YAM EN VOOR ZAALBERG DEKENS Hoe ontstaan onze dekens? N.V. Beddenmag. „DE OOIEVAAR" Stekeligheden MOLENAAR's KINDERMEEL KNIPPATRONEN Damesstoffen Zijdenstoffen ECHTE ROZENOLIE IS DUUR ÜITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 28 NOVEMBER—3 DECEMBER 1938 Het „eigen hoekje" in huis De mensch wil een plekje al is het ook klein Waarvan hij kan zeggen: „Zie hier, dit is mijn". Bovenstaande regelen, die gebrand waren op een houten schildje, dat ik eens ergens aan den muur zag hangen, troffen mij; naarmate ik er meer over nadacht kon ik niet anders, dan er van harte mee instem men. Inderdaad, ieder mensch heeft be hoefte aan een eigen plekje, dat hij als het zijne kan beschouwen, ook in het gezin. Menschen, die niet het recht hebben in hun huis eens even alleen te zijn, die steeds maar opgeëischt worden door hun omge ving, zijn inderdaad te beklagen. Het ge volg is, dat zij nerveus en prikkelbaar wor den en bij het minste, wat er voorvalt, op onaangename wijze reageeren, zonder dat zij weten waarom. Speel niet voor gramofoonplaat! Komt de man 's avonds na beëindiging van zijn dagtaak thuis, dan heeft hij behoefte aan rust. Hij zal het dan zeer op prijs stel len, indien zijn vrouw dit op tactoche wijze in de hand werkt en hem niet onmiddellijk in beslag neemt om al de kleine gebeurte nissen, welke dien dag hebben plaats gevon den, bij wijze van gramofoonplaat voor hem af te draaien. Een man, die den ganschen dag is bezig geweest met het dicteeren van brieven, het houden van besprekingen, wellicht vele menschen met het vriendelijkste gezicht ter wereld te woord heeft moeten staan, ver langt naar rust. Slechts één kwartiertje alléén te zijn is me nigmaal voldoende om verloren evenwicht te herstellen; en dit werkt zoo weldadig, dat het geheele gezin ermede gebaat is. Indien de ruimte van het huis het toelaat, zal de man een eigen kamer moeten hebben, al is deze nóg zoo klein van afmeting, waar hij zich desgewenscht even kan terugtrek ken. Het heiligdom van den man Wat kan er tegen zijn om desnoods het etens uur een half uur later te stellen, wanneer dit er toe kan bijdragen de zenuwen van den echtgenoot tot rust te doen komen? Wordt het door dezen maatregel te laat voor de kleintjes, dan kunnen dezen vooruit eten, iets, dat veel kan bijdragen tot het behoud Van den huiselijken vrede. Iedere huismoe der weet bij ervaring, hoeveel moeite de kleine peuters vaak aan tafel veroorzaken. Moeder spant zich in om scènes te voorko men, als de kinderen niet rustig zijn of zeu ren met eten, wordt nerveus en reageert ver keerd als vader aanmerking maakt op de tafelmanieren of gedragingen der kinderen Het is slechts een kwestie van enkele jaren, want zijn de kinderen wat grooter, dan ver loopt alles normaal. Man en vrouw genieten veel meer van een rustigen maaltijd, waarin beiden ontspanning Vinden na een drukken dag. Geen enkele verstandige vrouw behoeft zich te kort gedaan te gevoelen, wanneer haar man, thuis komende, behoefte gevoelt om even in zijn heiligdom te verdwijnen, daar zij weet dat hierop een avond van gezellig sa menzijn zal volgen, waarbij alles, wat des daags gebeurd is, de revue kan passeeren. Het plekje van de vrouw des huizes Niet alleen de man heeft recht op een eigen plekje; ook de huisvrouw mag aanspraak maken op een eigen hoekje, al omvat dit slechts een gemakkelijke stoel, schemer lamp en klein tafeltje om een en ander uit de hand te leggen. Naar gelang van de eischen zal dit hoekje van Moeder meer of minder bescheiden worden ingericht; doch 1,3 liefst zal zij daarvoor een deel yan haar huiskamer gebruiken. Hoe gezellig werkt het hoekje waar een da to' mes-schrijfbureautje staat, waarop een sche- nte merlampje zijn rustige licht verspreidt! Hier kan de vrouw des huizes haar gedach- •jjl jen concentreeren, haar rekeningen opmaken, Uitgaven boeken, begrootingen samenstellen, en haar correspondentie afdoen. 