Marklin Treinen ZATERDAG ia NOVEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Te Parijs werd gister de herdenking van den wapenstilstandsdag gevierd met een groote plechtigheid bij de Are de Triomphe. Een snapshot tijdens het défilé. Gister promoveerde cum laude aan de Vrije Universiteit te Amsterdam Dr. R. Schipperspredikant der Gere/. Kerk van Wanswerd, tot doctor in de Godgeleerdheid. Een foto van den nieuwen doctor temidden van familie, vrienden en belangstellenden. Een opname voor de synagoge in de Fasanenstrasse te Berlijn, waarvan het interieur in brand weed gestoken. Het ingrijpen van de brandweer voqrkwam hier' een grooten brand. Al spreekt Goebbels nu ook van „matelooze verdraaiingen en overdrijvingen" deze foto van de vernielde en geplunderde étalage van een Joodsche winkel te Berlijn getuigt voor zichzelf. De jaarlijksche herdenking van den wapenstilstandsdag is gister bij de graven der Britsche militairen op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag gehouden, waarbij de gezant, sir Neville Bland, een krans legde. Vanaf den Haagschen Toren Een oud probleem, dat steeds weer nieuw is. Een oplossing laat op zich wachten. Ter plaatse ongeveer, a voor enkele weken een veenlijk te voorschijn werd gehaald, in de wijde, ietwat troostelooze om geving van het Drentsohe turf land, reed het was het jaar 1900 en een nieuwe eeuw v/as dus ingeluid hortend en stoo- tend een busje. In de verlaten heid der landouwen bracht het "enig vertier, en, wat belangrij ker was, het zorgde voor een verbinding tusschen Emmien en Compascuuin. Veel had het ge val niet om het lijf, wellicht naar verhouding even weinig als het veenlijk, dat slechts door uiterst schamele en primitieve kleedij omgeven was. Maar het venijnig vehikeltje, dat schok kend en knerpend zijn weg zocht 'door de Emmer dennen en voor zijn doen [vervaarlijk snel afdaalde naar de turfhoopen in het dal, dat vehikeltje dient in de historie ,van het vervoer geboekstaafd te blijven als 'de voorlooper van een massa autobus-onder nemingen. sindsdien in ons land verschenen en ten deele ook weer verdwenen. Er behoorde ongetwijfeld eenige moed toe, zoo n autobus te benaderen, en zulk eeu stoutmoedigheid moest ook onze Minister van Justitie aan den dag leggen, toen h'j zich ging inlaten met de besognes van de autobus, nu niet van 1900, maar van 1938. [Wat er van het eerste lijntje is overgebleven, wie zal het zeggen? Doch wat zeker is, dat is de groei, welke het bedrijf vooral in de laatste jaren heeft ondergaan. Van Em- men en Comipascuuim kwam de victorie, doch de overige provincies konden den vöor- rang van het schamele „oude landschap" niet lang verkroppen, en spoedig daarna kwamen gelijksoortige ondernemingen. Do 'belangrijkste opbloei evenwel dateert van 3923. Waartoe deze blik naar den Drentschen Hondsrug? Zeker, de Haagsche Toren 13 hoog en wijd strekt de einder zich uit voor hein, die moeizaam de negentig meters is opgeklommen. Maar Drente ligt wel wat erg ver. Ongetwijfeld, we vergeten niet, dat het vuil van de Residentie naar de heide wordt vervoerd, doch het zou niet vleiend zijn, zoo dit fie eenige relatie ware. Dat behoeft ook gelukkig niet het geval te zijn. Thans even eens is het de autobus geweest, die een band heeft gelegd tusschen Emmen en Compas- cuum eenerzijds, s-Gravenhage anderzijds. Men weet, waarop we doelen. In de afge- loopcn week is voor de zooveelste maal de autobus voor het gerecht verschenen. Of liever, het voertuig zelf bleef in de garage en een waakzaam oog zorgde ervoor, dat het gebruik ervan denkbeeldig bleef; en de strijd werd gestreden door representanten. I Het is een oude strijd. Hot