STADSNIEUWS AMSTERDAMSCHE GRONDBRIEFBANK VRIJDAG 9 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 rJEDERL. CHR. VROUWENBOND Ds J. Verkuyl spreekt over „Het probleem van den dood" Op uitnoodiging van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond sprak gisteravond Ds. J. Verkuyl, van Oegstgeest, over „Het probleem van den dood". De presidente, mej. Van L o o, opende deze buitengewoon druk bezochte samen komst, die in den foyer van „Den Burcht" werd gehouden, met gebed en een woord van welkom. Ds. Verkuyl begon met erop te wijzen, dat er zeer veel verschillen tusschcn de mcnschen onderling ibestaan maar dat toch allen er zich van bewust zijn, dat de dood in ieder menschenleven eens zal intreden. Iedere ziekte, die wij ondergaan, is als een signaal, een waarschuwing van den dood. Ook zijn er groote gebeurtenissen in de we reld, die ons elk oogenblik aan den dood komen herinneren. Het doodsprobleem is dan ook onafwijkbaar en onontkoombaar. Achtereenvolgens stond spr. nu stil bij de velerlei pogingen, die bestaan om het pro bleem des doods buiten het evangelie op te lossen en daarna bij de oplossing van dit probleem in het evangelie van Jezus Chris tus. Sprekende over de oplossing van het doodsprobleem buiten het evangelie van Je zus- Christus wees spr. er allereerst op, dat velen door een vluchtpoging aan den ernst van den dood probeeren te ontkomen. Ook is er de struisvogelhouding om, door zich ge heel en al met wetenschappelijke- en poli tieke vraagstukken bezig te houden, het doodsprobleem geheel op den achtergrond te schuiven. Voorts is er de belachelijke poging in Amerika komt zij voor om het probleem des doods zoover mogelijk van zich af te schuiven door de verlenging van het leven. Dan hebben wij nog de idee van de zielsver huizing, een idee, die al zoo oud is als de mensch zelve. De fout in den gedachtengang bij hen, die gelooven aan de zielsverhuizing is deze, dat de dood er zijn ernst door ver liest. Verder is er nog de materialistische po ging om het probleem des doods op te los sen. Hier wordt geredeneerd: dood is dood. Maar al direct protesteert ons geweten hier tegen. Dan is er ook nog een bepaalde wijs- geerige oplossing (spr. noemde Plato), waar in de dood gezien wordt als een geleider naar hooger leven. Tenslotte noemde spr. als laatste poging om het probleem desnoods buiten het evan gelie van Jezus Christus op te lossen, de vlucht tot de surrogaat-toekomstverwach ting: het verwachten van een heilsstaat. Hierna besprak spr. hetgeen de bijbel zegt over het probleem des doods. Vooraf toonde hij nog aan, dat op het moment dat de mensch de zonde in de wereld introduceer de. de dood oprijst. Wij zien, dat de dood het vonnis is over de zonde. Heerlijk is het ech ter, dat wij in den bijbel mogen lezen, dat het licht van Boven invalt in het dal van zonde en dood. In het N. T. wordt ons Chris tus geteekend, het doodsprobleem oplossen de. Christus heeft de tol aan de zonde niet betaald maar is in de residentie des doods binnengedrongen. Hij was daar niet aan de macht des doods onderworpen omdat Hij aan God gehoorzaam is geweest. Hij heeft ge triomfeerd over de macht des doods. Jezus Christus heeft door Zijn opstanding een triomftocht gemaakt met den dood als vazal achter Hem. Christus heeft het laatste woord en die in Hem gelooft het eeuwige leven. Tenslotte wees spr. erop, dat de defini tieve laatste oplossing van het doodspro bleem do opstanding des vleesches is. Dan zal God door Zijn herscheppende macht in den hemel aan alle wedergeborenen een nieuwe persoonlijkeid geven. Dan zullen zij, zooals Paulus zegt, het beeld dragen van den tweeden Adam, Jezus Christus en zul len zij aan de verheerlijkte gestalte van Je zus Christus gelijkvormig worden. Ds. Verkuyl eindigde zijn met groote aan dacht beluisterde rede met erop te wijzen, dat God aan de restauratie van Zijn kinde ren bezig is en dat Jezus Christus de eenige is die het leven- en doodsprobleem oplost. Na de pauze was er gelegenheid om vra gen te stellen. ANNE DE VRIES SREEKT OVER ZIJN WERK Lezing voor den Chr. Kunstkring In de geheel gevulde groote Nutszaal heeft gisteravond de heor Anne de Vries ge sproken over en gelezen uit eigen werk, waarbij hij zich