ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938 VIERDE BLAD PAG. 11 De zaak-Oss zoo spoedig mogelijk in de Kamer Wet op de Weerkorpsen bijna gereed Organisatie der politie wordt verbeterd Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Justiticbegrooting wordt het volgende ontleend: Het oordeel, blijkbaar van de over- groote meerderheid der leden, dat mei' de behandeling van de zaak-Oss door do Kamer in ieder geval gewacht behoort te worden, totdat de Centrale Raad van beroep uitspraak zal hebben gedaan, strookt geheel met de zienswijze van den minister. Hij zal gaarne alles doen wat in zijn vermogen is, om daarna de behandeling in de Kamer zooveel moge lijk te bespoedigen. Een voorstel tot wijziging van do over gangsbepalingen der pachtwet is thans van de regccrihg niet te verwachten. Het overleg met de departementen van economische en sociale zaken, heeft tot' de conclusie geleid, dat. van de wenschcn tot herziening of aanvulling van de wet op de arbeidsovereenkomst, welke sedert 1034 ten aanzien van verschillende onderwerpen zijn geuit, slechts die met betrekking tot het concurrentiebeding en de loongrens van vier gulden wellicht ook nog die met bevrekking tot de waarborgsommen voor vervulling in de naaste toekomst vatbaar Een ontwerp van wet, houdende aanvul ling van de bepalingen in het burgerlijk wetboek en in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, betreffende echtscheiding en ontbinding des huwelijks na de scheiding van tafel en bed, heeft; liet Departement van Justitie verlaten. De in het verslag bedoelde excessieve uitingen van anti-semietischen aard veroor deelt de minister zeker niet minder dan de leden, in het verslag aan het woord. Naar aanleiding van het verzoek om bet houden van tentoonstellingen als die van den Nieuvv-Malthusiaanschen Bond voortaan onmogelijk te maken, kan aangeteekend worden, dat dergelijke tentoonstellingen reeds de bijzondere aandacht van den mi nister hadden. Hij is reeds voor eerugen tijd in overleg getreden met zijn ambtsgenoot van Binnenlandsche Zaken nopens de vraag of te dezen voor een meer algemeene be moeiing van de regeering aanleiding be- De voorbereiding van de inwerkingtre ding van de wet op de weerkorpsen ver keert thans in een zoodanig stadium, dat die inwerkingtreding in het begin van 1939 kan worden tegemoetgezien. ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande Dolf de Jager, die uit een oud visschers- geslacht stamt, gaat met 't schip de Zeehond een reis naar de Oostzee maken. Dit is zijn eerste tocht op de „wilde vaart". In een stad aan de Oostzee maakt Dolf onverwacht kennis met een Amsterdamsch meisje, Ina Vreugd. Op den terugweg raakt het schip in 't ijs, maar dank zij het moedig optreden van vier leden van de bemanning kan het schip weer losgetrokken worden. Als Dolf weer veilig thuis is, raadt zijn moeder een nadere kennimaking met Ina Vreugd sterk af. Ook Ina's huisgenooten ontraden haar den omgang met een „zee man". Dan gaat Dolf als matroos met de „Orion" naar Bordeaux. Voorloopig blijft hij op deze ly'n varen en telkens als hij in Amsterdam komt, ont moet hij Ina Vreugd. Haar vader heeft in- tusschen allen omgang met Dolf verboden en dit geeft botsingen, die zeer nadeelig zijn voor de toch al zwakke gezondheid van mevrouw Vreugd. De dokter spreekt met Ina. In een gesprek met Dolf verbreekt zij nu plotseling de verhouding. Teleurgesteld monstert Dolf voor een reis naar de West. Ook zijn geestelijk leven is geheel uit 't lood geslagen. In een drankshop van een der Amerikaansche havens beleeft hij een ruzie met zijn maat Mannes. Dan gaat de reis over New Orleans weer huistoe. Op 't eiland Madeira vindt Dolf het ge loofsvertrouwen van