RL RHEUMAIIEK ZATERDAG 3 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a WOMOBLIK „Tunis en Corsica!" Het zelfvertrouwen van Duitschland en Italië is na de conferentie van München ont zaglijk versterkt, div valt niet te ontkennen. Moesten deze landen tot voor kort zich nog beschouwen als mogendheden, welke een plaats innamen, die niet evenredig aan hun nationale aspiraties en aan hun vermogen was, thans constateeren zij met duidelijke voldoening, dat zij een zeker prestige hebben opgebouwd. Er gaan geen ministers of mo narchen meer op politieke en economische excursie, zonder tevens in het voorbijgaan even Berlijn of Bome aan te doen. De kwes tie van de Roetheensche grensafbakening. Welke feitelijk aan de competentie van alle vier de Miinchen-mogendheden had moeten worden overgelaten, werd zelfs door Italië en Duitschland als zelfstandige arbiters, bui ten de beide andere deelgenooten om, in \Veenan beslist. De rede, welke de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano in de lascistische kamer heeft gehouden, legde van dit verhoogde aanzien, van deze toege nomen macht, waarmede rekening wordt gehouden, een overduidelijk getuigenis af. Hij zinspeelde daarin tevens op „de natuur lijke aspiraties van het Italiaansche volk", en ontketende daarmee een tumult op de banken der volksvertegenwoordigers, het welk de voorzitter door middel van zijn bel nauwelijks tot zwijgen kon brengen .De kre ten „Tunis! Djiboeti! Corsica!" weerklonken. Wat wilde men daarmee tot uiting brengen? Eenige verklaring kan hier ongetwijfeld van pas komen. Tunis is tusschcn Frankrijk en Italiö reeds omstreeks zestig zeventig jaren een twistappel geweest. Dit goede kolonisatie gebied in Noord-Afrika, hetwelk tot om streeks 1861 aan den Sultan van Turkije schatplichtig was, heeft in de laatste de cenniën van de vorige eeuw een groeiende Italiaansche planicrsbevolking gekregen emigranten, die in steê van over den Atlan tischen Oceaan te trekken, het liever dichter bij huis zochten, waar zij gelegenheid von den voor blijvende vestiging. Ook Franschen lieten zich in deze streek neder; doch in aanzienlijk minder aantal. De Fransche boer heeft nimmer in dezelfde mate als de Ita liaansche den zwerflust in het. bloed gehad, ho 1 ontbrak bovendien de nood tot emigree- ren, daar het eigen vaderland hem ruimte te over bood. Toch wilde de Fransche staat ook dit gebied gaarne bij zijn territoir voe gen: in 1881 ging het tot de bezetting daar van over. Italië was onmachtig, daartegen iets te ondernemen, maar het vergat deze dingen niet. Het fascisme zou de oude poli tieke doeleinden, zoo gauw het daartoe de kracht had- weder scherp in het oog vatten, ook, schoon thans de Fransche bevolking in Tunis dc Italiaansche in aantal overtreft. Wat Djiboeti aangaant, is de zaak 'duidelijk Deze Fransche havenplaats aan de Boode Zee is de natuurlijke haven van 'Abessinië, en bovendien het eindstation van den spoorweg naar Addjs Abeba. Zou Italië erin slagen, haar van Frankrijk afhandig te maken, dan had het daarmee de oplossing in handen van vele der thans hangende .tronsport- en kustproblemen. Tenslotte rest dan nog de positie van Cor sica Een jaar voor de geboorte van Napo leon verkochten de Genueezen div roerige eiland aan Frankrijk, dat het sindsdien on- algohroken in zijn bezit heeft gehad. Naar aard en taal staan de Corsicanen ontegen zeggelijk dichter bij de Italianen, dan bij de Franschen. Hun eiland is bovendien door de positie, welke het in de Middellandsche Zee inneemt, van onschatbare beteekenis. Samenvattende