TRIUMPH 55 GEEF MET ST. NICOLAAS DE ALGEMEENE STAKING IN FRANKRIJK MISLUKT 'N MOOIE DOOS VIRGINIA CIGARETTES 50 STUKS SO CENT Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER KNUTSELAARS A.U.DOEKHOLKSt DONDERDAG i DECEMBER 1938 EERSTE BEAD PAG. a RONDBLIK DALADIER BEHOUDT HET VELD 1 De rust in Frankrijk is gisteren nergens Verstoord geweest, al liet van tevoren de toestand zich zeer dreigend aanzien. Het stakingsbevel, uitgegaan van het Fransche .vakverbond, hetwelk erop berekend was, lieel het land een dag lang in desorganisa tie te brengen, heeft schromelijk gefaald. De leus, dat heel het raderwerk stil staat, *,als Uw maohtige arm het wil", is kort en goed een frase gebleken, Waarom? Omdat er in een beschaafd en ordelijk land een nog machtiger arm is dan die van een groep dreigende en rumoerende onderdanen, namelijk de arm van de wettige overheid. Het is de groote verdienste van minister president Edouard Daladier, dat hij zich toen de omstandigheden alarmeerend wer- tien niet door vrees voor verantwoordelijk heid, en ook niet door mogelijke bedreiging tegen zijn persoonlijke veiligheid heeft laten .weerhouden, om te doen wat als leider der regeering zijn plicht was. Naast vastberaden heid heeft hij doorzicht getoond bij het aan wenden van de middelen, welke tot 'het be oogde doel konden leiden. Het afkondigen van den noodtoestand en het in werking stellen der requiratie omsloten het bedrijfs leven met een strèng militair kader, een organisatie, waartegen de revolutionnaire hond het in discipline en strafheid heeft znoeten afleggen. Zoo achtte de C.G.T. het fd spoedig geraden, verschillende tegen orders te geven, waardoor bij haar aange sloten vakbonden op het laatste moment hun .vrijheid herkregen, om aan den arbeid te trekken. Mede hierdoor is het te verklaren dat in het geheel genomen niet meer dan een vijfde deel der Fransche arbeiders in derdaad een etmaal in werkeloosheid heeft doorgebracht. De overigen betrokken hun posten; zij stonden voor een alternatief, hetwelk er zeer slecht uitzag, nl in sommige gevallen massaal ontslag, in andere zelfs verantwoording voor den krijgsraad. Thans zal dit alles vermoedelijk met een sisser af- loopen. De regeering kan zich nu verder wel .veroorloven, lankmoedig te zijn; haar kracht is immers op afdoende manier gebleken. De premier heeft, toen de spanning was geweken en duidelijk aan het licht was ge treden, dat de regeering zich 'had gehand haafd, ten koste van het roode en ultra- roode prestige, een rede gehouden, waarin hij het doorzicht en het patriottisme van het Fransche volk heeft geprezen. Velen zullen hem meesmuilend hebben aangehoord, in het besef, dat deze lof hun nauwelijks toe kwam, aangezien zij met de harde hand naar de gehoorzaamheid waren geleid, ijl st® van uit eigen vrijen wil. Doch in Frank rijk behoort het nu eenmaal tot de goede manieren, onder een sier van welgekozen woorden een onaangename waarheid te ver bergen. Het nieuwe in de huidige situatie ia dat deze welsprekendheid ditmaal komt als een balsem op de wonde, nadat er op doortastende wijze chirurgisch is ingegre- pen. Al te lang was de natie eraan gewend geraakt, dat over schier elk hachelijk pro bleem niet anders dan fraai werd gepraat, terwijl de kordate daad achterwege bleek to blijven. Het mag niet worden verheeld, dat met deze overwinning over den revolutionnairen tegenstand Frankrijks crisistoestand nog geenszins is overwonnen. De wetsdecreten van minister Reynaud. welke diep insnij den, zijn uit dien hoofde verre van populair, zij beoogen een strenge 6aneering. Doch wel licht zal het kabinet thans, nu het zich vas ter in het zadel bevindt, zich lankmoedig kunnen betoonen, en hier en daar wat scherpe kanten van de in uitzicht gestelde maatregelen kunnen wegnemen. Daardoor zal tevens heel wat