Gezondheid bovenal Dan moet U werkelijk overgaan °r CHIEF WHIP Het probleem der Duitsche vluchtelingen .Dokter Hartje """"SÏ.Mijnhardtje" „HOE WORD IK MAKELAAR???11 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a Amerikaansche verblijfsver gunningen verlengd Duizenden vluchtelingen naar de grenzen Te Washington beschouwt men het a.s. vertrek van den ambassadeur van Duitsch- l&nd te Washington, Dieckhoff, naar Berlijn als te zijn ingegeven door de trots Van Duitschland. Deze trots, aldus veronder stelt men, zou moeilijk kunnen toestaan, dat Dieckhoff te Washington zou blijven, nu de ambassadeur en de handelsattaché der Vereen. Staten uit Berlijn zijn ontboden. Welingelichte kringen venvachten, dat 'deze poovere betrekkingen met het Duitsche rijk van langen duur zullen zijn en zij ver wachten geen verbetering aleer de kwestie van den uittocht van de in Duitschland ver volgde minderheden zal zijn geregeld. Groote beteekenis wordt toegekend aan de besprekingen van Kennedy met Cham berlain en MacDonald over een uit tocht op groote schaal van Joden uit Duitschland. Pas wanneer de kwestie zal zijn opgelost, 7J1I het mogelijk zijn een werkelijke verbete ring in de Duitsch-Amerikaansche betrek kingen onder oogen te zien. Ilooge kringen te Washington zijn zich er van bewust, dat het hier een aangelegenheid geldt, waarin Groot-Brittannië en de Vereen Staten niet precies een gehjkloopende poli tiek volgen. Deze omstandigheid wordt te meer be treurd, aangezien te Washington niet de wensch bestaat Chamberlain te dwarsDoo- nien in zijn vredespolitiek. De regecring der Vereen. Staten, aldus verklaart men, heeft zich trouwens nieit aan deze politiek gebon den. Er wordt tenslotte verklaard, dat, zoolang de omstandigheden in Duitschland blijven, zooals ze thans zijn, geen enkele regeering der Vereen. Staten, welke verantwoordelijk is voor minderheden van Katholieken, Joden en negers, in het geheel 36 millioen zielen, zou kunnen spreken over een bevrediging van Hitier. Een dergelijke politiek zou een politieke onmogelijkheid zijn. Roosevelt verlengt verblijfsvergunningen President Roosevelt heeft In oen pers conferentie medegedeeld, dat hij uit overwe gingen van menschelijkheid heeft voorge steld, dat de verblijfsvergunningen voor 12.000 tot 15.000 vluchtelingen uit Duitsch land en Oostenrijk met zes maanden ver lengd worden. Deze menschen zonden anders aan het einde van dit Jaar naar Duitschland moeten terugkeeren. De president heeft tegenover den minister van arbeid te kennen gegeven, dat het wreea en cnmenschelijk zou zijn hen terug te drij ven naar Duitschland, waar zij misschien het slachtoffer van mishandeling, concen tratiekampen of andere vervolging zouden worden. Roosevelt deelde verder echter mede, dat de regeering op het oogenblik niet voor nemens is, de Immigratie ten behoeve van Duitsche vluchtelingen te wijzigen. De bekende politicus Martin Dies heef: over de kwestie cveneems zijn meening ge zegd. Hij verklaarde een tegenstander te zijn van een verruiming der immigratie- regeling. Volgens hem zal ©en dergelijk voorstel in het congres hoogstens honderd stemmen halen. Dies is eerder voor een strengere dan voor een ruimere regeling. De stemming in New-York Is zoo, dat do autoriteiten al vost voor 24 uur een bewa king aan liet landingshoofd der Duitsche schepen heeft geplaatst. Vijiftig agenten doen reeds surveillancedienst, vooral gedu rende de uren van vier uur 's middags tot middernacht, de uren, waarin de meeste af vaarten plaats hebben. De autoriteiten zijn voornemens, den maatregel voor cnbepaaldem tijd te besten digen. Engeland raadpleegt de koloniën In een rede te Rhyl in Noord-Wales heeft Sir John Simon medegedeeld, dat de re gecring zich telegrafisch in verbindinz heeft gesteld