosten van het eene naar het andere eilandje kunnen evacueeren. Zoo is het dan binnenkort met 'n nieuwe volkenbondsidylle in het hooge noorden gedaan. Ook hier zal de vreedzame weer loosheid, welke niet langer past in een wereld, welke vol dreiging van geweld is, tot het verleden gaan behooren. De oude waarheid doet immers weder opgeld, dat wie den vrede wil, zich op den oorlog moet voorbereiden. Zooveel is wel zeker, dat naarmate Duitschland en Rusland en de overige betrokken landen zich in de Oost zee versterken, de kans op een gewapende botsing in deze wateren eer zal af- dan toenemen. Want practisch is deze zee een vrij nauwe, aan alle zijden afgesloten bin nenzee, welke niet al te veel ruimte voor manoeuvreeren biodt. De partij, die bij een zee-conflict in de minderheid zou geraken, zou daardoor licht een catastrofe over zich halen. Bij dezen twijfel over dien uitslag, zal men zich derhalve zoolang mogelijk, en zooveel als het eenigszins kan, willen ontzien. GARANTIE ^STANDGRO EN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND R O OD GARANTIE - STAND ZWART GARANTIE - STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Worden 5 Jaar gegarandeerd Brand in Hotel des Invalides Alleen een zolderverdieping vernield In een der historische gebouwen Parijs, het Hótel des Invalides, dat oor spronkelijk een rusthuis was voor ver minkte militairen, en thans voor een voor naam deel als krijgskundig museum is in gericht, is gisteravond brand ontstaan. Het teisterde de zolderverdieping van den hoófdvleugel, alwaar archieven zonder ge schiedkundige waarde een prooi der vlam men werden. De brand, die omstreeks kwart voor tien werd ontdekt, zou zeker geen grootere pro porties hebben aangenomen, zoo niet de eigen bluschmiddelen van het paleis bevro ren waren geweest, terwijl ook de met bui tengewoon talrijk materiaal toegesnelde brandweer zeer veel moeite heeft gehad, de waterpijpen te plaatsen, daar de grond met een dikke ijslaag was bedekt. Ondanks de moeilijkheden is men erin geslaagd, tegen half twaalf de uitslaande vlammen te bedwingen. Het gebouw zelf is gelukkig onbeschadigd gebleven. Engelsche lagerhuis op Kerstreces Toen Chamberlain gisteren ln het Lagerhuis de resolutie Indiende, om het huis na afloop der vergadering van heden tot 31 Januari te doen uiteengaan, tenzij het open haar belang vroegere bijeenkomst noodig zou maken, voegde hij hier glimlachend aan toe „Het verheugt mij te bedenken, dat, wat de gevaren van dezen tijd ook mogen rijn, er geen reden is om aan te nemen, dat wij van dezen voorzorgsmaatregel gebruik zullen moeten maken". Nadat At 11 e e en nog enkele leden der la- bouroppositie uiting gegeven hadden aan de vrees, dat hét huis niet tijdig bijeen zou worden geroepen, als zich bijzondere om standigheden zouden voordoen, werd de me. tie met algemeene stemmen aangenomen. JAPANS PLANNEN IN OOST-AZIE Vorming van economisch bloc en anti-Komintern-actie Pers eischt afschaffing der concessies De Japansche minister-president prins Konoje heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij vast stelt, dat het sluiten van een Chineesch-Japansch anti-Komintern- verdrag en economische samenwerking tus schen Japan en China op een voet van ge lijkheid het leidende beginsel vormen voor het herstel van de betrekkingen tusschen Japan en het nieuwe China. ,De Japansche regeering, aldus luidt het i Konoje's verklaring o.a., is, zooals reeds i vroegere verklaringen is