VAN eh VOOR GEHAAKTE KANT KERSTGEBRUIKEN in vreemde landen K«G UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 19—24 DECEMBER 1 938 Kerstfeest en huisvrouw Het feest, waarbij wy de komst van den Heere Jezus als een klein, hulpeloos kindje op deze zwarte aarde, gedenken, wordt door welhaast ieder onzer het liefst in den huiselijken kring gevierd. Zeker het jaargetijde leent er zich ook bij uitstek voor, maar, ware dat niet het geval, dan nog zouden wij het teere en wonderlijke dat om de Kerstgebeurtenis hangt, niet kunnen rijmen met het oppervlakkige, we- reldsche gedoe om ons heen. Aan Kerstbals en -diners, waarvoor velen om ons heen plannen aan 't maken zijn, hebben wy heel geen behoefte, neenwy brengen deze feestdagen het liefst bij „eigen menschen' Dat dit evenwel voor de huisvrouw een massa zorgen en drukte meebrengt, spreekt wel vanzelf. Evenals met ieder huiselijk feest, hangt nu heel veel van haar af. Wat is er van te voren niet te regelen. Al is er geen kerstboom in huis, toch wil menigeen een feestelijke (hoewel rustige) versiering in huis aanbrengen met wat geu rig dennengroen, een beetje hulst en eenige kaarsen. Dit alles niet om stemming te kw e e k e n, maar om uiting aan ons fees telijk en dankbaar gevoel te geven. Te recht heeft iemand eens gezegd: „in de aankleeding en versiering van haar huis openbaart zich het innerlijk wezen van de vrouw." Dan moet de logeerkamer in orde gemaakt, want evenals andere jaren, komen Oma en tante Dien het Kerstfeest bij ons vieren. Het nieuwe, fluweelen jurkje voor ons dochtertje moet nog geborduurd. Niet het minst wordt in deze dagen veel van onze bak- en braadkunst geëischt. In dien de beurs het toelaat, heeft ieder graag een „Kerstbout" op tafel. Ook is onze echt vriend dol op eigengebakken krentenbrood. Dit alles vereischt veel tijd en zorgen. Daar komt dan nog bij dat de Kerstvacan- tie reeds begonnen is en onze bengels zich nogal roeren (wat meestal het geval blykt als Moeder zélf dxuk-in-de-weer is). Hoe licht gebeurt het dan niet dat, als op den eersten Kerstdag het gezin rond de ontbijttafel geschaard is, en Vader den Bijbel opslaat om de welbekende geschiedenis te lezen, Moeder door vermoeidheid de kracht mist om boven hgar zorgende aardsche ge dachten uit te komen (de haarstrik van Truusje zit lang niet onberispelijk en Va ders zwarte jasje vraagt beslist om een vochtigen borstel). Het „één ding is noodig" is vergeten. O, ik weet uit eigen ervaring, het is alles heel makkelyk gezegd en het is onze taak om goed voor ons gezin te zorgen; maar tochals dit alles een Maria Magdalena van ons gaat maken, zyn we op 't verkeer- Laten wij toch, vóór we met onze toe bereidselen beginnen, rustig overdenken, of alles klaar kan komen zónder dat onze persoonlijke Kerstfeestviering in het ge drang komt, en zoo dit het geval mocht zijn, laten wy dan den moed hebben, enkele niet-strikt-noodzakelijke dingen uit ons program te schrappen. Truusje moet het dan nog maar met haar oude jurkje doen en het krentenbrood van den bakker zal Vader ook wel smaken. En zoo kunnen we doorgaan. Een ieder weet dat het best voor zichzelf te regelen. Zoo vinde het Kerstfeest dan ook ons, bezi ge huisvrouwen, in volle overgave neer geknield bij de kribbe van Bethlehem. Wat wij er ontvangen, strale van onze ge zichten en doe ons, mét de onzen, een ge zegend Kerstfeest vieren. HUISVROUW. KERSTGEBAK Voor wie er tijd voor heeft in de drukke dagen vóór Kerstmis geven we hier eenige recepten voor zelfgemaakt Kerstgebak. Allereerst de, in Engeland in geen enkel gezin ontbrekende, plumpudding, die echter ook bij ons in Holland hoe langer hoe meer begint in te burgeren. Weliswaar is plumpudding iets bewerkelijker dan ge woon gebak, maar de voldoening als hij brandend wordt binnengebracht, loont in ruimte mate de moeite, die ervoor besteed PLUMPUDDING 80 gr. bloem, 45 gr. oud brood zonder korst. 