VAM em VOOR PELERINE MARIA DE MEDICIS MOLENAAR's KINDERMEEL voor oudere dames K&G ÜITGAVE DER VTJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 12—17 DECEMBER 1938 Een hooge gast uit Frankrijk ln 1638 bracht zij een bezoek aan ons land „Je weet wat je wilt, om niet te zeggen, dat je koppig bent". Aldus luidde, kort bondig het oordeel van Koning Hendrik IV over zijn gemalin, Koningin Maria de Medicis, dochter van Frans II, groothertog van Toscane, en uit deze weinige woorden krijgen we reeds een indruk van het karak ter dezer vrouw, met welke Hendrik in het jaar 1600 gehuwd was. Het vonnis van tijdgenooten over haar niet minder malsch. We zien haar afgetee- kend als jaloersch, heerschzuchtig, achter dochtig, driftig, praalziek, verkwistend, ja wat niet al! Dit heeft niet mogen beletten, dat Stadhouder Frederik Hendrik en de Staten-Generaal van onze Republiek haar in 1638 een ontvangst hebben bereid, waarover zij opgetogen was en die zeker een weinige lichtpunten heeft uitgemaakt in het sombere leven, dat aan deze vrouV was toe- -bedeeld. Toen Maria de Medicis ons land bezocht, was zij reeds 65 jaar, en moeizame jaren lagen achter haar. Zy was geboren op 26 April -1573 en gehuwd in 1600. Deze echtvereeni- ging, die overigens weinig gelukkig was, werd in 1601 gezegend met de geboorte van den lateren Koning Lodewijk XIII. Zware jaren op komst De lasten kwamen eerst recht, toen Koning Hendrik IV in 1610 door een sluipmoorde naar werd gedood en Maria de Medicis moest optreden als regentes voor haar min derjarigen zoon. Het is vooral aan haar optreden in die jaren te danken, dat haar het oordeel van eigenzinnigheid is bijgeble- ver* Bestuurstalenten bezat jij slechts in geringe mate, wat niet wegneemt, dat zij haar wil zooveel mogelijk wilde doen gel den. Het resultaat was evenwel, dat de ge ringe bloei in het Fransche leven, die tijdens het bewind van haar echtgenoot op te merken was, geheel en al verdween. Koning Hendrik, haar man, had aan alle gezinnen eens per week een „kip in de pan" beloofd, maar al spoedig na zijn plotselingen dood was de toestand in bepaalde streken van het land zóó benauwend slecht, dat de menschen gras moesten eten, om nog eenigs- zins in hun onderhoud te voorzien. Regentes Maria scheen zich daarvan niet al te veel aan te trekken en zij ergerde zich juist, als men met haar wilde spreken over men schen, die gras aten Haar verkeerde optreden in het bestuursbe leid verdeelde het volk weldra in twee par tijen, waarvan het eene deel haar zijde koos en het andere zich naast haar zoon schaarde. Het kwam tot een botsing tusschen moeder en kind, en de latere Lodewijk XIII was het, die hierbij de overwinning behaalde. Een verzoening komt snel tot stand, doch even spoedig is er wederom oneenigheid, wijl Maria gaat stoken tegen den oppersten raadsman van haar zoon, den bekwamen kardinaal Richelieu. Zij stelt haar kind daarbij voor de keuze tusschen zijn moeder en zijn minister. Als zij hierover aan het spreken zijn, treedt juist Richelieu zelf naar binnen, en dan is het pleit spoedig beslist. Later heeft Maria van deze gebeurtenis gezegd: „Was ik maar zoo voorzichtig ge weest. den sleutel om te draaien, dan was niet ik, maarde kardinaal verbannen." Want verbannen werd zij, en na enkele maanden vertrekt zij naar Brussel, waar zij een goed onthaal vindt. Deze toestand kon haar echter allerminst bevredigen. Zij wilde nu eenmaal zeggen schap hebben over het Fransche rijk en het was voor haar onduldbaar, te