STADSNIEUWS DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD TAG. 6 H. de Water en A. Nlei Jong en E .de Man. ONDERTROUWD: A. Smit 45 j. en W. C. v. d. Kraan 24 J. Voort—Konst z. OVERLEDENC. J. v Velzen vr 73 j E. Th. Vogelenzang m. 79 J. J. v. a. Nat vr Schoolgeld H.B.S. of Gymnasium Wijziging voorgesteld Bij schrijven vaö 24 Maart j.l. deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mede, dat met ingang van 1 Sep tember 193# een nieuwe regeling van de schoolgeldheffing aan de Rijks hoogere bur gerscholen ln werking treedt. Tevens ver zoekt hij daarbij de noodige maatregelen te nemen voor het met ingang van dienzelfden datum invoeren van een nieuwe schoolgeid- verordening voor de gemeentelijke inrichtin gen van voorbereidend hooger en middel baar onderwijs. Verder vestigt hij er nog de aandacht op, dat tegen andere afwijkingen van Rijksschoolgeldregeling dan verhooging van het tarief met een vast bedrag of een vast percentage, in het algemeen nij hem bezwaar bestaat. In verschillende opzichten wijkt het nieu we rijkstarief af van het vorige, waarbij de «emoente zich had aangesloten. Zoo werd het maximum-schoolgeld van f 400 gebracht op f 475 en verviel de reductie-bepaling voor het geval uit een gezin meer dan één kind bet onderwijs volgt aan door de gemeente in stand gehouden of gesubsidieerde inrich tingen van voorbereidend hooger of middel baar onderwijs. Daarentegen vertoont het nieuwe tarief een aanmerkelijk sterkere ge- zinsreductie. Aangezien het gemiddeld bedrag der kos ten per leerling van onze hoogere burger scholen over 1936 ongeveer f 359 bedroeg en het maximum-schoolgeld boven dat bedrag niet mag uitgaan, deelden B. en W. aan den minister mede, dat overneming van het nieuwe tarief met als cenige wijziging ver hooging met een vast bedrag of vast percen tage niet mogelijk is en dat inkorting van het tarief noodig is. Aangezien invoering van het aidus ingekorte tarief voor de ge meente een verlies zou fceteekenen van naar raming pl.m. f 7000 per jaar en het, met het oog op de moeilijke financieele omstandig heden van de gemeente, niet aangnnt vrij willig inkomsten prijs te geven, gaven B. en W. als hun meening te kennen, dat het in gekorte tarief met 10 pet. zou moeten wor den verhoogd. De over een en ander met den minister govoerde correspondentie heeft niet tot het gewenschte resultaat geleid, maar beslissin gen ten opzichte van andere gemeenten ge ven B. en W. hoop, dat tenslotte tegen de ontworpen schoolgeldregeling geen bezwaar zal worden gemaakt. De Straatbelasting Teruggave als woningen leegstaan Ingevolge het bepaalde van de verorde ning van 30 Nov. 1931 op de heffing van een belasting onder den naam van Straat belasting, te Leiden, gewijzigd bij verorde ning van 20 Januari 1936, wordt de belas ting teruggegeven voor gebouwde eigen dommen, welke met hunne gebouwde aan- hoorigheden gedurende twaalf achtereen volgende maanden ongebruikt en onver- huurd zijn gebleven, indien binnen dertig dagen na dat tijdvak een desbetreffend .ver zoek wordt ingediend. Door den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken is >u een adres in zake ver korting van bovenbedoelden termijn van twaalf achtereenvolgende maanden tot zes of drie maanden ingediend. Het adres komt eigenlijk hierop neer, dat de thans in de verordening opgenomen re geling inzake teruggaaf van belasting zal worden bestendigd, doch dat bovendien do mogelijkheid wordt geopend, dat eveneens teruggaaf van belasting wordt verleend wegens gebouwde eigendommen welke lan ger dan drie maanden ongebruikt en onver- huurd zijn gebleven en daarna weder in ge bruik zijn genomen of verhuurd. B. en W. stellen voor adressante tegemoet te komen en teruggave van belasting moge lijk te maken wanneer de perceelen zes maanden hebben leeggestaan. De winkelsluiting op Zaterdag B. en W. willen het bij het oude houden Om praeadvies werden in handen van B. en W. gesteld een adres van de afdeelings- bosturen te Leiden van den Nederlandsohcn R K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franclscus van Ass'sië" en van de Nederl. Vereeniging van Christe lijke Kantoor- en Handelsbedienden c*n