hoofdzakelijk bepaalde tot zijn over enkele maanden te verschijnen nieuwen roman „Hilde". Na enkele inleidende woorden van den voorzitter, dr. J. van Ham, ving de heer de Vries aan met er op te wijzen, dat het voor den proza-schrijver niet noodig moet zijn z'n werk toe te lichten, omdat het voor zich zelf heeft te spreken. Door een toelich ting wordt een onvoldoende beheersching der stof, een zekere onmacht erkend of er spreekt een twijfel uit jegens het bevattings vermogen van den lezer. Spr. wilde daar om zulk een toelichting niet geven, maar zich bepalen tot eenige opmerkingen over de Drentsche volksaard, welke voor zijn boe ken van zooveel beteekenis is. Er is een rijmpje: Een zwarte zwaan, een witte moriaan en een beleefd Drent en heb ik nooit Ned. Bond van oud-leerlingen van tuinbouwcursussen De afdeeling Leiden van bovengenoomden bond hield haar laatste vergadering van dit jaar in hotel Centraal. Na de behandeling van enkele huishoudelijke zaken werden do prijzen uitgereikt^ behaald bij de gehouden ChryRanthen-kweekwedstrij-d. Na de pauze hield de heer Krom dij k een causerie over de cyclamen-cultuur. Achtereenvolgens stond spr. stil bij de oorsprong der cyclamen het betrekken van zaad bij bekende kwee kers, de tijd van zaaien, het verspeenen, het overwinteren der jonge planten, hot oppot ten en verpotten alsmede de verdere behan deling in de bak, totdat de tijd komt dat ze in do kas komen en gereed gemaakt worden voor de veiling. Tenslotte werden ook nog eenige vijanden van de cyclamen besproken, o.a. thrips spint en hun bestrijding. Er volgde op deze causerie nog eenige bespreking. De werkloosheid De dagstaat van 8 Dec. van den Gem.dienst voor sociale zaken 'vermeldt een totaal tal wcrlcloozen van 4353. Op de overeenkom stige data vtyn 1937 en 1936 was dit aantal resp. 4966 en 4931. Het cijfer is als volgt over de verschillende groepen verdeeld: bouwvakarbeiders 1189, faila-iflksarbeiders 209, kantoorpersoneel 195, hotel- «n café- personeel 87, houtbewerkers 150, kleermakers 90, land- en tuinarbeiders 134, metaalbewer ker 574, sigarenmakers 24, technici cn zichtors 24. textielarbeiders 274, transport- arbe.iders 911, tvjiografen 72, voedingsmid- delenarbcidcrs 243, vrouwen 147. TEGEN DE HAARD GEVALLEN Gistermiddag omstreeks 3 uur is de 21 jarige mej. M. V. in haar woning aan do Hani-lommi rstrnat 73b toen zij zich onwel gevoelend bij de haard was gaan zitten ver moedelijk bewusteloos geraakt en tegen den haard g vallen. Zij liep vrij ernstige brand wond ?n rpi» hoofd en linkerarm op en werd door de E.H.D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd. Saneeringsplan Geeregracht Gorterstraat Zal binnenkort worden ingediend Naar wij vernomen zijn de voorberei dingen van het saneeringsplan, bekend onder den naam KraaierstraatGeere gracht thans in een zoo ver gevorderd stadium gekomen, dat do openbare be handeling hiervan spoedig te verwach ten is. Dit saneeringsplan beoogt de oude stadswijk, gelegen tusschen Kraai erstraat, Levendaal, Geeregracht en Vier de Binnenvestgracht voor het grootste gedeelte te sloopen om er nieuwe wonin gen en ook enkele winkelpanden te doen verrijzen. Daarbij zal de Haverstraat verdwijnen en zullen de Geeregracht en Eerste Gorborstraat aanzienlijk verbreed worden. Met bet geheele saneerings plan, waarbij ruim 50 woningen als on bewoonbaar zijn aangewezen is onge veer f 250.000 gemoeid. BURGERLIJKE STAND BEVALLENJ. Knol—Ntfg-h z. G. Fasel— Nederhof z. S. de Wit—v. d. Blom z A. H. KrulOvordllk z. S. de Jongv. Schoonder- woerd den Bezcoier d. ONDERTROUWD: J. Aarts 24 J. en C. Damen 2 3 j. D. v. Soest 21 j. en J. ornet 19 j. P. J. v. d Klugt 23 JenMA v. Berge Henegouwen 22 j. OVERLEDE1N: M. C. Kragt vr. 55 j. M. A. W. E Bijleveld, wed van H Kamerlingh Onnes 77 j. welk rijmpje onjuist, maar niettemin ver klaarbaar is, omdat de Drent van nature wantrouwend staat tegenover alles wat reemd is, Uit reactie daartegen is intus- solien de onderlinge saamhoorigheid groot. De Drent leeft en geeft zich pas geheel in eigen kring. Zijn huis is zijn vesting. Zijn gezinsleven is warm en sterk en trouw en binnen zijn kleine gemeenschap leeft da grootste gemeenzaamheid, waarin ook de vreemde, als hij zioh eenmaal het