geconstateerd, tviasfbesloten, de militaire operaties voort te zetten, tot de anti-Japansche Kwomintang- regeering volledig is uitgeroeid en tegelij kertijd zal Japan nieuwe orde in Oost-Azië vestigen in samenwerking met die vooruit ziende. Chineezen, die onze idealen deelen. Japan, China en Mandsjoekwo zullen ver- ee-nigd worden door het gemeenschappelijke streven een nieuwe orde in Oost-Azië te scheppen, zich te verdedigen tegen het com munisme en economische samenwerking tot stand te brengen. Japan verlangt dat China eigener bewe ging volledige diplomatieke betrekkingen Er wordt op gewezen, dat de houding der Britsche vertegenwoordigers voorbeeldig was. Er is geen enkele verdenking, dat het Britsche agentschap op eenlgerlei wijze be trokken zon zijn bij dit complot, IntegendeeL Het agentschap heeft onmiddellijk loyaal mot de autoriteiten samengewerkt, om de affaire op te helderen. Wat de Engelsche pers ervan zegt De „Times' ls vnn meening, dat allereerst het mysterie met dat valies moet worden opgehelderd. „Het sOhjjnt zeker, dat docu menten bulten medeweten van den vice-con sul in diens bagage werden geplaatst Welke hand heeft deze militaire plannen in het va lies laten glijden, dat de vice-consul naar Frankrijk zou overbrengen?, vraagt het blad /ie heeft de aanwezigheid der plannen in het valies aan de Britsche autoriteiten onthuld? Overigens is het niet de eerste maal, dat het recfhtsche opperbevel belangrijke docu menten verliest. „Het zoo goed voorbereide offensief moest op het laatste oogenblik worden uitgesteld, omdat een officier naar de regeeringstroepen overliep en plannen meden am. Het is misschien de voornaamste reden voor de stopzetting der vijandelijk heden. De groote koude heeft de legers ook in hun winterkwartier gedrongen en de bei de commandementen zijn bl4j, vain dit respijt te kunnen profiteeren om zich te reorgani- seeren". De „Times" bespreekt dan de geruchten, volgens welke een „zuivering" is ten uitvoer gelegd in het rechtsche officiercorps. „Onge twijfeld zijn deze geruchten overdreven, maar, aldus het blad, het is zeker, dat op winding heersoht bij de Requetes, die zich ergeren aan de voortdurende inmenging der Duitsdhe en Italiaansche officieren". De „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft: „Diplomatieke waarnemers vragen zich af of de strijd tusschen de Carlisten Phalangisten, welke sinds langen tijd in de door generaal Franco bezette gebieden broeit, niet zal uitbreken vóór het voorjaar een her vatting der militaire operaties zal veroor- De „News Chronicle" wijst ook op de eenigheid tusschen Phalangiten en Carlisten eenerzijds en tusschen Spanjaarden en hun Italiaansche bondgenooten anderzijds. Men VICTORIA- WATER verhoogt U Uw GEZONDHEID gen heeft in den „onmensohelijken opium oorlog", teruggeven en Britsch-Indië moet onafhankelijk worden, overeenkomstig do Japansche bedoeling een nieuwe orde te scheppen in het Verre Oosten. Hieraan wordt toegevoegd, dat de leenin gen van Engeland en Amerika aan China Japan niet weerhouden, doch eerder aanspo- in een einde, te maken aan den invloed in het Westen in China. De „Kokumin Sjimboen" is van meening, dat indien de huidige toestand zal blijven bestaan, Engeland misschien gelast zal wor den, zich terug te trekken tot ten Westen van de Golf van Arabië. Het zal Singapore moeten prijsgeven en Indië onafhankelijk heid schenken, aangezien 't, onder Britsche heerschappij en exploitatie, den duuraamen vrede in Azië schade