het sluitingsuur van winkels op den Zaterdag op 8 uur des namiddags vast te stellen en een adres van de Leidsche Middenstands- centrale om het sluitingsuur op' den Zater dag ongewijzigd te laten. Gehoord het advies van de Kamer van Koophandel die een enquete onder de win keliers hield en gelet op juridische bezwa ren stellen B. en W. voor het sluitingsuur ongewijzigd (nl. op 10 uur) te laten. Een eventueele Koninklijke goedkeuring van een vervroegd sluitingsuur achten B. en W. uit gesloten, omdat geen bijzondere omstandig heid in den zin van de wet aanwezig is. Wel willen B. en W. voldoen aan het ver zoek van de bestaande kappersorganisaues hier ter stede om het sluitingsuur voor kap perszaken een uur te vervroegen en te bepa len op 10 uur. Collecte voor de Chr. Werkloozen Zaterdag a.s. wordt weer vanwege het Chr. Comité voor werkloozenzorg de Jaar- lijksche 6traatcollecte gelhouden waarvan de opbrengst bestemd is om voor de Chr. geor- ganiseerde werkloozen een donkeren en kom mervollen winter wat lichter te maken. Het comité verricht nu al jarenlang een zegen rijken arbeid door openstellen van een ont spanningslokaal en door het verstrekken van kerstgaven en inoividueele hulp, waar dozo het dringendst noodig is. Het spreekt vanzelf dat hiervoor altijd veel geld noodig is en wij mogen daarom nog wel eens dringend opwekken dezen arbeid te steunen. Het gevaar is zoo groot, dat wij aan allerlei nood en ellende gewoon raken, maar wij mogen immers nooit de kommer en het leed van onze broeders en zusters als een gewoon verschijnsel gaan beschou wen. Laat daarom ieoer die nog iets te mis sen heeft Zaterdag de collecte voor de Chr. werkloozen met een mild hart naar zijn vermogen gedenken. Kamer van Koophandel voor Rijnland Vier adressen verzonden Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland on der voorzitterschap van den heer D. ten Gate Brouwer. Bij den aanvang der vergadering sprak de Voorzitter een woord van hartelijken ge- lukwensch tot de heeren v. d. S t e e n en Alkemade, die beiden Zondag j.l. hun vijf en zeventigsten verjaardag vierden. Bei den hebben steeds met zeer veel ijver en belangstelling aan de werkzaamheden der Kamer deelgenomen. Onder de ingekomen stukken was een antwoord van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken op het schrijven der Kamer van 8 Oct. j.l. inzake den achterstand van Nederland op telefoongebieü. De Minister antwoordt dat er z.i. geen aanleiding be staat in de totnogtoe gevolgde gedragslijn verandering te brengen. Ook in de eerstvol gende jaren hoopt de Minister met de ta riefsverlagingen voort te kunnen gaan. Van de heeren v. d. Kloot en v. Appel was een voorstel ingekomen om een actie te voeren tot het verkrijgen van verbetering van de huns inziens te hooge en onbillijke vastrecht-tarieven voor winkelbedrijven. De voorzitter deelde mede dat het bureau meent, dat het op den weg der Leidsche Middenstandscentrale ligt om deze zaak, waarmede zij reeds geuimen tijd bezig is, in handen te houden en voort te zetten. Het bureau geeft de L.M.C. in overweging door middel van een contact-commissie, zooals ook de Leidsche industrieelen die hebben, te trachten op dit gebied iets te bereiken. De heer van Appel licht het voorstel toe en verzoekt het bureau der Kamer de zaak te bestudeeren en in een volgende vergade ring haar houding te bepalen. De heer B e r- e r s raadt aan het voorstel voorloopig te laten rusten omdat de gemeenteraad reeds met de kwestie bezig is. De heer Schout steunt het voorstel van de heeren v. d. Kloot en van Appel. De tarieven zijn inder daad zeer onbillijk. De heer v. d. Hoek erzoekt bij deze zaak ook aan de buiten gemeenten te denken. Besloten wordt het oorstel naar het bureau ter fine van advies te renvoyeeren. De rekening en verantwoording worden goedgekeurd. Het Bureau ontvangt decharge van haar gehouden beheer. Zonder bespre king wordt heloten het adres nopens het vaststellen van een maaswijdte voor visch- netten en van minimum-maten voor som mige vischsoorten (gisteren door ons reeds gepubliceerd) te verzenden. Aldus geschiedt ook met het adres betreffende schijnakten en inning van onbetwiste