Marklin Treinen Gemeenteraad van Amsterdam PAULAenMA J Ree sink ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938 TWEEDE BEAD PAG. 5 Gisteren had de teraardebestelling plaats van 't stoffelijk overschot der slachtoffers van de „Ijsvogel"'ramp. Een opname bij 't graf van den heer J. Duimelaar, gezagvoerder van het verongelukte K.L.M.-vliegtuig. Hedenmiddag werd op het Conferentieoord Woudschoten een conferentie „Gezin en Sa-. menleving" gehouden. Deze ging uit van de Ned. Herv. Vereeniging voor Geestelijke Volks-. gezondheid en de Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid op Gereformeerden Grond- Tijdens het openingswoord van oud-Minister Mr Dr J. Donner. De leden van het Scheepsbouwkundig Gezelschap „William Ftoude" te Delft maakten gisteren bij de viering van. het zevende lustrum een excursie naar de scheepsbouwwerf „De Schel de" te VHssingen. Hugh Wilson, de Amerikaansche ambassadeur te Berlijn, aan het Gare du Nord te Parijs op door reis naar Amerika, waarheen president Roosevelt hem ontboden heeft, om veslag uit te brengen om trent de toestanden in Duitschland en het vraag stuk der Jodenvervolging. Op 24 en 25 November a.s zal-de Kon. Militaire Academie te Breda haar 110-jarig bestaan her-, denken. Exterieur van het gebouw der Academie, dat reeds eenige eeuwen oud is. Vanaf den Haagschen Toren De Novemberdagen van 1813. Het aandeel van de Residen tie in het nationaal herstel Had men jongstleden Don derdag op een moment in de koffiepauze een kijkje genomen in de omgeving van het gebouw der Rotterdamsche Bank op den Haagschen Kneuterdijk dan had men daar iets kunnen waarnemen, dat op zichzelf niets bijzonders inhield, maar dat toch van vèr-strekkenda symbolische beteekpnis was. Op dat oogenblik namelijk kwam een drietal mannen te voor schijn, en het merkwaardige hierbij was, dat deze mannen nakomelingen waren van het moedige driemanschap, dat op 17 November 1813 in de Resi- 5: J dentie zoo krachtdadig heeft H 0 medegewerkt ajan het herstel van ons nationale bestaan, j ff 9 Het was een aardige gedachte, om dat o 1 [belangrijke moment uit 1813 na 125 jaar ken flog eens te doen „herleven". Immers, over- ^gljvloed van jaartallen kan niet steeds bij dragen tot verheldering van het inzicht in ar0" de vaderlandsche historie, maar er zijn van «es-die oogenblikken, welke zich vast in het ■oorpolksbrein hebben genesteld; en vergissen We ons niet al te zeer, dan behoort tot dit [6PI [uitgelezen groepje jaartallen ook 1813, en ,als we dat zeggen, denken we uiteraard in het bijzonder aan de Novemberdagen uit -«i dat jaar. De maand November neemt in de reeks g-jj Ivan twaalf eigenlijk een aparte plaats in en men zou zulks beamen, ais men eens nagaat, wat er alzoo in dien loop der tijden in de elfde maand aan gedachten en daden te voorschijn kwam. De Meimaand is de ïnaand van de dichters, zoo men wil; Juni gfj is nauw verbonden aan „zekere gebeurte nissen", zooals Dr. Kuyper het zeide, ge- beurtenissen, die nauw samenhangen met samenstelling van vertegenwoordigende colleges, al heeft de Meimaand denk C l ölechts aan 26 Mei 1937 hier ook al annexeerend gewerkt; en vroeger had elke alfliaand een bijzondere kwaliteit, die variëer- tie van het nederige „sprokkelen" tot het exclusieve „wijnmaand". q Maar November blijft de maand van roerige dagen. Het kan erin stormen, let- terlijk en figuurlijk. Gelukkig dat niet Wleen. Sinds 1813 is November ook de maand van het nationaal herstel, de L5> maand, waarin wij kransen gaan hangen rige 0m vrijheidsbeelden en hooggestemde rede voeringen houden over Neêrlands onafhan- pBiijkheid. fa zulke dagen vari