De grootste glorie voor den schaatsenrijder VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 Het volbrengen van den Frieschen EHstedentocbt Donderdag 29 December zal deze voor de zesde maal gehouden worden Als ijs en weder dienende zijn tenminste WELKE is de grootste glorie voor een ras-echten liefheb ber van onze mooie Hollandsche schaatssport? Deze, dat hij eenmaal, of als het kan, meerdere malen, met goed resultaat de Elfstedentocht volbrengt, zouden we zoo zeggen. Want een grootere eer is er voor een schaatsenrijder niet mo gelijk en een moeilijkere opgave evenmin. Wie eens een Elfsteden tocht volbracht, ziet met minach ting neer op den man, die een wed strijd in 100 meter, of desnoods 1000 meter hardrijden gewonnen heeft. Neen, de 200 kilometer van den beroemden Frieschen tocht, dat is nog eens iets Er zijn maar heel wei nig menschen, die er prat op kun nen gaan, dezen tocht meegereden te hebben. Nu is dat ook geen wonder. In de eerste plaats ziet lang iniet ieder een, die kan schaatsen, kans om tweemaal [honderd kilometer in één ruik af te leggen. RotterdamGouda heen en terug is ten slotte óók al een mooie prestatie! Dan zul len zij. die er wel kans toe zien, lang niet altijd de gelegenheid hebben om een paar dagen naar Friesland te gaan, als ze er niet toevallig wonen en bovendien is altijd een behoorlijke voorbereiding noodig. En die is vooral heel moeilijk, in onze over het algemeen slappe winters. Een historische tocht Het is een prachft-tocht, die Elfsteden tocht in Friesland, een tocht, die al histo risch geworden is en waarover legendari sche verhalen de ronde doen, van wondere prestaties, van Ontzettend moeilijke omstan digheden en van verschrikkelijk koud weer. Men zou eens zien, als die tocht elk jaar gemaakt kon worden, hoe de belangstelling er voor zou toenemen. Doch het moet al een tijdje gevroren hebben, flink hard gevroren ook, willen de ijswegen zoo sterk zijn, dat men ze overal kan vertrouwen. Zoo is het ook te verklaren, dat er eigen lijk nog maar weinig Elfstedentochten ge houden zijn. De eerste werd gehouden in 1890, maar die was inog ongeorganiseerd. Eerst in 1908 kwam de heer Muiier, des tijds secretaris van den Ned. Bond van Li chamelijke Opvoeding op het idee om dezen tocht te gaan organiseeren en uit dat idee Mr M. E. HEPKEMA De secretaris van de Friesche Elfsteden vereen iging werd de Friesche Elfstedentochtvereeniging geboren. In 1909 werd de eerste georganiseerde tocht gehouden, op 2 Januari En sinds dien tijd. dus bijna dertig jaar geleden, zijn er maar vijf Elfstedentochten gehouden. Een in de zes jaar. voorwaar, een schrale oogstl En vandaar ook, dat niet zoo heel veel men schen in het bezit zijn van het kruisje der Friesche vereeniging! Geen kleinigheid 1929 gehouden werd, bij een temperatuur van 18 graden Celsius beneden het nulpunt En bij zulk weer 's morgens om vijf uur de schaatsen aanbinden voor een tochtje van 200 kilometer. Er waren wel heel wat deel nemers, maar velen hebben in dat jaar na- deelige gevolgen ondervonden van de barre koude. Dat is ook best te begrijpen, vooral als men weet dat er zoo 's avonds om een uur of twaalf nog vaak deelnemers binnen komen. Die hebben het dan een beetje op hun gemak gedaanl De zesde tocht Men heeft goede hoop, dat men dit jaar den tocht voor de zesde maal zal kunnen houden. Alleen heeft men in zooverre pech, dat -de sneeuwval ver traging gebracht heeft In plaats van Zaterdag, as. zal de tocht nu, ijs en weder dienende, Donderdag as. pas ge houden worden. De roüte is vastgesteld. Van Leeuwarden gaat het naar Sneek (23,9 Km.), van Sneek naar IJlst (3,8 m.), IJlst—Sloten (14,1 Km), Sloten via Balk, het Gaasterland door