vorderingen. Het adres aan den Minister van Waterstaat in zake electriciteitstarieven in het district der Kamer (waarvan wij ook reeds gisteren de hoofdzaak weergaven' lokte eenige be spreking uit De heer van Zonneveld vraagt of het niet beter was aan te dringen op een uni forme tarifieering voor stad en buitenge meenten. De Voorzitter zeide dat het in de bedoeling van den wetgever ligt de leve ringsgemeenten autonoom te laten ten op zichte van de bepaling der tarieven. Hst gaat hier tegen het euvel dat de distribu- eerende gemeenten de tarieven opvoeren ten bate van een sluitende begrooting. Wat Leiden betreft houdt de Vereeniging van Industrieelen voldoende contact met de Lichtfabrieken om onbillijkheden te voor komen. Besloten wordt het adres te verzen den. Ook het adres inzake het stoppen van laatsten Parijschen trein aan het Leidsche station wordt goedgekeurd. Daarna sluiting. Nogmaals de Oogstdienst Adres van Gemeenteleden Op initiatief van het Comité tot behoud van den Oogstdienst in de Ned. Herv. Kerk. alhier, werd bij don Scriba van den Algemee n-en Kerkeraad, Ds. J. de Wit, een door méér dan 650 belijdende lidmaten van de Ned. Herv. Gemeente onderteekend adres inge diend. in welk adres den Algemeenen Ker keraad wordt verzocht hot daarheen te wil len leiden, dat Oogstdiensten hier ter stede regelmatig zullen kunnen worden gehouden. Adressanten betreuren het, dat de Bijzon dere Kerkerdaad in zijn vergadering van 11 Novomber j.l. te kennen gaf. dat hij dezen vorm van Dankstond voor het Gewas onge- wenscht aoht, wa:de gehouden Oogst dienst naar hun meeniiig juist in een door velen gevoelde behoefte voorziet. Zij zien in dien Ooigstdienst een uiting van dankbaar heid en zijn er van overtuigd dat door de gedane schenkingen van fruit en bloemen de tand tussohen de Herv. Gemeente, zie ken, eenzamen en behoeftigen is versterkt. Het adres ward mede onderteekend door de hoogleeraren Prof. Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, Prof. Dr. F. W. A. Korff, Prof. Dr. H. M. van Nes, Prof. Dr. G. Seven- ster. Prof. Dr. G. J. Thierry en Prof. Dr. J. de Zwaan, alletn hier ter stede woonachtig. Maatschappij voor Toonkunst Trio Pasquier Op het tweede gewoon ooncert der Maat- Schappij voor Toonkunst. Donderdag 15 Dec. a.s. in den „Leidsche Schouwburg", zal het Trio Pasquier strijktrio's ten gehoore bren gen van Beethoven, Pierné en Reiger. Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders De afdeeling Leiden van boveingenoemden Bond hoopt Maandag. 12 December a.s. in het gebouw Chr. Sociale Belangen, Oude Singel 236, in ledenivergadering bijeen te komen. Het hoofdbestuurslid C. van Baron Jr. zal alsdan spreken over: „De Christelijke Vakbeweging in de branding van dezen tijd" Getuigenis-avond Wij vestigen de aandacht op een adver tentie in dit nummer, waarin bijzonderheden voorkomen over een morgen te houden ge tuigenis-avond door het plaatselijk comité van actie tot bespoediging der toelating van Duitsche vluchtelingen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J. C. ter Haar—Colla d. M. Roodnatv. Amsterdam z. M. RuheJooren z. P. J. de Ramljnv. Veen z. O. v. d. GEHUWD; P. v. Klaveern en M. Slerag W. de Mooy en J. M. v. Rhfin J- Schipper en C. v. d. Burg J. J. Sloos en A C. AI. Mulder UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Propaganda-avond Ned. Chr. Landarbeidersbond In het gebouw Concordia is gisteravond een groote districts propaganda-vergade- ring gehouden van het district de Rijn streek van de Ned. Chr. Larfdarbeidersbond De belangstelling hiervoor was zeer bevre digend. De groote zalen van Concordia wa ren bijna geheel gevuld. Om half acht werd do vergadering ge opend door den voorzitter, den heer A. Sikma uit Hazerswoude. In zijn openingswoord wees deze er op dat een toogdag zooals deze een mijlpunt in het vereenigingsleven. Op onze gewo- vergaderingen zien we slechts van die kleine groepjes. Dan denken we wel eens we haast alleen staan. Op vergaderin gen als deze blijkt het echter wel anders en daarom zijn ze zoo goed. En het is ook noodig dat ze gehouden worden want er zijn zooveel zorgen ook in eigen omgeving. Maar we mogen