vertrou wen verworven heeft, betrokken wordt. Dat gemeenschapsgevoel en die behoefte aan ge meenzaamheid brengen ook mee, dat de af stand tusschen natuur en mensch en God en mensch zoo klein mogelijk wordt. De Drent gaat met natuur en God vertrouwelijk om. Hij.heeft een sfeer van vertrouwen noodig om zich te geven zooals hij is. Na nog eveij stilgestaan te hebben bij en kele volksgebruiken, op het huwelijk betrek king hebbende, merkte spr. op, dat noch „Bartje" noch „Hilde" geschreven zijn om Drente, maar eenvoudig om menschen te la ten zien. Het zwaartepunt ligt in het ziele- leven der 'hoofdfiguren. Drente is de nood zakelijke achtergrond. Ware kunst is tij de- loos en houdt zich bezig met eeuwige waar den en normen. De Bartjes en de Hildes le ven niet alleen in Drente. Overal zal men er zijn eigen leven in herkennen. De Christen-auteur is daarbij altijd op zoek naar de eeuwigheid in den tijd, naar het goddelijke in den mensch. In Bartje heeft spr. aangetoond de hemclsc-he kracht, die het gluipertje redden kan. nl. f'1 liefde de liefde van de moeder. In zijn verdere le ven komt Bartje ook in aanraking met een andere liefde, de liefde Gods. In het tweede deel van Bartje zal moeten uitkomen hoe 't kind Gods liefde heeft zien glanzen. Bartje zal het geluk vinden, hoewel in een andere richting dan hij denkt. Na de pauze las de heer de Vries een frag ment uit „Hilde", welke kennismaking met het nog te verschijnen boek door de aanwe zigen op hoogen prijs werd gesteld, getuige het dankbaar applaus aan 't eind der verga dering. De Leidsche Middenstand Drukkerij Dubbelaar De drukkerij van den heer J. W. Dubbe laar is verplaatst van Hoogewoerd 158a naar Hooge Rijndijk 76 hetgeen voor de firma een flinke verbetering beteekent. Onder leiding van den aannemer van der Drift is aan het woonhuis de eigenlijke zetterij en drukkerij gebouwd, waarin het licht van bovenaf in ruime mate kan toetreden, zoo dat men er onder gunstige omstandigheden werken kan. Vervoersopbrengsten N.Z.H.T.M. De vervoersopbrengsten van de N.Z.H.T.M. gedurende de maand November J.l. hebben bodragen I 239.899 (vorig jaar f 230.324.) DIEFSTAL VAN AUTO-ONDERDEELEN Door de politie alhier is aangehouden de 32-jarige C. J. Z., die ten nadeele van een garage-bedrijf hier ter stede tal van auto- mobiel-onderdeelen had ontvreemd. Als ver dacht van heling, werd aangehouden de 33-jarige G. N., eveneens hier ter stede woon achtig. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN 4 Obligation thans ÏOO Haag. Artsexamen le ged-eeltee öe heeren kei, Heenvllet en J. A. Tolenaar, Rot Doodelijk ongeluk op den Rijnsburgerweg Candldaat-notaris het slachtoffer Gisteravond omstreeks half tien heeft op den Rijnsburgerweg ter hoogte van halte Post hof een aanrijding met doodelijken af loop plaats gehad. De 35-jarige Mr W. J. M. Melohers candi daat-notaris ten kantore van notaris .T. Fuhri Snethlage hier ter stede en woonach tig te Oegstgeest was met de H.T.M. uit Den Haag gekomen en wilde in de blauwe tram naar Oegstgeest overstappen. Toen hij de vluchtheuvel verliet werd hij door een passeerende Eltax-taxi gegrepen en tegen den grond geslingerd. Het slachtoffer liep een schedelbasis-fractuur en gecompli ceerde been- en armbreuken op en was zoo- oanig verwond dat da dood vrijwel onmid dellijk moet zijn ingetreden. Toen de doctor van don E.H.D. arriveerde kon hij dan ook slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De auto werd in beslag genomen voor na der onderzoek. Dp bestuurder zou met matige gang gereden hebben. Getuigen van het nooo lottlg ongeval worden verzocht zich aan het politiebureau te willen vervoegen. Het ■dichtoffer was gehuwd en vader van een kind. VERHINDERD De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreek uur te houden, UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Vereen, tot voorz. in de onkosten voor ziekenhuisverpleging Buitengewone ledenvergadering Onder leiding van den voorzitter den heer C. J. v. d. B ij 1 Azn., hield genoemde ver- eeniging gisteravond een buitengewone le denvergadering in Hotel de „Vergulde Wa gen" ter vaststelling van de verstrekkingen voor 1939. In zijn openingswoord herdacht de zitter het in den afgeloopen zomer overleden bestuurslid den heer A. A. de Haan en stelde zijn verdiensten voor de vereeniging in het licht. De opengevallen plaats werd vervuld met de verkiezing van den hoer W.