JUraun? #riitódjr ÖEmiraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken De Koning der Belgen in ons land I abomtcnuntsprijS. Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 19e Jaargang Sfifotrttntieprirgti: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'lt Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 No. 6554 Den Koning heil! Het is heden de dag, waarop over heid en volk van Nederland den Koning van België een welgemeend welkom toeroepen op ons grondgebied. Wat het grillige najaarsweer aan de ontvangst te kort doet, zal door de hartelijkheid der begroeting zeker vergoed worden. JSn de Koning der Belgen is hier niet op tournée om van het Hollandsche landschap, het stedenschoon en de kunstschatten te genieten, maar om in nog nauwer contact met het hart der Nederlanders te komen, dan tot heden reeds het gevai was. Wij allen zijn er sterk van overtuigd, dat hier geldteen goede buur is beter dan een verre vriend. De buurschap tusschen België en Nederland is niet het minst door den jongen koning Leopold verinnigd, versterkt en ook verbeterd. D'at laatste behoeft niet ontkend of verzwegen te worden. De verstandhou ding tusschen de twee buurlanden, nog wel door banden des bloeds en gedeel telijk ook door taal met elkaar verbon den, was niet steeds vriendschappelijk en begrijpend. Wat in de bange oorlogsjaren ge schiedde, toen wü zonder naar kosten, moeite of overlast te vragen, de Belgi sche vluchtelingen met open armen ontvingen, was een openbaring van spontane naastenliefde en gaf ons volk geen enkel recht om zich te verhoo- vaardigen. Maar de mentaliteit, welke zich omstreeks 1918 en daarna tegen over ons land liet gelden, had oorzaak kunnen zijn dat tusschen Nederland en België diep betreurenswaardige ver wijdering had kunnen komen. De aan val op onze nationale zelfstandigheid en op een der voornaamste welvaarts bronnen, waarbij Rotterdam zoo nauw betrokken was, riep een spanning op, welke gevaarlijk had kunnen worden. Is het wel kiesch om daaraan thans te herinneren? Ja, want de vriend schappelijke betrekkingen, welke zich sindsdien tusschen de buurlieden heb ben ontwikkeld, zijn niet in de laatste plaats te danken aan de toenaderings pogingen van den jongen Belgischen vorst. Zijn sympathie ging blijkbaar van meetaf naar Nederland uit. Hij bezocht met Prinses Astrid onze gebiedsdeelen in de Stille Zuidzee; hij leefde hartelijk mee met ons vorsten huis; hij liet zijn kinderen door ver blijf in ons land speciaal onderwijzen in de taal, welke wij, maar ook 'n belang rijk deel van zijn volk, spreken; hij stuurde de buitenlandsche politiek van zijn land doelbewust in de richting, welke ook onze regeering volgt: zelf- 8tandigheidspolitiek naar alle zijden en geen leunen op een machtigen zuider buur. De reactie op deze duidelijke toenade ring bleef in ons land niet uit. Onze regeering en ons volk gaven daaraan telkens uiting, maar nimmer bleek ze zóó spontaan, zóó hartelijk als in de dagen toen Koningin Astrid werd weg gerukt van haar man, haar kroost en haar volk, dat haar liefhad en vereerde op een wijze als eenig is in de historie. Bij elke ontmoeting, welke koning Leo pold heden en volgende dagen in ons land zal hebben, zal er steeds weer een schaduw trekken over de vreugde, want telkens zal zich in aller hart de verzuchting opdringen„Ach, ware Koningin Astrid. aan 's Konings zijde*\ Doch de Koning en zijn volk en wij allen zullen in dit zware verlies moeten berusten en Gode zwijgen; wij allen moeten onze belangstelling op de he laas ook sombere toekomst richten. Wij zullen ons moeten afvragen hoe wij als genabuurde landen, ieder voor zich, maar ook in vriendschappelijke samenwerking aan de komende moei lijkheden het hoofd kunnen bieden. Wij zijn overtuigd, dat de toenade ring tusschen Noord- en Zuid-Neder land door het bezoek van deze week verdiept en versterkt kan worden en aan die samenwerking ten goede zal komen. En waar Koning Leopold van dit streven, voorzoover België betreft, de personificatie is, stemt ons geheele volk in met de welkomstgroet: den Koning heil DE ZEVENTIGJARIGE DEN OUDEN Een zijner medewerkers gedurende de laatste jaren zond ons een korte levensschets an