kunnen wij constateeren. dat bij de kamer-manifestaties in Rome. zoowel als bij de menigte op straat, duide lijk uiting is gegeven aan een politiek pro HET PELMANISME gramma. Het vormt een verlanglijstje, dat in Frankrijk met verontrusting en veront- aardiging is begroet. Men ziet daar aanko men, dat het niet zoo heel vlot.zal verloopen met het herstel van de Fransch-Italiaansche vriendschap, welke naar aanleiding van de Abessinische strubbelingen verbroken werd Italië is sindsdien een belangrijke mogend heid geworden, mede dank zij zijn nieuwe vernationale verbindingen. Het zal onge twijfeld willen probeer» n, eischen te gaan stellen voor het totstandkomen van een hetere relatie met Parijs. Vermoedelijk za het daarbij kunnen rekenen op Duitsrh» ondersteuning Injmers, de „as" brengt me de, dat men in div opzicht elkander zooveel mogelijk in de hand werkt! PELMAN-INSTITUUT (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 ONS FEUILLETON Korte Inbond van bet voorafgaande In het gezin Van Dorssen wordt het negende kindje geboren, een meisje. De inkomsten zijn niet groot. Vader werkt maar vier dagen in de week. Ondanks dat a les gelooven zij toch, dat God met de zorgen ook den zegen zal vermeerderen. De oudste meisjes, Miep en Corry, zijn deze dagen bij Oma van Dam en tante Geertrui. De laatste, die een zelfstandige positie heeft, lacht smalend om haar ge trouwde stiefzuster, die met haar groote gezin en haar kleine inkomen bovendien nog „vroom" is. (Zie vervolg- hieronder) Hitler over de geboorte van Groot-Duitschland Verkiezingsrede in Sudetcnland de Sudetenstad Reichenherg heeft Hitier, ter gelegenheid van de a.«. ullende Rijksdagverkiezingen, een rede [ehoutten. waarin hij o.m zeide: Toen kwam 1&38, het jaar, dal gij thans zelf hebt med<»g«leefd, een jaar, dat plan nen en verwachtingen van vele eeuwe verwezenlijkte. Dat, mijn volksgenonten. i het resultaat van een strijd om de Duitsche 'olksziel ten gunste van e>en Duitsche v gemeenschap (spreekkoren roepen: Wij dan- in onzen Führer). In dit jaar heeft zich deoc Duitsche volks gemeenschap echter ook voor den eersten keer vertoond als werkelijkheid, welke vooi geen dreiging en voor geen afpersing terug wijkt Wij hebben zeeT gematigde beperkingen in de doelstelling van onze buitenlandsche poMtiek aangebracht, doch ergens houden internationale rechten op en komt het na tionale recht der volken naar voren. Voor dit nationale recht van het Duitsche zijn wij nu dit.jaar opgekomen. Vastbeslo ten, ook tot den zwaarsten en laatsten inzet en tot den laatsten weg. MilJdoenen Duitschers hebben dezen zomer un herfst niet in hun familiekring kunnen doorbrengen. Zij stonden in de kazernes en •p de ex -rei tic velden- Dok volwassen man nen hebben zich van deaen plicht m kwijten, en zij hebben dai gedaan. Zij allen hebben daarmede een plechtige bekentenis afgelegd, dat de Duitsche volksgemeenschap \onr hen meer is dan een enkel woord, dan een phrast, diat zij voor hen een go< waarvoor ieder individueel bereid is rijn .even op het spel te zetten, zooals millioenen rist hebben gedaan. Uit deze vastbeslotenheid, aldus vervolg de H 11 e r. is thans dit groot-Duitsche rijk ontstaan en het heeft ook u. mijne volks- genooten, den weg in dit groote rijk vrij gemaakt en u thans in ziet» opgenomen. Dat gij met uw hart toebehoort aan deze groote gpmeenscnap, deze meest sociale ge meenschap, dóe thans ter wereld beslaat, weet ik. Gij hebt echter thans het besluit van uw hart vooi de geheele wereld bevestigen. Ten besluite van dit jaar