VAN RIJN S MOSTERD MMOfcv DE EERSTE PRIJS van onzen wedstrijd „MELLONA" en „ADELSHOEVE'' Koningin Maud van Noorwegen OITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 28 NOVEMBER—3 DECEMBER 1938 Het naderende Sinterklaasfeest NOG enkele dagen en wij hopen met de onzen weer Sinterklaasfeest te vieren. Sinterklaas of St. Nicolaasfeest.het knusse, Hollandsche feest van den beslo ten familiekring. Zelfs de meest nuch- tere mensch komt de stemming, al v alleen mé Q doordat hij vóór verlokkende étalages de verlangende kin dergezichtjes elkaar ziet verdringen. Wat al heerlijkheden zijn er niet uitgestald! „Ik vraag die trein, jó, met die benzine- >vagen". „En ik die auto met echte lampen, en ook een stoommachine en die vrachtwagen Gelukkig zullen verstandige moeders, ook al kunnen zij hel betalen, zich wel wachten aan al de verlangens te vol- Eerder zullen zij hun kinderen lee- ren aan anderen, minder bedeelden, te denken en hen een gedeelte van hun spaarpot laten besteden teneinde een vriendje of vriendinnetje van school, van wie de vader werkloos is, een geheime ver rassing te bezorgen. Ook is het goed de kinderen, als zy er ten minste niet nog te jong voor zijn, kleine aardigheden voor de huisgenooten te laten koopen of maken. Dit laatste is natuurlijk het leukste, hoewelalle kinderen zijn niet even handig en het schoolwerk mag er in deze weken vóór het Kerstrapport, niet onder gaan lijden. De Moeders ,Voor de Moeders komt het er in deze dagen wel het meest op aan. Heel wat hoofdbre kens heeft 't haar de laatste weken gekost, het bedrag, dat zij voor de St. Nicolaasvie- ring kunnen besteden, zóó te verdeelen, dat ieder een dierbaren wensch in vervulling ziet gaan. Voor velen moest er een flinke dosis rekenkunde bij te pas komen. Wie daarvoor in de gelegenheid was heeft niet tot deze laatste dager, gewacht, maar deed haar inkopen reeds, en wel in de morgenuren. Er zijn er echter ook, die om verschillende redenen nog beginnen moeten, en haar wen- schen wij sterkte toe; vooral wanneer zij in de groote steden wonen. Het beste is, de advertenties in ons blad vooraf door de kinderen te laten bestudeeren en hun wen- schen daarin aan te strepen, zoodat men niet behoeft te gaan zoeken.- En dan, denk ook eens aan de verkoopers en verkoopsters. Zeur niet te lang bij het beslissen of ge deze of die bouwdoos zult Bedenk dat deze menschen uitermate ver moeiende weken hebben en om een geheel andere reden dan uw kinderen met verlan gen naar den 5en December uitzien. Dit be- teekent voor hen dan nog slechts een korte rustpoos, want na enkele dagen begint voor de winkels en warenhuizen de Kerstdrukte De avond zelf Het slagen van den avond zelf hangt geheel af van de sfeer die de vrouw des huizes weet te scheppen. Met een eenvoudige kop J chocolade- of anijsmelk en pe- 9 pernoten is even veel te bereiken als wanneer ge warme appelbol len en een wijn- groc (natuurlijk alleen voor de grooten) kunt presenteeren. De prettige stemming moet het 'em doen! Zorg dat de plagerijen tusschen broers en zusters niet te ver doorgedreven worden; laat de Sinterklaasavond er een zijn, waar allen later graag aan terugdenken. Het pakjes uitpakken kan nu eenmaal niet den geheelen avond duren. Zet daarom en kele spelletjes klaar. Diep een ganzebord op en geef als prijzen pepernoten, borst- plaatjes, enz. Ook is een „Mensch erger je niet"-spel heel toepasselijk voor dezen avond. Hoevelen hebben niet enkele vriend schappelijke „prik jes" moeten voe- Als de kleintjes naar bed zijn, zullen deze „gezelschapsspe- de grooteren een ge- noeglijke avond vulling geven. Hn dan nog iets.... geving niet een eenzame ziel, een ongetrouw de vriendin of een collega van uw man, die ge een ongekende vreugde zoudt bereiden door hem of haar dien avond in den huise- lijken kring op te nemen? Wie weet, hebben zij niet reeds weken loopen piekeren, hoe den