het lange en arbeiazame leven van den heer R. A den Ouden, adjunct-secreta ris van het Centraal Comité van Anti-revo lutionaire Kiesvereenigingen. Deze gegevens zijn in een ander artikel elders in dit num mer verwerkt. Maar ook hier sta een woord van oprechte waardeering. Morgen hoopt deze oude strijder, niet oud strijder, wat de politieke actie betreft, ze- n t i g jaar te worden en dan zal het feest in zijn woning en in het Kuyperhuis zijn. Met een betuiging, van oprechte toege» negenheid en erkenning mengen wij ons gaarne in het koor van hen, die den ouden den Ouden op zijn verjaardag welverdien de hulde brengen. Wij schreven: de oude den Ouden. Daar niets aan te veranderen. Wie zeventig jaar werd, is oud. Maar hij behoeft niet verouderd te zijn. Dat ziet men aan den Ouden, die door Gods gunst nog met jeug dige vitaliteit en ongebroken energie de taak vervult, welke hem opgedragen is; niet door menschen, maar, zooals hij zelf het et en gelooft, door God. Dat heeft hij altijd gedaan. In zijn veel bewogen leven leidde God hem langs won derlijke wegen. Hij diende het Christelijk onderwijs, maar ook het belaagde volk van Zuid-Afrika. Hoe wel nog maar nauwelijks in de Boerenrepu bliek aangekomen koos hij onmiddellijk de zijde „voor vrijheid en voor recht" en hij liet zich liever verbannen naar het eiland der afzondering, dan voor den onderdrukker te bukken. Die geheiligde „vechtlust" voor een recht vaardige zaak heeft hij steeds behouden: was het wonder, dat hij, in Nederland te ruggekeerd, zich met nooit verflauwde toe wijding in het politieke strijdperk wierp om ook daar voor vrijheid van het Ghristelijk volksdeel en voor het recht o.a. op school gebied op te komen. Deze brandende ijver bracht hem eind 1917 dus ruim 20 jaar geleden, op de plaats in het Anti-rev. partijverband, welke hij met eere bleef innemen tot op den dag van heden toe. Een geheel aparte, een eervolle en noch tans een bescheiden plaats. Ondanks het feit, dat zijn naam vermaard is en niet alleen onder het anti-rev. volksdeel bleef hij toch behooren tot den stillen in den lande, die alleen maar dienen, die zich alleen maar geven en eigenlijk niets terug ontvangen. Wij bedoelen niet, dat hij geen waardee ring voor, geen erkenning van zijn werk vond; de dankbaarheid in breede kringen we denken niet ia de laatste plaats aan de propaganda-clubs zegt hem en ons: „zóó is het gelukkig niet". Maar wie „in de poli tiek gaat" rekent meestal op een andere „belooning" en die bleef voor den Ouden uit; moest dat misschien ook wel krachtens zijn functie; en werd zeker niet gezocht. Want in dit zijn werk ging hij op. Hij deed het, wat de organisatie en administra tie betreft, met minutieuse nauwgezetheid en toewijding; hij deed het, wat b.v. het polemische gedeelte betrof, wellicht anders, dan wij het zouden gedaan hebben; maar het geschiedde met een oprechtheid, waar aan niemand, die hem kent, één seconde twijfelt; met een sterk begeeren ook om God in het politieke leven te dienen; met de gegevenheid des harten, die doet zeggen: ik moge verbranden van ijver, als ik maar nuttig ben in de dingen van Gods Ko ninkrijk. Zouden wij dan dezen kampioen voor de goede beginselen op zijn feestdag niet harte lijk eeren en huldigen? Wij danken God mèt hem, maar ook vóór hem. De Heere God, die hem nabij was in bewogen jaren, verlate hem niet, nu de ouderdom daar iel Een sympathieke vorste lijke bezoeker Blijde inkomst in de feeste lijk versierde hoofdstad Het zwart-geel-rood domineert WEESP, 21 Nov. Onder voorzitterschap van den heer L. te Strake heeft de commis sie tot ordening in de tricotage te Utrecht een vergadering gehouden. In deze bijeen komst was een groot gedeelte der Neder- landsche tricotindustrie vertegenwoordigd. Met meerderheid van stemmen werd beslo ten tot oprichting der vereeniging Neder landsche tricot conventie. Bij acclamatie Werd de bestaande commissie, als bestuur fler nieuwe vereeniging gekozen. Het is al lang geleden, dat de vorst van een andere natie een officieel bezoek bracht aan ons land. Zoo is er sinds 1910 geen Belgisch regeerend vorst meer in Nederland geweest. Daarom verheugen de Hollanders zich over het bezoek van den zoo