bitterheid kunnen wor den verzacht en ook dit is een factor van goed regeerbeleid. Het valt te voorzien, dat met het her wonnen prestige der regeering in de breede lagen van het volk tevens een versterking van haar positie in het parlement zal ge paard gaan. Nu de periode van aarzelingen en voorbereidingen voorbij is, en de nieuwe koers zich scherp afteekent, zullen ook de volksafgevaardigden er lichter toe komen, zich in nieuwe meerderheidsgroepeering achter Daladier en Reynaud te stellen. Daarmee zal dan eindelijk het proces zijn voltrokken, waardoor het volksfront gelei delijk uit het middelpunt werd verdrongen, om voor een gematigde en bezadigde meer derheid plaats te maken, welke het alge meen belang wil dienen, zonder de privé- interessen al te zeer te willen ontzien. De leider der „IJzeren Garde" doodgeschoten £en politieke moord? De laatste dagen is in Roemenië een op leving gaande geweest van de activiteit der „IJzeren Garde", een fascistische geweging, welke onder leiding stond van zekeren Codreanu. De „IJzeren Garde" had menige politieke misdaad op haar geweten en Codreanu en eenige andere leiders be vonden zich dan ook reeds sedert maanden in gevangenschap. Nu heeft men hen, juist tijdens de nieuwe opleving onder hun aan hang, 's nachts per auto van de eene ge vangenis naar de andere overgebracht. Onderweg werd deze auto aangevallen door onbekenden; de gevangenen trachtten daar op te ontvluchten en werden allen door de gendarmen doodgeschoten. Onder de dertien slachtoffers bevond zich ook Codreanu. Men vraagt zich thans af of de lieden, die op de gevangenenauto een overval pleeg den. inderdaad Roemeensche fascisten zijn geweest, of dat men hier wellicht te doen heeft met agents-provocateurs, die een ge legenheid moesten scheppen om met Codreanu en zijn twaalf gezellen voor al tijd af te rekenen. In politieke kringen verluidt, dat koning Carol hij de besprekingen met den minis ter van binnenlandsche zaken, Calinescu, die gisteren plaats vonden, zich voor scher- Regeer ing heeft de overhand behouden Het gezag is geëerbiedigd Gisteravond heeft de Fransche minister president Daladier een radiorede ge houden over de gebeurtenissen der laatste Do dag van 30 November, zoo zeide hij, moest een historische datum zijn. De ge- heele natie moest gedurende vier-en-twiniig uren geparalyseerd worden onder de ironi sche blikken van onze tegenstanders en tot groote droefenis van onze vrienden in de wereld. Op den avond van dezen dag heb ik het recht te zeggen, dat de 30ste Novem ber inderdaad een historische datum zal blijven; immers de totale mislukking van de algemeene staking beduidt de vastbeslo tenheid van het land, in vertrouwen mede te werken met de krachtsinspanningen van de regeering en door eerbiediging van da wetten het heil van Frankrijk te verzekeren De minister-president voegde hieraan toe, dat alle vitale werkzaamheden van het land vrij zijn uitgeoefend: de treinen hebben ge- loopen, de,post-, telegraaf- en telefoondien sten waren verzekerd, te Parijs hebben de autobussen en de metro gefunctionneerd. Met nadruk wees Daladier er ook op. dat zelfs in de particuliere industrie de staking van 't werk slechts gedeeltelijk is geweest. Ik was daar trouwens zeker van, aldus de premier. Men wordt altijd begrepen door Franschen, wanneer men tegen hen de taal van Frankrijk spreekt. Ik had gezegd, dat ik het gezag van den republikeinschen staat zou weten te doen eerbiedigen. Het is geëerbiedigd. Ik had gezegd, dat ik het stopzetten van de openbare diensten niet zou dulden. Zij werden niet stopgezet Ik had mijn vertrouwen gesteld in de beambten en arbeiders, om de oVerwinning te behalen op de propaganda's, die funest waren voor het vaderland. Zij hebben mijn oproep beantwoord. Zij wisten zich zelf te overwinnen, terwijl zij zich