zult ook gtj u thans voor de geheele wereld vertoonen en uw bekentenis afleggen, deze bekrachtigen en daarmede plechtig bezweren. Het was zakelijk niet n«x>dig, doch is noodig als besluit der geboorte-acte van het groot-Duitsche rijk. De geboorte-acte van het tweede rijk werd onderteekend en opgesteld door de Duitsche vorsten. De ge boorte-acte van het derde rijk werd opge steld en bevestigd door het Duitsche volk. Na de mislukte Fransche staking Roode leiders zeer verbitterd Jouhaux, de leider van het Fransche _kverbond (C.G.T.) heeft een open brief aan minister-president Dal a dier gericht. ■aarin hij mededeelt, dat hij tengevolge van de tegen de arbeiders gerichte „onderdruk kingen" het bestuur der C.G.T. heeft ver zocht toe te stemmen in het opzeggen van de medewerking aan de commissies, waarin hij niet als regeeringsgedclegeerde, doch a.s ertegenwoordiger van de C.G.T. zitting heeft. De secretaris-generaal van dc C u. L (loet uitkomen, dat deze terugtrekking wijzigin gen noodig maakt in de wetten, waarop de orbeidersvertegonwoordiging berust. Overi gens zou de houding van Daladier niet alleen het geval van Jouhaux aan de orde stellen, doch d-e van alle milita te perso nen uit de arbeidersklasse, die zitting hel>- n alle organen van samenwerking welke in het land bestaan, met inbegrip van den nationalen rand voor economische zaken. De nationale raad van de C.G.T. zal daarom Maadag a.s. zijn besluit terzake moeten nemen. Protesten tegen de sancties De socialistische fractie is gistermorgen bijeengekomen. Zij heeft een motie aange- n, waarin de socialisten protcsteeren tegen de sancties, die genomen of voorbe- (1 zijn. tengevolge van de staking jegens ambtenaren en arbeiders in de particuliere industrie. Zij vragen de regeering niet den weg der onderdrukking te betreden en de reeds genomen sancties terstond in te trek ken, terwijl zij voorts de houding aan de kaak stellen van de werkgevers, die een lockout tegen de arbeiders toepassen. De algemeene confederatie van werk- r, «vers deelt o.m. het volgende mede: „De confederatie spreekt categorisch tegen, dat ale lockouts in het geheele landsge- ingesteld zijn, na de gedeeltelijke sta king. op initiatief van de werkgevers. Geen enkele juridische scherpzinnigheid zal de ODenhare meening er van overtuigen, dat 't feit. dat een minderheid der arbeiders j.l. Woensdag het werk gestaakt heeft, hei initiatief is geweest van de werkgevers. Boven'1 i is 't onjuist, dat de maatregelen, welke genomen zijn na de incidenten van Woensdag, de strekking hebben de van cht zijnde collectieve overeenkomsten te wijzigen". u -pLj^ r™ Wat Fynnon Sail voor anderen deed zal het ook voor U doen Bovenstaande verklaring is één van de vele krachtige bewijzen, die ook U zal overtuigen. Dit middel tegen rheuma- tische pijnen, verwijdert op pijnlooze wijze hel urinezuur. Voorkomt en bestrijdt daarom met Fynnon Salt Uw eigen kwaal in de kern. •rr',:'v? FYHNON SALT Hertzog tegen ongewenschte politieke actie De bekende generaal Hertzog heeft in den kieskring Bloemfontein een redevoe ring uitgesproken, waarin hij een pleidooi leverde voor het uitoefenen van toezioht op de politieke actie van predikanten, onder wijzers en ambtenaren. Hij kondigde aan, dat desbetreffende stappen zouden worden genomen. De regeering, aldus Hertzog, kan niet langer toestaan, dat onderwijzers, die hun salaris van de regeering ontvangen, ver deeldheid brengen tusschen ouder en kind, tusschen ouder en ouder en „de sociale De trekkingen bezoedelen". Predikanten verwikkelen rich in