vroeger terug. In Tarragona komt een dokter aan boord en deze besluit, ondanks de borrels, dat het schip ontrat moet worden. (Zie vervolg hieronder) Instituut van de bewaring Met de invoering van het Instil'uut van de bewaring mag naar het oordeel van den mister niet langer worden gewacht. De inister denkt op het oogenblik aan een euw gesticht op de terreinen van de rijks werkinrichtingen Vecnhuizen. De verleden jaar toegezegde overweging an de vraag, of de venuitvoerlegging van de levenslange gevangenisstraf behoort te orden herzien en in het bijzonder, of een nieuwe regeling van het arbeidsloon wen- schelijk is, heeft gevoerd tot liet resultaat dat den minister met behoud in hev algc- van dc regeling van het arbeidsloon, aanvullende bepalingen voor bijzondere ge- allen wenschelijk voorkomen. Deze bepa lingen worden thans uitgewerkt. De gelden, uitgetrokken voor maatregelen lot vakopleiding of tot het onderhouden van vakbekwaamheid van jeugdige voorwaarde lijke veroordeelden, zijn inderdaad aange vraagd om het mogelijk te maken deze jonge mcnschcn in werkkampen onder te brengen. Wering van vluchtelingen De verdere ontwikkeling van den toestand o liet buiienjand heeft de noodzakelijkheid an de maatregelen der regeering tot we- ing van vluchtelingen wel overtuigend bevestigd. De minister is met diepe deernis vervuld over bet lot. van zoo vele ongelukkigen. De op hem rustende verantwoordelijkheid ver biedt hem echter een andere algemeene ge dragslijn te volgen. Toelating hier te lande voor transmigratie an vluchtelingen, die nog in het buiten lid verblijven en aan zekere voorwaarden oldoen, pleegt, wanneer redelijkerwijs komt ast te svaan, dat zij uit ons land naar el ders kunnen emigreeren, in overweging te orden genomen. Ten aanzien van het beroepsgeheim van den journalist is de minister van mcening, dat de procedure tegen een Haagsehen jour nalist op zich zelf de behoefte aan een we regeling niet heeft aangetoond, or wat betreft" het optreden der politic e z.g. Haagsehe zedenzaak heeft het on derzoek duidelijk in het licht gesteld, haar ter zake van de behandeling der hier bedoelde aangelegenheid geen enkel verwijt treft. Organisatie van de politie Inderdaad hecfv de behandeling van de zaak-Oss ter openbare tereohtzittlng van het ambtenarengerecht te 's-Graven- hage ernstige symptomen doen zien van niet te dulden toesVanden en verhou dingen. welke mede kunnen worden toe geschreven aan bestaande gebreken in de organisatie van de politie hier te lan de. Met de vele leden, in het Voorloopig Verslag aan het woord, is de minister van oordeel, dat verbetering van de or ganisatie der politie, waarbij gestreefd zal moeten worden naar een coördi natie, die tot sterkere eenheid zal lei den, geboden ls. Een gewichtig onderdeel dier taak dat dan ook in bewerking is is het tot stand brengen van een goede en efficiente werlc- vcrdeeling tusschen de beide rijkskorpsen. De nadere uitwerking en verwezenlijking van hetgeen op dit stuk is ontworpen houdt mede verband met een doelmatige regeling nopens de leiding van en de zeggenschap over de Koninklijke Marechaussee, bene vens met de vraag, of het noodig en ge- wenscht is, dat het wapen naast zijn poli- tiairc in bepaalde omstandigheden ook een militaire taak te vervullen heeft. Voor wat de politiaire grensbewaking be treft, laat het zich niet aanzien, dat binnen afzienbaren tijd terugkeer naar den ouden toestand van uiterst beperkte bewaking mo gelijk zal zijn. De omzetting van de bereden brigade Os: in een onbereden brigade met verhoo ging van de sterkte van 6 tot 10 hoofden heeft in Juli 1936 plaats gehad op last VERZWAKKING VAN WEERSTANDSVERMOGEN Gymnastiek alleen is onvoldoende om dit te verbeteren