-Moerman.] Het bestuur had een proefbalans laten op maken per 1 December, om de financieele resultaten te weten over het jaar 1938. De rekening gaf aan een batig saldo van f 721 voor het gewoon tarief en f 1439 voor het speciaal tarief. In verband hiermede stelde het bestuur voor over 1939 de volgende ver strekkingen te doen: voor elke röntgenfoto f 5.voor röntgenbestraling f 10 voor zoo ver niet uit andere hoofde geheel of gedeel telijk betaald; vergoeding reiskosten 35 X 60 cent, nadat eerst f 3 door de patiënt zelf is betaald; wanneer een moeder ter verple ging moet worden opgenom,en, zal, als zij een kind ter verzorging heeft en dit ook medegenomen moet worden 40 diagen f 2 per dag worden vergoed; voor behandeling door een specialist zal een maandkaart van f 3.— beschikbaar worden gesteld; bij be smettelijke ziekten, als de gemeente een na vordering indient, zal ten hoogste f50 wor den vergood, tot een maximum van f 140.— per jaar. Het bestuur werd gemachtigd in geval van financieel onvermogen van de pa tiënt de vergooding voor verpleging ten hoogste met 14 dagen uit te breiden boven het aantal dagen door het reglement be paald. Deze voorstellen werden aangenomen. Hot bestuur werd in overweging gegeven de vergoeding voor reisgeld te doen ingaan nadat eerst f 1.50 door de patiënt is betaald. De heer Vos drong er nogmaals bij het bestuur op aan, al het mogelijke te doen om te komen tot organisatio van de plaatselijke vereenigingen in don omtrek om een groote krachtige vereeniging te vormen, die dan meer kan geven dan de lokale vereeniging afzonderlijk. De Voorzitter, hoewel pessimistisch om trent dit punt, omdat elke plaats weer zijn bijzondere behoefte heeft, zegde toe deze zaak nogmaals aan de orde te stellen. Uit de besprekingen bleek, dat de vereeni ging 8900 verzekerden tolt, DE LAATSTE C.O.V.-AVOND In verband met het overlijden van den heer G. J. J. Locne, hopman van de O.G., is de laatste opvoering van het historisch spel: „De Fransche Lelie" gisteravond niet doorgegaan. Wel was hot de Chr. Oranje vereniging die de avonden organiseerde de medespelcnden waren voornamelijk leden van de Oranje-Garde. Zeer begrijpelijk vonden dezen het beter, onder deze omstan digheid, die zeer diepen indruk gemaakt heeft, niet te spelen. Hot financieel bezwaar voor do C.O.V. woog hier wel zeer zwaar, maar men moest dit billijken. Men zal nu trachten den avond te houden in 't tweede gedeelte van Jan. Men meent dit tegenover de leden die enkele malen teleurgesteld moesten worden, .ver plicht te zjjn. Doordat men het niet doorgaan rond heeft laten klinken, waren gisteravond slechts enkele personen opgekomen. Een aantal dat uit de omliggende plaatsen zou komen, hééft men nog op tijd kunnen waarschuwen. AANRIJDINGEN In de Hooftstraat had gistermorgen een autoboising plaats tusschen een vrachtauto bestuurd door W. v. O., uit Gouda cn 'n luxe auto bestuurd door den heer D. v. D., make laar, alhier. Laatstgenoemde kwam met zijn auto uit een poort zonder zich voldoende te overtui gen of de weg vrij was, waardoor de ander op hem reed. Beide auto's werden flink be schadigd. De bestuurders bleven ongedeerd. Op den Westkanaalweg reden twee luxe auto's elkaar aan. De een werd bestuurd door P. P. B., uit Amsterdam, de ander door J. H. v. d. S., uit Tor Aar. Ook hier werd zeer aanzienlijke materieele schade aange richt. De chauffeurs gaven elkaar de schuld. De een zou te hard gereden hebben, de an der geen ruimte gegeven hebben om te pas- seeren. Het woord is dus aan de politie. DE WINKELLADE GELICHT Door den sigarenwinkelier H., wonende Aaskade, werden de laatste maanden regel matig kleine bedragen uit de winkellade ge mist Over en weer gaven de huisgenooten elkaar de schuld. De ontknooping van dit raadsel is echter gekomen, doordat een 15- jarige dochter van een buurman K. betrapt urerd toen zij geld uit de lade haalde. Dit meisje kwam regelmatig groente brengen, en als het dan achter gebracht cn geld ge haald werd, sloeg zij haar slag. TI. deed aangifte bij de politie, waarop het meisje een en ander