doet. aanknoopt met Mandsjoekwo. Het bestaan van den invloed der Komin tern in Oost-Azië kan niet worden geduld. Japan acht het daarom een essentieele voor waarde voor het herstel der Japansch-Chi- neesohe betrekkingen, dat er tusschen de beide landen een anti-Kominternverdrag wordt gesloten in overeenstemming met den geest van het a-nti-Kominternverdrag tus schen Japan, Duitschland en Italië. Ten einde een volledige uitvoering van haar plannen te waarborgen, verlangt de Japansche regeering, dat, met het oog op de in China momenteel bestaande toestanden, als anti-conununistische maatregel Japan sche troepen in dat land worden gestation- neerd, en wel op bepaalde punten, zoo lang de desbetreffende overeenkomst tusschen heide landen van kracht is en dat voorts het an Binnen-Mongolië zal worden aan gewezen als speciaal anti-communistische Wat de economische betrekkingen tus schen beide landen betreft, is Japan niet voornemens, een economisch monopolie L China uit te oefenen, noch is het voornemens van China te eiachen, de belangen te beper ken vian die derde mogendheden, die de beteekenis van liet nieuws Oost-Azië begrij- 5n en dienovereenkomstig willen handelen. Indien het doel, dat Japan met zijn gewel dige militaire campagne beoogt, juist wordt begrepen, zal het duidelijk zijn, dat het gebiedwinst, noch schadeloosstelling voor de kosten van zijn militaire operaties zoekt Japan eischt slechts de minimum-garantie, welke noodig is voor de vervulling door China van de taak, welke dat land heeft als deelgenoot ln de vestiging van een nieuwe orde ln Oost-Azi5. Japan eerbiedigt niet alleen de souverel- niteit van China, doch het is zelfs bereid afstand te doen van de rechten van exterri torialiteit, welke het in China bezit, hetgeen noodzakelijk is voor de volledige onafhanke lijkheid van China. Japansche pers stelt eischen De Japansche. pers dringt er op aan, dat Japan alle (buitenlandsohe politieke invloe den in China zal verwijderen en het ver ouderde stelsel van buitenlantLsche conces sies zal afschaffen. Engeland moet Hongkong, dat het verkre- verklaart thans, dat het offensief Wjna on mogelijk is wegens de gezamenlijke lengte der belde fronten, 1G00 K.M., welke in zekere streken, de Guadarama bijv., slechts zwak worden verdedigd. Onder deze omstandigheden is het onmoge lijk in het geheim troepen te concentreeren voor een offensief. Voor zij gereed staan om aan te vallen, heeft de tegenpartij haar voor zorgsmaatregelen reeds genomen. Bovendien zijn de meeste troepen van Franco geoefend, om hij verrassing op te treden. Zij rijn on geschikt voor een aanval op groote schaal, ïlet wordt duidelijk, dat DoI>(>elT>iaTiii...leklier.man1 Goebbels is ziek het D.N.B. is minister Goebbels ziek. Hij lijdt aan een acute buikgriep-en zal een dag of' wat het bed moeten houden. Senator Pittman stelt feiten vast WASHINGTON, 22 December. Pittmann, de voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsohe zaken, heeft de volgende ver klaring gepubliceerd: „1. Het volk der Vereenigde Staten houdt niet van de regeering van Japan. 2. Het volk der Vereenigde Staten houdt niet van de regeering van Duitschland. 3. Het volk der Vereenigde Staten is naar mijn meening tegen ioderen vorm van dictatoriaal bewind, hetzij communistisch of fascistisch. 