naar Stavoren (26 Km.), StavorenHkbdeloopen (10,8 Km.), HindeloopenWorkum (8,9 Km), "VVorkumBolsward (13,2 Km.), Bols- wardHarlingen (17,6 Km.), Harlingen via Sexbierum naar Franeker (12.7 Km.), Fra- neker via Berlikum naar Dokkum (44,7 Km,), DokkumLeeuwarden (23,5 Km.), to taal 199,350 Km. In 1933, de laatste maal, dat de tocht werd uitgeschreven, bedroeg de afstand 204 Kin. Het aantal inschrijvers bedraagt op het oogenblik 100 voor de we-dstrijdklasse cn 100 voor de toeristengroep. In (je wedstrijdklasse mag niet in groepen worden gereden. De secretaris van het Centraal Bestuur, Mr. Hepkema, deelde ons mede, dat het ijs op de geheele route in prima conditie verkeert en dat dit ook niet de reden is, waarom de tocht moest worden uitgesteld. De reden was gelegen iil het feit, dat op vele gedeelten der route de sneeuw, welke gedurende de laatste twee dagen in flinke massa gevallen is, wel tien tot vijftien cen timeter dik ligt. De wedstrijdrijders zouden deze moeilijk heden nog wel overwonnen hebben, maar voor de toeristen, die toch gaarne allen den tocht zouden willen uitrijden, was er wel risico aam verbonden. In de steden Leeuwar den en Dokkum, alsook te Sloten, zijn de routes geveegd, maar op vele andere tra jecten kon dit niet gebeuren. Een beroep op den Minister om de banen in werkverschaf fing te laten schoonmaken, is afgewezen. De Friezen favoriet Winnaar in 1909 was een Friesche dominee Een Elfstedentocht, die niet door een Fries gewonn en is, dat is voor de Friezen in zekeren zin een mislukte Elfstedentocht geweest. Niet, dat zij een ander de eer en het genoegen niet gunnen, maar de tocht is nu eenmaal zoo specifiek Friesch, dat het haast vanzelf spreekt dat een Fries als eerste aankomt. Daarom zal er groote spanning zjjn, wie ditmaal met de eerepalm gaat strijken. Van de vijf gehouden tochten zijn er drie door Friezen gewonnen, twee door den heer de Koning, die toen in Arnhem woonde. Mocht dus een bewoner van meer zuidelijke streken ook ditmaal als eerste aan- komen, dan zou de stand 33 worden. In 1909 was het een predikant, Ds. M. Hoekstra Azn. uit Warga, die in de eerste officieele Elfstedentocht als eerste eindigde. Bijna veertien uur had hy toen op de schaats gestaan. Tegenwoordig zyn de afstanden en dus ook de tyden iets korter. Maar 9 of 10 uur en dat geldt alleen maar voor de besten Is toch nog een be- hoorlijke tyd. Ditmaal is de afstand weer bijna 200 kilometer, dat is iets korter dan in 1933, toen de afstand 204 kilo meter bedroeg. Hoevelen zullen kans zien om dezen indrukvvekkenden weg op de schaats geheel te volbrengen? En wie zal het eerete aankomen? Volgende week Donderdag zullen we het, als alles goed gaat, weten! Particulier initiatief Men zal thans trachten op andere wijze het geheele traject zooveel mogelijk snèeuw- vrij te krijgen, waarbij in eerste instantie de medewerking en de hulp van de Friezen zelf zal worden verkregen. Nader meldt men ons, dat acht adspirant- d eel nemers, vier boerenzoons uit het hooge Noorden en vier Wageaiingsche studenten zich bij het vernemen van het teleurstellen de bericht van het uitstellen van den tocht; tot het Cenitraal Bestuur van de Elfsteden- vereeniging hebben gewend met de mede- deeling, dat zij onverwijld alle pogingen in het wenk zullen stellen om in de komende dagen met medewerking van meerdere en thousiaste vrijwilligers uit de verschillende steden langs de route het Elfsteden-traject sneeuwvrij en berijdbaar te maken. Door de samenwerking van allen wil men verhinderen, dat de toolrt Donderdag a.s. wederom uitgesteld zal moeten worden. De verdere wedstrijden Dorpentocht in Noordholland De IJsbond Hollands Noorderkwartier or ganiseert