Duizenden Joden moeten Duitschland verlaten Joodsche Vluchtelingenfonds 1938 Het toelaten van Duitsche Jodenkinderen Aspirin Voor hun transmigratie is zeer veel geld noodig. Vervult Uw menschelijke plicht en stort Uw bijdrage óp post giro Nr 343000 van het Subcomité Rotterdam, of bij de bankiers S. VAN DANTZIG Co., Rotterdam; in samenwerking met het Joodsche Vluchtelingenfonds 1938 Amsterdam. Ontvang hem waardig! V DAMPO VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 Laat de Regeering soepelheid betrachten Het initiatief van dr Colijn inzake het toelaten der Duitsche vluchtelingen heeft bij de meeste buitenlandsche regeeringen een goeden indruk gemaakt, zoodat men overal aan het overwegen is om het moei lijk vraagstuk dat het toelaten in grooten getale van Duitsche Joden meebrengt tot een oplossing te brengen. Dat dit initiatief zoo'n goeden indruk heeft gemaakt verheugt ons ten zeerste. Het leed. dat geleden wordt door de dui zenden weerloozen moet verzacht. Dat eischt de menschelijkheid. Maar dat leed is er nu en nu moet er aeholipen worden. De tijd moet niet met overwegen en het beramen van middelen verloren gaan. De patient zou sterven, ter wijl de geneesheeren consulteeren. Met name geldt dit voor het groote lij den der duizenden Joodsche kinderen. Als men leest hoe zwaar dat lijden is, hoe de moeders voor hun baby's geen melk kunnen krijgen, hoe geweigerd wordt de allereerste levensbehoeften aan Joden te verkoopen, dan opent zich voor ofize ge dachten een zee van zóó namelooze ellende dat we zeggen moeten: houdt de grenzen althans voor die kinderen en waar dit noodig is de hen verzorgende moeders, toch niet zoo dicht gesloten. Duizenden staan in ons land klaar en verlangen er naar de getroffen kiemen met open armen te ontvangen en liefderijk te verzorgen. Laat onze regeering in dezen soepelheid betrachten. Het Toelaten van een onbeperkte stroom Joodsche vluchtelingen zou, we zijn er van overtuigd, groote moeilijkheden ge ven (een beperkt aantal zou o.i. geen be zwaar zijn) maar het toelaten van kinde ren voor tijdelijke verpleging heeft niet zooveel bezwaar. Integendeel het zal een schoone daad van menschlievendheid zijn. Nood van anderen zoo veel mogelijk te lenigen is een Nederlandsche eigen schap. Jodenvervolgingen AMSTERDAM, 18 November. Het Bu reau voor den Arbeid, welke- tot nu toe reeds door het „Comité voor Hulp aan Buitenland sche Kinderen" verricht werd, is thans ge vestigd: Oosteinde 25, Amsterdam, tel. 49902. Besloten is voor de financiering van dezen arbeid tot de oprichting >van een stichting getiteld: „Steunfonds voor Buitenlandsche ïinderen". Tcligram van hoogleeraren Een aantal hoogleeraren in de juridische faculteit van de Universiteit te Amsterdam i ice it een dringend beroep gedaan op den Minister van Justitie, om Duitsch-Joodsche kinderen in zeer grooten getale in Neder land toe te laten, Teljgram van kerkeraad De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente Ammerstol heeft zich telegrafisch tot den Minister van Justitie gewend met het dringend verzoek „dc Joodsche vluchtelin gen zooveel mogelijk toe te laten, opdat ook Nederland zich niet aan het volk yan Jezus Christus bezondige", Joodsch Vluchtelingenfonds Tc Rotterdam heeft zidh geconstitueerd •het Joodsche Vluchtelingenfonds 