DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadnieuws De Gemeentebegrooting voor 1939 't Is somberheid wat de klok slaat Groot tekort moest worden weggewerkt Aan belastingverhooging was niet te ontkomen Uit de ontwerp-begrooting voor het jaar 1939, die binnenkort verschijnt, blijkt, dat ook deze weer in velerlei op zicht de sporen draagt van de ongun stige tijden. Het heeft zeer veel moeite gekost de inkomsten en uitgaven in evenwicht te brengen. De beide voor naamste posten, die een weerspiegeling van de economische omstandigheden ge ven, de ondersteuning van werkloozen en die van armlastigen, moesten ander maal aanzienlijk hooger worden ge raamd. Zeer rot ons leedwezen moeten wij dan ook bij de toelichting van de nieuwe begrooting constateeren, dat van een verbetering in den algemeenen toe stand nog weinig of niets valt te 'be- sDeurenintegendeel de druk der tijden duurt onverminderd voort en de finan ciën der gemeente ondervind® in steeds stijgende mate de funeste gevolgen daarvan" door het terugloopen van de in komsten en het toenemen van de uit gaven. Weliswaar is volgens de laatst bekende gegevens het aanval werkloozen een 300-tal lager dan in 1937 en zelfs bijna 1000 lager dan in 193G, maar de wekelijksohe uitkee- ringen zijn f 500 hooger dan in de overeen komstige week van 1937 en slechts f 1500 lager dan in dezelfde week van 1936. Het aantal ondersteunde armlastigen en het to taal bedrag der wekclijksche uitkeeringen zijn beide hooger dan in 1937. Deze gegevens kensohetsen den toestand in onze gemeente wel heel duidelijk. Het behoeft geen betoog, dat onder deze omstandigheden de bij B. en W. ingediende begrootingen van diensten bedrijven en andere onderdeelen van de ge meen tehuishouding zeer scherp moesten wor den beoordeeld, en dat menige post slechts gewijzigd kon worden overgenomen om het ramen van een extra-bijdrage uit het Werk- ioosheidssubsidiefonds te voorkomen of een eventueel noodzakelijke verhooging van be lastingen zooveel mogelijk te beperken. Te meer was dit noodig, waar de mogelijkheden van bijzondere dekkingsmiddelen steeds ge ringer zijn geworden. B. en W. kunnen ech ter hieraan onmiddellijk toevoegen, dat een en ander ook thans niet behoefde te leiden tot algeheele afschaffing of zelfs maar in grijpende beperking van takken van ge- meentczorg, zoodat niet behoefde te worden ov ei-gegaan tot wat men als sociale afbraak pleegt aan te duiden. B. en W. geven dan een meer gedetailleer de vergelijking va nde cijfers van 1938 en 1939. Allemaal tegenvallers behalve onderwijs De uitkeerlng uit het Gemeentefonds moest ook nu weer lager worden uitgetrok ken in verband met de jaarlijksche veitnin- dering van de z.g. garantie-uitkeering. Het nadeelig verschil met 1937 bedraagt f 30.500. Deze jaarlijksche daling, die f 47.000 per jaar kan bedragen, zal nog voort duren tot en met' het jaar 1943. Voor rente en aflossing van geldleeningen was rond f 30.000 meer benoodigd, o.a. gens bet aangaan van een obligatieleening van I 1.000.000 in den loop van dit jaar. De markt-, haven- en bruggelden en dgl. bleven bij 1938 ongeveer f 8.000 ten achter. De z.g. fabrieage-begrooting is, ondanks een zeer zuinige raming, ongeveer f 10.000 hooger. Deze stijging is o.m. een gevolg van de omstandigheid, dat herhaaldelijk uitge steld onderhoud ven slotte tooh moei g(' ren, om intering van het gemeentelijk ver mogen te voorkomen. Het openbaar en bijzonder lager onderwijs onderbreekt de rij van de genoemde en nog te \crmeldt5 tegenvallers. Hiervoor kon met rtr f 40.000 minder worden volstaan, voorna melijk als gevolg van lagere kosten ter zake van gebouwen en meubilair voor het open baar onderwijs, daling bij het bijzonder on derwijs van de kosten van instandhouding van scholen, terwijl voorts de afkoop van de vergoeding ex art. 205 der Lageronderwijs- wet tot dit resultaat heeft bijgedragen. Bij de berekening van dit voordeelig verschil is echter huiten aanmerking gebleven de post subsidie aan de vereeniging „Schoolkinder voeding en -kleeding"; deze post is, gelijk hekend is, de laatste jaren zeer belangrijk gestegen. Vooral nu voor 1939 weer f 3.000 meer dan voor 1938 wordt gevraagd, dient naar de meening van B. en W. ernstig te worden nagegaan in hoeverre de gemeentelijke uit gaven voor dit doel kunnen worden