Jüktttn? gnitöcife IJs en sneeuw, de vijanden van het verkeer Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Ons prachtig Kerstnummer Sbotramtntsprijg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per weekf 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkse!» zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» CL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 19e Jaargang ®rt)trtentieprfj?m: Van 1 tot 5 regelsf K177» Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels f 230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureao wordt berekend (MO NO. 6581 De scheepvaart ligt stil, de treinen hebben vertraging Groote overlast voor het wegverkeer door de sneeuw Einde der vorstperiode nog niet in zicht Eerst een flinke laag ijs, toen een dikke laag sneeuw, waarlijk, het wintert goed in Holland! Gelukkig is de temperatuur iets hooger geworden. Vanmorgen yroor het te Rotterdam om 8 uur 10.6 graden C. Het leek nog minder koud, omdat de alles doordringende wind nu weg was, maar met de komst van de sneeuw is de vorst overigens heusch niet verdwenen. De weersverwach tingen kennen het woord dooi nog nieten gisteravond om 7 uur vroor het 8.8 graden, om 11 uur 8.2 graden. Het meest verlangend zien de schippers daar wel naar uit; zij zijn bijna allen tot werkloosheid gedoemd. In Vreeswijk gaat geen schip.meer door de sluis, en dat zegt veel! De Oude Maas lag voor Put- tershoek gisteren vast en de veerman ging wandelen naar den overkant. De treinenloop ondervond vrij veel vertraging, het wegverkeer raakte hier en daar, bijvoorbeeld in Rotterdam, in de war. de „Von Geusau" trotseeren het ijs URK, 22 December. De negentig passa giers van de postboot „Von Geusau" zijn te Voet het ijs overgestoken en hebben giste ren in den vroegen middag Urk bereikt Enkelen van hen waren bij aankomst zeer vermoeid en hebben, steunende op de sahouders van anderen het laatste gedeelte van den tocht moeten afleggen. De „Von Geusau" tracht Kampen te be reiken, doch dit is een moeilijk karweL (Gistermiddag om vijf uur bevond het adhip zich nog in den mond yan de Ketel, Geen vleesch en geen postzegels Op het (postkantoor te Urk waren gister middag nagenoeg geen postzegels meer te verltrijgen. In den ochtend waren er nog enkele soorten aanwezig, doch tegen den avond moesten velen teleurgesteld worden. Vanmogen om vijf uur zou een ijsvlet, bemand met tien bewoners van Urk, naar de postboot vertrekken om tweeduizend Kgr. vleesch naar Urk over te brengen, Toestand op de Lek precair Onze 'Amhemsche redocteur telefoneerde ons vanmorgen: De wind waait Zuid-oost en dat betee- kente, dat de Rijn en de Lek veel meer ijs krijgen dan de Waal bijv. Op de Lek ii de toestand daardoor zeer precair geworden. Reeds gisteren heeft deze rivier gedeeltelijk vast gezeten en dat is ook nu weer het ge- vaL Zoo nu en dan, bij de wisselingen van eb en vloed, komt het ,ijs nog wel eens los, doch het laat zich aanzien, dat de rivier zeer spoedig geheel vast zal zitten. Bij Vroea- wijk zit al erg veel ijs en daar moet reeds van een volkomen gesloten rivier gespro ken worden. De Rijn bij Lobith zoowel als bij Arnhem is veel ongunstiger dan gisteren het geval was. Hjj is nu voor een groot deel met ijs overdekt De scheepvaart ligt zoo goed als stil. Bij Lobith passeerden desniettegenstaande van morgen nog een achttal zeebooten, die van Keulen den dienst onderhouden op Londen etc. Deze hadden kennelijk nog de bedoeling Rotterdam te bereiken. Gezien den toestand van de rivier is het zeer ernstig de vraag, of dit wel mogelijk zal zijn. Voor het eerst heeft de Stoomhootondememing Concordia te Arnhem vandaag haar (bootdiensten op Rotterdam stilgelegd. Gisteren is zij nog uitgevaren en men heeft toen inderdaad Rot terdam weten te bereiken. Gezien den nachte lijke toestand van hedenmorgen heeft men een afwachtende houding aangenomen, ook in verband met het weer. Het weer is thans het groote raadsel. De weerberichten geven veranderlijken wind en dat wijst niet op een vasten toestand. Toen gisteren de berichten Noordoost bleven lui den, was er weinig hoop, doch het onvaste dat de lezers vandaag of morgen