met de gouverneurs van een aantal koloniën, waar wellicht een mogelijk heid voor kolonisatie bestaat in verband met het vraagstuk der Duitsche vluchtelin gen. „Wij hopen" aldus vervolgde Simon „in het begin oer volgende week in het lagerhuis een mededeeling over den toa- sland Ie kunnen doen. De omvang der hulp, die het koloniale rijk kan bieden, wordt ge makkelijk overschat in verband met het klimaat in sommige en de rerihten der in- hecmsche bevolking op den grond in andere strekrn. Wij bestudeeren echter de moge- lijkheden en in samenwerking met anderen zullen wij ons uiterste best doen". Simon zeide verder, dat de regeering het lot der Duitsche vluchtelingen als een zaak van de grootste urgentie beschouwt. Lord Zetland, minister voor Indië, heeft hetzelfde onderwerp te Torquay besproken. Deze 'zeide onder meer: „Mijn verwachting, nat de overeenkomst van München het be gin van een nieuw hoofdstuk in de geschie denis der menschheid zou beteekenen, is door de gebeurtenissen in Duitschland ern stig geschokt. Niemand kan iets anders dan afschuw voor de verschrikkelijke misdaad van den jongen Poolschen Jood gevoelen, doch men staat versteld over de massale wraakactie tegen duizenden onschuldige»», waaraan de Duitsche regeering zich heeft overgegeven". De wensch van Goehhels. aldus zeide Zetland nog. dat Engeland zich niet zal bo- rrneien met het Iuutsrhe optreden tegenover de Jnd'n. is nipt in staat, het geweten van liet Britschc volk niet alleen, rnnar van de gchecle beschaafde wereld te onderdrukken. Zeventig Joden gefusilleerd Do diplomatieke redacteur van de Man chester Guardian schrijft, dat men te Berlijn en omgeving ongeveer 10.000 Joden zou heb ben gearresteerd. De redacteur raamt het totaal aantal ar restaties op 35.000 tot 40.000. „Het meeren- deel der te Berlijn gearresteerde Jc-den is naar het concentratiekamp te Sachsenhau- sen, nabij Oranienburg, gezonden, waar zich ook Ds. Niemöller bevindt". Dezelfde redacteur schrijft bevestiging te hebben gekregen van tex-echtstelling van Joden in het concentratiekamp van Buohen- •ald bij Weimar, waar 70 Jode» gefusilleerd werden in den nacht van 8 op 9 November, dat wil dus zoggen voor het overlijden van Vom Rath. In aiie streken langs de weste lijke grenzen vooral, trachten duizenden Joodsche vrouyven en kinderen, wier echtge- nooten en vaders gearresteerd zijn, te vluchten. Voorts verklaart de schrijver, dat het steeds duidelijker was, dat de pogrom lang van tevoren was voorbereid: alleen reeds te Berlijn, zoo schrijft hij, werden 3C00 Joodsche winkels methodisch verwoest ..door georganiseerde benden in zeer kort tijds bestek". Te Kassei zijn de woningen en bezittingen van bijna alle Joden vernield. Men bracht de Joden op een plein bijeen, waar de brand- hen natspoot, waarna zij, geheel door weekt, naar 't concentratiekamp te Buchen- wald werden gezonden. In Neurenberg moesten alle patiënten van het Joodsche ziekenhuis bijeenkomen op het binnenplein, terwijl het gebouw inwendig werd afgebroken. Een tehuis voor ouden van dagen te Ems moest des nachts ont ruimd worden. De geheele inhoud van het tehuis werd stuk geslagen. 500 Joden nit Dacbau ontslagen Ongeveer vijfhonderd Joden zijn ontslagen uit het concentratiekamp te Dachau en te München terugzekeerd. Het aantal Jo den, dat nog in dit concentratiekamp op gesloten is. moet op het oogenblik ongeveer vijftienhonderd bedragen. Men wijst er op, dat de Joden weer de mogelijkheid hebben om in Joodsche win kels inkoopen te doen. Het plaatselijk be stuur der nat ionaal-socialistische partij kondigt aan, dat de Joodsche cultureele hond verkoopdepfits gevestigd heeft waar de Joden te München thans alle waren, die noodig zijn voor hun levensonderhoud, kunnen koopen. Ook Danzig ageert Op initiatief