|lieuiur £Hhscljf (iouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken „Frankrijk moet geregeerd worden" I Torterv I A V I Gratie voor Niemöller? Om den lezerskring extra te vergrooten ÜHionrcmtntsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 19e Jaargang &bbtrttntieprij?tn: Van 1 tot 5 regels1.17'A Elke regel meer 0-22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke reget meer 0.45 Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend ƒ0,10 NO. 6560 Reynaud, Daladier en De Monzie voor de microfoon De huidige agitatie is een poging tot chantage tegen regeer ing en volk De Fransche minister van Financiën, Keynaud, heeft Zaterdagavond een radio rede voor het Fransche volk gehouden, >vaarin h,ij o.a. zeide: „Men heeft beweerd, dat de Regeeringsdecreten de sociale ver worvenheden te niet doen, den arme belas ten ten voordeele van den rijke, de beurs begunstigen en de kosten van levensonder houd doen stijgen. Maar de sociale wetten, die betreffende de 40-urige werkweek, de collectieve contracten en de betaalde vacan- ties, blijven intact. Er is geen woord en geen komma in veranderd. Slechts zijn de decreten betreffende toepassing van de 40- urige werkweek soepeler gemaakt, 't Eenige doel daarbij was, dat de machines moesten werken, om allen rijkdom te brengen. Het ideaal van verkorting van den arbeids tijd blijft het ideaal der Regeering, maar kan dat thans geschieden, nu Frankrijk zich moet verheffen na acht jaar crisis, ter- .wijl de wapening een extra last oplegt? Het doel is het bestaan van het volk en niet een benadeeling van de arbeidersklasse. Ik waarschuw de patroons, die mochten gelooven, dat de toestand van vóór Juni '33 terugkeert, dat zij zich leel.ijk vergissen. Aan betaalde vacantie en aan het instituut der arbeidersgedelegeerden zal niets veranderd worden. Maar alles moet geschieden in het kader van wet en discipline en in het ver langen naai* grootere opbrengst van de be drijven. Wat de technische zijde betreft, aldus ver volgde Reynaud, zijn wij zeker van ons succes, doch ik wil niet, dat dit succes Frankrijk verdeelt. Men is niet tot overeen- itemming kunnen komen. Ik betreur dat, maar Frankrijk moet geregeerd worden. Ik kan niet toegeven, dat de wetten der Fran sche republiek minder respect verdienen dan die van Mussolini, Hitler of Stalin. Het buitenland houdt fret oog op ons rvestigd. Over onze verdeeldheid zijn onze vrienden ongerust, terwijl onzetegenstan ders zich in het geheim verheugen. Wan neer Frankrijk in gevaar verkeert, kan het eigen belang niet aan het woord komen. Ondanks alle hindernissen zullen wij het land redden. Daarvoor hebben wij aller steun noodig, zelfs en vooral dien steun hen, die, vóór zij de waarheid kenden, zich tegen ons keerden. G,ij hebt niet het recht, Frankrijk dien steun te weigeren. Daladier over de politieke stakingen Zondagavond heeft minister-president D a- ïadier in een radio-rede erop attent ge maakt, dat tijdens de besprekingen met Chamberlain en Halifax te Parij plotseling de eerste werkstakingen uitbr? ken, en dat toen de premier op 25 November de gemeenschappelijke Fransch-Duitsche .vriendschapsverklaring afkondigde, daarop met een dreigement met algemeene staking geantwoord werd. Waarom dit beroep op de ambtenaren om de wetten te overtreden door de openbare diensten lam te leggen, Waarom deze opdracht aan het spoorweg personeel om den treinenloop stil te leggen? Het voorwendsel is protest tegen de decre ten. doch de minister-president legde er den nadruk op, dat de vertegenwoordigers van het land vóór 31 December zullen kunnen besluiten of deze decreten zullen worden opgeheven. Alleen het parlement heeft het recht te zeggen of Frankrijk in staat zal zijn door energie zijn plaats in de wereld terug te vinden< Vervolgens zeide Daladier, dat de decreten geen einde maken aan de sociale Wetten en hij wees erop, dat de algemeene staking geen enkele materieele noch mo- reele rechtvaardiging heeft Door niemand worden de openbare vrij heden bedreigd. Het is belachelijk te spre ken over een dictatuur of fascisme, zooals sommigen doen. Het is