llirniur ^riïtsdjr (lourant Buigen voor het Hoogste Gezag ra abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post J 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad VU Ct Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 63936 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938 19e Jaargang attrtJtrttntieprtjjtn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer022'/i .ïgezonden Mededeeljngen van 1-5 regels230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 No. 6547 Wie het pleit voert voor het gebed in publieke colleges, vraagt niets onge woons. In het ingezonden stuk in „De Maasbode", waarover wij in een vorig artikel spraken, lezen wij, dat in En geland zoowel het Lager- als het Hooger Huis met gebed wordt geopend, en dat zulks al gedurende zes eeuwen is ge schied. In Nederland was dit ook het geval, maar in 1815. na de vereeniging van Nederland en België, werd het gebed in de Eerste en in de Tweede Kamer af geschaft en geleidelijk is het ook uit de gemeenteraden verdwenen. Dat was in strijd met onze historie, zooals blijkt uit een reeds in 1852 ver schenen boek van Jhr. Mr. A. M. C. van Asch van Wijck over de „Geschiedenis van het Ambtsgebed in Nederland". In het voorwoord zegt de schrijver: „Onze voorouders waren gewoon, om hun vergaderingen, waarin zij de belan gen van den staat, van he' gewest en de stad hunner inwoning waarnamen, of waarin zij het recht bedeelden, met een gebed tot God in den Naam van Zijn Zoon, onzen Heer en Zaligmaker Jezus Christus, te openen. Hoe onbepaald en uitgestrekt ook soms hun macht ware, zij schaamden zich niet, om door dit geza menlijk opzenden hunner gebeden de openlijke belijdenis af te leggen van hun echt christelijke overtuiging, dat zij, als machten over het Nederlandsche volk door een Hooger Magt gesteld. Godde lijke wijsheid, licht en raad ter vervulling hunner soms moeilijke plichtsbetrachtin gen behoefden. Zij schaamden zich niet, dat alles af te smeeken van den Koning der koningen, den Heer der heeren en den Regter der regteren". Deze goede gewoonte wordt thans weer in verschillende gemeenten gevolgd. Bekend is hoe in 1904 het ambtsgebed weer in Limburg ingevoerd is op aan drang van wijlen Jhr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck, den lateren minister-president. Onwillekeurig rijst nu de vraag: hoe zal de vorm van het publieke gebed zijn en behoort het overal te worden inge voerd? De vorm moet natuurlijk rekening houden met de verschillende godsdien sten. Allen, die in God als almachtig Opperheer en albesturend Koning geloo- ven, moeten het gebed mee kunnen bidden. Wij zijn ook in deze zaak tegen gods- dienstdwang, welke slechts hypocrieten kweekt. Ondanks aandrang van andere zijde en in tegenstelling met hetgeen Van Asch van Wijck opmerkt, verklaren we ons dus ijl gemeenten met een gemengde bevolking accoord met een ambtsgebed, waarin alleen gesproken wordt van God, den Almachtige. In dat gebed wordt dan gevraagd: zegen op de werkzaamheden, verlevendiging van het besef van afhan kelijkheid en bevordering van het waar achtig heil der gemeente Doch zelfs voor de invoering van dit gebed zou in lang alle raden geen meer derheid te krijgen zijn, hoewel de kans daarop in onze dagen grooter is dan eenige jaren geleden. In onderscheiden, overwegend vrijzinnige gemeenten zou de meerderheid zeker zeggen: „Wie wil, kan thuis bidden; hier behoeft dat niet". Het eerste is natuurlijk waar; het tweede volgt er echter niet uit. 