Sinterklaasavond door te brengen en hadden zij reeds het plan opgevat maar heel vroeg „onder de wol" te kruipen. Een schoone taak Thans nog een woord voor diegenen onder onze lezeressen, die geen kinderen of andere familieleden hebben, waarvoor zij „reeds weken van tevoren" in de weer moeten zijn. In 't bizonder voor haar is een schoone taak weggelegd. Heeft Uw werkster mis schien niet een paar kinderen, die tever geefs verlangend uitzien naar den Sinter klaasavond, en zou ze misschien zelf niet een warme sjaal kunnen gebruiken? Och, met een beetje goeden wil weet ieder wel een gezin, waar een Sinterklaaspakketje met wat levensmiddelen èn een aardigheid voor de kinderen erin, een buitengewone verras sing zou zijn. En anders wijzen de diakenen van Uw kerk U gaarne den weg. Gij kunt er Uzelf prettige uren mee berei den door U op den 5en December de stra lende kindergezichtjes voor te stellen en misschien zijt gij hierdoor het middel dat Gods Naam dien avond in de harten der ouders geprezen wordt. STOOMWASSCHERIJAVERVERIJ ROTTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM TEL.42195 Zelf gemaakte lekkernijen Voor haar, die zelf haar Sinterklaaslekker nijen willen maken volgen hieronder eenige recepten: BORSTPLAAT 250 gram suiker, 65 gr. water (5 lepels), 1 eetlepel koffie-extract óf 1 eetlepel cacao óf 1 theelepel geraspte citroenschil óf 2 eetle pels gehakte gember óf 2 eetlepels gehakte noten óf eenige druppels essence. Zet het water op in een steelpannetje, voeg de suiker toe en laat deze op een zacht vuur zonder roeren oplossen.Kook de suikerstroop zoolang in tot de laatste druppel die van den lepel valt een wapperende haar vormt. Neem het pannetje van het vuur, roer vlug tot de massa ondoorschijnend begint te worden; voeg het smaakje toe ':n roer tot de stroop aan de wanden van het pannetje begint te versuikeren. Giet ze dan vlug in de natge maakte borstplaatranden, die geplaatst zijn op een stuk droog stevig glad papier b.v. kastpapier. (Men kan de randen ook met boter insmeren.) Keer den vorm, als de borstplaat hard geworden is, om, trek het papier eraf en laat den onderkant opdrogen. Maak daarna den vorm open. BANKETLETTER 100 gram boter, 100 gram bloem, y2 d.L. wa ter, 3 gram zout. Voor amandelpers: 120 gram amandelen, y2 ei, wat geraspte citroen amandelen. Vermeng ze met de suiker het ei en de ge raspte citroenschil en maal de n tweemaal door den amandelmo len. (Maak d< amandelpers liefsi eenige dagen t< voren.) Snijd bo ter, bloem en zout met twee messen doorelkaar. Voeg zooveel water toe, dat bloem en boter een samenhangend deeg vormen. Rol dit deeg op een met bloem bestrooide tafel met een deegrol (eveneens bebloemd) zoo dun mogelijk uit. Herhaal deze bewerking nog eens en rol het deeg de laatste maal uit tot een lap van 15 cM. breedte en zoo lang dat de gewenschte letter gevormd kan i den. Vorm van de spijs een rol van pl.i cM. dikte. Plaats het rolletje langs de rand van de lange zijde van de deeglap. Bestrijk de andere lange kant en de zijkanten met water. Rol de spijs in de deeglap, zoodat het vulsel goed is ingewikkeld. Vorm de letter en leg hem over op een bebloemd bakblik. Bestrijk hem met losgeklopt ei en bak hem pl.m. 20 minuten in een heeten oven. CHOCOLADEMELK Wanneer we een gezellige ketel chocolade melk willen maken, doen we dit op de vol gende manier. Roer een half ons cacao en een ons suiker door elkaar en meng ze dan met een weinig koude melk langzamerhand aan tot een dun papje zonder klontjes. Desverkiezende kan men er nog een weinig vanillesuiker aan toevoegen. Breng twee liter melk aan de kook, giet er de aangemengde cacao roerende i laat de melk roerende vijf minuten doorkoken. Giet ze dan in een chocolade ketel of groote melkkan. ANIJSMELK Anijsmelk kan heel gemakkelijk gemaakt worden van anijsblokjes. Wie ze op de echte ouderwetsche manier wil maken, ga