moeten be denken, dat haar zoon thans beïnvloed werd door een man, aan wien zij haar ver banning te danken had. Doch hoe uit de bestaande situatie te geraken. Een origineele gedachte Dan komt zij eensklaps op een origineele gedachte. Zij zal naar Holland gaan en daar de hulp van Stadhouder Frederik Hendrik inroepen, opdat deze kan optreden als ver zoener tusschen haar zoon en haar. Nau welijks Is het plan bij haar opgekomen, of zij begint aan de afwerking ervan. De be roemde geschiedschrijver Wagenaar vertelt van haar reis: „De Koninginne Moeder van Frankrijk, eenige jaren in Brabant hebbende gesleeten, kwam in Oogstmaand dezes jaars (1638) onverwagts herwaarts, onder voor wendsel van de wateren te Spa te willen gaan gebruiken. De Prinses van Oranje, haar te 's-Hertogenbosch hebbende aange- zei de dokier troffen, vergezelde haar, tot in den Haage. Zij bezogt, sedert, de voornaamste Holland- sche Steden, en werdt, alomme, maar in 't bijzonder te Amsterdam, met veel staatsie ingehaald. Naderhand, wederom naar den Haage gekeerd, verzogt zij den Staaten be middeling tusschen den Koning, haaren zoon en haar. Men zondt hierop de Knuit naar Frankrijk, om te onderstaan, wat men hierin bij den Kardinaal en bij den Koning zeiven, zou kunnen uitwerken. „Doch hij vernam haast, dat men ten Hove nog ongezind was, om zig met de Koningin en derzelver Spaansch-gezinde gunstelingen, gelijk men ze noemde, te verzoenen. Zij enderstondt, sedert, of men haar ook in Engelandt zou willen ontvangen, en schoon men haar, van daar, geen gunstig antwoord liet toekomen, vertrok zij egter derwaarts. Doch zij bleef er niet zeer lang. Eindelijk begaf zij zich naar Keulen, daar zij, van elk verlaten, in groote armoede, én, volgens sommiger verhaal, in 't Gasthuis, overleeden is, op den derden van Hooimaand des jaars 1642". Uit deze beschrijving weten wij dus, dat zij met haar poging om verzoening te verkrij gen, niet veel heeft bereikt en dat men haar in Engeland ook liever zag gaan dan komen. Het zijn wel droeve jaren, welke zij in bal lingschap, buiten het land, waarover zij als regentes had geregeerd, en verwijderd van haar eigen zoon, dien zij na haar vertrek uit Frankrijk nimmer meer heeft gezien, moest doorbrengen. Aan het verblijf aan ons land bewaarde de hooge gast overigens aangename herinne ringen. Geen moeite spaarden Stadhouder en Staten-Generaal zich, om Maria de Me dicis enkele zorgelooze dagen te bereiden, en het strekt tot verheuging, dat zij zich temidden van haar kommer over haar bezoek alhier heeft verblijd. Voor in de Kerstvacantie Een gezellig werkje voor grootere meisjes is het kleertjes maken voor de pop van het jongere zusje ófmisschien bezitten zij zelf nog zoo'n geliefd exemplaar dat in de vacanties weer eens in eere hersteld wordt? P. 760 P. 759 Van bovenstaande Tyrolerpakjes kunnen patronen by ons besteld worden a 0.20 per stuk. „Hij" is gekleed in kort broekje met draagbanden; „Zij" in geruit rokje met fluweelen keursje. Grootte der poppen is 40 c.m. Bij het bestellen deze nummers d u i d e- 1 ij k te vermelden s.v.p. Ook vergete men niet dadelijk het bedrag aan postzegels in te sluiten en 0.05 aan verzendkosten. Gereed voor het ijs Sinterklaas bracht haar deze flatteuze oor moffen. HET WONDER Er is iets wat men niet kan koopen, Voor duizend gulden niet Er is iets wat men niet kan zoeken, Omdat men 't hóórt noch ziet. 