$t\mm gMfcsdjt Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Fransche demarche te Rome wipe, Chateau Paulet jabonnementsprijfi: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per weeki0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bi] dagelijksche zending, 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/tCt r No. 6565 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 3B936 ZATERDAG 3 DECEMBER 1938 19e Jaargang Oogen, die open gaan Dezer dagen zag een boekje het licht van een predikant, waaruit gretig geci teerd werd door vrijzinnige bladen. Geen wonder, de schrijver sprak smadelijk over leden van een Christelijke meisjes- vereeniging, van wie hij vernomen had, dat zij op Zondag twee keer ter kerk gingen en tusschen of na de diensten op een wandeltocht Christelijke liederen zongen. Dat was maar fantasie. Zulke braven waren er niet meer. Wij hadden lust den schrijver te ver zekeren, dat zulke dingen heusch nog wel voorkomen, en dat zulke meisjes waarlijk geen kniesers en femelaars be hoeven te zijn, doch vroolijk door het leven kunnen gaan. Al erkennen wij middellijk en met leedwezen, dat ook in onze kringen de Zondagsheiliging al meer in 't gedrang komt. Echter, tot schrijven kwam het niet. Voor eenige dagen lazen wij in een roomsch-katholiek dagblad een artikel over „Sociale Zondagen". De strekking was, dat men met het organiseeren van zulke bijeenkomsten niet moet overdrij ven, doch dat ónze bezwaren daartegen niet opgaan: de sociale kwestie is niet de laatste plaats een geestelijk vraagstuk en men besteedt dus de Zondagmi uren goed als men zulke vergaderingen houdt. Wij dachten er over ons tegen deze beschouwing te verzetten en de Roomsch- Katholieken te waarschuwen tegen deze langzame, maar zekere afbraak van Zondagsrust en -heiliging; doch tot schrijven kwam het niet. Het is thans ook niet meer noodig. Wij kunnen ons beroepen op een voor aanstaand man in Roomsch-Katholieke kringen, die in de „Maasbode" van 27 November 1.1. een ernstig betoog houdt over de toenemende Zondagsontheiliging <foor zijn geloofsgenooten. De schrijver Heeft vooral het Zuiden van ons land op liét oog, maar terecht merkt hij op, dat men hieruit geen onjuiste gevolgtrekkin gen moet maken: de vermaning is voor het noorden even noodig als voor de zuidelijke provincies. Vervangt men de specifiek Roomsche uitdrukkingen als mis, vesper enz. door Protestantsche woorden, dan zouden wij de klachten van den schrijver bijna let terlijk kunnen overnemen. Sommigen, aldus lezen wij, verlaten het kerkgebouw op een wijze, alsof zij zeggen willen: „dat zit er al weer voor een week op". Van de bijwoning van middag- en avonddiensten komt zeer weinig terecht. Het aantal reizen op Zondag, zoowel voor vermaak als voor vergaderingen, neemt hand over hand toe. Ondanks het vrij zijn op Zater dagmiddag worden sport en spel vooral op Zondag beoefend. Deze klachten zijn niet overdreven. Ieder kan de waarheid er van consta- teeren. Wie wel eens met een gezelschap Roomsch-Katholieken op reis geweest is, moest ervaren, dat op Zondag schier alles geoorloofd scheen, als men des mor gens maar even ter kerk geweest was. De K.R.O. laat op de ernstigste toespraak dansmuziek en sportberichten volgen. Het gevolg daarvan is b.v., dat de V.A.R.A. op Zondagavond in het over wegend Roomsch-Kath. Kerkrade een gezellige bijeenkomst kan houden, welke door 800 bezoekers wordt bijgewoond, hoezeer de pastoor er ook tegen gewaar schuwd heeft. Och, wat baten zulke ver maningen, als men de menschen eerst geleerd heeft, dat men het met Zondags heiliging niet zoo nauw behoeft te nemen? Wanneer priesters op Zondag spreek beurten vervullen op demonstratieve bij eenkomsten, waarvoor het geheele spoor wegapparaat in werking wordt gesteld, hoe kan men dan verwachten al is dit optreden nog zoo goed bedoeld dat de „leeken" ernst zullen maken met Zon