Ilimwr (üeurattt De vorst belemmert in ernstige mate het verkeer RYNBENDE iKhormtmtritsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche "ndi"g4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a cj. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 39936 DINSDAG 20 DECEMBER 1938 19e Jaargang attattnlieprijgn: Van 1 tot 5 regels f.171/» Elke regel meer 022'h Ingezonden MededeeGngen van 1—5 regels 2.30 Elke regef meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureao wordt berdend 0,10 No. 6579 Het IJsselmeer dicht, binnenscheepvaart reeds in moeilijkheden Een Urker beurtschip wordt vermist Vliegtuig naar geïsoleerde eilanden K.L.M.-vliegtuig naar Schier monnikoog en Ameland SCHIERMONNIKOOG, 20 Dec. In verband met het feit, dat Schiermon nikoog en Ameland geheel geïsoleerd zijn, heeft de K..L.M. gisteren besloten een vliegtuig daarheen te zenden, ten einde het post- en goederenverkeer in stand te houden. Hiervoor is de Fokker 8, de P.H.— O.T.O. van den fototechnischen dienst der K.L.M. te Rotterdam uitgekozen. Deze is vanmorgen van Rotterdam op gestegen en via Amsterdam en Gronin gen naar de beide geïsoleerde eilanden gevlogen. Per prikslee van Marken naar Monnikendam MONNIKENDAM, 20 Dec. Schippers van de Noord-Zuidhollandsche Tram zijn gis termiddag om twee uur met de prikslee over het ijs van de Gouwzee van uit Mar ken te Monnikendam aangekomen voor het afhalen van de post. Zij zijn terstond naar het eiland teruggekeerd. Schip met twee opvarenden vermist l URK, 20 Dec. Zaterdagmorgen was do beurtschipper Kamper uit Urk met de „IJsselstroom" van Hoorn naar Urk vertrokken en tot op Maandagavond nog niet op het eiland aangekomen. De familie van den schipper, die niet wist, dat K. met zijn schip Zaterdag Hoorn had verlaten en dus dienzelfden middag te Urk had moeten aankomen, heeft eerst Maandag een onderzoek doen Instellen. Men heett zich met alle kustplaatsen van Noordholland in ver binding gesteld, doch zonder resultaat. Bewoners van Urk hebben verklaard, dat zij Zaterdagavond tijdens den hevigen storm een lichtje in zee zagen, dat plotseling ver dwenen was. Zij hebben hieraan verder geen aandacht besteed. Gistermiddag meen den schippers van den wal af nabij het Enkhuizerzand, het vermiste schip te zien. Sleepbooten van de N.V. Zanen en Verstoep voeren daarop het Urkerval, dat nog ijsvrij is, af, doch 's avonds keerden zij onverrich- terzake terug. Behalve den schipper bevond Zich aan boord van de „IJsselstroom", diens knecht, H. Kiefte, eveneens uit Urk. Men vreest, dat het schip tijdens den storm van Zaterdagnacht is vergaan. Gisteravond omstreeks acht uur ontdekte de vuurtorenwachter van het eiland Urlc, dat een schip ter hoogte van den punt van het Enkhuizerzand fakkelsignalen gaf. Mo- feelijk betrof het hier het vermiste motor- vrachtschip ..IJsselstroom" van beurtschip per Kamper. Een van de sleepbooten, welke na vergeefsch onderzoek in de haven was teruggekeerd, is toen opnieuw in de aange geven richting uitgevaren. K.LM.-piloot zal uitkijken URK, 20 Dec. De fakkelsignalen, welke gisteravond werden waargenomen, bleken afkomstig te zijn van een sleepboot, welke op weg van Kornwerderzand naar Kampen, den koers was kwijt geraakt. Na van de bemanning der uitgevaren sleepboot aanwijzingen te hebben gekregen, heeft het vaartuig de reis voortgezet. Van de „IJsselstroom" heeft men tot nu toe niets vernomen. De burgemeester van Urk heeft zich in verband hiermede in ver binding gesteld met de K.L.M., die den be stuurder van het extra-toestel, dat vanmor gen naar de Waddeneilanden is vertrokken, gezagvoerder von Weyrother, opdracht heefl gegeven tijdens de vlucht boven het IJssel meer naar het vaartuig uit te kijken. De machine zou echter niet van de route ai- wijken en dus geen specialen