vermin derd. Zij zijn daarover derhalve in overleg getreden met het bestuur der vereeniging. De netto-kosten voor verpleging van an lastige krankzinnigen verelschten f 9.600 Als subsidie aan de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon hebben wij f 900.000 uitgetrokken, dat is f 100.000 meer dan voor 1938. De uitgaven voor ondersteuning van werk loozen zijn van f 1.300.000 tot f 1.500.000 ver hoogd. In verband echter met de wijze van berekening van de bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds, blijft het netto ten laste van de gemeente komende bedrag ad i 325.000 ongeveer f 13.000 beneden dat over 1938. Er moet evenwel op worden gewezen, dat thans het maximum-subsidiepercentage ad S5 is bereikt, hetgeen wil zeggen, dat bij overschrijding van het bedrag van f 1.500.000 15 van het meerdere voortaan geheel voor rekening van de gemeente blijft, terwijl tot nog toe een verhooging van den steun post opwoog tegen een stijging van de bijdrage. Het nadeelig saldo van de geheele paragraaf „Ondersteuning aan Werkloozen" waarop ook de Centrale Werkplaats, de B- steun enz. voorkomen, is intusschen slechts f 8.000 lager dan over 1938. Hoewel de belastingen, in overeenstem ming met den rijksinspecteur, zoo scherp mogelijk werden geraamd, heeft dit todh niet kunnen verhinderen, dat de opbrengst met ruim f 15.000 daalde; viel bij de perso- neelc belasting eenige verbetering waar te nemen, de opcenten op de gemeentefondsbe lasting konden zich nieï handhaven. De peller waarop de begrooting rust Waar de begrooting van de Lichtfa brieken wel de voornaamste peller vormt, waarop de gemeentebegrooting rust, en het voor een zoo goed mogelijk gefundeerde raming gewenscht was ook het verloop van zaken in het derde kwartaal van 193S nog eens af Xe wadi- ten, veroorzaakte dit een vertraging in de aanbieding van de ontwerp-begroo ting aan den Raad. Na nauwgezette overweging van de resultaten tot nog toe en van de vooruitzichten voor 1939 van de gasafgifte en den stroomverkoop, in verband; ook met de lasten, kon. worden uitgetrokken, wat de Gasfabriek betreft een winst van f 100.605 1938 f 167.932) en wat de Centrale aangaat een winst van f 1.189.814 (1938 f 1.098.917), tezamen derhalve f 1.290.419 (1938 f 1.266.849). Hierbij moet intusschen in het oog wor den gehouden, dat dit resultaat bij de Electriciteltsfabriek slechts was te be reiken, door van het batig saldo over 193S een bedrag van f 45.000 naar 1939 over te boeken, hetgeen de uitkomsten van het loopende jaar gelukkig zullen toelaten. Zonder deze manipulatie zou het voordeelig verschil tusschen 193S en 1939 mitsdien veranderen in een nadee lig verschil van f 45.000 f 23.570 f 21.430. In de begrooting der Lichtfabrieken heb ben B. en W. wederom slechts een storting het Vernieuwingsfonds van Yz van het onafgeloste kapitaal kunnen opnemen. Wat* de door Commissarissen in hun aes- betrenend rapport gemaakte opmerking in zake de electriciteitstarieven voor de winkel bedrijven enz. betreft, vestigen B. en W. er de aandacht op, dat in de aangeboden be grooting met een eventueele verlaging van deze tarieven is verwerkt De financieel© gevolgen van de beoogde tariefswijziging zullen Dader worden nagegaan, waarna het College zal beslissen ol en m welken vorm een voorstel ter zake aan de vergadering dient te worden gedaan. De begrooting van het Openbaar Slacht huis sluit voor het eerst zonder een winst- saldo, terwijl de vorige begrooting nog met een winst van f 19.000 eindigde. De Reinigings- en Ontsmettingsdienst daarentegen heeft een begrooting kunnen indienen, die rond f 7.300 gunstiger is dan die van 193S; werd voor dat jaar het tekort voor beide afdeelingen geraamd op f 223.""" ohans zal met een bijdrage van f 216.029 kunnen worden volstaan. De begrooting van den gewonen dienst van het Grondbedrijf wijst een nadeelig saldo aan van f 64.726 (1938 f 64.741). De re serve van het grondbedrijf werd ten behoe van het jaar 1938 aangesproken voor f 30.000. Aangezien de reserve na aftrek van deze f 30.000 thans weer ongeveer even hoog is als ten vorige Jare, ontmoet het o.i. geen bezwaar, ook nu een bedrag van f 30.000 uit de reserve te putten. De uitkeeringen van de N. V. Leidsche Duinwater Maatschappij zijn op hetzelfde bedrag als voor 1938, nl. f 310.000, uitgetrok