bij hun blad ontvangen, zal vooral dit jaar, naar wij op goeden grond mogen verwachten, groote voldoening wekken. Aan inhoud, illustraties, opmaak en druk is alle zorg besteed. Dit Kerstnummer mag dan ook vergeleken worden met de beste nummers, die de groote Nederlandsche dagbladpers aan 't einde van 't jaar gewoon is te geven. Van den rijken inhoud noemen wij: De Zaligmaker. Kerstmeditatie naar aanleiding van Lukas 2 11a. Rondom de Kribbe van BethlehemBeschouwing over instrumentale Kerstmuziek, door W. P. Verheul. Het Kerstwondec. Een boeiend verhaal van den geliefden schrijver Ds J. A. Visscher. Herodes de Groote. Historische bijzonderheden over den kindermoor denaar van Bethlehem. Hoe beleven de kinderen het Kerstfeest1 Geïllustreerd artikel van Betty van der Plaats. De invloed van het Protestantisme op het Fransche leven. Een interes sante bijdrage van Jan Ressing te Parijs. Het jaar 1938. Korte beschouwingen van de schrijvers van Binnen- en Buitenlandsch overzicht. Het Kerstfeest van een oud hartdoor Leny Palm. Van koude winters in vroeger eeuw. Een onderwerp, waarvoor in deze bitter koude dagen vanzelf belangstelling is. Het Ouderlijk Huis. Een zeer gevoelig schetsje uit de vaardige pen van Intimus. Ook in de Kinderkrant werden boeiende vertellingen opgenomen, die de jongens en meisjes (maar ook de ouderenmet graagte zullen lezen. Dit Kerstnummer besluit den jaargang 1938 van ons Zondagsblad. Hebt U al een band be steld Zoo niet, doe 't dan nog heden en maak daarvoor gebruik van de bon, die wij in de courant van vandaag weer afdrukken. NIEUWE ABONNÉ'S, ook zij die de eerstvolgende dagen zich aanmelden, of opgegeven worden, ontvangen dit fraaie Kerstnummer ook nog gratis toegezonden. Banden Zondagsblad van hedenmorgen heeft de hoop in de harten nog levendig gehouden. De Waal bij Nij megen had vanmorgen in verband met de windrichting nog minder drijfijs dan giste ren. Het ijs bedekt de rivier voor drie tiende. De scheepvaart zdt hier echter ook nagenoeg geheel vast. Stagnatie van het treinenverkeer De spoorwegen hebben gisteren j ook leelijk in de knoei gezeten. Vooral tengevolge van den sneeuw val is de heele treinenloop in de war geweest. Vertragingen van een half uur waren, vooral in het Noorden, geen uitzondering. De treinen uit Duitschhnd waren vaak enkele uren te laat tengevolge van dan sneeuw val. De meeste veren gestremd Verreweg de meeste veren zijn thans door den ijsgang gestremd. Alleen de aller grootsten kunnen nog normaal varen. Zoo hier en daar worden voetgangers en wiel rijders nog per motorboot overgezet, doch de toestand verandert ieder oogenblik. Op de meeste veren kan men niet meer reke nen. Wie zeker wil zijn vermij de de veren zoo veel mogelijk. Normaal varen: DordrechtZwijudrecht Dordrecht—Papendrecht, 's-Gravendeel- Wieldrecht, Kop van 't Land—Werkendam Rozen burgBri-Mle, MaassluisRozenburg, DinteLsasOoltgensplaat Deventer: schip brug weggenomen. Gorinchem—Sleeuwijk: het vervoer van auto's is stopgezet Alleen bij hoogwater kunnen nog personenauto's worden overgezöt Het overige verkeer gaat overdag normaal door. Numansdorp—-Den Bommel: gestremd. Hendrik-Ido-Ambacht— Alblasserdam: gesremd. Lexkesveer: ge stremd. Bergstoepsche Veer: gestremd. Does burg: de schipbrug is weggenomen. Druten— Dode-waard: gestremd. Eek en Wielsche Veer: de gierpont is uit de vaart; alleen overdag overtocht per motorboot ook voor autos. Brakel—Herwijnen: gestremd; alleen overdag overtocht voor voetgangers en wiel- njders Wijk bij Duurstede: gestremd. Over tocht alleen voor voetgangers en wielrijders. Boxmeer: Heyen: normaal. Culemborg: ge- siremd. Voetgangers en wielrijders over de spoorbrug. Tiel: Wam el: gestremd. Voetgan gers en wielrijders worden per stoomboot overgezet Ridderkerk—Alblasserdam: ge stremd Overdag alleen voor motorrijders, wielrijders en personen met motorboot Vi?r- jmgsbeek—Bergen: gestremd. Overtocht al leen overdag voor personen en rijwielen per roeiboot Leuslchem: gestremd. Overtocht voetgangers en wielrijders per motorboot Af- ferden—Sambeek: pont uit de vaart geno men. overtocht per veerboot Varen onregel matig: Anna JaoobaZijpe, Numansdorp