dagsheiliging? De schrijver gevoelt zulks blijkbaar ook, zooals volgt uit zijn opsomming van de oorzaken, welke tot deze misbruiken aanleiding geven. Op een paar van de twaalf oorzaken vestigen wij de aandacht. Ze gelden mutatis mutandis ook voor onze kringen. Daar zijn de gemengde huwelijken. Hoe dikwijls kunnen wij constateeren dat de Zondag en het kerkgaan in 't gedrang komen, als iemand uit een ge- loovig gezin huwt met een ongeloovige. Heel vaak volgt de eerste, hetzij de man of de vrouw, de gewoonten van den tweede. De Zondagsheiliging verachtert ook als men socialistisch georganiseerd is. Wij wezen daarop menigmaal. Het feit is niet tegen te spreken. De Christelijke arbeiders, die in de roode vakbeweging Verdwaalden, gaan van lieverlede mee naar betoogingen, vroolij'ke avonden en politieke demonstraties op Zondag. Overcïrev<*w <M<röifr,' vffffr Poncet protesteert tegen den kreet: „Corsica, Tunis" Dreigende taal in de Italiaansche pers Frangois Poncet, de Fransche am bassadeur te Rome, heeft bij den Itali- aanschen minister van buitenlandsche zaken Ciano een démarche onderno men tegen de betoogingen, welke zich in de fascistische kamer hebben voor gedaan, waar afgevaardigden kreten hebben geuit: zooals „Tunis", aldus de passage der verklaringen va-n Ciano in zake de .natuurlijke aspiraties van het Italiaansche volk" onderstrepend. Het onderhoud tusschen Poncet en Ciano heeft diie kwartier geduurd, In een commentaar op de rede van Ciano en de daarop gevolgde incidenten in de ïascistische kamer schrijft de Intranslgeant: „Men moet in het buitenland weten, dat Frankrijk één is en dat moederland en over zeese! ie gewesten een geheel vormen, waar op wij nooit een aanslag zullen dulden. Indien het buitenland gemeend neeft te kunnen rekenen op onze binnenlandsche nneenigheden, indien het geloofd Leeft, dat wij werden ondermijnd door het virus der revolutie, dan heeft de 30ste November een duidelijk beeld te zien gegeven. Frankrijk 'al zijn eensgezindheid hervinden, om de veiligheid van a' zijn grenzen te verzeke ren". De Paris Soir vraagt: „Wat wil Italië?' Heeft het werkelijk territoriale eischen? Dan is het antwoord van Frankrijk zeer duide lijk: een „Neen" zonder omwegen. En is m Januari 1934 geen verdrag geteekend? Wij houden ons aan de verdragen, üf is er sDrake van een onderhandelingsmanoeuvre'? Dan is dat een soort conversatie, waarvoor Frankrijk geen belangstelling heeft. Als de Italianen ons iets te zeggen hebben, laten zij dat dan doen". D*e Liberté schrijft: „Tunis, Dzjiboeti, Corsica, dat alles zal Fransch blijven. Hei Fransche publiek stelt er prijs op, dat men dat weet. He* is bovendien geen geheim, dat het demografische argument, dat. de Ita'.la- nan zoo vaak gebruiken, ten aanzien van Tunis in het voordeel van Frankrijk is". Volgens de Journal des Débats kan deze beginnende campagne slechts een nauwe eenheid tusschen Frankrijk en Engeland tengevolge hebben. Hun volkomen verzet tegen ontoelaatbare aanmatigingen zal den vrede handhaven. Men zou van het bezoek van Von Ribben- trop gébruik kunnen maken, om lederen twijfel daarover in zijn geest te doen ver dwijnen. Zoo zou zijn bezoek werkelijk nut kunnen hebben, aldus het blad. „ItaliS tot alles bereid" De Giornale d'Italia wijst in een hoofdar tikel van de hand van Gavda op d9 groote verrassing, door de Parijsche Temps ge toond, naar aanleiding van de onthullingen, door Ciano gedaan tijdens zijn redevoering in de kamer over de Italiaansdhie mobilisatie in de dagen, voorafgaande aan de overeen komst van München. Het blad schrijft, dat deze verrassing be grijpelijk ls, daar de door den minister van buitenlandsche zaken gegeven uiteenzettin gen alle verhalen over de houding van Italië, welke door de Fransche bladen in die dagen in o-mloop werden gebracht (om te beginnen door de Temps zelf) te niet doen. Inderdaad had zich op grond dezer valsche