1938, Sub- 0- mité Rotterdam, verbonden met het sinds enige jaren te Amsterdam werkende Comi- t' voor Bijzondere Joodsche Belangen ('pre sidium A. Asscher en Prof. Dr. D. Gohen). De taak van het Joodsche Vluchtelingen fonds 1938 Sub-Comité Rotterdam bestaat in het verzamelen van gelden tot leniging van WARME HARTEN OPEN BEURZEN! ichtoffcrs rter De vervolging van de Joden Grijpt de menschheid in het hart. Diep bewogen staat de menschheid Bij zoo'n berg van leed en smart. Ook ons volk staat stom geslagen Dat zoo'n gruwel kan bestaan. Een gevoel van mede-lijden Grijpt elk mensch in Neerland aan. De Regeering en de Kamer Spraken onomwonden uit Dat hier ktfhr verleend móét worden. Eensgezind viel dit besluit. Elk rechtschapen Nedcrhmder Slaat het hart. met dubble slag In de hoop dat'hij persoonlijk Deze stumpers helpen mag. Spreek maar eens met onze moedersf Duizenden zijn graag berèid Jodenkmdren op te nemen In hun mededeelzaamheid De Regeervng. moest verklaren Dat zij alles niet kan doen Want het aantal 'vluchtelingen Komt op rond een half miljoen. Neen. wij kunnen ook niet alles, Maar ons hart spreekt klare taal: Wat wij kunnen doen wij gaarne, En icij doen het allemaal! Laat ons dan met spoed beginnen Aan te pakken bij 't begin Zenden wij naardat wij kunnen Groote en kleine gaven mf Warme harten open beurzen! Juist: wij helpen allen mee! Boven staat het gironummer Van ons hvXpzaam comité. LEO LENS dén nood der naar Nederland komende Joodsche vluchtelingen en de organisatie der huisvesting en verpleging van diegenen, die in Rotterdam en omstreken zullen wor den ondergebracht. De heer L. Wij Ier, Beukelsdijlc ISa en mevr. L. Catz—van Dantzig, Heemraadsin gel 131, hebben resp. de organisatie voor de volwassenen en de kinderen op zich ge nomen. Girten kan men storten op postrekening 343.000 ten name van: „Penningmeester van het Joodsche .Y1 uchtelingcnf onds 1938-Sub- comité -Rotterdam:". -Ook kan men.-dit doen bij de Bankiers S. van Dantzig Co., Beurs plein 3 2," Rotterdam. Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin In huls te S hebbent HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. Het Haagsche comité voor Volksfeesten legde Donderdag een krans bij het no- nu;t it op het Plein 1813 in de residentie ter herdenking van de 125-jarige onaf hankelijkheid van Nederland, Begrootingsdiscussies begonnen Op 6 December gereed AMSTERDAM, 18 Nov. Na een vrij uitge breid hors d'oeuvre is de Raad dan toch aan de begrooting begonnen. De laatste gang van de voorgerechten was een belegen voorstel de liberale fractie om eens te weten hoe het gaan zou met het gemeentepersoneel, als veertig-ur ige werkweek zou worden ingevoerd. Drie jaren achtereen heeft het Vrijheidsbondsche ideetje rustig ten stadhuize gesluimerd .Het was om zoo te zeggen ingeblikt en dus goed gebleven. Na een langdurig louter academisch debat heeft de Raad B. en W. gelijk gegeven: dat invoering der veertig-urige werkweek natuurlijk niets komen kan. Voor de behandeling der begrooting is rantsoeneering van den spreektijd toegepast, waaruit volgt, dat deze behande ling uiterlijk Dinsdagavond 6 December moet zijn beëindigd. Tijdens de begrootingsperiode heeft de Raad dan nog een paar dagen vacantie als Koning Leopold van België in de stad is en officieel ten Stadhuize