MAANDAG 19 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a BUITENLAND DE UITWISSELING VAN ARBEIDSKRACHTEN Nederland voert onderhandelingen te Berlijn (Van 1 1 Duitscfoen correspondent) Eenigsztns sensationeel van uitwerking tv as het gerucht, dat vrij plotseling alle Duitsche dienstmeisjes, die in het buiten land werkzaam zijn, naar haar vaderland teruggeroepen zouden worden Alleen in Nederland, zoo hoort men vertellen, zijn er nog rond 30.000 Duitsche meisjes, die zich by ons maar wat op haar gemak zijn gaan voelen en voor velen van haar, die ten on zent een toekomstigen echtgenoot gevonden hebben, zou de uitwerking van dit bevel dus minder prettig genoemd moeten worden. De reden van deze verordening ligt in het in Duitschland al grooter en grooter wor dende tekort aan goede werkkrachten, doch bovendien speelt ook hier alweer het ras senvraagstuk een rol. Men wenscht in dei na+ionaa'.-socialistisohen eenheidsstaat niet, dat meisjes en vrouwen van arischen bloede bij buitenlandsehe of zelfs Duitsche joden in betrekking zijn en beweerd wordt, dat dit opvallend vaak het geval is. In verband hiermede werd ook ons land genoemd en daar wij van veraf niet kunnen constateeren of deze bewering op juistheid berust zijn we ter bevoegder plaatse maar eens op na dere en betrouwbare informatie uitgegaan. Ongeveer tien dagen achtereen hebben er namelijk te Berlijn besprekingen plaats ge vonden tusschen een Nederlandsche co"?" missie welke ziah in opdracht van verschil lende Nederlandsche Ministeries naar de hoofdstad van het Duitsche Rijk begeven had en een aantal hooge ambtenaren van het Duitsche Ministerie van Arbeid. Deze Nederlandsche commissie stond onder lei ding van den heer Verwey, directeur van den rijksdienst voor werkloosheidsverzeke- ïii^g en arbeidsbemiddeling en zij bestond verder uit den heer DeBoer van 't Mini sterie van Buitenlandsehe Zaken, Schouten, den heer Van Lier en Dr. Xapma van het Ministerie van Sociale Zaken, Mr. Teppema van het Ministerie van Economische Zaken en den heer Van Santen van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken. De besprekingen met de Duitsche delegatie welke geleid werd door Ministerialdirektor Engel, hebben plaatsgevonden in het Rijksministerie van Arbeid. De Duitsche Minister van Arbeid, 'e heer Seldte door wien de Nederlandsche delegatie ter begroeting op een der eerste dagen ontvan gen werd nam persoonlijk aan de bespre kingen nieit deel en naar wij meenen te weien, heeft het eindresultaat nog met aai de van Nederlandsche zijde gekoesterde ver wachtingen beantwoord. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat men binnenkort de besprekingen te Berlijn zal hervatten, om dan toch tot het voor oogen gestelde doel ie komen. Ir. Verweij, de leider der Nederland- Bche delegatie, was zoo vriendelijk, ons in zijn hotel te woord te staan en ongeveer het voxgende over het verloop der onderhande lingen mede te deeQen: „Vorige week Vrijdag aldus de heer Verweij zijn we met onze besprekingen begonnen en we hebben dikwijls tot laat in den avond onderhandeld, om tot een resul taat te komen, dat voor beide landen aan vaardbaar is. U zult zich herinneren, dat we al meerdere malen soortgelijke besprekingen gevoerd hebben. De groote moeilijkheid is gelegen in de deviezenbepalingen. Alleen daaraan is het toe te schrijven, dat we niet reeds eerder tot een regeling gekomen zijn. Het is namelijk absoluut noodzakelijk, dat we een weg vinden, om de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland aan het werk gesteld worden, in staat te stellen, voor het gezin, dat zij in ons land achterlaten, be hoorlijk te zorgen. Bovendien zou het tot ongewenschte toestanden kunnen leiden, wanneer de betrokkenen over betreikkelijk veel Duitsch geld beschikken, dat zij niet naar het buitenland mogen overmaken." Ie den loop