Willemstad, Hellevoetsluis—Middelhamis NumansdorpZijpe 1 maal per dag. Geen last voor de Zeescheepvaart Terwijl tengevolge van de strenge vorst de geheele binnenscheepvaart naar en door Amsterdam gestremd is, ondervond de zeescheepvaart gisteren in geen enkel opzicht belemmering van de vorst en kon den de in IJmuiden binnenkomende sche pen ongehinderd naar Amsterdam opstoo- men en daar in elk gedeelte van de Am- sterdamsche haven ligging nemen. Ook in Rotterdam ondervindt de scheepvaart seen last. Vijf volwassenen te water voor ccn kleinen waaghals AMSTERDAM, 22 December. Gistermid dag wilde een kleine jongen het ijs in de Bickersgracht eens ,probeeren. Zijn licht-ge- wieht zou het toch zeker wel houden, dacht het jog. Doch dat deed het niet. Er waren vele verraderlijke plekken en door een van deze verdween de jongen in het water. Een man, die het ongeval zag gebeuren, waagde zich onmiddellijk op het ijs om den jongen te redden. Maar ook hem hield het ijs op de zwakke plek niet. In een omme zien volgden nog vier andere personen en daar lagen nu niet minder dan zes men schen in het water. Het waren hachelijke oogenblikken. Ge lukkig konden allen spoedig door handrei king op het droge worden gebracht. Behal ve den eersten redder, die veel water had binnengekregen en ter observatie naar het ziekenhuis is overgebracht, zijn de overi gen er met een nat pak afgekomen. Slachtoffers van het ijs ZUTPHEN, 22 December. Gisteren is uit een wak in de Visohpoortgracht het lijk opgehaald van den 12-jarigen H. L.. De jongen was Dinsdag half zes op het ijs ge weest. Zijn vriend ging 4oen naar huis en sindsdien had men van L. niets meer ver- nomen. Voorzichtig, nu er sneeuw ligt! Nu de winter-weersomstandigheden door de gestadig vallende sneeuw buitengewoon ongunstig zijn geworden, acht de K.N A.C het noodzakelijk alle weggebruikers te wij zen op de groote gevaren, waaraan zij kun nen bloot staan of anderen kunnen bloot stellen, vooral in donker. Automobilisten zullen moeten bedenken, dat wielrijders onder deze omstandigheden slechts met moeite zullen kunnen manoeu vreeren en dat voetgangers door de glad beid niet snel zullen kunnen oversteken Indien automobilisten of paardenwagem in het donker langs den weg stil staan, dar neme men maatregelen, dat het roode ach terlicht niet ondersneeuwt, waardoor he ALS GOD EEN WONDER DOET Als God een wonder doet, een zieke wil genezen, Een kind redt uit gevaar, een moeder uit de nood, Dan valt het ons zoo licht een wijle blij te wezen; Wij zijn voor niets zoo bang als voor de bleeke dood. Als God een wonder doet, ons kracht geeft om te werken, Een eigen huis en haard en milde overvloed Dan valt het ons niet licht Zijn goedheid op te merken; Gods zegen telt pas mee in tijd van tegenspoed. Als God een wonder doet, een zondaar redt uit lijden, Een sterveling verheft tot eeuwge zaligheid, Dan valt het ons zoo zwaar een loflied Hem te wijden; Wij zoeken ons geluk te zeer in déze tijd. Als God een wonder doet, ons kracht geeft onder slagen, Een lofpsalm onder 't kruis en vrede in 't gemoed, Dan valt het ons zelfs licht de zwaarste smart te dragen, Dan voelen wij Zijn hand, als God een wonder doet. (Nadruk verboden) LEO LENS Geen verandering in de Ossche zaak Uitspraak ambtenarengerecht bevestigd UTRECHT, 22 Dec. Hedenmorgen heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht onder presidium van Mr. E. J. Beniner uitspraak gedaan inzake het twistgeding contra den minister van Justitie en den inspecteur der Koninklijke Marechaussee. De uitspraak van het Ambtenarenge recht werd bevestigd en het beroep van deze uitspraak ongegrond verklaard. Vliegtuigongeluk op Nieuw-Guinea Drie gewonden AMBOÏNA, 22 Dec. (Aneta). Gisteren is het Sikorsky-vliegtuig van de Nederland sche Nieuw-Guinea Mij, bij het vertrek van Manokwari, over den kop geslagen en ge zonken. Twee personen werden licht gewond terwijl een derde ernstiger verwondingen bekwam. Zijn toestand is echter redelijk. Onmiddellijk is een ander toestel naar Ma nokwari vertrokken, aan boord waarvan zich een dokter bevond. LOCOMOTIEF UIT DE RAILS Op de spoorlijn RotterdamDordrecht is