ken, De verwachting mag worden gekoes terd, dat dit bedrag zal worden bereikt. De afschrijving op het aandeelenhezit hebben B. en W. gemeend wederom achterwege te kunnen laren. Uit 'het Pensioenfonds voor .weduwen en kinderen van ambtenaren, die Ingevolge de gemeentelijke verordening werden of wor den gepensionneerd, werd ten behoeve van het jaar 1938 een bedrag van f 57.000 geno men. B. en W. achten het verantwoord van het overschot f 40.000 van dat fonds aan de begrooting van 1939 ten goede te doen komen. Voorts bestaat er alle aanleiding, om evenals voor 1937 en 1938 geschiedde, ook 1939 slechts de helft van de normale premie in het Gemeentelijk Ongevallen.fonds te storten. Aangezien de hiervoren genoemde maat regelen niet voldoende waren om een slui tende begrooting te verkrijgen, moest nog naar andere middelen worden gezocht om het tekort te overbruggen. Voor het grootste gedeelte van het tekort kan daarvoor een alleszins gerechtvaardigde maatregel wor den genomen, te weven restitutie door den kapitaaldienst van door dezen uit den ge wonen dienst genoten inkomsten. Uit batige saldi van 19291931 werd dertijd een fonds voor Stadsverbetering en Sociale doeleinden gevormd ten bedrage van f 653.000. Uit dit fonds werden ver schillende openbare werken bekostigd, die anders ongetwijfeld en te recht ten laste van „geldleening" zouden zijn gekomen b.v. al geheele vernieuwing en reconstructie van de stadssingels, Stationsweg, Lage Rijndijk, Havenplein, Haarlemmerweg, Morschweg enz. In totaal (dus inbegrepen de andere doeleinden) werd ten laste van het fonds gebracht f 650.625. Aangenomen kan wor den, dat zich hieronder een bedrag van f 300.000 bevindt, dat bij niet-beschikking over het fonds op langen termijn zou zijn geleend, zoodat een gelijk bedrag dan aan de Algemeene Reserve was toegevoegd. Na af trek van 25 aflossing op de geldleening, zou in dit geval van deze f 300.000 thans nog f 225.000 over zijn geweest. Was derhalve deze wijze van financiering gevolgd en in de tegenwoordige tijden zou dat zeker zijn geschied dan was diï bedrag van f 225.000 thans nog in de Alge meene Reserve aanwezig geweest, terwijl deze Reserve nu bijna geheel is uitgeput. Het spreekt verder van zelf, dat ter over winning van de huidige begrootingsmoeilijk heden alsdan een gedeelte mede met het oog op de toekomst' niet het volle bedrag zou zijn aangewend voor den gewonen dienst van 1939. Uit overweging denhalve, dat uit gewone middelen een belangrijk bedrag werd gewend voor kapitaalswerken, kan een van f 100.000 van de aldus aangewende ge wone middelen worden teruggenomen. De grootte van de improductieve schuld der gemeente levert geenerlei bezwaar op tegen dezen maatregel. Nadat aldus een 'bedrag van f 100.000 als uitkeering van den kapitaaldienst aan den gewonen dienst op de begrooting was ge bracht, bleef er nog een tekort van f82.250 over. Verhooging personeele belasting Tot ons leedwezen konden B. en W. daarvoor geen andere dekking aanwij zen dan verhooging van de belasting. Wij betreuren dit ten zeerste, omdat wij het steeds in her belang van de burgerij hebben geacht en nog achten, den be lastingdruk zooveel mogelijk te beper ken. Thans is echter aan een verzwaring van belastingdruk niet te ontkomen, doch hieibij mag in aanmerking worden genomen, dat dank zij de tot nog toe gevolgde gedragslijn de belastingen te dezer stede in het algemeen op een, in vergelijking met andere gemeenten, vrij laag peil konden worden gehandhaafd en dat de thans in te voeren verhooging nog zeer matig kan worden genoemd. Het bedrag van f 82.250 kan nl. worden verkregen door de opcenten op de hoofd som der personeele belasting met slechts 35 te veihoogen. Een daartoe strekkend voorstel zullen B. en W. binnenkort bij den Raad indienen. Voorzoover dit de gemeente mogelijk is, bestrijdt zij den ongunstigen toestand', waar- elerlei maatregelen zijn genomen. Be langrijke aankoopen van industrie-terrei- zijn b.v. geschied, teneinde de uitbrei ding van de werkgelegenheid l'c bevorderen, terwijl ook de aandacht op de gelegenheden tot werkverruiming o.a. het overwegvraag- stuk, alsmede op de mogelijkheid tot uit voering van werken in werkverschaffing ten volle blijft gevestigd. Voorts wordt bij voortduring, waar mogelijk, gestreefd, naar bezuiniging, in verband