"l HÉLÈNE SWARTH Stekeligheden KNIPPATRONEN Stoffenhuis J. MONNICKENGAM DOET U MEE? ARK's REBUS 1938-'3« UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CITRISTEI.T.TKE DAGBLADEN 5—lO DECEMBER 1938 OVERPEINZINGEN van een huisdokter „Zenuwen" Over bovengenoemd onderwerp is in den loop der tijden heel wat geschreven. En meer dan één dokter is tot het groote publiek afgedaald en heeft in woord en geschrift menige goede raadgeving doen hooren. U kent die adviezen wel: geen koffie, vol doende nachtrust, gepaste ontspanning, wan delingen, goede voeding, waterbehandeling, Tevens werd daaraan de waarschuwing toe gevoegd niet op eigen houtje te dokteren, maar bij klachten over „zenuwen" ook den geneesheer te raadplegen. Want stoornissen in het zenuwleven kunnen ook symptomen zijn van een sluipende kwaal. Ook aan raadgevingen van meer geestelij ken aard ontbrak het niet. Sommige stonden in het teeken van: „Mensch, durf te leven". Andere gingen uit van een zeker fatalisme, dat een soort onverschilligheid predikte voor wat toch onvermijdelijk komen moet. Er waren er ook onder, die het als een ideaal voorstelden van het leven te maken wat er van te maken is, maar daarbij niet verder te gaan dan wat gezond verstand en zelfkennis als bereikbaar deden zien. Gingen de beschouwingen dieper, dan werd de lezer ook nog vergast op een uiteenzet ting van de een of andere theorie omtrent het zieleleven. Bij het licht daarvan kon hij zich zelf onderzoeken. Een prettig werk was dit niet. De mensch komt er nu niet bepaald goed af, als de moderne psycholoog het ontleed mes in zijn zieleleven zet. Zijn diepste strevingen blijken heel wat minder idealistisch te zijn dan hij zelf oppervlakkig meent. En zijn zenuwstoornissen zouden daarmee in het nauwste verband staan. Maar daarom behoeft de moed niet ver loren te worden. Bij een deskundige behandeling en een juist inzicht in de geaardheid van zijn be levingen kan een mepsch volgens deze op vatting veel van zijn innerlijke onrust kwijt raken. Nu voelt een Christen zich altijd wat on wennig temidden van al die adviezen, be schouwingen en theorieën. Natuurlijk schuilen daaronder veel waar heidselementen. Maar voor de volle honderd procent kan hij ze toch moeilijk aanvaarden. De gezichtshoek, waaronder hij het leven ziet, is in den grond een andere dan die van de groote denkers dezer eeuw. Er is nog zoo iets als een Openbaring, Die den mensch wel eenigszins anders doet ken nen dan wat zoo de gangbare boeken ons van hem willen doen gelooven. En het merkwaardige daarbij is, dat het geloof in die Openbaring aan de werkelijk heid heel wat meer recht doet wedervaren dan al die geleerdheid, die met God en Zijn gebod heeft afgerekend. Maar ligt de diepste grond van deze kwaal niet in het verlaten van 's Heeren Wet en Getuigenis? Als deze vraag meer bevestigend beant woord werd, zouden we misschien veel min der diepzinnig behoeven te zijn in het ont dekken van de oorzaak van al die klachten over „zenuwen". „Op den bodem aller vragen, ligt der reld zondeschuld", heeft Beets eens gedicht. Maar voor dit allesbeheerschende feit blij ven de oogen der moderne wetenschap ge- Ze moet daarom wel te kort doen aan het menschenleven. De eerste tafel van de Wet der Tien Ge boden kent zij niet en daarom doorschouwt zij ook niet den geestelijken achtergrond van de tweede tafel. „Zenuwen". Maar ook de minste lust of gedachte tegen eenig gebod Gods in ons hart, schept reeds de voorwaarden voor