als volgt te werk: Bind 15 gram anijszaad in een schoon, ne- teldoeksch lapje, breng het met 2 liter melk de kook en laat het eenigen tijd trekken. Verwijder daarna het anijstoefje, voeg 80 gram suiker toe en giet de melk over in het daarvoor bestemde keteltje. Wel SPECULAAS Hoewel deze koekjes voor een zeer geringen prijs in de winkels verkrijgbaar zijn, willen we volledigheidshalve dit recept toch hier onder laten volgen. Benoodigd: l'/2 ons bloem, ons boter, 12y2 gram amandelen, 2% gram gestampte kruidnagelen, een halve theelepel fijne ka neel, wat nootmuskaat, 5 gram sukade, le'pel melk, en een ons donkerbruine suiker. De suiker wordt in de melk opgelost, de pelde amandelen worden in grove stukken gehakt, de sukade gesnipperd. Vervolgens worden alle ingrediënten tot een bal ge kneed en daarna stevig in een met rijstmeel bestrooide speculaasplank gedrukt. Dan wordt met een scherp dun mes het overtol lige deeg afgesneden; de koekjes worden uit de plank gelicht en op een met meel be strooid bakblik gelegd, op eenigen afstand van elkaar. Ten slotte worden ze in een ta melijk heeten oven lichtbruin en gaar ge bakken (ongeveer 15 minuten). Neem ze dan van het blik en laat ze bekoelen. Een welkom St. Nicolaas-cadeautje Een zelfgemaakt nï tasch is voor velen laascadeautje. Het vraagt slechts een bescheiden plaatsje. In opgevouwen toestand behoeft zoo'n étui niet meer dan 8 X 14 cM. te zijn, waar- venstof, b.v. eei lapje chintz neemt, dat nadal de zoomen omgeslagen zijn 14 cM. is; voorts heeft men noodig een lapje flanel en voering, b.v, kunstzijde, bei de even groot als de bovenstof. Men vouwt chintz en flanel om en hiertegen komt de omslag der voering, waarna men de drie laagjes dicht langs den kant omstikt Men kan vooraf op de voering een bandje stik ken met openingen voor vingerhoed, schaar tje en naaldenkoker, eventueel van flanel, omdat dit nogal goed houdt; het is niet zoo glad als zijde. In het étui kan men voorts enkele stukjes carton leggen, waarop ver schillende kleuren zijde, wit en zwart garen worden gewonden van den voorraad uit de naaidoos. Enkele knoopjes kan,, men met een steekje vast zetten, terwyL eenige kar tonnetjes stopkatoen niet mogen ontbreken evenmin als eenige veiligheidsspelden. Als sluiting kan men een rits nemen of wel een aangetikt overslagje met drukknoop. Met dit fraaie, geheel zelf ontworpen boek- oms'ag won mevrouw Minkhorst te Lut- terade (L.) den eersten prijs in onzen hand- werkwedstrijd. Dit werkstuk muntte uit, niet alleen door een heel goede kleurencom binatie, maar vooral door de zinrijke betee- kenis, die mevrouw M. in de teekening ge legd heeft en waarvan zij een uitvoerige be schrijving bijvoegde, die wij, eenigszins be kort, hieronder laten volgen: Over het donkere water van de levenszee zweeft het Boek der Boeken en wijst heen naar Boven, op het Kruis. Op den achter kant keert de ziel zich, gelijk een waterlelie, naar het Licht, dat weer kruisvormig tot in haar hart nederstraalt. Gelijk gevouwen handen, die als het ware een hart in zich bergen, omsluiten op de rug zijde enkele kelkbladen een bloemknop, terwijl de uiteinden daarvan zich naar het Licht keeren. Aan beide zijden van het boekomslag be vinden zich als afsluiting van het geheel, eenige rietstengels, die op Jesaja 41 3 duiden, waar geschreven staat: - „Het gekrookte riet zal Hij, niet verbreken, en de rookende vlaswiek zal Hij niet uitblusschen; met waarheid zal Hij het récht voortbren gen". Daar wij er niet aan twijfelen, of het, zou velen onzer lezeressen een plezier doeh, dit werkstuk te kunnen namaken, hebpen wij Mevrouw M. verzocht een werkteekening te willen sturen, aan welk verzoek zij opgen- blikkelijk welwillend heeft voldaaru Het omslag is gewerkt op stramien met go belinsteek. De kleuren vindt U onder de teekening aangegeven. De bladen van de waterlelie hebben zacht- rose punten; een