't Gaat immers juist om het openbare aanroepen van Gods Naam. Er schijnt echter, nu tegenwoordig de nood menigeen bidden leert, plaats te komen voor uitzonderingen. Wij lazen tenminste onlangs van een gemeenteraad met een rechtsdhe minderheid, waar nochtans het ambtsgebed is ingevoerd. Echter geschiedt het lang niet altijd, waar de rechterzijde de meerderheid heeft en bij invoering bepaalt men zich meestal tot een openingsgebed; de dank zegging blijft achterwege. Dit alles is gevolg van schuchterheid in het heilige. Wanneer er onvoldoende eerbied of zelfs ostentatieve afkeer ge toond wordt, laat men liever het gebed achterwege. Wellicht is dat ook de reden, waarom men er tot heden niet toegeko men is om het ambtsgebed weer in het parlement in te voeren. Ongetwijfeld zou daarvoor thans een meerderheid te vinden zijn. Misschien zou er ook minder verzet zijn dan vroeger, hoewel velen ter linkerzijde er zeker nog afkeerig tegenover staan. Voorts zijn er ook wel praktische moeilijkheden, zooals het ongeregeld in- en uitloopen der leden. Wij deelen het gevoelen van hen, die de wederinvoering hartelijk zouden toe juichen en wij willen ook gaarne aan drang oefenen om het vraagstuk ernstig aan de orde te stellen. Doch wij moeten er ook rekening mee houden, dat zij, op wie in dit geval de eprste verantwoorde lijkheid rust, blijkbaar aan de praktische mogelijkheid twijfelen en daarom in ie afschaffing berusten. Hoe zouden wij het toejuichen, wan neer er van geen enkele zijde verzet rees tegen het openbaar aanroepen van C'ods Naam met de woorden van het gebed, dat in een der Senaatsgebouwen van de Vereenigde Staten is opgehangen en waarin wij o.a. lezen; „Almachtige God, Heer van alle regeeringen, help ons te doordringen van de heiligheid der poli tieke dingen. Belet ons te denken aan het vormen van meerderheden, terwijl wij moesten denken aan de beteekenis der te nemen maatregelen. Mochten wij begrij pen, dat het tot niets dient de verkiezin gen te winnen, wanneer wij onze werk kracht verprutsen. Help ons het volk te dienen zonder het te vleien en leer ons beter begrijpen wat regeeren is, opdat wij de belangen der republiek op de rechte wijze mogen behartigen". Op een zoodanig gebed mag een ver trouwend „Amen" volgen. DEN HAAG. 12 Nov. De weldadigheidszc- gels „Voor het Kind" zullen dit jaar weder om verschijnen in de waarden 1 V2 cent (met bijslag van 1 cent), 3 cent (plus 2 cent), 4 oent (2 cent), 5 cent (plus 3 cent) en 12Vfe cent (plus 3% cent) en verkrijgbaar wórden gesteld van 1 December tot en met 5 Januari a.s. De netto-opbrengst boven de frankee- waarde komt ten bate van het bescherming en steun behoevende kind. De zegels zijn ontworpen door den jongen kunstenaar Pam G. Rueter te Sloterdijk. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANiAHUIS GROOT NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN Steun aan den Tuinbouw f 3.850.000 is uitgetrokken. Zooals we gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden vermelden heeft de Minister van R,con. Zaken bepaald, dat eon bedrag van ten hoogste f3.850.000 beschik baar zal worden gesteld voor steun aan de tuinders De steun zal als volgt verstrekt worden: Blauwe druiven 30 Mei-17 Juli 4 80; 18 Juli -14 Aug. 5.— Meloenen 18 Juli-18 Sept. 3.— Augurken 13 Juni-18 Sept., sorteering A f5.sort. B 5.—; Bloemkool 13 Juni-17 Juli 0.50; Snijboonen 18 .Tuli-28 Aug. 1.30; Spck- boonen 18 Juli-2 Oct. 1.20; Rijsdoperwten 2" Juni-31 Juli 0.90; Kaskomkommers 27 Juni- 31 Juli: sorteering A 1.sort. B 0.75. sort. C 0.50; PI. gl. komkommers 27 Juni-31 Juli: sort. A 1.30: sort. B 1.sort. C 0.65; Roode kool 27 Juni-28 Aug. 6.90; Savoye kool 2 Mei- 28 Aug. 0.35 Witte kool 27 Juni-14 Aug. 0.75: Spitskool 13 Juni-18 Sept. 1.20; Glassla 14 Maart-3 April 0 50;, 4 April-10 April 0.65: Glastomaten 18 Anril-19 Juni 1.60, 20 Juni- 17 Juli 3.50- IS .Tuli-16 Oct. 4.