PUROL DINSDAG 20 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. e NATUURSCHOON SPAREN Ons land heeft een overvloed van natuur schoon; van ouds bekend of in later jaren Drente, Tessel en Twente b.v. in de be langstelling betrokken. Alleen maar, de overvloed is wat ongelijk verdeeld. Waar do meeste menschen wonen, in de jprovincie Zuid-Holland vooral, zijn de recreatie-oor den het dunst gezaaid. Het heet wel Holt- land, maar hout is er haast niet meer. Heide vindt men er heelemaal niet. Wat meren be treft, had men misschien vroeger van het goede te veel, thans is dat anders. Nu kan men wel zeggen: ons land is klein en Limburg, Friesland en Zeeland zijn van Holland uit gemakkelijk te bereiken, maar men gaat liever naar het buitenland. Dat is waar. Doch er zijn minstens drie ca tegorie n: een groep, die over de grenzen zijn vacantie houdt; een tweede groep, die een optrekje in Utrecht of op de Veluwe kan hu ren; een zeer groote groep, die hoogstens een vrije week in de buurt der woonplaats kan doorbrengen. Dit blijvend gedeelte, ook als er van vacan tie genoten kan worden, mist met nam© in Zuid-Holland veel. En nu vergete men niet, dat in deze provincie 25% der Nederlandsche bevolking op een vrij kleine oppervlakte woont, n.l. 712 inwoners per Km2, tegen ge middeld 258 in Nederland, 106 in Noord-Bra bant, 177 in Gelderland, 165 in Overijssel en 90 in Drente. In al de laatstgenoemde pro vincies heeft men vele natuurlijke recreatie terreinen, welke men juist in de dichtst bevolkte provincie mist. Deze overweging deed reeds de gedachte ontstaan om de groene strook, welke van Wassenaar over Marlot naar Vreugd en Rust in Voorburg loopt, door te trekken over Nootdorp (waar Delft plannen heeft) en Pijnacker naar Hillegersberg-, maar voorop staat toch wel, dat men behouden wil, wat er in de provincie gevonden wordt. DéArom was er verzet tegen het plan om ten behoeve der werkverschaffing de Reeu- wijksche plassen, gunstig gelegen vooral voor het longen-arme Gouda, op een enkele na te dempen. Wij gelooven niet, dat er al zulk een te kort aan werkverschaffingsobjecten is, dat daaraan de Reeuwijksche plassen, heerlijk brok natuurschoon in Hollands weideland, ten offer moet volgen. Afgedacht nog van de schade, welke de rozenkweekers in de buurt vreezen, wanneer de plassen als warmtere- gulateurs verdwijnen. Hoe het zij, men bedenke zich wel tien maal voor men dit typische landschap vol poëzie opoffert. ZAKELIJKE KERSTFEESTVIERING Geen dag gaat er voorbij of we moeten «Je vermaning hooren, dat de godsdienst te verheven is om ze met politiek te „vermen gen". Hetgeen we gereedelijk toegeven, want „vermenging" trekt Gods Woord omlaag. Wat van ons gevraagd wordt is dit, dat wij alles en dus ook onze politieke actie aan Gods Woord zullen onderwerpen en ons door het Evangelie zullen laten leiden. Helaas, gebruikt, neen, misbruikt men van vrijzinnige zijde het Evangelie meermalen om een humanistisch doel of zelfs een zake lijk belang te verdedigen. Dan kan men bv. lezen: Kerstfeest: Feest van Wijding, van Vrede en H er in nering aan Hem, Die ook goed voor de dieren was! Ge kent toch wel dat móóie verhaal van Jezus, die, tijdens een wandeling met Zijn discipelen, een man betrapte, toen deze zijn ezel erbarmelijk mishandelde? En hoe Jezus den man onderhield, toen zoowel dezen Als aan de discipelen, 'net gekerm van het arme dier ontging! Wij hebben niets tegen dierenbescher ming; integendeel, wij pleiten er voor zoo dikwijls het pas geeft; wij beroepen ons dan ook op de Schrift; maar deze methode ontkerstent het Kerstfeest Als het feest van Jezus' geboorte ons niets anders te zeggen beeft, dan is het leeg en koud. Erger nog maakte het de Geldersche Elec- triciteits Maatschappij, blijkens hetgeen wij daarover in „de Graafschapper" lazen. De leiders van