speurtocht ondernomen. Lemmerboot in het ijs bekneld AMSTERDAM, 20 Dec. De Lemmerboot, die Zondagavond van Lemmer naar Am sterdam vertrok en hier Maandagmorgen nog niet was aangekomen, is op het IJsel- meer ongeveer 5 km. buiten den Durger- dammerstrekdam in het ijs bekneld ge raakt. De kapitein van de boot de „Jan Nieveen" heeft geen kans gezien' de Oranjesluizen to bereiken. Een sleepboot met ijsbreker van de reederij Goedkoop, de „Wilhelmina Goedkoop", is om half vijf derwaarts gezonden om de „Jan Nieveen" uit het ijs te bevrijden. Even voor tien uur is de ijsbreker in de Oranjesluizen aangekomen, op korten af stand gevolgd door de „Jan Nieveen", die op eigen kracht naar Amsterdam kon op- stoomen. Moeilijke scheepvaart verbindingen met Urk URK, 20 Dec. De stoombootdienst Urk— Enkhuizen is gisteren stopgezet. De beurt schipper Romkes heeft den dienst Urk Kampen eveneens tot nader order stilgelegd Het s.s. „Idonea" van de Urker stoom boot maatschappij vertrok gistermorgen om negen uur met vijftig passagiers, in hoofd zaak visschers, naar Kampen en arriveerde daar met drie uur vertraging. Om tien uur des morgens vertrok de stoomboot „Von Geusau" van dezelfde maatschappij in om gekeerde richting van Kampen en bereikte 's middags om twee uur het eiland, d. i. twee uur te laat. Het schip was volgeladen met levensmid delen, welke door de onverwacht ingeval len vorst zeer schaarsch op het eiland wa ren geworden. De „Von Geusau", welke gistermiddag om drie uur weer naar Kam pen vertrok, had gisteravond om acht uur zijn bestemming nog niet bereikt. Het schip zat in de omgeving van Schokland in het zeer zware ijs te werken. Met den wal werd regelmatig radioverbinding onderhouden. Het schip is ten slotte met vier uur ver traging te Kampen binnen geloopen. Gestremde veren en vaarwegen De rijkshavenmeester van het Merwede- kanaal, benoorden de Lek te Utrecht heeft bekend gemaakt, dat wegens ijsbezetting het éénrichtingverkeer met ingang van he den is ingesteld. In de maand December mag er op on even data worden gevaren van Vreeswijk Twee. die in dagen van kou niet „eventjes naar binnen kunnen loopen" om zich te warmen: de verkeersagent en de postbode naar Amsterdam, op even data van Am sterdam naar Vreeswijk. De volgende veerdiensten zijn gestaakt. Culemborg. Oolst, Enkhuizen-Stavoren. Voorts zijn gestremd of ernstig gestoord de veerdiensten over de Lek, stroomop waarts tot Vianen, terwijl de Schipbrug bij Doesburg is weggenomen. Zeer spoedig zul len wel veel meer veren volgen; het drijf- ijs kan niet ver meer zijn. De elf-stedentocht op 24 December LEEUWARDEN, 20 Dec. Het Centrale bestuur der Friesche elfstedenvereeni- ging heeft gistermiddag te Leeuwarden vergaderd en is thans wachtende op de nadere inlichtingen van de verschillen de controleposten. Indien het vriezende weer aanhoudt, zal de traditioneele Friesche elfstedentocht zeer waarschijn lijk op Zaterdag 24 December a.s. ge houden kunnen worden. De aangifte voor deelneming kan geschie den bij mr M. E. Hepkema, Willemskade 12 te Leeuwarden, voorzitter der Friesche elfstedenvereeniging. Rondrit Zuid-Hollandsche Ijsbond Degenen die voor den rondrit van den Zuidhollandschen IJsbond, welke in 1933 zou worden gehouden en welke toen niet is doorgegaan hebben ingeschreven, zul len worden opgeroepen, zoodra de sterkte van het ijs het toelaat, dezen feestrit te houden. De tocht is cenigszins gewijzigd en gaat van de Haagsche ijsclub over de veenwe- tering naar 't Galgewater, Katwijk, Noord wijksche wetering naar Leidsche trek vaart, Mallegatsloot, Ringsloot en Sassen- heimsche sloot naar het Kagermeer, War- monder leede, Oegstgeesterkanaal, Rijn en over Veenwetering terug naar de Haagsche ijsclub. De lengte van den rit blijft onge veer 60 Kilometer. Verder zijn de volgende tochten georga niseerd: 1. Ter Aar, over Aarlanderveen, Nieuw koop, Noorden, Kromme Mijdrecht, Zeven hoven, Nieuwveen en terug naar de poelen Van Ter Aar. Met autobussen zal van verschillende groote plaatsen naar Ter Aar worden gere den, waar de rit om 13 uur aanvangt. 