gelooven dat des Heeren oog is over degenen die Hem vreezen. De heer R. S i e m o n s, voorzitter van den bond sprak daarna over: De kracht en beteekenis van het beginsel. „Die niet voor Mij is, die is tegen Mij" en „Die met Mij niet vergadert die verstrooit" deze woorden an Jezus, aldus spr. blijven steeds van kracht. Hier wordt een scheidingslijn getrokken, de anti-these. Die tegenstelling is geweest anaf de zondeval en zal blijven tot het einde der wereld. Ze is niet door menschen gemaakt of door geleerden uitgevonden. God Zelf legde die scheiding direct na de zondeval in de moederbelofte. Vrienden en vijanden Gods. Voor of te gen. Er is geen derde mogelijkheid. Neu traliteit bestaat hier niet. Het beginsel heslist ook op het terrein van den arbeid, ook in de vakbeweging. In de vanen der Chr. vakbeweging staat ge- Rchreven: Wij aanvaarden de Chr. beginse len overeenkomstig Gods Woord en ver werpen mitsdien den klassenstrijd. Dat mitsdien zegt veel. Het een dwingt tot het ander. Daarom wordt in de Chris telijke vakbeweging gestreefd naar samen werking tusschen patroon en arbeider. Het Christelijk als bijvoegelijk naamwoord is geen argument of versiersel, geen valsche vlag om de lading te dekken, maar een ge tuigenis. Er wordt gestreefd naar Chr. soli dariteit En in de practijk hebben de Christelijke beginselen reeds gezegevierd. Het georgani seerd overleg o.a. wijst er op. Geen klas senstrijd, samenspreking. Maar die zegen reeds geschonken, ver plicht. Wij moeten strijden voor uitbrei ding der eigen organisaties. Zij die neu traal of heel niet georganiseerd zijn, moe ten ook positie kiezen in de Chr. organi satie. Na de pauze is het woord nog gevoerd door den heer H. Oudekerk die meer het practische gedeelte van de organisatie behandelde. BAGGERMOLEN BAGGERT EEN GRANAAT OP De baggermachine die geruimen tijd in den Rijn baggert, om den Rijn een dieperen vaargeul te geven, heeft gistermorgen nabij de Rijnsteeg een projectiel van een 15 c.M. houwitser naar boven gebracht. De granaat kartets was nog geheel gaaf. Vermoedelijk heeft deze wel 21 jaar. in het water gelegen. Want in 1914 bij de groote mobilisatie van ons leger zijn geruimen tijd een drietal bataljons van de vestingartillerie alhier ingekwartierd geweest. Deze batal jons hadden ook 15 c.M. vesting geschut met ammunitie meegebracht. Het gevaarlijke voorwerp werd naar het politiebureau vervoerd. De politie heeft de Artillerieinrichting te Hembrug van de vondst in kennis gesteld welke het gevaarlijke ding zal weghalen en demonteeren. NOTABELENVERKIEZING Bij de Woensdag gehouden notabelen erkiezing der Ned. Herv. Kerk, Juliana- straat werden gekozen de heeren A. J. Scherpbier en J. Westmaas. PERSONALIA In een daartoe gehouden bestuursverga dering van de Evang. Commissie der Ge reformeerde Kerk van Alphen is in de plaats van den heer W. Noomen, tot sec retaris gekozen de heer S. J. Koning. VERKOOPING In Hotel 's Molenaarsbrug is gisteren door Notaris Jhr. G. J. Stoop de verkooping gehouden van de boerenhofstede „Lange- rode", staande in wijk Hoorn, groot 39.55.20 H. Are. De hofstede welke in bod stond op f 68.400 is op f 3400 afgemijnd door den heer H. J. L. Donker te Muiden. \LREMADE VLEESCHKEURING In den loop der maand November zijn ter secretarie aangegeven de volgende slachtingen: Bedrijfsslachtingen: 15 koeien, 28 varkens, 3 schapen en 1 graskalf. Huis slachtingen: 22 varkens. Noodslachtingen 1 paard, 7 koeien, 1 varken, 5 schapen en 2 biggen. Ingevoerd werd 89 K.G. vleesch. Aan keurloon is ontvangen f 342.75. HAZERSWOUDE NATIONALE COLLECTE De collecte ten bate van de vervolgden om geloof of ras heeft in onze gemeente opge bracht 201,73. HILLEGOM WOLHANDKRAB GEVONDEN Door een visscher alhier werd een «vol- handkrab van een flinke afmeting in de Leidschevaart in een fuik aangetroffen. GLADIOLEN VEILING De najaarsartikelen blijven graag en door de Hillegomsche veiling werden onderstaan de prijzen genoteerd: America 14op 1.15, idem 12op 0.80 idem 10—12 0.30; Ccmm. Köhl 12op 1, 1—12 0.55; Golden Dream 12op 0.75, 10—12 0.33; Graf Zeppelin 12op 0.90, 10—12 0.50; Hallev l2op 0.75, 11 0.27; Himinolstor 12op 1.05, 10—12 0 55, 810 0.20; Jac. v. Beieren 12op 0 75 0.80, 10-12 0.35; La'dy Boroel 12op 0.70. Lil. N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR HYPOTHECAIR CREOIET IN NEDERLAND (waarmede vereenlgd de N.V. Maastricbtscbe Hypotheekbank vooi Nederland) GEVESTIGD TE «-GRAVEN HAGE NASSAULAAN 23. VERKRIJGBAAR: 31/2 PANDBRIEVEN, met 2 uitloting pep jaar, 100 Conversie 99% Vrijwillige conversie 99y2 Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf Nord o fdlversen, 11.20 Ft iel (VI.). 