van hert gesprek brachten wy ook het vraagstuk der Duitsche dienstboden ter sprake en de heer Verweij herinnerde er aan, dat Dr. Robert Ley onlangs heeft aangekondigd, dat hij het voornemen koes telt, geleidelijk, maar tevens binnen afzien- barer, tijd alle Duitsche werkkrachten uit het buitenland naar Duitschland terug te rcepen. Ir. Verweij verzekerde ons in ver band hiermee, dat er in stTijd met de ook in ons loopende geruchten officieel niets bekend is omtrent een massale terugkeer van Duitsche dienstmeisjes naar haar eigen land. Hij voegde daar nog het volgende aan toe: „In het bijna afgeloopen jaar 1938 waren er rond twintig duizend Nederlandsche ar beiders in Duitschland werkzaam. Aanvan- ke'iik zaten ze overwegend in het Rijnland en Westfalen, doch den laatsten tijd ook bij de ..Reichswerke Hermann Göring" en in de volkswagenfabriek te Fallersleben. We heb ben hier met een traditioneel gebruik te doen. Voor den oorlog, omstreeks 1907, wa ren er zelfs honderdduizend Nederlandsche arbeiders in het toenmalige Duitsche rijk en we streven ernaar, deze traditie opnieuw in eere te herstellen." Naar ons ter oore kwam, zal het voorloo- pig Tesultaat der besprekingen te Berlijn ir den loop dezer week in een officieel com- nuniqué aan de Nederlandsche pers worden meegedeeld. DON JUAN OP DEN SPAANSCHEN TROON? Besprekingen te Rome De bedoeling van een bezoek, hetwelk mejuffrouw Pilar Prima de Rivera, de dochter van den overleden Spaanschen dictator, momenteel aan Rome brengt, zou volgens „United Press" wezen, om prins Juan, den zoon van den ex-koning, er toe te brengen het program van de Spaansche phalanx te steunen. De pha- langisten zouden dan bereid zijn een herstel van de monarchie te bevorderen. Het is, volgens genoemd persbureau op uitnoodiging van Mussolini, dat mej. Pilar Prima de Rivera, o.a. vergezeld van den chef der propaganda, Dionisio Ridruejo den schrijver Eugenio Montes, naar Rome is gereisd, waar ex-koning Alfonso en zijn zoon op het oogenblik vertoeven. Tot nu toe ren deze phalangisten geen voorstanders van een herstel der monarchie en zeer zeker niet van een terugkeer van den ex-koning. Van daar dat prins Juan zal worden uitgenood igd zich bij de partij aan te sluiten, of althans haar program te steunen. Mocht hij hiertoe bereid zijn, dan wordt het niet uitgesloten geacht, dat spoedig de Bourbons weer op den Spaanschen troon komen. Daarvoor is het echter noodig, dat de ex- koning afziet van zijn aanspraken. Reeds vele malen hebben vrienden en adviseurs van Alfonso er bij hem op aangedrongen te zijner tijd afstand te doen ten gunste van zijn zoon en niet voor zichzelf, zelfs niet voor korten tijd, den troon op te eischen. Franco heeft in zijn redevoeringen dik wijls laten uitkomen, dat hij niet tegen een herstel der monarchie gekant is, mits dat geen absoluut koningschap is en een koning met moderner opvattingen den troon be stijgt. Uitgesproken tegenstanders van den koning waren steeds de Carlisrten, hoofdza kelijk afkomstig uit de Baskische provincies. Zij 'tellen echter slechts 800.000 aanhangers tegen de phalanx 3 millioen, zoodat eventu eel een terugkeer der Bourbons niet op groote moeilijkheden zou stuiten. DE HOOGE SUEZKANAAL RECHTEN Een Duitsch-Italiaansche actie op komst Uit Genueesche handelskringen wordt door Reuter vi.rnomen, dat Italiaansche en Duitsche sehcepvaartondernenung-n voornemens zijn, aan de betrokken re geeringen een memorandum in zake het Suezkanaal te zenden. In dit memoran dum zal gewezen worden op de schade lijke gevolgen, oie de scheepvaartmaat schappijen ondervinden van de zeer hooge rechten, die zij bij den doortocht door het Suez kanaal moeten betalen. In dezelfde kringen heeft men onlangs de mogelijkheid overwogen, om op de reizen naar het Oosten de Kaap-route te volgen, doch men kwam tot de gevolgtrekking, dat