van de kamer van cultuur te Danzig hebben de eigenaren der bioscoop theaters besloten geen Joden toe te laten. Een plunderaar veroordeeld De rechtbank te Neurenberg heeft een „arischen" jongeman wegens plundering men mocht immers alleen kapot slaan van een Joodschen winkel veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf De open bare aanklager noemde den veroordeelde een hyena van het slagveld, die den natio- nalen strijd tegen de Joden onteerde. Te München zijn eenige SS-mannen in hechtenis genomen op beschuldiging, dat zij ten eigen bate van eenige rijke Joden cheques zouden hebben afgedreigd, in één geval voor een bedrag van niet minder dan f 50.000. (Kinderen dwalen langs de grens De Joodsche Perscommissie deelt mede: Van de Nederlandsch-Duitsche grens werd Vrijdagochtend om half elf van zeei trouwbare zijde het volgende medegedeeld: Sinds eenige dagen dwalen in de bos- schen langs de Nederlandsch-Duitsche grens en ook verder in de omgeving Joodsche kin deren rond, die waarschijnlijk vader- en moederloos uit onbekende steden en dorpen hierheen rijn geloopen. Wanneer zij aan de Nederlandsche grens komen, worden rij door de Nederlandsche grensbewaking in veilig heid gebracht Voor de betrouwbaarheid van dit bericht, aldus de Joodsche Perscommissie, staan wij volkomen in. Huizen worden onteigend Joodsche hulseigenaars te Neurenberg zijn door het Arbeidsfront genoopt een document te onderteekenen, waarbij zij hun bezit over dragen aan het Arbeidsfront, verneemt Reu ter van gewoonlijk welingelichte zijde. De transactie werd gedaan naar taxatie waarde van de huizen; het Arbeidsfront be hield hiervan negentig procent terwijl de eigenaars 10 pet ontvingen. Verschillende Italiaansche bladen hebben 'n bericht gebracht onder den kop: In Ned.- Indië zijn Joden ongewenscht Dit bericht had den volgenden inhoud: Men tele foneert ons uit Amsterdam, dat meer dan een dagblad zich in deze dagen bezig houdt met het Joden-vraagstuk. De N.R.C. heeft een enquête gehouden onder verschillende invloedrijke personen, zoowel in het poli tieke als in het oeconomische leven, om te weten, of er een mogelijkheid zou bestaan om Joodsche emigranten op te nemen in dc Nederlandsche koloniën. Vrijwel alle onder vraagden hebben daarop ontkennend geant woord. Donderdag brachten dezelfde bladen op nieuw een kort bericht, thans onder het op schrift: De Nederlandsehemini: president Col ij n waarschuwt tegen de Joodsche emigratie. In dat bericht kon men lezen, dat minister Colijn in een rede heeft uiteengezet, dat men door Joodsche emigranten in Nederland toe te laten niet anders zou doen dan het anti-8emitisme in Nederland zelf te bevor deren. Gisteren was opnieuw een bericht, thans onder het opschrift: Te Am sterdam eischt men dat do Joden uit het open ha re leven zullen worden geweerd. De inhoud van dit bericht luidt als volgt: In een officieel com muniqué loochent de Nederlandsche regee ring dat zij. zooals in het buitenland ver spreide geruchten zouden doen veronder- DUB1EUSE VORDERINGEN FID U CI fl l N C fl S S O'S - UTRECHI staat tot ow dienst, zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS ER IS GEEN PLAATS De geruchten, die uit Duitschland tot ons doordringen, wat betreft het lot der Joden, worden er niet beter op. Nu het nieuws over de verwoestingen en branden is ver stomd, gaan we vernemen wat al deze ellende onder de Joodsche minderheid heeft uitgewerkt. Van onze grenzen hoort men verhalen over Joodsche kinderen, die van hun ouders afgeraakt, door bosschen en velden rondzwerven, bang om zich te ver- toonen, en toch tevens begeerig, om van de bewakingsambtenaren hulp te ontvangen. De stumpers schijnen op de een of andere manier aan de weet te zijn geraakt van het cvs, dat althans Nederland niet