waarmede in de begrooting een bezuinigingspost is opgeno men van f 10.000. Doch een ingrijpende ver andering ten goede aan te brengen, die een werkelijk belangrijke verlichting van de te genwoordige zware financieels lasten ge» ft, ligt practi-sch. buiten de macht van het ge meen tcbesaiur. De groote moeilijkheden, waarin de ge meenten zijn komen te verkeeren, hebben intusschen, naai* blijkt, ook de bijzondere aan da oh t van de Regeering, zoodat wellicht de mogelijkheid niet geheel en al uitgeste len behoeft te worden geacht, dat binnen niet al te langen tijd althans eenigenmate de druk der uitgaven wordt verlicht. Het vreemdelingenreglement De laatste wijziging De Commissaris van Politie vestigt de aandacht' op de laatste w'ijziging van het Vreemdelingenreglement: Ieder, die aan een vreemdeling (dat zijn personen, die niet de Nederlandsehe natio naliteit bezitten) nachtverblijf verschaft, is verplicht daarvan, hetzij mondeling, betzij schriftelijk binnen 24 uur kennis te geven aan den Commissaris van Poliïie (afdee- ling Vreemdelingendienst), Bur. van Politie Zonneveldstraat onder opgave o.m. van den naam, voornaam, nationaliteit, woonplaats, datum en plaats van. geboorte van dc(n) vreemdeling(e). De kennisgeving moet ook geschieden, ook al is de vreemdeling(e) in middels reeds vertrokken. Voor hotel- en logementhouders zijn nog bijzondere bepalingen vastgesteld. Inlichtingen omtrent de bepalingen der Vreemdelingenwet zijn aan voormelde afd. te bekomen ie deren werkdag tusschen 9 uur v.m, tot 12 uur; 2 uur nam. tot 4 uur nam. en van 7 uur nam. tot 9 uur nam. Nalatigheid kan worden gestraft mei' een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gul den of hechtenis van ten hoogste een maand De electrische installatie voor het nieuwe stadhuis Gunning voor ruim veertigduizend gulden Voor het leveren, monteeren, bedrijfsvaar- dig opstellen, in bedrijf opleveren en onder houden van electrische installaties voor laagspanning en zwakstroom, met bijbehoo- rende werken, ten behoeve van het in aan bouw zijnde stadhuis, zoomede voor bet le veren, monteeren en ophangen van lichlor- namemen, en het leveren van de bijbehoo- rende stekkers voor de stopcontacten, over eenkomstig vorenvermeld bestek en daarbij behoorenden ornamenvenstaat, aan een tiental firma's ondershands prijs opgave gevraagd. De laagste in schrijfster, de firma Smit an der Linden, te 's-Gravenhage, heeft, dat eenige wijzigingen in het bestek waren aangebracht, de aanneemsom nader gesteld voorzooveel de installatie bei'reft op f 37.375 wat de ornamenten betreft op f 5.064. en W. stellen voor de firma de levering te gunnen. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 14 November a.s., des namid- te twee uur, in het gebouw „Ton Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21), Te behandelen onderwerpen: 1. Beëedigmg en installatie van het nieuw benoemde raadslid, dr P. G. Knibbe. 2. Prae-advies op de verzoeken van mevr. I. M. Snouck HurgronjeOort en mevr. W. H. de BlécourtRoyaards, om ontslag als regentes van heu Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. 3. Prae-advies op het verzoek van prof. dr B D Eerdmaris, om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend be last met het sluiten van huwelijken. 4. Prae-advies op het verzoek van mej. H. E. H. Meykamp, om ontslag als onder wijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, verbonden aan hei' zwak zinnigengesticht „Voorgeest" te Oegstgeest. 5. Benoeming van een lid van de Com missie voor het Onderwijs (vacature-T. S. Goslinga). 6. Benoeming van een lid van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electricitedt (vacature-T. S. Goslinga). 7. Benoeming van een lid van de Com missie voor den Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst (vacavure-T. S. Goslinga). 8. Benoeming van drie regentessen van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kin derhuis. 9. Benoeming van twee leden van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. 10. Voorstel inzake het aangaan van kas- geldleeningen gedurende het eerste kwar taal 1939. 11. Voorstel vot nadere wijziging van de met de gemeente Voorschoten d.d. 16 Dec. 1925 gesloten overeenkomst betreffende de levering van electriciteit aan die gemeente door de Stedelijke Electriciteicsfabricik te Leiden. 