enkelvoudig groen lijntje tusschen de bloembladen verhoogt het relief. Van het riet zijn de bladen half licht, half donkergroen gewerkt, hetgeen op de teeke ning niet goed aangegeven kon worden, ter wijl de letters, die het woord „Bijbel" vor men, zwart gehouden zijn. Hebt U inwonend personeel 3 Alle kosten van verpleging in een ziekenhuis, operatie, huisarts, specia list en medicijnen komen ingevolge de Wet gedurende zes weken voor Uw rekening. U kunt dit risico tegen een lage premie volledig verzekeren bij de N.V. DE G0UDSCHE MIJ. VAN ZIEKENHUISKOSTEN- EN ONGE VALLEN-VERZEKERING (M.V.Z.) te GOUDA. De M.V.Z. telt 225.000 Verzekerden! 6Uur -fumxJemn" ■zijn. olot op 1. diepblauw; 2. lichtblauw; 3. donkerblau w; 4. wit met rose punten; 5. groen; 6. don kergroen; 7. geel of donkerrose; 8. bruin; 9. zandkleur; 10. zwart. Breit gij reeds met NE VEDA WOL? Hebt gij NEVEDA-brei- patronen? Indien niet, gelieve, IJ het onderstaande Ingevuld aan ons in te zenden: Aan de N.V. Ned. Wolspinnerij, IleerengT. 483, A'dam (C.) M., U gelieve mij GRATIS toe te zenden een NEVEDA- patroonsbeschrijving voor een: Damesblouse, Deux - Pieces, Heeren-sllpover, Meisjesjurkje (doorhalen wat niet verlangd wordt), en den den Neveda-winkeller te mijner stede op te geven. lil - REFLECTO NIEUW MODERN OLIE-SHAMPOO VERF De direct vervende „UBK1.KCTO" shampoo la een nieuwe vinding om grijs, wit. gebleekt, te veel gebleekt, vaal of dor haar te kleuren De RBKl.BCTO kan U al die prachtige kleu ren verschaffen, die U altUd zoo bewonderd U. MUSKIÏR, Tnsi I 108, DI5N HAAG HONING merken met oude en vertrouwde populariteit. NIEUWE OOGST VRAAGT ZE UW WINKELIER Uw DAGELIJKSCH Kopje KOFFIE Uw DAGELIJKSCH Kopje THEE maar allebei KsG nys N.V. Kanis Gunnink, Importeurs, Kampen Een vorstin stierf Zij kon haar geboorteland niet vergeten GOD heeft in dezen nacht My de Koningin ontnomen, het is voor Mij een groot verlies, maar Ik ben My bewust, dat dit Zijn wil is geweest." Aldus de boodschap, waarin Koning Haakon van Noorwegen voor enkele dagen melding maakte van 't overlijden zijner echtgenoote, en 't bericht van haar sterven heeft grooten rouw gebracht, zoowel in Scandinavië als in Engeland. Want ge boortig in Groot-Brittannië en eer-t op 37-jarigen leeftijd gekroond als Vorstin van het Noordelijke ryk, is zy er in geslaagd, zich de toegenegenheid en de liefde van haar onderdanen te verwerven.. Het was op 26 November 1869, dat de latere Koningin Maud als dochter van den Engelschen Koning Edward VII en Koningin Alexandra op MarUbourough House het levenslicht aanschouwde. Weinig zal zij in haar jeugd vermoed hebben, dat haar eigenlijke roeping buiten het eigen land zou liggen, en zulks te minder, wijl zij intense liefde voor haar geboortegrond koesterde, een liefde •trouwens, die haar bij het vertrek naar Noor wegen allerminst heeft verlaten. Hoezeer zij aan Engeland gehecht was, blajkt wel duidelijk hier uit. d?t zy herhaaldelijk vanuit Noorwegen naar Groot-Brittannië is overgestoken, en het was in Londen, dat zij op bijna 69-jarigen leeftijd stierf. Het is echter in Noorwegen, dat haar stoffelijk overschot ter aarde werd besteld. By haar doop kreeg de latere Vorstin de weidsche namen Maud Charlotte Mary Victoria. Zooals te begrijpen is, kreeg zij een volop Engelsche op voeding, en ieder, die Groot-Brittannië kent, weet, dat deze opvoeding een eigen stempel draagt en alleszins in staat is, het nationaal besef bij de jeugd op te wekken en te versterken. En hieruit moet niet het minst worden verklaard, dat in haar geheele leven, óók toen zij Vorstin werd over een ander rijk, de gedachte aan Engeland haar nimmer heeft kunnen loslaten. Het contact met Scandinavië Het contact met Scandinavië werd eigenlijk reeds gelegd op 22 Juli 1896, toen Maud op Buckingham Palace in het huwelijk trad met Prins Karei van Denemarken, haar neef. Het was de eerste