gesteund en beschermd voelden door den wil der regeering, door de repu- blikeinsche legaliteit. Slechts 20 pCt. der opgeroepenen staakte. Het aantal stakers schijnt gisteren te zijn gebleven onder de 20 pet van het aantal arbeiders dat gevraagd werd het werk neer te léggen. De requisitie der openbare dien sten en de bedreiging met straf moeten als het voornaamste middel worden beschouwd waardoor een normale gang van zaken werd verzekerd. De transportbedrijven vormden den toetssteen van de krachtproef tusschen regeering en C.G.T. en juist in het vervoerwezen werd het bevel tot staking voornamelijk niet opgevolgd. Do correspondent van Reuter wijst er op, dat zoowel van de zijde van de re gee ring als van de leiders der vakbeweging alles gedaan werd om botsingen met de orde bewaarders te vermijden. Behalve te Rijs sel, Toulouse en Clermont-Ferrand hebben zich geen incidenten van beteekenis voor gedaan en in deze drie steden werd nie mand ernstig gewond. In Rijssel brachten n.l. eenige honderden stakers, die voor de arbeidsbeurs samen schoolden, drie trams tot stilstand. Zij dwongen het trampersoneel en de passa giers uit te stappen en sloegen de ruiten in. Er zijn tal van arrestaties verricht en verscheiden mobiele garden werden gewond Te Toulouse hebben postende stakers, meest ijzer- en staalarbeiders, getracht de deuren van een groot warenhuis te sluiten, pe maatregelen tegen de ijzeren garde heeft uitgesproken. De effectieve sterkte van de ijzeren garde Is niet bekend. Zij zelf beweert, dat zij mil- lioenen aanhangers telt, die .zij in zeer kor ten tijd kan mobiliseeren. In Boekarest zelf heerscht een zeer nerveuse stemming. daarbij geholpen door een menigte van on geveer 2001) inenschen, die afwisselend de Internationale en de Marseillaise zongen. Er ontstond een vechtpartij tusschen de versterkte mobiele garden en de betoogers, doch het is nog niet bekend in hoeverre er gewonden zijn. Het bedrag aan goud dat naar Frankrijk is teruggevloeid is aanzienlijk. Gisteravond werd het te Parijs op vier millioen pond geschat. In Londen kon mijn het zelfs op 10 millioen pond Tiooren schatten. Een communiqué van het vakverbond Het Fransche vakverbond heeft gister avond een communiqué uitgegeven, waarm wordt geconstateerd, dat de stakingsbewe ging zonder incidenten is verloopcn, wat aan de arbeiders is toe te schrijven. Zonder twijfel is de beweging, welke de C.G.T. rus tig wilde doen verloopen, geïnfluenceerd door de formidabele maatregelen, welke de regeering genomen heeft Ondanks het machtsvertoon, aldus het communiqué, is het stakingsparool in aan zienlijke mate in de pariiculiere industrie, zoowel te Parijs als daarbuiten, gevolgd. In de overheidsdiensten heeft het aanleiding gegeven tot belangrijke onderbrekingen in verscheiden centra. De staking was volko men onder de mijnwerkers, de zeelieden en de havenarbeiders. Van 75 tot 95 procent der arbeiders staakten in de metaal-, tex tiel-, koper-, leer- en chemische industrieën Niettegenstaande pressie verliep de staking in discipline in de tabakszaken in tal van steden. Het communiqué besluit met de mede- deeling, dat de nationale raad van de C.G.T. voor Maandag is bijeengeroepen. Hoe de staking verliep In regeeringskringen te P a r ij s toonde men zich gistermiddag zeer voldaan de wijze, waarop de gebeurtenissen zich ontwikkelen. Zoo wees men er op, dat van de 11000 transportarbeiders te Parijs slechts 191 niet zijn opgekomen, dat posterijen en spoorwegen normaal functionneeren en dat over het algemeen in de openbare diensten vrijwel geen lacune is ontstaan. De Parijsche taxichauffeurs hebben slechts in geringe mate aan het stakingsparool ge volg gegeven. Bij de groote ondernemingen is slechts 20 pet. der chauffeurs niet opge komen. Bij de kleine ondernemingen verliep alles normaal. In de