't Leeft binnen in de menschenharten, Maar meestal onbewust Verzuimt de mensch het te ontdekken, 'k Denk door gebrek aan rust. De menschen zoeken, grijpen, kijken, Naar alles om zich heen. En 't echte, mooie, groote wonder, Bezit toch iedereen. Wie éénmaal met zichzelf alleen was, Ontdekt een rust, zóó wijd.... 't Is diep verborgen in je zelf: 't Gevoel „Tevredenheid". Maat 46 BENOODIGDHEDEN: 210 gram Scheepjes Tricolorawol van de Wed. D. S. van Schuppen en Zoon, Veenen- daal, kleur no. 741; 5 gram witte Lunawol; 3 breinaalden (Inox) Nr. 3y2; 2 breinaalden (staal) Nr. 7; 3 knoopjes. Proeflapje: van 10 by 10 c.M. telt 23 st. in de breedte en 38 toeren in de hoogte. 1 naald is 1 toer. Opzetten: 460 st. met no. 3 Mr. Van wege het groot aantal Steken kan men deze het best verdeelen over twee naalden. Deze vormen de onderrand. Er wordt in tricotsteek gebreid, ter wijl de randen geribd brei werk zijn. 6 toeren r. breien. Mindert oer: 6 st. r. (voor de rand) (1 st. r. 1 st. afhalen. 1 st. breien, de afgehaalde over de gebreide heenhalen, een overhaling dus, 22 st. r., 2 st. r. samenbreien, een mindering dus, 1 st. r.) herhalen, 6 st. r. voor de rand (over 428 st.). In afwisselend r. en av. toe ren verder breien, alleen de 6 st. aan begin en eind der naald worden steeds r. gebreid. Iedere 12e toer wordt een mindertoer; achtereenvolgens komen nu tusschen de 2 minde ringen, 20, 18, 16, 14, 12 en 10 st. Dan zijn we aan de schouderronding en hebben nog 236 st. op de naald. Het werk is dan ca. 22 c.M. lang. Aan het eind van de laatste min dertoer 6 st. erbij opzetten voor het onder- slagje. Vervolgens le toer: r. breien, 6 st. opzetten aan het eind der naald, 4 toeren r. 6e toer: 6 st. r., 6 st. afkanten voor het knoopsgat, naald r. uit. 7e toer: 12 st r., av. uitbreien tot het knoopsgat, 6 st. opzetten, 6 st. r. 8e t/m 13e toer: r. breien. Pt* 14e toer: 6 st. afkanten, mindertoer; 6 st. r. (1 st. r., 1 overhaling, 8 st. r., 1 mindering, 1 st. r.) herhalen, 12 st. r. (Over 210 st.). 15e toer: 12 st. r., verder 1 st. av., omslaan, 1 st. av., omslaan enz. tot op 6 st. r. na. 16e toer: r. breien, de omslagen" laten vallen. 17e, 18e en 19e toer recht. 20e toer: lussentoer, maar nu r. breien. 21e toer: 12 st. r., av. breien tot op 6 st. 22e toer: 6 st. r. (1 st. r., 1 overhaling, 6 st. r., 1 mindering, 1 st. r.) herhalen 12 st. r. (Over 178 st.). le t/m 22e toer herhalen; er staan dan nog 114 st. op de naald. 23e toer: r. overbreien. 24e toer: Mindertoer: 6 st. r. (2 st. r., min- Boordje: le t/m 6e toer harhalen, le t/m 11e toer r. breien. Afkanten. Wit strookje: Opzetten op naalden no. 7 12 st. (le toer Afwerking: Het werk over het patroontje spannen; het witte strookje dubbel ?n de hals naaien, zoo, dat het aan de knoopsgatenkant 12 st. v. d. buitenkant komt; aan den anderen kant ge lijk met den buitenkant. De knoopsgaten voor dé stevigte omfestonneeren en de uit steeksels y2 c.M. WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat 117 Tel. 51992, bij Goudscheilngel Schiedamscheweg 65 Telaf. 31774, naast Barvoet* A "OTTERDAM Stevige, smakelijke winterkost Dat de kou hongerig maakt, weten we alle maal. En dat moeder peinst over mogelijk heden, die haar in staat stellen aan aller eetlust te voldoen, zonder daarom nu juist extra-groote hoeveelheden te koken, is ook een feit. Die mogelijkheden bestaan, en.we willen er eens een paar onder de oogen zien. In de eerste plaats valt de keus op die voe dingsmiddelen, waarvan bekend is, dat ze „verzadigend" werken, dat ze populair uitgedrukt „vullen". De peulvruchten be- hooren daartoe: bruine en