—; Vr. aard appelen 15 Juni-31 Juli 0,50, alles p. 100 k.g. of 100 stuks. De genoemde producten komen niet voor stountonslag in aanmerking, indien deze: a. administratief zijn geveild, tenzij het voor het koelhuis bestemde druiven betreft; b. op contract zijn verkocht; c. ingevolge de gestelde kwaliteitseischen gerangschikt zijn onder de afwijkende of af gekeurde producten; d. op een andere veiling zijn geveild dan waartoe de teler gehouden was. Ou&e enft, Paartjes £/«cl?e»uuejp? JHottetüarar De ontwikkeling van den Volkenbond Nieuwe universeele basis is noodig J aarvergadering „Volkenbond en Vrede" BUSSUM, 12 Nov. Gisteren en vandaag heeft de vereeniging „Volkenbond «1 Vrede' de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden. Gisteren droeg de vergadering een huishoudelijk karakter. In de openbare vergadering van heden heeft de voorzitter, Dr. J. P. Fockema A n d r e a e, een rede uitgesproken, waarin hij als lichtpunten in den tegenwoordigen donkeren toestand zagt'regeeingsjubileum van H. M. do Koningin en het lichtpuntje van den vrede tusschen de volkeren van Europa. Overigens werd die vrede zeer ern stig bedreigd en zij die hem wisten te red den, doen ons denken aan behendige vir tuozen. Aan het voorkomén of doen ophou den van den oorlog kwam de Volkenbond nauwelijks meer te pas. En volkenrecht, zoo vroeg spr., bestaat dat nog wel? De toekomst schijnt zeer donker, doch spr. durft verwachten dat uit den ncod nieu we strijdkracht geboren zal worden. Het komt er nu op aan den vredesbodem zorg vuldig en met groote toewijding te prepa reeren. Ieder behoort daaraan mede te wer ken, daarvoor de arbeiden en te strijden. Bij de behandeling van het vraagstuk: „Hoe zien wij voor den eerstvolgenden tijd de ontwikkeling van den Volkenbond en van de internatinoale rechtsorganisatie en welke gedragslijn moet daaruit voortvloeien voor onze vereeniging?". tradén als inleiders op: Prof. Mr. Dr. J. P. A. Frangois, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van net departement van buitenlandsche zaken; Jhr. Mr. Dr. D. J. de Geer, voorzitter van het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie en de heer K. Vorrinh, voorzitter van de S.D.A.P. Prof. FranQois zette in zijn rede uiteen, dat een ware Volkenbond thans nog niet practisch te verwezenlijken zou zijn, wes halve men moet breken met het systeem der sancties. Men zal den Bond moeten grondvesten op nieuwe universeels basis, om dan te trachten hem geleidelijk uit te doen groeien tot een krachtig organisme. Thans blijkt de tijd daarvoor immers nog niet rijp. Voorloopig zal men het moeten doen met minder aspiraties, maar daardoor juist met meer levenskracht. De Centrale Oranje-Garde-Raad, het hoofd bestuur van de Oranje-Garde in Nederland, bericht ons dat Ds. Is. Voorsteegh van 's-Gravenhage, die op de Landelijke Bijeen komst van 26 October j.l. was gekozen tot al gemeen voorzitter, heeft gemeend voor deze Lenoeming te moeten bedanken. Ds. Voor steegh blijft evenwel lid van den C.O.G.R. De C.O.G.R, is thans als volgt samenge steld: M. H. L. Westrate, waarn. voorzit ter, Rotterdam; Ds. W. H. Meijnen, 2e voorz., Dordrecht; G. van Oei, secretaris, Markt 41, Tel. 746, Delft: J. Seckei, 2e secr., Krimpen a. d. IJsel; L. M. Kalmijn, Penningmeester, Utrecht; J. Gillebaard, 2e penningm., Slik kerveer; J. H. Crezee, Burgemeester van Ridderkerk; P. J. Kolijn, Gouda; Mr. P. 1-1. Veldkamp, Hilversum; D. de Vries, Haar lem; Kolonel H. R. Bocree, Amsterdam; P. A. van Schuppen, Delft; Ds. Is. Voorsteegh, s-Gravenhage. De verkiezing van een algemeen voorzit ter zal D.V. plaats hebben op de Landelijke Bijeenkomst in het voorjaar 1939. De installatie van den heer, H. A. van Voorst van Beest tot Burgemeester Oostvoorne, zal plaats vinden op Nov. des middags half vier. Gisteren werd te Scheveningen de bemanning van de reddingsboot Zeemanshoop die op 9 October jl. op zoon kranige wijze de redding van de SCH 102 volbracht heeft gehuldigd. De keer P. E. Tegelberg, voorz. van de N.Z.H.R.M.. speldt Willem de Bruin schipper van de Zeemanshoopde gouden medaille, de al lerhoogste onderscheiding, welke wordt uitgereikt, op de borst. NIEUW PSYCHO-TECHNISCH LABORATORIUM Door de Vrije Universiteit geopend Arnhem als woonplaats gekozen ARNHEM, 12 Nov. De Vrije Universiteit doet een forschen stap om haar nsycho-tech nisch laboratorium in het la 3d meerdere bekendheid te