plechtig nationaal 'berdenken, waarin wij ons sterk en één EN 'Voelen als volk van Nederland, betaamt het minder dan ooit, vat te geven aan locaal patriotisme. Toch, het moet ons van het hart, is het blij gebeuren van 1813 zich n-r Voornamelijk gaan afspelen in de histori- Vohe omgeving yan de Haagsch© Groot© Alle Marklin Locomotieven en verdere producten DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR. STOOMMACHINES Ook Locomotieven voor spoor 00 met bovenleiding. Verzending door het heele land en naar Med. Oost- en West Indië. Tel. 332094 Vraagt onzen Catalogus. E. FRIER, Welmarstraal 253-259, Den Haag Kerk, van den Haagschen Kneuterdijk ook, en op 30 November is het wederom in de „voorstad" van de Residentie, te Scheve- ningen, dat Prins Willem voet aan land zette, in datzelfde Scheveningen, waarin de kranige Jacob Pronk zijn Oranje-liefde misschien noodgedwongen in het hart had opgeborgen, maar pooit^en-te-nimmer had verloren. Zoo kan ons land in deze maand herden ken, zoowel dat Prins Willem III in 16S8 van de reede te Goeree scheep ging om het Engelsche volk vrijheid van religie te verschaffen, als dat in 1813 eveneens eer- Prins van Oranje uit hetzelfde Engeland terugkeerde om den strijd tegen dwinge landij, reeds door zijn aanwezigheid, te bekronen. Al in den zomer van 1813 was er in Den Haag wat gaande. Achter de schermen werd ijverig aan de voorbereidselen ge arbeid, en men stond daflrbii in contacl met groepjes, die in andare plaatsen een dergelijk streven voorstonden. En als in October 1813 Napoleon te Leipzig een ge voelige nederlaag te incasseeren krijgt, is het ijs gebroken en komt de Oranje-cocar^s te voorschijn. Het Prinselijk, weldra Koninklijk, gezin kreeg na de landing te Scheveningen een voorloopig verblijf in een ruime woning a»an het Voorhout. Het paleis aan het Noordeinde moest namelijk noodig eens een goede beurt krijgen, en bij de nationale schoonmaak was het een gunstige gelegen heid. tevens het gebouw, waarin de Koning zou gaan wonen, geducht onder handen te nemen. Het huis aan het Lange Voorhout moest i deze schoonmaak van het paleis zijn hooge gasten wederom afstaan, doch iets koninklijks behield het, want sinds 1S19 werd in dit groote gebouw de Koninklijke Bibliotheek ondergebracht, een bibliotheek, welke, ruim voorzien als zij was en is, de onderscheiding, die uit haar naam spreekt zich steeds waardig heeft gemaakt. TORENWACHTER. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder In de Orde van Oranje- Naasmf. Ri Kolk te Amsterdam. Benoemd ls tot officier in de Orde van Oranje- Nassau, de heer G. J. Jöbsis, directeur van het hoofdkantoor voor Ned.-Indlë der N.V. Ned.-Ind. Handelsbank. AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal op Donderdag; 24 November niet plaats hebben. Begrootingsdebatten Redevoeringen van Prof. Woltjer en wethouder Rustige Bij de voortgezette discussie over de be grooting in den Raad van Amsterdam heeft de heer Boissevain (lib) critiek ge oefend op het College, dat z.i. beneden zijn taak is gebleven. Liberale bezuinigingen Drie middelen tot bezuiniging zag hij: le. meer efficiency in de bedrijven, 2e. het afkappen van gemeentelijke bemoeiingen, 3e. verlaging der steungelden. Hij zou ook nog willen noemen verlaging van loonen en salarissen van het gemeentepersoneel, doch dat kan niet, heeft de wethouder voor Arbeidszaken gezegd. Verder bepleitte spr. ter vermindering der werkloosheid een verplichten tweejarigen militairen diensttijd voor de werklooze jon geren. waardoor ons staand leger op 100.000 man zou komen. Achtereenvolgens hebben hierna gespro ken de heeren Weiss (middenstand), Roobol (C.D.U.), de Hartogh (wild lib.), Crucq (ex. Nat. Herst.) en mej. Ten- de 1 o o (vrij'Z.dem.) Van de r.k, fractie nog de heer van W ij c k. Deze redevoeringen leverden geen nieuwe gezichtspunten op. De A.