'Alhoewel in de gesloten vakjes en achter de geheimzinnige deurtjes geen geheimen .Verborgen zijn, zal niemand der huisgenoo- Iten in dit heiligdom neuzen, want ieder res- hoe pecteert Moeders hoekje! 'fn'j Laat de kleintjes hun speelgoed opruimen! den [Vooral in kleinere woningen concentreert aas fcich alles in de huiskamer; en hier heeft de rou kleine peuter ook zijn speelhoekje. Hij weet, _y dat hij binnen de grenzen daarvan moet blijven. Hier is zijn domein en kan hij naar ie°' hartelust spelen, waardoor tevens voorko- uv/ men wordt, dat het speelgoed overal door het huis op den grond slingert, kig De kleine moet, als hij uitscheidt met spe len, alles leeren opruimen, hetzij daarvoor - ze een kist is bestemd, dan wel een zeer een- youdig kastje, bestaande uit eenige planken, oe, afgesloten met een gordijn. Hierdoor leert het kind zich reeds zeer vroeg aan orde en netheid gewennen. een, ten Rust brengt evenwicht in het denken. °,nl We hebben zooeven het recht besproken op een „eigen hoekje", iets, dat velen tot dusver "j* .Wellicht als iets overbodigs hebben be- I fcchouwd, doch waarover zij na het lezen Zij yan de aangehaalde vier regels hun ge dachten wel eens willen laten gaan, WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jon kerfransstraat 117 Tel. 51992, bij Goudscheslngal Schiedamscheweg 65 Telef. 31774, naait Bervoeta ROTTERDAM Het zijn menigmaal schijnbaar kleine din gen, die toch een grooten invloed kunnen uitoefenen op het leven van de gezinsleden onderling; want brengt niet de vlucht in eenzaamheid onze opstandige gedachten veelal tot rust? Menig hard woord, dat ver wijdering zou kunnen brengen, wordt niet gesproken en zelfs de moeilijkste klippen kunnen omzeild worden, wanneer er even wicht in ons denken is. Zoo'n eigen hoekje, om zich na volbrachte dagtaak even te verpoozen, is iets dat zoowel de man als de vrouw inderdaad behoeven. De logeer-wieg Wanneer baby uit logeeren gaat is menig maal het groote bezwaar, dat oma of tante geen wieg meer hebben. Deze aan te schaf fen is vrij kostbaar, doch op onze schets geven wij een aardige logeerwieg, die ge maakt is van een open waschmand, onge veer 85 c.M. lang. Men bekleedt de binnen kant met een laag flanel (zie links boven) waarover het cretonne komt, dat ook dienst doet voor de, met een hoofdje afgewerkte, ingehaalde breede strook. De laatste hecht men met groote steken aan den bovenkant van de mand (fig. 2 en 3). De beide hands- vaten kan men eventueel ook omwerken met reepjes van hetzelfde materiaal, doch noodig is het niet. Een matrasje wordt volgens de maat gemaakt evenals een kussentje, beide moeten echter niet te zacht opgevuld wor den b.v. met varen. Practisch zal het zijn een klein overtrokken mandje bij de hand te hebben, waarin poeder, watten, thermometer enz. berging vinden. Is men niet handig genoeg zelf dit wiegje te maken, dan bestelt men de mand bij een rietwerker en laat hem volgens deze schets bij een stoffeerder afwerken. Het is al meer dan vijfhonderd jaar gele den dat Philips de Goede strenge bepalin gen uitschreef om de laken- en dekenindus trie te Leiden te beschermen. En nu nog steeds, in 1938, maken we gaarne gebruik van