12. Voorstel tot nadere wijziging van de met de gemeente Waddinxveen d.d. 21 Juni/ 11 Augustus 1921 gesloten overeenkomst be treffende de levering van e 1 ectrieireit aan die gemeente door de Stedelijke Electrici- teitsfabriek te Leiden. 13. Voorstel tot het wijzigen van de Radio verordening. 14. Prae-advies op het verzoek van de afd. Leiden e.o. van den Nederl. Bond van Hovel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters inzake wijziging van de verordening krachtens artikel 43 lid 1 in verband met ar tikel 9 lid 2 vau de Drankwet (Staatsblad 1931, No. 476). 15. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing en invordering van een plaatselijke belasting voor het gebruik of genot van voor den openbaren dienst bestemde gemeentewerken en -bezittingen te Leiden en voor diensten door of vanwege de gemeente verstrekt, als mede van gelden, als bedoeld in het derde lid van artikel 275 van de Gemeentewet, tevens praeadvies op eenige desbetreffende adressen. 16. Voorstel tot onderhandsche opdracht aan de firma Smit en van der Linden, te 's-Gravenhage, van: a. het leveren enz. van electrische instal laties voor laagspanning en zwakstroom, met bijbehoorende werken; b. het leyeren enz. van lichtornamenven en van de bijhehoorende stekkers voor de stopcontacten; een en ander ten behoeve van het ln aan bouw zijnde Stadhuis. 17. Voorstel tot voortzetting van de behan deling van het voorstel tot het wijzigen van de verordening op de Straatpolitie met be trekking tot het weren van ontsierende re clame. COMPETITIE LEIDSCHE SCHAAKBOND Gisteravond werd in hotel Centraal op de Breestraat een competitiewedstrijd gespeeld tusschen Phil. Ill—N.Z.H. I. Het resultaat ls: Phil. Ill N.Z.H. 1 J. van WeerenF. Tuininga y2Y2 P. FlippoL. Goudriaan 10 W. PlasmeyerN. W. Starrenburg 1—0 Het rioleeringsplan Boompjes van een meter Veel hamerpunten Voor het Leidsch Dierenasyl Bazaar in de Stadsgehoorzaal De bazaars ten bate van het Leidsche die renasyl worden altijd met bijzonder veel goeden smaak opgezet. Ze hebben iets een door deskundige handen georganiseerde expositie en de stands zijn een voor een op zichzelf reeds de moeite van het bekijken waard. De bazaar, die vanmiddag geopend is en die tot en met Donderdag duurt, maakt op dezen regel geen uitzondering. Er is een zeer goede collectie artikelen van allerlei aard en prijs en deze is zeer smaakvol en soms artistiek in de verschillende tentjes gegroepeerd. Men vindt er zelfs een keurige verzameling bloemen en planten, welke af- deeling een bijzondere fleur aan het geheel geeft. Natuurlijk ontbreken ook de verschil lende attracties niet. In de advertenties is daarover reeds het een en ander bekend gemaakt. Hei' Leidsch Dierenasyl is, dank zij de toewijding, die vooral de heer en mevrouw v. Poelgeest uit Leiderdorp hiervoor altijd aan den dag hebben gelegd, een instelling, waarin reeds zeer veel goed en barmhartig werk is verricht. Het asvl kan echter niet bestaan zonder dat het door velen geldelijk gesteund wordt. Deze bazaar is een aantrekkelijke manier om dien steun te geven. Wij hopen, dat velen, die met het doel sympathiseeren, van de gelegenheid gebruik zullen maken om bij het werk, dat hier gedaan wordt, de hel pende hand te reiken. Verkoopdagen voor de Nieuwe Geref. Zuiderkerk „In den winkel van Sinkel" Inderdaad, in dezen winkel van Sinkel welke is ingericht in de catechisatie-lokalen van de Hooigracht-kerk ten bate van de stof feering van de nieuwe Geref. kerk, die aan aen Lammenschansweg bezig is te verrijzen, is alles te koop, waarbij men er rekening mee moet houden, dat er weinig woorden zijn, die in den omgangstaal een zoo relatief begrip uitdrukken als dat woordje pafles'. Met alles kun je van alles bedoelen. In elk geval als we het versje van den winkel van Sinkel opzeggen, dan stuiten we dadelijk op de hoeden, petten en damescorsettsn, die er op dezen bazaar niet zijn. Maar laten we dan zeggen, dat er zoo on geveer alles te koop is wat. er op een bazaar maar te koop kan zijn. Daarbij overheersent natuurlijk de afdeeling handwerken, die waarlijk overstelpend is. Hier moeten wel vele tientallen nijvere vrouwenhanden aan gewerkt hebben. Maar daarnevens vindt men allerlei luxe en huishoudelijke artikelen op de tafels uitgestald, terwijl ook het kin