sympathieken, jongen koning van België, te meer nog omdat dit bezoek mede getuigt van een harte* lijke verstandhouding tusschen de twee kleine landen aan de Noordzee, met hun vaak gemeenschappelijke belangen. Vanmiddag is deze hooge gast, Koning Leopold III, met Zijn gevolg aan het Centraal Station in de hoofdstad aange komen, verwelkomd door H. M. de Koningin. De tegenwoordige Koning, die vandaag met zooveel sympathie en enthousiasme is inge haald, heeft, althans officieel, de hoofdstad nimmer bezocht. Van een officieel bezoek door het Belgische hof was het laatst sprake in April 1910. toen de ouders van Leopold III, Koning Albert en Koningin. Elisabeth, de gasten van onze Ko ningin waren. Dit bezoek is later door H.M. beantwoord, en daarna doorworstelde België de zóo bange oorlogsjaren, gevolgd door zekere verkoeling van onze zuiderburen tegenover het Neder- landsohe broedervolk boven de Schelde. Niet het minst door de beleidvolle en verstandige politiek van Leopold III. die, naar bekend is, groote sympathie heeft voor Nederland, zijn de onderlinge betrekkingen zoozeer ver anderd en verbeterd, dat van een hartelijke verstandhouding mag worden gesproken. V oorbereidingen Het mag dan ook als vanzelfsprekend worden beschouwd, dat de bevolking van Amsterdam de komst van den Belgischen vorst met belangstelling heeft afgewacht Op allerlei wijze werden wij de laatste we ken voorbereid op het bezoek van den vorst die evenals onze Koningin aan het hoofd staat van een klein volk, en reeds om deze reden voelen wij ons aangetrokken tot den Koninklijken Bezoeker van heden, wiens ernstige levensopvatting in menig opzicht zoo zeer tot ons spreekt In de boekwinkels hebben wij het portret van onzen Gast menigmaal gezien en daar naast de beeltenis van wijlen Koningin Astrid, helaas weggenomen in den bloei ha- rer jaren. Wat zou het schoon geweest zijn, indien wij ook Haar hadden kunnen toe juichen. De versiering Naarmate de dag van het bezoek naderde heeft Amsterdam meer werk gemaakt van zekeren feestelijkeai tooi, die uitdrukking be doelt te geven aan de blijdschap over het vorstelijk bezoek. Vanmorgen is de laatste hand aan het toilet gelegd. Eenvoudig is het en dus in overeenstemming met de karaktereigen schappen van den democratischen vorst, Smaakvol en levendig om daarmee iets van den meer vroolijken Brahantsohen geest te doen harmonieeren met het vermaarde Hol- landscfhe flegma. De donkere Belgische kleu ren zwart-geel-rood domineeren na tuurlijk in de stijlvolle vlaggen versiering als voornaamste element in het feestgewaad der oude stad aan Amstel en IJ. Als hulde aan den Koninklijken gast. Z.M. Koning Leopold UI ^Nieuwste opname De drie hinderen van Z-M. Koning Leo pold 111. Prins Albert, Prins Boudewijn en Prinses Josephine Charlotte. .(Oopjrrlgbt Bolgtsobe Legatie). Wie vandaag aan het Centraal Station voor het feest aankwam en dat zijn er velen geweest zag van het versierde Sta tionsplein af een kleurige allée van vlaggen en solied, houdbaar wintergroen. De in- tochtsweg. die voornamelijk zich tot het Damrak beperkte, heeft hierdoor inderdaad iets feestelijks verkregen van prettige warme zuidelijke kleuren, afgewisseld met het wat koelere rood-wit-blauw onzer vaderlandsche vlag. Oudërwétsche eerepoorten met veel sparregroen en kleurrijke schilden met goed gemeende welkomstgroeten kennen we niet meer. De laatste jaren doen we het voorna melijk met vlaggen, en deze versiering slaagde ditmaal, vanwege de combinatie der uiteenloopende kleuren, heel best. Een zinrijk symbool De versiering bereikt haar climax in het zeer smaakvol décoratief op het Dam- plantsoen. waarmee een passende achter wand van het ruime Damplein is verkregen. De Dam verkreeg vandaag in de volte iets nog meer huiselijks dan anders bij natio nale feesten reeds het geval is. Het hoog opgeriohte middenstuk op het achterste gedeelte van den Dam is een ar tistieke verzameling van vlaggedoek. In het midden een licfhtblauw veld met zilveren vijfhoeken aan den omtrek (Congo-sterren), waaromheen een decoratie met wijnrood, omzoomd met diep geel. Van dit fraaie ge heel, rijk gesierd met Belgische vlaggen op het blauwe middenstuk, hangen af slingers met