2. Door den Alblasserwaard, met zijn oude boerderijen, molens en typische dor- De trawlers, die Maandag van de visch vangst op de Noordzee in IJ muiden terug keerden,, met een dikke ijslaag bedekt. Tol**Jbërry I V I HB DE BQER,Aol770 AK/TERDAM. Min elf graden Celsius Nu beginnen we werkelijk aan 1929 te denkenl Als de vorst nog maar iets toeneemt, beleven we thans een even ernstige koude-periode als in dat jaar. Zelfs is het overdag al kouder geweest dan op de koudste dag in 1929. Toen was de minimum-dagtem peratuur te De Bilt 9.9 graden C be neden nul. gisteren kwam het kwik niet boven —77 gr. Cl Doch 11 graden mag nog een milde temperatuur heeten, als men bedenkt, dat het te Rotterdam vanmorgen om 8 uur 14 graden Celsius vroorI Dat is nog een halve graad meet dan giste ren. Men moet ook teruggaan tot 1908 om in December zoo'n koude nacht te constateeren. In den nacht van 29 op 30 December was het toen ~14.5 graden C. Het is dan ook geen wonder, dat de menschen, die niet al te best tegen de koude kunnen, het te kwaad krijgen. De geneeskundige diensten in de groote steden komen handen tekort. De scheepvaart begint ook al zeet in de verdrukking te raken. Gisteren was er nog geen drijfijs in de groote rivieren, maar het is zeer waanschijn- lijk dat het er vandaag wél is. Op den Boven-Rijn neemt het drijfijs snel in omvang toe. In verschillende kanalen is de scheepvaart al gestremd, het IJsselmeer ligt potdicht en zoo zal de binnenscheepvaart spoedig geheel zijn lamgelegd. Verschillende eilanden zijn geisoleerd, zoodat vanmorgen een K.L.M.-vliegtuig van Waalhaven is opgestegen om naar Ameland en Schiermonnikoog te vliegen. Men maakt zich ernstig ongerust over een Urker beurtschip, dat drie personen aan boord heeft en sinds Zaterdag vermist wordt. 3. Van Warmond (zoo mogelijk van Den I-Iaag over Warmond), Kagermeer, Rijpws- tering, Nieuwe Wetering naar de Brase- mermeer, waar te Roelof Arendsveen zeil wedstrijden zullen worden gehouden. Nog meer aantrekkelijke tochten staan op het programma. O.a. liggen een rit van Den Haag naar Vlaardingen en een van Rotterdam naar Gouda en Krimpenerwaard in het voornemen. Het adres van den Zuid-Hollandschen IJsbond is: Bilderdijklaan 47, Voorburg. Ijsvermaak, vooral in Friesland Als het vriest, zijn de Friezen er over het algemeen wel het eerste bij on gladde ijzers onder te binden en dan zoo spoedig mogelijk een fikschen tocht te ma ken. Zoo kon men gisteren al een behoor lijk aantal rijders zien op de vele vaarten, in snelle vaart van stad tot stad en van dorp tot dorp zwierende. Want dat ging al vrij goed. De elfstedentocht zal nog wel niet gemaakt zijn, maar toch zullen heusch wel enthousiasten zijn, die vóór de officieele tocht op Zaterdag de beroemde reis gaan maken. Donderdag zal er al een sterrit gehouden worden naar Akkrum. Uit alle hoeken van Friesland kan men dan langs routes, die alle op ongeveer 40 kilometer zijn uitgerekend naar het midden van de provincie rijden, om daar bij een bord snert in hotel Prin sen ervaringen over den ijstoestand uit te wisselen. Over het algemeen is het ijs in de klei nere vaarten goed, in de grootere vaarwa ters is het door den wind vrij hobbelig en ruw geworden en in de meren is het al heel zwaar rijden. Maar er zijn in Fries land tal van kleine vaarwaters tusschen dorpen en steden waar men op het oógen- blik tochten van zeer aanzienlijke lengte kan maken. Goede rijders kunnen nu al de heele provincie door. Overigens is het ijs overal wel zoo sterk, dat er