derspeelgoed niet vergeten is, zoodat men van baby tot grijsaard er iets van zijn ding vinden kan. We ziwijgen dan nog vnn de gebruikelijke attracties, die voor men- schen van eiken leeftijd geëigend zirn. Er zal een groote menschentoevloed noodig zijn om de groote voorraad te slijten en we wek ken dan ook gaarne alle menschen, die in het doel belangstellen, op ons daartoe hun krachtdadige medewerking te verleenen. De organiseerende dames zijn vol optimisme. Wij hopen hartelijk, dat zij het gedurende de verkoopdagen ran uur tot uur zuilen zien stijgen. De bazaar is vanmiddag door Ds. H. A. W i e r s i n g a geopend. Zij duurt tot en met Donderdag. Geen spreekuur De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd morgen spreekuur te houden. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN 'Geslaagrd voor het doctoraal examen Ger kunde de heeren J. H. Weelnk, Den Haag: t Wljnveldt, Lelden. MazurelJ. den Hoed H. J. Duffels—P. Ober (res.) H. C. BoutenH. v. d. Westen J. van DisselP. de Gunst D. J. StolJ. P. Kestroo D. van GalenC. A. Burggraaf C. MolenkampS. van Wezel Totaal 1-0 1—0 1—0 1—0 0—1 1-0 0—1 BURGERLIJKE STAND BEVALEEN: P. M. Haverkoek—Klelin d M VerhoevenCorpel z E de RidderKleljn W J Raatsle—Mol z J M E v d Burgh- StokhuUzeni z MM v. d HoornLangelaan OVERLEDEN: J de Leeuw. ges. m.. 29 J Zonderop. z 1 J D Zwaans. m, 32 J A J L Veerman m 37 j M C v d DopJongbloed vr 7è j MC Vertegaal—Prins 62 j. Gemeenteraad van Alfen a.d. Rijn Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter burgemeester P. A. Colijn. Af wezig met kennisgeving de heer Ruysse- De Voorz. opent de vergadering met gebed. De notulen worden vastgesteld. De mededee- lingen geven geen stof tot bespreking. Bij de ingekomen stukken is een adres in ingezetenen van Aarlanderveen mei verzoek te bevorderen den nieuw aan te leggen provincialen weg aan den Oostka- naalweg te doen aansluiten bij de Scheeve- jaagbrug. De 'heer R u t i n g wil dit verzoek bij Ged. Staten steunen, wat ook het advies is van 1. en W., mits er geen verhoogde kosten uit. oorwloeien. De heer Bergshoeff verwacht dat dit wel het geval zal zijn en waarschuwt bij oorbaat. Overeenkomstig advies van B. en W. wordt echter besloten. Aan mej. G. Duvvctter, onderwijzeres aan de school in de Schoolstraat, wordt op ver zoek eervol oni'slag verleend met ingang van nader door B. en W. te bepalen datum. Het rioleeringsplan Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en W. inzake uitvoering van het rioleeringsplan voor zooveel betreft de Hoo- ge Zijde en het aangaan van een overeen komst met het Rijk voor het aanvaarden een voorschot uit het Werkfonds 1931 voor dat werk. De heer Groenend ij k opende de rij de" sprekers. Hij wees er op dat het geheele be drag van de uitvoering voor Hooge- en Lage Zijde thans heel wat minder kost dan in 1932. Het is than9 becijferd op f 156.000 met een loonbedrag van f 40.000. Hiervan zal uitgekeerd worden in werkverschaffing f 27.300 Zal het geheele plan in Werkfonds uitge voerd worden, dan kost het de gemeente per jaar f 1000 meer. Hjj betreurt dat ook hier een werkverschaffingsobject van gemaakt In geheele werkfonds-uitvoering ontvan- i de arbeiders 3 cent per uur meer, wat hun ook wel toekomt, want het werk is zwaar. Bovendien kan men dan de arbeiders betrekken met meer vakbekwaamheid vla de arbeidsbeurs. Hoe denkt men nu aan voldoende vakmen schen te komen. Zooals het dit Jaar geweest Is had men ze niet kunnen krijgen. Spr. blijft tegenstander van uitvoering in werk verschaffing. Hij vraagt aanbesteding op twee wijzen: geheel in werkfonds-uitvoering zooals B. en W. voorstellen: gedeeltelijk werkfonds en gedeeltelijk werkverschaffing. Mochten B. en W. hiertoe niet bereid zijn, dan wil hij de loonen in werkverschaffing met een paar cent verhoogen. De heer Veltman zit met een moeilijk heid. B. en W. bevelen het plan aan maar weten niet waar ze het veld vandaan moe ten halen. Schuiven B. en W. de verantwoor delijkheid af op den Raad? De heer Lam begroet het voorstel met vreugde. Het geeft werkgelegenheid en de polders raken het vuil kwijt. Het spijt hem dat ook het plan voor de Lage Zijde niet gelijk uitgevoerd kan worden. De heer Bergshoeff vraagt naar de rente-berekening. De heer R u t i n g wijst er op dat deze zaak verschillende malen ls