eerste signaal klonk reeds in 1817. Tijdens de behandeling voor het gerecht in de afgeloopen week werd eraan herinnerd. Toentertijd was het een inwoner van de hoofdstad, die een paard Voor den wagen spande en op deze wijze de postkoets beconcurreeren ging. De Justitie gaf hem ln een proces hetgeen hij vroeg en beschermde hem tegen de officieele instan- Alle M&rklin Locomotieven en verdere producten DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR. STOOMMACHINES Ook Locomotieven voor spoor 00 met bovenleiding. Verzending door het ht-ele land en naar Med. Oost- en West Indië. Tel. 332094 Vraagt onzen Catalogus. E. FRIER, Welmarstraat 253-259, Den Haag De oude strijd biedt ook in den nieuwen kamp weinig oorspronkelijke aspecten. Eer moet men oen bedenkelijke verwarring in den toestand constateeren. Het gerecht, voor zoover het tot nu toe tot oordeelen geroepeu werd, besliste geenszins eenstemmig, en aan welke beslissing diende men zich dan te houden' Het blijft bij dit al een droef vertoon. De Spoorwegen roepen de hulp in van het ge recht, de Justitie wil vonnissen van het ge recht bekrachtigen, en de autobusonderne mingen wenden zich op haar beurt tot het gerecht om bescherming tegen de Justitie, zooals deze bij monde van den Minister maatregelen heeft gelast- En nu kan men lofliederen zingen op het stelsel, dat het mogelijk maakt, zulke kwes ties onpartijdig voor bepaalde instanties te doen behandelen; men kan het prijzen, dat ook tegen maatregelen van de Overheid mag worden opgekomen, en inderdaad is daarin veel moois en goeds doch het feit zelf blijft bestaan. Daar is aan den eenen kant een spoorweg, die een nationaal cachet draagt en die dus op erkentelijkheid en steun van allen aanspraak mag doen gelden, en daar is aan den anderen kant een com plex van autobusondernemingen, dat erin slaagt, voor belangrijk minder kosten een groot deel van het vervoer te doen geschie den. Wijs beleid is eisoh, zij het ook, dat in de practijk moeilijkheid zich op moeilijkheid stapelt. Hoe lastig een bevredigende oplos sing te vinden is, blijkt uit de omstandig heid dat aan artikel 2 van het „Reglement autovervoer personen", waaraan door ver scheiden juristen toch bij herhaling scherpe aandacht is besteed en dat meermalen in het geding kwam, verbindende kracht werd ont zegd. De wetgeving kan dus niet immer licht in den schemer ontsteken. Zal ons hoogste rechterlijk college het kunnen? Vol belang stelling zien we daarnaar uit TORENWACHTER. DEN HAAG, 12 Nov. Op den 114 den ver- jaardag van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij heeft de voorzitter, de. heer P. E. Tegelberg gistermiddag in café restaurant Splendid te Scheveningen de eere-medailles van de Maatschappij uitge reikt aan de bemanning van de „Zeemans- hoop", welke zich bij de redding wan de be manning van de Soh. 102 op 9 October heeft onderscheiden, Indexcijfers van loonen met 2.1 procent gestegen Een nieuw loon-indexcijfer Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakt in de 10e aflevering van het maand schrift bekend, dat het indexcijfer van uur verdiensten van vier groepen industrifearbei- ders in het eerste halfjaar 1938 87,3 bedroeg (periode 192&-1930= 100), tegen 85,2 in het voorafgaande halfjaar. In het tweede half jaar 1936 was de stand van dit cijfer het laagst, namelijk 82,1. Het is dus daarna met 6 pCt. gestegen. Tegelijkertijd publiceert het bureau een ander nieuw loon-indexcijfer, tw. dat der weekverdiensten van vaste havenarbei ders te Amsterdam en Rotterdaöi, eveneens op grondslag van de periode 19261930 100 Dit cijfer dat vrij groote schommelingen vertoont, daalde na 1929 met 18 pCt tot S2,4 