geestelijke onrust. „Behoed Uw hart boven al wat te bewaren is, want daaruit zijn de uitgangen des Voor het oog der wereld hebben we hier te doen met oorzaken van weinig beteekenis. Een beetje eerzucht, een beetje jaloezie, een beetje achterklap, een beetje kwaaddenkend heid, een beetje hoogmoed, een beetje ijdel- heid, een beetje geldzucht, een beetje gie righeid, een beetje geestelijke vrijbuiting, een beetje ontrouw, en vult zelf de lijst maar verder aan deze hebbelijkheden schijnen zoo echt menschelijk te zijn, dat we ze gaarne vooral in ons zelf, over het hoofd Niet al te rechtvaardig en niet al te godde loos is een levenshouding, die zelfs onder ons Christenmenschen geen zeldzaamheid is. En gaat het 01 voor den wind, dan merken we al heel weinig van die oogenschjjnlijk kleine tekortkomingen. Maar wee ons, zoo de slagregens gaan neder- vallen en de waterstroomen gaan komen en de winden gaan waaien! Het geheele huis valt in elkaar! En dan zijn het de slagregens en de water stroomen en de winden, die het gedaan hebben. Aan de omstandigheden wordt de schuld ge geven. En daaraan schrijven we ook toe, dat wij ons ontevreden, angstig, vreesachtig, on zeker, levensmoe en geprikkeld gevoelen. En we gaan naar den dokter en vertellen hem, dat we zoo'n last hebben van onze zenuwen. En dan krijgen we een drankje, dat ons kalmeert Maar ondertusschen blijft het voor ons ver borgen, dat de diepste grond van onze on rust in ons zelf is te vinden, omdat de om standigheden aan dat „beetje" verkeerde strevingen een hinderpaal in den weg heb ben gelegd. Ik geloof, dat menige gang naar den dokter wegens „zenuwen" achterwege had kunnen blijven, als de patiënt van meetaf zich onvoorwaardelijk onder de tucht van Gods Woord had gesteld. DOCEAM Uw DAGELIJKSCH Kopje KOFFIE Uw DAGELIJKSCH Kopje THEE N.V. Kant» fin nn luk, gnpoffeTU*, Kampen EEN mensch kan een zucht van opluch ting slaken als de Sint Nicolaasdrukte in den winkel achter den rug is, want daar loopt je hoofd wel eens bij om en je kruipt 's avonds zoo moe als een hond in je bed. Maar je moet het van zulke dagen hebben en we mogen al weer niet ontevreden zijn. Er is tegenwoordig niemand meer die aan Sinterklaas doet (als je ze een maand tevo ren hoort) maar als 't er op aankomt dan doen ze er allemaal aan. 't Is alleen maar dat iedereen het tegenwoordig holderde bolder doet. De menschen doen in dezen tijd alles „gauw effe" en zoo vieren ze ook gauw effe Sinterklaas. Een of twee dagen voor het feest komt ineens de koorts opzet ten en dan loopt de thermometer ook dade lijk onrustbarend omhoog. Zoo krijg je in den winkel dan ook hevige koortspatiën ten, die van 't een naar 't ander loopen en nog maar heel moeilijk tot een besluit kunnen komen. De heele serie familieleden, vrienden en kinderen, die ze bedenken moe ten, draait in een bonte volgorde door hun hersens, te zamen met de dubbeltjes, kwar tjes of guldens die ze voor elk dier perso nen over hebben en dan staan ze te grijpen naar dit of dat. Dit zou wel wat voor d i e wezen en dat daar voor je-weet-wel. Ze namen zoo ongeveer alles wat ik op mijn speciale Sinterklaas-tafel heb staan in hun handen, maar ze kunnen vit hun eigen chaos niet wijs. Want als ze dat nemen voor die, dan is dat twee kwartjes te duur, mac ze dit nou nemen voor d i e, dan kan dat andere wat duurder zijn, maar kun je nou eigenlijk wel met dit bij die aankomen, want dan maak je weer schele oogen den anderen kant. Irouwens, dit was