geven. Ze gaat naar de schen toe, door te Arnhem ook een labo ratorium te openen. Tot nu toe was het zoo. dat breede lagen van het volk moeilijk met de psychotech niek in aanraking konden worden gebracht omdat de afstand van de meeste provincies naar Amsterdam nu eenmaal te tevens te kostbaar voor de „provinciale" beurs. Zij hebben echter evenveel belang bij de psycho-techniek als de bevolking van de universiteitssteden. In het nieuwe Laboratorium We hebben ons licht opgestoken in het nieuwe Laboratorium bij den chef-as: den heer J. L. Schouten, die bereid bleek ons van alles mede te deelen en zijn nieuwe werkterrein te laten zien. De heer Schouten is geen onbekende ii het Geldersche en zeker niet in Arnhem. Zijn vader, de bekende Amsterdamsche pre dikant Ds J. L. Schouten, stond er negen jaar (1911—1920) en woonde juist tegenover het pand in de Lawick van Pabstst-aat 29, waar nu het Laboratorium gevestigd is. De heer Schouten is een discipel van de Vrije Universiteit en is reeds ruim 7 jaar assistent van Prof. Waterink. Tijden3 dezen arbeid voltooide hij zijn studiën in de theo logie en zoo is hij thans candidaat in de Geref. Kerken. Reeds eerder is bij de V. U. een verzoek ingekomen odi p~ een laboratorium elders in het land te openen, doch deze pogingen zijn toen gestrand Nu kwam het be kende instituut voor Schriftelijk onderwijs P. B. N. A. ermee. Toen de V. U. bereid bleek Arnhem voor een nieuw laborato rium als vesti gingsplaats te kiezen, kwam de zaak in goede .armonie spoedig tót een beslissing. Prof. Waterink blijft zelf directeur ook in dit Lalboratorium. Hij houdt er eiken eersten Donderdag van de maand zitting van 25 uur, terwijl de heer Schouten eiken Woensdag van 24 uur spreekuur heeft De Arnhemsche outillage is volledig. Practicus als Prof. Waterink is, heeft hij direct een ïayon voor Arnhem vast gesteld. In het Arnhemsche Laborato rium zullen voortaan behandeld worden alle gevallen di9 zich voordoen gelegen Oostelijk van de lijn EindhoveD, Den Bosch, Wageningen, Vee- n e n d a a 1, N ij k e r k, H a r d e r w ij k, Hasselt Mep pel en Eindhoven. De groote steden blijven dus nog op Amsterdam aangewezen, ook al omdat die gemakkelijker de hoofdstad dan Arn hem kunnen bereiken. Het zou ons te ver voeren van ons zeer interessant bezoek aan het nieuwe labora torium veel te vertellen. Dit is wel duide lijk, dat de V. U. hier een flinken stap voor uit doet, om de psycho-techniek tot den menschen te brengen. De opening In café-restaurant „Royal" heeft Prof. Dr J. Waterink hedenmiddag de opening erricht Aanwezig waren o.m. de Commissaris van de Koningin in Gelderland Mr. S, Baron van Heemstra; de directeuren van de V. U. Z.Exc. Dr. J. J. C. v. D ij k te Den Haag. Mr. B 0 s te Rotterdam, G. H. W o 1 z a k Hzn. te Haarlem, Mr. G. H. A. Grosheide te Amsterdam. Voorts de burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. B 1 oe m e rs; Dr. H. Kip, gem.-secretaris. Dr. J. J. de Waal Malefijt en Dr. W. J. A. Schouten, resp. voorzitter en conrector van het Chr. Lyceum te Arnhem; Dr. H. Turkstra rector van het Chr. Lyceum te Zutphen; de nspecteurs bij het L. O. in de districten Arnhem, Doetinchem, Apeldoorn verder tal \an autoriteiten uit onder wijskringen en het bedrijfsleven. Na de opening werd de tocht naar het nieuwe Laboratorium gemaakt, terwijl ten slotte de nieuwe uitbreiding van het inst- tuut P. B. N. A. in oogenschouw werd ge nomen. J. L. Schouten Nieuwe peelontginning te Venray VENRAY, 12 Nov. Prof. Mr. C. P. M. Romme, minister van Sociale Zaken, heeft vanmorgen door het steken van de eerste spade op symbolische wijze de nieuwe peel ontginning bij Venray geopend. Zeshonderd arbeiders zullen gedurende ongeveer vijf jaar in deze nieuwe ontginning werk vin den. Voorloopig echter zijn het er slechts tweehonderd, omdat de werkkampen voor ar beiders van ver afgelegen plaatsen nog ge bouwd moeten worden. Het gebied omvat 830 H.A. en