-R. fractie spreekt Prof. Woltjer (a.r.) merkte op. dat van de begrootimg niet veel is te zeggen. Men heeft er van gemaakt wat er van te maken is. Het doet hem evenwel genoegen, dat de technische begrootingspositie niet sleohter. z.i. zelfs gunstiger is dan in het vorig jaar. Of deze begrooting sluitend of niet slui tend is, moet spr. in het midden laten. B. en W. hebben gestreefd naar de best moge lijke positie, gelet ook op de vordering van Amsterdam op de Rijksbijdrage uit het Werkloosiheidssubsidiefonds, die geen cent te hoog is en die Amsterdam ten volle toe- Hulde bracht spr. aan het College voor de nota over de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten in verhand met de i nemons der Regeering te dezen aanzien in de Millioenen- nota ontwikkeld. Toon en inhoud dezer nota achtte spr. zeer gelukkig geslaagd, gelijk hij ook alle waardeering heeft voor het wijs beleid, door 't College te genover de regeering aan den dag gelegd. De heer Matthijsen. aie de Regeering aan viel. en de heer Boissevain, dio het College critiseerde, noemde spr. stuurlieden aan den wal. Wat eerstgenoemde betreft, de ook door de sociaal-democraten begeerde eenheid in het behartigen van de belangen van Amster dam achtte spr. kwalijk vereenigbaar met de bijna persoonlijke aanvallen van den heer Matthijsen op het kabinet-Colijn, met name op de twee antirevolutionaire ministers. Zoo zei spr.. behoort in de Tweede Kamer thuis, en daar heeft de partijgenoot van den heer Matthijsen, de heer Drees. zich op heel anderen toorn en zelfs met waardeering over de Regeeringspolitiek uitgelaten. Bovendien hebben B. en W. noch de Raad de politiek der regeering te bepalen. Voortgaande wees spr. er op. dat tusschen het College vóór 1935 zonder sociaal democraten en het tegenwoordige t sociaal-democraten geen principieel verschil bestaat. Als de heer Mathijsen nu vóór eeai sluitende begrooting is en vóór be zuinigingen moet hij niet spreken van het falen der aanpassingspolitiek. De sociaal-democraten hebben in 1935 go- profiteerd van hetgeen op dit gebied door het College zonder sociaal-democraten is tot stand gebracht. Wanneer zij het anders hadden gewild, hadden zij in 1935 met de communisten samen een College moeten vor men, waartoe zij de macht hebben. Dat dit niet gebeurd fe. wordt door spr. overigens niet betreurd. De critiek van den heer Boissevain od de z.i. nog altijd te dure gemeentehuishouding achtte spr. onbillijk. De financieele verhouding tusschen Riik en gemeenten is, zei spr., een zeer moeilijk probleem, hetgeen in de Staten-Gencraal moet worden opgelost. De Raad moet in dit opzicht geen vóór-parlement willen spelen, al zal Amsterdam uitteraard op zijn be langen letten. Ten slotte zei spr.. dat hoezeer de wel vaart van groot belang is, de antirevolutio nairen van meening zijn, dat er ook andere hooge belangen zijn, waaronder spr. in de eerste plaats rekent de erkenning van het gezag en dat dit gezag is uit God. De wethouder antwoordt Wethouder Rustige (c.h.) beantwoord de de sprekers. Hij ving aan met te wijzen op de groote moeilijkheden, waarmee Am sterdam heeft te worstelen, ook ten aanzien van de regeering. Als wethouder viert spr. zijn eerste lustrum. De afgeloopen jaren waren jaren van strijd. Het deed spr. ge noegen vain de Regeering de erkenning te vernemen, dat Amsterdam zeer veel op het gebied van bezuiniging heeft gedaan. Hoezeer