zulks alleen voor de schepen, die op Austra- L:ë varen, practisch uitvoerbaar zou zijn. De Fransche bladen bespreken wederom de Italiaansche aspiraties. De „Epoque" be handelt in het bijzonder de kwestie van het Suez-kanaal, dat volgens de Italiaansche opinie in handen van een internationale onderneming is, die slechts de belangen van enkele mogendheden zou dienen. Het blad betoogt, dat het kanaal het werk van de Franschen is, waarop Egypte souver-Mniteits- rechten verworven heeft Een deelneming aan de administratie van dit kanaal, aldus het blad, hangt niet af van het aantal schepen, dat de mogendheden door het kanaal laten varen, doch van de belangen, die in deze onderneming werden gestoken. „Italië veinst, dat het vrees koestert aan gaan de vrijheid van doortocht in geval van oorlog. Doch het weet heel goed, dat bij de conventie van 18S8 werd bepaald, dat het kanaal in alle tijden geopend is voor den vrijen doortocht van schepen van alle mo gendheden". DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Franco bereidt offensief voor Hoewel Franco zijn offensief weer heeft moeten uitstellen vooral als gevolg van den zwaren regenval zet hij voor bereidingen voort. Volgens door United Press ontvangen be richten beschikt Franco over 800 veldkanon nen en 600 vliegtuigen. Het vreemdelingen legioen is naar het Noorden teruggekeerd!, tusschen Pamplona en Saragossa liggen 8000 Moren, de Italiaansche Groene Pijlen zijn ge concentreerd tusschen Lo Grono en Sara gossa. Hoewel dit er op wijst, dat het offensief tegen Catalonië is gericht, meent men, dat de voorbereidingen te openlijk geschieden en dat Franco zijn werkelijke plannen geheim houdt. De Ebro is namelijk in korten tijd vijf meter gestegen en heeft groote gebieden onder water gezet, zoodat aanvallen daar veel te moeilijk zyn. Vandaar, dat men een klein offensief bij Madrid of op de kwik- mijnen van Almaden verwacht-. Van nationalistische zijde wordt ontkend, dart gedeserteerde officieren offensiefplannen ter kennis van de republikeinen hebben ge bracht. Van andere zijde wordt echter ge meld, dat drie dagen geleden eenige officie ren o.w. een kolonel en een majoor naar de republikeinen zijn overgeloopen, maar het is onwaarschijnlijk, dat zij in het bezit zijn van belangrijke gegevens. NIEUWE 0VERSTR00MING IN CHINA Vermoedelijk 2000 dooden SJANGHAI, 17 Dee. De Gele rivier heelt haar winterbedding verlaten, waardoor, vol gens Chineesche berichten, een gebied van ongeveer 500 vlerkante kilometer, dat anders steeds droog ligt, overstroomd ls. Men be schikt niet over een nauwkeurige schatting van het aantal slachtoffers, doch volgens Chineesche berichten vreest men dat 2000 menschen verdronken zijn. Zelfverloocheningsdag der Britsche Joden Op een conferentie der Joodsche gemeen schap in Engeland is een resolutie aange nomen, waarin Zondag 29 Januari tot dag van openbaar protest, overdenking en zelf verloochening voor alle Joden en Jodinnen yc-'daard wordt. Al'o Joden worden opgeroepen minstens 'de kosten van \ocdsel voor één dag ho- fchlk',nar tc stellen ten bate van de kindo ren, d'e aan de Dultsch-Poolsche grens ge strand zijn. De conferentie gaf uiting aan haar af- selmw over do behandeling der Joden in Dirtsehland en richtte „een oproep tot de beschaafde wereld en het fatsoenlijke Duit sche volk tot verzet tepien de pogingen tot verstrooiing van een vreedzame bevolking van meer dan een half millioen zielen". PALESTIJNSCHE ARABIEREN BETOOGEN VOOR ENGELAND Mussolini op Sardinië Een nieuwe stad ingewijd Mussolini heeft gedurende het weekeinde zijn aangekondigde bezoek het eiland Sardinië gebracht, doch niet, gelijk men erwaclitte, een politie ke philippica tvgen Frankrijk gehouden. Zijn reiiidoel bleek te zijn de nieuwe mijnstad Carbon ia, die door hem met een rede voor 50.000 personen werd ingewijd. Doze stad