sluit aan bij de thans in bewer king zijnde Sevenumsche peelontginning "an 600 H.A., welke evenals het Venray- :che plan onder leiding staat van de N.V. Gront-Mij. Zeer vele autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Een kostbare diamant AMSTERDAM, 12 Nov. Uit Brazilië is gis teren aangekomen de in dat land gevonden diamant „President Vargas", genoemd naar den president van Brazilië. De steen, die op millioen gulden wordt geschat, is een groote diamant, in vorm over- ONZE VOLKSVRIJHEID EN DE AUTOBUSSENSTRIJD Drukbezochte Demonstratie-vergadering „Laat de auto's vrijwant den weg betalen zij" 's-GRAVENHAGE, 12 November. In gebouw „Amicitia" heeft het comité van actie van het Nederlandsche tou- ringcarsbedrijf een openbare vergade ring gehouden, waar verschillende spre kers de kwestie van het autobussen- vervoer hebben behandeld. Tegen negenen was de toevloed van belangstellenden zóó groot, dat men de deuren moest sluiten. Na een begroetingswoord van den voor zitter, den heer J. Stoop, die speciaal de aanwezige Kamerleden welkom heette, heeft de heer F. de Mos te 's-Gravenhage het woord gevoerd over „Onze volksvrijheid en de autobussenstrijd". Spr merkte op. dat in ons land van het „wij leven vrij" niet veel is overgebleven. We vinden niet alleen overal bordjes „ver boden toegang", maar voor de bussen ook „verboden uitgang". We mogen tegenwoor dig zelfs niet meer reizen zooals we willen. Bij de stopzetting van de autobus-diensten wordt allereerst de kleine man gedupeerd. En de Spoorwegen worden er toch niet door gered. „Laat de auto's vrij, want den weg betalen zij", riep spr. onder luid applaus uit Geen onwettige middelen Hierna voerde Mr G. J. F. J 0 n g b 1 0 e d het woord over „het vergunningsstelsel in de nieuwe wet". Mr Jongbloed kwam er tegen op, dat men het voorstelt alsof het comité van actie met onwettige middelen strijdt. De autobussen kruipen niet door de ma zen van de wet zooals de regeering het gaarne voorstelt. Als de wet autovervoer personen wordt ingevoerd, wordt het vrije autobus-verkeer vrijwel lam gelegd. Mr Jongbloed toonde vervolgens met enkele zinsneden uit de memorie van toe lichting op het nieuwe wetsontwerp aan dat ook de nieuwe wet zal dienen tot be scherming van de Spoorwegen. Hierna voerden nog eenige sprekers uit de vergadering het woord. De heer Stoop deelde ten slotte mede, dat de actie zich politiek op volkomen neutraal terrein beweegt. De opkomst van heden avond 700 h 800 personen moesten wor den geweigerd heeft bewezen, dat het publiek onze actie steunt, aldus besloot de heer Stoop. De burgemeester van Ede gaat heen Afscheid C. O. P. baron Creutz EDE, 12 November. Vrijdagmiddag hield de Raad dezer gemeente een buitengewone vergadering, teneinde afscheid te nemen van zijn* voorzitter, Burgemeester C. O. P. on Creutz, die wegens het bereiken den pensioengerechtigden leeftijd zijn ambt tegen 15 November as. heeft neerge legd. Behalve alle raadsleden waren ook aan wezig mevrouw Creutz, tal van oud-raads leden en wethouders, en een groot aantal ambtenaren. Nadat de agenda was afgewerkt, nam de burgemeester het woord voor het houden van een afscheidsrede, waarin hij den zeer groo- ten groei van Ede tijdens zijn bijna 22-jarige ambtsperiode schetste. Voor een deel was deze groei de vrucht van gemeensohappe- lijken arbeid. Het deelnemen aan dien arbeid was voor spr. een lust geweest, temeer waar nooit ernstige geschillen rezen. Niettemin vond spr., dat de aantrekkelijk heid van het burgemeestersambt er in de laatste jaren niet grooter op geworden was, over het wel en wee der gemeente vaak wordt beslist door een commies ten departe- De meeste teleurstelling had het spr. even wel gebaard, dat hij zoo vaak hen, die om hulp kwamen vragen en die hulp ook drin gend noodig hadden, had moeten teleurstel len. Dit, had spr. steeds als een der pijnlijkste zijden van het, burgemeestersambt gevoeld. Aan het