metaalfabrieken in het Pa rijsche gebied staakte slechts 25 pet, der arbeiders. Van de spoorwegarbeiders, die lid zijn van den raad van beheer van de nationale spoorwegmaatschappij, heeft slechts Se- mard, de secretaris-generaal van den natio- nalen bond van spoorwegarbeiders, geen gevolg gegeven aan het requisitiebevel. Te Marseille werkten de havenarbei ders en alle booten zijn vertrokken. Slechts het trampersoneel heeft gestaakt, doch niet lang. Te Lyon was het leven bijna normaal. Het personeel der fabrieken is voor twee derden aan het werk gebleven. Het verkeer is normaal, doch slechts een van de drie kranten is verschenen. Tien spoorwegarbei ders zijn gearresteerd, omdat zij het rijden der treinen trachtten te beletten. Duitsche recordvlucht BerlijnTokio Het Duitsche vliegtuig „Condor" heeft een welgeslaagde snelheidsvlucht van Ber lijn naar Tokio ondernomen, en deze gister omstreeks 2 uur tot een goed einde ge bracht. Het vliegtuig heeft den afstand van 14.000 K.M. afgelegd in 46y2 uur, met een vliegduur van 42 uur. De gemiddelde uur snelheid heeft 330 K.M. bedragen. Er zal er kenning van dit record worden gevraagd bij de Federation Aéronautique Internatio- ITALIAANSCH-EGYPTISCHE BESPREKINGEN OP KOMST Havas meldt uit Kaïro dat goedingelichte kringen aldaar bevestigen dat binnenkort Italiaansch-Egyptische besprekingen sullen worden gevoerd, teneinde tot het sluiten van een overeenkomst van goede nabuurschap te komen, in het bijzonder iu betrekking tot de grenskwestie m de Libysche woestijn en de Soedan, de regeling vcor het brongebied van den Nijl en het statuut voor de Kopti- sche Kerk in Abessynië. Volgens sommige bladen zou tevens de mo gelijkheid tot het sluiten van een niet-aan- valspact worden onderzocht De algeheele staking, welke in Frankrijk voor Woensdag was uitgeschreven, is het water gevallen,"De openbare diensten functionneerden vrijwel normaal. BETIMMERINGEN - MEUBELEN Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V, WAGEN1NGEN TELEFOON 2613 Hasja president van Tsjechoslowakije Een nieuw kabinet op komst De nieuwe president der Tsjecho-Slowaak- sche republiek, dr. Hasja, heeft zich om kwart voor twaalf, vergezeld van minister president Syrovy, naar het huis van afge vaardigden begeven, teneinde den eed op de grondwet af te leggen. Toen hij het parlementsgebouw betrad, werd hij met luid gejuich ontvangen. Hasja legde vervolgens den eed op de grondwet af. De voorzitter van het huls van afgevaar digden, Malypetr, wenschte Hasja geluk met zijn verkiezing en sprak de hoop uit dat de staat onder zijn leiding en met mede werking der landsregeeringen een betere toekomst zou hebben. Na de eedsaflegging inspecteerde Hasja de eerewacht voor het parlementsgebouw. Toen hij wegreëd, werd zijn auto voorafge gaan door een officier, die den presidentiee- len standaard droeg. Langs den weg werd de nieuwe president door het publiek hartelijk toegejuicht De nieuwe president der republiek, Emile Hasja, is In 1872 geboren in Zuid-Bohemen. Hij promoveerde in de rechten en werd in 1898 lid van de provinciale commissie van Bohemen Op 2 December 1916 werd Hasja benoemd tot lid van het administratieve gerechtshof te Weenen. Na de uitroeping der Tsjecho-Slowaaksche onafhankelijkheid werd hij o.m. in 1925 eerste voorzitter van het hooggerechtshof. Hij is vooral bekend als deskundige in het Engelsche administratieve recht, terwijl hij voorts veel aandacht gewijd heeft aan auto- nomieproblemen. Hij is lid van het interna tionale gerechtshof in Den Haag Beran minister-president? Beran, de voorzitter van de partij der nationale eenheid, zal door zijn partij aan bevolen worden als minister-president in op volging van Syrovy, nu het kabinet, zoo als gebruikelijk na de verkiezing van een nieuwen president, aftreedt. Tsjvalkofski blijft