2.20 Radio Dan Parijs Radio. 3.20 Londe (VI.), 6.30 Keulen, 8.20 Br Wonder 14op 0.40, 12—14 0.25; March. Foch Uop 1.35, 12—14 0.80; Nancy Hanks 12op 1.35, 1012 0.27; Or. Princes 10op 0.22; Peace 12op 0.60; Peerles Pink lOop 0.27; Pelegr.na 12op 0.S0, 10—12 0.33, 8-10 0.13; Phf. Triumph 12op 0.85, 10—12 0/28—0.30; Picardy 14op 0.60 —0.75, 12—14 0.40, 10—12 0.23; Primrose Prin- es 14op 0.75, 1214 0.36; Red Emperor 12—14 0.50, 10—12 0.23; Roi Soleil 14op 1.05; v. Tien hoven 14op 0.70, 1214 0.50; Trudel Grolz 14op 1.45, 12—14 1.15, 10—12 0.25; War 12op 0.65. 10—12 0/22; White Triumphator 12op 0.45—0.50, idem 10—12 0.32; Yellow Stan daard 12op 0.85. KATWIJK MEVR. WED. TROUSSELOT—MARTENS OVERLEDEN Gisteravond is op bijna 84-jarigen leeftijd overleden mevr. de wed. Trousselot-Martens. De overledene was niet alleen een algemeen hooggeacht en gezien inwoonster van Kat wijk, doch genoot ook in Rotterdam groote bekendheid. De familie Trousselot woonde voorheen in Rotterdam, kwam gedurende een groot aantal jaren de zomeimaanden m Katwijk doorbrengen en sinds ruim tien ja ren vestigde de familie zich voor goed te Katwijk. Reeds in Rotterdam was mevr. Trousselot een stille weldoenster. Honder den gezinnen zouden daarvan kunnen getui gen. Te Katwijk heeft zij haar werk der barmhartigheid voortgezet. Haar nagedach tenis zal ongetwijfeld bij velen in hooge eere worden gehouden. KATWIJK a.d. RIJN Jaarvergadering A.R. Prop. Club Gisteravond hield de A.R. Prop. Club ..Groen van Prinsterer" haar 14e jaarverga ring in de zaal der Geref. Kerk. De vergadering, die goed bezocht was, werd door den voorzitter, den heer J. de Kreek, op de gebruikelijke wijze geopend. Naar aanleiding van het voorgelezen Schrift gedeelte wéés deze er op, waar het met een land en volk heengaat, wanneer de Christe lijke beginselen, die het fundament zijn, aan het Staatsleven worden onttrokken. Spr. wekte op tot bestudeering der beginselen, die zijn naar Gods Woord. De secretaris, de heer P. v. d. Gugten Czn., las de notulen en bracht het jaarverslag uit en deed mededeelingen omtrent het Lec- tuurfonds. De vereeniging telt thans 67 le den. Het batig saldo van het Lectuurfonds, waaruit o.a. de verspreiding van „Neder land Waakzaam" wordt bekostigd, bedroeg f 26.29i/z. Ook het jaarverslag van den penningmees ter. den heer Jac. Zuijderduijn, getuigde van een gezond vereenigingsleven. De inkomsten bedroegen f 62.44, de uitgaven f 28.05. zoo dat er een balig saldo is van f 34.39. De kas- commissie bracht een gunstig rapport uit, zoodat den penningmeester décharge werd verleend van zijn beheer Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de voorzitter met bijna alg. st. herkozen. Hierna verkreeg de voorzitter der Kiesver- eeniging, de heer G. v. d. Perk, het woord, die sprak over: ..Kicsvereeniging en Propa- gandaclub". Spr. behandelde de volgende Dunten: le De ontwikkeling der A.R. poli tiek; 2e De taak der Prop. Club en haar ver houding tot de K.V. Spr. schetste in vurige taal de ontwikkeling der A.R. partij en wees op de geheel eenige plaats, die Dr. A. Kuyper heeft ingenomen. Ook het ontstaan der prop. clubs en de organisatie daarvan in den Bond. Hoe deze Bond in 1932 omgezet is in het Verband van Propagandaclubs, waar door aan de clubs hun juiste plaats werd aangewezen. De Prop. Clubs moeten vormer de georganiseerde kern van de werkers de< Kiesvereeniging. Haar eerste taak is studie; haar tweede practisch werk, hetgeen spr. uitvoerig toelicht. Op dit keurige onderwerp volgde een levendige gedachtenwisseling. waarbij verschillende punten nog nader werden besproken. De voorzitter wekte op tot trouw bezoek aan de cursusvergadering, die