heeft haar naam te danken aan haar oorsprong en haar taak", aldus begon Mussolini zijn rede. „In haar wapen zal zij een mijnlamp dragen. Deze stad is een be wijs en zal dat ook in de toekomst zijn van de machtige capaciteit, de organisatie en prestaties van het fascistische Italië. Twaalf maanden geleden, toen de eerste teekenaars hier kwamen, vonden zij een bijna verlaten gebied zonder menschen. hui zen, wegen en water, wat zij wel vonden was eenzaamheid en malaria. Maar onder die barre aardkost bevinden zich de gewel dige rijkdommen van het autarkische Italië; steenkool, waarvan de kwaliteit niet onder doet voor die uit het buitenland en waarvan de naam sulcis-steenkool zal zijn, wachtte op de mijnwerkers. Die eerste dagen waren zeer moeilijk, om dat er niets was en alles geschapen moest worden. Na twaalf maanden verrees voor onze ontroerde oogen een nieuwe stad, die nu al 12 000 inwoners heeft en er binnen kor ten tijd 24.000 zal hebben. Dat alles is te danken aan den trotschen, onverzettelij- ken wil van het fascisme. Dank zij de inspanning van de autarkie geeft 't oude, zeer trouwe en te lang verge ten land van Sardinië zijn schatten prijsr, maar de grootste waarde hebben zijn bewo ners, zijn krachtige arbeiders en moedige vechters. Het is veelbeteekenend", vervolgde Mus solini, „dat de inwijding van Carbonia sa menvalt met den derden verjaardag van den „dag van trouw", toen Italiaansche vrouwen, trillende van vaderlandsliefde, het voor beeld der vrouwen van het oude Rome volg den en op 't algemeene sobaamtelooze be leg door den Volkenbond antwoordden door spontaan haar trouwringen Ie offeren. Wan neer een volk in staat is, dergelijke voor beelden te geven, dan kan het iedereen, waar dan ook, vast in de oogen kijken". Een zieke vuurtorenwachter bevrijd Na tien dagen van vruchteloos pogen is thans de wachter van den vuurtoren Eddy stone bij Plymouth, die ziek lag maar door de hooge zee niet kon worden weggehaald, met een wippertoestel bevrijd. Het was de zesde maal, dat een boot van Plymouth naar Eddystone was uitgevaren. Drie da gen geleden waren twee zeelieden erin ge slaagd vanaf de reddingsboot in den toren te komen. Zij hadden den zieken vuurtoren wachter speciaal voedsel en medicijnen ge bracht. Zaterdag slaagden zij erin den man aan boord van de reddingsboot te brengen. DE LANDDAGVERKIEZING IN SLOWAKIJE De Hlinka-garde wordt verplichte organisatie In een snerpende koude zijn de Slowaken ter stembus getogen om den nieuwen Land dag te kiezen. Van officieele zijde werd In den loop van Zondagavond het volgende communiqué gepubliceerd: „Volgens de tot nu toe ontvangen resul taten hebben 90 zich uitgesproken voor de Slowaaksche Hlinka-volkspartij, hetgeen beteekent, dat het Slowaaksche volk en alle minderheden in Slowakije de codificatie van de autonomie van Slowakije, d.w.z. de vorming van den staart Slowakije in de fede rale republiek Tsjecho Slowakije, goedkeu ren. De verkiezingen zijn overal kalm en enthousiast verloopen. In 200 gemeenten hebben ongeveer alle kiezers met Ja" ge stemd. De nieuwe Landdagleden zullen, evenals de Hlinka-garde, een zwarte uniform dra gen, bestaande uit een hemd met rijbroek. Door een insigne wordt aangegeven, dat zij lid van het parlement zijn. De Hlinka-garde zal, naar Havas ver wacht, nu de Tsjechische sokols ontbonden zijn, gereorganiseerd worden tot een natio nale vereeniging met veel verder strekken de doeleinden dan het handhaven van de orde. Minister Karol S i J o r heeft medegedeeld dat mannen en vrouwen tusschen de 8 en 60 jaar lid van de Hlinka-garde moeten •worden, die in drie afdeelingen gesplitst zal worden: een voor leden van 611 jaar, een voor 1119 jaar en de derde van 19 tot 60 jaar. Zij zullen allen uniformen moeten dragen. Hst doel der Hlinka-organlsatle zal zijn de physieke en moreele kwaliteiten van het