in het eerste halfjaar 1935. Daarna had we der geleidelijk een toeneming plaats in het geheel met 13 pCt., tot 92,8 in het eerste half jaar 1938. Het bureau vestigt er de aandacht o(p, dat het cijfer der havenarbeiders betrekking heeft op de verdiensten per week, dat der industriearbeiders daarentegen op de ver diensten per uur. De beide cijfers zijn niet geheel vergelijkbaar, daar bij de weekver diensten der havenarbeiders het aantal ge werkte uren, avond, nacht- en zondagtoesla gen enz. een wellicht niet onbelangrijke rol spelen. Officieele berichten didaat-notarissen te Utrecht: a. Bemer, inspecteur der registratie :e Utrecht, thans plaatsvervangend lid. lid: J. C. domeinen lid, b. tot I. Inspecteur DEURWAARDER Benoemd is tot onbezoldigd deurwaarder de arrondlssements-rechtbank te Groningen bü het Kantongerecht aldaar, ter standplat ONDERSCHEIDING Verleend Is de eere-medallle, verbondei de orde van Oranje-Nassau, ln brons, aan Laar, te Stoutenburg. De uitvoering van de Landarbeiderswet Hulpwaar die het meest noodig is Geen herziening belastbare opbrengst gebouwde eigendommen DEN HAAG, 12 Nov. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Departement van Finan ciën wordt het volgende ontleend: Ten aanzien van het stadium waarin de arbeid van de commissie Fleskens verkeert, kan de Minister mededeelen, dat vertrouwd mag worden, dat nog in den loop van dit jaar het door haar uit te brengen verslag gereed zal zijn, althans voorzoover dat be trekking heeft op de aanhangig te maken belastingontwerpen. Voor de toepassing van de wet op de in komstenbelasting worden crisis-steungelden waarmede bedoeld zijn bedragen die kraohtens een gemeentelijke steunregeling worden uitgekeerd niet tot het inkomen gerekend, uit overweging, dat het belasten van die gelden in strijd zou zijn met het ka rakter. Daarentegen worden wel als deel van het inkomen in aanmerking genomen de uitkeering die arbeiders genieten uit de werkloozenkas van hun vakbond, alsmede hetgeen krachtens een tewerkstelling bij een werkverschaffing wordt verdiend. Wat de kinderaftrek voor de personeele belasting aangaat blijft de Minister bij zijne ten vorigen jare uitgesproken meening, dat die aftrek geen verruiming behoeft. Een nieuwe algemeene herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen enkel met het doel, met behoud van de tegenwoordige belastingopbrengst, een billijke verdeeling van den belasting druk te verkrijgen, acht de minister wegens de aan zulk een herziening verbonden hoo- ge kosten in de bestaande omstandigheden niet gerechtvaardigd. Ook het denkbeeld van een particuliere herziening, lokt den Minis ter niet aan. In antwoord aan de leden die uitvoerig van het Belgische stelsel inzake de rijwielbe lasting bepleiten moge de minister er op wij zen dat dit stelsel, zoowel voor de admini stratie als voor de wielrijders zei ven veel omslag en tijdverlies medebrengt De minis ter kan daarom de invoering van het ge noemde stelsel niet bevorderen, Verlaging van invoerrechten Het ligt in het voornemen van den Minis ter een verlaging te bevorderen van het in gevolge de omzetbelastingwet van de thee geheven bijzonder invoerrecht door in de waarde, waarover dit laatste recht berekend wordt, niet meer het in dit verband met een accijns gelijk te stellen gewone invoerrecht voor thee te doen begrijpen. Voorts ligt het in zijn voornemen bij de in voorbereiding zijnde herziening van de ta- riefwet 1934 een voorstel tot verlaging van het invoerrecht van sigarettenpapier op te nemen. In •verband hiermede wordt tevens een wetsvoorstel in gereedheid gebracht tot re geling van een overeenkomstige verlaging van den accijns