minister van bui- tenlandsche zaken, Carol S i d o r, leider van de Hlinkagarde, wordt Slowaakseh verte genwoordiger bij de centrale regeering, hoe wel het ook mogelijk is, dat Martin S o k o 1, secretaris der Slowaaksche partij, die functie zal gaan bekleeden. De samenstelling der re geering zal in hoofdzaak gelijk blijven. Alvorens af te treden, heeft het kablne'v- Syrovy een buitengewone zitting gehou den, waarin Syrovy afscheid nam van de overige ministers. De Slowaaksche premier, T i s s o. en de vertegenwoordiger van den premier van de Karpathische Oekraïne, Revav. spraken redevoeringen uit. Syrovy drukte nun de hand, waarna hij zich naar Hasja begaf om het ontslag van het kaomol in te dienen. MIJNHARPT'S I axeer- tabletten werken zacht en zeker DOOS 60CT UIT OOST- EN WEST- 1NDIE De zaak-Margadant MAKASSAR. 30 Nov. (Aneta). De officier van justitie te Makassar heeft requisitoir gehouden in de zaak tegen K. Jr., en den chauffeur B. Zooals men weet, worden K. Jr. en de chauffeur B. beschuldigd de kas van den fungeerenden controleur te Boeloekoemba wijlen Margadant, te hebben bestolen. In 1924 is de heer Margadant aan dezen dief stal schuldig verklaard en veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, welke straf hij heeft ondergaan. De officier zette de omstandigheden uit een, waaronder de kas is verdwenen, en de geschiedenis van het eerste onderzoek waarbij de strijd steeds ging tusschen Mai- gadant en K. Verder belicht de officier den uitleg van de vroeger tegen Margadant ge- biuikte bewijsmiddelen. Hij toont aan hoe in het heronderzoek dit bewijsmateriaal verloren ging, zelfs overtuigend verloren, en dat het goeddeels was „gemaakt" door de beide K's (vader en zoon. de vader is sinsdien overleden) of afgelegd was uit vrees voor beide K's. De officier noemt deze omstandigheid ien gronrv-dag voor het bewij9 tegen beide K. s omdat hij in de veroordeeling van Marga dant, door actie van de K's. tevens het bewijs tegen deze beiden ziet De officier bespreekt de beide figuren Bedja en de persoonlijkheid van K. Sr. en kent K. Sr. de zwaarste strafrechterlijke verantwoordelijkheid toe. zoowel wat den diefstal aangaat als wat betreft het oefenen van invloed op het vonnis tegen wij Ier Margadant. Bij het bepalen van de straf maat tegen K. Jr. en den chauffeur B. moet hiermede rekening worden gehouden, even als met de omstandigheid, dat het feit veertien jaar geleden is gepleegd, en een langdurig heronderzoek heeft plaats gehad Voor zoover den chauffeur B. aangaat staat het niet vast, dat deze heeft meegeholpen aan het aansturen op een veroordeeling van wijlen Margadant. De officier eischt dan schuldigver klaring van belde beklaagden, wegens Ciano over de critieke De voorgeschiedenis van München „De spil heeft den vrede een dienst bewezen De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken Ciano heeft gisteren voor de fascistische kamer een rede over de grenswisseling van Tsjeoho-Slowakije gehouden en daarbij de houding van Italië tijdens de Septnmbsr-crisis uiteen gezet. Reeds op 20 Augustus droeg Mussolini aan Ciano op, inlichtin gen bij de Duitsche regeer'ag te vragen, daar de Duce voorzorgsmaatregelen wil de treffen voor de dekking der grenzen. Op 26 September besloot H i 11 e r een ultimatum aan Praag te stellen, dat op 28 September orn 14 uur aflieip. Deze be slissing was geheim, doch Ciano werd ervan in kennis gesteld door den Itall- aanschen ambassadeur en hij bracht ook den Duce op de hoogte. Mussolini nam met kalmte van het besluit kennis en beval de mobilisatie voor dtrn volgenden dag. Onder zijn per soonlijke leiding werd de voorloopige mobilisatie uitgevoerd. Nadat de eerste militaire voorbereidingen waren getroffen, aldus Ciano, achtte de Duce het noodig, met grootere nauwkeurig heid de grondslagen van een