80 gr. krenten, 100 gr. Sunmaid rozijnen, 50 gr. kalfsniervet, 50 gr. amandelen, 80 gr. donkerbr. suiker, 2 zure appelen, 30 gr. sucade, 15 gr. geconfijte oranjesnippers, sap en schil van een halve citroen, 2 eieren, wat zout en nootmuscaat, y2 d-L. rum. Hak het vet fijn, zeef de bloem, rasp het brood, wasch de rozijnen. Schil en snipper de appelen. Wel, pel en maal de amandelen. Hak de sucade en de oranjesnippers. Roer al deze ingrediënten zoolang met de suiker, geraspte citroenschil, kruiderijen en citroen sap tot ze eenigszins samen hangen. Voeg dan de losgeklopte eieren en de rum toe. Besmeer een warmen puddingvorm dik met boter en kook hierin de massa plm. 5 uur, au bain Marie, d.w.z. plaats den vorm in een pan heet water en houdt dit aan den kook. Giet er desverkiezend vóór het bin nenbrengen wat rum over en steek die aan. yersier den pudding met hulst. TULBAND 4 eieren, 100 gram bloem, 80 gr. boter, 80 gr. suiker, 80 gr. krenten, rozijnen en sucade, geraspte schil voor 1 citroen, 4 gr. zout Wasch de krenten en rozijnen en droog ze. Besmeer een tulbandvorm van iy2 L. in houd dik met boter. Bestrooi hem met bloem; verwijder overtollige bloem. Roer de eier dooiers lang met de suiker, zoodat ze dik en schuimig zijn geworden. Klop de eiwit ten in een groote kom stijf. Snijd boter en gezeefde bloem door elkaar, doch zorg dat het niet samenhangt. Leg de boter-en-bloem- massa op de eiwitten, hierop de schuimige eierdooiers en hierop nu de dooreenge- mengde krenten, rozijnen, sucade en ge raspte citroenschil. Schep de massa luchtig met een lepel doorelkaar en doe ze vlug over in den tulbandvorm. Zet den tulband- vorm in een heeten oven temper dezen na 20 minuten. Bak hem gaar in ongeveer 1 uur. Controleer of de tulband gaar is door er een breinaald in te steken: er mag geen deeg aankleven. Keer den tulband op een taartrooster of paardeharen zeef en laat hem uitdampen op een tochtvrije plaats. Bestrooi hem na bekoeling met poedersuiker. Voor onze bakvischjes Deze schets geeft een paar ontwerpjes aan voor van wol gehaakte mutsen en tasschen. Boven links een klein mutsje, dat zoo gaar ne door jonge meisjes gedragen en met kleine speldjes op de lokken vastgehecht wordt. Men begint met kleine cirkels te ha ken voor d«_n rand. Heeft men de vereisch- te wydte, dan haakt men het bolletje erin van gewone stokjes (in 't midden beginnen en telkens een weinig meerderen). Daarna rand en bol aanelkaar naaien. Voor het rechtermutsje wordt begonnen met den bol, die zooveel mogelijk plat moet blyven, daarna de rechte rand (overdwars). Alles van stokjes, desgewenscht met stre pen van afstekende kleur in den rand. Is de muts te slap dan kan men eventueel taille band aan den binnenkant van den rand naaien. Stormbanden van stokjes of vasten tegen- genaaid met smal, plat elastiek. Beneden links tasch van vasten, afgewis seld door een rij stokjes, rechts eveneens een gehaakte tasch. Hiertoe haakt men puntig toeloopende reepen (van vasten) van af stekende kleuren. Het verdient aanbeveling deze tasschen met stevig linnen te voeren. Beide sluiten met rits. KERSTROOS In het hartje van den winter Als het bloeien is gedaan Maar er bloemen op de glazen Schitter-wit geteekend staan. Als de boom en zyn ontbladerd En ontredderd en ontdaan Met hun kale zwarte takken Droeviglijk te droom en staan. Als de aarde ligt te rusten Onder blanke sneeuw gedekt, En er nergens meer een speelsch of Koesfrend zonneglansje plekt. Staat er voor mijn wit bevroren En berijpte vensterruit Nog een wonderbloem te bloeien Als een teere winterbruid. GEERTRUIDA VAN VLADERACKEN KERSTCAKE 225 gr. boter, 450 gr. bloem (beste), 225 gr. lichte basterd, 50 gr. gec. vruchtjes; 225 gr. sultana, citroenrasp, 225 gr. krenten, 1 pakje bakpoeder, 150 gr. sucade, 4 eieren, wat zout, melk. Bloem met zout en bakpoeder 3 maal z< Boter