bekend hoeft, SPIEGELRUIT VERNIELD Door een vrachtauto van de firma Th. B. alhier, werd een rijwiel, dat geparkeerd stond voor het pftnd van de firma B., in de Bruggcstraat, door een groote spiegelruit ge duwd, waarvan niet veel heels overbleef. HA/RRSWOUDE CHR. HIST. JONGERENGROEP Gisteravond hield de Chr Hist. Jongeren groep in het lokaal Salvatori een propa- gandavergadcring, die goed was bezocht en die onder leiding stond van den heer M. Jansen. De heer J. C. Pauw, vice-voorzitter van het Federatie-bestuur hield een lezing met als onderwerp „De taak van de jongeren". In korte trekken wees spr. er op wat de wereld beangstigt, en welke toestanden er heerschen in do landen rondom ons. Hij wees op de groote voorrechten die ons Ne- derlandsche volk geniet, en spoorde de jon gerengroep aan, getrouw aan het Chr. Hist, beginsel mede te werken tot het groot ma. ken van de Unie. Na de pauze werd door eenige leden van de groep het woord gevoerd. Mej. J. Fase sprak over „memorisatie", de heer A. J. de Witte over: „Waarom naar de groep?" en ook Mej. G. Buitenhuis wekte op lid te worden van de groep. Daarop werd een samenspraak gehouden door 13 personen getiteld „Mijnheer Schaap man begint een huishouding". HILLEGOM Bloembollencultuur De heer W. Jonkheer als BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGEN BURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd nan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN voorzitter herkozen Gisteravond kwam de afdeeling Hillcgom .aji de Aigem. Vereen, voor Bloembollencul tuur in vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den heer W. Jonkheer. In zijn openingswoord gewaagde de voor zitter van de vele emoties die wij dit jaar meegemaakt hebben. Hoewel het gr donker uitgezien heeft is de uitvoer toch grooter ceweest dan verleden jaar hetgeen ook wel voor een deel te danken is aan het goede ge was tulpen. Voor 1939 is er eohter weer een lichtstraal nu de narcissen voor Amerika niet, meer gekookt behoeven te worden. In verband met het 60-jarig bestaan van de af deeling wordt Hillegom van het voorjaar in de bloemen gezet. Pl.m. 80.000 hyacinthen en tulpen zijn er in de diverse plantsoenen ge plant en spr. brengt dank aan het Surplus- fonds, de Hillegomsdhe Veiling en dan wel inzonderheid aan den heer D. van Eg- mond aa» den hoer v. G e m e r t, directeur der O. W., de verschillende patroons en de Fa. v. L i e r o p, voor al hetgeen dat een ieder op zijn terrein gedaan heeft om dit plan te doen slagen. Tenslotte deelt hij nog mede dat het ge vaar dat er 25 leden naar de afdeeling Haar lem zouden overgaan is geweken, daar zij na rijp beraad tot de overtuiging zijn geko men, dat hun geen onrecht was geschied. De leiding der vergadering zal echter blijven woals die tot nu toe was. De heer W. Murk wil er de vergadering na dit openingswoord op wijzen, dat de toe name van het aantal uitgevoerde kg ook inhoudt de millioenen kg plantgoed, die in het buitenland geteeld worden en ons na nnkeie jaren stroppen zullen bezorgen. Te vens verklaart hij dat de 25 leden van hun besluit zijn teruggekomen, om de hoogere belangen te dienen en spr. hoopt dan ook dat het bestuur deze belangen zal dienen en dat er rekening gehouden zal worden met de groepeeringen in de vereeniging. üirna spreekt de voorzitter enkele'woor den tor gedachtenis van wijlen den heer J. S t a s s e n, welke door de vergadering staande worden aangehoord. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat de spreektijd dezen avond 20 minuten zal zijn,1 met 10 minuten voor repliek. Hiertegen pro testeert de heer Murk. De verificatie-commissie deelt mede dat de boeken en bescheiden van den penningmees ter in ord£ zijn bevonden, waarom zij voor stelt den penningmeester décharge te ver- leenen. Thans komt een wijziging van het huis houdelijk reglement ter sprake, die hierop neerkomt: „In alle gevallen waarin dit re glement niet voorziet, beslist het bestuur". De heer Murk noemt dit voorstel van zner verstrekkenden aard en dus zeer ern stig. De macht van het bestuur wordt te groot. Neem fc.v. de spreektijd, hiervan kan het bestuur alles maken en dit is van het grootste belang, gezien de grpepen in de vereeniging. Nadat verschillende