deze bekende maatschappij mis bruiken eenvoudig het Kerstfeest om zeer zakelijke belangen te dienen, ocm 't stroom- De Schevenlngsche loggers, die gisteren van de vischvangst i den, waren gehuld in een ijskleed. de haven terugkeer- Winter te Volendam. Teneinde de visch, welke in karen wordt bewaard, in het leven te kunnen houden, moet het ijs worden opengehakt. Nederland op zijn smalst Onder dit opschrift schrijft het Vlaamsch nationale dagblad Volk en Staat (Ant werpen) „Dezer dagen heeft een Nederlandsche af vaardiging de eer aangedaan de sectie vergaderingen van het Algemeen Verbond der Christelijke Werkgevers bij te wonen Er was een Vlaamsche en er was een Fransche sectie. Een Vlaamsche Brusselaar verwedde e: een rondeken op, dat de Nederlanders dc Vlaamsche sectie zouden links laten liggen om de verhandelingen der Fransche sectie te volgen, waar ze haast geen snars van snapten Hetgeen gebeurde!" Door, door, door I Regeeringsambtenaren, met de redactie van wetsartikelen belast, schijnen toch wel zeldzaam veel van tante Doortje te houden. Zie nu weer eens dit „Noodwetje'" tegen de wilde busdiensten Het eenig arti kel luidt: „Door ons kan worden verboden het herhaaldelijk met een motorrijtuig tegen vergoeding vervoeren of doen vervoeren van personen of goederen, voorzoover dit vervoer niet geschiedt krachtens een vergunning, door ons of een door ons aan te wijzen autoriteit verleend." „Door ons", -.door ons", „door ons". In gespierde en eleganter Nederlandsche taal zou men schrijven: „Wij kunnen ver bieden" enz. Het wordt heel erg met „Door". Tn plaats van: „de Minister zal spreken", lazen we reeds: „door een minister zal ge sproken worden." En 't wordt hoe langer hoe erger. gebruik te bevorderen4 door een met humanistische ideeën. Deze maatschappij geeft een zeer geprezen huisorgaan uit ter voorlichting van de ge bruikers, dat nuttige diensten bewijst en ongetwijfeld in trek is bij de abonrté's. Maar In zoo'n reclame-geschrift moet men geen humanistische artikelen plaatsen over „het Kerstfeest in zijn werkelijke beteekenis", en dan daarin verklaren, „dat het Licht, dat eens der wereld gebracht werd in Bethle- hems stal bij de geboorte van het Christus kind, veel van zijn glans verloren heeft". Dit licht heeft niets van zijn glans ver loren; dat velen niet in dit Licht willen wandelen, verandert daaraan niets. Doch wij handelen daar niet over. Onze grief is, dat hier het Kerstfeest misbruikt wordt om zakelijke propaganda te voeren. Of, mocht dit de bedoeling niet zijn, dan maakt de redactie misbruik van haar positie om op deze wijze een verminkte Evangeliebood schap te brengen in gezinnen, slechts in zakelijk verband staat Hier is „vermenging" van godsdienst en zaken doen. En deze is af te keuren, al ge schiedt het ook met vroom gebaar en overi gens respectabele bedoelingen. In zoo'n beschouwing zit niets van wat den dichter bezielde, toen hij zong van de zon, dat groote licht in blinkend kleed en met blij gelaat; maar er op liet volgen: „Des Heeren wet nochtans, verspreidt vol maakter glans; dewijl zij 't hart bekeert". TUSSCHEN AMSTEL EN IJ Duitsche dienstmeisjes. De roem der wereld. „Amuse menten". Het gevarieerde stadsleven (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Vele Duitsche dienstmeisjes hier ter stede zitten in zak en asch, omdat zij het gastvrije recht gekomen en V-A ''N&jy.jr V 1 daar moeten ze nu bloed- en bodem- theorie allemaal vandaan. Laten ze pro- beeren om de dictatuur met haar lange ar men te weerstreven en toch hier te blijven! Wat gebeurt er dan met haar familieleden thuis? In de buurt van de Plantage is het ook al geen vroolijke boel tegenwoordig. Artis verkeert nog altijd „in moeilijkheden", zoo als de geijkte term luidt. Jonge noch oude leeuwen hebben intusschen armoede gele den of honger. Er is