zacht laten worden, doch niet te warm en suiker erin oplossen. Krenten en rozijnen wasschen en met doek drogen, su cade en vruchtjes hakken, daarna alles bij de bloem voegen, ook citroenrasp, en om en om roeren. Bij het boter-suikermengsel één voor één de eieren voegen en dit alles met de droge ingrediënten vermengen. Zoo dig wat melk bijvoegen, echter niet zóóveel dat het deeg te slap wordt Cakeblikken in vetten en voeren met beboterd papier, daar na ongeveer vullen. Oven 7 min. voor verwarmen, vormen erin plaatsen, gas tem peren tot op laagsten stand en de cakes langzaam gaar laten worden, hetgeen on geveer 3 uur duurt Men krijgt van deze hoeveelheid 3y2 ons cake. Na het bakken afkoelen laten -en vol komen koud en in vetvrij papier gewikkeld in een goed afgesloten trommel bewaren. MINCE-PIES Krenten, Sultana rozijnen, donkere basterd suiker en niervet van alles 225 gr., 4 ap pels, sap en schil van twee citroenen, 1 volle theelepel kaneel, wat noot, gemberpoeder, gemalen kruidnagel een flinke mespunt van beide laatste specerijen), 1 dl. brande wijn, wat zout Appels schillen, van klokhuizen ontdoen en hakken, evenals de krenten, rozijnen en het vet, dat van de vellen ontdaan en heel fyn moet zyn. Alle ingrediënten in een kom doen, ook het gezeefde citroensap en de geraspte schil en goed dooreenmengen, daarna afgesloten bewaren in goed schoon gemaakte jampotjes, liefst 10 dagen. Voor het deeg, jlat kort voor de feestdagen gemaakt wordt, is noodig: 300 gr. bloem, 150 ONRADS GROOTE MARKT 8 ROTTERDAM HANOWERK-BENOODIGDHEDEN gram boter, een volle theelepel bakpoeder, 2 eieren, 60 gram basterd suiker, zout. Bloem met bakpoeder en zout zeven en boter met vingertoppen tot kruimelige mas sa vermengen, geklopte eieren en suiker bijvoegen en alles kneden tot soepele bal. Laten rusten 1 i 2 uur, daarna op be bloemde plank uitrollen met bebloemde rol tot y2 cM. en kleine bakvormpjes die in gevet zijn hiermede voeren, vullen met mince-meat, daarna afdekken met deeg, en voorgewarmde oven bakken. In boven- laagje van deeg en op den bodem wat gaat jes prikken met een vork. KERSTSTOL Tenslotte volgt de Kerststol, die gemaakt wordt van gistdeeg, zoodat in verband met het rijzen een groote pan gebruikt dient te worden. Het welslagen van dit baksel hangt de eerste plaats af van het goede door kneden en voorts van het gebruik van lau- ingredienten. Het beslag moet verschei dene uren rijzen, sommige huisvrouwen ma ken het zelfs den avond te voren en zetten het afgedekt in een warme kamer. Men heeft voor het bakken een oven noodig, die goed geregeld kan worden en die op onge veer 220240 gr. gehouden wordt. Aan gezien de groote hoeveelheid boter het be slag zwaar maakt, moet men meer gist ge bruiken dan in normale gevallen. Is me de gelegenheid de stol te laten bakken bij een bakker, dan kan men het deeg kant en klaar op een blik laten brengen. Noodig: 1 kg. beste bloem, 65 gr. gist, 400 gr. boter, 150 gr. lichte basterdsuiker, citroenrasp, thee lepeltje cardamon, mespunt zout, 2 thee lepels kaneel, vanillesuiker, 500 gr. sultana rozijnen, gehakte geconfijte citroenschil, 1. melk en eventueel y2 dl. rum. Men doet de bloem in een verwarmde kom met de gist in het midden, giet hierop de helft van de lauwe melk en maakt de gist zacht, terwijl men deze tevens vermengt met een klein deel der omringende bloem. Het zetsel moet ongeveer twintig minuten, afgedekt met doek op warme plaats rijzen, daarna worden alle ingrediënten bijgevoegd, ook de week gemaakte boter en men kneedt het beslag minstens 10 min., laat het daar na een uur rijzen, kneedt het nogmaals en laat het voor de laatste maal rijzen, nu ver scheidene uren. Vóór het bakken op het bakblik (men kan ook broodvormen gebrui ken) wordt het deeg tot een dikke ronde plak uitgerold, naar één kant iets dunner, bestrijken met water en dubbel vouwen! Na het bakken met