gereden kan worden. Kan, want zeer velen vinden het te koud om er echt van te kunnen genie ten. Maai de echte enthouciasten laten zich zelfs door 12 of 13 graden vorst niet weerhouden 1 Kou in het buitenland Voor hen, die het te kwaad hebben met de koude, die we thans moeten lijden, zal het misschien eenigszins verzachtend zijn te hooren, dat het in andere landen zeker zoo koud is. Te Londen had men in drie jaar niet zoo'n koude beleefd. Zaterdagavond vroor het in Zuid-Enge- land van 6 tot 11 graden F., doch in Noord- Engeland en Schotland was het minder koud. Wel is daar meer sneeuw gevallen. De Kanaalbooten hadden veel last van den storm en aan de Zuidkust werd menig automobilist tot stilstand gedwongen door het bevriezen van ziin radiator. Te Londen was gisternacht de thermome ter iets gerezen, doch gisterochtend vroor 't opnieuw zes graden. Te Lympne vroor het Geruchten omtrent kabinets reorganisatie in Engeland In Engeland blijft de wensch bestaan, dat de regeering spoed zal maken met de herbewapening. Een deel harer aan hangers is niet ervan overtuigd, dat al het mogelijke op dit gebied wordt gedaan. Hudson, secretaris voor den overzee- scfaen handel en de onderstaatssecretaris voor koloniën Dufferin Andava hebben zich bij C h a m b e r 1 a i n tot tolk deze meening gemaakt, doeb zij zijn Deze gebeurtenis heeft volgens Reuter aanleiding gegeven tot geruchten over ontslagaanvragen van niet met name ge noemde ministers. Deraelijke ontslagaan vragen 7»'Jf>n eva-nwel niet worden in gediend. Dat er tijdens het reces veran deringen in de samenstelling van het ka binet zullen worden aangebracht blijft overigens tot de mogelijkheden behooren. Een der mogelijkheden, waarover het meest wordt gesproken. is wel de benoe ming van Sir Thomas Inskip tot lord kanselier in het Hoogerhuis. 32 gr. F. Vrijwel overal is wat sneeuw ge vallen. Op de electrische spoorwegen ont stond stagnatie, doordat zich ijs afzette op de rail, welke voor de stroomafgifte dient. Te Kenton bij Londen ontstond storing in de leverantie van electriciteit, vermoedelijk dcordat er zooveel electrische kacheltjes erden gebruikt. Op verscheidene plaatsen in Engeland zijn 1 totaal 5 menschen doodgevroren er een 20 andere door de koude bevangen naar ziekenhuizen gebracht, maar ernstige onge lukken worden verder niet gemeld. Vuurpotten in Brussel Brussel heeft thans het aspect aangenomen van een of andere Scandinavische stad. Overal bij de tramhalten, spoorwegstations en op pleinen heeft het Rood° Kruis groote potten met gloeiende kolen doen plaatsen terwijl ook talrijke cantines zijn opgerïoht waar alle voorbijgangers een kop warme koffie en de armen een bord soep kunnen bekomen. Maandag was de koude zoo groot, dat de kinderen in vele klassen jassei en dassen mochten aanhouden. De fröbelscholen zy'11 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De binnenscheepvaart ondervindt ern stige moeilijkheden door de vorst en ver schillende veren zijn reeds gestremd. Sinds Zaterdag wordt een Urker beurt schip vermist. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van de drie opva renden. Vandaag heeft een K.L.M.-toestel een vlucht naar Ameland en Schiermonnkoog gemaakt. Het hotel ..De Malle Jan" te Vier houten is door brand totaal verwoest. Bij Bergambacht is een locomotief ont spoord Er waren geen persoonlijke onge lukken. Lagerhuis betoont opnieuw vertrouwen in Chamberlains vredespolitiek. Een vluchtelingen-conferentie in Ber lijn? China neemt economische afweermid delen tegen Japan. Zware spoorwegramp in Brazilië; tien tallen dooden en gewonden. In de stad stonden bijna alle electrische klokken stil. De vijvers zijn dik bevroren, en op sommige plaatsen wordt reeds flink ge- Het treinverkeer ondervindt groote vertra ging. De nationale maatschappij