Glorievolle ontvangst van Koning Leopold Gewefdige geestdrift in de hoofdstad Regen en koude konden het sprookje niet verstoren VIM! DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Overspannen vrouw tracht een brief in de auto te werpen AMSTERDAM, 22 November. „De toenadering van kleine staten verruimt de sfeer van hun acties", zoo zeide Koning Leopold gisteravond in de prachtige redevoering, die hij uitsprak bij het diner ten Paleize en daarmee gaf hij zelf aan het groote belang van zijn bezoek aan ons land. Immers, het bezoek dat de Belgische Vorst aan Nederland brengt, getuigt van den oprechten wil tot zoodanige samenwerking! Dat is de diepere ondergrond van dit vorstelijk bezoek. Natuurlijk spreekt tot de volksverbeelding veel meer het sprookjesachtige, dat altijd rond een bezoek als dit geweven is, de schittering van pracht en praal, de feestelijke stemming die het meebrengt. Nu, daar heeft het niet aan ontbroken. De intocht van Koning Leopold is geworden tot een grootsche manifestatie van vreugde van de zijde van het Nederlandsche volk, een mani festatie, die niet nagelaten heeft diepen indruk te maken op den Koning der Belgen. Wij, Nederlanders, hebben op ondubbelzinnige wijze onze genegen heid voor dezen jongen, sympathieken vorst getoond! HARTELIJK is het welkom geweest, dat de Amsterdamsche bevolking Z. RL Leopold III, Koning der Belgen, beeft toegeroepen bij Zijn komst in de hoofdstad. Dat voor dit bezoek groote belangstelling bestaat bii de Amsterdammers is gisteren bij den intocht duidelijk gebleken. We schreven het reeds: uren van te voren stond men voor het welkom klaar. Het was in de mor genuren aanstonds bijzonder druk in de stad. Een prettige levendigheid, zooals die aan zulke officieele gebeurtenissen vooraf gaat, heerschte op en in de omgeving van den Dam. En dat om een uur of tien de eer ste rijen feestgangers zich reeds begonnen op te stellen, verbaasde eigenlijk niemand Het gaf veeleer een spoorslag aan hen, die zóó vroeg op het appèl niet konden zijn, om toch met de nog te verrichten bezigheden roort te maken. H. M. de Koningin was ook al vroeg ten Paleize om met Prinses Juliana de noodige schikkingen voor een waardig verblijf van Haar gast te treffen. Even na elven werd de Koninklijke Standaard al geheschen, thans niet in den Paleiskoepel, maar aan een afzonderlijk geplaatsten vlaggestok op het dak van den linkervleugel van het Paleis. Aan de rechterzijde, die van de Mozes- en Aaronstraat en de Nieuwe Kerk, werd de vlag van Koning Leopold geheschen, zoodra Z. M. des middags tien over drieën onge veer het paleis betrad. In dezen vleugel heeft de Koning Zijn .vertrekken en logeert ook Zijn gevolgj Hoe vol het was Na éénen begon de toevloed der belang- btellenden pas goed. Van alle kanten brach ten overvolle trams telkens weer groote feestelijke groepen aan, terwijl een onafge broken stroom voetgangers zich naar den in- tochtsweg bewoog. Om twee uur was er geen doorkomen aan, zóó vol was het op het Damrak. Toen te tien minuten over ha,f drie H. M. Öe Koningin het Paleis verliet om Koning Leopold te begroeten aan het Centraal sta tion, stond een compacte menigte gereed om der Belgen Koning toe te juichen. Men 'deed dit vanzelf reeds, toen de Koningin per auto langs reed, want de kap van de auto was neergelaten, blijkbaar om te kunnen beoordeelen welk weer het was. Nu, het weer hield zich prachtig. Zonne schijn op een laten Novemberdag mochten we niet verwachten, doch het was droog en helder en daarbij niet koud. Gelukkig maar voor de duizenden, die uren hebben ge wacht. Het viel ons op, dat ook nu zeer velen krukjes en ander zitgerei hadden mee genomen. Dekens of plaids behoefden er niet aan te pas te komen. Een ongewoon schouwspel leverde op de haag militairen, die ongeveer een meter voor het publiek uit stonden en een bepaald cachet gaven aan de intochtsplechtigheid. De dikke menschenrijen tot aan de hui zen toe stonden achter politie-agenten en marechaussee, maar toch zóó, dat de diena- Z. M. Koning Leopold in den Konink lijken trein te Roosendaal op weg naar Amsterdam. ren van het gezag aan het publiek zooveel mogelijk een vrijen doorkijk lieten. Er heerschte ook nu een uitmuntende stem ming over en weer. Een incident Op den Dam, aan de zijde van den Nieu- wendijk, heeft zich, toen de Koningin