buxusgroen, die naar alle zijden de verbleekte herfsttinten van het plantsoen opfleuren, afgewisseld en vastgehouden door witte stokken, waarop rosetten in onze na tionale kleuren. Het geheel is een zinrijk beeld van goede buurschap van België en Nederland, waaraan ook de op de vier hoe ken gedrieën wapperende Nederlandsche vlaggen uiting geven. Op den Dam en in de naaste omgeving zijn aan hooge huizen vlaggen versieringen aangebracht. Zoo aan het gebouw van „De Bijenkorf', waar in de gevels veel vlaggen zijn uitgestoken; en bij Peek en Cloppen- burg, waar vlaggedoek langs de kozijnen is geplooid. Iets dergelijks ook op het Rokin aan de Rotterdamsche Bank. Tegenover oe achterzijde van het Paleis zijn de Rijksgebouwen post- en geldkan toor delicaat gekleed in een gewaad van vlaggen, waarbij behalve de tinten van België ook de oranjekleuren uitkomen. Het geheel der vensiering van het Stations plein af verkreeg een bijzonder effect van wege de vele vlaggen, door de burgerij uit gestoken, waarmee het feestelijk cachet van de binnenstad nog werd verhoogd. Illuminatie Als vanavond' voor het eerst de verlichting brandt, zal de aanblik des te schooner zijn. Vooral als men let op de rijk verlichte ge bouwen en torens ia don naasten omtrek en de sprookjesachtige illuminatie van den grachtengordel. Een herhaling is deze laatste van hetgeen we in de Septembermaand ter gelegenheid van het regeeringsjubileum on zer Koningin hebben mogem bewonderen, maar ook nu trekt deze toch zoo feërieke, echt Amsterdamsche verlichting van het kostbaar bezit dat we aan stadsschoon heb ben de algemeene aandacht. Morgenavond zal onze Koninklijke gast- vrouwe Haar gast dit gedistingeerd avond toilet der oude stedemaagd laten zien. In afwachting Lang voor de flottieljeleider „Tromp" in le haven zijn 21 saluutschoten deed hooren. bewoog zich een dichte menigte belangstel lenden op en rondom den intochtsweg. Zoo peel lang duurde dit vrij rondwandelen biet, want geruiman tijd voor drieën werd ie weg afgezet door manschappen van de infanterie, béhoorende tot de vierde divisie. t>e infanteristen stonden onderling op een iheter afstand en daarachter dikke hagen Van belangstellenden. Het was vol langs den korten intochts- vjeg, en geen wonder. De schooljeugd had "Inmiddag vacantie en had de grooteren leegetroond om den schitterenden vorste- lilken stoet te zien voorbijtrekken. Aan het station stond de Koninklijke Marine met de stafmuziek. De huzaren van het le regiment vórmden het eere-escorte, terwijl op den Dim het aloude „zevende regiment" oe honneurs waarnam en de infanteriemuziek uit Amersfoort hieraan was toegevoegd. Bereden politie, bijgestaan door marê- rfiijiussee. hielden mee de wachtende me nigte op een afstand. Lang van te voren hadden duizenden zich een plaatsje verze i F, Ziegler) vlot marcheerende troepen, opgewekte mili taire muziek en zooveel meer wat bij zulke gelegenheden de aandacht trekt, deed voor velen de waohturen voorbijvliegen. Onder wijl was bij menigeen wakker geworden de vraag of de Koning en de Koningin in de gouden koets zouden plaats nemen of niet En toen het naar drie uur liep, was ieder- gespannen verwachting op het feest getij van den luisterrijken intodht Krachtiger politiek der Vereen. Staten? Het verwachte regeeringsprogramma Volgens Associated Press" verklaren eehi- ge zeer vooraanstaande Amerikaansche ia- dustrieelen. die zeggen de plannen der regeering te kennen, dat de Vereen. Staten zeer binnenkort zullen overgaan tot een wij ziging van internationale en binnenlandscl e politiek, welke van historische beteeken.* zal zijn. Een dezer industrieelen gaf zijn meening te kennen, dat Amerika voortaan de taal der dictatoren zal spreken. Hij voed de eraan toe, dat diplomatie en handels politiek gesteund zouden worden door een wapening, die elke mogelijke combinatie totalitaire staten ontzag zou inboezemen. In deze industrieele kringen verwacht men, dat de volgende punten op het regee ringsprogramma zullen voorkomen: 1. Een leger, een vloot en een luchtmacht, die de wereld „op een afstand kunnen hou 2. Een internationale diplomatieke actie die ten doel heeft den democratieën hart onder de riem te steken, om verdere totalitaire aanmatigingen onmogelijk te maken. 