witte boonen, capucijners, groene erwten, linzen. Ten tweede dient ervoor gezorgd te worden, dat vooral het vet in den maaltijd niet te schraal gerantsoeneerd wordt: een stukje spek, een extra-klontje vet of boter doen het gevoel van verzadigd-zijn. wat eerder intreden en ook wat langer voortduren: Daarom zullen peulvruchten met jus in de kou een pracht-combinatie vormen, maar, omdat we op zoo'n „boonendag" met succes het anders gebruikelijke vleesch kunnen missen de boonen in hun ééntje brengen ons reeds voedsel genoeg! daarom be schikken we in zoo'n geval ook gewoonlijk niet over het bijproduct van gebraden of gebakken vleesch: de vleeschjus. We maken dan gebruik van de handige Maggi's Jus- tabletten, we volgen geheel de gebruiksaan wijzing, die op de pakjes te lezen staat en we vullen onze sauskom met het smakelijke resultaat van onze eenvoudige handgrepen. We kunnen echter met de Maggi's Justa- bletten nog anders te werk gaan en er een bruine saus van maken, die wat dikker is dan een gewone jus: we doen dat een voudig door bij de bereiding 1 d.L. vloei stof minder te gebruiken dan op het jus- recept is aangegeven. En willen we onze saus variëeren ook dat is mogelijk. Ten eerste kunnen we in plaats van boter een ongeveer even groote hoeveelheid vet rookspek gebruiken (voor 4 personen b.v. 100 G. of 1 ons). We bakken dat uit in een diep pannetje, scheppen de kaantjes voor- loopig even in een kommetje, gieten het met 3 d.L. water aangemengde justablet in de pan bij het heete vet en laten onze saus met een deksel erop een paar minuten zachtjes doorpruttelen, om ze daarna met de toege voegde kaantjes in de sauskom te doen. Ten tweede kunnen we in het spekvet of in een daarmee ongeveer gelijkstaande hoe veelheid boter een paar fijngesnipperde uien bakken (lichtbruin) en er dan het aan gemengde justabletje bijvoegen: het resul taat is dan een smakelijk bruin uien- is je. Ten derde smaakt de saus uitstekend (voor al bij linzen en bij witte boonen), als we er tot slot een paar lepels dikke tomatenpurée door mengen of als we ze eenvoudig op smaak afmaken met een paar theelepeltjes mosterd, naar verkiezing nog aangevuld met eenige fijngesneden augurken. Als bij zoo'n peulvruchtenmaaltijd ook nog schaaltje aardappelen (of rijst) op tafel staat wat minder dan men bij andere groentesoorten gewend is dan is het spel volmaakt: de verschillende voedingsstoffen (eiwit), vet, koolhydraten, zouten, vitami nen) zullen in voldoende mate in het maal vertegenwoordigd zijn, terwijl voor de sma kelijkheid gezorgd wordt door het lekkere bruine sausje, dat èn bij de peulvruchten èn bij de aardappelen uitstekend past en dat door zijn betrekkelijk groot vetgehalte het verzadigingsgevoel behoorlijk lang laat voortduren. Ingekomen boeken en tijdschriften Piet Marée. Kwekhet domme eendje en Barendje's wonderlijke reis, beide met een verhaal van Antoinette v. Dijk, zyn frisch geïllustreerde en smakelijk vertelde kleuterboekjes, 1.25 geb.) Uitg. N.V. H. P. Leopolds Uitg. Mij. Onze Eigen Kinderen in de Fotografie, be schreven door den kinderarts N. I. Hey- broek, beleefde een tweeden druk bij Meu- lenhoff. Aardige schetsen over: De dageraad van het leven, de kleuter als engeltje en duiveltje, grootouders, kind en inatuur, met vele leer rijke voorbeelden uit de practijk nemen verreweg de meeste ruimte in beslag van dit met heel veel goede foto's versierde boek. De schrijver is ongetwijfeld iemand die de kunst verstaat zijn kennis over en zijn liefde tot