geheel en al onbarmhartig tegenover hen wezen Aan de verschillende grensposten schui ven ook geleidelijk groepjes volwassenen op, die naar asyl verlangen. Het is moeilijk hen terug te wijzen, doch bijna ondoenlijk, aan den anderen kant, ze zonder meer toe te laten. Indien in de gesloten grenzen, welke het Derde Rijk aan allen kant omgeven, en die als de wanden van een vat onder hoo- gen druk zijn, ergens maar een gat van beteekenis zou ontstaan, zou daardoor im mers met geweld zich een stroom van emi granten baan breken, gelijk de genabuurde landen zeker niet zouden kunnen verwerken. Nederland, België, Frankrijk en Zwitser land hebben in den loop van de laatste jaren aan heel wat réfugiés onderdak moeten ver- leenen; er is niet veel mogelijkheid meer, dit aantal nog uit te breiden. Al deze lan den hebben te worstelen met eigen proble men van werkloosheid, slechten bedrijfstoe- stand, hooge crisis1 asten. Men kan het hun waarlijk niet ten kwade duiden, dat zij zich beschouwen als schepen, die reeds tot over het veiligheidsmerk beladen zijn; men kan slechts het feit betreuren van hun machteloosheid, afdoende, dat wil zeggen blijvende hulp te verleenen. Er zijn echter nog landen in de tweede linie. Wij denken hier allereerst aan Groot- Brittannië en aan de Vereenigde Staten. Engeland heeft uitgestrekte koloniale gebie den, welke ten deele, gelijk bijvoorbeeld Australië, een groot gebrek aan bevolking vertoonen. Ook Amerika echter moet nog ruimte te ever hebben. Zoo het niet op al te kunstmatige manier, nl. door de instel ling én handhaving der zoogenaamde quota!, zich van de overige wereld had afgesloten, zou op natuurlijke wijze het huidige Joden- surplus goeddeels daarheen hebben kunnen afvloeien. Er wordt over deze dingen wel onderhandeld, de Amerikaansche gezant te Londen, Kennedy, is in dit opzicht bij zónder actief, doch op de eene of andere wfjze ontbreekt 't daarbij aan behoorlijken voortgang. Wij mogen niet veronderstellen, dat bij wat meer inschikkelijkheid, ir guurlijken doch ook in letterlijken zin, de moeilijkheden eerder te klaren zouden wezen. De oorzaak van de vertraging ligt vermoedelijk ergens anders, namelijk in de overrompelende snelheid, waarmee de vluchtelingenstroom zich over de genabuur de landen dreigt uit te storten. Deze ir granten-in-hope kan men niet zoo maar, zonder meer, ergens overzee in steden er plattelandsgemeenten zich laten neerzetten, zij dienen in het bedrijfsleven van eer eventueel nieuw vaderland geleidelijk te worden ingevoegd, zal men geen opstoppin gen, strubbelingen en andere narigheden daarvan te zien krijgen. Het zou een goed ding wezen zoo Amerika en Engeland ertoe konden besluiten, in het algemeen aan de Duitsche grenslanden zekere toezeggingen te doen aangaande de aantallen menschen, aan wie zij vestigingsmogelijkheid kon den bieden. Wellicht konden dan deze grenslanden als voorportalen dienen, waar men de uit hun land verstootenen eenigen tijd kon opnemen, om hen tot zichzelf te laten komen; hen in verschillende catego rieën onder te brengen, en na deze sortee ring te helpen heroriënteeren, hetzij door scholing voor een nieuw handwerk of be roep, of door vakkundige opleiding voor den landbouw. Wij weten zeer wel, dat dit alles ontzag lijk veel practische en vermoedelijk even zeer financieele bezwaren zou meebrengen. De problemen zijn niet overzichtelijk, men kan schier geen basis voor een behoorlijke regeling vinden, omdat men moet beginnen met den hulparbeid, eer men daarvan het einde heeft kunnen overrekenen. Maar de nood dringt zoo zeer, dat de barmhartigheid wellicht den doorslag zal dienen te geven boven het al te koele verstand. Wat Duitsch land verder aan ontrechtingsmaatregelen in den zin heeft laqt trouwens geen uitzicht op verder