Amsterdam door de crisis heeft geleden blijkt uit het bedrag van f 273 mil- lioen dat wij in de laatste tien jaar hebben moeten derven. De aanslag van het college in de kosten van de werkloosheid acht het ooilege ten volle verantwoord en eene sub jectieve bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds is niet een onredelijke bij drage. Spr. kan niet gelooven dat de Regee ring Amsterdam onbillijk zal behandelen, en wat de begrooting betreft, zij sluit met een gerechtvaardigde bijdrage van het Rijk voor de lasten der werkloosheid. Het is van het grootste belang dat wij niet voortgaan met een beheer met groote te korten. Wanneer er nog bezuinigd zou moeten ROFFELRIJMEN OOK WIJ ZIJN BEREID De heer Wendelaar wil nu de N.S.B. laten verbieden en mr. Gose ling als Schuschnigg doen optreden? Het nat. socialisme heeft echter na veel terreur een einde gemaakt aan het bewind van Schuschnigg. Laat minister Goseling maar beginnen, wü zün bereid! In Oostenrijk kwa- Terwijl schier heel de wereld walgt Van het fascistisch streven En dóén, durft Rost van Tonningen Daar hoog van op te geven En waagt hij 't zelfs in déze tijd! Van de terreurte spreken, Van 't schrikbeivind, dat de fascist Hier, in ons land, zalbréken. Hij dreigt minister Goseling Dat mag hij hier nog zeggen! Als Schuschnigg dat is eens-voorgoed) Het zwijgen op te leggen Wij zijn bereid! bralt deze heer, Dit pronkstuk der fascisten, En, zegt hij, wij beginnen niet, Als ginds, bij de marxisten Hier zal de eerste aanval zijn Op ons, de protestanten! Wij zijn dus wel het felst gehaat Van hem en zijn verwanten! Mijdunkt, die eer is grooter dan Een mensch wel denkt te vinden Als hij het waagt met den fascist De kampstrijd aan te binden. Hij brult ons toe: Wij zijn bereid! (Wij derde-rangs fascisten!) Ons antwoord is: Wij zijn bereid, Ons Holland vrij te vechten Van al het buitenlandsch import Dat Nederland wil knechten! (Nadruk verboden) LEO LENS worden met resultaten, moet dit gebeuren op de loonen van het gemeentepersoneel en op de steunbedragen. Het Rijk moet evenwel bijspringen, want de oplossing moet worden gezocht in een betere verhouding tot de gemeenten, waarbij de last der werkloosheid wordt gezien als een nationale last Dat is de eenige manier om de groote ge meenten tegemoet te komen. Officieele Berichten ZUIVELKWALITEITSCONTROLE-BUREAU De Minister van Kcon. Zaken heeft ben voor een tijdvak van zes jaren, tot leden den Raad van Beroep van 't Zulvelkwalttiteits- controle-bureau (Z.K.B.) onder Rijkstoe gevestigd te Amsterdam: prof. ir B. van. Burg, Wagenlngen; mr H. yau Halstert, Den Haag; W.' Keestra. Zeist Firma KLAAS FOPPEN Rzn. ARNEMUIDEN (Zeeland) Telef. 19 Garnalen Pellerij, en Groothandel Dagelijks verscho gepelde en onge pelde garnalen tegen sterk COncurreerende Het beste adres voor derrgroot- en kleinhandel HAARDEN - HAARDKACHELS ZUTPHEN-ROTTERDAM DE IDEALE VLOER BEDEKKING n.v.VEREENIGDE touwfabrieken ROTTERDAM amsterdam Tegen alle PIJN een PIJL-CACHET (met fijn poeder gevuld ouwel tje), het wondermiddel tegen hevige hoofdpijn, kiesolin. rheu- Wilde-autobusdiensten voor het Hof Arresten op 5 Januari AMSTERDAM, 19 Nov. Voor het Ge rechtshof is in hooger beroep gepleit in drie korte gedingen, aanhangig gemaakt door de Spoorwegen tegen drie wilde autobusonder- nemingen. De president van de rechtbank had de uitoefening van de diensten van dc N.V. Lindberg Touringcars (Amsterdam Arnhem en AmsterdamZwolle), Van der Weyden (Amsterdam—Den Haag v.v.) en „Avanli" (Amsterdam—Den Haag v.v.) ver boden. Het Hof zal 5 Januari arrest wijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5