gesmolten boter bestrij ken en bestrooien met poedersuiker, wat nog eenmaal herhaald wordt als de stol rond is. Van deze hoeveelheid maakt men twee middelmatig groote stollen. ZUINIG MET GAS Bijna iedere huisvrouw zal gaarne niet meer geld uitgeven dan noodig is en zelf wegen trachten te vinden om te bezuini gen. Een van de dingen, waarop inderdaad door velen bespaard kan worden, is de gasrekening en wel door het zgn. stapel- koken. Het laatste brengt tevens een groote ver eenvoudiging van werk en besparing van tyd, terwjjl veel meer waardevolle be- standdeelen bewaard blyven. Kans op aan branden der spijzen is gering, zoodat het schoonmaken van den bodem der pan nen niet veel werk vraagt. Men kookt de spijzen even voor, daar na neemt men de deksel van de pan en zet er onmiddellijk een tweede op, waarvan de inhoud eveneens eenige oogenblikken door gekookt heeft, zoo noodig volgt hier op nog een derde pan. Het gas wordt laag gedraaid en de inhoud van de eerste pan blijft zachtjes doorkoken, terwijl de op stijgende stoom, die niet ontsnappen kan, doch omhoog stijgt, de Inhoud van de vol gende pan zachtjes aan de kook houdt Men moet de verschillende gerechten met overleg weten te plaatsen, d.wz. dat men dié, welke langeren kookduur vereisehen ZAKDOEKJES MET GEHAAKTE KANT Als materiaal gebruikt men glansgaren no. 100. In het vierkant haalt men y2 cM. van den kant. af een weefseldraad uit, rolt de rafel in en om- haakt de rand met vasten, waarbij men steeds in de uitgehaalde draad insteekt. Beide kantjes worden op deze grondtoer gehaakt Bovenste kantje toer: Op 1 v. in de st. voorg. toer van 16 8 1. st. in de vierde dezer lossen 2 1. 1 dubbel st. de eerste der 8 1. enz. De volg. vaste wordt weer in de zesde vorige toer. 2 e toer: om de punten haakt men afwisselend 1 st. 2 L en op de punt worden 2 L vervangen door een picot. De overgang naar de hoekpunten wordt gev. door 3 lossen inplaats van 2 lossen. Onderste kantje. Ie toer: 1 stokje in eerstv. 3 voorg. toer 3 lossen enz., 3 v. oversL 4e weer 3 x 1 st. 2e toer: 1 st. in de tusschenruimte der voorg. 3 st. (2 st. dus) 4 lossen enz. In de hoeken 6 los sen inplaats van 4 lossen. 3 e toer: 1 st. tusschen de twee st. der voorg. toer 5 lossen. In de hoeken 7 lossen inpL van 5 1, 4 e t o e r: 1 st. 3 1. 1 st. afgewisseld door 1 picot Hoek volgens voorbeeld. PAS VOOR HEMD OF ONDERJURK Filet haakwerk leent zich wel bijzonder voor het haken van een pas, het geeft een open onder» grond, waarop het dicht gewerkte patroon goed tot zijn recht komt. Men werkt met fijne kunst» zjjde en een haaknaald no. 10. De gaatjes wor» den gevormd door 1 st. 2 lossen, terwijl de ge» vulde patroonblokjes op de lossen der voorgaan» de toer steeds een st krijgen. Men begint het patroon aan den rechterkant op zij met 47 los» sen, haakt voor het le hokje 1 st in de achtste i en werkt in heen en weerg. toeren verder. By toeren, die een gelijke breedte hebben, vervangt men 1 st. door 3 lossen. Bij het verkorten vaq toeren werkt men de twee lussen van het voor» laatste st. met het laatste mee en haakt dus een drievoudig stokje, (werk proef 1). Voor het ver» breeden van een toer haakt men 7 1. en het Ie st. op de laatste der voorg. toer. Bij het verbree- den aan het eind wordt gewerkt als werkproef 2 aangeeft. Het haken is voorts zeer gemakkelijk te volgen aan de hand van het patroon. onderaan plaatst, hierop komen de aan de kook gebrachte aardappelen of andere vlug gaar wordende spijzen, terwijl men in de bovenste pan bijv. vruchten» rijst, soep en dergelijke gaar kookt. Hetgaan anders op drie vlammen gaar kookt, wordt nu op één vlam bewerkstel ligd en wat méér is,, de spijzen krijgen niet meer warmte dan noodig is om hen gaar te krijgen, hetgeen tevens beteekent dat meer vitaminen behouden blijven. Vi taminen C. zijn zeer gevoelig voor over verhitting en gaan hierdoor verloren. Wan