partij politiek, wetende- dat dit verdeeldheid en ontevredenheid bij hun gemeenten doet ontstaan. In Engeland, aldus spr., kunnen regeerin gen kom^n en gaan, doch een nieuwe mi nister vindt zijn geheele departement ach ter zich, niet omdat alle ambtenaren 't niet oneens zijn met de regeering. maar omdat gevoelens van partijjjolitiek niet toe™;*-taan worden tusseheiibeide te komen in het functioneeren van de departementen. Dit is ook het gevai geweest in Zuid- Afrika, doch deze toestand bestaat niet !an ger en de regeering kan, in het belang van het land de tegenwoordige ontwikkeling niet dulden. Hertzog zeide in zijn rede voorts nog rassenjiolitiek te betreuren, in het bijzondei wanneer die zich voordoet onder het Afri- kaansche volk in de landelijke gebieden. De regeering zoo zeide hij is vi besloten stappen te doen. wanneer dat noo dig is. „om degeneratie van het Afrikaner- dom te voorkomen". BLOEDZUIVEREND werken BOOM'i Laxeer- (Slijm-, GalMaag-) pil len. Deze pillen zijn zui- drijven overtollig gal en slijm. Ze werken zacht, bevorderen een goeden stoelgang en zijn goedkoop. Prijs per doosje met 15 pillen 17*17 el., 30 oillen 31 ct., met 50 pillen 57 ct. B Z m m ai.wr. LONDENSCHE VLUCHTELINGEN COMMISSIE BIJEEN Frankrijk overweegt toelating van io.ooo personen Concessies van Engeland en Amerika verwacht In em communiqué van het Engelscha ministerie van buitenlandsche zaken wordt verklaard, dat de voorzittei. do ondervoorzitter en de directeur der m- tergouvernementeele commissie tol voortzetting en verdere uitwerking dei werkzaamheden van de conferentie van Eiian te Londen e<-n mformeele mjeen komst hebben gehouden. De directeur legdf een rapport voor over de sinds le laatste bijeenkomst ver rich te werkzaamheden Hij kon verkla ren, dat de vooruitzichten voor de jndei dakbrenging en vestiging van onvrijwil lige emigrant ;n uit Duitschland -teeds beter werden, doch dat do vaststelling van geregelde voorwaarden voor de im migratie in hooge mate bleef afhangen va-n de houding van het land van oor sprong. Nadat hij een overzicht had gegeven dei werkzaamheden van de commissie, were overgegaan tot een bespreking over dc toekomsitge procedure der commissie en erd besloten het den voorzitter ovej- te la ten in overleg niAt den directeur een vet ga dering der plenaire commissie bijeen t? roepen, in ieder geval tegen begin van het •olgend jaar. Waar kunnen Joden heen? ee gaf een volledig verslag van zijn jongste onderhandelingen met Duitseh land en de lando-n, waarin de vestiging ten slotte zal geschieden en over het program dat noodig is met het oog op den huidigeii -ingenden toestand. Myron Taylor deed het belang vitko men, dat het Amerikenr-srhe volk en 'ii> president hechten aan de oplossing van het probleem. Hij zette de werkzaamheden uit een van de commissie van advies van den president, welke te New-York bijeenkomt or inlichtingen te verkrijgen over vrijwillige financieelpn bijstand. Bérenger wees op hetgeen Frank rijk. reeds had gedaan en zeide, da' Frankrijk thans naar de mogelijkheid zoekt voor de Joden plaats te vinden ir zijn koloniaie bezittingen. Het verluidt dat Frankrijk overweegt ongeveer 10.000 personen toe te latrn, mits concessies worden gedaan door de Vereen. Staten en Groot-Britiannië Lord Winter ton gaf een uiteenzet- Bovenstaande kaart geeft een beeld van het Italiaansche rijk, gelijk dit na de verovering van Abessinië geworden is. De inzet toont het geheele Italiaansche bezit in Oost-Afnka dus Eritrea. Abessinië, St Somaliland) en daarop in wit uitgelegd het