gisteravond om ongeveer half zes een rangee- rende locomotief, onder Barendrecht, welke op het hoofdspoor reed, uit de rails geraakt Het verkeer op deze lijn is daardoor van half zes tot tien uur gestagneerd geweest. Over één baan heeft men den dienst onder houden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet stilstaande voertuig een groot gevaar op levert. Wielrijders dienen ernstig in het oog te houden, dat het zicht voor auto's bijzonder ongunstig is en dat zij zich dus moeten hoeden voor onverwachte bewegingen, aan gezien zelfs bij geringe snelheid do auto's niet zoo spoedig zullen kunnen stoppen als onder normale omstandigheden het geval is. In verband daarmede is het voor den wielrijder van het grootste belang, dat h!j ook extra aandacht aan het roode achter licht schenkt. Verkeer te Rotterdam in de knoop ROTTERDAM, 22 Dec. Tengevolge van den snéeuwval en de vorst is het verkeer gisteravond vastgeloopen. Het strooien met zout en pekel haalde bij den enormen sneeuwval en de koude weinig uit. Wis sels van de tram vroren vast, zoodat het niet lang duurde of het geheele verkeer liep in de war. Vooral de verbinding tus- schen Linker en Rechter Maasoever lever- weer heel wat ongerief op en soms vormde zich zelfs een verkeersquene tot in IJsselmonde iets wat nog nooit gebeurd is Het was dan ook geen zeldzaamheid dat men een hall uur of drie kwartier op een tram moest wachten. Eerst tegen midder nacht was het verkeer weer eenigszins nor maal. Verkorting der werktijden voor P.T.T.-personeel gevraagd Het bondsbestuur van den Centralen Rond van Nederlandsch P.T.T.-personeel (C.B.P.T.T.) heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een telegram gezon den. Hierin wordt den Minister verzocht alle arbeiders bij de P.T.T., die f 900 per jaar of minder ontvangen, voor Kerstmis een extra toeslag te verleenen voor kolen, kleeding en dekking. Aan den directeur-generaal der P.T.T. zond het bondsbestuur een telegram, waar in met het oog op de abnormale weersge steldheid werd verzocht het bestellend per soneel in den buitendienst, dat zijn werk verrirht in de late avonden, nachten en vroege ochtenden en belast is met motor- 'v autodienst en het per rijwiel uitvoeren van buslichtingen, warme dranken of soep to verstrekken. Tevens werd gevraagd de besteldiensten te verkorten. LASTIGE BRAND IN SCHIEDAM Corner House op twee plaatsen in vlammen Rookontwikkeling belemmert het werk van de brandweer SCHIEDAM, 22 Dec. Hedennacht om ruim drie uur werd de Schiedamsche brandweer gealarmeerd voor een brand in het café-restaurant Corner House, staande aan de B-K.laan, hoek Rem- brandtlaan. Toen de brandweer, die da delijk met groot materiaal uitrukte, ter plaatse kwam, bleek, dat op twr* punten brand was ontdekt Op de tweede etage boven het hotel, bewoond door de familie Hofman was brand in een van de kamers, uitziende op de B-KIaan. Met een straal was deze brand spoedig ge bluscht. De exploitant van Corner House, de heer Gunter, die woont op de eerste etage, liggende onder die van de firma Hofman, was ook reeds wakker ge worden en begaf zich naar het restaurant waar eveneens brand werd ontdekt Hier was het de benedenverdieping, de groote kelderruimte, waarin gevestigd is een kegelbaan, de verwanningsinstallatie, de provisiekelder, en de keuken. In deze ruimte ontwikkelde zich een dichte rook. brandweer trachtte gewapend met gas maskers en fakkels by de haard van den brand te komen, doch tevergeefs. Het was onmogelijk naar beneden af te dalen. Brandweerlieden die het met een gas masker probeerden kwamen spoedig weer boven en twee van hen verloren zelfs het bewustzijn. Op goed geluk af ging men er toe over water te geven met het gevolg, dat na onge veer anderhalf uur zoeken men meende de haard van den brand te hebben ontdekt in de nabijheid van de verwanningsinstallatie. Het spuiten had toch dit succes, dat allengs de rookontwikkeling verminderde, zoodat men toch iets kon zien. In de kelderruimte zich te begeven, was evenwel ook toen nog onmogelijk. Het was reeds vijf uur in den morgen, toen de brandweer constateerde, dat de brand was gebluscfat, hoewel van een on derzoek