neer men het koken op deze wijze door zet, zal men bemerken, dat de spijzen veel aromatischer zijn. Men kan rekenen, dat een maaltijd op deze wijze toebereid, on geveer één uur koken vereischt op een kleine gasvlam, die iets meer dan een hal ve kubieke meter gas vraagt. De prijzen van gas zijn plaatselijk, zoodat iedere huis vrouw .zelf kan berekenen, hoeveel het ko ken van een maaltijd haar kost De prac- tijk zal haar leeren, welk een besparing zulks op den duur geeft. Het is natuurlijk het meest practische, in dien men speciale stapelpannen heeft, liefst van alluminium, die er op gemaakt zijn de stoom recht omhoog te doen stij gen. Tot de aanschaffing hiervan kan men bijv. overgaan, wanneer de in gebruik zijnde pannen versleten zijn. Zoolang men ze echter niet heeft kan men inzetringen op de bestaande gebruiken, hetgeen niet zóó doeltreffend is! Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat behalve de bespa ring van gas, die stapelpannen geven, ook meerdere voedende bestanddeelen bewaard blijven. Verschillende gewoonten zijn van heidensche afkomst ELK land heeft zoo zyn eigen karakte ristieke gewoonten, gewoonten, waar van de eigenaardigheid vooral aan den dag treedt by de viering van de onderscheiden gedenkdagen van het jaar. Ook, misschien moeten we zelfs zeggen, juist by de Chr. feestdagen komen de typische gebruiken van een land duidelijk tot uiting. Weliswaar geschiedt dit niet meer zoo sterk als vroe ger, wyl de intensiteit van het verkeer der laatste tientallen jaren de grootste afstan den schielijk overbrugt en er zoo in niet ge ringe mate toe heeft bijgedragen en er nóg toe bijdraagt, dat het eene land snel en gaarne aardig-lijkende bykomstigheden van dergelijke feestdagen van het andere land overneemt Wat het Kerstfeest betreft, wordt dit dui delijk, als men verneemt, hoe de kerstboom, oorspronkelijk karakteristiek voor Duitsch- land, vanuit dit land bijv. in Engeland, Frankrijk en ons kleine landje zich een plaats heeft weten te veroveren. Zoo is de gans, die in vele gegoede kringen tijdens deze dagen op tafel verschynt, van onze Oosterburen en van onze buren van overzee als tafelgerecht afgekeken, en zelfs wordt de laatste jaren de typisch-Engelsche plumpudding in Nederland ingevoerd. Die „gelykschakeling" valt zonder meer ze ker niet toe te juichen. Het is mooier en beter, wanneer een volk zyn eigen tradities hooghoudt en ook in het vieren van zyn feestdagen zichzelf blyft Doch het zooeven aangegeven proces zal niet te stuiten zyn. Het is nu eenmaal een beeld des tijds. Op dit oogenblik echter is deze gelijkscha keling nog niet zoover, of we kunnen nog wel op enkele eigenaardigheden wyzen, die vooral in andere landen, en slechts zelden of nooit in ons eigen land voorkomen. Bij onderzoek naar den oorsprong van zulke, voor een bepaald land of een bepaalde streek, kenmerkende gewoonten en gebruiken blij ken vele van heidensche afkomst te zyn. Al denkt men daar tegenwoordig veelal niet meer aan, vooral op het platteland is ook nu nog veel by geloof te vinden. Het Engelsche kerstmaal De tegenwoordige, uitgebreide, zware kerst- maaltyd in Engeland is nog slechts een vage afspiegeling van de geweldige eetpartyen, die in vroeger eeuwen in de laatste dagen van December gehouden werden. Het is zeer waarschynlijk, dat tusschen die overdadige maaltyden, hoewel eerst een maand later gehouden, en het oude Novemberfeest van de slachting verband moet worden gezocht. Dit is temeer het geval, daar thans nog in Engelsche steden een gewoonte bestaat, juist vlak voor Kerstmis het geslachte vee, met groen getooid, ten toon te stellen, iets wat sterk herinnert aan de uit oude gegevens bekende groote November-slacht Heel oud is de gewoonte, een gans te bra den, veel ouder byv. dan het kalkoenge recht, dat omstreeks de 16de eeuw in En geland zijn intrede deed. Het gebruik van koeken en