wordt ontvangen. Eerste spreker bij de algemeene beschou wingen was de woordvoerder der grootste fractie, die der sociaal-democraten, de heer M a 11 h ij s e n. Aangevangen met een uitvoerig overzicht over de slechte financiën van Amsterdam, fulmineerde de spreker nog al eens tegen „Den Haag" op een wijze die wel vrij gema tigd kon worden genoemd, maar toch geen woord nieuws meebracht. In het politieke gedeelte van de rede pas seerden de revue de ontevredenheid der burgerlijke partijen over de kabinetspolitiek, de verscheurdheid van het Kabinet zelf en het gemis aan activiteit bij de regeering, zooals de heer Matthijsen dit allemaal noemde. Het p 1 a n-W e s t h o f f besprekende, zei de soc.-dem. fractieleider, dat dit ongeveer door de regeering is geadopteerd. Hij ziet er wel wat goeds in, n.l. het z.g. agrarische ge deelte .maar, zei spr., dat goeds is van... het Plan van den Arbeid afkomstig. Voor de bestrijding van werkloosheid bij de stedelijke arbeiders achtte de heer Mat- thijssen het p'an-Westhoff ongeschikt. Wat Amsterdam betreft, gemeentebestuur en industrieelen moeten samenwerken om de stad te redden van het verval, zooals spr. zich uitdrukte. Het optimisme van B. en W., dat het werkloozencijfer hier gunstiger is dan voor het Rijk, betwistte spr. Wij moeten hier meer industrie hebben, riep hij uit. De heer Ter Haar (c.h.) zeide te waar- deeren de herdenking van het regeeringsju- bileum. Politie en brandweer kregen v den spreker een pluimpje in dit verband. Voor de belangen van Amsterdam achtte spr. meer dan ooit aller samenwerking dig en daarom moeten in den Raad zooveel onderwerpen van zakelijken aard worden behandeld. Van een democratische alliantie in den Raad en in den geest van het Volksfront, toonde spr. zich afkee- rig. In dit verband maakte de heer Ter Haar de opmerking, dat sedert het optreden de sociaal-democraten in het College na hun felle critiek er buiten in de voor afgaande periode de werkloosheid maar weinig is v.rminderd. De financieele verhouding tusschen Rijk gemeenten besprekende, meeafide spr., dat deze niet moet worden geregeld als de regeering in de Millioenennota aarigeeft. De lasten der steunverleening toch dirukken te zwaar, de belastingen hebben het maximum de draagkracht der burgerij -crverschre- en die draagkracht is al zooveel min der, omdat de inkomsten der bungerij in de laatste 10 jaren met 40 pet. zijn achteruit gegaan. Bovendien moet worden geconsta teerd, dat vele gegoeden de staid verlaten en van de nieuw ingekomenen eien te groot aantal zelfs binnen het jaar reods in de steunregeling valt, die te Amsterdam zoo veel beter is dan op het platteland. De za kelijke bedrijfsbelasting, die. averechts werkt, moet worden afgeschaft. Ten slotte zei de heer Ter Haar slechts één middel te zien, dat Amsterdam zelf nog kan aanwenden om den finanicieelen toe stand te verbeteren: het aanbrengen van bezuinigingen en de inperking der gemeen te'ijke bemoeiingen. Met het spreken van den communist Seegers was een poosje de rust uit de Raadszaal verdwenen. De mam spreekt in den Raad meestal alsof hij op een meeting het woord voert. Zijn communistische ont boezemingen ontlokten nog al eenige tegen spraak in den Raad, waarop de tolk der communistische fractie zijn sitemgeluid nog maar wat uitzette. Toen