geen dictatuur het land te vragen, met in acht nemen van de .wettelijke vrijheden, offers te brengen in het algemeen belang. Hij voegde eraan toe, dat de huidige tatie veel heeft van het opdringen van de wil van een partij of een groep der bevol king aan de geheele bevolking en de regee ring door middel van een soort chantage, ii afwachting van het gebruik van geweld. De minister-president verklaarde vast besloten te zijn een einde te maken aan deze methoden en te zorgen, dat allen de wetten des lands eerbiedigen. Deze actie van bezetting en algemeene staking is een brutale actie tegen de vredespolitiek van de regeering en een poging van een min derheid om cen dictatuur uit te oefenen. De regeeiing is evenwel vastbesloten haar plicht te doen. Zij richt zich derhal ve tot het gezond verstand en het geweten .van alle Franschen en vraagt hun na te denken over de gevolgen van de wanorde voor Frankrijk. Geen enkel arbeider kan voordeel verwachten, integendeel, de arbei ders zullen het slachtoffer zijn. Pas op!" zegt Minister De Monzie der Spoorwegen aangeroerd, en er daarbij ernstig den nadruk op gelegd, dat iedere spoorwegbeambte, die tot staken overgaat, het arbeidscontract met den Staat verbreekt en daar de ge volgen van moet dragen. Hij vestigde er bovendien de aandacht op, dat er nog een wet van 1845 op 't spoorweg vervoer bestaat, die zegt dat „een mis daad begaan wordt door hen, die het rijden van treinen belemmeren". ,Men moet hier in Frankrijk niet het schandaal kunnen zien," riep de minister uit, „dat twee Franschen niet bij elkaar kunnen komen. Het gaat hier om een strijd om de vrijheid. Aan hen, die aan de touwtjes trekken, roep ik toe: Pas op!" Naar aanleiding van een en ander kan nog worden gemeld, dat de vakvereeniging van spoorwegbeambten gisteravond beslo- heeft, den treinenloop op Woensdag an vier uur des morgens tot 7 uur des avonds stop te zetten. Men weet echter nog niet met zekerheid, of dit besluit genomen is vóór of nadat de leiders kennis hadden gekregen van de requisitiemaatregelen van het gouvernement. REQUISITIE DER FRANSCHE SPOORWEGEN GELAST Het geheele personeel gemobiliseerd Zaterdagavond heeft de Fransche regeering aan den president der repu bliek een decreet ter teekening voor gelegd, dat met ingang van heden de requisitie gelast der Fransche spoor wegen. Deze maatregel i§ genomen op grond van de wetten van 3 Juli 1877 en 21 Januari 1935. Alle spoorweg beambten hebben zich dus thans als gemobiliseerd te beschouwen; een sta king staat in dit geval gelijk met dienst weigering. De overheidsbeambten zullen zich nog wel tweemaal bedenken, alvorens onder deze omstandigheden aan het stakingsbevel der vakbeweging gehoor te geven. De dreigende werkstaking Daladier zal zich schrap zetten Gelijk men weet hebben de heeren Jou- h a u x en Blum, resp. aanvoerders van het Fransche vakverbond en van de Fran sche socialisten, stelling genomen tegen de regeering Daladier, welke zij, door bedreiging met een algemeene werkstaking van 24 uur, tot heengaan willen nopen. Zij gebruiken als motief voor deze actie het ar gument, dat het land zich verzet tegen de financieele en arbeids-decreten der regee ring; in werkelijkheid gaat het hun erom, de buitenlandscne politiek ten gunste van Moskou te beïnvloeden. De Fransche regeering intusschen tracht de arbeiders tot reden te brengen door de instelling van een krijgsraad voor het noor delijke mijnbekken en het dagen van betoogers uit de Renaultfabriek voor 't recht op grond van rebellie. De krijgsraad houdt zich bezig met de spoorweg- en mijn werkers, die niet aan de orders tot opvor dering gevolg gaven, maar van overheids wege wordt, wat hierin prikkelends is, ver zacht. Daladier schijnt voornemens voet bij stuk te houden in weerwil van het door sommige partijen in acht genomen voorbe houd. De socialisten laten het voorkomen, dat de staking nog afgewend kan worden als Daladier heengaat, maar daarmee ma ken zij het hem onmogelijk dit te doen. In zijn bureau volgt de eene conferentie op de andere. Om hun houding goed te praten beschuldigen zij de regeering de massa