op sigarettenpapier. Ten aanzien van de uitvoering der land arbeiderswet wordt het volgende opgemerkt: De moeilijkheden, welke zich in verschil lende gemeenten ten aanzien van de bera- ling van renten en annuiteiten voordoen, hebben den Minister doen besluiten een af zonderlijk onderzoek naar den in de beta ling ontstanen achterstand in te stellen. Het resiiltaat van deze enquete is betrekkelijk meegevallen. De teruggang in de betalingen is niet bepaald belangrijk gebleken, en het bedrag, dat de landarbeiders in hunne be talingen ten achter zijn, is voor de gemeen- te-financiën niet verontrustend. Hiertegen over staat, dat de moeilijkheden zich over het geheele land voordoen en dat de uitvoe ring der wet daarvan belemmering onder vindt. Op grond van de resultaten van hot onderzoek is de regeering tot de overtui ging gekomen, dat het gewenscht is de ern stige moeilijkheden te ondervangen. Een maatregel is daarom in voorbereiding, welke de gelegenheid biedt daar hulp te verleenen, waar aan een dergelijken steun het meest behoefte bestaat Als plaats waar de opleiding van surnu merairs zal geschieden denkt de ondergétee- kende aanvankelijk aan Rotterdam, doch de finitief is deze beslissing nog niet V oorraadsovereenkomsten voedergranen Minister stemt toe ln annnleering DEN HAAG, 12 Nov. De Minister van Eco nomische Zaken heeft op verzoek van de be trokken organisaties toegestemd in een an nuleering der zgn. „voorraadovereenkom- sten" voor zoover deze betrekking hebben op voedergranen. De redenen, die den minister indertijd hebben bewogen deze overeenkomsten te doen aangaan, n.l. het bevorderen van be hoorlijke voorraden in ons land, bestaan thans niet meer, nu een wettelijke basis voor een voorraadvorming aanwezig is. Uitdrukkelijk heeft de minister hierbij be paald, dat hij, nu beëindiging op verzoek van belanghebbenden plaats heeft, in ver band met de bijbetaling van heffingsverhoo- Kingen in geen geval weer terugbetaling van betaalde heffingen bij eventueele verlagin gen zal toestaan. Tomatensoep in blik 18 oent per blik Inzake het binnenkort van regeeringswege in den vrijen handel brengen van tomaten soep in blik, kunnen wij mededeelen, dat daarbij niet alleen de diverse distributie vormen, maar ook de conservenindustrie zal worden ingeschakeld. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale levert de blikken aan de conservenfabriek n voor 12y2 cent, de inkoop voor den grossier bedraagt 13^ cent, voor den detaillist 15 cent, terwijl lë prijs voor den consument Is vastgest ld op 18 cent per blik. DE IDEALE VLOER BEDEKKING ROTTERDAM ROFFELRIJMEN POGROMS Of het nog niet erg genoeg is Met den Jood in 't buitenland Neemt men het beproefde middel Van de pogroms thans terhand Hittig opgehitste horden Gaan bij nacht en ontij uit. Al wat Joodsch is en der Joden Valt hun makkelijk ten buit. Alles wat de Joden hebben Wordt eenvoudig prijs verklaard. Zelfs het armelijkste huisraad Wordt niet voor de bijl gespaard. Ruiten sneuvelen bij duizend. Synagogen bij dozijn. Ja der Joden naakte lichaam Schijnt niet veilig meer te zijn. Is dat op zichzelf een gruwel. Nog veel erger is het feit Dat de pogroms lustig woeden Onder 't oog der overheid. En de schandelijkste vernieling Wordt niet slechts getolereerd. Maar soms tot een heilig moeten Voor den Staat gebombardeerd Kan ooit op de drasse bodem Van vernielzucht, moord en brand Hecht en sterk de burgt verrijzen Van een blijvend staatsverband? Kan ooit op het zand der zonde ln de stormen van Gods tijd Blijven staan wat opgebouwd is Door verdrukking, haat en nijd? (Nadruk verbodenLEO LENS,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5