de wol, ons afgestaan door de schapen, bij de vervaardiging van onze dekens. Wat zou onze nachtrust aanmerkelijk minder zijn, zoo we niet konden beschikken over onze dekens, en wat zijn zy te beklagen, die het zonder deze voorwerpen moeten stellen! Vorige week hadden wij in een van onze „Waarom deze bewerking?" zal men vragen. Zij dient om het weefsel te doen krimpen en de draden hechter aan elkaar te beves tigen. De wol zelf heeft van deze behande ling geen nadeelige gevolgen te duchten. Eindelijk mag de toekomstige deken het wa ter verlaten, en daarop wordt zij uitge spoeld en gedroogd. Het kille nat wordt gevolgd door een nog wreeder bejegening. Nu komen er namelijk enkele mannen voren, die voorzien zijn van een instrument, dat men het best met een harkje zou kun nen vergelijken. Het bestaat uit enkele steden het voorrecht, een demonstratie te mogen zien van de wijze, waarop de echte Leidsche dekens van Zaalberg worden ge maakt, en deze demonstratie was belang wekkend genoeg, om, al is ze dan zelf reeds voorbij, hier stof te bieden voor een arti keltje. De demonstratie, welke wy by woon den, werd gehouden in de Residentie bij Pander. Van schapenwol wordt een groote lap ge maakt. Dit weven geschiedt thans natuur lijk machinaal, maar vroeger had het plaats op de wijze, zooals de foto aangeeft. Ieder ons zal wel eens zoo'n vervaarlijk toe stel hebben gezien van zware balken, waar- tusschen men den lap draadje-voor-draadje ziet aangroeien. Is nu deze lap groot genoeg geworden, dan wordt hij in een kuip met water gestopt. Dat is nu niet zoo vreemd, maar wat wel opmerkelijk is, dat eerst in dezen bak een papje gevormd is, doordat eerst grauwe aarde met water aangelengd in die kuip is gestort Is de lap in dat vreemde goedje be land, dan ondergaat hij een bewerking van hamers, en het is deze werkzaamheid, die den technischen naam van „vollen" verwor ven heeft. plankjes, waartusschen een rij groote dis tels de zgn. kaardedistels zyn aan eengevoegd zooals de tanden in een hark. Achterop de foto ziet men de beide man nen aan het werk. Het „strijken" met deze harkjes lijkt gemakkelijker dan het is. Even hebben we het ook geprobeerd te doen, maar het bleek aan de vaklieden beter te zijn toevertrouwd. Met deze kaardedistels nu worden de de kens want hierop beginnen de lappen nu al aardig te lijken mooi rul maakt, en het is na deze bewerking, dat de zacht heid van een schapenvacht zeer sterk wordt benaderd. Door al deze bewerkingen verliest de wol het vettige karakter niet, terwijl zij haar veerkracht en soepelheid behoudt De foto is voltooid met het beeld van den jongen, die op den grond zit en daar belast is met de verantwoordelijke functie, om de kaardedistels keurig op een ry te plaatsen tusschen de plankjes. Want men begrijpt dat de scherpe tandjes van deze distels spoedig afbreken, en daarom sneuvelen er heel wat van deze puntige klanten in het gebruik. Wij exposeren de gehele collectie Zaalberg dekens OP ECHTE éftttheau ZIT DIT ETIKET Strooveer 14-17 Rotterdam - Mauritsweg 54 FRANCO DOOR GEHEEL NEDERLAND DAATJE heeft haar kransje voor het arme bewaarscholkind en dat is nog een heel vermaak voor haar, want vrouwen zijn ih dat opzicht precies kinderen. Op hun kransje spelen ze eigenlijk vergaderingetje net als de groote menschen, of in dit geval net als de mannen. Ze hebben een echt bestuur en de functionarissen dragen hun waardigheid met groote statie. Op de ver gaderingen, die om die beurt bij de leden aan huis gehouden worden, staan er voor de drie bestuursleden drie van