respijt. De drang naar Joodsche immigratie zal in de komende maanden eer der nog worden versterkt. stellen, de grens van het land zou willen openstellen voor Joodsohe emigranten uit Duitschland. Te Amsterdam is een groote vergadering gehouden waaraan niet minder dan 10.000 personen hebben deelgenomen en waarin de noodzakelijkheid werd uiteenge zet om de Joden, die bij het onderwijs of als ambtenaren werkzaam zijn uit hun ambt te ontzetten en om tevens alle Joden uit het land te wijzen, die na 1914 zich daar hebben gevestigd. Een interpellatie in dezen geest is ook in het Nederlandsche parlement ingc- Het schijnt, dat al deze onjuiste berichten via Berlijn in de Italiaansche dagbladen ge raken. Het behoeft geen betoog, dat daar mede over ons land 'n indruk wordt gegeven, welke ten eenenmale onjuist moet worden genoemd en die ons aanzien in de wereld belangrijk kan schaden. Onrust in de Antwerpsche haven Nieuwe werktijden vallen tegen Te Antwerpen is onder de havenarbeiders ontevredenheid ontstaan door de nieuwe werkregeling, waardoor feitelijk een einde is gemaakt aan de 40-urige arbeidsweek. Extremistische elementen hebben getracht van dezen toestand gebruik te maken en de havenarbeiders opgestookt in staking te Tot nu toe zijn zij daarin niet geslaagd. Eenige honderdtallen havenarbeiders heb ben alleen een rumoerige betooging gehou den voor de lokalen der organisaties, welke weigeren aan de stakingseischen gevolg te geven. De arbeiders zouden ook ontevreden zijn door het optreden van zekere werkgevers, die van de nieuwe regeling gebruik maken om hun arbeiders zelfs 18 tot 20 uur te laten werken. Minister Pirow in Duitschland Dinsdag naar Berchtesgaden Dc Zuid-Afrikaansche minister van defen sie Pirow, die momenteel in Duitschland vertoeft, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Potsdam, waar hij de opleidingsschool voor onderofficieren bezichtigde. Tegen den middag begaf de minister zich naar het rijksministerie van buitenlandsche zaken, waar hij een onderhoud had met Von Ribben trop, na afloop waarvan hij een krans neerlegde aan den voet van het ge- denkteeken Unter den Linden. Op het program van heden staan verder o.a. een lunch bij Goering en van-avond een receptie door het Duitsch-Zuid-Afri- kannsche genootschap. Dinsdag a.s. zal Pirow te Berchtesgaden door H i 11 e r worden ontvangen. Des avonds zal hij, na eerst nog een bezoek aan München te hebben gebracht, naar Berlijn terugkeeren. Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bij: Kiespijn, Spit, Rheumatiek, Maand bezwaren, Zenuwpijnen, Griep, Gevatte koude. De pijnverdrijver hij uitnemendheid 1 „Mljnhardtje" 5 et. 12 „Mljnhardtjei" 50 et President Lebrun naar Engeland De president der Franscihe republiek en mevrouw L e b r u n zullen het vol gend voorjaar een bezoek aan Enge land brengen, en wel van Dinsdag 21 Maart tot Vrijdag 24 Maart Hongaarsche synagoge opgeblazen In den afgeloopen nacht hebben onbe kenden in de synagoge van Resjitza (Hong.) dynamiet tot ontploffing gebracht. Het gebouw werd geheel vernield, doch men- schenlevens zijn niet te betreuren. De brandweer kon de belendende huizen behouden. ITALIË EN HET VLOOTVERDRAG 1931* De Italiaansche regeering heeft het Fo reign Office in kennis gesteld van haar toe treding tot het vlootverdrag van 1936. D-- onderteekening en ratificatie van het ver drag door Italië vormen een onderdeel var het in April j.l. gesloten Britsch-Italiaan sche pact, dat zoojuist in werking is ge treden. HET PELMANISME la de beproefde rorm ran mental-training, die ttU mankt ren mlnriertvaardlitheldage- voelena, bloos-, «preek- en andere inKaicn •n het willen, denken en geheugen veraterkt. PELM AN-INSTITUUT (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 De Japansch-Chineesche