kinderen op een zeer prettige wijze op schrift te stellen. DE BESTE RECEPTEN ▼oor borstplaat, limonadestroop, likeuren, fls, pudding enz. ontvangt men btf leder fleschjf NECTAR ESSENCE sooaJs Sinaasappel. Citroen, Ananas, Fram bozen, Marasquin, Amandel, enz. PrU» 0.25 Bloemenollën met recepten voor odeur, haar water. pommade, brillantine, crAmes. enz. Prijs 0.40Vraagt steeds merk NECTAR. BU apothekers en drogisten verkrijgbaar. cilur -AirvaLsMin Lange bontmantel van bruin petit-gris mef hoogsluitende kraag en wijde mouwen. Blauwe vilthoed met sprekende roode veer, Goede nachtrust is noodig Men hoort vaak beweren, dat volwassenert I met 7 uur nachtrust kunnen volstaan, ter wijl men kinderen minstens 10 uren geeft,! Zeer zeker is vroeg naar bed gaan voon kinderen een vereischte, maar een vasta maatstaf voor volwassennen is niet aan te geven. Niet alleen komt de duur van den slaap in aanmerking, maar hoofdzaak is of men rustig en diep slaapt. Er zijn bekende personen, die een zeer in gespannen leven hebben en niettegenstaan-l de dat met 4 of 5 uur slaap volstaan niet' alleen, maar zelfs volkomen frisch zijn en een normale capaciteit hebben om hun werk; te verrichten. Vooropgesteld wordt natuur lijk, dat hun nachtrust dan ook inderdaad verkwikkend geweest moet zijn; deze men schen zijn echter uitzonderingen. De overgroote meerderheid heeft niet genoeg aan een korte nachtrust om behoorlijk den arbeid des daags te kunnen verrichten. In doorsnede kan men erop rekenen.dat men! minstens 8 uur slaap behoeft, zoodat men1 ongeveer een derde gedeelte van zijn leven te bed doorbrengt. Wat de slaap eigenlijk is en hoe hy to{ stand komt, weten wij heden nog niet met, absolute zekerheid te zeggen. In ieder geval staat het vast, dat het een noodzakelijke levensbehoefte is en dat het verwaarloozen van de nachtrust op den duur nadeelige ge volgen met zich meebrengt. Ieder mensch heeft het wel eens aan deh lijve gevoeld, wat het wil zeggen, met twee of drie uur nachtrust te moeten volstaan, j Wanneer de plicht ons roept, zal men zekefli wel eens een paar uren nachtrust kunnen j missen; vooral wanneer het niet geregeld! voorkomt is het tekort wel weer in te halen. Maar er zyn grenzen, waaraan zelfs de sterkste mensch niet kan ontkomen. De slaap is machtig en de behoefte aaü slaap kan men met een sterken wil zeker wel gedurende korten tijd onderdrukken, maai;, zeker niet altijd, wil men de nadeelige ge volgen niet physiek gaan gevoelen. Men geve niet toe aan het verlangen, oirf avond aan avond pretjes na te jagen en steeds laat naar bed te gaan, maar zorge1 voor behoorlijke matige ontspanning en goede nachtrust. Zoolang de mensch gezond is, zal hij vaak; medische wenken als bijzaak opvatten: „Hij! kan immers tegen allerlei kleine overtre dingen, waar het zyn gezondheid betreft; hy, is flink en sterk". - De natuur treedt echter handelend op, waar dit geboden is; een bedorven maag of een te korte nachtrust heeft bij den gezonden' mensch geen blijvende gevolgen, maar het: voortdurend ingaan tegen de regels der' natuur en tegen de raadgevingen van den medicus zal in den loop der jaren niet> nalaten verkeerd te werken en dan is het meermalen te laat. Wanneer men zóó ver is, dat de maag niet behoorlijk meer functioneert, wanneer men lijdt aan slape loosheid, dan komt men bij den medicus. üw DAGEL1JKSCH Kopie KOFFIE Uw DAGELIJKSCH Kopje THEE maar allebei N.V. Kanis Gunninb, Importeurs, Kampen

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10