V* RHEUMATIEK FYNNON SALT KIORTH STATE De algemeene situatie in Duitschland nog sieclv DINSDAG 29 NOVEMBER 193S EERSTE BLAD PAG. RONDBLIK DE TOESTAND IN FRANKRIJK De spanning in Frankrijk is gedurende het laatste etmaal geducht toegenomen. Zooals men weet heeft het Fransche vak verbond, dat mder sterken communistischen invloed staat, tegen Woensdag aanstaande een algemeene werkstaking afgekondigd, teneinde de regeering Daladier te nopen, haar crisisdecreten terug te trekken, en zelf heen te gaan. Deze decreten, onont beerlijk geworden door den noodtoestand, waarin zich bedrijfsleven en financiën be vinden. eischen van eiken Franschen staats burger persoonlijke offers, zoowel op het gebied van den fiscus, als op dat der sociale voorzieningen. Zoo zal men o.a. de wet op de veertig-uren-week niet langer integraal kunnen toepassen, daar de productie nood zakelijk moet worden opgevoerd. De arbei der wordt daardoor echter niet uitgeleverd aan een verslechtering zonder meer zijner levensomstandigheden, aangezien men be palingen heeft getroffen, welke misbruiken kunnen tegengaan, en krachtens welke ge- eischte meerdere prestaties ook evenredig worden beloond. Schoon aarzelend heeft het parlement, staande voor een ijzeren nood zaak, in deze volmachten voor de regeering bewil'igd; in elk ordelievend land moest daarmee de zaak voor de geregeerden zijn afgedaan. Zij hebben immers, door middel van hun afgevaardigden in het parlement, hun stem laten hooren, en dit „ja" moet zonder meer „ja" blijven. Niet alzoo echter in Frankrijk. In de zoo genaamde „derde republiek" heeft zich naast de macht van het parlement een andere macht gevormd, nl. die der vakbe weging. Het vakverbond, onder leiding van Jouhaux, heeft zich eraan gewend, een extra stem in het kapittel te hebben, door middel van dreiging met stakingen en fa- briekbezetting en voorts door de „massa's" op straat te brengen. Men heeft hier dus het merkwaardige verschijnsel, dat in een land, hetwelk democratisch wenscht te zijn, een buiten-parlementaire groep eischen kenbaar pleegt te maken, en door terreur te onder steunen, alsof men zich in een tijdperk van open revolutie bevond. Deze wantoestand heeft reeds zeer lang geduurd; hij maakte slag op slag belangrijke overheidsmaat regelen, welke door de tijdsomstandigheden werden geboden, practisch onmogelijk, tenzij men in Parijs het aandurfde, kracht tegen over kracht te stellen. Daladier blijkt de man te wezen, die nu eindelijk tot doorzet ten heeft besloten. Deze volharding is enkel mogelijk door de toepassing van een wet, welke in het requireeren van bedrijven voorziet, zoo de veiligheid van den staat zuks dringend gebiedt. Welnu, zulk een toestand van bijzonderen nood werd reeds weken geleden door het kabinet-Daladier afgekondigd; thans heeft de regeering daar van gebruik gemaakt door over te gaan tot den tweeden stóp; uL de requiratie van de spoorwegen, van de Parijsche verkeers diensten, en van nog enkele andere onder nemingen, welke sleutelposities vertegen woordigen De beteekenis daarvan is, dat de arbeiders van zulk een gerequireerd bedrijf zich als gemoibliseerd moeten beschouwen, en derhalve onder de krijgswetten staan. Overtreding dezer wetten wordt nergens fnalsch gestraft, en zeker in Frankrijk niet, waar de krijgsraden een reputatie van uiterste strengheid bezitten. De C.G.T. moge het besluit hebben genomen, de vier-en- twintig-uur-staking, welke Woensdag zal ingaan, te handhaven, zij zal moeten con- stateeren, dat in haar gelederen desertie op belangrijke schaal zal plaats hebben. De duizenden en nog eens duizenden arbeiders, wier nuchter verstand reeds pleitte voor rust en arbeid, doch die telkens opnieuw voor den stakingsdwang zwichtten, omdat hun ultra-roode kameraden zulk een dwang op hen uitoefenden, en hen eenvoudig met mishandeling en erger bedreigden, zullen zich nu gesterkt voelen dooi de wetenschap, dat niet alleen het recht, doch ook een sterke