ItaJliaansche moederland. Zoof kan men zich een denkbeeldvormen van de grootte van dit nieuwe bezit. ting van het Hritsche standpunt. Naar verluidt heeft Winterton de commissie er van in kennis gesteld, dat een VNirbe retdend verslag is ontvangen, dat in houdt, dat Britseh Guyana ee-n geschikte plaats voor vestiging is Hij maakt ook melding van het aanlwd van Australië en weidde uit over de verklaring van Chamberlain, dat Kenya en Tanganyika geschikt zouden kunnen zijn voor Duit sche vluchtelingen. Dc Pooïsche eischen om de positie der Poolsche Joden, die uit Duitschland zijn ge zet. onder oogen te zien. werd vprwezen inr rie a.s. plenaire zitting. Men verwacht geen bijeenkomst 'ler vlo- voorz tters dan legen dm tijd, dat de ple naire vergadering bijeen zal komen, hoe wel de onderhandelingen op ruime schual Hen worden voortgezet Biedt Palestina kansen? Het .Toodsche agentschap heeft aan" de vergadering van de zes mogendheden een memorandum overhandigd, waarin wordt gezegd, dat Palestina in de nabije i-«komst nog 100.000 Joodsohe vluchtelingen kan ab- sorbeeren, samengesteld uit landarbeiders er inngelingen ouder dan 18 jaar. die v «r den landbouw op te leiden zouden zijn. Verdei jongens en meisjes van 15 tot 17, die hun opleiding voor Palestina hebben voltooid, terwijl de kinderen door Joodsche familie*' in Palestina kunnen worden aangenomen Immers leven er in Palestina families van Duitsche Joden, die handwerklieden zijn er: personen, die geldelijk geheel onafhankelijk zijn. i te ontvangen. DUBIEUSE VORDERINGEN P F1DUCIAINGASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS AL WAART GE 50 JAAR... WORDEN !1! DOOR DE NIEUWE METHODE BEWERKT DOOR BEKEND MEDICUS. Fl -1.85 GEEN SUCCES - GELD TERUG i INLICHTINGEN Etï' DANKBETUIGINGEN GR MIS EN J. BRUI K MAN °-^RE" ROTTERDAM 5 POSTBOX 138 De Belgische regeeringscrisïs Minister Gérard afgetreden De Belgische regeering heeft gisteren, na afloop van een ministerraad, welke drie duurde, het volgende communiqué uitge geven: Minister-president Spaak zal Dinsdag in de Kamer een verklaring afleggen, waarin hij zal herhalen, dat het de vaste wil der regeering is, geen deflatie-politiek te voe ren. Zij zal verdeir de wet op de verplichte werkloosheidsverzekering doen goedkeuren en een zoo actief mogelijke economische politiek voeren, oun. door al het mogelijke to doen, om het verschil tusschen groot- en kleinhandelsprijzen te verminderen. Zij wil ook een industrieele discipline scheppen, noodig voor het algemeen belang. De liberale minister van financiën, Gérard, heeft zich niet bij deze verkla ring kunnen aansluiten. Kort daarna ver- ram men, dat de minister van financiën demissionair was. 2WEDEN MAAKT GASMASKERS Onlangs is in Zweden een fabriek ge opend voor de fabricatie van gasmaskers, fabriek heeft een capaciteit van mini. 400 gasmaskers per dag en geeft werk 21.0 man. De productie van gasmaskers zoowel voor militair gebruik als voc ■ungertievolking, is gobaseerd op de beste ZAeedsehe en buitenlandsche proefnemin gen. Voor het verkrijgen van licenties zijn roote bedragen uitgegeven. Deze fabriek, welke geleid wordt door de firma Birger Carlssons A.B. is opgericht met behulp van regeeringssteun. De staat hee-ft reeds een order geplaatst voor bet en van 300.000 gasmaskers. LUCHT VERBINDING CONGO—ZUID-AFRIKA Tijdens zijn bezoek aan Brussel heeft de Zuid-Afrikaansche minister Pirow bespre kingen gevoerd met den Belgischen eersten min ster, den minister voor transportwezen •n den minister van koloniën. Deze bespre kiiïgen hebben ten