Zaterdag 10 December a.s. om 3 uur in „Den Burcht" te Leiden gehouden zal worden en waar mr. T. A. van Dijken, lid der Tweede Kamer, verschillende politieke vragen zal beant woorden. Bij de rondvraag kwam aan de orde het werken voor de A.R. pers. Een commi: zal worden gevormd. Hierna sluiting van deze geslaagde jaarvergadering. VOOR DE VLUCHTELINGEN Gister zijn hier voor de Joodsche vluchte lingen bij de ingezetenen opgehaald kleeren, gezelschapsspelen, enz. enz. Een groote mas sa van dit alles is voor het goede doel aige- PERSONALIA Door den directeur-generaal van den Landbouw is als correspondent der directi van den Landbouw voor de warmoezerij- gewassen in den vollen grond benoemd de heer Jac. Meijer alhier. KATWIJK AAN ZEE TOEZICHT OP VREEMDELINGEN De burgemeester van Katwijk brengt ter algemeene kennis dat ingeval de ingezete nen vreemdelingen willen opnemen, hiervan onverwijld aangifte gedaan moet worden op het politiebureau. HULP COMITÉ JOODSCHE VLUCHTELINGEN Het comité en de collectanten(trices) kwa men gisteravond in het Jeugdhuis bijeen. De burgemeester sprak een kort openings woord, waarin hij allen dank bracht voor de wijze waarop zij de inzameling hadden doen plaats hebben. Veel speelgoed, materiaal, kleederen enz. zijn opgehaald. Tot slot werd nog gesproken over de wiikverdeeling voor de enllecte op a s Zaterdag. LEIMUI DEN BOUWVEREEN. GEMEENTEBELANG De Bouwvereen. Gemeentebclnn? kwa algemeene vergadering bijeen. De heer J. W. de Ren, had de leiding der vergaderimr. Hij drukte er zijn leedwezen over uit, dat di voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, die nog nooit afwezig geweest was ojj een verga dering der Bouwvereeniging, thans in ver band met een ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. De heer de Ren deelde mede. dat de resultaten over het afgeloopen jaar bevre digend geweest waren. De Winst op Complex 1 had bedragen f581.16 (vurig jaar f496.09;. Het verlies op complex II had bedragen f 148.60. vorig jaar f 367,38. Het lagere verlies van Complex II is een gevolg van de hooge huuropbrengst, minder afschrijving door on inbaarheid en door het bijna niet leegstaan m weningen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is een opmerking gemaakt, dat de administratiekosten te hoog zijn. Deze zijn gemiddeld f 104 iper jaar boven den vastgo- stelden norm. Door verlaging van het salaris i den secretaris-penningmeester met fö'J door verlaging van het salaris van den huurophaler met 120 wordt een bezuiniging verkregen De vergadering besluit deze ver lagingen te doen ingaan met ingang van 1 Jan. 1939. Besloten wordt om op de aandee- cn dividend uit te keeren van 4 pCt. De heer Visser vindt dit wel wat hoog. De secretaris deelt mede, dat er heel wat jaren zijn geweest dat er niets uitbetaald werd. De heer J. L. Straathof wordt met al gemeene stemmen tot lid van het bestuur herkozen. LISSE KONIJNEN- EN PLUIMVEEVEREEN. De a.s. jubileumtentoonstelling Woensdagavond hield de konijnen- cn pluimveevereeniging „Lisse en Omstre ken" een goed bezochte vergadering. voorzitter, de heer W. F. D a u d e ij, opende deze vergadering met een kort wel komstwoord. Vervolgens kwam de a.s. ten toonstelling ter sprake. Het uitgegeven vraagprogramma mag er zijn! Medegedeeld werd dat na de vorige vergadering nog een belangrijk aantal medailles en eereprijzen was binnengekomen. Besproken werd voor welke groepen de verschillende prijzen be schikbaar worden gesteld. Uit een en ander bleek, dat deze jubileum-tentoonstelling weer iets bijzonders zal worden. De tentoon stelling zal worden gehouden op '2en Kerst dag en 27 Dec. De feestelijke opening zal plaats hebben op Zaterdag 24 Dec. 