leden hierover had den gesproken, stelt de heer Murk voor in het reglement te zetten, dat er een maximum spreektijd van een half uur gegeven zal worden. Dit vond geen ondersteuning. Na stemming werd hot voorstel van het bestuur aangenomen met 86 voor en 25 tegen. De voorzitter geeft thans het presidium over aan den heer J. V. v. Z a n t e n en ver laat de vergadering, waarna tot verkiezing van een voorzitter wordt overgegaan. Het bestuur adviseert den heer Jonkheer te her kiezen, terwijl de heer C. Hulsebosch voorstelt de candidatuur C. J. van Til (fa. van Tilt—Hartman), daar een mensch toch altijd eenzijdig is en dus nieuw bloed geen kwaad kan doen. De heer W. Jonkheer wordt eohter met groote meerderheid van stemmen herkozen. De heer v. Zanten spreekt den voorzit ter thans op hartelijke wijze toe en biedt na mens het bestuur een bloemstukje aan. Do burgemeester neemt thans het woord en onderstreept de uitgesproken wenschen aan het adres van den voorzitter namens het gemeentebestuur. Tevens brengt hij, dank aan den voorzitter voor de hulp bij het op knappen der plantsoenen verleend en hij noemt hem een uitstekend volontair opzich ter der plantsoenen. Hierna wordt in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer P. J. W. v. Til als bestuurslid gekozen do heer C. Kra mer Lzn. De beschrijvingsbrief voor de algem. ver gadering komt thans ter sprake. Alleen het reorganisatieplan levert stof voor bespre king op. De heer Murk meent dat dit voorstel nooit aangenomen mag worden. Men begrijpt het niet, het is een geraffineerd, politiek in elkaar gezet plan. Het is een uiting van machtswellust. Het vak wordt in het harnas gestoken, waarvan de kleine kweeker en de exporteur de dupe worden. De heer A. H. Staats noemt het een schande als de voorzitter durft te adviseeren om voor een dergelijk voorstel te stemmen. Na een lange discussie wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 78 voor en 27 stemmen tegen. De heer Murk zag graag dat de afgevaar digden voor de algem. vergadering in de rondvraag naar voren brachten, dat indien een katholieke Zondag op Maandag valt, de beurs verzet wordt op Dinsdag. Als afgevaardigden worden benoemd de herren P. Hulsebosch en E. G. V. v. Zanten. Hierna te circa elf uur sluiting KATWIJK a.d. RIJN T uinbouwoverzicht Het is van dit jaar niet voor het eerst, dat fret rond het St. Nicolaasfcest met den groenten handel allesbehalve vlot loopt. In tegendeel. Men rekent er als 't ware al op. Men mag dus nog van geluk spreken, als er nog producten zijn, waarvoor nog eenige vraag is. Dat is in de eerste plaats andijvie. Dit product van den koudein grond gaat de laatste paar weken vlot van de hand, tegen rij goeden prijs, varieerend van f 0.30 tot 0.55 per kist van 6 kg. En ook boerenkool kan gemakkelijk geplaatst worden voor f 0.14 tot 0.22 per kist van 6 kg. Ook hierover valt niet te klagen. Maar .dit zijn dan ook wel de eenige producten, waarvoor een prijs je te maken is. Waschipeen in de beste kwaliteit doet ook wel een vrij goeden prijs, van f 0.60 tot per kist, doch vap doze kwaliteit is het kwantum wat aangevoerd wordt maar matig. Vooral wordt er verkocht vcor f 0.30 tot f 0.60 per kist, wat zeker geen loonende prijs genoemd kan worden. Meer en meer blijkt, dat er veel waschpeen is, wolke niet geschikt is om te bewaren. En waschpeen is veelal een product wat men gaarne tot het voorjaar in de kuilen houdt, om, als het met de andere werkzaamheden schaarsch is, aan het wassphen en klaar maken van dit hij uitstek voorjaarsproduct te werken. Want er is veel arbeid aan en vandaar, dat het artikel een goeden prijs moet opbrengen om van loonend te kunnen spreken. Kroten blijven nog ais steeds goed ge vraagd en doen een goeden prijs, van f 0.35 tot f 0.60 per kist van 20 kg Schorseneer en kwamen in kleine partij tjes, welke niet extra genoemd konden wor den. En met een prijs van f 7 tot f per kg. «al de tyinder niet in zijn nopjes zijn. Idojn de selderieknollen, waarvoor maar matigs vraag was, met te lagen prijs, in A.- en B.