van Belgi sche spoorwegen deelde mede, dat zij Dins dag verplicht zou zijn een aantal treinen uit te schakelen. In Brussel °n omstreken daalde het kwik Maandag tot 13 en zelfs 15 graden onder nul. SCHOOL TE OLDENZAAL VERWOEST Felle brand vernielde het gebouw OLDENZAAT„ 20 December. Een felle brand woedde gisteravond in het gebouw van de Sint Plechelmussehool alhier. Het vuur brak omstreeks half acht uit De school heeft twee verdiepingen. Op de bovenste étage bevindt zich een film- De brandweer van Oldenzaal is onmid dellijk met al haar beschikbaar mate riaal uitgerukt. Om acht uur brandde het pand als een fakkel. Er bevond zich bij het uitbreken van het vuur niemand in het gebouw. De brand werd door omwonenden ontdekt, die onmiddellijk de brandweer alarmeerden. Deze verscheen binnen den korst mogelij ken tijd ter plaatse. Aanvankelijk kon de brandweer geen water geven, omdat de brandkranen bevroren waren. Na ongeveer lien minuten was dit euvel verholpen en kon de blussohing een aanvang nemen. Met zes stralen werd water gegeven. Van het naast het gebouw liggende school gebouw ..St. Radboud" brandde een oogen- blik de kap, doch het vuur kon hier snel worden bedwongen. Ondanks de felle koude en den snerpen den wind traden de brandweerlieden zeer actief op. waaraan het ook te danken is, dat deze school kon worden gespaard. De St Plechelmussehool ging evenwel geheel in vlammen op. Slechts de geblakerde m bleven overeind staan. Op de bovenste étage bevonden zich be halve de filmzaal, de bibliotheek, alsmede de archieven van verscheidene Katholieke vcr- eenigingen. Niets van dit alles kon worden gered. De schade loopt in de duizenden guldens en wordt door verzekering gedekt. In het ge bouw was ook een timmermanswerkolaats ondergebracht Vermoed wordt, dat daar de brand is.ontstaan. Door dezen brand zullen tweehonderd- vijftig kinderen voorloopig vacantia hebben. De tentoonstelling te Luik In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake^et wetsontwerp be treffende deelneming aan de tentoonstel- DE WEERSOMSTANDIGHEDEN Wat voor weer krijgen we? Voor het geheele land: Meest ma tige oostelijke windtoenemende bewolking, eenige kans op lichte sneeuwstrenge tot matige vorst BAROMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 757.6. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 12.2 C. 21 Dec. Zon op 8.10 uur, onder 3.47 uur 21 Dec. Maan op vm, 7.54 u. ond. nm 3,58 tt Nieuwe Maan nam. 6.27 uur IK SNAK ER NAAR „BLAUFRIES" I AMSTERDAM I ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK l VRAAGT TARIEVEN I FIRMA D KATZ Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD HOLLAND- SC.HE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEV EN. Dagelijks geopend van 96 uur. ling te Luik zegt de Minister van Buiten- landsche Zaken o.m.: Bij de vriendschappelijke betrekkingen, die Nederland met België onderhoudt, kwam het de regetring niet juist voor, haar medewerking aan het welslagen van een manifestatie, waartoe ons nabuurland het initiatief had genomen, te onthouden, ter wijl anderzijds, gezien het internationaal karakter der tentoonstelling - Nederland toch ook moeilijk kon wegblijven, te .neer niet, waar toch Nederland op watergebied aan de wen ld ook wel het een en ander heeft te laten zien. De Nederlandsche inzending zal sen re- pres-ntatief beeld geven van wat Neder* land op het gebied van vervoer te water, van waterbouw en van watertoerisme an bieden. Hierbij is o.a. gedacht aan een uit beelding van de verbindingen :e water van Luik met de beide groote Ned rlandseha havens. Door samenwerking met de besturen van de havendiensten in Amsterdam en Rotter dam zal voorts een Neld worden regeven van de outillage van do havens dezer steden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1