geruchten, waarbij o.m. werd beweerd, dat er een te genstelling tusschen het koninklijke huis en de fascistische regeering bestond, over do politiek van innige solidariteit met Duitsch- land bij deze crisis, en dat in het land ean oppositie tegen de mobilisatie bestond, in Frankrijk de overtuiging verspreid, dat Ita lië passief zou blijven tegenover de ontwik keling van de dramatische gebeurtenissen. Men zal gemakkelijk begrijpen hoe de teleurstelling in Frankrijk was. De .verrassing is ook te verklaren uit de gewilde onwetendheid over al hetgeen dag in dag uit in den ItaJiaansdhen staat en de Italiaansche zielen is tot stand gebracht Gayda besluit liet artikel letterlijk: De Italiaansche natie, solidair met haar regee ring, is tot alles bereid. Zij is bereid op te visch- en duivensport, leidt tot Zondags ontheiliging. Evenzoo het uitgaan met autocars of op andere wijze, meermalen wat de Roomsch-Katholieken betreft, onder auspiciën van eigen bureaux. Maar wij hebben het tot onze verbazing ook gezien, dat een meisjesvereeniging van een evangelische kerk op Zondagmorgen toen de dienst nog wel de eenige op Zondag begon, in reiswagens vertrok voor bezoek aan de bollenvelden. De schrijver wijst voorts nog op het laat uitgaan op Zaterdagavond ook in onze kringen moet men wel eens uitsla pen! en op het lezen der neutrale pers, welke tot wereldsche Zondagsviering lokt en noodt. Er worden nog meer oorzaken opge somd: doch het bovenstaande is voldoen de. Vooral ook, omdat ze ons ernstig voorhouden: gij behoeft niet alleen naar Rome te zien; onder Protestanten is het ook erg, zij het dat hier een moedig stand houdende kern aanwezig is. Het is echter verblijdend als beide groepen de gevaren zien. Dan kan er ook sprake zijn van een gezamenlijk streven om het kwaad tegen te gaan. Daarover in een volgend artikel een kort woord. Men kan helaas bijna het schaken in één adem noemen. Laat ons hopen, dat hier nog wat "TT lésTden valt,' marcheeren en, indien dat noodig zal zijn, zelfs tegen Frankrijk. De kreten in de kamer In Romeinscho kringen wijst men er vol gens „United Press" op, dat de Italiaansche regeering slechts na rijp overleg toestem ming tot het uiten van de bekende kreten in de kamer heeft gegeven. In welingelichte Italiaansche politieke kringen zegt men. dat een en ander gesc'ried is, om Parijs ervan te overtuigen, dat, indien het tot onderhandelingen over de bestaande geschilpunten met Rome mocht komen, het zich er wel rekenschap van moet geven, dat het te doen heeft met een sterk imperialis tisch Italië, dat bezield is met een natuur lijk verzet tegen de fouten, welke door de geallieerden na den wereldoorlog en in de vredesverdragen werden begaan. De verklaring \an Gayda in de Giornale d'Italia, dat Italië bereid is zelfs tegen "Frank rijk op te marcheeren, heeft in de buiten landsche pers groote beroering gewekt. Men veronderstelt dat, nu Gayda gesproken Loeft, spoedig in de Italiaansche bladen 'een cam pagne tegen de Fransche pers zal beginnen. De Japansch-Chineesche oorlog Japansche razzia te Kanton Maarschalk Blücher ïn China? Voor het eerst sedert de bezetting van Kanton door de Japanners mochten, vreem delingen de stad niet binnengaan wegens „een razzia op plunderaars en misdadi gers"'. In de buitenlandsche concessie, Sja- mien, werd geweer- en machinegreweervuur gehoord. Een vreemdeling, die in de stad was geweest, zeide bij zijn terugkeer te Sja- mien ,dat honderden Chineezen waren ge arresteerd. Blücher bij Tsjang Kal Sjek? Volgens berichten in de Chineesche pers zou Blücher, de vroegere commandant van het Russische leger in het Verre Oosten- be gin November in China zijn aangekomen. Hij zou dezelfde persoon zijn als de spe ciale Russische gedelegeerde, die zich vol gens vroegere berichten in Heng-Yang heeft opgehouden op een oogenblik, waarop Tsjang-Kai-Sjek ziqh daar bevond met hooge officieren en