in het groote Artis huishouden nog altijd „brood op de pAai welke zegswijze voor elke diersoorrt eigen beteekenis heeft. Schuin tegenover Artis is het evenwel huilen met de lamp uit. Daar staat nog wel de Hollandsche Schouwburg, maar ter plaatse waar zooveel tooneeltranen in den loop der jaren zijn geschreid, is het doek voor goed gevallen. In Juni kwam de Staat der Nederlanden reeds achterstallige belas tingpenningen opvorderen, het bedrag liep in de duizenden. En nu is de heele zaak verkocht. Zoo vergaat de roem der wereld, zou men kunnen zeggen. In dezelfde week dat de „wereld", in den zin dien geloovige men schen aan dit begrip hechten, in de Plan tage een veer moest laten, hebben we er evenwel in het R.A.I gebouw in Zuid een circus bijgekregen, terwijl plannen voor nieuwe bioscopen vasteren vorm aannemen. En liet onze burgemeester sommige lieden hun gang gaan. dan zou men nog eens wat anders zien, want de hier bedoelde volks groepjes zijn er steeds op uit om te trach ten Amsterdam tot diep in den nacht tot een „lichtstad" te maken. Bij de laatste begrootingsdebatten heeft men d.w.z. een enkel Raadslid niet zoo krachtig als voorheen aangedrongen op verlating van het sluitingsuur van publieke vermakelijkheden enz. Het standpunt van den burgemeester hiertegenover is békend. Wel is het pleit gevoerd voor boksen en voor „amusementsparken", maar ook in dit opzicht is geen medewerking van onzen burgervader te wachten. Het is toe te jui chen, dat van kerkelijke zijde de Geref. Kerk van Amsterdam-West nam het initia tief ernstige bezwaren tegen de kennis der amusementsparken zijn ingebracht bij het College. Op het stationemplacement te Zutphen is Maandag een losse locomotief op den binnenkomenden trein uit Deventer gereden en gekajtiehit waarbij een letrlirig~ma~ thinlsi onder de machhe werd verpletterd. Op alle gebied is het In de afgeloopen week druk geweest: met vergaderingen, met jubilea, met begrafenissen. Toen twee leden der „Ekster"-bemanning ten grave werden gebracht, was de toeloop op Zorg- vlied reeds groot, maar de begrafenis van Prof. De Hartog bleek zelfs daar, waar men nogal drukte bij droevige gebeurtenissen gewoon is, opzien te wekken. Zelden komen hier ter stede zooveel belangstellenden rondom een graf bijeen als toen het geval was. Een bewijs van de groote vereering voor en zielsverwantschap in vele kririgen met den veelzijdigen voorganger, die heen ging- Jubilea zijn ook druk gevierd. De voor naamste waren stellig die op het gebied der kunst: Prof. Mengelberg heeft 40 jaren achtereen het Toonkunstkoor gedirigeerd, de heer F. J. Roeske vierde zijn gouden toonkunstenaarsjubileum. Gedurende 42 van de 50 jaren voerde hij de Kon. Mannenzang vereeniging „Apollo" aan. Nog gisteren heeft een deurwaarder even eens een gouden feestgetij doorleefd. Niet in zijn maatschappelijken werkkring, maar als Zondagsschoolonderwijzer. Ik heb het oog op den heer C. E. Milet de St. Aubin, die zoovele jaren achtereen de blijde Evan gelieboodschap aan kinderen heeft mogen brengen. Dan was er nog een bijzonder jubileum, dat de aandacht trok, n.l. van de Geref. J.V. „Mijn zoon, geef Mij uw hart", die 60 jaren bestond. In den naam weerspiegelt zich het verleden. „Mijn Zoon" was oor spronkelijk de J.V. van de Chr. Gerefor meerden vóór 1892. Vele jaren achtereen heeft de vereeniging Zondagsavonds na kerktijd vergaderd. Dat was traditie ge worden, welke lang nog is bestendigd ten dienste van jonge menschen van buiten die op Zondagavond het gemis van eigen huis In de vergadering van deze J.V. elkan der zochten te vergoeden. Op één avond zijn hier drie nieuwe din- VERSCHILLENDE TREINSTORINGEN Locomotief ontspoord bij Bergambacht Geen persoonlijke ongelukken GOUDA, 20 Dec. Op de spoorlijn Gouda— Schoonhoven is gister de locomotief van den om 8.33 uur van