pasteien, die by het Engelsche kerstmaal een even groote plaats innemen als het dierlyk voedsel, kan soms op heel oude heidensche gewoonten worden teruggebracht In vele landen eet men varkensvleesch In verscheidene landen is varkensvleesch een geliefd en veel voorkomend gerecht op het kerstmenu. Een in Duitschland vry sterk verbreide gewoonte is, om kort voor Kerstmis een varken te dooden, opdat men dit op de feestdagen nuttigen kan. In Roe menië is het varken het kerstdier by uit nemendheid. In Rusland worden varkens pootjes als geliefkoosd gerecht gebruikt op de NieuwjaarstafeL En in Servië vormt strijk en zet varkensvleesch het hoofdbe standdeel van den kerstmaaltyd. Eigenaardig is, dat in bepaalde streken de dieren met Kerstmis ook eens extra gevoed worden. Hieraan ligt de gedachte ten grond slag: Op het Kerstfeest moet alle schepsel blyde zyn, en het redeloos dier kan alleen op deze wyze in de algemeene vreugde dee- len. Deze opvatting treft men reeds aan by Franciscus van Assisi, die den os en den ezel byzonder goed voederde „uit eerbied voor den Zoon van God, Die in den Kerstnacht door de heilige Maagd Maria werd neerge legd in de stal tusschen een os en een ezel". Doch niet onwaarschynhjk is, dat ook dit gebruik door heidensche ideeën in stand is gebleven. Doordat men de dieren extra veel voedsel verschafte, zou de vruchtbaarheid bevorderd worden. In Zuid-Duitschland wordt op het dak graan gestrooid voor de vogels, en in Zweden steekt men schoonen haver uit het dak- Graan met magische kracht In bepaalde streken van Duitschland heerscht by de boeren het by geloof, dat brood, met Kerstmis gebakken, een magi sche kracht bezit, vooral als het vochtig is geworden door kerst-dauw, die men dan voor heilig houdt Wanneer dit brood door het dierenvoedsel gemengd wordt zouden de beesten gedurende het komende jaar vruchtbaar en gezond zyn. In Silezië geeft men met Kerstmis aan alle dieren tarwe, opdat ze goed gedijen, en het bijgeloof wil, dat graan, gedurende de Kerstdagen in den zak gehouden en daarna aan de kippen gegeven, een goeden leg tot gevolg zou hebben. Het meest typische deeggerecht dat in de Kerstdagen ter tafel verschynt is wellicht de Zweedsche en Deensche „Julbok", d.i. een brood, gemaakt in den vorm van een bok met groote horens, die vaak gemaakt wordt van de laatste schoof van den oogst. Dit moet een overblyfsel zyn van het hei densche geloof aan een graangeest, die be lichaamd zou zyn in dit dier. Die zorgvuldig gemaakte bok wordt dan ook met Kerstmis niet opgegeten, maar in een 'st bewaard tot het voorjaar. Dan ver mengt men stukken van dit gerecht met het voedsel voor de ploegossen en trekpaarden, die hierdoor bijzonder sterk zouden worden en door de degelijke bearbeiding van den grond een waarborg zouden geven voor een goeden oogst üw DAGELIJKSCH Kopje KOFFIE Uw DAGELtJKSCH topje THEE maar allebei N.V. Kanis Gunnlnk, Importeurs, Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEFOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN ECHTE ROZENOLIE IS DUUR maar door gebruik te maken van NECTAR BLOEMEN-OUëN kan men de fjjnste rozengeur, heliotrope, vlo- lotte, lllaa en andere bloemengeuren verkre gen en ze gebruiken ter bereiding van odeurs, haarwaters, pommade, brillantine, vaporlsateurs, voor de lampa Beger enz. Prfls p. fleschje ƒ0.40. Verkrijgt». bö apothekers en drogisten. Vraag steeds merk NECTAR Een frisch huis voor 24.- Dat Is toch ook Iets voor UI Nooit meer luchtjes In uw huls. ook niet als 0 prei, rooda kool, spruitjes o< welke andere groente ook. kookt Nooit meer uw ramen beslagen. Dames 't kan!l De kleine Waldorp» stroomlijnventilator zorgt ervoor I Prijs slechts 1 24 Zeer gemakkelijk aan te brengea Verkrijgbaar In alle kleuren I Zendt U van daag nog onderstaande coupon In om een (older met Inlichtingen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8