Maandag, Tweeden Kerstdag, dorp«ntocht over een afstand van 70 K.M. De start en finish zijn te Alkmaar (Frieschebrug). De route is als volgt vastgesteld: Alkmaat Oterleek, Ursem. Avenhorn, Oudendijk, Mid- dolie, Edam, Monnikendam, Ilpendam, lip, Kalf, Wijde Wormer, Purmcrend, Spijkebor, Oost-Graf dijk, West-Graf dijk, Akersloot, Alk maar, alles langs banen van den IJ.H.N. De rit is bedoeld als een betrouwbaar heidsrit, zoodat het gemiddelde tempo niet te hoog ligt én door den normalen schait- senrijder gehandhaafd kan worden. De start heeft plaats om 9 uur. Controle posten worden uitgezet in Oudendijk, Edam, lip, Purmerend, West Graftdijk. Inschrijvingen bij J. Trouw, Abcoude, tel. 205; J. Boot, Purmerend, tel. 112; J Werk man, Alkmaar, tel. 2491 (tijdens, kantooruren 3330) en bij den A.N.W.B., Keizersgracht, Amsterdam. De IJ.H.Na stelt voor ieder die den tocht uitrijdt, een speciale herinneringsmedaillo beschikbaar. R. Koops kampioen van Groningen VEENDAM. 23 Dec. Te Veendam is gis teren onder auspiciën van den K.N.S.B. het Provinciaal kampioenschap van Groningen in het hardrijden voor amateurs verreden over 500, 1500 en 5000 Meter. Door den sneeuwval was de baan zwaar, waardoor de tijdien natuurlijk beïnvloed werden. Op de 500 Mpter bezette Havekotte de eerste plaats voor Koops, maar op de beide andere afstanden werd de Zuidlarensohe rij der eerste en behaalde daardoor het kam pioenschap van de Provincie Groningen. Op de tweede plaats eindigde Havekotte voor De Koning uit Hoorn. Proefwedstrijden te 's-Gravendeel 'S-GRAVENDEEL, 23 Dec. De resultaten van de door de ijsclub s-Gravendeel gehou den proefwedstrijden, welke werden verre den onder auspiciën van den K.N.S.B. lui den: 500 Meter: 1. T. J. Zwanenburg (Rotter dam) 55.2 sec.; 2. G. de Jager (Kapelle-Biese- Iingen) 52.8 sec.; 3. J. den Outer (Rotterdam,) 54.3 sec. 1500 Meter: 1. J. de Jager, 2 min. 53.1 sec.; 2 Zwanenburg, 2 min. 55.2 sec.; 3. Den Outer, 2 min 56.2 sec. BEVORDERING VAN ONS NATIONAAL ZELFBEWUSTZIJN „Nederlandsch Fabrikaat" draagt daaraan bij Rede dr ir M. H. Damme 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. Onder lei ding van dr ir M. H. Damme werd gisteravond te 's-Grave nhage een huis houdelijke vergadering van de ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" ge houden. Dr ir M. H. Damme heeft in zijn ope ningsrede er op gewezen, dat de achter ons liggende periode zich heeft gekenmerkt door een bijzonder sterke opleving van de vaderlandsliefde en van het nationaal ge- voeL De heuglijke gebeurtenissen der laat ste jaren in de Koninklijke Familie hebben daartoe zeker bijgedragen. Het nut van be vordering van grooter nationaliteits- en van grooter saamhoorigheidsgevoel zullen, voor al in deze tijden, weinigen ontkennen*. Spreker herinnerde aan een mentaliteit, die vroeger veel voorkwam om Nederland- sche artikelen onder buitenlandschen naam in den handel te brengen en ze als buiten- landsche artikelen te pousseeren. Met andere organisaties wilde vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat een dam op werpen tegen dit gebrek aan nationaliteits gevoel. De Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat heeft deze taak op economisch gebied te vervullen. Naast en afgezien van de bevordering van de werkgelegenheid, welke zij door haar actie wil bereiken, levert zij aldus op haar wijze een bijdrage tot de bevordering van ons nationaal zelf bewustzijn en saamhoorigheidsgevoel. De bestrijding van de werkloosheid is een van de eerste en belangrijkste doeleinden van „Nederlandsch Fabrikaat." Het is onze overtuiging, aldus spr. dat de Neder- landsche industrie in veel sterkere mate dan tot nu toe zou kunnen