de heer Dingemans (r.k.) aan het woord kwam, was de rust evenwel vol ledig teruggekeerd. Deze spreker opende bijna geen nieuwe de mededeeling, dat de r.k. fractie, blijkens de rede van haar voorzitter, zich met het beleid van B. en W. kan blijven vereenigen. Economüè en Financien ENGELSCH-AMER1KAANSCH HANDELSVERDRAG Te Washington onderteekend Verruiming van. internationalen handel Na maandenlange onderhandelingen' is thans eindelijk het Engelsch-Ameri- kaansch handelsvardag te Washington geteekend. Aan dft verdrag wordt bui tengewone beteekfenis gehecht, daar het een belangrijke {bijdrage kan leveren tot bevordering van. den internationalen handel. De Ibeteekenis (van het verdrag blijkt o a. hieruit, dat de S. de l>este afnemers zijn yan Groot-Brittannjë. Zij hebben in 19-36 ingevoerd voor 40 millioen aan Britsche nroducten, terwijl de Britsche invoer uit de V. S. in hoofdzaak bestaat uit grondstoffen. De overeenkomst is voor een aanvanes- pcriode .vian '3 jaar aangegaan en zal in Januari a.s. in' werking trcuen. De bepalingjis opgenomen dat de overeen komst beëindigd kan worden, indien er een v. ijde variatie/in dun ponden-dollar wissel koers intreecttfen indien partijen na overleg tv niet in slagen tot nieuwe overeenstem ming te konijli. In de overeenkomst komt geen enkele vaxuta-afspraak tusschen de twee landen voor. in welken vorm dan ook. Wat onder .^vijde variatie" moet worden verstaan, is niet aangegeven. Ajnerikaansche concessies De V. S. hebben vermindering van rech ten toegestaan op Britsche textielgocdercn (op katoentjes b.v. van 20 tot 30 pet.). Het invoerrecht op de ibeste wollen goederen is verlaagd ad valorem 60 pet. tot thans 35 pet Ook op linnen goederen worden de rechten aanzienlijk verlaagd. Voorts wordt een belangrijke verlaging aangekondigd van het Engelsch invoerrecht op schrijfmachines. Amerika heeft de invoerreohten verlaagd op o.a aardewerk, rijwielen, textielmaohines, leder, schoenen en bepaalde soorten papier. De vermindering der Amerikaansche in voerrechten bedraagt meerendeels 30 tot 40 pet. De rechten op Britsche whiskey blijven onveranderd. Amerika doet concessies voor 600 artikelen. De Engelsche concessies De Britsche concessies behelzen, dat het tegenwoordige voorkeursrecht op uit het Britsche rijk afkomstige tabak niet zal wor den verhoogd. Groot-Brittannië zal den be staan den vrijen invoer van ruwe katoen en in ais handhaven. De rechten op tarwe, som mige vruchtsoorten en zacht hout worden verminderd. De rechten op in de V. S. ver vaardigde goederen worden algemeen met 20 tot 15 pet verlaagd. Tegen dc verwachting zal het invoerrecht voor Amerikaansche automobielen niet wor den verlaagd. Een belangrijke Engelsdhe concessie aan Amerika is de intrekking van het tarwe- Juist zoo'n toeter, of hoe die dingen heeten, moet je góed hooren of niet hooren. Hoor 'm goed. Ontvang hem dus met TUNGSRAM RADIOLAMPEN -9.15 Gram. muziek. (Om 8.15 Be richten) 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdien-; stige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- 2.40 Gram.muziek. 2.45 Kindei Berichten, het KRO-Orkest. (4.45—5.00 Gt. muziek). 5.45 De KRO-Nachtegaaltjea. 6.1S Graim.muziek. 6.20 Journalistiek weekover-, zicht. 6.45 Berichten. 7.00 Inleiding volgen de uitzending. 