Medische sportkeuring een eerste eisch Bij de keuringen voor den militairen dienstplicht wordt de laatste jaren onge veer 40 pet van de desbetreffende jongelui ongeschikt verklaard. Dat is een schrik barend getal. Nu wekken artikelen in som mige bladen den indruk, dat dit hooge per centage uitsluitend te wijten zou zijn aan het gemis aan lichamelijke opvoedin; de Nederlandschc jeugd, doch dit is in zijn algemeenheid zeker niet juist. Inderdaad: over het algemeen zijn de jongelui, die in dienst komen, stijf en stram. Ze loopen onnatuurlijk en hun houding is slecht. Wc hebben het onlangs nog zelf weer geconstateerd. De militaire „houding" zullen we hier buiten beschouwing laten, maar die is óók onnatuurlijk. Nu zou hier zeker veel aan verbeterd kunnen worden, door te zor gen voor gymuastiek-onderwijs aan de sohool-vrije jeugd, doc-h om dit verplicht te stellen, lijkt ons heel moeilijk. Het particu lier initiatief zou hier heel veel kunnen doen. We denken bijvoorbeeld aan de groote bedrijven, die maatregelen zouden kunnen treffen. Doch daarmee zal het vraagstuk zeker niet geheel ojigclost kunnen worden, want de voornaamste ooi-zaken liggen op een ander terrein. Het verhand met de lichame lijke oefening is in wezen slechts zwak. De secretaris van de stichting „Volkskracht', in onze vorige artikelen genoemd, heeft be rekend, dat slechts vier procent van de af keuringen uitsluitend te wijten is aan onvol doende lichamelijke opvoeding! Van deze vier procent zou een deel alsnog geholpen kunnen worden door een systematische gymnastiek-beoefening. Doch de hoofdoor zaak ligt hierin: Tengevolge van de betere voorlichting en de verbeterde hygiënische omstandigheden, is de zuigelingensterfte in 50 jaar tijds gedaald van 18.2 procent tot 3.9 procent. Vele zwakkere kinderen zijn dus in het leven gebleven, welke kinderen voor een groot deel veel meer vatbaar zijn voor ziekten en gebreken. Dit komt als de kinderen wat ouder worden, tot open baring. Natuurlijk zal dit zich ook hij het nagesiacht gaan openbaren. De consekwenties van deze feiten zijn: verzwakking van het geestelijke en lichame lijke weerstandsvermogen, minder eetlust en arbeidsvreugde, grootere vatbaarheid ziekten en stoornissen. Zoo werden in 1937 in de koloniehuizen 27184 kinderen pleegd met 1.200.000 verpleegdagen. Daar ligt volgens den secretaris van „Volkskracht" de voornaamste oorzaak van de 40 pet af keuringen. Dit zal niet zonder meer te verhelpen zijn door lichamelijke opvoeding. Zoo eenvoudig is het niet. De gymnastiek kan wel een hulpmiddel zijn, maar om te komen tot een „volwaardigen Nederlander" zullen nog an dere middelen gebruikt moeten worden. Op de gezondheid zal speciaal gelet moeten worden. Het lichaam moet verzorgd worden, zijnde de temipel van den geest, die er in woont. Sport en gymnastiek kunnen zelfs kwaad doen, speciaal bij onjuiste training of over training. Daarom geen sport zonder medi sche keuring. Op dit terrein zijn reeds de eerste stappen gezet, doch de medische sport- kenring neft nog lang niet die vlucht ge- NIEUWS OVER DE BUITENLUCHT Hoogste stand te Warschau 771.0. Laagste stand te Vestmanör 731.9. Stand vanmorgen hall twaalf 763.7. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 15.0 C. 13 Nov. Zon op 7.18 uur, onder 4.10 uur 14 Nov. Zon op 7,20 uur, onder 4,08 uur 13 Nov. Maan op nm. 10,14 u. ond. nm. 0,08 u 14 Nov. Maan op nm. 11,32 u. ond. nm. 0,39 u Laatste kwartier nam. 4.40 uur LICHT OTP VOOR FIETSERS 13 Nov. Van 's av. 4,40 u. tot 's morg. 6,50 u. 14 Nov. Van 's av. 4,38 u. tot 'smorg. 