4. Het volk der Vereenigde Staten heeft het recht en de macht, de moraliteit en de rechtvaardigheid, in overeenstemming met de met ons gesloten vredesverdragen, te doen eerbiedigen en het zal dit ook doen. Onze regeering behoeft geen militair ge weld te gebruiken en zij zal dit ook niet doen, als het niet noodig is". Pittman heeft •yjn verklaring niet onmid dellijk verduidelijkt, dodh later verklaarde hij tegenover verslaggevers, dat hfj zijn op merkingen had gemaakt als een „nuttige vaststelling van de feiten". Zij gaven zijn eigen persoonlijke inzichten weer, en hij had ze niet geuit in zijn hoedanigheid van voor zitter van de senaatscommissie van buiten- landsche zaken. De onderhandelingen tusohen Brussel en Burgos, over het zenden van een Belgischen vertegenwoordiger bij de Franco-regeering, sohijiien een vlot verloop te nemen. Men j verwacht, d'at tijdens het Kerstreces van het Belgische parlement officieel tot de benoe- ming van zulk een agent zal worden over- j Fra inning de mogelijk- d is, de Spaansche regee- g door den honger tot over- e te dwingen". Geniet Heerlijke KOFFFIE MOKKA MELANGE 45 cent EXTRA MELANGE 35 cent HUISHOUD MELANGE 25 cent G0EDK00PE KOFFIE 18 cent (23 „Och ja, vrouwtje, zoo zien wij het Wie weet welke zorgen Hendrik heeft. Toen hij vanavond even met Geertrui praatte, hoorde ik hem tegen hóór zeggen, dat hij liever had, dat hetgeen Marie van Oma zou krijgen, in contanten werd uitbetaald. En toen Geertrui over een paar stukken iets Vroeg, was hij mij te onzeker en te onrustig". „Jij ziet toch ook alles", zei Greet. „Dat is mij ontgaan. Maar ik ben moe, 'k ga Tineke helpen en naar bed". ,,'t Is morgen vroeg beginnen, daar heb je gelijk in", ant woordde Chris. Nadat ze samen nog even van het lachende kindje hadden genoten, gingen ze naar bed. Truus Staalberg hoorde de buitendeur opengaan, en met een zucht sloeg ze haar boek dicht. Het was zoo mooi, graag zou ze het heelemaal hebben uitgelezen. Vlug verdween het in haar schooltasch en een aardrijkskundeboek lag op tafel, toen vadei en moeder de kamer binnenkwamen. Vader had niet veel op met de nieuwere Christelijke schrijvers. Je kon je beter houden bij de degelijke ouder- svctsche, zei hij altijd. Wat sloeg de buitendeur hard dicht. Vader was zeker weer niet te spreken. Ja, hij had vanavond al het land, dat hij naar oom Chris moest, om daar met de familie de zaken van Oma van Dam af te doen. Moeder kwam de kamer binnen, Truus hoorde vaders harde stappen nog in de gang. Vader was alleen maar te spreken, als hij op het dorp naar vergaderingen kon. „Zoo Truus, nog op? En nog aan het leeren, is dat niet te laat?" Met een ondeugende tinteling In de oogen wierp Truus een blik op haar schooltasch en fluisterde: ,,'k Heb een poos gelezen." Moeder begreep, en vroeg niet verder. Toch hinderde haar dit samenspannen met haar dochter. Daarom zei ze dringend: „Toe Truus, wees nu maar wat hartelijk voor vader." Hendrik Staalberg kwam de kamer binnen, en Het zich met een zucht in zijn stoel vallen. Truus vroeg belangstel lend naar het kindje van tante Greet. „Ik heb het in geen drie wekengezien, lacht het al, moeder." „Ja, het is een Hef kindje." „Ik wou, dat ik daar wcxyde", hunkerde Truus. „Dat zou je niet meevallen," bitste Hendrik, ,,'t Is daar armoe en narigheid, dat verzeker ik je." „Dat is niet waar," verdedigde Marie haar zuster. „Mak kelijk hebben ze het niet", „maar het is er altijd gezellig", vulde Truus haar moeder aan. „Ze denken er maar makkelijk over, dat moet ik zeggen". Met een nijdig, uitdagend gebaar kauwde Staalberg de punt van z'n sigaar af. Marie merkte wel, dat het bezoek aan Chris en