's avonds S uur. Des Zondags (le Kerstdag) zal de tentoonstelling gesloten zijn. Nadat nog over enkele interne aangelegen heden gesproken was, werd de gelegenheid opengesteld tot het inleveren van inschrij vingsbiljetten. NOORDWIJK OPBRENGST COLLECTE De collecte voor de vervolgden terwille van ras en geloof heeft opgebracht f 414.45. VOOR WERKLOOZEN De Chr. Besturenbond ls er weer in aagd een cursus te organiseeren voor ontwikkeling van werkloozen. Er wordt les gegeven in Ned. taal, Engelsch, Bekenen en Boekhouden. GESLAAGD Voor het diploma handelscorrespondentie slaagden de dames N. Kampman, M. Schenkveld en A. Reekers. Het zijn alle drie leerlingen van de R. K. Meisjesschool alhier. NIEUWE WETERING WINTERLEZING Voor het comité tot het houden van Win- terlezingen in de Chr. School alhier hoopt Vrijdag a.s. op te treden Ds. J. B. v. d. Sijs van Amsterdam met het onderwerp: „In de vlakte van Megiddo". Aanvang half 8. IEGSTGEEST VEREENIGING VOOR BLOEMGOLLENCULTUUR In café-rest. „Zomerzorg" te Leiden verga derde gisteravond de afdeeling Oegstgeeat en omstreken van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. De w.n. voorzitter, de heer G. Lubbe Ttiz. sprak zijn vreugde uit over de opheffing van het invoerverbod van narcissen naar Ame rika. Na goedkeuring van de notulen werd do beschrijvingsbrief voor de op 12 Dec. a.s. te houden algemeene vergadering behandeld en waar noodig artikelsgewijze besproken Bij de candidaatstelling voor aftredende leden van het hoofdbestuur werden in de vac.-J. W. Lefeber de heer M. Veldhuy- zen van Zanten, in de vac.-Th. M. H. van Waveren de heer S. Verdegaal, in de vac. Jac. de Brabander de heer G. H. Kramer Bij «temming werd het voorgestelde reor ganisatieplan aangenomen. Bij de behandeling van de begrooting 1S39 werden uitvoerige discussies gevoerd «ver salarissen, waarvan dat van den secretaris te hoog werd geacht, mede in verhand met het door dezen functionaris vervullen van bijbetrekkingen. Tot slot werd toch de be grooting goedgekeurd. Als afgevaardigden naar de alg. vergadering werden gekozen de heeren G. Lubbe Thz. en A. v. Varik en als plaatsvervangers de heeren A. Heykooo en H. v. d. Voet. Hiermede was de beschrij vingsbrief afgehandeld. In twee vacatures wegens periodieke aftredeing werden tot be stuursleden der afdeeling gekozen de hee ren H. v.d. Voet en D den Hollander. EEN VEELBELOVEND VIERTAL Naar wij vernemen heeft de poliite eon zeer uitgebreid onderzoek ingesteld naar aanleiding van den laatsten tiid binnenge komen talrijke kleine inbraken. Tot verschillende onbewoonde perceelen in de gemeente w.o. tal van gebouwtjes van diverse sportclubs, vergaderzalen en zelfs tot de Willem de Zwijgcrkerk hebben onbo- voegden zich toegang verschaft en daaruit medegenomen wat van hun gading was. Na lang zoeken heeft de politie thans de daders opgespoord. Van d<> twee hoofdperso nen is de oudste pas 14 jaar. Een ander tweetal is mede schuldig gebleken aan en kele diefstallen. Het grootste gedeelte van de opbrengst hunner stroontochten, althans hetgeen eetbaar was, is in de maag der boos doenprs verdwenen. De voorwerpen van wan/de zijn ook grootftideels in eetbare waar omgezet. Van het veelbelovende vier tal zijn er drie alhier woonachtig en een in Voorschoten. iel (Fr.). 8 50 Parijs 8.00 Brussel. 9.20 diversen, 1-9.35 Londen Reg.. 12.05 Droltwlch, 3.20 Londen Reg., 3.20 Keulen of diversen, 3.35 Droltwlch, 05 Radio PTT Nord of diversen. 5 20 Droit- 'lch, 6.40 Brussel (Fr.). 7.20 Droltwlch. VRIJDAG 9 DECEMBER 3: 8.00 Keulen, 9.20 Radio PTT sn, 10.00 Parijs Radio, 10.40 Radio FTT Nord of diversen, 11.20 ParU s Radio, 12.10 Radio PTT Nord of diversen. 12.20 Brussel (VI.), 2.20 Keulen, 4.20 Droltwlch, 4.50 Keulen. 5.23 6.20 Koulen. 7.30 Weenen of dlv., lch, 9.45 Brussel (Fr.). 10.20 Brus sel (VI.), 1-9.30 Keulen. 10.35 Londen. Reg., 12.50 Drc Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 tot en met Vrijdag 9 December a.s. waarge nomen door de apotheek C. B. Duyster, N, Rijn 18. telef. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek. Wilhelminapark 8. telef. 