-soort van I 1.J0 tot f 4.50 per 100 knollen. Uien gingen in de beste kwaliteit in prijs öven naar boven, doch het is een zeldzaam voorkomend verschijnsel, dat zulk een groote massa van dit product rot in den kop is. Bij een freel enkelen tuinder komt dit in de uien niet voor. Het onderhoud vereischt veel ar beid. De prijs varieert van f 2.10 tot f 3.80 per 100 kg., al naar gelang de kwaliteit van dit product. Met de koolsoorten nog steeds even slecht als voorheen en het vele natte weer laatsten tijd is oorzaak, dat er zeer 'veel tweede soort moot worden aangevoerd. Voor al de roode kool is slecht van dit seizoen. En ook de prijs kan niet goed maken, wat aan de kwaliteit verloren gu&t, want de noteering kan niet hooger komen dan f 1 tot f 1.90 per 100 kg. Van gele kool zouden we bijna hetzelfde kunnen zeggen. De kwaliteit is niet zoo slecht als van de roode kool, doch ook de prijs kan niet bekoren, f 1 tot f 1.60 per 100 kg. is de laatste week de noteering. En er is een gevaarlijk kantje aan om met dit weer niet op te ruimen, want iedare week gaat fret product achteruit. Groene kool is, als steeds, even beter gevraagd dan de andere koolsoorten. Ook de prijs is iets be ter, ri.l. van f 2.40 tot f 3.80 per 100 kg. Er is ciius weinig optimistisch in dit overzicht, en fret is dan ook één klaagtoon, die men van tuinderszijde hoort. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf VRIJDAG 9 DECEMBER Programma 3: 8.00 Keulen. 9.20 Radio PTT Nord of diversen, 10.00 Parijs Radio, 10.40 Radio I-TT Nord of diversen, 11.20 ParU s Radio, 12.10 PTT Nord of diversen, 12.20 Brussel (VI.), 2.20 Keulen. 4.20 Droltwlch, 4.50 Keulen. 5.20 iel (Fr.), 6.20 Keulen, 7.30 Weenen of dlv., 9.20 Droitwlch, 9.45 Brussel (Fr.), 10.20 Brus sel (VI.), 19.30 Keulen. 10.35 Londen, Reg., Reg., 5.20 DroitwK 9.20 diversen* 1.50 Droltwlch, 1.35 Londen 6.40 Londen Reg., 8 20 :iek G.RD of diversen. 10.00 Droitwlch, 10.45 Londen Reg., 11.20 Droltwlch ZATERDAG 10 DECEMBER Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Radio PTT Nord of diversen, 10.90 Parüs Radio, 10.50 Radio PTT Nord of div., 12.20 Brussel (VI.), 1.30 Keu len. 2.50 Droltwioh, 3.20 Keulen, 5.20 Parijs Radio, 6.05 Radio PTT Nord of dlv., -6.20 Brussel (VI.), 7.20 Keulen, 9.30 Parijs Radio, 1010 Keu len. a Programma 4: 800 Brussel (VI.), 9.20 diversen, 19.35 Londen Reg., 11.20 Droitwlch, 2.20 Londen Reg., 3.20 Droltwlch, 9.45 London Reg., 10.00 1 :h, 1105 Londen Reg., 11.20 Droltwlch. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 tot en met Vrijdag 9 December a.s. waarge nomen door de spotheek C. B. Duyster, N* Rijn 18. telef. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. telef. 274 BENOEMING Tot ondenvijzer aan de' Otto Baron van Wassenaer van Catwijckschool alhier is be noemd de heer L. B. Korstanje te 'a-Heer Hendrikskinderen. DAMMEN K.D.C. I D.C.L. I C. Korpershoek—W. Olievier 2—0 2-0 2-0 0—2 2-0 2-0 0-2 G-2 1—1 0—2 "OLLANDSCHE^it A°1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN T. v. Beelen—A. Buurman F. Spierenburg-—J. Laterveer W. Böttchei^-W. v. d. Blom R. HaasnootP. Voorkamp A. Schouten—P. Zijlstra A, Vooijs—A. Pronk KATWIJK AAN ZEE ÜITVOERING ZONDAGSSCHOOL „KATWIJK" In de groote zaal vond gisteravond de jaarlijksche liederenavond plaats van de Zondagsschool Katwijk, directeur de heer Nic. van Beelen. Door de slechte weersom standigheden was de opkomst niet zoo groot als wij op vorige avonden gewend waren. De heer van Beelen had weer een uitgebreid programma samengesteld, dat de moeite waard was om te beluisteren. Het wekte bij de aanwezigen verwondering hoe de heer v. Beelen met zulk klein zangersmateriaal nog zooveel op muzikaal gebied ten gehoore kan brengen. Er werd werkelijk met geestdrift door de kleintjes gezongen. Het programma was ook nu weer nieuw. Op aardige wijze werd opgevoerd „Een Oranjefeest". In de pauze werden door Hans van Beelen een paar leuke films vertoond. KOUDEKERK a.d. RIJN A.-R. KIESVEREENIGING Dinsdag 13 December a.s., des avonds te 7 uur, hoopt de A.