regeeringsvertegenwoord igers voor het houden van besprekingen. Blücher zou de volgende eischen hebben overgebracht: De Chineesche tegenstand moet geheel tot guerrilla op groote schaal worden gereorganiseerd; de tegenwoordige voorzitter van den uitvoerenden Yoean, Koeng, moet vervangen worden door den Russischgezinden Soenfo; minstens één mi nisterpost moet aan een Chineesche commu nist worden gegeven. Tsjang Kai Sjek zou deze eischen hebben afgewezen, o.m. met de motiveering, dat Noord-West-China niet het eenige oorlogs- tooneel in de toekomst zal worden, maar ook Zuid-West-China, zoodat hij rekening moet houden met Engeland, Frankrijk en Amerika. Tsjang Kai Sjek zou Blücher niet hebben ontvangen. Wel zou hij hebben toe gestemd in een nieuwe reis van Soenfo naar Moskou. Op het oogenblik zou Blücher zich in Noord-West-China bevinden. Minister Pirow in Den Haag Slechts een beleefdheidsbezoek 'sGRAVENHAGE, 3 December. Met den „Etoile du Nord" is de Zuid-Afrikaansche minister van Handel en Defensie, de heer Pirow gistermiddag om eenige minuten over half zes aan het station Holl. Spoor in Den Haag aangekomen. De Zuid-Afrikaansche gezant Dr H. D. van Broekhuizen, reisde met minister Pirow, in wiens gezelschap ook diens secre taris was, mede. Gevraagd naar een verklaring over den aard van zyn bezoek, weigerde de minister elke inlichting. Dt van Broekhuizen was iets mededeel zamer dan zijn gast De gezant bevestigde het bericht, dat dit bezoek alleen als een beleefdheid tegenover hem beschouwd moet worden. Over de plannen van minister Pirow kon of wenschte hy niets te zeggen. De beide heeren zijn in de auto van den gezant naar de Zuid-Afrikaansche legatie gereden. Aan het diner, dat de Zuid-Afrikaansche gezant gisteravond ter eere van minister Pirow heeft gegeven, hebben deelgenomen de minister-president Dr H. Colijn, de mi nister van Buitenlandsche Zaken Mr J. A. N. Patijn, de vice-president van den Raad State, Jhr Mr F. Beelaerts van Blok land, Dr H. Muller, oud-gezant en de heer J. Schilthuis, handelscommissaris van Zuid- Afrika in Nederland. Geen collecte voor de vluchtelingen Burgemeester van Barneveld weigert toestemming. Naar de Telegraaf' meldt, deelt de burgemeester van Barneveld, de heer J. W e s t r i k, in een officieele bekendmaking zijn gemeentenaren mede, dat hij geen toe stemming heeft verleend voor het houden van de nationale collecte voor de vervolg den wegens geloof en ras, op grond van de overweging, dat een dezer dagen in de ge meente Barneveld te houden collecte voor het uitreiken van Kerstgaven aan behoeftige Barnevelders, niet geschaad mag worden door andere collecten. Den ingezetenen, die toch een gift voor de Joodsche vluchtelingen beschikbaar wilden stellen, geeft de burge meester in overweging, de bijdrage over te schrijven op de postrekening van het betref fende comité. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS GROOT NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN Voorziening van gasmaskers Verstrekkend initiatief van de Amsterdamsche Burgerwacht Syndicaat voor vervaardiging gesticht De persdienst der Vrijwillige Burger wacht Amsterdam schrijft ons: De commandant der V.B.A., kolonel b.d. H. R. Boe ree. heeft het initiatief genomen om te komen tot een syndicaat met een aanzienlijk kapitaal, dat uitsluitend gebe zigd zal worden om den aankoop van gas maskers ten dienste van de burgerbevol king van de hoofdstad in de eerste plaats, doch niet uitsluitend van Amsterdam mo gelijk te maken. Het syndicaat wenscht geen winst te maken en stelt zioh ten doel in zoo kort mogelijken tijd zooveel mogelijk gas maskers in zoo breed mogelijken kring te distribueererL Na een overleg met Mr L. J. A. Trip werd een groot aantal voorname financieele in stellingen bereid gevonden tot deelneming onder do persoonlijke leiding van den heer E. Fuld, ondercommandant der V.B.A. Zij die zich