Slowaaksche volk te vergrooten. „Wij beschouwen u als boodschapper van den vrede" Circa 3000 Arabieren en Bedoelnen hebben Zondagmorgen bij Yatta een dorp in de omgeving van Hebron in een kleurrijke betooging van hun trouw aan den koning en Groot-Brittannië blijk gegeven. Generaal O'C o n n o r, de militaire commandant van Jeruzalem, alsmede de districtscommissaris Ed ward Keith-Roach hebben met groot militair gevolg de betooging bijgewoond. Onder trompetgeschal en algemeen applaus werd 's morgens op de plaats van bijeenkomst de Britsche vlag ge- heschen. Kort daarop arriveerden de Britsche autoriteiten, voorafgegaan door de sjeiks op hun paarden of kameelen en met hun breede burnoes, die ln den wind heen en weer golfden. Vervolgens werd de eerewacht, gevormd door een Britsch bataljon, geïnspecteerd, waarna de soldaten zich rondom den vlaggestok schaarden. N a s j a s j i b 1, de leider van de Arabi sche defensie-partij, die tegen de politiek den moefti gekant is, stelde een aan tal vooraanstaande sjeiks aan de autoritei ten voor. Een oude sjeik met een langen baard trad daarop naar voren, om namens 60.000 Arabieren uit de omgeving van Hebron zich tot den militairen commandant van Jeruzalem te richten. Hij betreurde de moorden, plunderingen en vernielingen in Palestina en zeide: „Uit de diepte van ons hart danken wij de militairen v feit, dat zij aan het optreden van misdadige benden een einde maken. Wij beschouwen u als de boodschappers van den vrede, die streven naar het herstel van de rust in ons land. Wij verzoeken u nederig, aan den koning en do Britsche regeering de verze kering te willen overbrengen, dat wij in het belang van ons eigen welzijn nog de onderdanen van den koning en regeering zijn. Wij zijn trouwe en loyale nationalis ten en ondersteunen het verzoek, dat door Nasiasjibi aan den Hoogcn Commissaris, werd gedaan. Binnenkort zult gij consta- j voorrechten eischen ten nadëele van de teeren, dat de meerderheid van het land meerderheid, kunnen zij steeds op bescher- ons standpunt en onze voorstellen steunt." I ming en eten steun der regeering rekenen. De sjeik eindigde met crltiek te oefenen op!Mochten zij zich echter tegen de Hongaren de „lengenberlchten van de Arabische pers" wenden en een irrldentistlsche politiek voe- en hot optreden van den moefti te veroor- ren, dan zullen zij de strenge hand yan de deelen, staatsmacht gevoelen. Hongarije aan de zijde der as-mogendheden Verklaring van minister Csaky De nieuwe Hongaarsche minister van bul tenlandsche zaken C s a k y heeft een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat Hongarije zich automatisch plaatst aan de zijde van de as-mogendheden Duitschland en Italië. Voor een te groote aantrekkingskracht van de as behoeft Hongarije niet bevreesd te zijn, want de Hongaarsche natie zou haar duizendjarige tradities onwaardig zijn, in dien zij het onverzettelijke geloof in haar onafhankelijkheid verloor. De as zal de moreele volksziekte van het bolsjewisme buiten Hongarije moeten hou den. Zij zal ook een zekere economische sta biliteit en den opbouw van een sterk Hon garije mogelijk maken. Uit den mond van Hitler en Mussolini heeft spreker vernomen, dat een groot en sterk Hongarije ln het be lang van Berlijn en Rome la Met Polem ls de traditioneole vriendschap verstrekt Ook met de andere buurstaten wenscht Hongarije normale betrekkingen. De Hongaarsche regeering is vastbesloten, alles te doem, opdat de minderheden in haar land zich veilig gevoelen. Dat is overeen komstig de duizendjarige traditie der Hon gaarsche natie Zoolang de minderheden de wetten van het land eerbiedigen en geen UIT OOST- EN WEST- 1NDIE De affaire-Margadant MAKASSAR. 