6,52 u Financieel Weekoverzicht van den minister van Defensie. Een conse quentie van de omzetting was de verplaat sing van den opper-wachtmeester Mintjes. In April 193S is deze onderofficier door den inspecteur cfcr Koninklijke Marechaussee wederom te Oss geplaatst en wel omdat zijn bijzondere geschiktheid voor de functie van brigade-commandant aldaar als vaststaande worden aangenomen. „Dokter Hartje dv is«-en„>iijiih(i rd Ijè' Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bij: Hoofdpijn, Spit, Rheumatiek, Maandbezwaren, Zenuwpijnen. Griep. Gevatte koude. De pijnverdrijver Dij uitnemendheid „Mijnhardtje™ 5 ct 12 „Mijnhardtjes" 50 ct nomen, die zij zal moeten nemen. Medische sportkeuring zou door alle sportorganisaties verplicht gesteld moeten worden. Dat zoi eerste stap in de goede richting zijn. W op overigens nog vele andere stappen den moeten volgen. Samenwerking is een eerste vereisclfte om hier tot resultaat te komen! DE SCHROEF VERLOREN AMSTERDAM, 12 Nov. De ongerustheid, welke gisteren was ontstaan over de „Stad Steenwijk" van de lijn AmsterdamSteen- wijk, van welk vaartuig men de laatste 2-4 uur niets had vernomen, is geweken, nu het schip 's middags om half vijf de Oranje sluizen is binnengesleept. De „Stad Steenwijk" schipper Scholten, was Donderdag om negen uur uit Amster dam naar Steeaiwijk vertrokken. Tusschen Marken en Urk verloor het 6chip de schroef. De schipper liet daarop het anker uitbren gen. Zoo is het schip den geheelen nacht, door niemand opgemerkt blijven liggen. Gisteren merkte schipper Goverts van de Hoogeveensche boot het in moeilijkheden verkeerende vaartuig en nam het op sleep touw naar Amsterdam. Roosevelt moet zich matigen Verrassende verkiezingsuitslag in de Vereen. Staten Fiisioneerende hypotheken in Nederland Mooie order van de Spoorwegen PEARL S. BUCKde Amerikaansche schrijfster, die aan de wereld China deed kennen, werd door de Zweedsche Aca demie de Nobelprijs toegekend V r ij 'd a g a v o n d. De uitslag van de Amerikaansche verkie- ngen is een groote verrassing geworden, meest wel voor de Republikeinen, die op een winst van 50 zetels hadden gerekend en er en, zoodat zij thans in 't Huis van Afgevaardigden beschikken over 170 zetels (tot dusver 90) tegen de Democraten 250 (330). Ook in den Senaat boet de meerder heid van Roosevelt aan beteekenis in: de Democraten liepen terug van 76 tot 67 zetels, waartegenover de Republikeinen vooruitgin gen van 16 op 23 zetels. Wel is waar blijft Roosevelt in de beide huizen van het Par lement dus over een flinke meerderheid be schikken, maar de verkiezingsuitslag wijst toch wel uit, dat er in de mentaliteit van het Amerikaansche volk iets aan het ver anderen is. Merkwaardig is immers in hooge mate, dat de Republikeinen juist daar de grootste successen hebben behaald, waar zij de excessen en de tekortkomingen van de Newr-Deal het sterkst bestreden. Daar is b.v. het feit dat de democratische gouverneur Michigan Murphey niet is herkozen. Deze heeft destijds de bezetting der auto mobielfabrieken door de arbeiders toegela ten. Hij is thans vervangen door een Re- publikeinsche gouverneur. Hieruit mag wor den afgeleid, dat het Amerikaansche volk is van deze excessen en dat het zaak is voor Roosevelt voorzichtig te zijn. De op positie is in het Parlement sterk gegroeid en daaruit mag de ge\olgtrekking worden gemaakt, dat voortsan een remmenden in vloed zal worden uitgeoefend op al te radi cale maatregelen, welke Roosevelt in den zin zou hebben. In elk geval krijgt hij deze er niet meer met vlag en wimpel door. Na tuurlijk zal de uitgavenpolitiek worden voortgezet ter stimulcering van het zaken leven. Doch de psychologische uitwerking van den uitslag mag niet worden onder schat. Samenwerkende hypotheekbanken Tn eigen land is weer eens in sterke mate de aandacht gevestigd op de problemen, die de gedaalde rentestand in