doel gehad de instelling te bcstudeeren van een luchtverbinding tui hen den Belgischen Congo en Zuid-Afrika1 In beginsel is een accoord tot stand ge- Waar gaat u zich vestigen? VINDT II TOOK BIDDEN KOODIN ioi HN|N( mm 1(114 WLLGCOND&sfQ. 7 TDLGDOOiM2506 Wilt U een melige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN Inlichtingen en adviezen worden gratis verstrekt IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 118-119 - Tel. 82521—85421 Wij hebben o.a. nog enkele moderne 4 kamer-woningen met badkamer van de complexen Sassenheimstraat, West- landgracht, Aalsmeerweg te huur. Huren v.af 34.— per maand. Ook te bevragen: Sassenheimstraat 43 whs. Woninglijst en inlichtingen GRATIS. Corry antwoordde niet, maar vroeg zonder overgang: „Hoe vind jij nou tante Geertrui?" Corry zat op den rand van het ledikant en heesch haar magere beenen in de lange kousen. ,,'t Gaat nog al". Miep was altijd zacht in haar oordeel, en het gesprek, dat ze den vorigen avond hoorde, wilde ze met geweld uit haar gedachten cTuwen. „Nog-al", smaalde Corry. „Nog-al-vervelend, bedoel je zeker", vervolgde ze, toen Miep geen antwoord gaf, „We hebben tante de laatste jaren heelemaal niet gezien", zei Miep voorzichtig, ,,'t Kan dus best meevallen", ,,'k Ben blij toe, dat we ze de laatste jaren niet zagen", meende Corry weer. „En als ze komt, heeft ze altijd op- en aanmerkingen". ,,'t Is hier ook zoo deftig, en bij ons Is het altijd druk en ehrommelig". Miep aarzelde even. voelde, dat ze het verliezen ging. „Rommelig! Moeder en jij werken altijd, de jongens helpen ook. Gezéllig is het bij ons, en daar kan ze niet tegen". Corry werd heftig, en Miep wilde niet de kans loopen, dat ze haar stem nóg meer uit zou zetten en tante of Oma het zouden hooren. Daarom stelde ze Corry gerust: „Ik vind het thuis ook veel echter hoor, maar moeder wilde het eenmaal Zoo"» Corry zweeg voldaan, en even later ging Miep, een beetje droomerig, door: „Zoo'n heerlijke groote kamer zou ik wel willen hebben", maar kijkend naar Corry's oogen, voegde ze er haastig aan toe: „Maar nooit zonder jou, hoor! en nóóit zonder moeder en vader". „Kom jij me uit school halen, als je wat weet van moeder", vleide Corry. Miep was in de huishouding, en zou dezen mor gen bij Oma blijven. Corry zat in de tweede klas van de Huishoudschool, 't Was wel duur, maar het schoolgeld werd, na een gesprek van moeder met de Directrice, „geregeld". Corry snapte wel, dat daarmee „verminderd" werd bedoeld. „Misschien", zei Miep. „Ik zal toch eerst kijken, of ik Oma ergens mee kan helpen". „Misschien mag je tante Trui wel helpen in den tuin. bladluisjes vangen", plaagde Corry baldadig. Miep ging er niet op in. en vroeg om af te leiden: „Hoe vind jij het, ons nieuwe kindje thuis?" „Leuk natuurlijk", meende Corry. Toen móést het er uit bij Corry, en heftig vroeg ze: „Hoe vond je dat, wat tante Geertrui gisteren over ons zei". „Afschuwelijk", zei nu Miep uit den grond van haar hart. ,Maar laten we dadelijk aan het ontbijt nou maar erg weinig eten", stelde Miep voor. „Juist wèl veel eten", zei Corry, heelemaal niet ingenomen met dat plan. „Ze wéét nou, dat we gisteravond meer dan genoeg gegeten hebben. Dus als we nou wéér veel eten, dan ziet ze, dat we niet uitgehongerd waren, maar dat het ge wóón is". Dat was Miep gelukkig met haar eens. „O zeg! tante Geertrui loopt alweer in den tuin. Heelemaal aangekleed; laten we haar alsjeblieft niet met het ontbijt laten wachten", haastte Miep. „Daar staat een doorn tusschen de rozen", gichelde Corry. „Hou nou op", smeekte