overheidsmacht achter hen staat. Dat is het groote voordeel, hetwelk Daladiers positieve politiek allereerst voor Frankrijk afwerpt. De staat zal niet langer zijn die ongrijpbare grootheid, die tallooze verorde ningen en wetten "itvaardigt, doch zelf zoo soepel en rekbaar is als elastiek, zoodat men er geen enkel houvast aan heeft. De staat begint thans te toonen, dat aan hem alleen de macht is, en dat hij naast zich geen andere machten, groot of klein, wenscht te dulden. Het is natuurlijk te betreuren, dat de verhoudingen zich eerst zoo verschrik kelijk scherp hebben moeten toespitsen, voor er een regeering werd gevonden, die weet wat regeeren is. Thans zullen vermoe delijk heel wat werknemers in de knel ge raken, door wat zij gevoelen als een con flict van plichten, trouw aan den vakbond, of gehoorzaamheid aan de overheid. Het vakverbond bevindt zich momenteel in de positie van een groep van onderdanen, welke in principe burgeroorlog voert; ook zulk een oorlog vraagt altijd slacht offers, en sleept na zich een periode van ontbering en verbittering. Doch^ het kwaad moet nu eenmaal eens geheel e worden uitgesneden; de wonde kan niet eerder genezen. De ernst van dit alles kan men meten aan de groote troepenmacht, welke momenteel in en rond de hoofdstad is samengetrokken, om liefst onopvallend, doch desnoods ook openlijk, de orde te handhaven. Het is te wenschen, dat de re geering ditmaal zoo duidelijk kan aantoo- nen, de positie meester te zijn, dat een her haling van dit soort gebeurtenissen voor goed is uitgesloten. Frankrijk allereerst, maar ook de landen, welke met dezen staat gemeenschappelijke belangen hebben op het gebied der groote politiek, zulen daarvan de vrucht kunnen plukken. MINISTER PIROW TE ROME De Zuid-Afrikaansche minister Piro heeft eon bezoek gebracht aan minister C i a n 0 en aan generaal Pariani, den onder staatssecretaris van oorlog. Bovendien heeft hij met Mussolini een hartelijk onder houd van een half uur gehad* Tegen beter weten in zijn er nog steeds menschen die liever allerlei huismiddeltjes probeeren tegen hun rheumatische pijnen. Zoo doet ook UEn waarom Gebruik Fynnon Salt, het zout dat ta|looze eigenschappen in zich vereenigt, die er stuk voor stuk toe bijdragen U van die smartelijke rheumatische pijnen te verlossen. Fynnon Salt, het eenige zout dat Lithium bevat. Fynnon Salt, het eenige zout dat is samengesteld uit 7 geneeskrachtige actief werkende zouten. m wmm Laat dit voldoende zyn U ervan te overtuigen, h dat Fynnon Salt het middel is waar U reeds lang naar hebt gezocht. Doe vanaf morgen intensieve Fynnon-kuur. r.. t V i» ochtend <1 ."0 m'üSk hol/ theelepel!), Fynnon 5alt 1 trllehtlng te ie henken 1daarop U rtcdi too- i Chamberlain naar Mussolini In Januari aanstaande Officieel is te Londen medegedeeld, dat minister-president Chamberlain en de minister van Buitenl. Zaken, H a- lifax, in de eerste helft van Januari te Rome een bezoek aan Mussolini zullen brengen. In de mededeeling van het Foreign Office wordt gezegd: „Op de bijeenkomst te München heeft Mussolini den Britschen minister-presi dent voorgesteld een bezoek aan Rome te komen brengen. Daar de gelegenheid voor dat bezoek zich gedurende het komende parlements- reces zou kunnen voordoen, is geïnfor meerd, of een datum in de eerste helft van Januari, Mussolini zou schikken. Zijne Excellentie heeft geantwoord, dat het hem in beginsel aangenaam zou zrjn in dien tijd bezoek van den minister-pre sident en den minister van Buitenland- sche Zaken te ontvangen"* De diplomatieke redacteur van Reuter meldt, dat het bezoek van Chamberlain aan Mussolini een nieuwe stap is in het kader van Chamberlains politiek van het tot stand brengen van persoonlijk contact in het be lang van den Europeeschen vrede en de goede betrekkingen. Het bezoek is een on middellijk uitvloeisel van de conferentie te München. Het is bovendien een toepassing van Chamberlains stelling, dat men den vrede