maal, dat zij, door Deensche te worden, van nationali teit verwisselde. Het zou niet de laatste maal zyn. In haar nieuwe woonplaats legde zij belangstel ling voor de toonkunst aan den dag en veler erkentelijkheid heeft zy verdiend en verworven door de oprichting van een knapenkoor, dat wel dra in de Noordelijke staten vermaardheid ver- De groote dag in het leven van Maud en haar gemaal was 18 November 1905, de dag, waarop Prins Karei na een volksstemming door het Noorsche parlement tot Koning van Noorwegen werd gekozen. Deze gebeurtenis bracht opnieuw een keer, en wei een belangrijken, in haar bestaan. Thans immers moest zij voor de tweede maal verwisselen van nationaliteit, en dat was ditmaal minder dan ooit een formaliteit. Immers, zy moest zich nu mét haar gemaal op haar pas-verkregen, haar eigen lijke levenstaak gaan toeleggen, hetgeen des te moeilijker zou zijn, omdat haar onderdanen, de Noren, haar als Engelsche nog geheel vreemd waren. 22 Juni 1906 werd het jonge Koningspaar in den Dom van Drontheim gekroond, en welk een ver andering dit met zich bracht .kwam reeds hierin uit, dat Prins Kar^l voortaan Haakon VII werd genoemd en hun in 1904 geboren zoontje Alexan der den naam Olaf kreeg. We mogen niet verhelen, dat Koningin Maud het gedurende de eerste jaren in haar nieuwe vader land niet gemakkelijk heeft gehad. Het kostte vrij veel moeite, voordat de weg naar het hart van het Noorsche volk gevonden was. Niet weinig lag dat hieraan, dat Maud de eerste Vorstin was van het Scandinavische rijk, en het is eenigszins be grijpelijk, dat de jeugdige staat, waarin het na tionaal gevoel weldra Rooge vlucht nam, gaarne iemand van het eigen volk op de belangrijke plaats naast den Koning had gezien. Anderzijds stak Maud haar liefde voor haar Engelschen ge boortegrond allerminst onder stoelen of banken, en dat ging zelfs zoover, dat zij haar zoon Olaf naar Groot-Brittannië wilde zenden om hem daar een gelijke opvoeding te doen geven als zijzelve genoten had. Het' scheen een botsing te zullen worden, maar Koningin Maud gaf aan haar onder danen toe, en deze wisten op hun beurt haar gehoorgeven aan de wenschen van het voük op hoogen prijs te stellen. Haar liefde voor Engeland bleef haar by, en schier elk jaar was het, dat zij enkele dagen reserveerde voor een reisje naar de overzijde van de zee. Zij had van haar vader, Koning Edward VII, een kasteel ten geschenke gekregen, en gaarne ver toefde zij in deze haar zoo vertrouwde omgeving. Dat zij in het hart van haar nieuwe volk toch een belangrijke plaats heeft verworven, moet voor een niet gering gedeelte in verband worden ge bracht met al hetgeen zij ten bate van de ge meenschap verrichtte. Zooals onze eigen geliefde Vorstin steeds warme belangstelling heeft getoond jegens menschen in zorg en nood, zoo ook heeft Koningin Maud in oorlogstijd gezorgd voor een ruime hulpverleening, waar dat slechts noodig En als we volledig willen zijn, mogen we niet verzwijgen, dat de Noorsche Vorstin haar onder danen respect heeft afgedwongen ;Voor haar sport prestaties. In het bijzonder de ski-sport is in het hooge Noorden zeer geliefd, en juist deze lichaams oefening was het niet het minst, welke in Konin gin Maud een warm bewonderaarster en een ijverig beoefenaarster vond. Thans heeft de dood aan het aardsch bestaan van deze Vorstin een einde gemaakt. Sinds ongeveer een week voor haar sterven was zij opgenomen in een Londensche .kliniek. Zij werd geopereerd en de toestand leek niet ongunstig te zijn. Vrij on verwacht kwam het einde. Zeker namens het geheele Noorsche volk was het, dat de minister-president van Noorwegen tot Kroonprins Olaf sprak: „Uwe Hoogheid moge er van verzekerd zijn. dat de gedachtenis aan Hare Majesteit a'tjjd zal voortleven al- van een Vorstin, die steeds geliefd was als een van ons volk."

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10