Miep. ,,'t Is tenminste geen roos zónder doornen", hield Corry vol. „Dat klinkt toch al véél vriendelijker, vind je ook niet?" „Je lijkt met je stekende opmerkingen zelf wel een doorn", zei Miep kort. Schaterend klonk nu Corry's lachje, en bereikte ook tante Geertrui. „Zorgelooze nesten", mompelde ze in zichzelf. „Die besef ten natuurlijk geen oogenblik, waarom ze hier waren". Diep in zich benijdde ze de zonnige opgewektheid van Greet; en die kinderen waren net zoo. „Zeg Cor, eet nou netjes, hoor", fluisterde Miep nog op de trap. Ze hadden de bedden afgehaald, waschtafel opge ruimd, en lieten hun kamer keurig achter. Moeder had haar 't zoo geleerd. De kinderen wisten niet. dat even later tante de kamer binnenliep, en werkelijk verbaasd was over de wijze, waarop de kinderen de kamer hadden achtergelaten, 't Viel haar mee en tegen tegelijk. Daarover zou ze geen opmerkin gen kunnen maken. Cor zou wel goed oppassen, dat ze nu niet morste met de thee. Opgepast. Dadelijk na den gongslag stapten ze de kamer binnen, wenschten Oma en daarna tante Geertrui goedenmorgen. Het ging er nu om. de eer van moeder èn vader op te houden, dat voelden ze allebei. Miep was stil verlegen. Corry deed een poging jolig te doen. Ze deden hun best; Oma had opnieuw schik in de handige maniertjes van Corry. om haai zónder vragen een extra hapje jam af te bedelen. Zij kon het ook wel velen, dat de meisjes eerbiedig hun gebed opzegden. Zij voelde zich den laatsten tijd niet goed, en had méér dan vroeger nagedacht over sterven. Tante Geertrui lachte onvriendelijk. De minachting ontging de meisjes niet. Corry wilde al wat zeggen, maar hield het bijtijds in. Moeder had hen verteld, dat Oma en tante niet baden, en gezegd, dat ze alleen tegen oma moesten zeggen, dat zij graag wilden bidden. „Wat moet je worden. Cor?" vroeg tante plotseling aan Corry. Miep schrok van 'tantes vraag, hoewel die niet tot haar gericht was. Aan haêr hoefde tante niets te vragen, tante wist wel, dat zij in het huishouden hielp. k Ben op de Huishoudschool, tante", zei Corry vlot, „'E zit pas in de tweede." „Maar later, wanneer je van school af gaat?" drong tante aan. Had zij er schik in te probeeren dit bijdehande ding in het nauw te drijven, of was het werkelijk belangstelling in het kind? Oma vroeg het zich bezorgd af. Zóó met die heldere oogen leek zij op haar grootvader; hoei hield ze plots van dit kind. de kleindochter van den man, waarvan zij méér, bezadigder had gehouden, dan van den vader van Geertrui! Miep at stil door. In angst, dat Corry straks een dwaasj antwoord zou geven. Miep voelde het. dat zooiets komen zou „Er springt dadelijk een bommetje", zou Kees zeggen. Corry! at haar mond nadrukkelijk leeg. Nou-komt-het, dacht Miep. „Danzoek ik een man, net als vader, en dan tromtf ik", zei Corry laconiek en nam weer een hap. Miep haalde opgelucht adem; dat antwoord was gelukkig nog zoo gek niet. Ook Oma lachte fijntjes. Over dat kleine ding behoefde zei zich niet ongerust te maken. Tante was een oogenblik ver* slagen, en zei toen alleen: „Een loffelijk voornemen, dat moei ik zeggen". De ironie in haar stem ontoing de mcis!es niet. maar op een seintje van Miep zweeg Corry verder. Zonder veel praten verliep het ontbijt. Toen de meisjes naar boven g:ngen om Corry's schooltasch te halen, zei Oma: „Wat een heerlijke kinderen heeft Greet. Ik kan me indenken, dat ze daar rijk mee is". •-Ochzei Geertrui alleen, en verliet de kamer. Zij had een nederlaag geleden, dót voelde ze. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2