niet kan verwerven door te blijven zitten en er op te wachten. - Het is nog niet bekend, welke onderwer pen besproken zullen worden, doch men is van meening, dat het bezoek zal leiden tot een nieuwe yersterking der wederzrjdsche betrekkingen. - - - Poolsch-Russische toenadering Gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd De Poolsche en Russisdhe regeering heb ben een gemeenschappelijke verklaring ge publiceerd, ten gunste van de handhaving der tegenwoordige verdragsverplichtingen tusschen beide landen. Deze verklaring kan worden beschouwd als de inleiding van e-m periode van betere betrekkingen en samen werking tusschen Warschau en Moskou. Men is van meening, dat deze politiek een antwoord van Beek op de vasthoudend heid van Duitschland ten aanzien van het Roetheensche vraagstuk beteekent. De Duitsch-Poolsche betrekkingen zijn echter niet alleen door dit Roetheensche vraagstuk slechter geworden, maar ook door dat ten aanzien van het vraagstuk der uit Duitschland gezette Joden geen overeen stemming is bereikt Een derde bron van wrijving, die mis schien ook een aanleiding tot Poolsdi-Ruasi- sche solidariteit zal zijn, is de vrees voor Duitsche propaganda ten gunste van een onafhankelijk Oekraine. Het is bekend, dat de regeering te Warschau zich reeds eenige malen heeft beklaagd over Duitsche radio uitzendingen in de Oekrainsche taal. JbjiQ*A AUTOMOBIEt 1 9 VERZEKERING c= MaatAC&appif - Stteeh Chamberlain over het bezoek aan Parijs Geen nieuwe Britsche verplichtingen Parijs, heeft Chamberlain gisteren o.a. verklaard: .Gelijk wij na de bijeenkomst hebben ver klaard, is van gedachten gewisseld over de voornaamste kwesties, waarbij onze beide landen een gemeenschappel/jk belang heb ben, met inbegrip van zaken der nationale defeasie. zoowel als van diplomatiek oip- treden. Het bleek, dat wij het volkomen eens waren over de algemeene politiek der beide landen, die het voornaamste doel ziet in behoud en versteviging van den vrede. Aangezien het doel der bijeenkomst eer was van gedachten te wisselen dan beslui ten te nemen, ben ik niet in staat een meer gedetailleerde verklaring af te leggen de besprekingen". De leider der labour-oppositie, A111 e e, vroeg vervolgens: „Mag ik vragen, of eenigerlei besluiten genomen zijn in de kwestie der defensie, welke verplichtingen van den kant van Engeland met zich mede zouden brengen?" Chamberlain antwoordde hierop ontken nend. De Windsors terug naar Engeland? Er ligt geen hinderpaal In den weg Naar Reuter meent te weten heeft minis ter-president Chamberlain aan den En- gelschen koning verslag uitgebracht over het onderhoud, dat hij te Parijs had met den hertog van Windsor. Volgens welingelichte Engelsche kringen ligt geen enkele hinder paal aan een eventueelen terugkeer van den hertog naar Engeland meer in den weg en een bezoek op een min of meer nabijen datum moet als een blijvende mogelijkheid beschouwd worden. Terzelfdertijd voegen dezelfde kringen hieraan toe, dat van Toe kenning aan de hertogin van den titel „Koninklijke Hoogheid" geen sprake is, al thans niet voor een langen tijd, aangezien het volksgevoelen blijft, dat de abdicatie en de persoonlijkheid van mrs Simpson twee verschillende zaken zijn. De toestand kan dus als volgt ontleed worden: de hertog van Windsor en de hertogin zullen van nu af aan in Engeland als particulieren verblijf kunnen houden, zonder critiek van hofkrin gen. Zij kunnen echter niet deelnemen aan verschillendo functies of plechtigheden, zoo als andere leden van de koninklijke familie. In verhand hiermede kan er op gewezen worden, dat de hertog van Windsor als per soonlijk eigendom Fort Belvedere heeft be houden, dat goed wordt onderhouden, zoodat te allen tijde bezoekers zouden kunnen wor den ontvangen. De indruk in gezaghebbende kringen is echter; dat men niet moet venvachten, dat de Windsors naar Engeland komen voor een zeker aantal maanden, yerstreken is, Het Engelsche