Schoonhoven vertrok ken personentrein, bij het binnenrijden van het station Bergambacht ontspoord. Er ligt hier een zelfwerkende wissel, waarvan na het passeeren van een vorlgen trein door nog niet bekende oorzaak een der tongen niet voldoende was teruggesla gen. De rechter- en linkerwielen van de locomotief volgden hierdoor elk een andere rail, waardoor de machine tusschen de spo ren kwam te staan. Een volgend personen rijtuig ontspoorde met de vooras. De trein had slechts, geringe snelheid, zoodat de ongeveer veertig passagiers er ongedeerd afkwamen. Het treinverkeer op dit enkelsporige baanvak was gestremd. Aanvankelijk met veel, en later met min der vertraging is he* verkeer met autobus en trein gaande gehouden, waarbij te Berg ambacht moest worden overgestapt Loco motief, rails en wissel werden beschadigd. Stroomdraad bij Woerden gebroken Ook op de spoorlijn WoerdenGouda— Rotterdam en Den Haag en Woerden—Lei den is gisteren vertraging in den treinen loop ontstaan. Omstreeks tien uur brak nabij het station Woerden tengevolge van de vorst een draad van de bovenleiding, waardoor op het af gaand spoor WoerdenGouda geen treinen konden passeeren. Na anderhalf uur is met behulp van een uit Gouda komenden mon tagewagen het defect hersteld, waarna de dienst geleidelijk weer normaal werd. Het verkeer over het opgaand spoor, Gouda— Woerden, ondervond geen vertraging. gen begonnen. Dat was Vrijdag. Toen werd het circus in het R.A.I.-gebouw geopend, dat we natuurlijk best hadden kunnen mis Terzelfder tijd is men met zwemmen be gonnen in het nieuwe Sporifondsenbad in West. Op zich zelf een nuttige, veelszins heilzame sport, en zoo'n bad kan ertoe mee- erken. Als mei. den Zondag nu maar ont ziet. doch daarop is weinig of geen kans. Onze sympathie gaat uit naar de derde nieuwigheid van dien avond: de eerste klankfilm van de Ned. Chr. Filmcentrale. Onze bezwaren tegen de film „De laatste dagen van een eiland" hebben we niet on der stoelen of banken kunnen steken, het geen ons evenwel niet belet om wat hier ondernomen is op zichzelf met vriendelijke interesse gade te slaan. Ten slotte willen we onze lezers opwek ken de leerzame Voortrekkerstentoonstel ling in het A.M.V.J.-gebouw te gaan zien. Deze herinnering aan de opofferingen van het Zuid-Afrikaansche broedervolk om zich een eigen volksbestaan te veroveren, zal menigeen goed doen. En zal anderen al licht er toe brengen meer te waardeeren wat we in óns goede land mogen bezitten. FRISO. Kunstveiling ten bater der uitgeweken kinderen Schenking van H. M. de Koningin AMSTERDAM, 20 December. Het co mité van organisatie ontving bericht. H.M. de Koningin alsnog als blijk van belang stelling voor ae veiling van kunstwerken, welke verkocht worden op Dinsdag en Woensdagavond in het gebouw Frederik Muller en Co. te Amsterdam, ten bate van de uitgeweken kinderen, oen schilderij ter beschikking heeft gesteld. Het zal op Dinsdagavond openbaar ver kocht worden. Hotel „De Malle Jan" verwoest Felle brand te Vierhouten NUNSPEET, 20 Dec. Gistermiddag ls het bekende hotel „De Malle Jan" te Vierhouten door een hevigen brand ver woest. De brand ontstond op een der kamers en vond gretig voedsel in het rieten dak. Aangewakkerd door den krachtigen wind, was het hotel spoedig een vuurzee. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, stond zij mach teloos, daar ln deze boschrijke omge ving geen water te krijn-n ig. Men moest dan ook toezien, c dit velen Nederlanders bekende hotel tot den grond afbrandde. Tijdens den brand deden zich herhaalde lijk explosies voor, doordat jachtpatronen het achtergedeelte lagen opgeslagen. Men heeft het tafelzilver en eenige meubels nog naar buiten kunnen brengen. Verder is alles verloren gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat de eigenaar en de boekhouder op een der kamers bezig waren met het ontdooien an de waterleidingbuizen, waartoe zij ten teekvlam gebruikten. „De Malle Jan" werd in 1918 gebouwd en vas eigendom van den heer Molenaar. Twee jaar geleden huurde de heer Dickman het hotel. Op 1 November van dit jaar heeft hij het gekocht voor 50.000 gulden. ROFFELRIJMEN HULDE! Het Utrechtsche Centraalstation, Reeds eerder hier bezongen Is inleen ijzig koude nacht Door laaiend, vuur besprongen En trots de taaie tegenstand Der kloeke brandweerknapen Na vele uren felle strijd In een ruïne herschapen. Wacht niet van mij een jammerklacht Op 't zeldzame gegeven Dat dit bouwkunstig monstrum zoo Door vuur heeft moeten sneven. Te tragisch is het, en te grootsch Dat het manmoedig pogen Door vuur en ijs verwrongen werd Tot baarlijk onvermogen. Daar is een grootsche strijd gevoerd Van onversaagde lieden Om aan den vijand van den mensch, Het vuur, het hoofd te bieden. Een woord van lof, van warme lof Zij hier temeer geschreven, Een woord van warme dank aan hen Die op hun brandpost bleven. Maar ook een woord van huid' aan hen Die rustig bleven werken Zoodat van hinder voor 't verkeer Maar weinig was te merken. Met bovenmenschéjjjke moed Is deze strijd verloren, Een strijd waaruit voor Utrecht vast Iets beters wordt geboren. De contingenteering en haar gevolgen Als uitgave van de Commissie voor over iëg inzake Textiel import C.O.T.I. is ver schenen een brochure getiteld: „Werd door contingenteering gezonde werkverruiming rerkregen?" In dit werkje zijn gegevens verzameld uit do publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit de Nota's van het Mi nisterie van Economische Zaken aan de Staten-Generaal en uit verscheidene andere werken. Getracht is de resultaten der contingen teering voor de beschermde industrieele be drijfstakken geboden werkgelegenheid, zoo objectiet mogelijk weer te geven. Daarnaast wordt een beeld gegeven van de vele moeilijkheden en lasten waaraan handel zich ten gevolge der contingentee ring heeft moeten onderwerpen. Tewerkstelling van werklieden en bedienden NederlandschDuitsche onderhandelingen beëindigd De Regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen, welke tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie te Berlijn werden gevoerd over het verrichten arbeid in de wederzijdsche landen, zijn op 17 December j.l. geëindigd. De onderhan delingen werden van Duitsche zijde geleid door Dr. Hans Engel. Ministerial-Direktor bij het Rijksministerie van Arbeid, en van Nederlandsche zijde door Ir. R. A. Verweij. directeur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling van het Ministerie van Sociale Zaken. De besprekingen hebben geleid tot een regeling, die het den wederzijdschen werk lieden en bedienden verder mogelijk maakt arbeid in het andere land te verrichten. Voor el Uw hulsgenoofen en familie BIJ HOEST EN KEELPIJN DE PELLETS VAN Dr. J. B. HEENK 30 ct per doosje. P/.m. 100 lebl. VERKRIJGBAAR BU APOTHEKERS EN DROGISTEN (Nadruk verboden) LEO LENS IJsve r m a ak geeft ruwe huid verzacht - geneest Men meldt ons van officieele zijde, dat Z. K H. Prins Berhard Zaterdagavond j.l. met de dagboot uit Londen in Vlissingen is aangekomen en doorgereisd ls -naar Soest- dijk. DE KONINGIN NAAR HET LOO VERTROKKEN DEN HAAG. 20 December. H. M. dc Koningin is gisteravond *a de einduitvoe ring van de leerlingen van het Koninklijk Conservatorium voor muziek gedeeltelijk te hebben bijgewoond per auto naar Het Loo ertrokken. Officieele berichten ACCOUNTANTS RIDDERORDEN Fa. VAN WIE LIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 1 engevolge van het temperatuursverschil tusschen water en lucht steeg Maandag van het water van het Binnen-ll te A sterdam een lichte damp op, hetgeen een bijzonder effect dplevctde. m"

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5