te tarten. Zelfs in zijn eigen partij vindt de houding van Daladier geen onverdeelde in stemming. De partijen van het centrum en van rechts willen hem wel steunen doch slechts wanneer de radicalen maatregelen nemen tot het voorkomen of bedwingen van de staking. Zaterdag hebben radicalen, socialisten en communisten met Herriot overlegd. Naar men weet wordt hij genoemd als degene, die de taak van Poincaré uit 1926 op zich kan nemen. Reeds op het radicale congres te Marseille kon Herriot zich niet geheel met Daladiers binnen- en buitenlandsche politiek vereeniigen. NASLEEP VAN DEN STORM Russisch stoomschip gehavend Twee onbemande lichters Gevallen en door auto gedood Jongen liet zich voorttrekken Men meldt ons uit Gorkumt Vanmorgen liet de 14-jarige A. Bakker, uit Leerdam, leerling 'van de Ambachtsschool alhier, op de fiets zich voorttrekken door een auto. In de bocht bij het Arkelsdhe kerkje kwam do jongen te mallen. Hij werd door de auto vrijwel op slag gedood. IJMUIDEN. 28 Nov. Het Russische stoom schip „Argun", komende van Leningrad op weg naar Velsen met lading voor papierfabrieken, is te IJmuiden binnenge komen met verlies van den top van den oormast, welke voormast gebroken was. De brug is gedeeltelijk weggeslagen en één sloep is totaal vernield. Tijdens het zware stormweer van de vorige week heeft het schip ook nog op de Noordzee een groot ge deelte van de deklast papierhout verloren. Een hachelijk avontuur OOSTMAHORN, 28 Nov. Twee jongeman nen van ongeveer 22 en 18 jaar uit Nes, ge meente Westdongeradeel, aan de Friesche kust, hebben een hachelijk avon tuur beleefd. In een sloep waren zij uitge varen om op de Engelschmanplaat hout te gaan zamelen. Door den harden zuidwesten wind dreven zij af in de richting van het Friesche zeegat, tusschen Ameland en Schiermonnikoog. Gelukkig werd hun hachelijke positie bijtijds opgemerkt. De reddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij ver trok uit Oostm ahorn en de bemanning slaagde er nog juist vóór donker in, vlak voor den drempel van het zeegat, dwars van Schiermonnikoog, het tweetal op te pikken. Waren zij verder gedreven, dan het met de jongelui gedaan geweest. De „Insulinde" heeft het tweetal behou den te Oostmahorn aan wal gezet. Een lichter gestrand, een geborgen IJMUIDEN, 28 Nov. Naar aanleiding van het rapport, dat door Scheveningsche vis- schers werd uitgebracht, die op de Noord zee twee onbemand ronddrijvende Engel- sche vaartuigen hadden gezien, zijn uit IJmuiden en uit Rotterdam sleépbooten op zoek naar de Engelsche vaartuigen uitge- Inmiddels was een der beide vaartuigen nabij Camperduin in de buurt van paal 27 gestrand. Het bleek een lichter, door de Engelschen „barge" genoemd, te zijn. Aan gezien deze schepen zelf niet zeewaardig zijn, neemt men aan, dat zij wellicht ge sleept werden en zijn losgeslagen, waar door tevens verklaard werd, dat zij onbe mand waren. De lichter, die bij Camperduin gestrand is, ligt hoog op het strand, op een afstand van circa 30 M. van den duinvoet. De tweede Engelsche lichter is Zaterdag middag door de sleepboot „Holland" van tie firma Doeksen op de Noordzee ten noord westen van Terschelling gepraaid. Met zeer IA/ociacioo de Viriadore/ ibero/ vunot/lftpiieicnl Reed/ bekroond lentoorvleilioq A'dain 1883 I H6DEBEfR,Aol770 AM/TERDAM. Von Mackensen zou het verzocht hebben Reuter bericht, dat veldmaarschalk Von Mackensen, die volgende maand 89 jaar wordt, volgens welingelichte kringen een verzoek tot Hi tier zou hebben gericht, om den predikant Nie möller spoedig in vrijheid te stellen. Verklaard wordt, dat het verzoekschrift knede-onderteekend is door enkele an dere hooge officieren van 't voormalige keizerlijke leger. Von Mackensen zegt in zijn verzoekschrift, dat wegens zijn hoogen leeftijd zijn einde elk oogenblik komen kan; hij vraagt den rijkskanse lier hem dezen laatsten wensch toe te staan en voegt hieraan toe, dat de ge heele evangelische wereld den Führer dankbaar zou zijn voor een dergelijke edelmoedige daad. DE NIEUWE TOCHT VAN DE O 16 Prof. Dr F. A. Vening Meinesz doet mededeelingen Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz heeft' in de vergadering der Kon. Ned. Academie van Wetenschappen een en ander verteld over de reis van Hr. Ms. O. 16 in het vol gende voorjaar naar Indië via Dakar, Kaap stad en Durban. De boot zal onder comman do staan van luitenant ter zee le kl. B. C. Meurs en Dr. Nieuwenkamp, ingenièur der rijkscommissie voor geodesie, zal de reis meemaken voor het verrichten der waar nemingen. De route kan in verband met het weten schappelijk onderzoek gekozen worden. Nieuwe gegevens zullen daardoor voor veel problemen verkregen worden, o.a. betreffen de het teveel aan zwaartekracht in diepe Oceaanbekkens; over de vraag omtrent de voortzetting naar het westen, in den oceaan, van de tectonische korstvervormingsstrook van de Marokkaansche ketens, over den middel-Atlantischen rug, over den Walvisch- rug in den Zuid-Atlantischen Oceaan en vele andere. Voor den nog zoo weinig onderzoch ten Indischen Oceaan wordt een belangrijke nieuwe oversteek verkregen. Tevens kunnen met het in dit jaar geconstrueerde nieuwe toestel metingen over de golfbeweging op verschillende diepten in de oceanen verricht worden. Tenslotte zullen nog loodingen uit gevoerd worden en verwacht mag worden, dat dank zij de maatregelen, die de marine daarvoor wil nemen, ook loodingen tijdens Lovenwatervaart mogelijk zullen blijken, zoodat een doorloopende reeks diepte-gege- vens over de geheele route -zal verkregen worden. Dit is vooral belangrijk voor den oversteek van den Indischen Oceaan. Zware bandjirs op Celebes 65 DOODEN, 14 VERMISTEN Enorme schade aan huizen wegen en bruggen MAKASSAR, 28 Nov. (Aneta). De resident deelde mede, dat bandjirs, die de vorige week het Mandarsche hebben ge troffen, zeer ernstige gevolgen blijken te hebben. Reeds zijn 65 dooden geteld, ter wijl nog 14 personen worden vermist. De materieele schade is enorm. Een tiental groote en tallooze kleine bruggen zijn weggeslagen. Van de 400 huizen in de kampong Maloenda in het Mamoedjoesche zijn er 126 verwoest. Alleen hier zijn reeds 28 dooden te betreuren. De groote hang brug is verwoest, evenals de pasar, de school, de passanggrahan, en het be- bestuurskantoor. In de zijrivieren van de Mamasa-rivier steeg het water op vele plaatsen met niet minder dan 10 meter. Op den Mamasa- weg zijn 350 aardstortingen voorgeko men. In den kustweg zijn twee groote gaten geslagen. Op het kolonisatie-terrein zijn geen ongevallen te betreuren en de daar ver oorzaakte schade kan hersteld worden. Sedert menschenheugenis zijn derge lijke bandjirs over een dergelijk groot gebied niet voorgekomen. Het binnenlandsche bestuur heeft aller- wege een regeling ingesteld voor de voed selvoorziening, terwijl de eerste maatre gelen tot herstel van de schade zijn ge nomen. De resident is naar het gebied van den ramp vertrokken. Aan de regeering werd steun gevraagd voor de hulpverleening in het getroffen gebied, terwijl ook de andere landschap pen bijspringen. Het water is thans overal vallende. zeö een verbinding tot stand te brengen. De De „Vida" weer vlot IJMUIDEN, 28 Nov. Zaterdagmiddag geveer vier uur zijn de sleepbooten Nestor en Hector er bij hoog water in geslaagd het bij IJmuiden gestrande motorschip „Vida" weer vlot te brengen. De Monzie, Minister van Openba- Het Nederlandschc motorschip „Vida." 'is Zaterdag bij IJmuiden op den Noorder strekdam geloopert Hel schip in zijn re perken, heeft speciaal 't vraagstuk benarde positie VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Economische Zaken. Verschenen is de Memorie van Anti woord betreffende de begrooting van Bin-* nenlandsche Zaken. Bij een ramp op Celebes zijn 65 person nen omgekomen, terwijl er 14 wordeü vermist. De storm heeft een Russisch stoom-* schip op de Noordzee zwaar gehavend* Ook zijn op zee twee onbemande lichters aangetroffen. Prof. Vening Meinesz doet mededee lingen over zijn tocht met de O 16. De installatie van Ds O. G. Heldring als president-directeur der Heldring-ge stichten. Daladier, Reynaud en De Monzie richten ernstige waarschuwingen tot hét Fransche volk. De requisitie der Fransche spoorwegen voorbereid. Groot