uitgesteld. Maar de toestand kan niet blijven zooals hij ls Voorts vermoedt hij dat het water niet kos teloos in den Ouden Rijn geloosd mag wor den. De heer Koren vraagt of er tegenover de uitgaven geen baten staan. Wetih. Spreij heeft met verbazing het betoog van den heer Groenendijk gehoord. Doordat het werk nu voor een belangrijk deel in werkverschaffing wordt uitgevoerd geeft Sociale Zaken 85 pel', subsidie. Nu heb ben we met groote moeite de begrooting sluitend gekregen en hij zou desondanks de gemeente voor een veel grootere uitgaaf wil len plaatsen. Ook de voorz. wijst hier op en voert aan dat bij uitvoering geheel in Werk fonds de gemeente f5.400 subsidie zou der ven. Het maken der rioleering zal thans geheel geschieden in werkverschaffing De zuive ringsinstallatie voornamelijk met steun van het werkfonds. Dat het werk in werkverschaffing uit gevoerd wordt is van groot belang voor de werkloozen. Het loon is 32 cent per uur. Het contractloon is 37 cent. De mo gelijkheid bestaat, zooals vorig jaar bij dergelijke werken bleek dat de arbeiders (ook werkloozen) enkele cer.ten komen boven het loon van 32 cent. Voeg daar bij de emolumenten als goedkoope groen te, vet, margarine enz., dan blijft men niet ver van het contractloon af. Spreker adviseert dan ook met klem niet over verar dering van het loon meer te pra ten, want daar kunnen de tewerkgestel de arbeiders alleen maar slechter van worden. De voorz. verwacht trouwens, zooals ook reeds in de bladen te lozen geweest is, wel eenige wijziging in de organisatie var. de werkverschaffing. Hij vermoedt dat het hier in zal bestaan dat een normaal loon zal be taald worden met wegvallen van de emolu menten. En wat de uitvoering van dit werk betreft, het is financieel niet mogelijk het anders uit te voeren. Waar het geld vandaan moet komen, dat weer terugbetaald moet aan Werkfonds? Dit op de vraag van den heer Veltman. Populair is de uitdrukking: Sijmen betaalt, wat zoo veel wil zegen als: uit de belastingen. Op welke manier? Hier moeten B. en W. zich over beraden, en dan zal ongetwijfeld een voorstel den Raad bereiken. De heer Koren vroeg naar baten? Ja er is een rioolbelasting. Maar die zit reeds in het budget. Dus practisch kan er niets te genover gesteld. De a.r. afgevaardigden de heeren Gee lof en Den Ouden verklaren zich nood gedwongen voor het voorstel van B. en W. Principieel is dit geen werkverschaffing, maar werk dat noodig is. Hier moet echter het voordeel voor de gemeente het zwaarste wegen. Maar vooral de laatste wijst er op dat dit werk is dat behoort gedaan te wor den door het vrije bedrijf en na aanbeste ding. De heer Geerlof is reeds zeer dank baar dat B. en W. het werk gesplitst heb ben en de zuiveringsinstallatie voornamelijk gebouwd wordt met steun van het Werk- De heer Groenend ij k blijft er bezw inzien dat het loon te laag is. Hij zegt dat de menschen die te werk gesteld worden, liever een paar centen meer hebben dan de De heer Geerlof laat echter een ge heel ander geluid hooren, als hij het laat ste gezegde van spreker bestrijdt en er op wijst hoe de steun in natura voor de werkloozen van ontzaglijk groote be- teekenis is. De voorzitter is het principieel eens dat dit normaal werk is. Maar dc gemeente kan het niet betalen. Zonder medewerking van Sociale Za- ken en het Werkfonds waren B. en W, nooit met dit voorstel gekomen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen niet alleen den heer Groenendijk Heesters van 1 meter Als volgend punt komt aan de orde een oorstel inzake vaststelling van algemeene voorwaarden voor grondverkoop. De heer Van- Kleef heeft overwegende bezwaren tegen artikel 16 van de voorwaar- aarin staat dat de beplanting in voor tuintjes niet hooger mag zijn dan 1 meter. Dat stond ook in de vorige lijst, van artike len. Maar er wordt weinig de hand aan ge houden. B. en W. wilden dit artikel echter handhaven om, indien het eventueel noodig zou zijn, wat te zeggen te hebben. Dus meer politiek. De heer v. Kleef en met hem de heer am vinden het jdwaas dit artikel op to nemen als er toch de hand niet aan gehou den wordt en duchten ook gevaar als B. en de bevoegdheid hebben in te grijpen, Hierover ontspint zioh een langdurige dis cussie, waarin allen hun eind vasthouden (de toon bleef echter gemoedelijk). De heer v. Kleef