voor bijreed, een klein incident voorgedaan. Een vrouw uit het publiek drong naar voren op den rijweg en liep, zwaaiende met een brief, dien zij aan IH. M. de Koningin wilde ter hand stellen, in de richting van de konnik- lijke auto. Onmiddellijk snelden militairen en politieagenten toe, die de vrouw vast grepen. Zij wierp den brief in de richting van de auto van H. M. de Koningin. Het epistel werd door een der agenten van de motorbrigade opgevangen. De vrouw, die in overspannen toestand verkeerde, werd naar de politiepost in het koninklijk paleis gebracht, waar zij aan een verhoor werd onderworpen. Zij verklaarde, dat zij aan H. M. de Koningin een brief wilde overhandigen met een verzoek om gratie voor haar moeder, die in de gevan genis zit. Zij bleek afkomstig te zijn uit Rotterdam. De koninklijke stoet vervolgde zonder vertraging den tocht naar het Centraal Station. In het station Van half drie af en zelfs al eerder schit terde de Koninklijke wachtkamer in het Centraal Station van de uniformen. Het was een prachtigen aanblik onder de gebrand schilderde ramen met de wapens van do onderscheiden provincies. De wachtkamer, de laatste dagen nog eens extra onder handen genomen, zag er inder daad vorstelijk uit. Suffisant is nog altijd de kostbare eikenhouten betimmering, die nu al een halve eeuw dienst doet en nog geen enkele krimpnaad vertoont. Staande op de Deventer tapijten had men alle ge legenheid om aandacht te schenken &&n de 'verfrischte muurschilderingen óf zich in on derling discours bezig te houden. Daar waren de leden van het Kabinet met den Minister-President Dr H. Colijn aan het hoofd, verder de vice-voorzitter van den Raad van State, de presidenten van de beide Kamers, het voltallige ooilege van B. en W. andere zoowel civiele als militaire auto riteiten. De Koningin verschijnt Te kwart vóór drie kwam H. M. de Ko ningin het hooge gezelschap_ met Haar tegenwoordigheid kronen, terwijl op het eer ste perron, waar een felle zolderverlichting de donkerte van den Novembermiddag ver joeg, leden van Hr. Ms. hofhouding zich op hielden, waarbij zich voegden de Belgische gezant en led^n der Belgische legatie met hunne dames. De verschijning van H. M. de Konin gin op het van licht stralende perron, waar de loopers waren uitgelegd, maak te indruk op de aanwezigen. Terwijl de Koningin, gekleed in wijnrooden fluwee- len mantel met bijpassenden hoed en robe, zich onderhield met den burge meester van Amsterdam, Dr W. de Vlugt, naderde het oogenblik der ont moeting van de beide vorstelijke perso nen snel. Er heerschte een zekere plechtige stilte in de ruimte, waar anders het gedreun van aanrollende of vertrekkende treinen het ge wone rumoer veroorzaakt. Alles was gereed. De Koningin, omgeven door een flonkeren den hofstoet, stond gereed om den Koning van het Zuidervólk te ontvangen. De Marine-eerewacht met de stafmuziek was paraat; meer dan veertig journalisten waaronder vele Belgische collega's, wacht ten af v en aan de overzijde op het tweede perron had een groote menigte be langstellenden een trein, voor Kesteren be stemd, in beslag genomen om te genieten van het uitzicht op het schitterende gezel schap, dat nu en dan eens naar de klok Een hartelijke ontmoeting Precies drie uur naderde de Koninklijke trein. Ter hoogte van de plaats, waar de Ko ninklijke igastvrouwe stond, stopte de conpó, waarin de Koning, in gezelschap van Prins Bemhard, gezeten was. Aller oogen waren gericht op de wel dra door lakeien geopende portieren en terwijl de muziek de Brabangonne in zette en van het tweede perron de juich kreten van het publiek weerklonken, had een eenvoudige, ongekunsteld har telijke begroeting plaats tusschen den jongen vorst in de eenvoudige (generaals uniform en de oudere vorstin. Koning Leopold kuste de hand van Hare Majesteit en de Koningin maakte de lichte reverence voor Hem, dien Ze zoo jong en klein gekend had. Het werd een onvergetelijk moment, sprekend van wederzijdsche hoogachting en waardeering. Twee kleine volken ontmoetten elkander in de personen hunner vorsten, die door dit bezoek de banden van trouwe vriendschap dichter aanhaalden. Nadat de Koningin en Prins Bernhard el kander hadden begroet, hadden de gebrui kelijke voorstellingen plaats, een ceremonie, die snel en correct afliep en gevolgd werd door de inspectie van de