Greet hem geen goed had gedaan. Wat was er toch met hem? Zou hij dan toch jaloersch zijn op die flinke gezonde jongen* yan haar zuster? Marie wist er geen antwoord op, maar toch ver dedigde ze opnieuw haar zuster. Chris heeft altijd goed verdiend, hij is een flink vakman en een verstandig huisvader. Greet is gezond en sterk, en 't is waar, wat Greet altijd zegt, dat met de zorg ook het geluk vermeerdert „Daar merk ik anders weinig van", zei Hendrik. En Marie voelde twijfel, of hij met deze opmerking zichzelf of het ge zin van haar zuster bedoelde. Truus hield niet van de scherpe gesprekken tusschen va der en moeder. En dat gebeurde den laatsten tijd nog al eens. Vader werd met den dag lastiger. Ze zou maar naar bed gaan, misschien kon ze in bed nog even lezen. „Welterusten vader, nacht Moes, komt u dadelijk nog even?" „Welterusten", mopperde vader, en meteen vervolgde hij tegen zijn vrouw: „jij wordt net eender als je zuster en zwa ger. Jij praat maar goed, dat er groote gezinnen zijn. „Je hebt niet het recht zoo te oordeelen. Chris heeft altijd flink gewerkt". Marie besloot verder te zwijgen. Zij dacht aan het con flict dat ze eenige maanden geleden met Hendrik had gehad. Het was, toen Chris verteld had, dat hij Zaterdags en ook wel eens Vrijdags en Zaterdags niet behoefde te werken. Chris had gevraagd, of Hendrik wat voor hem te doen had. Botweg had Hendrik geweigerd, er was absoluut geen werk voor hem. Veertien dagen later hielp hij den zoon van een kerkbestuurder, een vreemde aan werkjes, die Chris zeker voor hem had kunnen doen. Wat had Hendrik toch tegen Greet en Chris, 't Was, of hij onrustig werd, zoodra hij met hen te maken kreeg. Hendrik had de krant opgenomen. Een groot neutraal blad. Ook daarover hadden ze al menig twistgesprek gehad. Alleen de neutrale bladen gaven wat hem belang inboezemde beweerde hij. Onrustig vlogen ook nu zijn oogen langs de beurs-kolommen. „Alles naar beneden", zei hij in zichzelf. Hij zou niet graag tegenover Marie erkennen, hoe slecht het er voor stond met zijn financiën, Marie, die nog altijd dacht, dat hun kapitaal welverzekerd op de bank stond. „Ellendige tijden", dacht hij. Als het zoo doorgaat, zijn we volgend jaar straatarm. Hij schokte op, las den naam van een buitenland- sche firma de letters brandden waarom speculeerde hij? Om meer te krijgen, anders nergens om. De krant trilde in zijn handen. „Schumacherzei hij nu hardop. „Is er wat, Hendrik?" vroeg Marie, en ze schrok van zijn aschgrauw gezicht. „Welnee, ik mag toch wel wat makkelijker gaan zitten". Ze zweeg, en hij keek weer in de courant. Marie merkte, dat hij lang op één punt staarde. Ze stond op, wierp een blik in de krant. Getallenreeksen, beursberichten. Ja, daar werd je niet wijzer van. Ze wilde wel aflezen van die pagina uit de krant, wat Hendrik zoo bezwaren kon. Ze verzette een plantje, ging weer zitten. Vragen durft ze niet. Toch is ze ongerust, en met verlan gen denkt ze aan Greet. Greet is wél gelukkig: Chris is met zijn oordeel over anderen minder hard. Hendrik is hard en streng, is dan pas goed te spreken, wanneer hij anderen met striemende woorden, liefst met de meest strenge aanhalingen uit den Bijbel, weet klein te krijgen. Haar laat hij overal buiten, alleen zulke triomfen, die mag ze met hem deelen. Chris overlegt alles met Greet, ze deelen samen de zorgen, de moeiten. Nooit kunnen die, zóó gedragen, tot een last worden, Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2