koningsbezoek aan Canada Reuter meent te weten, dat er geen sprake in is, dat minister Halifax den Èngel- schen koning op zijn reis naar Canada in Mei a.s. zal vergezellen. Onder het statuut van Westminster Is de koning tevens koning van Canada en der halve zal hij hij zijn verblijf aldaar door Canadeesche ministers terzijde gestaan wor- Aan den anderen kant zou het niet on mogelijk, noch in strijd met de grondwet zijn, als de koning tijdens zijn bezoek aan de Vereenigde Staten, Lord Halifax bij zich zou hebben, doch even waarschijnlijk is het, dat een Canadeesche minister, mogelijk de Canadeesche premier, den koning naar Washington zal vergezellen. In elk geval ia officieel nog niets ge regeld. De koninklijke Canadeesche bereden poli tie. die zal waken over de veiligheid van koning George en koningin Elisabeth van Engeland bij hun bezoek aan Canada het volgend jaar, treft thans reeds voorberei dende maatregelen. Zoo zullen de patrouilles in de grensge bieden tusschen de Vereenigde Staten en Canada versterkt worden, alhoewel men niet zal overgaan tot het beperken van het aantal bezoekers uit de Vereenigde Staten. Tevens worden thans reeds naamlijsten aangelegd, van geestelijk onevenwichtige personen, die niet in inrichtingen zijn opge nomen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De terugzending der vrijwilligers Onder-minister Butler heeft in het En gelsche Lagerhuis in antwoord op een vraag toegegeven dat zijn laatste inlichtin gen luidden, dat gedurende de beide laatste maanden generaal Franco nog materiaal van Italië en Duitschland verkregen had maar niet op eenigszins groote schaal. Overste Hemmings had opnieuw te Burgos met de regeering van Franco geconfereerd over het terugzenden van de vrijwilligers, maar Franco was nog niet bereid gevonden om het Britsche plan tot terugtrekking te aanvaarden. Volgens sprekers inlichtingen hadden ongeveer 10.000 Italianen Spanje verlaten tegen 2500 soldaten aan de regee- gingszijde. Binnenkort zouden uit Barce lona nog 1300 lieden vertrekken die de geering geholpen hadden. Deze cijfers moesten nog vermeerderd worden met kleine groepen menschen aan weerszijden meestal lichtgewonden die het land op eigen gelegenheid hadden vaarwel ge zegd. Gevangenen-ruil De Britsche agent te Burgos heeft gister avond een boodschap ontvangen, waarin de Ropublikeinsche regeering er in toestemt 110 Britsche gevangenen, die zich nog steeds in handen der nationalisten bevinden, uit te wisselen voor een gelijk aantal Italiaan- sche krijgsgevangenen. De Britsche autori teiten wachten thans op het antwoord der rechtsche autoriteiten. MOORDAANSLAG OP EEN RECTOR Op Prof. Stefanescu Goanga, rector van de universiteit te Klausenburg (Roem.) i3 op den openharen weg door twee studenten een aanslag gepleegd. De rector werd door revol verschoten zwaar gewond; zijn toestand moet hopeloos zijn. Een politie-agent, die de daders wilde vastgrijpen, werd op slag ge dood. Over de motleven tot de daad tast men In het duister. Er moeten in verschillende Roemeensche universiteitesteden arrestaties i hebben plaats gehad* De Japansch- Chineesche oorlog Algemeen Japansch offensief verwacht Uit Chineesohe bericht n, welke te Tsjocngking zijn ontvangen, blijkt dat de Japanners het voornemen hebben een offensief te ontketenen op alle fron ten. Troeprii worden daartoe samenge trokken, niet alleen nabij Ilankau en Kanton, maar ook in andere centra. Ten einde de militaire operaties ti vergemakkelijken, richt het Chineescht oppercommando twee hoofdkwartieren te velde in, één aan den Noordelijken oever van de Jangtso en één aan den Zuidelijken oever. Een krachtig kortegolfstation mei een energie van 35 kilowatt wordt te l'sjocng- King opgericht. Het station is bijna gereed. China hoopt met dezen zender in staat te zullen zijn de laatste berichten over de vijandelijkheden en China's opvattingen omtrent den toestand reohtstreelcs naar het vaste land van Europa en