de beste stoe len apart aan 't hoofd van de tafel. De presi dente opent de vergadering op de gebrui kelijke wijze. De secretaresse geeft een over zicht van den stand der werkzaamheden en de penningmeesteresse brengt verslag uit over den toestand van de kas. En elk der bestuursleden weet in haar toespraak of verslag een woordje van pas in te vlechten over het schoone doel, dat de krans na streeft. Al dit dingen zijn precies als bij de echte vereenigingen en de dames hebben daar hun voldoening over. Er moet toch een zekere leiding zijn, nietwaar Maar 't aardigste en 't prettigste is toch ongetwijfeld de ruzie. Het spreekt vanzelf, dat een dozijn vrouwen (of dames dan, zooals zij zelf zeggen) niet in vrede met elkaar kunnen leven. Dat zou onnatuurlijk zijn (vooral als er zooveel leiding is) en dat zou alle pikanterie aan het onderling sa menzijn ontnemen. In de eerste plaats is er het bestuur, dat de afstand met de ge wone leden tot élken prijs handhaaft en dat geeft al een zekere spanning, want de leden zullen zeggen, dat die drie dames zich nu niet alles moeten verbeelden en het bestuur zal zeggen, dat de leden t^ch niet over dl mee te maken hebben. Dan zijn er dames, die zeggen, dat hun groote meubelen in de kamer waar zij nu vergaderen, onmoge lijk zouden kunnen staan. Waar zouden ze ze moeten zetten, als je alleen hun dressoir neemt, dat twee en een halve meter meet. De meubeltjes rijn hier overigens heusch wel aardig, maar zij zouden met de hunne heusch geen raad weten. Dan rijn er dames, die een dienstbode hebben voor dag~én nacht en er zijn er die het doen met tweemaal in de week een werkster. Dat zet ook kwaad bloed. De dames worden daar door onderling onsympathieker voor elkaar. Er zijn er ook die niet begrijpen, dat er nog wen zijn, die tijdens het eten een tafel- zeiltje gebruiken, zoo ordinair, en dan zijn er vrouwen, die net zoo'n zeiltje hebben gekocht omdat ze (met de kinderschaar die ze hebben) wel dagelijks twee tafellakens in de ioasch zouden kunnen doen. Er zijn dames met en zonder bontmantels. Sommige dames begrijpen niet dat zij ook een bont mantel kan heVben, want zooveel zal haar man toch ook niet verdienen. Ze zal 't wel op Tiaar eten moeten sparen. Er is een dame, die voor haar baby-uitzet maar meteen 48 luiers heeft gekocht, dan kan je nog eens makkelijk een verschooning geven en er is een dametje, dat juist berekend heeft dat ze 't best met 18 kon doen en dat ze dan toch heel goed met de uitzet voor den dag zou komen. Er zijn dames die tel kens mét een nieuwe japon voor den dag komen en er zijn er waarover gefluisterd wordt, dat ze blijkbaar niet anders sche nen te hebben dan dat eene ding. Al deze en dergelijke dingen (wie zal dl de ergernissen ook maar bevroeden) zorgen er prompt voor, dat er altijd een bedekte of onbedekte wrijving is en deze geeft de pi kanterie aan het kransjesleven. Daatje komt met verhalen thuis over de haken en oogen, die er elk oogenblik zijn en met uitvoerige karakterbeschrijvingen over bepaalde medeledenDan moeten er zei de dokter b.v. een paar lange kousen gebreid worden ten bate van het arme bewaarschoolkind, maar er is niemand die graag lange kousen breit. De presidente heeft ze opgezet maar toen moest er ook een kinder-pyamaatje worden geborduurd en daarom droeg de presidente de breikous over aan een ander, die niets te doen hadEn toen zag dié ander, dat de presidente aan dat kinder- pyamaatje begon en ze zei zachtjes in zich zelf en later zachtjes tegen een ander, dat de presidente haar niet als knechtje voor