bondgenoot schap met Berlijn vast te stellen en militai re verbindingsorganen te scheppen. De groote westensche mogendheden hadden dat reeds gedaan of waren er mede bezig. Voor 29 September werd een bijeenkomst te München vastgesteld, waaraan zou wei den deelgenomen door Von Ribbentrop, Ciano, generaal Von Keitel en de Italiaan sche generaals Pariani en Vallc. Doch toen Chamberlain den ochtend van 28 September door tusschenkomst van Lord Perth een uitnoodiging tot Mussolini richtte, ging de Duce daarop onmiddellijk in. Hij droeg den ambassadeur te Berlijn, Attolico, telefonisch op, bij Hitier een stap te doen en slaagde eenige uren voor het verstrijken van het ultimatum erin 21 uur uitstel der krijgsope raties te verkrijgen. Ik twijfel er niet aan, aldus Ciano. of Hitier zou een dergelijk voorstel van ieder ander onmiddellijk van de hand hebben ge wezen. Attolico kreeg daarna opdracht, Hitler in kennis te stellen van een nieuw voorstel van Chamberlain, volgens hetwelk een conferen tie zou worden gehouden, die het probleem ra ten hoogste zeven dagen zou liquideeren. In het begin van den middag deelde Atto lico telefonisch mede, dat Hitier het voor stel aanvaardde op één voorwaarde: dat de Dure persoonlijk aanwezig zou zijn, als eeni ge waarborg voor succes. Hij liet Mussolini de keus tusschen Frankfort en München. Des avonds vertrok hij en den volgenden mor gein had hij in den trein een lang onder houd met Hitle' De staatslieden stelden daarbij vast, dat ds conferentie niet moest verloopen in kwes ties over de procedure en redeneerkunst. De spil RomeBerlijn ia een zeker en machtig instrument, aldus zeide Ciano ver der, dat van beslissende beteekenis voor den loop der historie is. München is niet alleen de oplossing voor een crisis, maar heeft een vele ruimere po.itieke beteekenis. I-Iet i« misschien nog voorbarig daarover een oor deel te vellen. Te München is Duitschlami niet alleen hersteld in zijn nationale rechten op de Sudeten-Duitsche provinciën, niet al leen is het aanzien van Italië op reusachtige wijze gestegen dank zij den arbeid van den Duc-j en de houding van het volk, maar bovendien zullen verscheiden feiten, leer stellingen en instellingen den grooten in vloed van een zoo uitzonderlijke gebeurte nis ondergaan. De spil heeft den vrede een nieuwen dienst bewezen door de arbitrage in het Tsjecho- Slowaaksch-Hongaarsche geschil. Alleen Duitschland en Italië konden deze taak op zich nemen, dank zij het gezag van hun naam in Oost-Europa, dank zij hun gemeenschappelijke belangen in deze stre ken en dank zij hun streven naar een recht vaardigen vrede. Het lot van Roethenlë Ook ten aanzien van de latere gebeurte nissen rondom Roethenië heeft er een vol komen gelijkheid van opvatting bestaan, wat ook een zekere welbekende pers mocht be weren. In Italië en Duitsch'and is men met instemming van helanghebhenden van meening. dat niet meer getwist moet worden Septemberdagen over een grens, die twintig dagen tevoreni is vastgesteld en plechtig aanvaard De ar bitrale uitspraak is het resultaat vian een geduldig onderzoek en geïnspireerd door een strikte onpartijdigheid. Een groote on rechtvaardigheid is hersteld. Uit de ontwikkeling van den Europee- schen toestand na München en Weene-n mag men afleiden, dat de politieke horizon wat is opgehelderd. Het fascisme verandert zijn houding niet zelfs wanneer men niet te verwaarloozen teekenen van een verbe tering waarneemt. Maar zooals wij ons niet laten verschrikken door crisis, paniek en alarm, zoo ook onthouden wij ons van de gevaarlijke nalatigheid der optimisten. Dat verhindert ons niet, met voldoening kennis te nemen van iedere vruchtbare en vreed zame verrichting. De vriendschap met Engeland De ItaliaanschEngelsche overeenkomst waaraan de namen van Chamberlain, Lord Halifax en Lord