bij de afdeeling gasbescher- ming van de V.B.A. (Singel 548) aanmelden, kunnen van nu af aan uit voorraad mas kers ontvangen tegen betaling van den uni formen prijs van vijf gulden per stuk voor alle maten. Ieder die zich door bemiddeling van de V.B.A. een gasmasker aanschaft moet zijn of haar adres opgeven en wordt binnen vier weken opgeroepen tot bijwo ning van een demonstratie in het gebruik van het masker door of onder leiding van den chef van de geneeskundige afdeeling der Amsterdamsche Vrijwillige Burger wacht, dr Coenraad Hijmans, die zich even eens belangeloos ter beschikking heeft ge steld. Tijdens deze demonstraties wordien ook alle aanwijzingen verstrekt ten aanzien van het bewaren in bruikbaren toestand van het masker, enz. Twee mi^taire toestellen in botsing Een sergeant en drie officieren gedood. BANDOENG, 3 December (Aneta). Van morgen zijn boven het vliegveld Andir bij Bandoeng twee militaire toestellen, Kool- bovens, met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De vier inzittenden werden gedood. De slachtoffers zijn luitenant A. Ben them, luitenant Jhr. A. Benthem van den Bergh, luitenant K. Schmid. en sergeant Hoevenberg. Een der inzittenden trachtte nog zich met een parachute in veiligheid te brengen, doch wegens de geringe hoogte waarop de botsing geschiedde, mislukte de-ze spronig. De piloot van de „Nandoe", welk toestel vanmorgen van Bandoeng naar Nederland vertrok .verklaarde dat hij voor zijn vertrek beide toestellen op het vliegveld zag liggen. De begrafenis der slachtoffers zal nog van daag plaats hebben. Koninklijk bezoek aan Zeeland verwacht By tewaterlating van de „Koningin Emma" MIDDELBURG, 3 December. Naar wy van den Commissaris der Koningin in Zeeland vernemen, zal op 14 Januari as. de tewaterlating plaats vinden van een der twee nieuwe motor-mailschepen welke de Koninklijke Maatschappij De Schelde, te Vlissingen voor de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" bouwt. Dit schip zal den naam „Koningin Emma" krijgen en er bestaat naar wij verder vernemen gegronde hoop, dat H. M. de Koningin persoonlijk de doopplechtigheid en tewaterlating ervan zal komen verrichen. DE VERMISTEN UIT AMERSFOORT Uit de haven van Hilversum opgehaald HILVERSUM. Gisteren zijn de lijken van de beide Amersfoorters, de heeren Liethof, vader en zoom die sinds 25 No vember werden vermist, gevonden in hun auto, die vlak bij het kantoor van den havenmeester, daar waar de middel ste havenarm in het kanaal te Hilver sum uitkomt, in vier meter water werd aangetroffen. Zooals men zich zal herinneren, is al spoedig aangenomen, dat de mannen, die voornemens waren over Hilversum en Loenen naar Utrecht te rijden, ergens te water waren geraakt Thans heeft dreggen in de Hilversum- sche haven deze vermoedens op droeve wijze bevestigd. Grijsaard aangereden en gedood 's-GRAVENHAGE, 3 December. Gister avond tegen half acht werd de 70-jarige voetganger J. de K., wonende in de Gouden regenstraat ,op de Paul Krugerlaan bij de Herzogstraat aangereden door een personen auto. Met een schedelbasisfractuur is de man naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht waar hij in den loop van den avond is overleden. De broederenkerk te Zutfen De Broederenkerk te Zutfen, welke wegens restauratie bijna anderhalf jaar aan den eere- dienst onttrokken was geweest is gisteren weer in gebruik genomen. Een bedrag van f 60.000 is aan de restau ratie besteed, waarin door rijk, provincie en gemeente in totaal voor f 33000 is deelge nomen. Het juiste stichtingsjaar van de kerk is niet bekend; het is de oude kloosterkerk van het in 1288 gestichte Predikheeren- of Do- mi n ikanerklooster. De plechtige ingebruikstelling werd des middags door klokgelui aangekondigd. De president-kerkvoogd, de heer J. Rui- b i n g, bracht aan vele personen en instellin gen dank, o.m. aan rijk, provincie, gemeente, de Al>g. synode