het leven heeft geroepen. Niet alleen, dat men op allerlei wijzen zoekt naar nieuwe beleggingsmoge lijkheden (introducties van aandeelen en «lepótfractiehewijzen), maar in den strijd om het bestaan worden ook diverse instel lingen naar elkander toegedreven, ten einde zoo krachtig mogelijk de ongunst der tijden op te vangen. Het samengaan van de Z Hollandsche, de Z u i d e r en Westlandsche Hypotheekb geschiedt in feite op grond van dezelfde motieven, welke ook geleid hebben tot de fusie van de Nederlandsohe en Friesch Groningsohe Hypotheekbank in het voorjaar van 1937. Het kostenvraagstuk is de laatste paar jaar bij de hypotheekbanken een be langrijke rol gaan spelen. Sinds eenigen tijd zijn n.l. de levensverzekeringmijen, de pensioenfondsen etc. de groote concurrenten van de hypotheekbanken geworden, doordat zij hypotheken tegen 3pet verstrekken, een niveau dat voor de hypotheekbanken groote moeilijkheden oplevert, zoolang zij niet in 6taat zijn pandbrieven tegen 3 of hoogstens" 3% pet te plaatsen. Juist dit laatste wordt weer tegengehouden door die zelfde levensverzekeringmijen etc.. die zich in het beleggingsfront hebben georganiseerd om zich schrap te zetten tegen den dalen den rentestand. Dit alles noopt de hypo theekbanken wel tot kostenverlaging en daartoe biedt samenwerking de gelegen heid. In dit licht heeft men de jongste fusie te bezien. Hoe men hierover moge denken, in het hypotheekbankbedrijf zelf schenkt deze manier om de moeilijkheden op te los sen meer bevrediging dan de overneming van hypotheekbanken door levensverzeke ringmijen zooals dat onlangs is geschied met de overneming van de 's-Gravenhaag- sche Hypotheekbank door de Nederland- sche van 1845. Damrak is voorzichtig Het Damrak heeft de geh'eele week in het teeken gestaan van de Amerikaansche verkiezingen. In Wallstreet heeft de uitslag een ware hausse te voorschijn ge-oepen, doch het enthousiasme is vrij spoedig be koeld, ook al in verband met het naderend weekeinde (vandaag was de beurs gesloten en 's Zaterdags is er nooit veel te doen). Het Damrak heeft de hausse in Wallstreet niet overgenomen. Men had in het begin van de week al overvloedig op den uitslag geanticipeerd, zoodat Amerikaansche shares hier ten slotte geen verdere koersstijging te zien gaven. De verbetering in de conj'unctuur blijft inmiddels aanhouden en Ned. India cn Nederland zullen daarvan op den duur den invloed moeten ondervinden, al hobbe len we hier dan ook altijd een eindje achter de feiten aan. In elk geval was voor do locale afdeelingen de stemming gunstig, waar nog bij kwam de mooie order van da Spoorwegen aan onze industrie. Hazc- meyers, Heemaf en Werkspoor konden flink in koers aantrekken. Ook op de andere afdeelingen was de stemming niet ongunstig. De Nivas meldde weer eens een flinke suikerafdoening van 33000 ton. In den rubberhoek venvacht men: dat de restrictie in het e.erste kwartaal van1 1939 op hetzelfde niveau van thans gehand haafd zal blijven. vrijwel onveranderd. Hier en daar trokken zij iets aan. 4 Nov. 11 Nov* Aku 42% 43% Philips 22S% 234% Unilever 1441/2 147% Kon. Petr. 330% 337% H. V. A. 473% 480% A'dam Rubber 236% 2-40 H. A. L. 112% 111% U. S. Steel 48% 52 ft- An. Copper 26% 29% Gen. Motors 38 40% Shell Union lift 11% 3 (3i/o) Ned. 1936 100H" 101 ft 3 pet. Ned. 1937 98» 99 ft' 2i/o Dct. N.W.S. ss% 83 ft: FIN A NCIEELE KALEIÜOSCOOP, Roosevelt heeft verklaard, dat de ver- iezingsuitslag hem niet heeft errast en dat deze uitslag „all right" is. Hij zal zijn besluiL. om de New Deal-politiek voort te zeiten, niet veranderen. De oppc- sitie put echter nieuwen moed uit den uit- ilag der verkiezingen, aldus wordt uit Washington gemeld. In het Huis van Afge vaardigden is het