de vervelende karweitjes moest gebruiken. Dit zacht gesproken woord kwam langs een gefluistertlen omweg bij de presidente en die stuurde een gefluisterde opmerking langs dien omweg terug, waarin zij in be dekte termen te kennen gaf. dat zij twij felde aan de borduurkunst van die andere mevrouw. Enz.Enz. Daatje zegt dikwijls, dat 't op haar zenuwen werkt en als ik dan opmerk, dat het heerlijk is, dat het zoo goed gaat op de kraiis. dan snuift ze verachtelijk. En toch meen ik het. Waar zou het met de krans heen gaan als alle dames eenswillend waren en alleen maar in gezellige en een drachtige kout bij elkaar kwamen. Mannen kunnen dat ook niet. Zij moeten ook mee- ningsverschil hebben om eens gezellig een avond te kletsen. Het verschil is dat mannen ruzie hebben over abstracte begrippen en vrouwen over zeer concrete dingen, zoodat de eerste goeie vrienden blijven en de laat ste oogenblikkelijk elkanders karakter aan tasten. De ruzie is er intusschen niet min der plezierig om. Zij houdt de belangstelling gaande. Op elke vergadering kan men weer iets bijzonders verwachten. Hoe meer haken en oogen hoe trouwer de leden komen. Men moet er het zijne van weten en partij kun nen kiezen. Men laat zich tenslotte door die-en-die niet overbluffen. Haar vader heeft óók nog met een groentenwagen ge- loopen. Waar of nietO zoo! Maar denk niet, dat die vrouwen als 't er op aankomt, minder goede vriendinnen zijn. Als er maar iets ernstigers dan een breikous of een bont jas aan de orde komt, dan hangen ze ten slotte toch als een klittebos aan elkaar. Zoo toeken ik dan MIJNHEER DE MAN. GENEESKRACHTIG - HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 pondspotten 1.Emmertjes inhoud 9 pond 3.50 alléén emmertjes franco huis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 21, Giro 279760 Telefoon 43664 ROTTERDAM Ruwe honing is een echt natuurproduct, dat sterk maakt en kracht geelt aan Uw zenuwgestel in groote mate. Depót voor LEIDEN en Omstreken: Reformhuis Ligthart, Terweeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót v. DEN HAAG:Westeinde 194,TeL 336893 Deze moderne japon kan door vele figwen gedragen worden; de ingehaalde ruimte boven de taille en de rechte slankmakende lijnen in den rok geven het geheel een vlot aanzien. Ook zware figuren kunnen dit model dra gen, doch dan is een ceintuur niet ge- wenscht, het heupstukje moet dan iets lan ger worden gemaakt en men kiest een slank- makende gesloten mouw om de polsen, met of zonder ingenaaide coupe-naadjes in den kop van de mouw. Het gewenschte materiaal is een zyde, b.\ crêpe satin, doah ook een zachte wollen stof is voor dit model te gebruiken. Men neemt de garneering in een bijpassende tint; is de japonzyde b.v. donkerblauw, dan maakt men den jabot van licht-blauwe zijde en de corsage kiest men tusschen het lichte en donkere blauwe. Bij zyde kiest men voor de garneering zooveel mogelijk hetzelfde materiaal; maakt men de japon b.v. van crêpe satin, dan maakt men ook de garneering van crêpe satin. Het meest modern ls de knoopjes van de zelfde stof te maken. De juiste hoeveelheid stof die men noodig heeft wordt op het patroon aangegeven. Men meet de zes volgende maten: De bovenwijdte, van midden-achter onder den arm doormeten, tot midden-voor. De lengte, van het hoogste punt op den schouder, zoo lang als men de japon wenscht. De taillewijdte strak om de taille, De heupwijdte 20 25 cM. beneden de taille, niet ruim meten. De ruglbreedte, van den schouderknokkel UW ADRES voor: v. DAM-BOOD ALLEEN: Weste Wagenstraat 64, Telefoon 