naar Groot-Brit- tannië uit te zenden. versiteit van Nanking, heeft Zondag in een rede verklaard, dat de Japanners de inwo ners van Nanking tot onderwerping „ver- dooven" door het voeren van een prachtige popaganda voor het gebruik van verdooven- de middelen. Dr. Searle Bates zeide, volgens de New- York Herald, dat 50.000 personen een achtste van de vroegere bevolking van do hoofdstad dus hoeveelheden heroine had den gekregen en dat duizenden anderen hoeveelheden opium waren verstrekt. liet gebruik van verdoovende middelen wasvoor het uibbreken van den oorlog vrij gering, wegens de krachtige actie van de regeering Tsjang Kai Sjek tegen den handel hierin. Heroïne was tot het oogenblik, dat de Japanners kwamen, vrijwel onbekend in China. Tegenwoordig worden opium en heroïne verstrekt door de autoriteiten en door de Chineezen, die bij de Japanners in de gunst staan. Ook aan jonge menschen, zoowel jongens als meisjes, worden hoeveel heden van het gif uitgereikt Op het oogen blik verdienen duizenden menschen geld in den handel in deze verdoovende middelen. De laatste dagen had een Japansche en Ko- reaansche organisatie van houdsters van nachthuizen en avonturiers 40 kisten opium 'erhandeld. Een bekend handelaar had 14 dagen geleden 400 kisten Perzische opium in de Japanners betrokken. Dr. Bates zeide aan het slot van zijn ver klaring, dat het distributie-systeem van ver doovende middelen nauw verbonden was met het nieuwe systeem van politieke orga nisatie van de Japanners. JOODSCHE VLUCHTEL1NGETJES IN DE HOOFDSTAD Acht-en-dertig kinderen aangekomen Geïnterneerd in Quarantaine- station op Zeeburg AMSTERDAM, 29 Nov. Met den trein, die om kwart voor twee in Amsterdam aankomt, zijn gistermiddag uit Olden- zaal in de hoofdstad gearriveerd acht-en- dertig Joodscho vluchtelingetjes uit Duitschland. wier leeftijd varieert tus schen 5 en 14 jaar. Deze kinderen, voor een groot percen tage uit verwoeste weeshuizen afkom stig, werden op het station opgewacht door dr H. Peeters, leider van den ge meentelijken gezondheidsdienst en en kele leden van het vluchtelingencomité. In gemeente-autobussen zijn de kinderen naar het Quarantaine-station op Zee burg gebracht Op het terrein staat een tiental barakken. Voor tweehonderd vijftig kinderen is hier voorloopig plaats en op het oogenblik staan er honderd zestig bedjes gespreid. In samenwerking van Rijk, gemeente en het Joodsche vluchtelingencomité, dat d e algeheelc kosten voor het onderhoud bestrijdt uit de het momenteel toevloeiende fondsen, zijn de kinderen hier bijeen in de lange zalen waar naar zooveel mogelijk hui selijkheid gestreefd zal worden, onder streng medisch toezicht, waarvan de leiding bij dr H. Peeters berust, terwijl aan het hoofd van de huishouding is geplaatst zuster F. de Vries, directrice van het Joodsche kolonie- huis te Leur (N.-B.), die met een staf van leidsters in ieder opzicht voor het wel en wee naar lichaam en ziel van de kleinen zal zorg dragen. Tenslotte is van regeeringswege aan de leiding van het kamp toegevoegd een rijks ambtenaar. De kinderen zullen in het Quarantaine station Zeeburg dat reeds vaker toe vluchtsoord voor dakloozen is geweest een tijdelijk tehuis vinden, een doorgangs huis, vanwaar zij zoo goed mogelijk naar el ders zullen worden ondergebracht om te worden opgevoed en voorbereid voor een nieuw leven ver van het vaderland. Vragen van den heer Donker beantwoord 's-GRAVENHAGE, 28 Noveimber. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Donker hebben de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat op last van den minister van Justitie na 10 November 1938 een aanzienlijk aantal Duit sche vluchtelingen in ons land zijn toegela- Z£lD2AA LUXEMBURG SLUIT DE GRENZEN De Luxemburgsche minister van justitie heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat tengevolge van den groo- ten toevloed van vreemdelingen het groot hertogdom geen nieuwe vluchtelingen meer kan opnemen. „TOM SAWYER" OVERLEDEN CINCINNATI (Ohio), 28 Nov. (R.O.). In een ziekenhuis alhier, is op 82-jarigen leef tijd overleden Thomas Sawyer Spivey, le man, die volgens zeggen, tot hoofdpersoon heeft gediend voor het gelijknamige jongens boek van den bekenden auteur Mark Twain. De echtgenoote van den overledene heeft verteld, dat haar man het eerst met Mark Twain kennis maakte, toen hij, als kind, aan de oevers van de Mississippi speelde en de riviervaartuigen bezocht, op welke de later zoo beroemde schrijver als loods werk zaam was. BINNENLAND In cabine beneld geraakt Autobestuurder gedood te De Bilt DE BILT, 29 Nov. Gisteravond reed, door tot dusverre onbekende oorzaak, een vracht auto, geladen met granieten palen onder deze gemeente tegen een rechts van den weg staanden boom. Door den hevigen schok schoof de lading naar voren en verbrijzelde de cabine, waarin de bestuurder, J. van H uit Hilversum, bekneld geraakte. Zwaar ge wond werd de man uit de ernstig gehavende auto te voorschijn gehaald. Op weg naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht is het slachtoffer aan zijn verwondingen overleden* I M AMERICAN CIGARETTES ten. Aan het Protestantsch Hulpcomit evenals aan het R K. vluchtelingencomité door den Minister van Binnenlandsche Zi ken de eisch gesteld, dat een zeker bedra zou worden gestort als garantie voor de vei zorging van niet bij eigen familie onder brengen Protestantsche en R.K. vluchtelic gen, ten einde te voorkomen, dat dezen te laste zouden komen van het door het Jood sche comité samengebracht en verder nol aan te vullen fonds. Duizenden landarbeiders gaan in de industrie Gebrek aan boter en vet nog even groot (Vain onzen Duitscihen correspondent) „De maatregelen van het vier-jaren-plan hebben in het gebied der industrie een stev- ke behoefte aan arbeidskrachten ten gevolge gehad en het gevolg hiervan was, dat vele landarbeiders, overwegend de ongehuwde, naar het industriegebied zijn getogen. Wan neer wij dit tekort van honderdduizenden landarbeiders, vooral tijdens den oogst, heb ben aangevuld met buitenlandsche boeren, waarbij Italië, maar ook Nederland ons sterk geholpen hebben, dan moge toch op het gevaar van zulk een methode gewezen worden: de Duitsche landbouw is nu een maal de voedingsbasis van het Duitsche volk. Zij dient derhalve in staat te zijn, om zelf deze opdracht ten uitvoer te brengen!" Zoo hoorden wij den rijksminister van Landbouw en Volksvoeding, R. Wal the r D a r ré, op een ontvangst van de Duitsche en de ditmaal niet zeer sterk vertegenwoor digde buitenlandsche pers in hotel „Der Achtermann" te Goslar vertellen. Als „Reichbauernführer" is Darré tevens de man. die controle en persoonlijken invloed uitoefent op 'n voor de landelijke bevolking zeer belangrijk gebied en blijkens de groote belangstelling, welke ook dit jaar voor dezen zesden „Reichsbauerntag" uit alle deelen van het ai grooter en grooter wordende Duitsche Rijk getoond wordt, schijnt hij langzaam maar zeker het vertrouwen der plattelandsbevolking gewonnen te hebben. Men beleeft hier in kleiner formaat als het ware den Rijkspartijdag te Neurenberg, maar het verschil is frappant: er wordt heel wat minder lawaai gemaakt, want wij be vinden ons temidden van de plattelandsbe volking, van menschen dus. die het lied van den arbeid beter kennen dan de politiseeren- de werkman uit de groote stad. Zoodoende speelt het nationsal-socialisme op deze con gressen veelal slechts een bijkomstige rol, men beperkt zich tot de vragen van den dag, die den landbouw aangaan, koestert be langstelling voor de meest doelmatige be strijding van de ook in Duitschland nog steeds heerschende mond- en klauwzeer- epizoötie en wordt bij een glas bier des avonds de politiek dan toch aangesneden dan ligt het voor de hand, dat de gebeurte nissen besproken worden, welke nu al twee weken lang de gansche beschaafde wereld bezig houden. Geen spontane actie Zelfs in hooge partij kringen