profiteeren van de Nederlandscht bestellingen (zoowel grcole als kleine) zonder dat dit een strijd behoeft te zijn met gezonde economische beginselen. Het nieuwe bestuur Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren dr. ir. M. H. Damme, Directeur-Generaal der P.T.T.. ir. P. M. Montijn, directeur Haagsche Tramweg Mij., prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur Stroomverkoop Mij. Maastricht, mr. W. F. Wery, advocaat en procureur, J. M. B. van Vlijmen, directeur Eau de ColognefaDiiek J. G. Boldoot, Prof. ir. D. Dresden, direc teur N.V. Machinefabriek „Jaffa" if J. T. Duyvis, directeur Ilollandsche draad- en kabelfabriek en mr. G. C. D. baron Hardenbroek. bankdirecteur. Sneeuw en ijs geven veel ongemak da ar zijn we 't allen over eensMaar ookhoe heerlijk is 't nu volop te genieten van de echt-Hollandsche ijssportJ HET NOODWETJE INZAKE DE AUTOBUSSEN Minister deelt bezwaren van de Kamer niet De heer Diepenhorst dient een amendement in 's-GRAVENHAGE, 22 December. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kaïner betreffende het noodwetje inzake fle autobussen wordt het volgende ont- Dat door de voorgestelde wijziging, in strijd met het karakter van noodwet, ingrij pende materieele wijziging in de strekking van de machtiging zal worden gebracht, moet de minister ontkennen. Gestreefd is naar het bezigen van zoodanige omschrij ving van de strekking der machtiging, dat de oorspronkelijke bedoeling zoo dicht mo gelijk wordt benaderd, zonder nochtans door een te gedetailleerde omschrijving vaar voor herleving van de ondervonden moeilijkheden te doen ontstaan. Dat door het ontwerp zou worden vooruitgeloopen op de bij de Kamer aanhangige regelingen van het personen- en het goederenvervoer, kan de minister dan ook niet inzien. Met de meening, dat, indien op 15 Febr. a.s. het Reglement Autovervoer Personen zijn geldigheid zou verliezen en geen an dere regeling daarvoor in de plaats zou zijn aangericht, kan de minister zich geenen deele vereenigen. Naar zijn mee ning zal het vrije spel der maatschappelijke krachten aanstonds tot een chaos op ver voergebied leiden, welke voor alle het per sonenvervoer verzorgende bedrijven, welke op den voet der wettelijke voorschriften worden uitgeoefend, zeer ernstige nadeelen zou meebrengen. De vraag, of het reglement autovervoer personen door de voorgestelde wijziging zijn rechtskracht zal verliezen, is overwo gen. De minister is daarbij tot de overtui ging gekomen, dat, hoewel goede grond be staat om aan te nemen, dat het reglement van kracht zal blijven, de mogelijkheid van een beslissing in tegengestelden zin niet geheel uitgesloten is te achten. Hij verricht dan ook het noodige om. bij aanneming van het ontwerp, zoo spoedig mogelijk tot vaststelling van een nieuwen algemeenen maatregel van bestuur te geraken. Dat de ondernemers van wilde bus diensten door handhaving van het ver gunningsstelsel in de onmogelijkheid zullen geraken om hun bedrijf voort te zetten, dient geheel voor hun eigen re kening te komen, daar zij tegen den uit gesproken wil, zoowel van wetgever ale van regeering, met gebruikmaking van een onvolkomenheid der voorschriften tegen beter weten in hun diensten heb ben opgezet. Amendement-Diepenhorst De heer Diepenhorst ca. heeft op het „noodwetje" een amendement ingediend om de strafbepaling aan te vullen als volgt: Indien overtreding van voorschriften krachtens paragraaf 47 dezer wet gegeven, voorzoover uitdrukkelijk als strafbaar feit in den zin van deze afdeeling aangeduid, geschiedt door of vanwege een naamlooze vennootschap, een coöperatieve of andere rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni ging of eon stichting, wordt de strafvervol ging ingesteld en de straf uitgesproken tegen de leden van het bestuur of hen, die feitelijk de leiding hebben. Geen straf wordt uitgesproken tegen hem, van wien blijkt, dat de overtreding buiten zijn toedoen is gepleegd. Radio-ontvangst en golflengte <15,5 M.