7.15 „Le nozze dl Figaro", opera. (Om 7.55 Berichten ANP: om 8.50 Meditaties met muzikale omlijsting: inlei ding 3e bedrüf; om 10.05 Voordracht. 10.15 Berichten ANP. inleiding Medische ILVERSUM II. 301.5 M. VARA-Uitzending, 10.0010.24) v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 (c. a. 8.16 Berichten). 10.00 Mcrgenjwijding. VARA-Kalender. 8.05 Gram.muziek. (Om 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Graim.muziek. (Om oa. 12.00 Berichten) 12.30 VARA -Orkest en solist. 1.30 De Ram blers. 2.00 Film kwartiertje. 2.15 Pianovoor-' dracht-. 2.452.55 Gram.muziek. 3.00 Repor tage. 3.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest en eolist-e (opn.). 4.20 Oa user ie ..Crisisnood en dirankverbruik". 4.40 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.) 5.30 Filmland. 6.00 Orgel en zang. 6.30 Uit die Roode Jeugdbeweging. 7.00 Gram.muziek. 7.10 Politiek Radio-jour-! naai. 7.30 Bübelvertellingen. 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 Berichtten ANP, VARA- Varia. 8.15 Voor schakers. '8.16 VARA-Or-i keist. 9.15 „En nuOké" (opn.). 10.3) Berichten ANP. 10.35 Community-Singing .(opn.). 11.00 Revue-programma. 11.30 Es meralda. 11.4512.00 Zong en Orgel. Aan de ioon herkent men Waldorp Waldorp Radio DROITWICH 1500 M. 11.20 Orkest. 12.20 Piano. 1.20 Strijk kwartet 2.20 Orkest. 2.50 Kwin tet. 3.20 Zang en Plano. 4.00 Declamatie! 4.20 Variété. 5.20 Band. 7.05 Orkest 8.20 Muisic-Jiall-Pnograimma. 9.46 Amer-ikaansch j overzicht. 10.00 Harmon ie-orkest 10.50 Ra-, diotooneel 11.20 Band. RADIO—PARIS 1648 M. 10.05 Orkest 12.35 Zang. 1.05 Orkest. 3.35 Zang. 5.35 Zang. 7.20| Orkest. 8.35 Zang. 8.50 Radio-tooneel. 10.10' Variété. 10.25 Symphonieooncert. 11.20 Or kest." KEULEN 450 M. 6 30 Orkest. 7.50 Orkest. 11 20 Orkest. 3.20 Orkest 5.30 Schuben-t-herden- 7.30 Reportagcfcs. 9.35 king. 6.20 Oom. Concert. BRUSSEL 322 en 484 M: 332 B Orkest. 3.20 Plano. 4.05 Orke: 6.20 Orkest. 8.20 Orkest 9.05 Cabar. 12.50 en 1.39 5.05 Concert. 10.35 VOOE ELK INTERIEUR VOOR IEDERE BEURS hebben wij een passende verlichting. RADIO BAKKER KAASMARKT 8 ROTTERDAM tarief van 2 sh. per qr. Dit L 0__ overleg met Canada. Australië en Britscl* I Indië. De overeenkomst kan gewijzigd worden indien eenig land igrooter voordeel of een bijzondere concessie 'verkrijgt. Er zijn voorzieningen getroffen tegen dum ping en export-subsidies. Wat de Am e rki aansc h-Canadeescli e over- j eenkomst .betreft, wordt verklaard, dat een 1 vermindering van 2% tot 10 pet. wordt toe- gestaan op de door Groot Brittannie gega randeerde voorkeur. UW KINDJE VERKOUDEN ift J Wrijf dan keel. rug en borstje in mei Dampo.Wonderlijk zooals dat helptf ÏJ^.Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Gistermorgen bracht de Pangeran van Soerakarta met zijn echtgenoote en zijn secretaris een bezoek aan het Chr. doof stommen-instituut „Effatha" te Voorburg. Bovenstaande foto werd genomen voor den ingang van het internaat. V.l.n.r. de heeren A A. van Holten (hoofd der school)Visser (secretaris van den Pangeran) de Pangeran van Soerakarta met zijn gemalin, de heeren C. Groenewegen van Wijk (huisvader) en L. F. Dingemans (bestuurslid van Effatha). mevr J Groe newegen van Wijk (huismoeder van Effatha). de 'heer H. J. v. Wijlen bestuurlid

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10