en in 't bijzonder aan de Rijkscommissie to or de Monumentenzorg. Hierna werd het woord gevoerd door Ds. de Jong en Ds. K. Beversluis, door Mr. J. Dijckmeester, burgemeester van Zutfen en Ds. Vermaas, praetor van den predikantenring Zutfen. Des avonds had onder groote belangstelling de inwijding plaats van kerkgebouw, orgel, doopvont, broodschaal en beker en van den kanseL Liturgöst was Ds. de Jong. Ds. K. Beversluis hield een predicatie naar aanleiding van 1 Kon. 8 1° over de Inwij ding van Salomo's tempel. fc{ies De Koning shrug te Rotterdam, die het Bolwerk met het Oudehoofdplein al se dert 1860 verbindt en eertijds nog door Koning Willem UI is geopend, zal thans moeten wijken voor een nieuwe. Volgen de week zal reeds het zware verkeer de brug niet mogen gebruiken. Een overzicht van de brug in zijn tegenwoordigen toestandop den achtergrond de e Maas Saöfacrtentieprtjjcn Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer0.22Va Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels-2.30 Elke regel meer-0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven 100% (Koers van om wisse Llna 100V2 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Verschenen is de Memorie van Ant. woord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Wegverkeersfonds. H. M. de Koningin zal een bezoek aan Zeeland brengen. Minister Colijn heeft gister in de Tweede Kamer een rede gehouden over de maatregelen der Regeering inzake de Duitsche vluchtelingen. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Onderwijs aangenomen. Daarna kwam de interpellatie-Albarda aan de orde. Finantieel Weekoverzicht. De N.V. Insulaire HypotheekbanK stelt voor 20 procent op de aandeelen bij te storten. Fransche démarche te Rome over de kreten „Tunis en Corsica". Besprekingen te Londen over het Jood-» sche vluchtelingen-vraagstuk. Fransche socialisten verbitterd over de stakings-sancties. Wat voor weer krijgen we? Voor hot geheele land: in den avond en voornacht krachtige tot matige wind uit noordwest tot west. (Koud en buiig weer, met regen en hagelbuien- en wellicht met onweersverschijnselen. Meest gebroken, lucht. In den nanacht en morgen overdag: afne mende wind uit Westelijke tot Noord-Weste* lijke richtingen, afnemend bniïg en alge meen opklarend, overdag zelfde temperatuur BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KROOSWIJK (bij Oud-Beijerland) Telef. O.-B'land 108 ASSURANTIE'S EFFECTEN Stormschadeverzekering Een specialiteit op htet gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING l Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ..R E N O V A T 0 M" te Amsterdam. Spuistraat 219/21 Tel. 35628 Vraagt eens een Drospectus aan! MEN LOGEERT, "■AMliMrUm 7CCPi-.orn KAMERS MO ONTB'JT-r-3-MET BADKAMER -f-4- Cognac Generaal Aqen ANDRE KERblfcNb T.lburc Brand in artisten-pension Groote schade aangericht s GRAVENHAGE, 3 Dcc. Gisteravonc om streeks zes uur is brand uitgebroken in bet pand Amsterdamsche Veerkade no 50 hier ter stede waar gevestigd is het pension van den heer J Tokkie. Men alarmeerde onmiddellijk de brand weer. die na eenigen tijd met twee motor- wagens en een ladderwagen verscheen. In het pension van den heer Tokkie lo- geeren veelal artisten. De Nederlandsche artisten hebben een groot deel van hun klceren en anr.cro eigendommen kunnen redden, de Engel- sahen moesten het grootste gedeelte van hun toebehooren achterlaten en zitten thans vrijwel zonder eenige have in een vreemde stad. Aanvankelijk woedde de brand hevig. De vlammen sloegen uit het dak van de zolder verdieping. doch door het krachtig ingrijpen van de branoweer was gevaar voor uitbrei ding spoedig geweken. Doordat de brand op de bovenste verdie ping woedde, hebben het pand en ook do huizen er naast, zeer veel waterschade eo- kregen. Na een uur was men het vuur vrij wel meester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1