Perth zoo nauw verbonden zijn, betcekenen in het geheel geen eenvou- digen terugkeer tot de L ^jlitioneele vriend- schap, zooals zij in geheel andere tijden uit gelegd werd. Integendeel, het betreft hier een geheel van overeenkomsten, die, reke ning houdende met de nieuwe werkelijkheid in Europa, de Middellandsche Zee en Afrika, de betrekkingen tusschen beide rijken rege- Ien op den grondslag van de volmaaktste moreele, ipolitieke en militaire gelijkheid* Het van kracht worden der Paaschover- eenkomst is een concrete bijdrage tot de be vestiging van den vrede. Die bevestiging is en zal zijn het hooge doel van onze politiek en daarnaar zullen wij streven met vasthou dendheid en werkelijkheidszin, maar ook met de omzichtigheid, die noodig is, wanneer men de belangen en natuurlijke wenschen van het Italiaansche volk wil beschermen. Het beeld van een vereenigd, gewapend en krijgshaftig Italië, zoo besloot de minis ter, dat zijn rijk verovert, dat den volken de juiste grenzen aanwijst en van Rome uit den weg naar het herstel aangeeft.dat beeld heeft het leven van onze groote mannen en den dood van onze helden verlicht. De rede van Ciano werd herhaaldelijk onderbroken door huldebetuigingen aan den Duce en den Minister van Buitenl. Zaken* diefstal door twee of meer vereenigde personen gepleegd, en vordert tegen K. Jr. drie jaren en tegen den chauf feur twee jaren gevangenisstraf. BRONZEN EEREPENNING UITGEREIKT PALEMBANG, 30 November. (Aneta;, Hedenmorgen is ten huize van den resident op plechtige wijze de bronzen-eerepenning uitgereikt voor menschlievend hulpbetoon aan den heer J. de Zeeuw, assistent geoloog van de B.P.M.. welke hem is toe gekend voor het met levensgevaar over meesteren van een Chinees, die amok maakte. Hierbij waren aanwezig de resident, de burgemeester, de gewestelijk militair com mandant, de administrateur van de B.P.M. en vele andere autoriteiten. De president en de administrateur hiel den redevoeringen. MARSCH VAN NICKERIE NAAR PARAMARIBO PARAMARIBO, 30 Nov. (Aneta). Een mi litaire patrouille, onder luitenant Stieltjes heeft in opdracht van den troepencomman dant een marsch van Nickerie naar Parama ribo gemaakt. Dit is de eerste keer dat langs de kust wordt gemarcheerd van Corantijne tot dr hoofdstad. De tocht Is een inleiding tot de voorge nomen kustverbinding, in den peest zooals deze bestaat in üemarara. De deelnemers aan den tocht werden in Paramaribo geestdriftig ontvangen. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VAHKEN3. MELKVEE EN PLUIMVEE AMSTERDAM N.V. GEBROEDERS VRAETS MACHINEHANDEL BILTHOVEN (HOLLAND) Tel. 3196 SPECIAAL INi Moderne Werk tuigmachines aa. Draaibanken, Revolverdraai banken. Excen* terpersen, Trek- persen, Schoppersen, Forceerbanken, Schaafbanken, Boormachines, Fralsban- ken etc. etc. Vraagt vertegenw.bezoekl! J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie ia een economisch schip. Hiervan benf U zeker met een KOSTER-COASTER BAARLOSCHE IJZER EN METAALGIETERIJ Baarlo Telef. 205 Ba« Massagietwerk Machinegietwerk Hoogvuurvaslgietwerk Mangaangelegeerdgletwerk Ook bewerkt Concurreerende prijzen, korte levertijd VAN DER IIHDEMENVEIDHUIS AMSTERDAM- ROTTERDAM •GRONINGEN VOOR AUE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N.V. KEMPENSCHE ZINK MIJ. (Zlncs.de -la Camp Ine) PIOKZINK KETELZINK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Senile febrlkante ln Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT FORTO-KOUDLUM IS HET IDEAAL Steeda gereed, geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, niterst zuinig, enorme btndkracht,vlekvrij op eiken. Vr.ze Uw winketier i of anders ona, onder adresopg. v. Uw Jeverancleri FRENKEN'S FABRIEKEN - WEERT TRANSPORTBANDEN RIJFWERKEN DRAAGROLLEN A I I 6RONINGET

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2