oorlog JAPANSCHE CONCENTRATIE TE KANTON De wederopbouw van China Naar het Chineesche persbureau uit Hongkong meldt, komen thans vele vrachtauto's met Japansche soldaten en voorraden Kanton binnen uit oostelijke richting. Bevestigd wordt, dat de Japan sche troepen verscheiden stellingen langs den grooten weg naar de Biasbaai ont ruimd hebben. Ook uit Toeng-Sjan wor den troepen overgebracht, hetgeen er op wijst, dat de Japansche autoriteiten een onmiddellijken Chineeschen aanval op Kanton verwachten. De Chineezen, die optrekken langs den spoorweg Kanton—Hankau en den weg van Joeng-Joen naar Tsoeng-Hwa, heb ben de buitenste Japansche verdedigings linies vernietigd. Japansohe oorlogsschepen brengen voortdurend versterkingen van Formosa aan. In allerijl worden sterke verdedi gingswerken opgeworpen. De guerillabenden ten Zuid-Westen en ten Oosten van Kanton bereiden er zich pp voor, de geregelde troepen bij te staan als het oogenblik voor het offensief is ge komen. De Japansche minister van Buitenland sche Zaken, Arita, heeft aan den Japan- schen keizer rapport uitgebracht over het ontwerp-antwoord op de Amerikaansche nota van 6 October, dat goedgekeurd is door den kabinetsraad. Nadat de keizerlijke goedkeuring aan het document was gehecht, overhandigde de minister van Buitenlandsche Zaken den Amerikaansehen ambassadeur het antwoord van de Japapsche regeering. In het Japansche antwoord op de Ameri kaansche nota van 6 October wordt ontkend, dat discrimineerende maatregelen tegen Amerikaansche burgers z:jn genomen. De be perkingen, waaraan verblijf en reizen, onder nemingen en handel der Amerikanen in het bezette gebied onderworpen zijn, vormen, aldus de Japansche regeering, het minimum aan maatregelen, die getroffen moesten wor den in verband met de militaire noodzake lijkheden en voor de handhaving van de orde. In zekere kringen merkt men op, dat de Japansche regeering, hoewel zij in haar nota de Amerikaansche argumenten stuk voor stuk tracht te .veerleggenv voorzichtig- lijk vermijdt, zich te binden door een ver klaring betreffende de „open deur". In de nota komt de moeilijke positie van het ministerie van buitenlandsche zaken tot uiting. Het wil eenerzijds de openbare mee ning in de Vereenigde Staten ontzien en anderzijds tegemoet komen aan de verlan gens van de Japansche kringen, die een al- geheele herziening der Japansche diploma tie tegenover de mogendheden wenschen. Men kan verwachten, dat een deel van het Japansche publiek de nota al te voorzichtig zal achten. Een centraal bureau voor China Het Japansche kabinet heeft thans offi cieel de oprichting goedgekeurd van een centraal bureau voor de Oost-Aziatische aangelegenheden. Het doel van deze organi satie is „de leiding op langen termijn van herstel en wederopbouw van China door mobilisatie en coördinatie van de nationale hulpbronnen, teneinde het Chineesche volk de onmisbaarheid en redelijkheid te doen begrijpen van samenwerking met Japan in een gemeenschappelijk streven naar vesti ging van den vrede in Oost-Azië". De raad zal onder voorzitterschap staan van den minister-president, die zal worden bijgestaan door vier vice-presidenten en een secretaris-generaal. F.x officio zullen de mi nisters van Buitenlandsche Zaken en de mi nisters van Oorlog, Marine en Financiën de functie van vice-president bekleeden, terwijl luitenant-generaal Yanagawa naar verluidt tot secretaris-generaal is gekozen. De organisatie is met het volgende belast: le. Chineesche zaken op politiek, econo misch en cultureel gebied in verband met het huidige Chineesche incident, echter met uitsluiting van diplomatieke zaken. 2e. Het formuleeren van de regeerings- politiek ten aanzien van de onder punt 1 ge noemde aangelegenheden. 