eerewacht door den Koning. Het strikt formeele der plechtig heid was hiermee afgeloopen. Het feestuur was geboren en de Piet Hein-marsch door de Marine-kapel gaf hieraan op spranke lende manier uiting. Luid weerklonken de vroolijke tonen van het populaire lied, det iedereen kent, onder de overkapping door. In de Koninklijke wachtkamer verzamel den zich nu allen. Met eenvoudig en toch Men overzicht tijdens de mïlitake taptoeop den Links: In gezel schap van H.M. de Koningin be geeft Z. M. Koning Leopold zich naar de Koninklijke wachtkamer op het Centraal Station te Am sterdam. gedistingeerd vertoon hadden ook hier de ceremonieën van begroeting en kennisma king plaats. Minister Colijn drukte de hand van zijn Belgischen collega Spaak, terwijl verder hier eenige oogenblikken een drukke en aangename conversaie heerschte, maar toch ook weer heel kort, want buiten had zich snel de stoet geformeerd. Een blijde intocht Koning Leopold, Koningin Wilhelmina en Prins Bemhard namen plaats in het ga'a- rijtuig, getrokken door zes paarden en heel spoedig bewoog zich de luisterrijke, lange stoet, geëscorteerd door Deventer huzaren, en geestdriftig alom toegejuicht door de menschenmassa's. Het bleef éón ononderbroken jubel, die den Koning telkens weer zichtbaar verraste en waarop hij op de hem eigen, ietwat so bere maar toch vriendelijke wijze rea geerde. Het publiek bleef staan tot de manschap pen der infanterie waren afgemarcheerd, hetgeen een uitmuntende maatregel was, want op den overvollen Dam kon bijna geen publiek meer bij. De juichkreten langs het Damrak zwol len aan tot een warme ovatie, toen, na het inspecteeren der eerewacht,, Koning Leopold en onze Koningin zich Op het Paleisbalcon De Koning was er aangenaam door getroffen, en het was een zeldzaam oogenblik de beide vorsten de Ko ning in Zijn eenvoudig militair costuum de Koningin in Haar witten bontman tel naast elkander te zien, de hulde des volks minzaam in ontvangst nemend. Eenvoudig met een soberen groet met de militaire pet beantwoordde Koning Leopold den hartelijken wel komstgroet van Amsterdams burgerij. Een poosje hierna de militairen te paard en te voet waren inmiddels afgetrok ken verwachtte iedereen een herhaling van de verschijning op het balcon. „De Vlaamsché Leeuw" werd gezongen doer gepote groepen Belgen, die naar de Neder landsche hoofdstad waren gekomen om hun Koning te begroeten. Onophoudelijk klonk van alle kanten het gejuich. En het werd beloond, want even later traden de Koning en de koningin opnieuw op het balcon en wedeïX>m klonken de toejuichingen, die Ko ning Leopold weer eenvoudig-weg beanh woordde. Het duurde nog geruimen tijd eer de volte in de binnenstad verminderde. Tegen het etensuur hadden de overvolle trams moei zaam werk om zich een weg te banen docr de drukte. Amsterdam heeft op sympathieke wijze den Belgischen vorst verwelkomd. De taptoe In de avondy.ren w$,s het in de omtrek van den Dam nog feest. Tegenover de verlichte Paleisramen bleef een dichte menigte wach ten op de taptoe, die om tien uur begon en te half elf eindigde. De hooge gast is op het balcon niet verschenen. Wel hebben Koning Leopold, H. M. de Koningin en het Prinse lijk Paar zich tijdeps de taptoe achter de ra men opgehouden. De taptoe, verzorgd door de Koninklijke Militaire Kapel, de Kapel van de Koninklijke Marine en de muziekcorpsen van het eerste, vijfde en zesde regiment infanterie, waar nog by kwamen twintig tamboers en pijpers, twaalf tamboers met diepe trommen, twaalf klaroenblazers en veertien trompetters, be stond voor een groot gedeelte uit pittige marschen en enkele meer plechtige liederen, als bv. 't klassieke „Wilt heden nu treden". Werd zij geopend met de BrabanQonne, ook aan het slot van de taptoe klonk het Belgi sche volkslied, gevolgd door het Wilhelmus. Gala-maaltijd Tijdens den gala-maaltijd in de Burger zaal ten Paleize, waaraan een groot aantal militaire en civiele autoriteiten hebben aan gezeten hebben H. M. de Koningin en Koning Leopold redevoeringen uitgespro ken, waarvan wij apart verslag geven. Bij het hedenmorgen gebrachte bezoek van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina aan het Stadhuis, heeft de burgemeester Dr W. de Vlugt, de volgende rede gehouden: Sire, Het bericht, dat Uwe Majesteit bij Haar verblijf in Nederland voornemens was, en