274. rijs Radio, 12.30 Brus- ÜUDE WETERING „IJSVERMAAK ZIJ ONS DOEL". Gisteravond vergaderde bovengenoemde jjsclub in het paviljoen „De Brasem De pp- komst der leden was niet groot. De voorzit ter de heer J. C. de Jong opende de ver gadering met een woord van welkom. Het verslag van den penningmeester was alles zins gunstig. Het kassaldo bedroeg f 350.07. De periodiek aftredende bestuursleden, do heeren H. Vesseur, P. de Jeu Sr. en Joh. Vreeken D.zn., werden bij acclamatie herko zen. In de vacatures ontstaan door het over lijden van den heer L. J. Beuk en het vertrek van den heer Tj. de Vries werden gekozen de heeren A H J Lohmann en P Krispijn Jr. COLLECTE De gehouden geldinzameling ten bate van de vervolgden \oor geloof en ras heeft al hier opgebracht de som van f 34.43^. Voor- r een mooi resultaat. ROELOF ARENDSVEEN COLLECTE De alhier gehouden collecte ten bate van vervolgden voor geloof en ras heeft opge bracht de som van f 36.97V&. WOUBRUGGE De nagedachtenis van den heer O. C. v. Hemessen Gedenksteen onthuld Woensdagmiddag werd een gedenksteen op het graf van wijlen den heer O. C. v. He- messen op de alg. begraafplaats overgedra gen aan de familie. Namens eon comité uit de burgerij sprak daarbij de burgemeester. Nu anderhalf jaar geleden, aldus spr. stonden wij hier ook op deze plaats vciza meld om afscheid te nemen van het. stoftz| lijk omhulsel van onzen zoo hooggeacbtenl vriend van Hemessen. Een afscheid dat onal allen zoo bedroefde. De overtuiging, dat lnj stierf in vollen vrede en voonbereid op het hiernamaals, gaf ons allen troost. Hoe dik wijls heeft hij niet tegen mij gezegd dat zijnl aardsche taak hier was afgeloopen en dat de Heere hem zoo gezegend had om zijni werk ten volle af te kunnen maken. Hoe ver heugd was hij dat zijn levenswerk, het ge meentelijk oud-achief, was ondergebracht geworden in een nieuw gebouw. En rustig wachtte hij af, totdat ons aller Vader hem riep naar het hemelsch huis met de vele woningen. Voor ons allen is hij een voor beeld geweest van godsvrucht, volharding en arbeidzaamheid. Hij heeft gearbeid tot zijn dood toe met een liefde en toewijding, die menig jongere onder ons tot voorbeeld kan strekken. Op velerlei terrein heeft hij zich bewogen, inzonderheid op het gebied der geschiedenis van ons dorp. Hij heeft Woubrugge en een groot deel van de Rijn streek, waar in vorige eeuwen zulke belang rijke gebeurtenisen zich afspeelden, voor ons en voor hen, die na ons komen, doen herle ven, door zijn oudheidkundige verzameling, door zijn boeken, geschriften en vele publi- catiën in couranten en tijdschriften. Als hoofd der gemeente gedenkt spr. hier nogmaals met dankbaarheid wat hij in dit opzicht voor Woubrugge gedaan heeft. De burgerij van Woubrugge heeft uiting willen geven aan haar gevoelens van vriend schap en waardeering voor hetgeen Van He messen voor onze gemeente gedaan heeft. Zij heeft gemeend dit op geen passender wijze te kunnen doen dan door op zijn laat ste rustplaats, te midden van deze gemeente, die hij zoo lief gehad heeft, een gedenksteen te plaatsen, een even eenvoudige als wel sprekende hulde aan de nagedachtenis van den overledene. De oudste zoon van den overledene aan vaardde namens zijn moeder dit blijk van hoogachting en waardeering en sprak, mede namens de familie, enkele woorden van dank voor de hulde wijlen zijn vader bewe- Hierna sprak Ds. Dronkert nog eenige toepasselijke woorden en wees daarbij ojj het geestelijk testament van den overledene, naar voren brengend den wensch van wij- bui den heer van Hemessen, dat „Alle roem is uitgesloten". Op de gedenksteen staat vermeld: „In dankbare herinnering van gemeentebestuur en burgerij van Woubrugge. Otto Cornelia van Hemessen, geboren tc Amsterdam den 27 Juli 1854, overl. te Woubrugge den 18 Juli 1937, in leven veldwachter der gemeenlo Woubrugge en ambtenaar belast met de <oig van het oud gemeentelijk archief. Alle roem is uitgesloten. Gez. 25 vers 1". Onder de aanwezigen merkten we noe op Ds. Doornenbal, Dr. Loth, de beide wethou ders met enkele Raadsleden, de gemeente ontvanger en vele vrienden en bekenden van de familie van Hemessen. ALPHEN a. d. RIJN. Bevallen: A v d Steeg:— van Soest z: C Jansen—VerweU z: M v Vliet— Slnlernlklaas z OM Vroesre—van Betnmel t N vnn WH renOntcrom z H C do Pater— 1 van der Leg z. Overleden M Zflerveld, 92 Jr, wede van J Th i den Bergh •okkei Nlei Bodeerav 65. K. de idder. hulsh.. Hooft! VOORSCHOTEN. Bevallen: J Breeht z- J A van DflkCornwal d Ondertrouwd: P J Oostveen 46 J en F J Evans 61 J. Overleden: Wed. J. van den EUkel 85 J. RIJNSBUR. Bevallen: M C G MarePlet t P. Wasterde Kluyver d.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6