slot van zijn rede zegde de burge meester de gansche bevolking van de ge meente Ede dank voor de tegemoetkoming, den bijstand en de medewerking, steeds verleend. God zegene U allen. God zegene de gemeente Ede. welke ik zoo lief heb gehad. Verschillende toespraken Daarna is nog het woord gevoerd door wet houder W. S. van Voorthuizen, den heer de H e y, het oudste raadslid, den heer R. Dinger namens de oud-raadsleden en den gemeentesecretaris, den heer Berger. Nadat wethouder H. W. P. Bon te rr.e- ouw Creutz een prachtige mand met bloe en had aangeboden, dankte de Burgfemees- ter allen voor de aangename woorden, thans tot hem gesproken maar ook voor al het goede In de afgeloopen jaren door hem en 'in vrouw in de gemeente Ede genoten. Van de gelegenheid om persoonlijk afscheid nemen werd door zeer velen gebruik ge maakt. eenkomende met den beroemden Cullinan. doch kleiner. Het gewicht van de „President Vargas" is 726.60 karaat, de kleur is blauw wit en de steen is volmaakt zuiver De diamant was geconsigneerd aan de Hollandsche Bank Linie alhier, in welker kantoor de steen thans in de kluis beveiligd is. in afwachting van déh verkoop, die. naar men hoopt, op de Amsterdamsche diamant markt zal geschieden. N.V. GRONINGSGHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Rank geeft uit; 3V2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling 100V2 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen en liet ZONDAGSBLAD Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Financiën. Verschenen is de Memorie van Ant woord op de begrooting van Justitie. Voortzetting van de algemeene beschou wingen over de begrooting. Minister de Wilde aan het woord. De opening van het Psycho-technisch laboratorium der Vrije Universiteit in Arnhem. Te Bussum is de vergadering gehouden van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Financieel Weekoverzicht. Goebbels tracht Joden-vervolging goed te praten. Wordt Tsjvalkofski president van Tsje* choslowakije? Chineesche oorlogsberichten melden voortdurende succesen. Engelsch-Italiaansch accoord op 16 Nov. in werking. Wat voor weer krijgen we Meest matige zuidelijke tot zuidweste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op mist in den nanacht, droog weer, weinig verandering in temperatuur. BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KROOSWIJK (bij Oud-Beijerland) Telef. O.-B'land 108 ASSURANTIE'S EFFECTEN 7tcpr:nrn WOTfL T£L3166O CAft T-f-3-MET BADKAMER - F-4- Generaal Agent ANDRE KERSTENS, Tilburg De autobussen zonder vergunning Hoe de tekst van de ministerieele circulaire luidde Krijgertje spelen met de justitie 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. Tijdens de behandeling van drie korte gedingen van autobusondernemers tegen den staat voor de Haagsche rechtbank heeft Mr D. J. Vee- gens de ministerieele circulaire voorgelezen, aarin gezegd werdt, dat het optreden van de wilde-busonder- nemers den laatsten tijd onduldbaar wordt. Het is een openlijke tarting van de over heid. Zoo kreeg de minister via couranten berichten er kennis van, dat onlangs een vereeniging is opgericht van autobusonder nemers zonder concessie. De minister ver zoekt den procureur-generaal een onderzoek in te stelten naar de mogelijkheid van straf vervolging wegens deelnemen aan verboden vereenigingen, nl. tot ontduiking van de wetten. De autobusondernemers, aldus gaat de circulaire voort, probeeren aan de acties wegens onrechtmatige daad te ontsnappen. Het is een krijgertje speten me. de justitie. Wordt een dienst verboden, dan wordt deze in een nog „vrije" N.V. ondergebracht en men tracht op deze wijze de Justitie steeds één N.V. voor te blijven. Daarom moet de po'iMe alle autobus diensten op een verboden traject beletten. Politiedwang mag slechts in het a'leruiterste geval worden uitgeoefend, doch de minister acht dit geval thans aanwezig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1