naar de oorzaak door de nog steeds dichte rook in de kelder geen sprake kon zijn. Het gevaar voor een uitbrekenden brand was in elk geval geweken. Het café heeft in de benedenverdieping wel schade gekregen, maar in het café zelf is niets verbrand. Hier is evenwel waterschade aangericht. De schade aan de bovenwoning beperkt zich tot eenig meubilair. Op het terrein van den brand waren aan wezig de burgemeester en de commissaris van politie. De blussching van den brand is geleid door Mr. Aikema en Ir. Alexander. Omtrent de oorzaak van den brand veme- len wij nog nader, dat de brand is uitgebro ken in den schoorsteen en vermoedelijk is ontstaan door een gebrek aan den schoor steen in de nabijheid van de stookplaats van de centrale verwarming. Het feit, dat in de bovenverdieping brand is ontstaan terwijl men bèneden geen vuur kon zien, doch alleen rook, moet worden verklaard uit de omstan digheid, dat de schoorsteen loopt door de suite-kasten van de bovenwoning en dat het hout van de suite-kast van de tweede boven woning door de hitte vlam heeft gevat. De schade beperkt zich, zooals wij hebben mee gedeeld, voor wat het café betreft, tot water schade. In de benedenverdieping is niets verbrand, terwijl in de bovenwoning alleen de suite-kast en de suite-deuren hebben ge leden. De schade is dus betrekkelijk gering. De brandweer is om kwart voor zes ver trokken. Het volksraadpresidium Het „B. N." schrijft: Wij hebben dezer dagen gewezen op de moeilijkheden inzake de vervulling van de komende vacature van voorzitter van den Volks raad. Men wil gaarne een figuur die in het contact met de hoogste regeeringskringen geen onbekende is. Wij vernamen thans, dat men het onder de Volksraadleden buitengewoon op prijs stellen, indien Mr. Enthoven, de directeur van justitie, de functie zou ambieeren. Dit is intusschen de vraag, want aan den heer Enthoven wêrdt het voornemen toegeschreven, om binnen niet al te langen tijd te repatrieeren! A V A N G SCHOENEN EET BETERE MERKI VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De uitspraak inzake de Ossche marei chaussee. In Den Bosch heeft een zware brand gewoed, waarbij een pand van Vroom en Dreesmann en een hotel verwoest zijn. Adres van het Verbond van ProL Chr, Werkgevers inzake het vliegveldvraagi stuk. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het „noodwetje" inzake de wilde autobusdiensten. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Sociale Zaken aangenomen. In de Eerste Kamer is het ontwerp-Tai riefmachtigingswet behandeld. Een spionnage-complot ontdekt to Franco-Spanje. Belangrijke gouddiefstal in de Anti werpsche haven. Japan en de „nieuwe orde" In Azië. DE WEERSOMSTANDIGHEDEN Wat voor weer krijgen we Voor het geheele land: meest zwakke wind uit zuidelijke tot oostelijke richtingen, zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijn lijk eenige sneeuw, strenge tot matige vorst. BAROMETERSTAND Stand vanmorgen half-twaalf: 756.5. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half-twaalf: 9.0 C. Laagste temperatuur hedenmorgen 8 uur min 10.6 C. DE DORDRECHTSCHE ONDERIINGF CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN T ij d e I ij k 20 korting OP ALLE P R IJ CHEMISCH REINIGEN PALTHE - ALMELO HET RESTAURANT VAN l „SEINPOST" SCHEVENINGEN ls ook gedurende de wintermaanden geopend. Wij verzorgen steeds met zorg Uw menu* Bouw van een nieuw Timmerhuis te Rotterdam De burgemeester heeft bij de opening van de Raadsvergadering gistermiddag meegedeeld, dat de Regeering bereid is door middel van het Werkfonds mede werking te verleenen tot het boawen van een nieuw Timmerhuis alhier. BELGI6 VERHOOGT BOTER CONTINGENT Opnieuw heeft de Belgische minister het voor December loopend invoercontingent voor boter verhoogd. Weer met 20U.000 kilogram, zoodat het thans is gebracht op 35U.OOO kg. Nederland kan hiervan 27 Vi pet. leveren. VOOR SLECHTS 17, CENT noodlg om deze annonce uitgeknipt In open envelop sli drukwerk aan om op te zen den. ontvangt U uitvoerige brochures over het HERSTEL VAN UW HAARGROEI Dr. H. NANNINC'z Pkam. Fabriek N.V.. OEN HAAG

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1