eigenlijk nog aardiger voor je-weet-wel, maar dan moet je voor die weer wat anders hebbenAls ze dit voor d e namen zou den ze er anders een aardig rijmpje op weten, want weet je nog dat hij.... Zoo worden effe gauw de inkoopen gedaan en als je dan zoo'n dozijn menschen in den winkel hebt, die allemaal door elkaar heen wriemelen en als je dan al die handen ziet grijpen over elkaar heen en onder elkaar door en je moet antwoord geven aa menschen tegelijk, op de vraag: Wat kost dat? dan krijg je zoo langzamerhand het gevoel alsof je in een draaimolen zit, al heb ik daar ('t is zonde) nog nooit in wer kelijkheid in gezeten. Zoo wordt er natuur lijk ook effe gauw Sinterklaas gevierd er de surprises, de rijmpjes en de verrassingen zullen wel navenant zijn. Afijn, dat hebben we weer achter den rug en we kunnen effe gauw een beetje uit blazen, want nu staat d« Kerstmisdrukte weer voor de deur. Ik ben een man op leef tijd en dan denk je ev teel eens over na dat in den winkel de Sinterklaas-drukte eigenlijk niet van de Kerstmis-drukte te onderscheiden is. Je maakt alleen je etalage met rood crêpe-papier en je vult je voor raad aan met kaarsen, bellen, namaakhulst, kerstgroeten, kerstmannetjes en kerstboom- versierselen. De drukte is met Kerstmis niet zoo groot, maar overigens van hetzelfde karakter en 't gaat er bij ons maar om door een verstandigen inkoop en een goeden ver koop zooveel mogelijk geld in 't laatje te krijgen. Ja, daar denk je wel eens over tusschen de Sinterklaas- en tusschen de Kerstmiskoorts, die straks onvermijdelijk op komt zetten en waarbij Katie en ik 's avonds om tien uur op onze beenen zullen staan tollen, om tenslotte met een grondig hè-hè de deur achter den laatstcn klant op de knip te doen. In de rustiger morgenuren tel len we dan de baten op, vullen de bressen in den voorraad aan of verheimelijken door andere schikking. Zoo komen de menschen straks ook effe gauw hun Kerstmisinkoopen doen. We zul len effe gauw een kerstboom op den kop Zien te tikken of effe gauw nog een nieuwe topversiering koopen of effe gauw nog een konijn bestellen. Of we zullen het niet doen, omdat we principïeele bezwaren tegen den kerstboom hebben, misschien wel tegen elke uiterlijke viering. Maar 't is de vraag nu maarja ik mag haar toch wel ernstig stellen (daar heeft het uiterlijke noch het ontbreken van het uiterlijke iets mt •maken) of wij zoo opgeslorpt worden door haast en jacht, dat we straks ook het Kerst feest even gauw" gaan vieren. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. Nu de mode dezen winter veel korte mou wen aangeeft kan deze blouse zoowel in den winter als in den zomer gedragen worden. Het model is voor elk figuur geschikt, be halve voor zeer corpulente dames, die in den regel geen blouse en rok, doch beter een afkleedende japon kunnen dragen. Voor een gekleede blouse, die men ook wel 's avonds bij een korten of langen rok van zwart fluweel of crêpe satin kan dragen, kieze men lamé of een eenvoudige brocaat- stof. Kiest men het dessin in de brocaatstof eenvoudig, dan kan de blouse ook 's mid dags gedragen worden. Veraer kan men b.v. bij het mantelcostuum een blouse van crêpe de chine, crêpe satin en voor jonge dames van foulard dragen. Ook voor de meeste eenvoudige weefsels, die voor een blouse geschikt zijn, leent zich dit model. No. 12 Het rokje kan men maken van een wollen stof. De voordeeligste breedte hiervoor is 130 a 140 cM. Draagt men het rokje alleen bij deze