17 Dee. (Aneta). Onderzeer groote belangstelling heeft de Raad van Justitie te Makassar vonnis gewezen in de Boeloe-Koemibazaak. Na het O.M. ontvankelijk te hebben ver klaard, verklaarde de president, dat de ver klaringen van de hoofdgetuige Bodja totaal onaannemelijk en onbetrouwbaar zijn. De Raad achtte Bedja een psychopaat, die, misschien uit haat, of financieel voordeel verwachtend, ae beide Kuens bezwaarde. Ook alle andere hoofdgetuigen, die be zwarende verklaringen voor de Kuens af legden, worden door den Raad onbetrouw baar geacht en hun getuigen-verklaringen waardeloos. De Raad acht de getuigen Alexander en Pa Erai in staat tot het afleggen van een verklaring in strijd met de waarheia. Dat sommige verklaringen kloppen, kan wor den toegeschreven aan de veelvuldige con- voor de telkens wisselende, fantastische frontaties, door beloften en dreigementen, waarbij de getuigen duidelijk wisten, welke verklaringen door do onderzoekingsambte- uaren geloofwaardig zouden worden geacht. Pa Erai ls grootendoels verantwoordelijk verhalen en getuigenissen. De Raad acht een derde mogelijkheid, nl. dat de diefstal verricht zou zijn door een oppasser of oppassers, niet uitgesloten. De Raad laat het vonnis tegen Marga- dant geheel bulten beschouwing. Overwegende, dat gebleken is. dat het bewijsmateriaal volkomen waardeloos moet woroen geacht, en het ten laste gelegde niet is bewezen, spreekt de Raad de beklaagden vrij. HUWELIJKSFEESTEN IN DEN KRATON De sultan van DJokja zal in de Javaan sche maand Besar a.s. (Februari) de prin sen Hangabehi en Poerobojo, die beiden in Nederland zijn geweest in verband met het 40-jarige regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, benevens vijf prinsessen uithu- woldj'ken. Groote feesten zullen in verband hiermede in dien kraton gehouden worden, meldt Aneta uit Batavia Lichamelijke Opvoeding GEEN GEWESTELIJKE ATHLETIEKDAGEN In het Noordergewest van het N.C.G.V. Jaavergadering te Groningen Zaterdagmiddag werd in de Harmonie te Groningen de jaarvergadering gehouden van het Noordergewest van het N.C.G.V.. De voorzitter, de heer E. J. v. d. Laan, deeld9 mede, lat om gezondheidsredereu de heer C. T. tun Berg he zijn werk voor dc-n Bond en het Gewest heeft inoeteu neerleggen. Spr. bracht hem hartelijkeD dank voor het werk in het belang van het Gewest verricht Voorts wekte spr. op tot saamhoorigheic en eensgezindh- id. om er zorg voor te dra gen dat ook op het terrein van de iichame lijke opvoeding Christus Koning is. Jaarverslagen Uit het verslag van den secretaiis, den heer J terSteege, bleek, dat het Gewest, ondanks het u.ttreden van 4 vereenigingon, toch nog in ledental is gestegen. De veree- nigingen Christelijk Sportverband te Coe vorden en Dindua te Harlingen traden toe tot het Gewest, zoodat het totaal aantal leden nu 3937 bedraagt, een vooruitgang van 190. I)e penningmeester, de heer D. Oos- erom, sloot zijn verslag met een nadeelig saldo van f 31.47. Do begrooting voor 1939 is geraamd op 275 wat de inkomsten en uilgaven 1 .treft. De secretaris van de Techn. Commissie, de heer G. Visser, wees er in zijn jaarverslag op, dat in de nieuwe oefenstof de bewegin gen zco nauwkeurig mogelijk zullen worden beschreven, Veranderingon Dnarna werd besloten dat de vereeniging te Sneek nog eens zou overwegen orn de aa. Turn betooging op Pinkstermaandag te orga- niseeren. Met algemeene stemmen werd vervolgens het Bestuursvoorstel aangenomen om voor geen athletickwedstrijden in Geweste lijk verband te houden, doch dit over te iaten aan de diverse kringen. Mocht in eenigen Turnkring de mogelijkheid hiervoor niet open staan, dan is een vereeniging ge rechtigd op verzoek aan de wedstrijden van een anderen kring deel te nemen. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Oosterom en R. Loos werden herkozen, evenals het lid van de T. C. de heer Th. Meyer. De heer Groenman deelde namens de T. C. mede, dat voor dc aa. Turnbetoogingen des middags een geheel nieuwe opstelling is be dacht. Na een marsch worden massale de monstraties gehouden, vervolgens de onder deden afgewerkt, terwijl de rest der deel nemers in strenge formatie op het veld blijft opgesteld. De propagandavlag werd dit jaar uitge reikt aan „Excelsior" te Groningen, daar zij het afgeloopen jaar de meeste propaganda had gemaakt Ciltlek Bij de rondvraag oefende de heer Groen man felle critiek uit op de Nat. Vereen, voor Harmonische Lichaamsontwikkeling. Een vereeniging die nationaal wil zijn, doch door haar werken rechtsche vereenigingen geheel uitsluit. Haar werk is trouwens over bodig voor ons, aldus spr., want ditzelfde erricht het N.C.G.V. reeds tal van jaren. Hierna volgde sluiting van deze goed be zochte vergadering. C I C GEMENGD NIEUWS Verwarmingsbuis gesprongen by G. en A. Overstrooming ln kleedingmagazljn UTRECHT. 19 Dec. In het noodgebouw m hert kleedingmagazljn der firma C. en Brenninkmeyer, gelegen op den hoek van de Lange Viestraat en het Vreeburg, is Zondagmiddag onder het dak ten gevolge van dien vorst een verwarmingsbuis ge sprongen, waardoor een enorme stoomont- wikkeling ontstond. Hierdoor dachit men, dat e<r brand was uitgebroken en in ver band met de gevaarlijke situatie van het pand rukte de brandweer met groot mate riaal ui. Spoedig bleek toen wat er aan de hand was. Een groote hoeveelheid water was uit de leiding gestroomd en had zich door het magazijn een weg gebaand, waar bij veel schade was aangericht. De brand weer trof onmiddellijk maatregelen om dezen watervloed te stuitten. Het geval, dat zidh op hert drukste punt van de binnenstad afspeelde, trok vanzelf sprekend veel nieuwsgierigen. De gearresteerde commissionair Zijn faillissement aangevraagd Naar wij vernemen, heeft de N.V. Petra Prima hei faillissement aangevraagd van haar directeur, den commissionadr in effec ten P. J. K. Jr, die, zooals men weert, eenige dagen geleden gearresteerd is, verdacht van fraude. De commissionair K. is Zaterdag voor den officier van justitie geleid, stukken zijn in handen gesteld van den n chte:-commissaria. Brand in de Phoenix-brouwerij Een zolder vernield AMERSFOORT, 19 Dec. Gietermorgen om- sreeks 10 uur heeft in de Phoenix-brouwerij het Smallepad alhier éeen felle brand gewoed. Het vuur, op den pakzolder ontstaan, tastte in weinige oogenblikken een groote voorraad kisten aan. De braudweer, die spoe dig met nagenoeg al haar materiaal ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de zolder geheel een prooi der vlammen werd, evenals de aanwezige voorraad kisten. De oorzaak van den brand is niet bekend De schade, door hert vuur zoowel als door het biuschwater, dat zich in de gistkelders verzamelde, aangericht, wordt door verze kering gedekt. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. ....op SKIPPY Skippy is versch en blijft versch! Welzeker, Skippy is versch.... is beteris gezonderheeft meer aroma 1 Daarom is Skippy de Amerikaansche cigaret voor deo fijnproever, dus natuurlijk ook voor U1 Steek maar eens een Skippy op, dan zult U zeggen Inderdaad, aüt is tabak,dat is goede tabak,dat is versche tabak 1 Dat is de cigaret, waar naar ik heb gezocht I 7. Hé, hé, net op tijd. Alle kinderen zaten ln één lokaal. Kwiêbus Kwast, als één van de oudsten, zat vlak vooraan. De Meester kwam binnen. Statig, alsof het een troon waa, beklom hij zijn pulpitrum (lessenaar). Een ferme slag met de liniaal. „Stilte". Toen bromde hij een paar keer, deed een héél lang gebed en de les begon. 8. Meester Krnakhout had de wind er onder. Als hij met z'n bolle oogen door de bril naar de kinderen keek, werd het muisstil, j i De Meester zag er dan ook vervaarlijk uil Zijn haar stond rechtop. En in zijn grooten, breeden bond kondeii wel tien aardappelsl Toen Kwiebus eens goed naar denMeestcl keek, kreeg hij een pracht-invail i i

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2