3e. Toezicht en controle op semi-officleele maatschappijen, die speciaal geoharterd zijn voor het doen van zaken in China en op personen, die in China zaken doen. 4e. Coördinatie en unificatie van het be stuur der Chineesche zaken, welke thans ge leid worden door verschillende regeerings- departementen. De kabinetsvergadering van Vrijdag heeft voorts goedkeuring gehecht aan de organi satie van een commissie voor Oost-Aziatjaphe zaken, welke aanbevelingen zal doen aan den voorzitter van bovengenoemden raad met betrekking tot Chineesche aangelegen heden, terwijl bovendien van deze commissie agentschappen in China zullen worden opge richt voor verbindingsdoeleinden. De toestand in Palestina Gevecht ten noorden van Hebron Bij Beitjallah ten noorden van Hebron, heeft een treffen plaats gehad tusschen een bende Arabieren en twee peletons Cold stream Guards, die, vergezeld van een af- deeling mortieren van een verkenningstocht terugkeerden. De Arabieren, die in aantal de Guards verre overtroffen, sloten de Brit- sche stellingen in en gaven vuur. doch hun vuren werd beantwoord uit mitrailleurs en geweren, waarbij hun verliezen werden toe gebracht. De Arabieren verspreidden zich hierop; de Engelschen hebben zeven gewonden. Vraagt zonder verplichting het gratis boekjoi Naam:Adres: Uitknippen en opsturen Sarraut bij zijn vertrek naar Turkije voor de vertegenwoordiging van Frankijk bij de begrafenis van den Turkschen presi dent Kemal Pasha. DE TOESTAND VAN KONINGIN MAUD LONDEN, 18 November (R.O.) Een offi- cieel bulletin meldt, dat koningin Maud van Noorwegen een eenigszins ongunstigen nacht heeft gehad. De algemeene toestand is onveranderd. BINNENLAND Het „Zonnehuis" te Beekbergen Officieele opening van den nieuwen vleugel Verschillende geschenken aageboden Deze week is het nieuwe gedeelte van het Zonnehuis te Beekbergen (gem, Apeldoorn) van de Chr. Vereeniging tot verzorging van behoeftige chronische zie ken in Nederland officieel in gebruik geno men. 's Mororens bood Mevr. Me e r w a 1 d t te Rotterdam, de echtpenoote van den voorzit ter van het Hoofdbestuur, in een samen komst van het hoofdbestuur, (personeel en verpleegden namens een dames-comité een gebrandschilderd raam aan, terwijl Dr. Meerwaldt als geschenk van het hoofdhc- stuur een bronzen plaquette, voorstellende den barmhartigen Samaritaan, overhan digde. Mej. Visser, de directrice, gaf namens het personeel een klok ten geschenke. Tref fend was het toen zij ook het hoofdbestuur ..u mededeelde, dat zij namens het personeel jj0 en patiënten een bedrag van f 5000,— moest overhandigen voor het Zonnehuis, welk he-j No drag het personeel en patiënten de laatste, Ja; paar jaren aan giften bij elkaar gezameld' hadden. De aannemer de heer J. R. van den E e z e te Apeldoorn schonk een bank in de hal. Des middatzs om drie uur vond do offi- j deele opening plaats. Talrijke afgevaardiw s. den uit ons land waren daarbij aanwezig. LEGER EN VLOOT kg hc Benoemd en aangesteld ls Mf het res.-perso- neel der landmacht, bil het wapen der artille rie, tot res.-kol., de res.-lult.-kol. T. A. Palal- ret Hooglandt. Eervol ontslag 19 verleend aan den res.-luit- Kol. J. F. Altmann. van den staf der Ille art.- brigade; aan den res.-kol. T. A. Palalret Hoog- Ki landt voornoemd en aan den res.-lult.-kol. M, pe Irish Sephenson van den staf der Ille art.-brlg. Benoemd en aangesteld ls btj het wapen der 1 Infanterie. b(j het 2e reg. tot 2e lult. de cadet- k0 Waar gaat u zich vestigen? IN AMSTERDAM? - Dan naar hal kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS W1NH l wei UliltN w KCCFEN mi VCNINCEtmiJICLPA UILLOGCNDASTB. 7 TGLQPOOik42596 Wilt U een rustige GELDBELEGGING KC>OP DAN HUIZEN Inlichtingen en adviezen worderf gr.ti, 'v.ritr.kï

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2