Duitsch vliegtuig vergaan West-Afrika; elf dooden. De monopolieheffing op appelen en peren Afschaffing gevraagd Door de „gezamenlijke importeurs" te Rotterdam is een telegram gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waar in zij, nu tengevolge van de verlaging met een derde van de Ottowarecfrten op versche appelen en peren de invoer in Eugelan-d van deze artikelen sterk zal toenemen en het rampzalig overschot van Nederland- schen doorvoerhandel nog verder zal ver minderen, daar de Engelsche consumptie- markt veel aantrekkelijker is dan de Neder- landsche. den Minister dringend verzoeken onverwijld de monopolieheffingen voor dit seizoen op versche appelen en peren af te schaffen, mede omdat de Neder'andsche appelen, peren en druiven zoo goed als ge ruimd zijn. Jaarvergadering De Princevlag Motie over de jeugdwerkloosheid 's-GRAVENHAGE, 28 November. De Vereeniging „De Princevlag" hield Zater dag haar vijfde jaarlyksche algemeene ver gadering te 's-Gravenhage, onder leiding "in den heer Joh. G. L. Berlott. De aftredende hoofdbestuursleden werden herkozen. Besloten werd het volgend jaar eenige jeugdreizen te organiseeren, waarbij de schoonheid van Nederland naar voren gebracht zal worden. Ook een landdag zal worden gehouden. Geconstateerd werd de voortdurende groei in afdeelingen en leden. De heer Berlott hield een voordracht over: ,De regeeringsvoorstellen inzake de jeugd werkloosheid". Ten slotte werd met algemeene stemmen de navolgende motie aangenomen: „De ver eeniging de Princevlag enz. draagt het hoofdbestuur op met alle wettige en geoor loofde middelen, in overeenstemming met haar statuten en reglementen, haar volle dige samenwerking te verleenen aan de door de regeering gewenschte bestrijding der jeugdwerkloosheid". TEGEN TREIN OP GEFIETST Op den onbewaakten overweg te W a- p e n v e 1 d in de spoorlijn Apeldoorn Zwolle is Zaterdag de 24-jarige fabrieksar beider J. Veldkamp tegen een trein op ge fietst. Hij werd zwaar gewond en overleed in het R. K. Ziekenhuis te Zwolle aan de opgeloopen verwondingen. Wat voor weer krijgen we Matige tot krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, enkele regenbuien, vooral aan de kust, iets kouder. e geven, kunt U vele guldens be-l ren op de Autoverzekering, die U1 - oh verstandig rijder - gaal afsluiten. Wan» de Auta Onderlinge noteert 1 ■een logere premie don hoor prima reputatie doe» vermoeden en AANVARING IN DE ZEESLUIS TE IJMUIDEN IJMUIDEN. 28 November Zaterdagavond zijn twee motorschepen in een der zeeslui zen te IJmuiden met elkaar in botsing ge komen, tengevolge waarvan beide schepen zijn beschadigd. Het eene motorschip, de „Hinde", lag reeds in de sluis om geschut te worden, toen het tweede vaartuig, de „Insulinde". er aankwam, eveneens met de bedoeling do sluis in te varen. Waarschijnlijk door een plotseling weigeren van den motor, kon do „Insulinde" niet tijdig genoeg worden ge stopt en botste de voorstreven van 't f ".hip tegen den achtersteken van de „Hinde".- Laatstgenoemd vaartuig kreeg in het ach terschip aan bakboordzijde een gat, terwijl de verschansing werd ingedrukt Ook de „Insulinde" kreeg van voren eenige schade, terwijl het stuurboordanker afknapte en in de sluis verdween. Beide schepen, die van Nederlandsche nationaliteit zijn en uitgaande waren, zijn nabij de sluis blijven liggen. FABRIEKSCOMPLEX TE SASSENHEIM De architect Corn. Elffers te Rotterdam heeft aanbesteed den bouw van een fabrieks* complex te Sassenheim ten behoeve van de Sikkens' Lakfabrieken N.V. te Groningen^ Laagste inschrijfster: Erica, v.h. W. P. de Vreede, te Noordwijk. met f 14S.922. rttö/rt J1 Pijp Tabak Taeonle Leeuwarden Wie zich heden op ons blad abonneert ontvangt al de nog vóór i Januari aanstaande verschijnende nummers met inbegrip van de fraaie Zondagsbladen gratis. Wie een lezer aanbrengt voor minstens een jaar, heeft recht op de fraaie premie. Zie elders in dit of een volgend nummer. Het is nu de tijd om den lezerskring van ons goedkoop, veel gevend Christelijk Dagblad sterk uit te breiden. DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1