blouse, dan kan dit ook zonder voorbaan en zonder knoopen gemaakt wor den; evenzoo kau men in plaats van een korte, een lange mouw voor de blouse be stellen. Alle bijzonderheden gelieve men bij de bestelling aan te geven. Men neemt voor de blouse de volgende zeven maten: De halve bovenwijdte, van middenachter tot middenvoor uit den halskuil tot in de taille. De ruglengte, van den halswervel tot 'in de taille. Het gedeelte onder de taille, voor- en achterzijde, behoeft men niet te meten: De rugbreedte, van den schouderknokkel links tot den schouderknokkel rechts. De taillewijdte, tamelijk strak om de taille meten. De heupwijdte 20 cM. onder de taille. De mouwlengte, zoo lang als men deze wenscht. Voor den rok meet men de drie volgende maten: De taillewijdte, de heupwijdte en de lengte. De hoeveelheid stof die men noodig heeft wordt op de patronen aangegeven. Men kan het patroon voor de blouse of voor het rokje ook afzonderlijk bestellen. De prijs van het patroon voor de blouse afzonderlijk bedraagt 40 cent plus 5 cent porto ,voor het rokje 35 cent plus 5 cent porto. Voor beide patronen te zamen 55 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Re dactie van „Van en Voor de Vrouw". Adres: administratie van ons blad. ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U het voordeeligst bij: HOOGSTRAAT 351 hoek Spul, Rotterdam Ook kunt U Uw japon laten knippen voor 1.knippen en rijgen 2.—; Mantelknippen 2.—; knippen en rijgen 3.Japon geheel gemaakt 7.50. NIEUWSTE PLATEN ter inzage. Wal eien we volgende week ZONDAG Poule tsoep Watersnip. Appelmoes Gemberpudding met vanillesaus MAANDAG Geb. spek. Andijviesla Sinaasappelrijst DINSDAG Gevulde koolrolletjes Wentelteefjes met appelmoes WOENSDAG Lamslapjes. Postelein Bitterkoekjespudding DONDERDAG Gek. schelvisch. Worteltjes Drie-in-de-pan VRIJDAG Gebakken lever. Chin, kool Caramelvla ZATERDAG Erwtensoep Vruchtengruel Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hiernaast Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hiernaast. GEVULDE KOOLROLLETJES 1 witte savoye kool, 250 gram aangemengd gehakt, 40 gram boter, 1 d.L. bouillon, pa. neermeel. Maak de bladeren los van den stronk, wasch ze en kook ze gaar met 10 gram zout pei liter water. Meng het gehakt op de gewo:ie wijze aan; verdeel het op de koolbladeren en rol deze stevig op. Plaats de koolrolletjes in een vuurvasten schotel, overgiet ze met den bouillon. Werk het schoteltje af met veel kleine klontjes boter en weinig paneer, meel en zet het dichtgedekt plm. U/o in den oven. Neem het deksel eraf en laat er vlug een korstje op komen. GEBAKKEN LEVER 400 gr. kalfs- c2 varkenslever, 120 gr. tote^ 4 gr. zout, peper, bloem. Zet de lever tot het klaarmaken in kou; water. Snijd haar in plakken en wrijf dej in met een mengsel van peper en zout Wentel de plakken door bloem en bak de heete boter aan beide zijden brui; Maak de jus af met heet water en 1 plakken 20 minuten nastoven. Een goed CORSE' behoeft niet duur te zijn. A het maar naar Uw ma gemaakt is, zooals C.C. Maatcorset. Da steunt het volkomen, het prettig en geeft een opva lend slank figuur. Maatnemen door het gehet land. Boekje num. 21 grati Corset Centrale Diergaardelaan 23, tcL 12$ Rotterdam. Honderden prachtige prijzen voor de oplossers va h=m k=v t fL, 3 Omdal Deze rebus kunt U gemakkelijk oplossen, „omdat" en vul uw antwoord verdei Zi) bevat een vraag, waarop U bet ant- op de stippellijn. Gebruik -ten hooi woord moet geven. Begin met het woord 20 woorden. Voor de goede oplossers stellen wij zeer waardevolle prijzen beschikbaat, c HOOFDPRIJZEN: 2 Nieuwste Philips Radiotoestellen m. Ingebouwden Luidspreker No. 470a. Verder: 10 Complete Oud-Hollandsche Ameublementen, bestaande uit: Dames* en Heerenlauteuil, Hoekstoeltje, Stoel en Talel. 