-R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" alhier een ledenvergadering te houden in het lokaal achter de Geref. kerk, waarin behalve samenstelling candidaten- lijst voor de Prov. Staten, een inleiding zal gehouden worden door den heer P. de Jong over: „Dp Bijbel op de openlb. school". NIEUWE BRANDWACHT-COMMANDANT Ter voorziening in de vacature ontstaan wegens het vertrek van den heer W. Wille Fzn. naar Hazerswoude, is door Burg ■M/A«v. 4»,j__« LEIDSCHENDAM De prijzen van de winkelweek De uitslag vastgesteld Woensdagavond heeft de Commissie, welke ("e winkelweek heeft georganiseerd een vergade ring gehouden teneinde den uitslag vast te stellen van den hieraan verbonden wedstrijd. In totaal waren 260 prijzen ter beschikking in de Commissie gesteld, waarvan vele dooi de deelnemende winkeliers werden aangebo- Onderstaande vijf eerste prijzen zijn geval< ien op de er achter vermelde nummers: prijs: Een porcelein eetservies op no. 38346 prijs: een keukenuitzet od no. 13366 2e prijs: een dressoir op no. 52266; 4e prijs dubbel ontbijtservies op no. 32530 5e prijs: in salonlamp op no. 21601. De lijsten, waarop alle prijzen vermeK staan', zün met ingang van heden opgehangen bij alle winkeliers, die hebben deelgenomen aan de winkelweek. De extra-prfrzen beschikbaar voor hen, dil het grootste aantal bons hebben verzameld, zullen nader worden bekend gemaakt. BEVORDERING TER SECRETARIE De volontair ter gemeentesecretarie H. C Luxemburg is met ingang van 1 Jan. a bevorderd tot schrijver op arbeidscontract. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer L. J. Oudshoorn is geslaagd voor het diploma piano (onder wyskunst) aan het Kon. Conservatorium vooi muziek. PUBLIEKE VEILING Woensdag a.s. zullen publiek worden ge< veild eenige perceelen weiland groot 1 H.A 67 A. en 79 cA, gelegen in den Driemanspol der aan den Steenwijkscheweg. GEREFORMEERD JEUGDVERBAND Het Geref. Jeugdverband hier ter plaatse za Maandag 12 December a.s. in eerste jaarverga dering bijeenkomen. Deze vergadering, welke zal staan onde: leiding van den Verbandsvoorzitter, Ds. JU Boukema, wordt gehouden in het Vereeniging* lokaal bij de Geref. kerk en vangt aan half negen. In deze samenkomst treedt als spreker ot de heer G. F. Boulogne, die een causerie houd; over het onderwerp: „Landsverdediging" welk onderwerp door den spreker van prmci pieele zijde zal worden belicht. Belangstellen den zijn hartelijk welkom. Aan deze vergadering gaat de huishoude lljke jaarvergadering vooraf, welke uitsluiten: toegankelijk is voor de leden der jeugdveree nigingen. De aanvang hiervan is bepaald half acht. AANHOUDING VAN RIJWIELD1EVEN De Voorburgsche politie heeft aangehoudei 28-jarige P. de R., van beroep koopman, e: de 18-jarige A. Sch., van beroep schipper beiden wonende aan den Broekweg alhier verdacht van diefstal van een rijwiel gepleegi Voorburg. Sch. heeft reeds bekend. Ucidei zijn geen onbekenden van politie en justitie Sch. heeft nog een vooi-waardelij ke veroordee ling loopen, waarvan de proeftijd nog niet verstreken. Beiden zijn in het huis van bewa ring te Den Haag ingesloten. OPHEFFING VAN EEN DER O.L. SCHOLEN? Naar wij vernemen zouden B. en W. plan hebben, bij den Raad een voorstel ii. dienen tot opheffing der Openbare Lagorf School aan den Prinses Julianaweg. Zooal! bekend is het aantal leerlingen dezer schoo gedaald tot ca. 40 kinderen. GEJAAGD ZONDER VERGUNNING De rijkspolitie heeft op heeterdaad betrap den boerenarbeider Chr. G. de H. uit Bleiswijl en den landbouwer C. K. eveneens uit Bleiswij welke met een lichtbak in den Driemanspolde: aan het jagen waren. De H. werd in het vel: gearresteerd, terwijl K. later ten zijnen huil werd gearresteerd. Geweer, lichtbak en eeffll geschoten wild werd in beslag genomen tegen beiden proces-verbaal opgemaakt. L1SSE Onze houding tegenover de Joden Rede Ds. A. Dubois G'steravond hield In de Chr. Geref. Keri Ialh'er Ds A. Dubois van Oud-Bcijerland 1 lez ng in het belang van de zending onde de Joden. 1 Nadat op de gebruikelijke wijze de 1 zing ivoor een Kerkvoogd in de Ned. I-Ierv. eadering was aangevangen las Spr i Kerk alhier, ter voorziening in de vacature Dom. 11:1—18 dat hfr tot uitgangsnuni ontstaan wegens het vertrek van den hoer koos. A. Micog is gekozen de heer G. J. Corts. Tot Er is. f-os spr.. in het leven der genad sta™ dmf ra ln vacature ont- "en wondere mengeling van gedachten a til? Ree? i. tlw u env, van„dcn hl*r I «evoolons in de ziel van den mensch. Aatj tan Beek, is gekozen de heer H. van Dnei. de oene zijde is er de droefheid naar I

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6