3. Een snelle actie tot opheffing van werk loosheid, arbeidsconflicten en economische onrust in de Vereen. Staten, waardoor men den totalitairen staten hun belangrijkste argument betreffende „het échec der demo cratieën" zou ontnemen. Intnsschen is men in dezelfde kringen van meening, dat Amerika altijd bereid zal zijn tot ontwapening, als andere landen willen medewerken. VOORNAAMSTE NIEUWS Dii Nummer bestaat uit DRIE bladen Voor huisvesting en onderhoud van eventueel toe te laten Joodsche vluchte lingen is aan de regeering een bankga rantie van een millioen gulden verstrekt als eerste storting. Te Utrecht is een vergadering gehou den van de Vereen, tot Bevordering van Chr. Onderwijs aan Achterlijke en Zwak zinnige kinderen. Verschenen is de Memorie van Ant* woord van de Tweede Kamer over de be- grooting van Onderwijs. Het bezoek van den Koning der Belgen aan ons land. Te Haarlem heeft in een schoenwinkel een ontploffing plaats gehad, waardoor groote schade is veroorzaakt. Een onderhoud met de bemanning van het voor de Zuid-Fransche kust vergane stoomschip „Walborg". Tusschen Elburg en Harderwijk zijn' twee personen bij een ongeval om het leven gekomen. Doordat een auto tegen een trammast reed zijn nabij Haarlemmerliede drie per* nen gewond en één gedood. De minister heeft besloten tot het uit de markt nemen van een aantal bacon* varkens. De monopolieheffing op granen is mei! ingang van 20 November verhoogd. Op Woudschoten is een conferentie: gehouden van de Ned. Herv. en de Geref, Vereenigingen voor geestelijke volksge zondheid. Koningin Maud van Noorwegen over* leden. De bijzetting van Kemal Ataturk. Amerika overlegt inzake het Joodsche vluchtelingenvraagstuk. Baconvarkens uit de markt genomen Naast den steun aan den prijs van het rundvee door het uit de markt nemen van bepaalde categorieën rundvee, heelt de mi nister besloten, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van varkens, speciaal varkens in het bacongewicht. Gehoopt wordt, dat aan de daling dei varkensprijzen op deze wijze een voldoende rem zal wor den aangelegd en dat het mogelijk zal blij ken een verdere prijsverlaging der bacon varkens te voorkomen Aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale is dan ook opgedragen, met ingang van de volgende week met deze afname tegen de prijzen, zooals die de vorige week be kend zijn gemaakt, een aanvang te maken. LEGER EN VLOOT De officier der administratie le kl. J. B. Kampeee is geplaatst te Willemsoord toegevoegd aan den intendant der zeemacht aidaax. CULEMBORG, 21 November. Hedenmor gen te kwart over zeven is alhier, door tol nog toe onbekende oorzaak, de 44-jarige gehuwde schipper A. L. F., varende op het schip „De Onderneming" komende van de richting Rotterdam op den Lek. over boord ges'agen en verdronken. De verongelukte laat een vrouw en een kind na. De gemeente politie begon in samenwerking met den rijksbakenmeester, direct met dreggen, doch door den sterken stroom heeft men het lijk nog niet kunnen vinden. Wat voor weer krijgen we 2 Veranderlijke wind, aanvankelijk zwak tot matig, later wellicht weer krachtig, be trokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, vooral in het Zuiden, weinig verande ring in temperatuur. Oa Auto-Ondedinga kon *001 een auto-verze kering van alken duur zorgen De snood» voor één uur» Gebruikelijker Is echter zoo'» veilige |oor-poli», woorvon dul-| BANDEN ROTTERDAM TEL. 28000 DEN HAAG TEL. 770038 N.V. BETONBOUW V.h. Fa. Kool en Wildeboer Fabriek en Kantoor HOOGKERK (GronJ Telefoon 1766 Bijkantoor DEVENTER, Telef. 3865 Uitvoering van Beton-, Utlliteits-, Burger en Waterbonwwerken. Groote voor raden Betonartikelen, ook met asphalt geïmpregneerd of gepenetreerd tegen agressieve invloeden. BETON - EMAILLE en ARTILUX- MATERIAAL voor mnnrbepleistering en gevclstukken. Lezers van dit blad, laat het U niet weer houden, ook eens bij ons aan te vragen. Steeds wordt door ons geleverd door het geheele land. BATES MEERWANDIGE PAPIEREN ZAKKEN GEVEN U GEMAK en BESPARING BATES CEPRO ZAKKEN ML). N V. MAASTRICHT P rtiafa Pijp Tabak Toeonl» Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1