15 Complete Keukeninstallaties, Emaille, 21-deellg. van eerste klas Hol- landsche iabriek. 50 Fotogralletoestellen Kodak, keurige toestellen mei bijbehoorende lede ren tasch aan draagriem. 50 Porceleinen Theeserviezen, 15-deelig, Fabrlcaat Mosa, Maastricht. 50 Gebakstellen, 13-deelig Mosaplateel. 200 Ark's Sucadekoeken, heerlijke kolllekoeken, winkelprijs 200 Blikjes Ark's Gemengde Bescuits. winkelprijs 90 cent. De oplossingen moeten vóór 15 Februari den naam en 't adres van Uw wlnke'J j 3939,met bijvoeging van 7 sluitzegels van Voor het nazien der oplossingen heelt fArk's Beschuit of Koek, worden opgezon- N.V. Ark's jFabneken een commii <ien aan Ark's Rebus te Heerde. benoemd, wier uitspraak bindend is Verzoeke geen gedichten ol teekeningea .Correspondentie wordt daarover in te zenden. gevoerd. Zoo spoedig mogelijk nal Achter op de enveloppe duidelijk Uw Februari ontvangt iedere inzender 1 naam en adres vermelden, benevens uitslag. ledereen kan meedoen en iedere goede oplosst1 heeft een kans op een van de vele mooie prijz# j Meerdere exemplaren van deze puzzle zijn bij Uw winkelier verkrijgbaar. Besch 1 N. V. ARK's FABRIEKEN HEERDE SSSi Dichteres van hunkerend liefdesverlangen De hoogbejaarde hunstenares gaf ons nog een prachtigen bundel Kort geleden hebben we een tweetal artikelen gewijd aan de Zweedsche schrijfster Selma Lagerlöf. Ditmaal willen we het eens hebben over een vrouwelijke, reeds vergrijsde letter kundige uit ons eigen land, de groote dichteres Hélène Swarth. Voor onze belangstel ling bestaat temeer aanleiding, nu juist een nieuwe verzenbundel van haar in het licht gegeven werd. Toen nu pas geleden deze verzameling, getiteld „Beeldjes uit Vrouwenleven" uitkwam, werden we er wedèrom bijzonder bij bepaald, van welk een buitengewone geestkracht het getuigt, dat een vrouw, die thans reeds haar 80ste jaar is inge gaan, nog zulke boeiende verzen schrijven kan. Tusschen dezer laatste publicatie en haar debuut in de Nederlandsche taal met een bundeltje „Een zame Bloemen" ligt een periode van 55 jaren, een menschenleeftijd! Haar allereerste verzen heeft Hélène in 't Fransch geschreven zij heeft haar opvoeding grooten- deels in België genoten en deze verschenen nog eerder. Uit een literaire familie stamt deze talentvolle vrouw. Haar vader schreef romans, welke een 60 jaar terug veel gelezen werden. En een 6 jaar ouder zusje schreef verzen, die door de kleine Hélène bewonderd en gezongen werden. Maar daarvan wilde de groote zuster weldra niet hooren: „Maak zelf verzen, als je reciteeren wil", sprak ze, en zoo toog Hélène a'an den arbeid. Een verrijking van onze literatuur is het gevolg geweest. Zij werd de grootste dichteres van haar tijd. Van Deyssel schreef in 1883 over het jonge meisje, wier eerste bundel gedichtjes in een maand tijds was uitverkocht: „Hélène Swarth ver haalt ons niet, zij zingt. In droomende, glim lachende en juichende liederen spreidt zij haar binnenste tentoon, en lispelt zij van de harmo nieën, die haar tranenvol oog tusschen de onge kunstelde vrije natuur daarbuiten en dat binnen ste heeft ontdekt." Eenzaamheid, liefdesverdriet, en de intens be leefde