wij konden dat meerdere malen constatee- ren schijnt men ingezien te hebben, dat het vernielen van synagogen, win kels en particuliere woningen schen ding van het volksvermogen en wat veel erger ls: van Duitschland in het buiten land, beteekent en de gelijktijdigheid, waarmede deze nachtelijke actie over heel het Derde Rijk heeft plaatsgevon den, bewijst, dat men hier allerminst met een „spontane actie van het volk" te maken heeftl Gouwleider Bürckel, heeft dan ook In op- i dracht vap Hermann Goerlng yerklaard, dat men voortaan zulke uitingen der „Volksei rörung" niet meer zal dulden en dat men eventueele herhaling voor scherpe maatreg» len niet zal terugschrikken. Staats-secretaris Backe, de rechterhanf van Minister Darré. vertelt ons een en and* over den voorspoedigen oogst van dit jaar el hij spreekt van een record! „Onze zorgej gaan derhalve ditmaal niet zoozeer uit nai het produreeren van de noodige levensmiÊ' delen dan wel naar 't onder dak brengef van korén, aardappelen, suikerbieten enk Natuurlijk gaan we met de voorgeschrevii: voorzichtigheid te werk. want de reservf' voorraad moet dezelfde blijven". Wij stellen de vraag- „Maar waarom bl'jl de boter zoo schaarsch en krijgt men pf persoon nog slechts drie achtste pondje val een kwaliteit, die niet al te best genoernl moet worden en dan nog slechts bij het votf den dag halen van de voorgeschreven bote) kaart, die aan den inflatietijd doet terut denken?" Het antwoord luidt: „Het noodstandsg» bied der Sudeten-Duitschers, dat onder 4 verkeerde agrarische politiek der Tsjechef sterk te l:jden had, moet voorloopig met bf ter en andere vetten voorzien worden. militaire bevestigingswerken in We» Duitschland stellen hooge lichamelijk eischen aan duizenden arbeiders en od hier moet derhalve zoo nu en dan een extr» portie boter of reuzel worden verstrekt Rekent men er dan nog den invloed val het nog altijd heerschende mond- en klau# zeer bij, dan mag het niet al te groote vei bazing wekken, dat we bij gebrek aan N> derlandscheof Deensche boter mot ont eigen productie zoo nu en dan niet uil komen I" Tekort van 400.000 arbeiders W'f citeeren de sensationeel aandoend mededeeling, gedaan op het boerencongrt dat men tijdeas en voor den oogst dit ja» op het land een tekort van 400.000 arbeidel heeft vastgesteld en stellen de vraag, of O) der zulke omstandigheden de .oroductie doelmatig verhoogd kan worden. „De controle der arbeidsboekjes heeft aa) getoond dat 230.000 landarbeiders dat 1 ongeveer 10.5% thans niet meer in hit oorspronkelijk beroep werkzaam zijn. Bovej dien is het aantal landarbeiders sedert 1!» met rond 160.000 man achteruitgegaan. 0t der zulke omstandigheden moeten de vroi wen op 't land veel harder meewerken d* vroeger en ook deee kwestie is op het co» gres in behandeling genomen. Men hoort d* laatsten tijd over een directe „landvluclr spreken en dat is helaas niet overdrevtl doch het gaat hierbij om een verschijnt dat in alle landen geconstateerd kan wo den, waar de industrie een vooraanstaatii plaats inneemt. In het huidige Duitschlal is dat een feit van invloed en beteekenis!" Herman Goering. die het vier-jarcn-pl^ ten uitvoer moet brengen, heeft tijdens W vorige boerencongres te Goslar echter ze| r»P de beteekenis van het werk te land* p wez*»n en toen woordelijk eezepd: „Zondj landarbeid verhongert hel Duitsche vo'r ..Daarom mag 't landwerk op den duur di ook met henadoeld worden door de eischfl welke door handel Pn Industrie in stref toenemende mate worden eesteld". Men ziet uit al deze informaties van oft'" cieele zijde dat door de verovering van hl voormalige Oostenrijk en de bezetting vi een deel van Tsjecho-SIowakije de a 1 gj meene situatie in Duitschland er ni niet veel beter op geworden ls. Beide lal den kunnen in hun noodzakelijkste beho^ ten niet voorzien en het „Altreich" moei hulp komen en metterdaad de saamhoorft held bewijzen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2