-golf voorloopig apart gebruikt In verband met de nog steeds onvoldoen de ontvangst van de Nederlandsche om- roepzenders door de Nederlandsche luister aars, worden door de Nozema voortdurend de mogelijkheden orio.e.-'zocJit in dezen toe stand veranciiTTig t»« brengen. Hoewel de Nozema zich er van bewust is, dat de oplossing geenszins ideaal te noe men is, meent zij, dat de Nederlandsche luisteraar in het algemeen het beste ge diend zal zijn, wanneer voorloopig tie 415.5 M. golf apart gebruikt wordt en de 1875 M. golf met die van 301,5 M. gecombineerd wordt. In overleg met de omroepvereenigingen is daarom besloten deze combinatie in te voeren althans voor den termijn van 1 Jan. tot 1 April 1939. Alsdan zullen AVRO en VARA werken op de combinatie 1875/301,5 M. en KRO en NCRV op den 415.5 M. zen der. EIERCONTRftLE BIJ DE BRON Op een door de centrale commissie uit den eieren-exporthandel uitgeschreven ver gadering te Arnhem, werd door den heer P. A. Kalis een inleiding gehouden over het onderwerp: „Is contröle bij de bron ge wenscht en is deze practisch uitvoerbaar?", met als gevolg dat een commissie gevorma werd, waarin ook de binnenlandsche eier- handel zijn vertegenwoordigers vindt. Deze commissie zal het ten berde gebrachte aan een nader onderzoek onderwerpen en hi resultaat daarvan vervolgens ter kenn van de regcering brengen. WANDELSPORT Uit de C.N.W.O. Twee marschen op Tweeden Kerstdag Te Rotterdam organiseert de W,S.V. „Wandellust", afdeeling Rotterdam van de Cihr. Ned. Wandelsport Organisatie, op Maandag 26 December a.s. (2de Kerst dag) een Morgenwandeltocht over een af stand van 18 k 20 K.M., waarbij den deel nemers een tractatie wordt aangeboden, De start heeft plaats te 8.45 uur voorin, vanaf het Mathcnesserplein vóór het Post kantoor. Ook te Amsterdam wordt 2óen Kerst dag een Wandeltocht gehouden, welke is uitgeschreven door een der Amsterdam,sehe afdeelingen van de C.N.W.O., de P.W.C. „Vlug en Vaardig". De start voor dezen marsch vindt plaats te 10 uur voorm. van af het clubhuis „Patrimonium", Griftstraat 52. Do tocht gaat naar Abcoude, waar in de rust. in café De Eendracht, een gezamen lijke Snert- of Boerenlkool maaltijd zal plaats hebben, DE VELOTYPE Naast het snelschrift de snel- schrijfmachine ROTTERDAM, 23 December. Een merk waardige machine komt binnenkort aan d markt. Het is de V e 1 o t y p e, zij weeg slechts twee kg. en is zoo klein, dat zij een gewone actetasch kan worden geborgen Met deze maohine zal men den snelstea spreker kunnen volgen en wel in gewon: letters, die iedereen kan lezen. Een eerst; klas stenograf heeft een snelheid van 25 lettergrepen per minuut. Deze snelheii wordt slechts na langdurige oefening bs. reikt. Op de Velotype is deze snelheid voo: iedereen bereikbaar en in veel kor teren tiid s een gevolg van de bijzondere opstel ling van de 22 toetsen van het toetsenboii De Nederlander M. den Outer, die des tijds ook de Tachotype ontwierp, is de ui! ■vinder. De tachotype had 27 toetsen en d ■ring- en middelvinger hadden elk dii ■toetsen te bedienen. De heer den Outt heeft kaps gezien dit aantal tot twee teru te brengen, waardoor grooter snelheid m; minder vermoeidheid verkregen kan worde: De heer Ir G. Euwe te Rotterdam is ïslaagd een passend machientje te ontwei pen. Onder zijn leiding is de eerste Neder landsche Snelsohrijfmachinefabriek tot stan gekomen, welke gevestigd is aan de Diei