10452 ROTTERDAM (bij de Meent) STALEN FRANCO rechts; precies deze maat en niet te breed meten. De mouwlengte, van het hoogste punt by den schouderknokkel, voor een korte mouw zoo lang als gewensdht en voor een lange mouw tot den polb, recht meten. Men wordt nogmaals verzocht de maten niet te ruim en te breed te meten, omdat de overwydte aan de patronen wordt toege voegd. By alle patronen moeten echter de naden aangeknipt worden. De pry's van het op maat gemaakte patroon is 50 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. Waf efen we volgende week Selderijsoep Brusselsch lof au ju Runderrollade Ananaspudding Kabeljauw Worteltjes Macaronischotel tj e WOENSDAG Vischcroquetjes AarcL-puree met kaas Savoyekool Fruit DONDERDAG Gehakt Roodekool Appelmoes ZATERDAG BRUSSELSCH LOF „AU JUS" D/4 K.G. Brusselsch lof. 1 d.L. bruin van jus. 40 gram vet van jus of boter. Paneermeel. Maak het lof schoon, wasch het en kook het gaar in water met 10 gram zout per li ter. Laat de struikjes uitlekken en leg ze over in een vuurvasten schoteL Overgiet ze met de jus en maak den schotel af met klontjes boter of vet van jus en paneermeel. Laat het schoteltje pl.m. een half uur in een matig warmen oven stoven. Bedruip het zoo nu en dan. JACHTSCHOTEL 500 gr. heele, koude gekookte aardappelen, 1 groote ui, 30 gram vet van jus, 2 d.L. bruin van jus, 2 zure appelen, 200 gram vleeschresten. Snijd de aardappelen in plakjes en bak ze lichtbruin in het vet van jus. Fruit de fijn gesnipperde uien mee, doch bewaar enkele plakjes ui. Hak het vleesch fyn en vermeng het met wat nootmuscaat en peper. Vul het scho teltje laag om laag met plakjes aardappel, gefruite ui, plakjes appel en vleeschmeng- seL Zorg dat de bovenste laag uit plakjes aardappel bestaat en garneer deze met de achtergehouden plakken ui. Bevochtig alles met de jus, maak het schoteltje af met wei nig paneermeel en klontjes vet van jus of boter en laat er in den oven een lichtbruin korstje op komen. maar door grebrulk t® maken ran NECTAR BLOENIEN-OLIëN kan men de fönste rozengeur, heliotrope, vlo- lette, lllaa en andere bloemengeuren verkre gen en ze gebruiken ter bereiding van odeurs, haarwaters, pommade, brillantine, vaporlsateurs, voor de lampe Beger enz. Prös p. fleschje ƒ0.40. Verkrügb. bö apothekers en drogisten. Vraag steeds merk NECTAli EEN SPEELHOEKJE VOOR DE KINDEREN Onverschillig of er een of meerdere kinde ren zyn, zullen zy toch gaarne de beschik king hebben over een speelhoekje, waar zy zich heer en meester gevoelen. Voor de heele kleintjes zal een plank in de muur kast worden ingeruimd of wordt wellicht aardig beschilderde of met cretonne overtrokken kist in een hoek van de kamer geplaatst. Kinderen, die een vaste berg plaats hebben voor hun speelgoed en zich moeten gewennen alles na gebruik op te ruimen, zullen reeds vroeg leeren wat orde en netheid beteekent. Onze schets geeft een aardigeN bank weer, die niet alleen aan den muurkant gelegen heid biedt tot het bergen van boeken, doch die tevens aan de onderzyde meerdere laden heeft, waarin ieder kind zijn of haar speel goed bergt. Op den bovenkant kan men ver schillende kussens met cretonne overtrek ken leggen, terwijl een matras, die de ge heele lengte en breedte beslaat tevens het voordeel heeft, dat de boeken ^speelgoed bergplaats als rustbank kan dienen. Het geheel is zeer practisch en kan door een handigen huisvader nagemaakt worden, ten zy men er de voorkeur aan geeft het door een deskundige uit te laten voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3