zegt tenslotte dat hij bij een volgende grondverkoop van het ge meentelijk grondbech'ijf vernietiging zal vra- Jen bij Gedep. Staten en zoo noodig bij De Kroon van dit onzinnige artikel. Het sop was de kool niet waard, maar er ging veel tijd in zitten. Het voorstel van B. W. werd aangenomen met 133 stem men. Tegen de heeren Var. Kleef, Lam en Hamerpunten Voorstel van B. en W. Inzake aanvaarding van een Rijksvoorsohot en -bijdrage in de kosten van bouw- en exploitatie van vier woningen voor sociaal-achterlijken. Aangeno men. Het voorstel inzake de verhuring van die woningen doet den beer Groenendijk vragen of B. en W. op gezette tijden willen contro- leeren opdat de boel niet verwaarloosd wordt. Voorts vraagt hij of de bewoners, die nu nog in de oude huizen wonen in die nieuwa komen en of, voordat de meubelen overge dragen worden, deze gezuiverd wor'1 u. Al die vragen beantwoordt de '.ittci bevestigend, de laatste zelfs met ecu hard- grondig: „Van binnen en van buiten". Er schijnen dus nogal wat springers en krui pers te zijn in de zgn. noodwoningen. De woning Steektenveg 298 wordt weer voor 5 jaar verhuurd voor f 2,75 per week, De heer W. Brouwer mag twee midden standswoningen gaan bouwen aan de Suma-. trastraat. Het voorstel inzake verhooging crediet voor aanvulling leermiddelen voor de school Oudshoornscheweg wordt aangeno men. Vastgesteld wordt de vergoeding aan dc bijzondere scholen over 1935. De Chr. Hoogere Burgerschool met 5-jari- gen cursus krijgt over 1938 nog een subsidie van f 2047.71, maar zal in het vervolg ten hoogste f 2000,ontvangen. Dan volgt een voorstel betreffende het aanvaarden vopr de gemeente van een op stalrecht voor het leggen en behouden van water- en gasleidingen in een steeg tusschen de Rijn en de Julianastraat. Dit recht moest men daar ter plaatse heb ben in verband met een zinker door de Rijn en pijpleidingen. De eigenaar, de heer Van der Ent Braat verlangde hiervoor niet min der dan f 100,ineens en voorts jaarlijks een bedrag van 40 maal f 1,voor 40 M. pijpleiding. Verschillende leden vonden dit een schan daal. De heer Den Ouden wilde die leiding maar even verder leggen. Toen bleek echter, dat die leiding daar al lag. De directeur van de Water- en Licht- bedrijven had met genoemden persoor. on derhandeld. Het voorstel had drie maanden noodig gehad om van het kantoor der Wa ter- en Lichtbedrijven, B. en W. te berei ken. Ondertusschen was het werk geschied en stond men thans voor een voldongen feit Vanzelf kwam er critiek op de houding van den Directeur der Bedrijven, maar r.og weer veranderen zal ook een kapitaal kos ten, zoouat het wel zal blijven als het is. Voorstel van B. en W. inzake royement hyjjotheek qp een perceeltje grond van de Nutsstichting tot Verbetering der Volkshuis vesting. Aangenomen. De geschenken voor het nieuwe raadhuis worden in dank aanvaard. Een wijziiging van geen belang in de ver ordening van de gemeenle-politie gaat er door evenals een voorstel inzake wijziging gemeentebegrooting dienst 1938. De rekeningen over 1937 van de Bedrijven en het Burgerlijk Armbestuur worden voor- loopig vastgesteld. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden met algemeene stemmen herkozen de heeren H. S. van der Putte, E. H. van Rouwendal en A. D. van Vliet. Toen was aan de orde het voorstel tot wijziging der Waterleidingtarieven. De avond was intussohen reeds ver gevor derd en er stond ook nog een geheime zit ting op het programma. Op voorstel var. den voorzitter werd die eerst gehouden om, als er tijd over was, dit punt te nemen. De geheime zitting duurde echter ook lang zoodat deze kluif bewaard wordt tot een vergadering welke gehouden zal worden eind November of begin Decem- Na heropening enkele onbelangrijke rond vraagstukjes, waarna sluiting. DE GEMEENTEBEGROOTING Geen algemeene beschouwingen Naar we vernemen zullen ook dit jaar (evenals vorig jaar) bij de behandeling der Gemeentebegrooting geen algemeene beschouwingen gehouden worden. De vergadering wordt Maandag a.j. gehouden en vangt aan om 2 uur. BENOEMING De heer J. J L. la Fleur, opzichter-teeke- naar bii de Water- en Lichtbedriiven zal met ingang van 1 Januari 1939 lto""-inrl worden als Technisch ambtenaar aan het Gas- en Eleclrisch bedrijf te Groningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6