met de democratischs meerderheid van 2/3 gedaan en in den Se naat, waar de democraten deze meerderheid hebben behouden, zijn er verscheiden con servatieve democraten, die niets van de New Deal moeten hebben. Men gelooft, dat Roosevelt zich genoodzaakt zal zien, met deze democraten een compromis te sluiten n hen niet naar de oppositie te drijven. Bij de N.V. Hollandsche Metal lurgische bedrijven te Arnhem bestaan uitbreidingsplannen. Volgens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek gaven de e 1 e c- citeitswerken, die in de openbare stroombehoeften voorzien, in de maancl Octcber 226 millioen KWH aan de netten af, d.i. vergeleken met de maand October 1937, toen 197 millioen KWH werden afgegeven, een belangrijke toenemingen, nl. van 23 millioen KWH (of 14.7 pet). De uitgifte van 4479 gewone aandeelen h 1000 aan toonder in de N.V. Nationaal Bezit van aandeelen Nederlandsch-Indischo Gasmaatschappij te Rotterdam die uit sluitend voor aandeelhouders openstond is een groot succes geworden. Vrijwel alle aandeelhouders hebben van de hun geboden gelegenheid gebruik gemaakt. Practisch is het geheele bedrag geplaatst. De Pennsylvania Railroad keeit een dividend uit van 50 dollarcents per aandeel. Dit is dc eerste uitkeering sinds 20 Dec. van net vorig jaar, toen een divi dend van 75 dollarcents per aandeel werd betaald. De Fransche import bedroeg in de eerste 10 maanden van 1938 frs 37,8 mil liard hetgeen frs. 4 milliard meer ls dan! vorig jaar. De export beliep in deze periode irs 24,2 milliard, hetgeen een stijging betee- kent met frs 5 milliard. De buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders der N. V. E n s c h e désche Textiel Mij, gehouden te En schedé op 9 dezer, heeft besloten tot ont binding van de vennootschap. EERSTE HYPOTHEEK Financieele Instelling heeft kapitaal beschikbaar op courante huizen in de steden en op landerijen. Rente 3V2 Brieven met uitvoerige inlichtingen onder No. 17700 aan het Bureau van De Rotter dammer, Goudsche Singel 105, Rotterdam (54 Eigenlijk wel. Stuurman, geef je lijfwacht een extra schoot-an. Dat hebben ze wel verdiend. Kerels, wat stonden jullie daar! Als pilaren, zóó van de schutterij weggeloopen. Ja, dat moet beloond worden! De hofmeester gluurde buiten de dienstgang, verbaasd over het lawaai en de vroolijkheid. Wat kan het weerglas gauw omslaan, bromde hij. Zoo op storm, zoo op mooi weer. Als het nou maar niet terugspringt op veranderlijk! De matrozen kregen hun schoot-an uit één en hetzelfde glaasje. Zwiers sprak op zijn manier het dankwoord, en toch 't Is niet voor het één of het ander, en ik vind het be labberd, dat de maatschappij een strop heeft door die kosten van den rattenvanger van Tarragona, maar hij mag nog eens komen buurten. Tenminsteals er weer een flesch op de proppen komt. 's Middags vond het ontratten plaats. Aan wal rolden mannen enkele wagentjes aan, waarin blauwgas ontwikkeld werd. Slangen leidden het gas in de ruimen, welke geslo ten bleven. De bemanning van den Poolster moest het schip verlaten. Is dat spul dan zoo gevaarlijk? vroeg Dolf, toen hij met Zwiers en Zwan de stad introk. Zou ik denken. Eén inademing en je legt het loodje. En die Spanjaarden, die het geval uitvoeren? Ze schijnen er nu maar wat van te maken. Anders dra gen ze altijd gasmaskers. En toch hebben ze een politiepost neergezet, kijk maar. Die waarschuwt de menschen, dat ze de Poolster niet tegen wind-in mogen naderen. Maar je ziet het, de werklui gelooven het wel. Ze zijn hier wat gemak* zuchtiger, zei Zwan. Een boffert voor ons, meende Zwiers. Ik heb het meegemaakt, dat we een dag en een nacht niet aan boord mochten komen. Want als het werkelijk secuur gedaan wordt, blijft het gas lang