schoonheid van de natuur zijn steeds de fundamenteele elementen yan haar poëzie ge bleven. De smart heeft sinds vroeg een grooter plaats in haar leven ingenomen dan de vreugde. In ons land werd zij de klassieke vertolkster van het hunkerend liefdesverlangen. Men heeft deze dichteres wel eens verweten, dat zij te eenzijdig en telkens weerkeerend de eigen smart, en steeds weer de eigen smart bezong. Hier moge een kern van waarheid in liggen, van een tegenstand-overwinnenden scheppingsdrang getuig de dit in dichtvorm zoetvloeiend ontsluieren van haar intiemste gedachten zeker. De moed van haar, die zoo zonder reserve, voluit en zcmder voorbehoud haar innerlijk bloot gaf in gaven, beeldenden, melodischen vorm, en dat in een tijd van gekunsteldheid en koele behoudzucht, is onze bewondering waard. Later heeft haar klagelijke liefdeslyriek in veel opzichten plaats gemaakt voor een minder op het eigen leven gerichte beschrijvingskunst, die gaar ne gelezen werd. Buitengewoon mooi en karakteristiek voor het talent van de dichteres zijn de levendig gescha keerde, fijn gepenseelde schilderingen van de al tijd in haar wisselenden rijkdom boeiende natuur. Vrijwel in elk vers proeft men de scherpe visie op kleurovergangen, lichtindrukken, de scherpe waarneming van details, welke een ander ont- Met name bij het lezen van den bundel „Beeldjes uit Vrouwenleven" trof ons hoe jong de oogen van deze grijze kunstenares moeten zijn gebleven, om zóó de schoonheid van de natuur te vertolken. Treffend daarin is het o zoo fijn aanvoelen en weergeven van de blijdschap en het leed maar het meest het leed die het innerlijk van de tot voorwerp van haar verskunst gekozen figuren beroeren. Het zijn van die simpele dingen, die in „Beeldjes uit .Vrouwenleven" tot ontroerende gedichtjes werden verwerkt. We denken aan de trieste levenseeüzaamheld van het oudje, welker behoefte aan vriendelijkheid in teer begrijpen wordt bezongen: Klein, kromgebogen, 't oude vrouwtje strompelt. De kindren schelden: „Heks!" en „Tooverkol!" Eén, dat zij struikel', drijft tot haar zijn tol, Twee bauwen na de woorden, die zij mompelt Zij wou naar 't park, maar bang voor 't laf g« 1 Dat haar, zoo zwak en weerloos, overrompelt, 1 Haar tikklend stokje in eiken plas gedompeld - Vlucht ze als, gejaagd, een diertje naar zijn 1 Hoog steilt de trap, haar borst doet pijn van 't h|j| In 't zolderhokje is 't veilig wel en stil Had ze één nu maar, die lief haar was en eij Een vriendlij k woord is al nog, wat zij wil. 't Is bitter altoos worgend leed verzwijgen! Droef trilt haar mond, een traan bewaast haar!1 Het heimwee van het dorpskind, dat in blijde' komstverwachting naar een dienst gaat in de» en toch weer terugverlangt naar het zoo pas i laten huis, vinden we vertolkt in: Dorpsmeisje Naar stad verbannen, vreemd en ver van B In kille keuken, schrijft naïef Het hooiblond dorpskind Moeder grief na griel Gevangen, beeft ze, als in de val een muis. Zij wist niet dat zij Moeder had zóó lief En 't eigen kamertje en 't vertrouwd geruis Van de oude linde, in bloei nu voor hun i Zij bijt haar pen, een traan valt op haar 1 Die laat een vlek Heeft ze al nu wel vert Arm loon van hartzeer, zal Moeder troosten Als 't brengt de bode, stappend door de laar O schoven binden, rooien weer, op 't veld, In woesten wind of schroeiend zongeweld i En thuis, bij Moeder, veilig slapen gaan! Uitgave: La Rivière en Voorhoeve, Zwolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10