kele dagen >n de hoofdstad te toeven, heeft bij de Vroedschap dezer stad een oprechte vreugd gewekt. Dat het thans mijn taak is, aan deze vreugde uiting te geven te grooter. waar ook onze beminde Vorstin den zetel van het hoofdstedelijk Bestuur, het oude Prinsen hof, met Haar hooge tegenwoordigheid wel heeft willen sieren stemt mij tot groote Rechts: H. M. de Koningin ver welkomt Haar Koninklijken gast op het oogenblik, waar op deze den trein te Am sterdam verlaat dankbaarheid, maar ik zou aan de beteeke- nis dezer «tonde te kort doen, indien ik niet tevens zwaar mijn verantwoordelijk heid zou gevoelen en den plicht, mijn woor den te doen beantwoorden zoowel aan die beteekenis als aan de kracht van de gevoe lens, welke ons op dit oogenblik bedelen. Want kunnen woorden niet als ijle, dorre bladeren zijn, die dwarrelend verwaaien in den herfstwind? Maar óók kunnen woorden, geboren uit een rotsvaste overtuiging en door sterken wil of schoon verlangen ge dragen, als in brons gpdreven lijken, eigen zinnig en onveranderlijk. De luttele frazen, die ilc thans vermag te spreken, kunnen helaas tot dié scnoone sleer niet reiken immers het handwerk des dichters is mij vreemd maar mogen zij dan toch ondubbelzinnig getiiigen van mijn sterk en innig besef, dat de komst van Uwe Majesteit in Neerlands hoofdstad door haar Vroedschap en door haar burgerij ten hoogste gewaardeerd en als een bijjde, histo rische gebeurtenis gevierd wordt. Mogen deze enkele woorden dan toch begrepen wor den als te zijn ingegeven en gestuwd door diepen eerbied en hartelijke, gevoelens van sympathie voor den Vorst van ons stam- en taalverwant buurland. En wanneer het mij thans vrij staat, na mens het Gemeentebestuur van Amsterdam een wensch uit te spreken, moge het dan zijn een krachtige bode voor het welzijn van BINNENLAND Officieele Berichten BURGEMEESTERS w- van LIere 13 met Ingang van 17 Jan. 19o9, eervol ontslag verleend als burgemeester der gem. 's Heer-Abtskerke. Aan P. Lotsü Is met Ingang van 21 Nov. 1938 eervol ontslag verleend als burge gem. Valkenburg (Z.H.) AA. R. den Har'- 38. eervol ont; r der gem. Hei te Tilburg. Benoemd ls tot officier ln de Orde t Nassau, dr H. P. J. Koenen, arts, te 1 RIDDERORDEN Fa. VAN WIE LIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 CO-ASSISTENTEN Aan dr AL chirurgische aan den Bergweg te .Rotterdam, en P. hoofd van de chirurgische afdeeling va Franclscus Gasthuis, te Rotterdam, is dracht verstrekt tot het opleiden ln de heelkunde, gedurenc 1938—1939. het BEDRIJFSRAAD LOODGIETERSBEDRIJF De Minister van Sociale Zaken heeft t als tijdelijke leden toegevoegd: J. G. van den Brink te Utrecht; H. Hai Rotterdam: G. Hordijk te Leiden; G. ROFFELR1JMEN TOMATENSOEP De Regeering heeft een groote hoe veelheid „doorgedraaide" tomaten laten inblikken. We krijgen dus tomatensoep. Tomatensoep in blikken. Geweldig vitaminenrijk En heerlijk om te bikken. Dat is zoowat het laatste nieuws Dat ons de bladen melden, En 't lijkt me werkelijk niet kwaad Dat ze er bij vertelden Dat ons tomatenov er schot Zoo sterk was toegenomen Dat weer een berg scheen voorbestemd ln d' afvalput te komen. Van deze doorgedraaide berg Is men nu soep gaan koken Op hope dat haar fijne smaak Met onze smaak zal strooken En heel het volk, van hoog tot laag. Zijn kracht zal willen meten En als één man en als één vrouw Tomatensoep gaan eten. (Met name rust die blijde plicht Op hen die uit den treure Het doordraaien van etenswaar Geliefden af te keuren.) We krijgen dus tomatensoep. Welaan, laat ons probeeren Dit vitaminenoverschot Met vreugd te absorbeerenl LEO LENS (Nadruk verboden.) REINIGT ALLES: cok messen en i OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN I leging geschiedt ten behoi :n door de commissie van de wenschelijkheid van het l bedrjjfsraad voor het loodgiel mers te Rotterdam, is, behalve ln het le dis trict der inspectie van den hjj werkzaam is. mede wer 2e district dier inspectie. het PTT- «.antoor te uoevoraen ae rererendaris 2e klasse W. J.^ Comello, thans te Den Haag (hoofdbe- BELASTING WEZEN Aan R. Kolk, verificateur der Invoerrechten te Amsterdam, is eervol ontslag verleend uit 's RUks die. De stoet op het Damrak te Amsterdam bij de officieele ontvanqst Koning Leopold in de hoofdstad

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5