hangen. Wij moesten maar zien waar we terecht kwamen. Onze schuit lag kilometers ver van een ge hucht af. En Jan de zeeman kon in een smerige schuur wacht te kooi houden. Dat krot hadden ze speciaal voor slachtoffers van ontrattingen gepoot. We mochten dus wel dankbaar zijn voor zooveel toewijding en medeleven. Hier is het gelukkig anders. Je hebt het gehoord, we kunnen vanavond al weer onder den bak. Me dunkt Zou het door onze eerewacht komen? Die dokter moet zich beslist een vaam boven den grond gevoeld hebben, zei Dolf lachend. Ze zagen weer de komedie van dien morgen en grinnikten. Sjonge, sjonge! Wat een parade. Heb je gezien, hoe Zwan salueerde? riep Zwiers. Met z'n linkerhand! En Vlas... Vlas Ik had maar naar me zelf gekeken, spotte Zwan. Jij stond wijdbeens, of je een zeetje verwachtte en je schoor zette. Dan kan ik me best indenken, waarom de Ouwe zoo uit z'n slof schoot. Ze slenterden door de straatjes en gingen een café binnen. Dolf dronk een glas wijn en wist Zwiers en Zwan over te halen om de stad te gaan bekijken. Ze klommen tegen de steile straten op en vonden een weg naar een breede bou levard, die langs de zee was aangelegd. Zwiers stelde voor te gaan zwemmen, en daarna een roeiboot te huren. Als razenden sloegen zij de riemen in het water en joegen ze het bootje voort. Een clubje Span jaarden daagde hen uit. Zwiers brabbelde in Spaansch en Engelsch om .zijn tegenstanders in radheid van tong te over bluffen. Met breed armgezwaai beduidde hij, dat de andere vaartuigen uit de baan moesten. Ze startten in grimmigen ernst om te winnen. Dolf en Zwiers aan de riemen, Zwan aan het kleine roer. Halver wege de baan hadden ze reeds een lengte voorsprong. Toen schoot een rank bootje van de aanmoedigende toeschou wers naar voren. Zwan bemerkte dat er opzet in het spel was. Hij zou moeten uithalen en dus terrein verliezen. Roeien, jongens, harder! schreeuwde hij we zullen die lui een opdoffer verkoopen. Ofschoon Dolf en Zwiers niet wisten, waarof Zwan zoo woedend keek. trokken ze verbeten. Hun boot schoot snel vooruit, recht op de hindernis aan. Er galmde een waarschuwende kreet, maar ook een geroep, waaruit Zwan begreep, dat de spelbrekers niet de sympa thie van alle toeschouwers hadden, Hij grijnsde. De stuurman van het bootje vóór hen was opgestaan en wenkte met heftige gebaren. - Krijg het! Blijf nog even staanmompelde Zwan. Nog enkele meters waren ze van het scheepje verwijderd, de afstand kromp. In je riem, Dolf! Deze gehoorzaamde. Hun boot zwenkte en stootte met kracht tegen het achter* deel van de andere. Een gekraak, een hevig schommelen van de beide schuitjes, de stuurman wankelde. Riem uit!, Dolf! Zwan richtte zich op, balanceerde, en duwde zijn vijandigen collega omver. Die verloor zijn evenwicht en plompte in zee. Een gejuich barstte los. Roeien, jongens! Hun tegenstanders waren een vadem voorgekomen. Zwiers schaterde. PrachtigZwanjij mag.., meer mee Kop dichtroeien! beval Zwan. Oké, stuurmanHebben wij Alva nog niet te pakken?Kan je 'm niet laten stranden?Hup, Dolf de Geus! Hou toch je Tut, tut.„ stuurmanHoera! we hebben Zijn riem brak juist, toen ze het eind van de baan be reikten. Gelijk! brulde Zwan. Kwaliteitje. dat hout van jullie, galmde Zwiers, en schudde een hand van een roeier der tegenpartij, die met zijn bootje langszij gekomen was. Een bonno bono race, zei hij dan waardeerend. En tot de juichende kijkers riep hij: Dank voor de hulde! Leve Spanje! Leve de Geuzen! Ze betaalden de gebroken riem. en gingen in een dwaas- kinderlijke stemming naar den Poolster. De ruimen lagen open. om de giftige gassen te laten ont snappen. Maar de bemanning mocht aan boord. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11