gaardelaan 40 te Rotterdam. De opzet i natuurlijk nog bescheiden ,dooh men is tod staat enkele machines per dag leveren. Het merkwaardige van de nieuwe line is dat het schrift verschijnt in letter grepen onder elkander. Iedere letter druk steeds op dezelfde plaats. Bij het afdrukke 1 het woord „spreekt" b.v. drukt de velo graaf gelijktijdig aan de letters „SPreECT Deze zeven letters komen dus in één aan druk tot stand. Doordat elke letter steed op dezelfde plaats drukt kunnen in woord verschillende afstanden tussohen letters onderling afstaan doch aan di leesbaarheid doet dit niet af. Tijdens een demonstratie welke gegevei werd in het gebouw aan de Diergaardelaai 40 te Rotterdam, hebben wij ons kunne overtuigen van de deugdelijkheid der nu chine. Enkele leerlingen behaalden snelheid van ca. 300 lettergrepen per nuut en wij konden het schrift zelf gehe- en al teruglezen vrijwel zonder haperinj Een heel vlotte typist kan wel 400 lette: grepen halen, dit is veel sneller dan m( gewoonlijk spreekt. Het onderwijs op de: nieuwe snelschrijfmachine wordt volgens origineele en geheel nieuwe methode geven, nlfij door middel van leskaarten. Aan het voorbereiden en construeeren K machines is eenige jaren hard gevverï Men mag aannemen, dat de kinderziekte thans overwonnen zijn. De in gebruik zijn; machines hebben tot volle tevredenheid gi werkt. j De Velotype is zeer geschikt voor blinde Een ontwikkelde blinde men kent h: toetsenbord uit het hoofd kan als veis graaf een practisch volwaardige kracht o: kantoor zijn. De blinde velograaf neemt o| en de ziende typist werkt uit! Alles bijeengenomen mag worden aangt nomen dat naast het snelschrift ook 4 snelschrijfmachine zich een plaats in jij maatschappij zal veroveren omdat zij tiji] arbeid en geld bespaart.' UIT OOST- EN WEST- INDIE De sabotage aan boord van de „Soerabaja" BATAVIA, 23 Dec.. (Aneta). Het Hoi Militair Gerechtshof deed uitspraak in hooger-bifoep-zaken van de miliciens, di beschuldigd worden van sabotage aan boon van Hr. Ms. „Soerabaja". Beklaagde Ch. M. M. werd veroordeel; tien maanden gevangenisstraf; beklaagde E L. W. tot vijftien maanden; beklaagde A. K tot 16 maanden; beklaagde E. W. de V. to 15 maanden; beklaagde J. G. M. tot maanden. Alle straffen zijn met aftrek van den tij in preventieve hechtenis doorgebracht, gere kend vanaf 28 Mei 1938 en handhaving va: de bijkomende straffen van ontslag uit de: militairen dienst, en ontzetting uit de bt voegdheid om b>j de gewapende macht dienen. In alle gevallen overwoog het Hof dat 4 toegebrachte materieele schade weliswaa gering was, d<ych de ernst van het misdr" is gelegen in de mogelijke gevolgen en verachtelijke wijze van wraakneming, waa voor zulke kwetsbare onderdeelen als sloep takels werden gekozen. In het geval K. gold bovendien, dat dj actie van hem is uilgegaan en dat hij daar in- een hoofdrol heeft gespeeld. KUNST EN LETTEREN Het Verbond van Chr. Letterk. Kringel hoopt Zaterdag 7 Jan. 1939 zijn jaarvergv ring te houden, ditmaal te Leiden. Restaurant „Den Vergulden Turk", Bret Straat 84. Na de opening om 3 uur komen alle: lei Verbondszaken ter sprake. Een gemeen schappelijke maaltijd vormt de oveigangto de avondvergadering, die het karakter vat een algemeene „praatavond" zal dragen. De heer H. v. d. Leek te Amsterdam Redacteur „Opw. Wegen", zal te 7 m causerie ter inleiding houden over: „Oor deel of Vooroordeel. Enkele critische opmer kingen". Dit raakt de veel omstreden kwe* tie van hot Chr. Dichterschap, die op eei vorige vergadering slechts onvolledig be licht kon worden. Voer verdere bijzondei heden verwijzen wij naar het Dec. nr. „De Brug".

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10